Vertrek in de steigers: Nmecha beter af zonder RSCA

door
Vertrek in de steigers: Nmecha beter af zonder RSCA

Indien RSC Anderlecht straks een Europees ticket behaalt, wat vandaag allerminst een zekerheid is, dan verhoogt Sporting haar kansen om Lukas Nmecha nog één seizoen langer te houden bij de club. Maar staat de spits zelf wel te springen om een vervolg te breien aan zijn passage bij Anderlecht? In het Lotto Park maakt Nmecha een opmerkelijke progressie, maar bij een meer kwalitatieve ploeg zou hij zijn doelpuntenaantal flink wat meer kunnen opkrikken. Want voor elke spits zijn de statistieken uiteindelijk van doorslaggevend belang. 


DE BESTE SINDS MBOKANI 

KV Mechelen-trainer Wouter Vrancken noemde Lukas Nmecha onlangs de beste spits in de Jupiler Pro League. De Franstalige krant La Dernière Heure durft zelfs te beweren dat hij de beste nummer 9 is bij RSC Anderlecht sinds Dieumerci Mbokani in het seizoen 2012-2013. Volgens het totaalplaatje dan wel. Nmecha's voorgangers Aleksandar Mitrovic en Lukas Teodorczyk waren bijvoorbeeld meer killer in de box, terwijl de huidige aanvalsleider van Paars-Wit zwaarder doorweegt op de vijandige defensies. Bovendien beschikt de Engelse Duitser over een nooit aflatende inzet en bezit hij veel meer technische kwaliteiten dan Mitro en Teo.



Vandaag valt het team van Anderlecht ook niet te vergelijken met de kampioenenploegen waar Dieumerci Mbokani, Aleksandar Mitrovic en Lukas Teodorczyk deel van uitmaakten. Lukas Nmecha scoort zijn doelpunten weliswaar vaak vanop de stip, maar hij creëert ook telkens eigenhandig zijn eigen doelkansen. De huidige aanvalsleider wordt tegenwoordig tevens niet zo goed bediend door zijn ploegmaats, wat voorheen wel het geval was bij Mbokani, Mitrovic en Teodorczyk. Mits een betere en continue aanlevering van doelkansen, zou Nmecha alvast aardig in de buurt komen van 20 gescoorde doelpunten in plaats van zijn huidige 13 competitiegoals.

NOOIT EEN KILLER

Lukas Nmecha scoorde 8 van zijn 13 competitiedoelpunten vanop de stip. Hij lukte dus amper 5 stuks vanuit het 'gewone' spel, en dat in 27 competitiematchen tijd – dat zijn dus niet bepaald cijfers van een vlotscorende spits. Maar dat was-ie ook trouwens nooit. Toen Nmecha in augustus vorig jaar zijn huurcontract ondertekende bij RSC Anderlecht, maakten wij reeds de opmerking dat er nog heel wat schaafwerk nodig was op het vlak van efficiëntie voor het doel.

In de jeugdreeksen van Manchester City U23 scoorde Lukas Nmecha oorspronkelijk nog doelpunten bij de vleet, maar tijdens zijn vorige uitleenbeurten aan Wolfsburg VfL en Middlesbrough kon hij zelfs geen enkele goal maken. Enkel in het seizoen 2018-2019 kon Nmecha scoren in het eerste elftal van Preston North End. In de Championship lukte de huurling van Manchester City toen amper drie doelpunten in 41 competitiematchen.



RSC Anderlecht wist aldus dat het met Lukas Nmecha geen afwerker pur sang binnenhaalde, maar de Duitse belofte-international heeft wel andere specifieke kwaliteiten waarmee hij het verschil maakt. Eén van de spelonderdelen waarin hij Nmecha het meest uitblinkt is bijvoorbeeld het wegdraaien met de man in de rug. Ook zijn snelheid, diepgang en beweeglijkheid behoren tot de sterke punten van Nmecha. Ook al is hij geen echte doelpuntenmachine, Nmecha is wel een aanvaller met bijzonder veel quality.

GEBREKKIGE AANVOER

Door het gebrek aan offensieve kwaliteit draagt Lukas Nmecha dit seizoen de ganse aanvalslinie van RSC Anderlecht zowat op zijn eentje. De 22-jarige spits presteert op een aanzienlijk hoger niveau dan zijn collega's Abdoulay Diaby en Mohammed Dauda. In die optiek is Nmecha zelfs onmisbaar voor Anderlecht. De aanvaller scoorde voorlopig vijf veldgoals, wat overigens niet erg indrukwekkend is, maar daarna is het lang zoeken naar andere scorende spelers. Geen enkele huidige Anderlecht-speler kon tot op dit moment bijvoorbeeld meer dan twee competitiedoelpunten maken.



Het gebrek aan doelpunten bij Anderlecht wordt daarom vooral gelinkt aan een offensieve inefficiëntie. Onterecht. Want de oorzaak van dit euvel is echter dieper te vinden. Sporting brengt haar aanvallende spelers namelijk opvallend weinig in een kansrijke positie voor het doel. Zelfs KV Mechelen, KV Kortrijk en AA Gent – ploegen lager gepositioneerd in het klassement dan Paars-Wit – creëeren doorgaans meer doelrijpe kansen dan de Brusselaars. En dan wordt het dus wel erg moeilijk om tot doelpunten te komen.

WAT WIL NMECHA? 

In die optiek zijn die vijf gescoorde 'velddoelpunten' van Lukas Nmecha dus best wel een straffe prestatie. Met een betere aanvoer door zijn ploegmaats zou hij alvast meer doelpunten tellen, want eens gepositioneerd voor het doel is Nmecha wel behoorlijk efficiënt. De 22-jarige spits zet zo'n 16 procent van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt. Dat is geen uitzonderlijke of fantastische ratio, Nmecha is daarmee de 22ste efficiëntste centrumaanvaller in de Jupiler Pro League, maar het geeft wel aan dat hij bij Anderlecht vooruitgang boekt bij de afwerking.

Voordat Lukas Nmecha naar Anderlecht verhuisde, scoorde hij bij VfL Wolfsburg, Middlesbrough FC en Preston North End amper 3 doelpunten in 69 wedstrijden. Nu lukte hij bij Anderlecht al 13 treffers in 27 competitiematchen. Dit seizoen krikt Nmecha dus zijn statistieken gevoelig op, maar zijn moederclub Manchester City – alsook andere geïnteresseerde ploegen – hebben ook opgemerkt dat 8 van die doelpunten er kwamen via strafschoppen. En dat zorgt toch voor een belangrijke nuance. 't Is daarom nog de vraag of Nmecha zélf wel een vragende partij is om volgend seizoen bij Anderlecht te blijven.



Op Neerpede hoopt men alvast om Lukas Nmecha nog één extra seizoen te kunnen huren van Manchester City. Anderlecht schat de Duitse belofte-international goed naar waarde, en de Belgische recordkampioen beseft dat hij onmisbaar geworden is voor de club. Maar als de ambitieuze Nmecha echt zijn stempel wil drukken op het Europese voetballandschap, dan zal hij wellicht niet nog een extra jaar willen aanmodderen bij Sporting. Een spits wordt steeds afgerekend op zijn doelpunten, en Nmecha weet dat de aanvoer bij Anderlecht niet van het hoogste niveau is. Bij een ploeg met meer kwaliteit zou zijn aantal goals bijvoorbeeld gevoelig kunnen toenemen.

WEINIG PASSES 

Zelfs op het niveau van de Jupiler Pro League worden de centrale spitsen van andere clubs aanzienlijk meer aangespeeld dan Lukas Nmecha bij Anderlecht. Igor de Camargo, Dieumerci Mbokani, Fashion Sakala, Yuma Suzuki, Kaveh Rezaei en Michael Frey ontvangen per wedstrijd bijvoorbeeld veel meer passes van zijn ploegmaats dan Nmecha bij Sporting. Bij Roman Yaremchuk, Didier Lamkel Zé en Gianni Bruno ligt dat aantal ontvangen passes zelfs dubbel zo hoog. De aanvoer naar Nmecha is dus niet kwalitatief, en dus ook allerminst omvangrijk.



Maar liefst 29 centrumspitsen in de Jupiler Pro League worden veelvuldiger aangespeeld dan Lukas Nmecha, en dat is toch wel een opmerkelijke vaststelling. Daarom is het dus niet vreemd dat hij vandaag slechts vijf 'velddoelpunten' telt, en ligt de oorzaak hiervan niet aan zijn persoonlijke efficiëntie voor het doel. Op basis van de voorbije vijf competitiewedstrijden werd Nmecha ook bijzonder weinig in een kansrijke positie gebracht door zijn ploegmaats. Hij haalde in die periode bijvoorbeeld amper 0,33 expected goals per wedstrijd, terwijl die waarde bij maar liefst 29 positionele collega's in de Jupiler Pro League hoger lag.

LEES OOK: 'Droomjob bij Man City? Kompany krijgt cruciaal nieuws'

Moet Nmecha nog een jaar bij Anderlecht blijven?

Meest recent

"Hoe dom, hoe lomp" - Vandenbempt maakt gehakt van RSCA'er

Indien het alsnog de bekerfinale wil halen, zal RSC Anderlecht volgende zwaar aan de bak moeten. Het ...

114
114
Anderlecht benadeeld? Still vloekt na uitsluiting Sardella

RSC Anderlecht heeft zijn heenmatch in de halve finales van de Croky Cup tegen Antwerp FC met 0-1 ...

87
87
3 op 10: Anderlecht-zondebok keihard uitgefloten

RSC Anderlecht raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. De Brusselaars verloren ...

185
185
De Ketelaere wint Coppa-clash, nieuwe klap Pocognoli

Ook elders in Europa stond donderdagavond bekervoetbal op het programma. Zo wisten Charles De ...

49
49
Bloedrode avond Anderlecht: Antwerp kan bekerfinale ruiken

Antwerp FC heeft donderdagavond een stevige optie op de finale van de Croky Cup genomen. Dankzij een ...

312
312
Kompany maakt Bayern wild: zwaargewicht houdt zich niet in

Vincent Kompany is bezig aan een uitmuntend tweede seizoen als hoofdcoach van Bayern München. ...

89
89
Dubbele opdoffer Union: Hubert geeft eerste verdict

De eerste partij in de halve finales van de Croky Cup zit erop, maar tussen Sporting Charleroi en ...

152
152
Anderlecht schreeuwt om penalty: Van der Elst reageert fors

In de Croky Cup stond donderdag weer een erg fraaie affiche op het programma. Zo werkten RSC ...

751
751
Anderlecht-Antwerp lokt opvallende gast naar Lotto Park

In de Croky Cup stond donderdagavond de tweede heenmatch van de halve finale op het programma. Zo ...

162
162
Saudische soap: superdebuut Benzema gooit olie op vuur

De Saudische competitie stond de voorbije dagen op zijn kop. Uiteraard door de staking van Cristiano ...

46
46
Job op het spel: Renard maakt 'grove fout' bij Anderlecht

RSC Anderlecht is momenteel druk op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. En mogelijk moet het vizier ...

290
290
Straffe stoot Club: Eredivisie-sterren massaal naar Brugge?

Club Brugge heeft zich wederom bij de 24 sterkste clubs van Europa geschaard. Voor het tweede ...

999
999
'De Bruyne zet Napoli op scherp met verbluffende reünie'

Nu de uitschakeling in de Champions League een feit is, zet SSC Napoli alles op de competitie en ...

179
179
Still verrast met eerste basisploeg, één wissel bij Antwerp

Donderdagavond staat de tweede heenmatch in de halve finales van de Croky Cup op het programma. En ...

188
188
Gigantische kaakslag voor Ruben Van Gucht: "Zo laag!"

Ruben Van Gucht trok gisteren bij de Mia's weer alle blikken naar zich toe. De journalist was zelf ...

117
117
Kompany krijgt groot nieuws, bizarre nieuwe club Dimata

De wintermercato is in de grootste voetbalnaties inmiddels gesloten, maar in bepaalde landen kunnen ...

44
44
'Bliksemvertrek bij Club Brugge: Engelse miljoenen in spel'

Club Brugge wist tijdens de afgelopen wintermercato zijn sterkhouders dan toch aan boord te ...

785
785
'Renard out: droomkandidaat laat Anderlecht koud staan'

Olivier Renard staat bij Anderlecht steeds meer geïsoleerd een een exit is geen taboe meer. ...

545
545
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 24 bekend

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League speeldag 24 op de agenda. Om alles in goede banen te ...

71
71
Gheysens op matje geroepen: licentie Antwerp in gevaar?

De kritiek aan zijn adres raakt Paul Gheysens zijn koude kleren niet, terwijl ook de financiële ...

472
472
Anderlecht kookt over: Coucke roert zelf in de potten

Terwijl het bij Anderlecht rommelt, kraakt en sist langs alle kanten, duikt Marc Coucke plots ...

255
255
'Atlético valt aan: Simeone wil shoppen bij Club Brugge'

In de play-offs van de Champions League staat Club Brugge straks een dubbele confrontatie met ...

384
384
Antwerp-fans in alle staten: Gheysens breekt stilte

Na de deugddoende zege tegen Cercle Brugge hoopt Antwerp straks in Anderlecht een stap te zetten ...

262
262
Club Brugge betaalt zich blauw: monsterpremies JPL gelekt

Het lucratieve loon dat profvoetballers opstrijken biedt vaak voer tot discussie. Daarbij gaat het ...

485
485
'Anderlecht zoekt coach: Coucke verrast met wit konijn'

Besnik Hasi werd bedankt voor bewezen diensten, en dus zal Will Still straks voor het eerst in de ...

425
425

Meer sportnieuws