Droomhuwelijk Refaelov behoort tot uitzonderlijke categorie

door
Droomhuwelijk Refaelov behoort tot uitzonderlijke categorie

De transfer van Lior Refaelov van Antwerp FC naar RSC Anderlecht zorgt voor heel wat ophef. En zeker al omdat de Israëliër een grote geschiedenis heeft bij aartsrivaal Club Brugge. Maar op het veld zou zijn verhuis naar het Lotto Park weleens een schot in de roos kunnen zijn. Voor Anderlecht als club, maar niet in het minst voor Refaelov als speler.


TYPE VOOR ANDERLECHT

Soms weet je al op voorhand dat een transfer zal slagen. Al is dat wel uitzonderlijk. De transfer van Simon Mignolet naar Club Brugge behoort bijvoorbeeld tot die zeldzame categorie. En die van Lior Refaelov naar RSC Anderlecht wellicht ook. Op het veld een fijnbesnaarde en technisch onderlegde voetballer, naast de krijtlijnen een gentleman. Maar Rafa bezit ook een ijzeren mentaliteit, en dat is tevens een belangrijke kwaliteit bij de ingevoerde filosofie van de veeleisende Vincent Kompany.

Lior Refaelov groeide op in een grauwe buurt van Or Akiva, waar er veel armoede heerste. Dat hield de Israëliër echter niet tegen om zijn droom na te jagen als professioneel voetballer. En met succes. De kwaliteiten van Refaelov werden al snel opgepikt door internationale clubs, maar die haakten allen af omdat hij te veel als een ouderwetse nummer tien opereerde. Niet compleet genoeg. Er moest namelijk altijd een noeste werker rond hem hangen om het vuile werk op te knappen. 



Zo'n type waar Anderlecht wel ervaring mee heeft. Bij Sporting floreren dergelijke profielen als geen ander. Denk in de recente clubgeschiedenis bijvoorbeeld aan Matias Suarez, Mbark Boussoufa of Ahmed Hassan. Mooie voetballers met rendement, maar die wel de nodige ondersteuning nodig hebben om hun ware impact te laten inslaan. Op die manier pakte Maccabi Haifa het ook aan, de club waar hij op handen werd gedragen en tevens grote successen boekte. Refaelov was god in Israël.

CLUB BRUGGE 

Hoewel Lior Refaelov bekend staat als een levensgenieter, is hij nog meer een op en top professional. Zo ging hij zo'n tien jaar geleden akkoord met zijn zaakwaarnemer Dudu Dahan om de Europese markt te verkennen, met nadruk op de Belgische. Daar stalde Dahan reeds succesvol meerdere van zijn cliënten zoals Eliyaniv Barda, Shlomi Arbeitman en Marko Suler. Bovendien wist Dahan dat Refaelov in België een pak meer geld kon verdienen dan in Israël. En dat klonk ook als muziek in de oren van de spelbepaler van Maccabi Haifa. 

In 2011 hapte Club Brugge uiteindelijk toe. Lior Refaelov werd één van de eerste transfers onder leiding van Vincent Mannaert, waarop de Israëliër voor concurrentie moest zorgen op de flanken die toen bemand werden door Maxime Lestienne en Nabil Dirar. Na een moeilijke start op Jan Breydel floreerde de meer complete Refaelov helemaal onder de vleugels van Michel Preud'homme, met als absolute climax zijn winning goal in de bekerfinale tegen Anderlecht. En één jaar later hielp hij Club Brugge ook aan de Belgische landstitel. 



Maar na de komst van Ivan Leko verdween Lior Refaelov echter meer naar het achterplan bij Club Brugge. De Kroaat had namelijk een gouden centraal duo gevonden met Ruud Vormer en Hans Vanaken, de motor die Club vandaag nog steeds doet draaien, waardoor Refaelov steeds minder speelgelegenheid kreeg. Hyper-ambitieus en trots zoals hij is, nam Refaelov geen vrede met deze devaluatie en trok hij uiteindelijk naar Antwerp FC. Eerst als huurspeler, daarna definitief. Liever werken voor zijn geld dan verkommeren op de invallersbank. Ook dat is een topsportmentaliteit.

ANTWERP FC 

In eerste instantie rezen er veel vragen omtrent de verhuis van Lior Refaelov naar Antwerp FC. Wat heeft die fluwelen voetballer te zoeken in het noeste arbeidsvoetbal van de koele coach Laszlo Bölöni? Puur krachtvoetbal en technisch onderlegde spelers, dat kan vloeken in een team. Maar Refaelov maakte een mentale klik om te kunnen gedijen in zijn nieuwe biotoop. Hij paste zich succesvol aan naar de specificaties van zijn nieuwe werkgever, daar was hij niet te lui of koppig voor.



Net door zijn overmatig voetballend vermogen en spelintelligentie uit te spelen, liet Lior Refaelov zijn club beter voetballen en daarnaast evolueerde hij ook tot een echte werker. De Israëliër paste naar verluidt zelfs zijn levensgewoontes aan, ging vroeger slapen, doseerde zijn trainingssessies... Le nouveau Rafa est arrivé. Die harde werkethiek werd intern bewierookt, en ook extern met een Gouden Schoen, maar dat vertaalde zich in eerste instantie niet in een contractuele beloning door The Great Old. Nochtans beschikte Refaelov over een aflopend contract in Deurne Noord.

DUDU DAHAN

En dat is een vrij groot risico, want door zijn aflopende contractstatus kon Lior Refaelov sinds 1 januari 2021 vrij onderhandelen met andere geïnteresseerde clubs. En 't is niet dat spelersmakelaar Dudu Dahan geen aanstalten maakte om samen te zitten met de sportieve leiding van Antwerp. Naar eigen zeggen werd hij telkens afgescheept op zelfs niet ontvangen in de burelen op de Bosuil. Vooral Luciano D'Onofrio was niet van plan om Refaelov nog veel langer bij de club te houden. Een 35-jarige nog een contract voor twee jaar aanbieden, dat strookt niet met D'Onofrio's visie.



In februari sloeg spelersmakelaar Dudu Dahan reeds aan de alarmbel. Na de Gouden Schoen-winst van Lior Refaelov hoorde hij helemaal niets meer van Antwerp. “Luciano spreek vol respect over Lior, dat is het probleem niet”, verklaarde Dahan toen aan Sport/Voetbalmagazine. “Hij runt zijn club, ik moet de belangen van mijn speler behartigen. En dan kan ik dit zeggen: wij staan open voor aanbiedingen. Vreemd? Ik zit zeventien jaar in het vak, ik vind niets vreemd. Maar Antwerp neemt wel a big risk. Het contract van Lior loopt binnen een paar maanden af, wettelijk mag hij praten met andere clubs en ik voel veel belangstelling.”

RSC ANDERLECHT

Drie maanden na de woorden van Dudu Dahan ondertekende Lior Refaelov een tweejarig contract bij RSC Anderlecht. Antwerp wilde in extremis die betreffende aanbieding counteren en zelfs nog overtreffen, maar de gentleman Refaelov had reeds z'n woord gegeven aan Anderlecht. Dat past wel bij de filosofie van de Belgische recordkampioen, die –  althans vroeger zeker – geassocieerd werd met een bepaalde vorm van klasse en standing. 't Is één van de verbindingspunten van Refaelov en Anderlecht.



In het Lotto Park zal Lior Refaelov zich ook op zijn beste manier kunnen uitleven: voetballen en heersen. De spelfilosofie van Vincent Kompany moet hem al gegoten liggen, en daarin zal hij zich fyiek minder moeten laten gelden dan op de Bosuil. Het probleem bij Sporting lag dit seizoen vooral bij de kansencreatie en de afwerking ervan, en die meerwaarde kan Refaelov zeker brengen. Bovendien zal hij in de kleedkamer en in de bestuurskamer naar waarde worden geschat, net zoals zijn raad en ervaring voor de jongere spelers. Alle omstandigheden lijken aldus te leiden naar een droomhuwelijk tussen Refaelov en Anderlecht. 

LEES OOK: 'Exodus van start: Antwerp verliest eerste steunpilaar'

Anderlecht en Refaelov: een sprookjeshuwelijk?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

80
80
Limburgse goudmijn: Genk stoomt nieuw toptalent al klaar

KRC Genk hoopt in de komende weken alsnog een Europees ticket te veroveren, maar ondertussen is men ...

15
15
'City en United knokken om Duivel, Kompany op de loer'

Verschillende Rode Duivels komen tijdens nakende zomermercato in aanmerking voor een mooie transfer. ...

34
34
'Exodus van start: Antwerp verliest eerste steunpilaar'

Antwerp FC staat opnieuw voor een drukke zomermercato. De sportieve leiding van de Great Old zal ...

165
165
'Vertrek Tzolis krijgt vorm: eisen Club Brugge gelekt'

Club Brugge neemt komende zomer afscheid van verschillende sterkhouders. Even laaide de hoop op een ...

200
200
Kompany hakt knoop door: Kane legt bom onder Bayern

De toekomst van Harry Kane bepaalt meer dan alleen de aanval van Bayern. Vincent Kompany botst ...

162
162
Real op apegapen: Valverde naar hospitaal na nieuwe knokpartij

Aanstaande zondag wil Real Madrid er alles aan doen om te voorkomen dat FC Barcelona kampioen speelt ...

176
176
Union verliest aura van sympathie: analist geeft dé reden

Union SG legde de voorbije jaren een indrukwekkend parcours af en deed sinds zijn promotie op ...

160
160
'Irritaties bij Genk-bestuur: spelers intern aangepakt'

KRC Genk slikte afgelopen weekend een zware opdoffer en verloor in de Europe Play-Offs op Charleroi ...

484
484
KV Kortrijk haalt slag thuis: steunpilaar mee naar JPL

Na één jaartje in de Challenger Pro League maakt KV Kortrijk komend seizoen zijn ...

55
55
Vier toppers, één verrassing: ontdek de Europese topscorers

Het einde van het seizoen in het clubvoetbal nadert met rasse schreden en dus staan ook nog heel wat ...

65
65
'Pittige vuurdoop: Sibierski krijgt eerste transferopdracht'

RSC Anderlecht presenteerde woensdag zijn nieuwe sportief directeur officieel aan de pers. Nu de ...

409
409
'Club Brugge kaalgeplukt: ook Forbs richting exit?'

Of de titelrace tot een goed einde zal worden gebracht valt nog af te wachten, maar hoe dan ook mag ...

540
540
'Duiventil in Genk: verlanglijst De Condé lekt uit'

Of het nog een Europees ticket kan bemachtigen valt voorlopig af te wachten, maar dat KRC Genk ...

382
382
Anderlecht-fans spuwen gal: bestuur in het verweer

Daags na de officiële voorstelling van Antoine Sibierski als technisch directeur zit het er ...

268
268
'Frisse wind bij Club Brugge: unieke kans toptalent'

Om de zopas veroverde leidersplaats te verdedigen rekent Club Brugge zaterdag tegen STVV mogelijk op ...

443
443
Bondsparket maakt opvallende sanctie Burgess bekend

Voor het eerst in deze play-offs is Union op achtervolgen aangewezen, want afgelopen weekend nam ...

693
693
Jean-Marie Pfaff stinkend rijk? Absurde jackpot wacht

Jean-Marie Pfaff staat mogelijk voor de transfer van zijn leven. Niet op een voetbalveld dit keer, ...

404
404
'Grote kuis in Genk: volledig elftal richting exit'

KRC Genk dreigt nog naast een Europees ticket te grijpen, maar zelfs mits een goede afloop hebben de ...

402
402
'Club Brugge hakt knoop door over opvolger Mignolet'

Of hij zaterdag zijn wederoptreden kan vieren tegen STVV valt nog af te wachten, maar Simon Mignolet ...

493
493
Julie Vanloo na immense shock: Club Brugge als reddingsboei

De klap kwam hard aan voor Julie Vanloo. Enkele dagen voor de start van het nieuwe WNBA-seizoen werd ...

682
682
'Strijd Karetsas is los: gesprekken met eerste club'

Voor KRC Genk is het op sportief vlak een ontgoochelend seizoen, maar toch lijkt de kassa in de ...

168
168
Club houdt toptalent uit handen van buitenlandse clubs

Club Brugge lijkt alweer voor een hete transferzomer te staan. Het zal opnieuw af te rekenen krijgen ...

155
155
Verrassende transferzet STVV: "Cultuurbewaker in kleedkamer"

STVV beleeft één van de mooiste seizoenen uit haar geschiedenis en is nu al zeker van ...

75
75
Amerikaanse club: "We waren zeer dicht bij komst De Bruyne"

In de Verenigde Staten zullen ze in juni kunnen genieten van Kevin De Bruyne, want de ervaren ...

30
30
'Tottenham gaat all-in voor kandidaat-Rode Duivel'

Tottenham leek af te stevenen op een schokkende degradatie uit de Premier League, maar na een zes op ...

58
58

Meer sportnieuws