Coucke en Verbeke verbazen vriend en vijand

door
Coucke en Verbeke verbazen vriend en vijand

Het was weliswaar spannend wachten tot de allerlaatste speeldag van de reguliere competitie, maar uiteindelijk slaagde RSC Anderlecht er toch in om zich te kwalificeren voor de Champions Play-off. Het grote doel van Sporting werd dus bereikt, al zal men op Neerpede toch wel stiekem hopen op een Europees ticket. 't Is het perfecte antwoord van de recordkampioen op de vaak snoeiharde kritiek richting de club. Soms was die terecht, maar soms ook niet. De slotsom is dat het nieuwe bestuur en de technische staf nu uiteindelijk hun groot gelijk halen.


GESLAAGD RAPPORT 

Er werden oorspronkelijk grote vraagtekens geplaatst bij het transferbeleid van Anderlecht, waarbij de nieuwkomers niet meteen overliepen van de kwaliteit. Dat is ergens ook logisch, want de schuldenberg bij Sporting loopt volgens De Tijd op tot maar liefst 116,7 miljoen euro. 't Is daarom dat technisch directeur Peter Verbeke amper vier miljoen euro kon spenderen in de zomermercato en zelfs geen budget had in de wintermercato. Door een gebrek aan middelen moest Verbeke en zijn scouts vaak teruggrijpen naar spelers met een hoog risicogehalte.

Zo zal de passage van de wintertransfers Jacob Bruun Larsen, Abdoulay Diaby en Werner Hahn slechts een voetnoot in de clubgeschiedenis blijven. Van de wintertransfers kan dus enkel Majeed Ashimeru veelbelovende prestaties aantonen, enkel een waanzinnige campagne in de Champions Play-off kan daar bij Diaby en Bruun Larsen nog verandering in brengen. Bij de zomertransfers, die ook meer tijd kregen om zich aan te passen en te manifesteren bij Anderlecht, bleek enkel Mustapha Bundu volledig door de mand te vallen.



Ook al wisselden ze hoogtes met laagtes af dit seizoen, toch gaven de zomertransfers – buiten Mustapha Bundu – hun visitekaartje af in het Lotto Park. De ene uiteraard nadrukkelijker dan de andere. De transfers van Timon Wellenreuther (Willem II, definitief), Matt Miazga (Chelsea, huur), Bogdan Mykhaylichenko (Zorya Lugansk definitief), Josh Cullen (West Ham, definitief), Paul Mukairu (Antalyaspor, huur) en Lukas Nmecha (Manchester City, huur) kunnen daarom als geslaagd bestempeld worden, al kan er bij elke individuele speler ook wel een kanttekening gemaakt worden.

T. WELLENREUTHER

De 25-jarige Duitser verhuisde in de vorige zomermercato naar het Lotto Park om te spelen, en dat doet hij tegenwoordig met overvloed. Timon Wellenreuther komt op wekelijkse basis aan de bak omdat de onaantastbare nummer één Hendrik Van Crombrugge een onvermijdelijke rugoperatie moest ondergaan. Wellenreuther is één van de minst belichte Anderlecht-spelers dit seizoen, maar hij kwam vaak in de oog van de storm terecht door enkele individuele fouten zoals dat het geval was tegen onder meer Eupen, Charleroi, Oostende en Kortrijk.



Timon Wellenreuther bleek daarom niet 100% betrouwbaar te zijn als doelman en aldus vatbaar voor flagrante fouten. Maar anderzijds hield hij Anderlecht ook vaak recht tijdens moeilijke momenten. Wellenreuther scoorde vooral punten door een uitstekende passing toe te passen. Met een gemiddelde van 89% aan geslaagde passes is hij na Maarten Vandevoordt (KRC Genk) de op één na beste uitvoetballende doelman van de Jupiler Pro League. En dat betekent ook iets. Zeker bij Anderlecht.

M. MIAZGA

Matt Miazga speelt weliswaar niet de pannen van het dak bij Anderlecht, maar hij heeft wel een grote en belangrijke rol in de defensieve stabiliteit van de ploeg – die de tweede minst gepasseerde is van reguliere competitie trouwens. Miazga heeft een echt strijdershart en bezit een ijzeren mentaliteit. 't Schijnt dat Amerikanen sterk in het hoofd zijn. Je brengt Miazga dan ook niet zomaar van z'n stuk. Dat bewees hij bijvoorbeeld na zijn dure fouten tegen Moeskroen en Genk. Miazga herpakte zich toen meteen, en leverde verder een onberispelijke prestatie af. 



Matt Miazga werpt zich dit seizoen zelfs op tot de echte leider van de Anderlecht-defensie. De 25-jarige is door zijn actieve coaching steeds nadrukkelijk aanwezig. Het gebeurt zelfs vaak dat Miazga na de wedstrijd een droge en pijnlijke keel heeft van al dat roepen. Vanuit de positie van centrale verdediger is zo'n emfatische vorm van communiceren trouwens geen overbodige luxe. Maar bovenal zijn Miazga's prestaties gewoon sober en kwalitatief. De 20-voudige Amerikaanse international springt vooral in het oog door zijn duelkracht en grote sterkte in het luchtruim. Miazga wint namelijk het meeste luchtduels bij Anderlecht, wat goed is voor een tiende plaats onder zijn positionele collega's uit de Jupiler Pro League. 

B. MYKHAYLICHENKO

Hij was dit seizoen één van de grootste vraagtekens, maar Bogdan Mykhaylichenko speelt die de laatste weken helemaal van zich af. De Oekraïense linksachter werd in de vorige zomer binnengehaald als één van de beste linksachters van de Premjer Liha, en hij startte ook veelbelovend in de Belgische competitie. In verschillende onderdelen was Mykhaylichenko de beste linksachter van de Jupiler Pro League, die zich opwierp tot een moderne fullback die een grote meerwaarde bleek in het begeerde 'totaalvoetbal' van Vincent Kompany.



Maar Bogdan Mykhaylichenko kon die goede vorm niet constant aanhouden en bijgevolg verloor hij zijn basisplaats aan Kemar Lawrence. In de laatste vier wedstrijden – die trouwens allemaal gewonnen werden – heroverde Mykhaylichenko opnieuw zijn startplaats en lijkt hij het pleit gewonnen te hebben van de Jamaicaan. Mykhaylichenko is defensief en offensief efficiënter dan zijn concurrent, terwijl hij ook accurater dribbelt en meer diepgang in zijn spel legt. Op het vlak van aanvallende efficiëntie en geslaagde dribbels hoort Mykhaylichenko zelfs tot de beste linksbacks van de Belgische competitie. 

J. CULLEN

Hij is niet de meest spectaculaire speler op de Belgische velden, maar Josh Cullen is een enorm nuttige speler voor RSC Anderlecht. De centrale middenvelder is binnenskamers één van de grote leiders en hij zorgt mee voor een positieve sfeer in de spelersgroep. Cullen was vorig seizoen in de Championship één van de betere spelers op zijn positie, en die meerwaarde trekt hij door in het Lotto Park. De 25-jarige voegt de nodige grinta toe aan het elftal van Vincent Kompany, iets waar het de ploeg toch wel vaak aan ontbrak. 



Bovendien beschikt Josh Cullen over een groot loopvermogen en is hij tevens niet schuw om te knokken en zijn mannetje te staan in de rechtstreekse duels. De Ierse international is de laatste weken niet meer een vaste basisspeler, maar ook als invaller levert hij sterke prestaties af. In de matchen tegen Antwerp en Club Brugge deed hij de wedstrijden bijvoorbeeld kantelen in het voordeel van Anderlecht. Daarbij valt vooral zijn defensieve efficiëntie op: enkel Jean Onana (Moeskroen) telt gemiddeld nog meer geslaagde defensieve ingrepen dan Cullen.

P. MUKAIRU

Paul Mukairu werd oorspronkelijk aangetrokken als opvolger van Jérémy Doku. Op basis van zijn prestaties bij Antalyaspor deed de Nigeriaan wel wat denken aan het goudhaantje uit Neerpede. Mukairu is snel, krachtig, doelgericht, dribbelt veel én hij kan de bal goed bijhouden. Maar daar houdt de vergelijking wel stilaan op, een exacte kopie van Doku is hij niet. Mukairu heeft zijn eigen stijl: sierlijke sleepbewegingen, veel dribbels. Maar voorlopig wel nog te weinig rendement. Desondanks brengt Mukairu toch een grote meerwaarde in de ploeg van Vincent Kompany.



Paul Mukairu verloor onlangs zijn basisplaats omdat Vincent Kompany een nieuwe veldbezetting hanteert, maar de Nigeriaan is allerminst afgeschreven. Zo telt geen enkele andere linker flankaanvaller meer aangegane dribbels dan de 21-jarige. Maar Mukairu legt ook regelmaat in zijn offensieve acties. Enkel Théo Bongonda (KRC Genk) is echter nog efficiënter en regelmatiger in zijn verrichtte aanvallende acties. Al is er wel nog wat werk aan zijn statistieken, Mukairu telt bijvoorbeeld amper 2 doelpunten en 4 assists.

L. NMECHA

Eén van de redenen waarom een Europees ticket zo belangrijk is voor Anderlecht, is het behouden van Lukas Nmecha. De huurling van Manchester City voelt zich in zijn sas bij Sporting, maar hij is tegelijk razend ambitieus. De kwalificatie voor Europa zou Nmecha dus weleens één seizoen langer kunnen houden in het Lotto Park. De Duitse belofte-international is geen goalgetter pur sang, maar hij heeft wel andere specifieke kwaliteiten waarmee hij het verschil maakt. Eén van de spelonderdelen waarin Nmecha het meest uitblinkt is bijvoorbeeld het wegdraaien met de man in de rug. Ook snelheid, diepgang en beweeglijkheid behoren tot de sterke punten van Nmecha. Ook al is hij geen echte doelpuntenmachine, Nmecha is wel een aanvaller met bijzonder veel quality.



Door het gebrek aan echte offensieve kwaliteit draagt Lukas Nmecha dit seizoen de ganse aanvalslinie van RSC Anderlecht zowat op zijn eentje. De 22-jarige spits presteert op een aanzienlijk hoger niveau dan zijn collega's Abdoulay Diaby en Mohammed Dauda. In die optiek is Nmecha vandaag onmisbaar voor Anderlecht. KV Mechelen-trainer Wouter Vrancken noemde Lukas Nmecha onlangs de beste spits in de Jupiler Pro League. En Franstalige krant La Dernière Heure durft zelfs te beweren dat hij de beste nummer 9 is bij RSC Anderlecht sinds Dieumerci Mbokani in het seizoen 2012-2013. 

LEES OOK: 'Coucke gooit alle remmen los: Romback doet RSCA daveren'

Speelt Anderlecht volgend seizoen voor de titel?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

99
99
Genk-spelers op matje: Hayen onthult inhoud gesprekken

KRC Genk staat zondagavond voor een sleutelwedstrijd. Op eigen veld kunnen de Limburgers zich ...

8
8
Club houdt hart vast: zware consequenties na CPL-farce

Terwijl Club Brugge op de 20ste landstitel uit zijn geschiedenis afstevent, dreigen de beloften weg ...

134
134
Opstellingen: De Mil grijpt fors in, vreemde kronkel Taravel

In de Champions' Play-Offs staat zondagmiddag een cruciaal duel om de vierde plaats op het ...

59
59
'Crisis doet Real daveren: drastische gevolgen Courtois'

Zondagavond kan FC Barcelona kampioen spelen in Spanje, uitgerekend tijdens de onderlinge clash met ...

59
59
Ruben Van Gucht laat Valentine met verstomming achter

Ruben Van Gucht heeft opnieuw voor de nodige aandacht gezorgd. De sportjournalist van de VRT kwam ...

67
67
TRANSFERUURTJE: 'Kop rolt bij Anderlecht, exodus Club/Antwerp'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

166
166
De Mil sneert naar KAA Gent: cruciale transferzomer

KAA Gent kreeg dit seizoen al klappen in de Champions Play-Offs. Europees voetbal lijkt heel ver weg ...

47
47
Stunttransfer Jelle Vossen naar het buitenland?

Waar ligt de toekomst van Jelle Vossen? De aanvaller nam afscheid van Zulte Waregem en werd al met ...

181
181
Luis Suarez bijt door het stof: straffe WK-wending op komst?

Luis Suarez is één van de beste aanvallers van zijn generatie. De 39-jarige Uruguayaan ...

30
30
Racismerel in Italië: “Deze lafaard noemde me een aap”

In Italië is er een nieuwe racismerel ontstaan. Tijdens de wedstrijd tussen Cagliari en Udinese ...

45
45
Leko ziet toch minpunt en waarschuwt Club Brugge

Club Brugge blijft aan de leiding in de Champions Play-Offs. Blauw-Zwart won met 2-0 van ...

210
210
Engelse pers ontploft door "meedogenloze" Doku

Jérémy Doku is on fire in Engeland. De Rode Duivel was vorige speeldag al belangrijk ...

162
162
Union SG rekent op doorbraak: Deschacht heeft geen ongelijk

Olivier Deschacht was onlangs in de populaire podcast Ongefilterd snoeihard voor de aanvallende ...

100
100
Vrancken legt pijnpunt bloot na nederlaag tegen Club

STVV verloor kansloos met 2-0 van Club Brugge en het mocht tevreden zijn dat het geen pandoering ...

167
167
Francis Amuzu floreert: verrassende terugkeer naar JPL?

De zomermercato nadert en de Belgische clubs speuren de wereld rond naar versterking. Wie weet ...

241
241
'Geraerts plots in héél vieze papieren'

Karel Geraerts is momenteel trainer van de Franse tweedeklasser Stade Reims. De Belgische coach ...

140
140
Club Brugge blijft gefocust: ‘Niet naar Union kijken’

Club Brugge lijkt niet meer te stoppen richting landstitel. STVV werd met 2-0 geklopt, al had ...

180
180
Na lof van Nainggolan: volgende parel staat voor RSCA-debuut

RSC Anderlecht speelt namiddag in en tegen AA Gent. De Brusselaars zitten echter met een gigantisch ...

309
309
FC Barcelona ‘overklast’ Real Madrid: enorm verschil

Om 21u staat de grootste voetbalmatch ter wereld op het programma: FC Barcelona – Real Madrid. ...

217
217
Sibierski ontketend: megadeals op komst bij Anderlecht

Antoine Sibierski zet meteen de toon bij Anderlecht. De nieuwe sportief directeur wil slimme deals ...

575
575
Henry ziet twee absolute kleppers bij de Rode Duivels

Binnen een maandje start het WK. De Rode Duivels zitten in een groep met Iran, Nieuw-Zeeland en ...

307
307
Sibierski aan zet: Anderlecht beslist over aankoop verdediger

Bij RSC Anderlecht gaat Antoine Sibierski samen met de scouting heel wat knopen moeten doorhakken. ...

347
347
Club in het voordeel tegen Union? Leko is duidelijk

Club Brugge kan de komende dagen achterover leunen en rustig kijken hoe Union het er vanaf brengt. ...

308
308
Tzolis reageert na nieuwe knalprestatie op transfergeruchten

Club Brugge ligt meer dan ooit op titelkoers. Met een 2-0-zege tegen STVV breidt het zijn voorsprong ...

353
353
Kompany in de clinch met eigen speler: "Hij is verkeerd"

Bayern München ging zaterdag wel winnen op het veld van Wolfsburg, maar het likt eigenlijk nog ...

168
168

Meer sportnieuws