Vertrek in de steigers: Nmecha beter af zonder RSCA

door
Vertrek in de steigers: Nmecha beter af zonder RSCA

Indien RSC Anderlecht straks een Europees ticket behaalt, wat vandaag allerminst een zekerheid is, dan verhoogt Sporting haar kansen om Lukas Nmecha nog één seizoen langer te houden bij de club. Maar staat de spits zelf wel te springen om een vervolg te breien aan zijn passage bij Anderlecht? In het Lotto Park maakt Nmecha een opmerkelijke progressie, maar bij een meer kwalitatieve ploeg zou hij zijn doelpuntenaantal flink wat meer kunnen opkrikken. Want voor elke spits zijn de statistieken uiteindelijk van doorslaggevend belang. 


DE BESTE SINDS MBOKANI 

KV Mechelen-trainer Wouter Vrancken noemde Lukas Nmecha onlangs de beste spits in de Jupiler Pro League. De Franstalige krant La Dernière Heure durft zelfs te beweren dat hij de beste nummer 9 is bij RSC Anderlecht sinds Dieumerci Mbokani in het seizoen 2012-2013. Volgens het totaalplaatje dan wel. Nmecha's voorgangers Aleksandar Mitrovic en Lukas Teodorczyk waren bijvoorbeeld meer killer in de box, terwijl de huidige aanvalsleider van Paars-Wit zwaarder doorweegt op de vijandige defensies. Bovendien beschikt de Engelse Duitser over een nooit aflatende inzet en bezit hij veel meer technische kwaliteiten dan Mitro en Teo.



Vandaag valt het team van Anderlecht ook niet te vergelijken met de kampioenenploegen waar Dieumerci Mbokani, Aleksandar Mitrovic en Lukas Teodorczyk deel van uitmaakten. Lukas Nmecha scoort zijn doelpunten weliswaar vaak vanop de stip, maar hij creëert ook telkens eigenhandig zijn eigen doelkansen. De huidige aanvalsleider wordt tegenwoordig tevens niet zo goed bediend door zijn ploegmaats, wat voorheen wel het geval was bij Mbokani, Mitrovic en Teodorczyk. Mits een betere en continue aanlevering van doelkansen, zou Nmecha alvast aardig in de buurt komen van 20 gescoorde doelpunten in plaats van zijn huidige 13 competitiegoals.

NOOIT EEN KILLER

Lukas Nmecha scoorde 8 van zijn 13 competitiedoelpunten vanop de stip. Hij lukte dus amper 5 stuks vanuit het 'gewone' spel, en dat in 27 competitiematchen tijd – dat zijn dus niet bepaald cijfers van een vlotscorende spits. Maar dat was-ie ook trouwens nooit. Toen Nmecha in augustus vorig jaar zijn huurcontract ondertekende bij RSC Anderlecht, maakten wij reeds de opmerking dat er nog heel wat schaafwerk nodig was op het vlak van efficiëntie voor het doel.

In de jeugdreeksen van Manchester City U23 scoorde Lukas Nmecha oorspronkelijk nog doelpunten bij de vleet, maar tijdens zijn vorige uitleenbeurten aan Wolfsburg VfL en Middlesbrough kon hij zelfs geen enkele goal maken. Enkel in het seizoen 2018-2019 kon Nmecha scoren in het eerste elftal van Preston North End. In de Championship lukte de huurling van Manchester City toen amper drie doelpunten in 41 competitiematchen.



RSC Anderlecht wist aldus dat het met Lukas Nmecha geen afwerker pur sang binnenhaalde, maar de Duitse belofte-international heeft wel andere specifieke kwaliteiten waarmee hij het verschil maakt. Eén van de spelonderdelen waarin hij Nmecha het meest uitblinkt is bijvoorbeeld het wegdraaien met de man in de rug. Ook zijn snelheid, diepgang en beweeglijkheid behoren tot de sterke punten van Nmecha. Ook al is hij geen echte doelpuntenmachine, Nmecha is wel een aanvaller met bijzonder veel quality.

GEBREKKIGE AANVOER

Door het gebrek aan offensieve kwaliteit draagt Lukas Nmecha dit seizoen de ganse aanvalslinie van RSC Anderlecht zowat op zijn eentje. De 22-jarige spits presteert op een aanzienlijk hoger niveau dan zijn collega's Abdoulay Diaby en Mohammed Dauda. In die optiek is Nmecha zelfs onmisbaar voor Anderlecht. De aanvaller scoorde voorlopig vijf veldgoals, wat overigens niet erg indrukwekkend is, maar daarna is het lang zoeken naar andere scorende spelers. Geen enkele huidige Anderlecht-speler kon tot op dit moment bijvoorbeeld meer dan twee competitiedoelpunten maken.



Het gebrek aan doelpunten bij Anderlecht wordt daarom vooral gelinkt aan een offensieve inefficiëntie. Onterecht. Want de oorzaak van dit euvel is echter dieper te vinden. Sporting brengt haar aanvallende spelers namelijk opvallend weinig in een kansrijke positie voor het doel. Zelfs KV Mechelen, KV Kortrijk en AA Gent – ploegen lager gepositioneerd in het klassement dan Paars-Wit – creëeren doorgaans meer doelrijpe kansen dan de Brusselaars. En dan wordt het dus wel erg moeilijk om tot doelpunten te komen.

WAT WIL NMECHA? 

In die optiek zijn die vijf gescoorde 'velddoelpunten' van Lukas Nmecha dus best wel een straffe prestatie. Met een betere aanvoer door zijn ploegmaats zou hij alvast meer doelpunten tellen, want eens gepositioneerd voor het doel is Nmecha wel behoorlijk efficiënt. De 22-jarige spits zet zo'n 16 procent van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt. Dat is geen uitzonderlijke of fantastische ratio, Nmecha is daarmee de 22ste efficiëntste centrumaanvaller in de Jupiler Pro League, maar het geeft wel aan dat hij bij Anderlecht vooruitgang boekt bij de afwerking.

Voordat Lukas Nmecha naar Anderlecht verhuisde, scoorde hij bij VfL Wolfsburg, Middlesbrough FC en Preston North End amper 3 doelpunten in 69 wedstrijden. Nu lukte hij bij Anderlecht al 13 treffers in 27 competitiematchen. Dit seizoen krikt Nmecha dus zijn statistieken gevoelig op, maar zijn moederclub Manchester City – alsook andere geïnteresseerde ploegen – hebben ook opgemerkt dat 8 van die doelpunten er kwamen via strafschoppen. En dat zorgt toch voor een belangrijke nuance. 't Is daarom nog de vraag of Nmecha zélf wel een vragende partij is om volgend seizoen bij Anderlecht te blijven.



Op Neerpede hoopt men alvast om Lukas Nmecha nog één extra seizoen te kunnen huren van Manchester City. Anderlecht schat de Duitse belofte-international goed naar waarde, en de Belgische recordkampioen beseft dat hij onmisbaar geworden is voor de club. Maar als de ambitieuze Nmecha echt zijn stempel wil drukken op het Europese voetballandschap, dan zal hij wellicht niet nog een extra jaar willen aanmodderen bij Sporting. Een spits wordt steeds afgerekend op zijn doelpunten, en Nmecha weet dat de aanvoer bij Anderlecht niet van het hoogste niveau is. Bij een ploeg met meer kwaliteit zou zijn aantal goals bijvoorbeeld gevoelig kunnen toenemen.

WEINIG PASSES 

Zelfs op het niveau van de Jupiler Pro League worden de centrale spitsen van andere clubs aanzienlijk meer aangespeeld dan Lukas Nmecha bij Anderlecht. Igor de Camargo, Dieumerci Mbokani, Fashion Sakala, Yuma Suzuki, Kaveh Rezaei en Michael Frey ontvangen per wedstrijd bijvoorbeeld veel meer passes van zijn ploegmaats dan Nmecha bij Sporting. Bij Roman Yaremchuk, Didier Lamkel Zé en Gianni Bruno ligt dat aantal ontvangen passes zelfs dubbel zo hoog. De aanvoer naar Nmecha is dus niet kwalitatief, en dus ook allerminst omvangrijk.



Maar liefst 29 centrumspitsen in de Jupiler Pro League worden veelvuldiger aangespeeld dan Lukas Nmecha, en dat is toch wel een opmerkelijke vaststelling. Daarom is het dus niet vreemd dat hij vandaag slechts vijf 'velddoelpunten' telt, en ligt de oorzaak hiervan niet aan zijn persoonlijke efficiëntie voor het doel. Op basis van de voorbije vijf competitiewedstrijden werd Nmecha ook bijzonder weinig in een kansrijke positie gebracht door zijn ploegmaats. Hij haalde in die periode bijvoorbeeld amper 0,33 expected goals per wedstrijd, terwijl die waarde bij maar liefst 29 positionele collega's in de Jupiler Pro League hoger lag.

LEES OOK: ‘Enorm drama treft Salah: volgende speeldag in gevaar’

Moet Nmecha nog een jaar bij Anderlecht blijven?

Meest recent

'Union perplex: absolute toptransfer voor Ross Sykes'

Union SG lanceerde de voorbije seizoenen verschillende spelers richting de Europese topcompetities. ...

24
24
Anderlecht duizelt: Franse topcoach op weg naar RSCA?

Anderlecht speurt naar een nieuwe coach en plots duikt er een Franse topnaam op in de ...

121
121
'Kompany torpedeert Brugse transfer'

De sportieve leiding van Club Brugge KV maakt zich op voor een uiterst drukke zomermercato. ...

94
94
Biglia breekt stilte: échte reden voor Anderecht-vertrek

RSC Anderlecht kreeg de voorbije dagen enkele raken klappen te verwerken. Midden in een diepe ...

180
180
'Celtic weigert monsterbod op Arne Engels'

Tijdens de voorbije wintermercato grepen enkele Rode Duivels op de valreep nog naast een transfer. ...

37
37
Mulder is duidelijk over wat Anderlecht écht nodig heeft

Anderlecht belandde de voorbije weken in een zeer diepe crisis en moet midden in het seizoen plots ...

253
253
Zegereeks Man Utd eindigt, Napoli uit beker na misser Lukaku

Manchester United is er dinsdagavond niet in geslaagd om een vijfde overwinning op een rij te ...

40
40
'Anderlecht wrijft zich ondanks zware schorsing in handen'

Voor Anderlecht wordt donderdagavond nog maar eens cruciaal. Het probeert tegen Antwerp dan een ...

409
409
Chelsea en Tottenham beleven pijnlijke avond in PL

In de Premier League staat er deze week een midweekspeeldag op het programma. Dinsdagavond hebben ...

22
22
'Einde seizoen smaakmaker: woest Patro dient klacht in'

Patro Eisden beleefde vorig weekend een rollercoaster van een partij, waarin het uiteindelijk niet ...

193
193
Alderweireld verrast: "Hij was de beste trainer die ik had"

Toby Alderweireld zette vorige zomer een punt achter een zeer rijkgevulde spelerscarrière. ...

317
317
Deschacht doet Anderlecht zéér opmerkelijk trainersvoorstel

Anderlecht probeert zich donderdag te plaatsen voor de finale van de Croky Cup. Dat zal het wel ...

386
386
'Cercle en Charleroi balen: zware schorsingen dreigen'

De 24ste speeldag in de Jupiler Pro League bracht vorig weekend weer enkele verrassende resultaten. ...

66
66
Kane weg bij Bayern? Duitse club komt met statement

Bij Bayern München zit sportief directeur Max Eberl er bijna steevast bij tijdens de ...

176
176
Hubert reageert op crisis RSCA: "Hartverscheurend"

Union SG is weer bezig aan een uitstekend seizoen bezig. De Brusselaars kenden een goede campagne in ...

300
300
‘Courtois kookt over: stevige aanvaring met Arbeloa’

Bij Real Madrid rommelt het opnieuw — en deze keer staat Courtois pal tegenover Arbeloa. ...

166
166
Charleroi gaat voor megastunt: Cornelis slijpt de messen

Sporting Charleroi neemt het in de halve finale van de beker op tegen Union SG. In het Zwarte Land ...

68
68
Anderlecht geeft niet op: "We kunnen het"

RSC Anderlecht staat nog steeds op een vierde plaats. Maar om het seizoen alsnog te laten ...

387
387
Bayat-bom barst in Engeland: fans Watford viseren Still

Edward Still vertrok bij RSC Anderlecht om aan de slag te gaan bij Watford. Dat roept vragen op. Ook ...

117
117
Ajax verrast compleet met geflopte JPL-coach

Ajax is een beetje het Anderlecht geworden. Doorlopend personeelsverloop en steeds verder ...

96
96
Verhuurde JPL-spelers: droomdebuut in NL, Vazquez geniet

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

58
58
Stoelendans in Anderlecht: volgend hoofd al op kapblok?

Het blijft maar rommelen bij RSC Anderlecht, waar zowel in de technische staf als de bestuurskamer ...

521
521
'Déjà vu: AC Milan wil opnieuw shoppen bij Club Brugge'

Club Brugge verwees in januari voor meer dan 100 miljoen aan aanbiedingen naar de prullenmand, maar ...

822
822
Coucke dropt bommetje: comeback Lukaku uitgesteld?

Na het ontslag van Besnik Hasi en Olivier Renard moet RSC Anderlecht alweer van nul beginnen. De ...

328
328
Ontploffingsgevaar bij Antwerp: fans viseren Gheysens

Antwerp hoopt donderdag tegen RSC Anderlecht een 1-0 voorsprong om te zetten in een ticket voor de ...

325
325

Meer sportnieuws