Coucke en Verbeke verbazen vriend en vijand

1502 stemmen
Coucke en Verbeke verbazen vriend en vijand

Het was weliswaar spannend wachten tot de allerlaatste speeldag van de reguliere competitie, maar uiteindelijk slaagde RSC Anderlecht er toch in om zich te kwalificeren voor de Champions Play-off. Het grote doel van Sporting werd dus bereikt, al zal men op Neerpede toch wel stiekem hopen op een Europees ticket. 't Is het perfecte antwoord van de recordkampioen op de vaak snoeiharde kritiek richting de club. Soms was die terecht, maar soms ook niet. De slotsom is dat het nieuwe bestuur en de technische staf nu uiteindelijk hun groot gelijk halen.


GESLAAGD RAPPORT 

Er werden oorspronkelijk grote vraagtekens geplaatst bij het transferbeleid van Anderlecht, waarbij de nieuwkomers niet meteen overliepen van de kwaliteit. Dat is ergens ook logisch, want de schuldenberg bij Sporting loopt volgens De Tijd op tot maar liefst 116,7 miljoen euro. 't Is daarom dat technisch directeur Peter Verbeke amper vier miljoen euro kon spenderen in de zomermercato en zelfs geen budget had in de wintermercato. Door een gebrek aan middelen moest Verbeke en zijn scouts vaak teruggrijpen naar spelers met een hoog risicogehalte.

Zo zal de passage van de wintertransfers Jacob Bruun Larsen, Abdoulay Diaby en Werner Hahn slechts een voetnoot in de clubgeschiedenis blijven. Van de wintertransfers kan dus enkel Majeed Ashimeru veelbelovende prestaties aantonen, enkel een waanzinnige campagne in de Champions Play-off kan daar bij Diaby en Bruun Larsen nog verandering in brengen. Bij de zomertransfers, die ook meer tijd kregen om zich aan te passen en te manifesteren bij Anderlecht, bleek enkel Mustapha Bundu volledig door de mand te vallen.



Ook al wisselden ze hoogtes met laagtes af dit seizoen, toch gaven de zomertransfers – buiten Mustapha Bundu – hun visitekaartje af in het Lotto Park. De ene uiteraard nadrukkelijker dan de andere. De transfers van Timon Wellenreuther (Willem II, definitief), Matt Miazga (Chelsea, huur), Bogdan Mykhaylichenko (Zorya Lugansk definitief), Josh Cullen (West Ham, definitief), Paul Mukairu (Antalyaspor, huur) en Lukas Nmecha (Manchester City, huur) kunnen daarom als geslaagd bestempeld worden, al kan er bij elke individuele speler ook wel een kanttekening gemaakt worden.

T. WELLENREUTHER

De 25-jarige Duitser verhuisde in de vorige zomermercato naar het Lotto Park om te spelen, en dat doet hij tegenwoordig met overvloed. Timon Wellenreuther komt op wekelijkse basis aan de bak omdat de onaantastbare nummer één Hendrik Van Crombrugge een onvermijdelijke rugoperatie moest ondergaan. Wellenreuther is één van de minst belichte Anderlecht-spelers dit seizoen, maar hij kwam vaak in de oog van de storm terecht door enkele individuele fouten zoals dat het geval was tegen onder meer Eupen, Charleroi, Oostende en Kortrijk.



Timon Wellenreuther bleek daarom niet 100% betrouwbaar te zijn als doelman en aldus vatbaar voor flagrante fouten. Maar anderzijds hield hij Anderlecht ook vaak recht tijdens moeilijke momenten. Wellenreuther scoorde vooral punten door een uitstekende passing toe te passen. Met een gemiddelde van 89% aan geslaagde passes is hij na Maarten Vandevoordt (KRC Genk) de op één na beste uitvoetballende doelman van de Jupiler Pro League. En dat betekent ook iets. Zeker bij Anderlecht.

M. MIAZGA

Matt Miazga speelt weliswaar niet de pannen van het dak bij Anderlecht, maar hij heeft wel een grote en belangrijke rol in de defensieve stabiliteit van de ploeg – die de tweede minst gepasseerde is van reguliere competitie trouwens. Miazga heeft een echt strijdershart en bezit een ijzeren mentaliteit. 't Schijnt dat Amerikanen sterk in het hoofd zijn. Je brengt Miazga dan ook niet zomaar van z'n stuk. Dat bewees hij bijvoorbeeld na zijn dure fouten tegen Moeskroen en Genk. Miazga herpakte zich toen meteen, en leverde verder een onberispelijke prestatie af. 



Matt Miazga werpt zich dit seizoen zelfs op tot de echte leider van de Anderlecht-defensie. De 25-jarige is door zijn actieve coaching steeds nadrukkelijk aanwezig. Het gebeurt zelfs vaak dat Miazga na de wedstrijd een droge en pijnlijke keel heeft van al dat roepen. Vanuit de positie van centrale verdediger is zo'n emfatische vorm van communiceren trouwens geen overbodige luxe. Maar bovenal zijn Miazga's prestaties gewoon sober en kwalitatief. De 20-voudige Amerikaanse international springt vooral in het oog door zijn duelkracht en grote sterkte in het luchtruim. Miazga wint namelijk het meeste luchtduels bij Anderlecht, wat goed is voor een tiende plaats onder zijn positionele collega's uit de Jupiler Pro League. 

B. MYKHAYLICHENKO

Hij was dit seizoen één van de grootste vraagtekens, maar Bogdan Mykhaylichenko speelt die de laatste weken helemaal van zich af. De Oekraïense linksachter werd in de vorige zomer binnengehaald als één van de beste linksachters van de Premjer Liha, en hij startte ook veelbelovend in de Belgische competitie. In verschillende onderdelen was Mykhaylichenko de beste linksachter van de Jupiler Pro League, die zich opwierp tot een moderne fullback die een grote meerwaarde bleek in het begeerde 'totaalvoetbal' van Vincent Kompany.



Maar Bogdan Mykhaylichenko kon die goede vorm niet constant aanhouden en bijgevolg verloor hij zijn basisplaats aan Kemar Lawrence. In de laatste vier wedstrijden – die trouwens allemaal gewonnen werden – heroverde Mykhaylichenko opnieuw zijn startplaats en lijkt hij het pleit gewonnen te hebben van de Jamaicaan. Mykhaylichenko is defensief en offensief efficiënter dan zijn concurrent, terwijl hij ook accurater dribbelt en meer diepgang in zijn spel legt. Op het vlak van aanvallende efficiëntie en geslaagde dribbels hoort Mykhaylichenko zelfs tot de beste linksbacks van de Belgische competitie. 

J. CULLEN

Hij is niet de meest spectaculaire speler op de Belgische velden, maar Josh Cullen is een enorm nuttige speler voor RSC Anderlecht. De centrale middenvelder is binnenskamers één van de grote leiders en hij zorgt mee voor een positieve sfeer in de spelersgroep. Cullen was vorig seizoen in de Championship één van de betere spelers op zijn positie, en die meerwaarde trekt hij door in het Lotto Park. De 25-jarige voegt de nodige grinta toe aan het elftal van Vincent Kompany, iets waar het de ploeg toch wel vaak aan ontbrak. 



Bovendien beschikt Josh Cullen over een groot loopvermogen en is hij tevens niet schuw om te knokken en zijn mannetje te staan in de rechtstreekse duels. De Ierse international is de laatste weken niet meer een vaste basisspeler, maar ook als invaller levert hij sterke prestaties af. In de matchen tegen Antwerp en Club Brugge deed hij de wedstrijden bijvoorbeeld kantelen in het voordeel van Anderlecht. Daarbij valt vooral zijn defensieve efficiëntie op: enkel Jean Onana (Moeskroen) telt gemiddeld nog meer geslaagde defensieve ingrepen dan Cullen.

P. MUKAIRU

Paul Mukairu werd oorspronkelijk aangetrokken als opvolger van Jérémy Doku. Op basis van zijn prestaties bij Antalyaspor deed de Nigeriaan wel wat denken aan het goudhaantje uit Neerpede. Mukairu is snel, krachtig, doelgericht, dribbelt veel én hij kan de bal goed bijhouden. Maar daar houdt de vergelijking wel stilaan op, een exacte kopie van Doku is hij niet. Mukairu heeft zijn eigen stijl: sierlijke sleepbewegingen, veel dribbels. Maar voorlopig wel nog te weinig rendement. Desondanks brengt Mukairu toch een grote meerwaarde in de ploeg van Vincent Kompany.



Paul Mukairu verloor onlangs zijn basisplaats omdat Vincent Kompany een nieuwe veldbezetting hanteert, maar de Nigeriaan is allerminst afgeschreven. Zo telt geen enkele andere linker flankaanvaller meer aangegane dribbels dan de 21-jarige. Maar Mukairu legt ook regelmaat in zijn offensieve acties. Enkel Théo Bongonda (KRC Genk) is echter nog efficiënter en regelmatiger in zijn verrichtte aanvallende acties. Al is er wel nog wat werk aan zijn statistieken, Mukairu telt bijvoorbeeld amper 2 doelpunten en 4 assists.

L. NMECHA

Eén van de redenen waarom een Europees ticket zo belangrijk is voor Anderlecht, is het behouden van Lukas Nmecha. De huurling van Manchester City voelt zich in zijn sas bij Sporting, maar hij is tegelijk razend ambitieus. De kwalificatie voor Europa zou Nmecha dus weleens één seizoen langer kunnen houden in het Lotto Park. De Duitse belofte-international is geen goalgetter pur sang, maar hij heeft wel andere specifieke kwaliteiten waarmee hij het verschil maakt. Eén van de spelonderdelen waarin Nmecha het meest uitblinkt is bijvoorbeeld het wegdraaien met de man in de rug. Ook snelheid, diepgang en beweeglijkheid behoren tot de sterke punten van Nmecha. Ook al is hij geen echte doelpuntenmachine, Nmecha is wel een aanvaller met bijzonder veel quality.



Door het gebrek aan echte offensieve kwaliteit draagt Lukas Nmecha dit seizoen de ganse aanvalslinie van RSC Anderlecht zowat op zijn eentje. De 22-jarige spits presteert op een aanzienlijk hoger niveau dan zijn collega's Abdoulay Diaby en Mohammed Dauda. In die optiek is Nmecha vandaag onmisbaar voor Anderlecht. KV Mechelen-trainer Wouter Vrancken noemde Lukas Nmecha onlangs de beste spits in de Jupiler Pro League. En Franstalige krant La Dernière Heure durft zelfs te beweren dat hij de beste nummer 9 is bij RSC Anderlecht sinds Dieumerci Mbokani in het seizoen 2012-2013. 

LEES OOK: Opvallende WK-post van Marc Coucke zorgt voor storm

Speelt Anderlecht volgend seizoen voor de titel?

Meest recent

'Zulte Waregem verrast en vindt akkoord met Schalke 04'

Zulte Waregem was nog vrij rustig op de transfermarkt, maar daar komt verandering in. Essevee staat ...

6
6
Stef Wils verrast en heeft nieuwe uitdaging helemaal beet

Stef Wils ging de afgelopen maanden in Europa rond bij tal van clubs. Hij bouwde zijn netwerk uit en ...

19
19
KBVB met update in zaak-Balogun: "Maken ons grote zorgen"

De zaak rondom Folarin Balogun blijft voor ophef zorgen. De Verenigde Staten vinden het logisch dat ...

417
417
'Charleroi heeft vervanger Camera in vizier'

Charleroi kende een bewogen seizoen, dat dankzij sterke play-offs wel afgesloten werd op een ...

9
9
Transfer ex-STVV'er veroorzaakt golf van verontwaardiging

Een transfer die sportief nauwelijks ophef zou veroorzaken, heeft internationaal toch voor felle ...

22
22
Ook Minister van Buitenlandse Zaken haalt uit naar FIFA

Er is de voorbije 24 uur een onwaarschijnlijk schandaal losgebarsten op het WK rond de komende ...

186
186
'Stroeykens kiest tussen twee intrigerende clubs'

Bij Anderlecht is het nog wachten tot de transferactiviteit echt op gang komt. Met de Franse ...

332
332
Boyata bejubelt Duivel: "Praten niet genoeg over hem"

De Rode Duivels staan om 2u voor hun volgende opdracht op het WK, want in de achtste finale wacht ...

53
53
'Rode Duivels mogen hopen na wéér wending rond Balogun'

De wedstrijd van de Rode Duivels tegen de Verenigde Staten zal straks om 2u onder hoogspanning ...

471
471
'Khalaili en Inter reageren na verrassende transferwending'

Union is zijn voorbereiding uitstekend begonnen, want na een monsterzege tegen Diegem werd afgelopen ...

40
40
Tottenham rondt nieuwe monstertransfer van 100 miljoen af

Vorig seizoen flirtte Tottenham met degradatie uit de Premier League en dat is toch vrij ongezien ...

62
62
KV Mechelen rondt miljoenentransfer van goudhaantje af

KV Mechelen was vorig seizoen één van de aangename verrassingen in de Jupiler Pro ...

133
133
Ook UEFA moeit zich in zaak-Balogun met vlammend statement

Komende nacht om 2u geven de Rode Duivels in hun achtste finale van het WK de Verenigde Staten ...

768
768
TRANSFERUURTJE: 'Droomtrainer Duitsland, Tresoldi is grof wild'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

164
164
Kljestan ziet groot struikelblok Rode Duivels voor VS

De Rode Duivels nemen het op tegen de Verenigde Staten in de 1/16e finales. De wedstrijd staat ...

198
198
Amerikaanse ambassadeur gooit olie op kokend WK-vuur

Alsof de controverse rond Folarin Balogun nog niet groot genoeg was, heeft nu ook de Amerikaanse ...

446
446
België krijgt Balogun-deadline: Blatter roept corruptie

De situatie rond Folarin Balogun blijft de gemoederen bezighouden. De topscorer van de Verenigde ...

530
530
'Lukaku grof wild: weldra ploegmaat van Rode Duivel?'

Waar speelt Romelu Lukaku volgend seizoen? Daar zal na het WK duidelijkheid over komen. Het lijkt er ...

128
128
Courtois ziet iets héél opmerkelijks in de Verenigde Staten

Thibaut Courtois maakt zich met België klaar voor de match tegen de Verenigde Staten. Dat ...

248
248
'Plotse transferwending voor Union SG en Khalaili'

Anan Khalaili speelt volgend seizoen in de Serie A, dat staat vast. De flankverdediger van Union SG ...

47
47
Tuchel en Solbakken trekken van leer en steunen België

Dat het voetbal al vele jaren geen compleet eerlijk spelletje is, dat zal iedereen wel beseffen. ...

363
363
Neymar hakt de knoop door en kondigt afscheid aan

Brazilië ligt uit het WK en dat is voor niemand een verrassing. Deze Braziliaanse ploeg is niet ...

60
60
Rode Duivels ruiken kwartfinale al na mokerslag voor VS

De Rode Duivels mogen plots weer dromen op het WK. De kwartfinale voelt opnieuw een pak dichterbij, ...

325
325
Nieuwe wending in drama rond ex-Rode Duivel Snoeckx

De Belgische voetbalwereld leeft al sinds zaterdag in spanning mee met de toestand van ...

426
426
Ronaldo héél duidelijk over toekomst: stopt hij na het WK?

Portugal maakt zich klaar voor het treffen met Spanje. Uiteraard wordt er weer gekeken naar ...

83
83

Meer sportnieuws