België druipt af op EK 2016: "Echt alles zat tegen in die partij tegen Wales"

110 stemmen
België druipt af op EK 2016:

België hoopt op het EK 2020 met de hoofdprijs te gaan lopen, maar ook op het EK 2016 was dat al de ambitie. Wales schoot die droom aan diggelen en het was daardoor exit Marc Wilmots. Voetbalnieuws sprak vorig jaar met Vital Borkelmans, toenmalig assistent van Wilmots, over heden en verleden. Tijd om het artikel net voor het EK nog eens boven te halen.

Het duo Wilmots/Borkelmans loodste België voor het eerst in 12 jaar naar een WK en behaalde daar meteen de kwartfinale. Argentinië was toen net te sterk, maar toch was het de tweede beste prestatie ooit op een WK van de Belgen. Twee jaar geleden was in de kwartfinale op het EK Wales het eindstation. Nadien nam Roberto Martinez het roer over nadat de kritiek op Wilmots & co enorm groot was. 

"Marc en ik zaten altijd in de vuurlinie bij de nationale ploeg. Ik blijf erbij: ze mogen het allemaal opnieuw proberen met de generatie die we het aan bouwen waren. In 2012 hadden we toen met die zeer jonge ploeg een sterke kwalificatiegroep met Kroatië en Servië en we plaatsten ons voor het WK 2014. Doe het maar met zo een jonge ploeg. Nadien hebben we ook zo geen poule meer gehad in de kwalificatiereeksen. Dan haalden we de kwartfinale op dat WK en nog was het niet genoeg. Wij hebben ook een makkelijke groep gehad richting EK 2016, maar met deze ervaren groep was het veel eenvoudiger om je te plaatsen dan wij toen met Servië en Kroatië." 

"Als je de kern van nu vergelijkt met die van het EK 2016, dan is daar amper verandering in gekomen. Ik ben echt enorm blij voor die jongens dat ze allemaal zo goed zijn doorgegroeid." Enkel Radja Nainggolan, Marouane Fellaini, Divock Origi, Christian Kabasele, Mousa Dembélé, Jean-François Gillet, Laurent Ciman en Jordan Lukaku zullen deze zomer niet naar het EK gaan. Op het EK 2021 zullen er dus nog 15 van de 23 uit 2016 van de partij.



Alles ging plots mis tegen Wales 

België zat op het EK 2016 op het goede ‘spoor’. Het verloor de openingswedstrijd tegen Italië, wat toen veel kritiek oogste. Nadien werd gewonnen van Ierland en Zweden en in de 1/8ste finales werd Hongarije helemaal weggespeeld: 0-4. Toen kwam Wales en daar ging het mis. België miste jongens als Vincent Kompany, Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen. Achterin kon het dat gebrek aan klasse niet opvangen en na een goede start van de partij ging het helemaal mis… De 0-1 van Nainggolan werd tenietgedaan door Williams, Robson-Kanu en Vokes. Exit België. 

"Het EK verliep zeer goed tot de partij tegen Wales. Als we die partij winnen, dan is Wilmots de ‘koning’ maar door deze nederlaag werd hij de pineut. Ik ben van mening dat Marc dit niet verdiende, maar soit, dat is voetbal. Het was wel een slopende periode met al die kritiek, maar ik vond het vooral erg voor Marc. Ik blijf hem altijd steunen en hij heeft veel gedaan voor België. Ik kijk wel met veel plezier terug op mijn periode van 4,5 jaar bij de Rode Duivels."

"Tegen Wales speelden we het eerste half uur zeer goed en moesten we eigenlijk 2-0 voor staan (Nainggolan bracht België op 1-0, nvdr.) en dan slikten we een doelpunt op stilstaande fase. Ik deed de stilstaande fases bij de Rode Duivels en dat was onze eerste tegengoal die wij in 49 matchen tegenkregen op hoekschop. Nadien ondergingen we die wedstrijd en dat gebeurt nu eenmaal in het voetbal. De spelers probeerden dan allerlei zaken, maar dan ga je dingen doen die je niet moet doen. We moesten dan ook spelers zonder ervaring inzetten (Jordan Lukaku en Jason Denayer, nvdr.) die fouten maken die we normaal nooit zouden maken en dan krijg je dergelijke matchen. Dan mag je als coach zoveel roepen als je wil, maar dat verandert weinig. Ik ben zelf voetballer geweest en soms heb je matchen waarin alles lukt, maar er zijn ook wedstrijden bij waarin het allemaal tegenzit." 



"Kijk naar de Brazilianen tegen België op het WK 2018 en tegen Duitsland op het WK 2014. Net hetzelfde. (België kende tegen Japan hetzelfde probleem als tegen Wales, maar wist het desondanks te redden in het slot, nvdr.). Waarom zou dat dan bij ons niet kunnen gebeuren? Zoals tegen Zwitserland in de Nations League? Net hetzelfde, maar we werden daardoor wel volledig afgemaakt door de media." 

Het vervolg is bekend: Wilmots en Borkelmans out, Martinez met zijn assistenten in. België kende geen problemen in de zwakke kwalificatiegroepen en bekoorde de hele wereld op het WK 2018. Het werd knap derde en speelde het beste voetbal. Maar net zoals Argentinië in 2014 was Frankrijk leper in de halve finale. Weg droom. Derde keer, goede keer op EURO 2020?

CR

LEES OOK: Rode Duivels aan zet: Legendarische prestatie van 1980 overtreffen
LEES OOK:  De vernedering van 2000: België roemloos uitgeschakeld op 'eigen' EK

LEES OOK: Coucke trekt champagnefles open: concurrentie in shock

Hadden de Belgen daar beter moeten doen?

Meest recent

'Kampioenenploeg breekt: Club verliest eerste sterkhouder'

Club Brugge mag zondag zijn kersvers landstitel nog eens vieren voor zijn eigen thuissupporters. ...

22
22
'Harde hand Sibierski: negental de deur gewezen bij RSCA'

RSC Anderlecht sluit zondagavond zijn seizoen af met een derby op het veld van Union SG. Achter de ...

90
90
Slotweekend JPL: dít staat nog allemaal op het spel

Het laatste weekend in de Jupiler Pro League staat voor de deur. De titelstrijd is inmiddels ...

70
70
Onuachu grote finaleheld, Vanhoutte baalt in Coupe de France

Het seizoen in het clubvoetbal loopt op zijn laatste benen. Desondanks moeten nog verschillende ...

58
58
'De Cat verlaat Anderlecht: bestuur legt transfersom vast'

Het was een pakkend beeld donderdagavond: Nathan De Cat die met tranen in de ogen op de grasmat van ...

401
401
JPL-toptransfer bij Genk: Hayen gooit kaarten op tafel

KRC Genk hoopt zaterdagavond alsnog beslag te leggen op de eindzege in de Europe Play-Offs. Dat ...

164
164
"Betekent alles" - Guardiola diep geraakt na belletje De Bruyne

Pep Guardiola neemt zondagavond afscheid als hoofdcoach van Manchester City. Nu dat nieuws officieel ...

353
353
Loting Champions League: Club weet waar het aan toe is

Club Brugge heeft zich donderdagavond voor de 20ste keer tot kampioen van België gekroond. ...

336
336
'Salah zwaait Anfield uit: Europese schoktransfer wenkt'

Aanstaande zondag neemt Anfield afscheid van één van absolute boegbeelden uit de ...

152
152
'Sibierski in actie: trainersdossier in stroomversnelling'

Nu RSC Anderlecht zich verzekerd heeft van een Europese ticket, kan de wederopbouw richting volgend ...

650
650
Kassa rinkelt: Gent kondigt eerste zomertransfer aan

AA Gent hoopt na een pover seizoen alsnog beslag te leggen op een Europees ticket. Maar ondertussen ...

207
207
'Groot nieuws op Stayen: Vrancken hakt toekomstknoop door'

Aanstaande zondag zet STVV thuis tegen KV Mechelen een punt achter een onvergetelijk seizoen. Dat ...

558
558
'Transformatie City: opvolger Guardiola dropt transferbom'

Vrijdag volgde de officiële bevestiging: Pep Guardiola zwaait zondag af als coach van ...

149
149
‘Tranen bij Club Brugge: titelheld pakt koffers’

Club Brugge viert de twintigste landstitel, maar achter het feest hangt ook een donkere wolk. ...

779
779
Vanaken doet Club Brugge-fans smelten met zeldzame Tweet

Hans Vanaken heeft donderdag andermaal een fraaie mijlpaal bereikt in zijn carrière. De ...

259
259
WK-rel op komst: "Belgen hebben achterlijke bondscoach"

Nog een drietal weken te gaan en het wereldkampioenschap in de VS, Canada en Mexico gaat van start. ...

899
899
Van Bommel pakt uit met straffe Antwerp-uitspraak

Antwerp FC nam afgelopen weekend al na enkele maanden afscheid van Joseph Oosting. Sinds het vertrek ...

539
539
Rigaux speelt open kaart over vertrek bij Club Brugge

Ontlading alom donderdag bij Club Brugge, dat op het veld van KV Mechelen landstitel nummer twintig ...

212
212
'Totale uitverkoop Anderlecht: exit De Cat & Saliba?'

Op de slotspeeldag staat er niks meer op het spel, en dus kan RSC Anderlecht al beginnen denken aan ...

391
391
Club Brugge verrast: Verhaeghe verklapt opvolger Mignolet

Landstitel nummer 20 is een feit voor Club Brugge, waar Bart Verhaeghe achteraf glunderend de pers ...

1434
1434
'Over & out: Anderlecht spuwt Goto definitief uit'

Dankzij de zege tegen STVV verzekerde RSC Anderlecht zich donderdag van de vierde plaats en het ...

504
504
Pro League spreekt klare taal: Club NXT blijft in 1B

Vermits eerste achtervolger Union zelf punten liet liggen tegen AA Gent, volstond een gelijkspel in ...

339
339
'Hete zomer Anderlecht: 5 toptargets Sibierski bekend'

RSC Anderlecht verzekerde zich donderdag van een Europees ticket, wat dus wel betekent dat Paars-Wit ...

509
509
Titelrapport: kranten oneens over sterkhouder Club

Club Brugge kroonde zich donderdag voor de twintigste keer tot landskampioen. Het succes van Ivan ...

421
421
Nieuwe plottwist in 1B: reddingsboei voor Club NXT?

De landstitel kan hen alvast niet meer ontglippen, maar bij Club Brugge heeft men ook nog andere ...

291
291

Meer sportnieuws