RSCA slikt tegenvaller bij transfer Roofe-Nmecha

576
RSCA slikt tegenvaller bij transfer Roofe-Nmecha

Vorig seizoen was Kemar Roofe de aanvalsleider bij RSC Anderlecht, dit jaar is Lukas Nmecha het Paars-Witte speerpunt. Hoewel Roofe vaak verguisd en bekritiseerd werd, was hij op het offensief vlak toch bepalend voor Sporting. Qua doelpuntenregelmaat en -efficiëntie deed hij zelfs beter dan Nmecha tegenwoordig ...


6 MILJOEN VOOR 1 JAAR

In de zomer van 2019 kon RSC Anderlecht nog inkomende transfers afronden in de grootorde van zes miljoen euro. Zorgeloos bijna. Kemar Roofe moest de ideale spits worden in het systeem van Vincent Kompany, die de Jamaicaanse Engelsman bijna eigenhandig naar de club haalde. Roofe verdiende zelf ook zeer goed zijn brood in Brussel. Naargelang de bron streek hij jaarlijks 1,7 miljoen euro tot 2 à 2,5 miljoen euro op. Een royaal salaris, zoals dat dan heet. Vandaag zou dat alleszins niet meer mogelijk zijn in het Lotto Park.



Kemar Roofe werd op 6 augustus 2019 officieel voorgesteld als de nieuwe spits van RSC Anderlecht. Al snel werd hij omschreven als een bescheiden versie van de Argentijnse klasbak Sergio Aguero.  In de ogen van de toenmalige speler-inspirator Kompany moest Roofe op het niveau van Anderlecht dezelfde meerwaarde brengen zoals Aguero bij Manchester City. Maar die verwachtingen bleken uiteindelijk té hooggespannen. Eén jaar later zwaaide de Belgische recordkampioen Roofe alweer uit. Via een achterpoortje.

GERED DOOR RANGERS 

In ruil voor die transfersom van 6 miljoen euro, en een hoog jaarsalaris, kreeg Anderlecht 6 doelpunten in 13 competitiewedstrijden terug – wat op zich zeker geen verkeerde doelpuntenfrequentie is. Anderzijds werd Kemar Roofe ook aangetrokken op basis van zijn voetballend vermogen. Roofe is een speler voor de korte combinatie en hij moest zorgen voor een vlotte balcirculatie omdat het Paars-Witte spel in het verleden wat te steriel bleek. Roofe viel op in positieve zin door zijn infiltraties en looplijnen. Maar écht het grote verschil maken, dat deed hij niet vaak.

De ondertussen 28-jarige Kemar Roofe acteerde bij Anderlecht zelden op een topniveau, want hij lag namelijk meer dan de helft van dat seizoen in de lappenmand. Toch lukte Roofe alsnog 0,44 doelpunt per 90 minuten, waarmee hij één van vlotst scorende spelers was uit de Jupiler Pro League. Maar toch bleven zijn prestaties op het veld vraagtekens oproepen, en kwam er zelfs interne als externe kritiek. Van de nummer één in de spitsen-hiërarchie bij Anderlecht werd er meer verwacht. Veel meer. 



Kemar Roofe kon de buitenwereld niet overtuigen en ook op Neerpede waren de meningen verdeeld. Een vlucht uit Anderlecht was de meest logische oplossing en dat werd na één jaar al een keiharde realiteit. Kemar Roofe verkopen was een broodnodige (financiële) deal voor Sporting, zoveel is ondertussen duidelijk. Rangers FC overtuigde de grootverdiener om Anderlecht te verlaten, en het betaalde nog vijf miljoen euro als transfersom. Een onverhoopt hoog bedrag dat zelfs nog aangevuld kan worden via allerhande bonussen. 

ROOFE OUT, NMECHA IN 

In de voorbije zomer loste Lukas Nmecha zijn voorganger Kemar Roofe af als nieuwe aanvalsleider van RSC Anderlecht. Net zoals Roofe kwam ook Nmecha er op voorspraak van Vincent Kompany, die dit seizoen als coach volledig – en solo – de sportieve touwtjes in handen houdt. Dankzij - onder andere – de goede banden tussen Kompany en Manchester City, slaagde Anderlecht erin om Nmecha voor één seizoen te huren. Aan een betaalbare prijs, dat was ook belangrijk.

De verkoop van Kemar Roofe en het huren van Lukas Nmecha zorgde bij Anderlecht voor cruciale financiële ademruimte. Maar ook op het sportief vlak betekende deze wissel van wacht geen slechte zaak. Eén van de spelonderdelen waarin hij Nmecha het meest uitblinkt is bijvoorbeeld het wegdraaien met de man in de rug. Ook zijn snelheid, diepgang en beweeglijkheid behoren tot de sterke punten van Nmecha, die duidelijk meer op een verdediging weegt dan Roofe.



Door het gebrek aan offensieve kwaliteit draagt Lukas Nmecha dit seizoen de ganse aanvalslinie van RSC Anderlecht zowat op zijn eentje. De 22-jarige spits presteert op een aanzienlijk hoger niveau dan zijn collega's Abdoulay Diaby en Mohammed Dauda. En in die optiek is Nmecha zelfs onmisbaar voor Anderlecht. Maar anderzijds blijkt hij wel geen echte doelpuntenmachine te zijn. De aanvaller scoorde dit seizoen bijvoorbeeld voorlopig amper vijf veldgoals.

NMECHA SCOORT VLOTTER DAN ROOFE 

Lukas Nmecha scoorde in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League in totaal 13 doelpunten, waarvan er wel 8 stuks vanop de stip kwamen. Die 13 doelpunten lukte de Duitse belofte-international in 2.488 speelminuten, waardoor Nmecha tot een gemiddelde komt van 0,47 doelpunt per 90 minuten. Dat is een mooie frequentie, waarmee hij de 14de regelmatigste centrumspits is in de Belgische competitie. Met 0,47 doelpunt per 90 minuten doet Nmecha ook beter dan Kemar Roofe vorig jaar, die toen 0,44 doelpunt per 90 minuten haalde.



Lukas Nmecha scoort bij Anderlecht dus iets vlotter dan Kemar Roofe, ook al betreft het slechts een minimaal onderling verschil. Maar om Nmecha te omschrijven als een grotere killer of goaltjesdief dan Roofe, is toch ook wel een brug te ver. Nmecha is namelijk allerminst een afwerker pur sang - voor zijn 13 treffers bij Anderlecht scoorde Nmecha bij VfL Wolfsburg, Middlesbrough FC en Preston North End amper 3 doelpunten in 69 wedstrijden – waarbij we wel moeten nuanceren dat de Duitse belofte-international bij Sporting erg weinig kansrijke passes ontvangt van zijn ploegmaats.

ROOFE OVERTREFT NMECHA  

Als we de penaltydoelpunten van Kemar Roofe en Lukas Nmecha aftrekken van hun doelpuntengemiddeldes bij Anderlecht, dan blijkt de huidige spits van Rangers FC toch heel wat regelmatiger te scoren dan Nmecha. Zonder penalty's raakt Nmecha amper aan 0,18 doelpunt per 90 minuten, wat een zorgwekkend gemiddelde is als pure centrumspits. Bij Roofe lag dat gemiddelde gevoelig hoger op 0,29 doelpunt per 90 minuten. Qua veldgoals vond de Jamaicaanse Engelsman vorig seizoen dus veel vlotter de weg naar het doel dan Nmecha dit jaar.

Bovendien was Kemar Roofe heel wat efficiënter in de box dan Lukas Nmecha. Roofe zette 20 procent van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt. Bij Nmecha ligt die ratio iets lager met 16 procent, zijn acht penaltydoelpunten incluis. Zonder zijn acht gelukte strafschoppen zou die efficiëntie bij Nmecha dus nog heel wat lager liggen. De vele penaltygoals verbloemen als het ware de grote werkpunten van Nmecha: regelmatig én efficiënt scoren.



Achteraf bekeken is het uiteraard makkelijk praten. Hoewel Kemar Roofe de meningen verdeelde bij Anderlecht, en iedereen tegenwoordig hoog oploopt met Lukas Nmecha, de Jamaicaanse Engelsman presteerde wel regelmatig en efficiënt voor het doel. En laat dit euvel net het grote probleem zijn in de huidige ploeg van Anderlecht. In de strijd om play-off 1 kan zelfs één (doel)punt voor een wereld van verschil zorgen.

LEES OOK: Bruno trekt conclusies: Anderlecht-trio valt door de mand

Moet Anderlecht volgend seizoen verder met Nmecha?

Meest recent

Friis looft Hasselt: "Uitzonderlijke kwaliteiten"

Cercle Brugge lijkt om het behoud te moeten vechten. Lars Friis moet ook stilaan gaan winnen, anders ...

1
1
Standard onder druk: eerste cruciale match al een feit

Standard begon aardig aan het seizoen, maar de laatste weken draait het vierkant. De Rouches moeten ...

4
4
Compper speelt open kaart: vijf voor twaalf bij Antwerp

Na de schamele een op 18 hangen er alsmaar meer donkere wolken boven de Bosuil, waar het stilaan ...

5
5
Bruno trekt conclusies: Anderlecht-trio valt door de mand

RSC Anderlecht moet de knop snel omdraaien na de late opdoffer in Zagreb, want zondag is het terug ...

94
94
Leko roteert: Club Brugge onthult Croky Cup-selectie

Club Brugge krijgt weinig tijd om na te genieten van de stunt in San Siro, want in de Croky Cup ...

261
261
Antwerp stelt ultimatum: Compper stevent af op C4

Het gaat van kwaad naar erger met Antwerp, dat in de voorbije zes competitiematchen amper ...

70
70
Jackpot bij Ruben Van Gucht: 'Geldgeheimen bloot op tafel'

Een avondje aan tafel schuiven op televisie kan meer opleveren dan je zou denken. Zeker als je ...

48
48
Croky Cup: uitzendschema en aanduidingen refs bekend

Dit weekend ruimt het competitievoetbal eventjes plaats voor de Croky Cup. In de zestiende finales ...

446
446
Leko houdt adem in: drie twijfelgevallen bij Club Brugge

Club Brugge zit op een roze wolk na de stunt tegen Inter, al kwam die er uiteraard niet zonder slag ...

220
220
Bob Peeters kan het niet aanzien: "Moet dit nu echt?"

Soms zegt een blik meer dan duizend woorden. Dat werd nogmaals duidelijk bij een opvallend moment ...

66
66
Ongelofelijke blunder AA Gent? Hoongelach bij Brugse fans

Eén opvallend detail was genoeg om de sociale media aan het praten te krijgen. Terwijl Club ...

200
200
Oulare weer naar JPL? Opmerkelijke uitdaging lonkt

KSK Heist neemt het in de beker op tegen Royal Antwerp FC. Een mooie affiche die nog mooier had ...

66
66
Real Madrid-bom ontploft: “Nazi-achtige werkwijze”

Real Madrid is in Spanje in het oog van de storm terechtgekomen. Terwijl De Koninklijke midweeks een ...

98
98
Kompany slaat ferm op tafel bij Bayern na Viking-stunt

Bayern München was de grote favoriet tegen Champions League-debutant Viking, maar het draaide ...

52
52
Europese coëfficiënt krijgt boost: Anderlecht enige zeperd

De Europese coëfficiënt is belangrijk voor de Belgische clubs. Hoe beter België op de ...

319
319
PSV-fan Van Gerwen met persoonlijk drama: "Plots werd het heel stil"

Michael van Gerwen heeft de voorbije jaren al heel wat meegemaakt, maar ook naast de oche is het ...

37
37
Club maakt zich sterk: opzienbarende Tresoldi-predictie

Na zijn onvergetelijke hattrick tegen Internazionale, gaat de naam van Nicolo Tresoldi heel Europa ...

213
213
Ook UEFA mengt zich: géén City meer in Champions League?

Manchester City speelde de voorbije dagen twee absolute topwedstrijden tegen Liverpool FC en Paris ...

218
218
Brandon Mechele verbaast vriend en vijand vlak na neusbreuk

Brandon Mechele zorgde dinsdagavond voor een opmerkelijk beeld in de stuntzege van Club Brugge op ...

270
270
Verschueren gespot op topmatch: speciale Anderlecht-missie

RSC Anderlecht gaat donderdagavond in de Europa League op bezoek bij Dinamo Zagreb. Voorzitter ...

202
202
"Een goudklomp" - Union stevent op nieuwe jackpot af

Union SG heeft donderdagavond andermaal indruk gemaakt op het Europese toneel. Tegen Real Sociedad ...

199
199
TRANSFERUURTJE: 'Kompany lonkt naar Club, JPL-rentree Amuzu'

De winterse transferperiode nadert met rasse schreden. Heel wat ploegen zijn dan ook druk in de weer ...

105
105
Ferme ontlading in Gent: De Vlieger ziet groot werkpunt

KAA Gent pakte in het slot van de Conference League-clash tegen Aarhus alsnog de drie punten. ...

66
66
Anderlecht in zak en as na drama: “Ergste manier”

RSC Anderlecht leek op weg naar een gelijkspel op het veld van Dinamo Zagreb in de Europa League, ...

172
172
Louis van Gaal vloekt op City: "Daarom werd ik ontslagen"

Louis van Gaal is een iconische hoofdtrainer die successen beleefde bij heel wat Europese topclubs. ...

73
73

Meer sportnieuws