Vertrek in de steigers: Nmecha beter af zonder RSCA

922 stemmen
Vertrek in de steigers: Nmecha beter af zonder RSCA

Indien RSC Anderlecht straks een Europees ticket behaalt, wat vandaag allerminst een zekerheid is, dan verhoogt Sporting haar kansen om Lukas Nmecha nog één seizoen langer te houden bij de club. Maar staat de spits zelf wel te springen om een vervolg te breien aan zijn passage bij Anderlecht? In het Lotto Park maakt Nmecha een opmerkelijke progressie, maar bij een meer kwalitatieve ploeg zou hij zijn doelpuntenaantal flink wat meer kunnen opkrikken. Want voor elke spits zijn de statistieken uiteindelijk van doorslaggevend belang. 


DE BESTE SINDS MBOKANI 

KV Mechelen-trainer Wouter Vrancken noemde Lukas Nmecha onlangs de beste spits in de Jupiler Pro League. De Franstalige krant La Dernière Heure durft zelfs te beweren dat hij de beste nummer 9 is bij RSC Anderlecht sinds Dieumerci Mbokani in het seizoen 2012-2013. Volgens het totaalplaatje dan wel. Nmecha's voorgangers Aleksandar Mitrovic en Lukas Teodorczyk waren bijvoorbeeld meer killer in de box, terwijl de huidige aanvalsleider van Paars-Wit zwaarder doorweegt op de vijandige defensies. Bovendien beschikt de Engelse Duitser over een nooit aflatende inzet en bezit hij veel meer technische kwaliteiten dan Mitro en Teo.



Vandaag valt het team van Anderlecht ook niet te vergelijken met de kampioenenploegen waar Dieumerci Mbokani, Aleksandar Mitrovic en Lukas Teodorczyk deel van uitmaakten. Lukas Nmecha scoort zijn doelpunten weliswaar vaak vanop de stip, maar hij creëert ook telkens eigenhandig zijn eigen doelkansen. De huidige aanvalsleider wordt tegenwoordig tevens niet zo goed bediend door zijn ploegmaats, wat voorheen wel het geval was bij Mbokani, Mitrovic en Teodorczyk. Mits een betere en continue aanlevering van doelkansen, zou Nmecha alvast aardig in de buurt komen van 20 gescoorde doelpunten in plaats van zijn huidige 13 competitiegoals.

NOOIT EEN KILLER

Lukas Nmecha scoorde 8 van zijn 13 competitiedoelpunten vanop de stip. Hij lukte dus amper 5 stuks vanuit het 'gewone' spel, en dat in 27 competitiematchen tijd – dat zijn dus niet bepaald cijfers van een vlotscorende spits. Maar dat was-ie ook trouwens nooit. Toen Nmecha in augustus vorig jaar zijn huurcontract ondertekende bij RSC Anderlecht, maakten wij reeds de opmerking dat er nog heel wat schaafwerk nodig was op het vlak van efficiëntie voor het doel.

In de jeugdreeksen van Manchester City U23 scoorde Lukas Nmecha oorspronkelijk nog doelpunten bij de vleet, maar tijdens zijn vorige uitleenbeurten aan Wolfsburg VfL en Middlesbrough kon hij zelfs geen enkele goal maken. Enkel in het seizoen 2018-2019 kon Nmecha scoren in het eerste elftal van Preston North End. In de Championship lukte de huurling van Manchester City toen amper drie doelpunten in 41 competitiematchen.



RSC Anderlecht wist aldus dat het met Lukas Nmecha geen afwerker pur sang binnenhaalde, maar de Duitse belofte-international heeft wel andere specifieke kwaliteiten waarmee hij het verschil maakt. Eén van de spelonderdelen waarin hij Nmecha het meest uitblinkt is bijvoorbeeld het wegdraaien met de man in de rug. Ook zijn snelheid, diepgang en beweeglijkheid behoren tot de sterke punten van Nmecha. Ook al is hij geen echte doelpuntenmachine, Nmecha is wel een aanvaller met bijzonder veel quality.

GEBREKKIGE AANVOER

Door het gebrek aan offensieve kwaliteit draagt Lukas Nmecha dit seizoen de ganse aanvalslinie van RSC Anderlecht zowat op zijn eentje. De 22-jarige spits presteert op een aanzienlijk hoger niveau dan zijn collega's Abdoulay Diaby en Mohammed Dauda. In die optiek is Nmecha zelfs onmisbaar voor Anderlecht. De aanvaller scoorde voorlopig vijf veldgoals, wat overigens niet erg indrukwekkend is, maar daarna is het lang zoeken naar andere scorende spelers. Geen enkele huidige Anderlecht-speler kon tot op dit moment bijvoorbeeld meer dan twee competitiedoelpunten maken.



Het gebrek aan doelpunten bij Anderlecht wordt daarom vooral gelinkt aan een offensieve inefficiëntie. Onterecht. Want de oorzaak van dit euvel is echter dieper te vinden. Sporting brengt haar aanvallende spelers namelijk opvallend weinig in een kansrijke positie voor het doel. Zelfs KV Mechelen, KV Kortrijk en AA Gent – ploegen lager gepositioneerd in het klassement dan Paars-Wit – creëeren doorgaans meer doelrijpe kansen dan de Brusselaars. En dan wordt het dus wel erg moeilijk om tot doelpunten te komen.

WAT WIL NMECHA? 

In die optiek zijn die vijf gescoorde 'velddoelpunten' van Lukas Nmecha dus best wel een straffe prestatie. Met een betere aanvoer door zijn ploegmaats zou hij alvast meer doelpunten tellen, want eens gepositioneerd voor het doel is Nmecha wel behoorlijk efficiënt. De 22-jarige spits zet zo'n 16 procent van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt. Dat is geen uitzonderlijke of fantastische ratio, Nmecha is daarmee de 22ste efficiëntste centrumaanvaller in de Jupiler Pro League, maar het geeft wel aan dat hij bij Anderlecht vooruitgang boekt bij de afwerking.

Voordat Lukas Nmecha naar Anderlecht verhuisde, scoorde hij bij VfL Wolfsburg, Middlesbrough FC en Preston North End amper 3 doelpunten in 69 wedstrijden. Nu lukte hij bij Anderlecht al 13 treffers in 27 competitiematchen. Dit seizoen krikt Nmecha dus zijn statistieken gevoelig op, maar zijn moederclub Manchester City – alsook andere geïnteresseerde ploegen – hebben ook opgemerkt dat 8 van die doelpunten er kwamen via strafschoppen. En dat zorgt toch voor een belangrijke nuance. 't Is daarom nog de vraag of Nmecha zélf wel een vragende partij is om volgend seizoen bij Anderlecht te blijven.



Op Neerpede hoopt men alvast om Lukas Nmecha nog één extra seizoen te kunnen huren van Manchester City. Anderlecht schat de Duitse belofte-international goed naar waarde, en de Belgische recordkampioen beseft dat hij onmisbaar geworden is voor de club. Maar als de ambitieuze Nmecha echt zijn stempel wil drukken op het Europese voetballandschap, dan zal hij wellicht niet nog een extra jaar willen aanmodderen bij Sporting. Een spits wordt steeds afgerekend op zijn doelpunten, en Nmecha weet dat de aanvoer bij Anderlecht niet van het hoogste niveau is. Bij een ploeg met meer kwaliteit zou zijn aantal goals bijvoorbeeld gevoelig kunnen toenemen.

WEINIG PASSES 

Zelfs op het niveau van de Jupiler Pro League worden de centrale spitsen van andere clubs aanzienlijk meer aangespeeld dan Lukas Nmecha bij Anderlecht. Igor de Camargo, Dieumerci Mbokani, Fashion Sakala, Yuma Suzuki, Kaveh Rezaei en Michael Frey ontvangen per wedstrijd bijvoorbeeld veel meer passes van zijn ploegmaats dan Nmecha bij Sporting. Bij Roman Yaremchuk, Didier Lamkel Zé en Gianni Bruno ligt dat aantal ontvangen passes zelfs dubbel zo hoog. De aanvoer naar Nmecha is dus niet kwalitatief, en dus ook allerminst omvangrijk.



Maar liefst 29 centrumspitsen in de Jupiler Pro League worden veelvuldiger aangespeeld dan Lukas Nmecha, en dat is toch wel een opmerkelijke vaststelling. Daarom is het dus niet vreemd dat hij vandaag slechts vijf 'velddoelpunten' telt, en ligt de oorzaak hiervan niet aan zijn persoonlijke efficiëntie voor het doel. Op basis van de voorbije vijf competitiewedstrijden werd Nmecha ook bijzonder weinig in een kansrijke positie gebracht door zijn ploegmaats. Hij haalde in die periode bijvoorbeeld amper 0,33 expected goals per wedstrijd, terwijl die waarde bij maar liefst 29 positionele collega's in de Jupiler Pro League hoger lag.

LEES OOK: 'Leger grootmachten meldt zich voor Fernandez-Pardo'

Moet Nmecha nog een jaar bij Anderlecht blijven?

Meest recent

Luis Enrique schaart zich in bijzonder fraai rijtje

Paris Saint-Germain blijft de primus van Europa. Het heeft zaterdagavond immers zijn titel in de ...

6
6
Arteta voelt zich bekocht: "Als ik die fase terugzie..."

Nadat ze al de titel in de Premier League in de wacht gesleept hadden, droomde Arsenal ervan om ook ...

81
81
CL-zege met zwart randje: rellen met PSG-fans in Parijs

Paris Saint-Germain heeft zaterdagavond voor de tweede keer op rij de Champions League in de wacht ...

33
33
Van der Elst voorspelt: Club wil transferblunder voorkomen

Club Brugge gaat een bewogen transferzomer tegemoet. Daarin zal het wellicht heel wat sterkhouders ...

157
157
PSG doet Arsenal-droom sneuvelen vanop de stip

De finale van de Champions League is zaterdagavond uitgedraaid op een thriller. PSG haalde tegen ...

45
45
'Union houdt voet bij stuk: knaltransfer nog niet rond'

Union staat alweer voor een hete transferzomer. Voorzitter Alex Muzio en CEO Philippe Bormans ...

57
57
'De Ketelaere krijgt navolging: transferkopie op komst'

Charles De Ketelaere is intussen al enkele jaren een gevestigde waarde in de Serie A, waar hij ...

76
76
‘Dit kan niet’: Anderlecht-fans huiveren bij trainersbom

Bij Anderlecht draait de zoektocht naar een nieuwe trainer op volle toeren. De club wil weer ...

531
531
Charleroi pakt uit met piepjonge doelpuntenmachine

Voor Charleroi was het een seizoen met twee gezichten. In de winter presteerden de Carolo's zeer ...

22
22
WK-koorts stijgt: Rode Duivels bijna compleet

De start van het WK nadert met rasse schreden. Dat geldt ook voor de Rode Duivels. Zij zetten ...

46
46
'Straffe wending: Slot meteen aan slag bij Europese topper'

Zaterdag viel er een stevige trainersbom in het Engelse voetbal. Liverpool maakte immers bekend dat ...

62
62
'Zulte Waregem telt miljoenen dankzij toptransfer'

Voor Zulte Waregem is de terugkeer op het hoogste niveau een succes geworden. De West-Vlamingen ...

213
213
PSG bestolen in Champions League-finale?

Vorig seizoen won Paris Saint-Germain nog met de vingers in de neus de finale van de Champions ...

116
116
'AA Gent wil in zeer verrassende transfervijver vissen"

AA Gent kan zijn seizoen nog afsluiten met een Europees ticket, maar daarvoor zal het zondag in de ...

137
137
'Frans toptalent van 15 miljoen naar JPL'

Het Belgische voetbalseizoen zit er nog niet helemaal op, maar heel wat clubs zijn toch al bezig met ...

225
225
'Leger grootmachten meldt zich voor Fernandez-Pardo'

Hij kon uitkomen voor Spanje, Italië en Argentinië, maar Matias Fernandez-Pardo koos er ...

76
76
Zulte Waregem kondigt volgende vertrekker aan

Zulte Waregem slaagde erin om in zijn eerste seizoen terug in de Jupiler Pro League het behoud te ...

127
127
Trossard start bij Arsenal, PSG zoals een jaar geleden

Om 18u staat de apotheose van het Europese voetbalseizoen op het programma, want dan wordt in ...

32
32
Volgend seizoen bij Standard? Witsel schenkt klare wijn

Verschillende Rode Duivels zullen deze zomer nog een transfer maken, of dat nu voor of na het WK zal ...

129
129
De Bruyne rouwt niet om vertrek: “Voor mij moest hij niet blijven”

Kevin De Bruyne wordt tijdens het WK 35 jaar en dus is de kans zeer groot dat het zijn laatste grote ...

148
148
Garcia mag dromen: 'Debast zorgt voor WK-mirakel'

Bij een WK liggen uiteraard alle nationale ploegen onder een vergrootglas en dat is bij de Belgen ...

97
97
‘KRC Genk zet zinnen op ervaren international’

KRC Genk gaat in de zomer toch de nodige transfers moeten afronden. De Limburgers hebben vooral nood ...

425
425
'Silva verrast aan gaat aan de slag bij Europese grootmacht'

Bernardo Silva heeft Manchester City transfervrij verlaten. De middenvelder kan daardoor gratis bij ...

138
138
Onrust bij Beveren: "Er is daardoor onzekerheid"

SK Beveren promoveerde naar de Jupiler Pro League, maar achteraf kwam er nieuws dat de Amerikaanse ...

442
442
Anderlecht geeft vier jonge talenten kans bij A-kern

RSC Anderlecht zit nog steeds op een berg talent, zoals we jullie al eerder meedeelden. Zoals ...

241
241

Meer sportnieuws