Met Zirkzee naar de top: dé ideale spits voor Anderlecht

door
Met Zirkzee naar de top: dé ideale spits voor Anderlecht

Op basis van zijn pure en intrinsieke kwaliteiten heeft RSC Anderlecht met Joshua Zirkzee een absoluut toptalent te pakken. 't Is dan ook logisch dat Sporting hem alleen maar op huurbasis kon overnemen van Bayern München. Als Zirkzee zijn ware kwaliteiten kan etaleren in het Lotto Park, dan kan Anderlecht dit seizoen genieten van een topspits in spe. 


ZIRKZEE – KOMPANY – REFAELOV 

Na veel scouten, discussiëren en onderhandelen heeft RSC Anderlecht eindelijk haar nieuwe nummer negen beet. Joshua Zirkzee komt over op huurbasis van het grote Bayern München en hij moet in het Lotto Park voor de noodzakelijke doelpunten zorgen. De 20-jarige spits geldt al jaren als één van de grootste Nederlandse talenten maar voorlopig kon hij zijn grote doorbraak nog niet forceren. Onder de vleugels van Vincent Kompany wil Zirkzee zijn stempel drukken bij Sporting.



“Na een telefoontje met Vincent Kompany was er meteen een klik”, gaf Joshua Zirkzee dinsdag aan op de clubwebsite van Anderlecht. “Ik voelde veel vertrouwen vanuit de club en de speelstijl en het project spreekt mij enorm aan. Ik voel mij klaar om bij te dragen aan het team en de club te helpen om zijn doelen te bereiken.” Kompany zal ongetwijfeld verheugd zijn met het (tijdelijke) aantrekken van Zirkzee, en ook voor Lior Refaelov kan de komst van de Nederlandse belofte-international heel goed nieuws betekenen.

BABY-BOMBER 

De carrière van Joshua Zirkzee schoot als een komeet de lucht in. Op 16-jarige leeftijd ruilde hij Feyenoord in voor de U17 van Bayern München, waar hij al snel doorstroomde naar de U19 en vervolgens het tweede elftal. Onder de toenmalige coach Hansi Flick kreeg Zirkzee zelfs zijn eerste speelminuten in de fanion van Bayern. In zijn eerste twee invalbeurten tegen SC Freiburg en VfL Wolfsburg kon de talentvolle spits zelfs twee keer scoren in een beperkte speelgelegenheid van amper 8 minuten.

“Voor mij is Flick een heel speciale trainer”, verklaarde Joshua Zirkzee over Hansi Flick. “Hij haalde me bij het eerste elftal terwijl ik door een moeilijke periode ging (bij het tweede elftal van Bayern München nvdr.). Uit het niets haalde Flick me toen naar het eerste. Hij heeft zijn vertrouwen in mij getoond en ik heb bewezen dat het niet voor niets was. Dat doelpunt tegen Freiburg had daardoor veel lading”, verklaarde Zirkzee aan ELF voetbal.



Joshua Zirkzee kende een heus droomdebuut voor Bayern München en na zijn doelpunten tegen SC Freiburg en VfL Wolfsburg bevestigde hij zijn status als veelbelovende en scorende topspits in spe. In zijn eerste acht competitiewedstrijden in de Duitse Bundesliga scoorde Zirkzee namelijk vier doelpunten, waarmee hij bijna een nieuw clubrecord neerzette bij Bayern. Enkel de levende legende Gerd Müller scoorde nog meer doelpunten voor Bayern in zijn eerste acht competitiewedstrijden.

THE NEXT BEST THING BIJ BAYERN 

Joshua Zirkzee maakte een grote indruk in Duitsland door zijn vele doelpunten maar hij onderscheidde zich ook door zijn grootte, atletische kwaliteiten en technische capaciteiten. Zirkzee is een erg balvaste spits, die vlot scoort en ook behendig is. “Hij is een type dat je tegenwoordig niet meer zo vaak ziet”, verklaarde Jochen Sauer, de hoofd jeugdopleidingen bij Bayern München, aan het vakblad Kicker.  “Joshua is op de goede weg”, gaf Hansi Flick terloops ook mee.

In Nederland werd Joshua Zirkzee bijgevolg getipt om de nieuwe aanvalsleider van Oranje te worden, ondanks zijn jonge leeftijd. Of het nu met de rechter- of linkervoet is, de grote spits scoort bijna met de ogen dicht en ook in de balaanname, het kaatsen of de passing leverde hij onberispelijke prestaties af. 'Der Bomber van Schiedam', luidde zijn bijnaam dan ook snel. Na zijn debuutseizoen 2019-2020 leek er een nieuwe voetbalster geboren.



In het seizoen 2019-2020 scoorde Joshua Zirkzee vier competitiedoelpunten in 172 speelminuten waarmee hij in die betreffende jaargang de vlotst scorende centrumaanvaller was in de Bundesliga. Met 1,1 goal per 90 minuten troefde hij zelfs Erling Haaland af, die toen een frequentie van 1,05 liet noteren – weliswaar met veel meer speelminuten. Daarnaast behoorde Zirkzee zelfs tot één van de meest efficiënte spitsen van de Duitse voetbalcompetitie, want om zijn vier goals te scoren had de Nederlander amper elf kansen nodig.

DE VAL BIJ BAYERN 

Maar in het voorbije voetbalseizoen 2020-2021 kon Joshua Zirkzee niet bevestigen bij Bayern München. De jongste Nederlandse doelpuntenmaker in de Bundesliga moest op de lange termijn de opvolger worden van Robert Lewandowski, maar vorig seizoen raakte Zirkzee steeds meer op de achtergrond verzeild. Hij kwam namelijk maar in drie competitiewedstrijden in actie voor der Rekordmeister en in de hiërarchie der Bayern-spitsen werd hij zelfs ingehaald door Eric Maxim Choupo-Moting.

De oorzaak van zijn sportieve achteruitgang zou echter niet op het voetbaltechnisch vlak liggen maar wel eerder op het gebied van mentaliteit. “Hij heeft de kwaliteiten om in de Bundesliga te spelen. Daarvan zijn we overtuigd. Het gaat om de mentaliteit, de instelling en de absolute wil om te laten zien wat je kan. Talent alleen is niet genoeg”, zei Bayern-coach Hansi Flick in oktober al eens nadat Zirkzee een tijdelijke overstap naar 1. FC Köln niet door zag gaan. Daarnaast zou Zirkzee vorig seizoen, toen de voetbalcompetitie stil lag door de uitbraak van de corona-pandemie, ongemotiveerd hebben rondgelopen op de trainingen van Bayern. 



De reden? Tijdens een afwerkoefening kon Joshua Zirkzee geen enkele goal scoren terwijl de Duitse jeugdinternational Jann-Fiete Arp er acht kon maken. “Ik vond het een beetje te veel, onnodig”, reageerde Zirkzee toen op de harde kritiek. “Iedereen heeft wel eens een training waarop hij wat minder goals maakt. Moet ik dan met een blij koppie blijven rondlopen? Aan de ene kant motiveert het me nóg meer. Aan de andere kant denk ik: lekker laten gaan. Zolang trainers en medespelers maar in me geloven. Dat is het aller belangrijkste, daar blijf ik voor werken.”

HET DEBACLE IN PARMA 

Vorige winter bood het Italiaanse Parma hem een tijdelijke uitweg maar de huurbeurt van Joshua Zirkzee was er helaas geen groot succes. De aanvaller hoopte in Emilia-Romagna veel aan spelen toe te te komen en Parma, dat toen beschikte over de minst scorende aanval van het Calcio, rekende hard op de doelpunten van Zirkzee om de degradatie te vermijden. Desondanks kwam de Nederlander niet vaak aan de bak in het Stadio Ennio Tardini. En dat was uiteraard nefast voor zijn individuele ontwikkeling. Ex-Oranje-international Roy Makaay stelde zich openlijk vragen over de penibele sportieve situatie van Joshua Zirkzee bij Parma. 

“Ik heb Zirkzee een paar keer gezien bij Feyenoord toen hij jonger was, toen waren veel mensen lyrisch over hem. Bij Bayern heeft hij ook al laten zien dat hij veel talent heeft. Maar als jonge speler moet je spelen om je te ontwikkelen. Op dit vlak is een overgang naar Parma niet ideaal. Ik weet niet wat de clubs hebben afgesproken, maar het kan niet zo zijn dat je verhuurd wordt en vervolgens niet speelt. Dat helpt hem niet en Bayern ook niet” aldus Makaay tegen Spox. 



De passage van Joshua Zirkzee bij Parma eindigde uiteindelijk een dramatisch dieptepunt toen de spits zwaar geblesseerd raakte aan de gewrichtsbanden van de knie. De eindbalans bij de Gialloblu oogde dan ook weinig indrukwekkend met amper vier wedstrijden, 108 speelminuten en 0 doelpunten. Zirkzee keerde deze zomer vervolgens met hangende pootjes terug naar Bayern München waar de nieuwe coach Julian Nagelsmann bijgevolg geen prominente rol voor hem klaar had. 

ANDERLECHT EN ZIRKZEE: PERFECTE MATCH 

“Blijven bij Bayern? Ik zou naar Anderlecht gaan”, klonk het eerder deze week in Transfertalk, de podcast van Voetbal International. “Bij Parma moest Zirkzee ver van het doel spelen, en als Bayern zijn einddoel blijft, dan is hij beter af bij een dominante ploeg en daar is Anderlecht natuurlijk de ideale club voor.” In Nederland zijn ze dus overtuigd dat Joshua Zirkzee de juiste keuze maakte om één seizoen op huurbasis te spelen bij de Belgische landskampioen.

“Je ziet zijn potentie absoluut, hij is handig in de beweging en in de zestien. Daarnaast heeft hij ook een fysieke aanleg. Het gaat nu vooral om ervaring op te doen. Als je als jonge spits bij een voetballende ploeg zit, dan kan het snel gaan. Ik denk dat hij bij Anderlecht weleens een ideale spits spits kan zijn. Hij is groot, beweeglijk, heeft een goeie kap, actie en schot. België wordt de ideale omgeving voor hem, want als hij terugkeert naar Nederland dan zullen de verwachtingen als toptalent te hoog liggen. Kijk naar Noa Lang en Ruud Vormer die floreren in België.”



Het wordt nog even afwachten hoe Vincent Kompany zal reageren tegenover de pers omtrent de komst van Joshua Zirkzee, maar Peter Verbeke is alvast erg lovend en positief over zijn laatste aanwinst. “Joshua is een jonge spits met een enorm potentieel”, vertelt de sportief directeur op de clubwebsite. “Het past binnen onze filosofie om hem verder te begeleiden in zijn ontwikkeling en tegelijk resultaat te boeken. Joshua kan een bal bijhouden, is goed in de combinatie en beschikt over een goede individuele actie. Op deze manier voegen we opnieuw extra kwaliteit aan onze kern toe.”

LEES OOK: Kompany naar Man City? Coach reageert héél duidelijk

Wordt Zirkzee een meerwaarde voor Anderlecht?

Meest recent

NOS dropt onverwachte bom boven Nederlands voetbal

De Nederlandse voetbalwereld kreeg de afgelopen dagen een schokgolf te verwerken. De NOS kondigde ...

1
1
AC Milan aast op smaakmaker Club Brugge: "Of dit klopt?"

Spelers van Club Brugge worden elke mercato aan tal van clubs gelinkt. AC Milan is een ploeg die de ...

45
45
STVV ruikt bloed: is Antwerp volgende slachtoffer?

STVV neemt het in de Croky Cup op tegen Royal Antwerp FC. Voor de Great Old is er héél ...

41
41
Kompany naar Man City? Coach reageert héél duidelijk

Vincent Kompany doet het fantastisch bij Bayern München. Hij is er veruit de beste trainer in ...

63
63
Hubert lovend: "Hij heeft een uitzonderlijk potentieel"

Bij Union SG zit er minder genie in de ploeg dan de vorige jaren. Voetballend is het vaak toch ...

26
26
Anderlecht geeft Manchester United voetballes

RSC Anderlecht neemt voor het tweede jaar op rij deel aan de Premier League International Cup. ...

148
148
Vandenbroeck op zijn hoede: "Het favoriete spelletje van Union"

Union SG en Zulte Waregem nemen het vanavond op tegen elkaar. Bij Essevee ligt geen enkele druk. ...

29
29
Pijnlijke afgang Standard: "Dit is onacceptabel"

In zijn rijke geschiedenis wist Standard al acht keer de beker van België te winnen. Nummer ...

75
75
Grove transferblunder Club Brugge? "Veel geld voor ..."

Club Brugge heeft een moeilijke maand achter de rug en kon slechts één van zijn vijf ...

390
390
Voeten terug op de grond: Anderlecht géén titelkandidaat?

Na de sterke reeks van 12 op 12, heerst opnieuw heel wat optimisme rond RSC Anderlecht. Volgens ...

183
183
'Knaltransfer Barça: Flick wil spectaculaire reünie'

Titelverdediger FC Barcelona maakte dinsdagavond een statement in La Liga door met 3-1 te winnen in ...

84
84
KBVB op ontploffen: heeft Mannaert de grens overschreden?

Bij de KBVB lopen mensen rond die zich steeds minder goed voelen op het werk. Niet door een verloren ...

233
233
Vete Garcia - De Bilde: nieuwe details komen bovendrijven

Aanstaande vrijdag wordt in Washington de loting voor het WK 2026 afgewerkt. Het wordt uitkijken of ...

329
329
Club, Union of ... Anderlecht? De Wilde geeft titelfavoriet

Met 34 landstitels op het palmares, blijft RSC Anderlecht de onbetwiste recordkampioen in ...

253
253
JPL tóch terug op Telenet? Essentiële elementen duiken op

De 1/8ste finales van de Croky Cup zijn deze week op de app van DAZN te zien, voorlopig blijft het ...

498
498
Hayen grijpt in: onuitgegeven basiself bij Club Brugge

Na enkele tegenvallende resultaten wil Club Brugge zich woensdagavond herpakken met een overtuigende ...

417
417
Grote frustratie bij Standard: Euvrard en Ayensa halen uit

Standard zal iets van zijn seizoen moeten maken in de competitie, want hun avontuur in het ...

157
157
Barça trekt kraker naar zich toe, pech voor Openda

In LaLiga stond er dinsdagavond een absolute kraker op het programma tussen FC Barcelona en Atletico ...

37
37
Doku helpt City aan zege na knotsgekke partij met 9 goals

Manchester City heeft dinsdag de fans verwend. Het zette zich wat steviger op de tweede plaats in de ...

92
92
Pijnlijke bekerexit Standard, geen nieuwe stunt Beerschot

De eerste wedstrijden in de achtste finales van de Croky Cup hebben dinsdagavond één ...

202
202
Nu ook officieel: Duivels maken WK-voorbereiding bekend

De Rode Duivels wisten in november hun ticket voor het WK definitief over de streep te trekken. ...

89
89
Vertonghen verbaast met terugkeer in de voetbalwereld

Vorige lente zette Jan Vertonghen een punt achter zijn indrukwekkende spelerscarrière. ...

91
91
'Transferduel der titanen voor Fofana barst los'

Dezer dagen zien we Malick Fofana niet flitsen, want de jonge Rode Duivel ligt sinds eind oktober in ...

96
96
Janssen sneller terug dan verwacht? Oosting spreekt

Woensdag zit Joseph Oosting een eerste keer op de bank als hoofdtrainer van Antwerp, want de ...

172
172
Verhuurde JPL-spelers: AA Gent maakt zich stilaan zorgen

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

176
176

Meer sportnieuws