Standard hoopt om 'Belgische Bas Dost' aan te trekken

door
Standard hoopt om 'Belgische Bas Dost' aan te trekken

De huidige sportieve malaise bij Standard heeft meer dan één oorzaak. Desondanks zou een vlotscorende spits alvast een groot mankement wegwerken op Sclessin. In die optiek namen de Rouches sinds mei 2020 al tweemaal contact op met Hugo Cuypers, maar tot een effectieve overgang kwam het echter nog niet. Standard kan zich evenwel optrekken aan de lange queeste die Club Brugge ondernam om Bas Dost aan te trekken. Derde keer, goede keer?


SPITSEN SCOREN NIET

Dit seizoen was Standard goed op weg om play-off 1 te halen, maar ondertussen daalden de Rouches roemloos af naar de twaalfde plaats in het klassement. Standard is ziek. Financieel en sportief. Op papier loopt er nochtans genoeg kwaliteit rond aan de boorden van de Samber en de Maas. Met Selim Amallah, Samuel Bastien, Merveille Bokadi, Joao Klauss en Nicolas Raskin staat er alvast een stevige basis om op te bouwen. Maar verder is het harken naar spelers die individueel het verschil kunnen maken. En vooral in de voorlinie ontbreekt er kwaliteit.



Standard speelde bijvoorbeeld al 30 competitiewedstrijden dit seizoen, maar in de Jupiler Pro League kon geen enkele Rouche meer dan zes doelpunten maken. Voorlopig delen Michel-Ange Balikwisha en Selim Amallah met dat aantal gescoorde goals de titel van clubtopschutter. Daarna volgen Merveille Bokadi en Maxime Lestienne, die elk vier doelpunten lukten. De centrale spitsen Jackson Muleka en Joao Klauss pakken tegenwoordig uit met elk drie stuks. Enkel de Braziliaan kan als vlotscorend omschreven worden, want hij speelde nog maar tien wedstrijden.

VEEL POGINGEN, WEINIG GOALS 

De ploeg van Standard mankeert continuïteit, beleving en intensiteit. Dieper op het veld aan een echte killer. Hoewel Joao Klauss echt wel goed werk verricht als aanvalsleider, een goalgetter pur sang is hij niet bepaald. De Braziliaan kwam tot zijn drie gescoorde doelpunten middels 21 doelpogingen. In verhouding is Klauss daarmee de 22ste efficiëntste centrumspits in de Jupiler Pro League. Klauss heeft andere specifieke kwaliteiten waardoor hij één van de meest bepalende spelers is bij Standard. Maar ook al maakt de huurling van Hoffenheim een grote in directe impact in Luik, een killer is-ie nooit geweest.



Nochtans zou een vlotscorende spits, idealiter in combinatie met Joao Klauss, de club gevoelig meer punten opgeleverd hebben. Standard scoorde dit seizoen bijvoorbeeld 41 doelpunten, een aantal waarmee de Rouches de tiende stek bezetten in de Jupiler Pro League. Maar het gebrek aan efficiëntie wordt pijnlijk duidelijk omdat Standard nochtans veel doelpogingen creëert. Enkel KV Kortrijk, AA Gent en Club Brugge vuren namelijk nog meer schoten af naar het vijandige doel. Van de 396 Luikse doelpogingen belandden er uiteindelijk slechts 36 procent effectief tussen de palen: goed voor een twaalfde plaats onder de ploegen in 1A.

POGING 1 

Standard hunkert dus duidelijk naar een echte goaltjesdief, een probleem waarmee de Rouches al kampen sinds januari 2020, toen Renaud Emond vertrok naar FC Nantes. Op Sclessin werd dergelijk type al snel geïdentificeerd. Hugo Cuypers, tegenwoordig actief bij Olympiakos en een rasecht jeugdproduct van Standard, werd in nog geen één jaar tijd reeds twee keer gecontacteerd omtrent een verhuis naar Luik. In de voorbije seizoenen was Cuypers erg doeltreffend bij GS Ergotelis, AC Ajaccio en Olympiakos Piraeus. In die periode scoorde de 24-jarige spits 29 doelpunten in 52 wedstrijden, met weliswaar het meeste doelpunten bij de Griekse tweedeklasser Ergotelis.



In mei 2020 kwam Standard al een eerste keer op de proppen bij Olympiakos en Hugo Cuypers. De vlotscorende spits trok toen de aandacht van het Luikse clubbestuur, dat in hem de nieuwe aanvalsleider zag voor het huidige seizoen. Cuypers werd intensief opgevolgd door het scoutingsapparaat en vooral vicevoorzitter Michel Preud'homme zag een groot potentieel in hem. Standard legde vervolgens concrete contacten met Cuypers en zijn club Olympiakos, maar de vraagprijs van de Grieken viel te duur uit. Anderhalf miljoen euro betekent namelijk een enorm kapitaal voor een club in financiële moeilijkheden zoals Standard, hoewel Olympiakos wel bereid was om mee te werken aan een verkoop.

POGING 2 

Na de eerste toenadering in mei 2020 volgde in januari 2021 een tweede poging van Standard om Hugo Cuypers naar de club te halen. De technische cel zocht opnieuw contact met de speler en Olympiakos, nadat Cuypers eerder werd uitgeleend aan het Franse Ajaccio. Dit keer betroffen de onderhandelingen geen permanente deal, maar wel een huurbeurt. Standard hield ook nog andere alternatieven achter de hand zoals Christoffer Nymar (Norrköping) en Joao Klauss (Hoffenheim). “Er is deze winter contact geweest, maar uiteindelijk is er geen concreet bod binnengekomen”, verklaarde Cuypers onlangs aan RTBF.



De kans is echter groot dat Standard in de nabije toekomst een derde keer aanklopt bij Hugo Cuypers en Olympiakos. De spits komt in Griekenland namelijk erg weinig aan de bak, en bovendien gaat hij volgend seizoen zijn laatste contractjaar in bij Olympiakos. Daardoor is het realistisch dat de financiële eisen van de Griekse topclub zullen afnemen. En bovendien ziet de goalgetter een rentree naar Standard helemaal zitten. “Ik zou liegen als ik zou zeggen dat een terugkeer naar Standard me geen plezier zou doen. Maar ik ga ook niet speculeren over een onzekere toekomst.”

BAS DOST-SCENARIO 

Het lijkt nu al een feit te zijn dat Standard volgend seizoen niet zal doorgaan met Joao Klauss. Dat heeft niets te maken met diens prestaties of bijdrage, maar wel met de vastgestelde aankoopoptie in zijn huurcontract met Hoffenheim. Die clausule zou namelijk zeven miljoen euro bedragen, wat een onmogelijke transactie wordt voor de Rouches. De piste-Hugo Cuypers is daarom financieel veel interessanter, en bovendien is de 24-jarige ook een grotere garantie op doelpunten dan Klauss.

Derde keer, goede keer dan maar? De Luikse zoektocht naar een echte goaltjesdief heeft veel weg met de gelijkaardige queeste die Club Brugge onlangs ondernam. In januari slaagde Blauw-Zwart er immers in om Bas Dost aan te trekken als langverwachte doelpuntenmachine, maar die transfer lukte ook niet bij poging één, maar uiteindelijk wel bij poging drie. Het geduld loonde dus bij Club Brugge, en bij Standard hopen ze alvast ook op dergelijk positief scenario.



De eerste toenadering tussen Club Brugge en Bas Dost vond plaats in het seizoen 2011-2012, toen de Nederlander de doelpunten aan elkaar reeg bij sc Heerenveen. In de zomer van 2020, bijna tien jaar later, volgde een tweede Brugse poging. Toen lag Dost precies één jaar onder contract bij Eintracht Frankfurt, maar hij hield vast aan zijn principe om een club nooit te verlaten na amper één seizoen. In de voorbije wintermercato haalde Club dan uiteindelijk toch zijn slag thuis. En in de eerstvolgende zomermercato ook Standard met Hugo Cuypers?

LEES OOK: Duivels spitsendrama: Vandenbempt noemt opvallende optie

Heeft Standard nood aan Cuypers?

Meest recent

'Club knokt met Ajax en co: peperdure zomeraanwinst'

Club Brugge dreigt na het seizoen verschillende sterkhouders kwijt te spelen. Daar moet ook de ...

19
19
Courtois deelt intrigerend bericht dat fans doet gissen

Zonder aankondiging, zonder context en precies daardoor zo opvallend. Thibaut Courtois zette zijn ...

12
12
TU: 'Pittig prijskaartje De Cat, Club wil bekende doelman'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

94
94
Transfersoap bij Chelsea: sterkhouder hint naar vertrek

Het is de voorbije jaren maar zelden rustig geweest bij Chelsea. Sinds de overname door BlueCo ...

7
7
Vloek op leider in play-offs? Dit vindt Hubert ervan

Om 20u45 wordt ook de Champions' Play-Off in de Jupiler Pro League afgetrapt. Daarin begint Union ...

28
28
‘Club Brugge ruikt buitenkans op mercato: Leko huivert’

Club Brugge ziet richting zomer een buitenkans op de transfermarkt opduiken, maar intern is niet ...

142
142
Geruchten over bliksemvertrek bij Napoli: De Bruyne spreekt

Na enkele maanden afwezigheid is Kevin De Bruyne helemaal terug. Voor de interlandbreak kon hij al ...

39
39
Duitse media smullen van Kompany’s hilarisch persmoment

Vincent Kompany werkte vrijdag zijn persconferentie af in aanloop naar de uitwedstrijd van Bayern ...

28
28
Wilmots doet transferplannen Standard uit de doeken

Standard trapt dit weekend zijn campagne in de Europe Play-Off af met een bezoek aan OH Leuven. De ...

71
71
Van der Elst ziet enorm transferdilemma voor Club

Club Brugge gaat in de play-offs op zoek naar de titel en daarna volgt ongetwijfeld weer een drukke ...

136
136
Taravel spiegelt zich aan Leko: "Dat wil ik ook"

Het is op de eerste speeldag van de Champions' Play-Off vooral uitkijken naar de kraker tussen Club ...

26
26
Vanaken breekt stilte: blessure zat dieper dan gedacht

Met de Champions’ Play-offs voor de deur lijkt Club Brugge zijn kapitein net op tijd terug te ...

86
86
Nederland in shock: Hoefkens legt schandaal bloot

Wat eerst leek op een juridisch staartje na de 6-0-nederlaag van NAC Breda, de club van Carl ...

115
115
'Italië verrast met opvallende keuze als bondscoach'

Bij Italië is alweer een nieuw hoofdstuk van de crisis begonnen. Gennaro Gattuso stapte vrijdag ...

90
90
‘Bliksemvertrek Mignolet bij de KBVB?’

Simon Mignolet stopt na dit seizoen als profvoetballer en hij gaat een avontuur aan bij de KBVB. ...

159
159
'Mokerslag voor Anderlecht: Club wil 2 toptargets wegkapen'

Het keepersdossier van Club Brugge en Anderlecht dreigt deze zomer opvallend hard door elkaar te ...

455
455
Misnoegd Antwerp wacht op uitleg Lardot: "Bizarre situatie"

Antwerp FC heeft op de eerste speeldag van de Europe Play-Offs meteen averij opgelopen. De Great Old ...

113
113
Afscheid bij Club Brugge? Vanaken gooit kaarten op tafel

Club Brugge wil in de komende weken de 20ste landstitel uit zijn geschiedenis veroveren. Daarvoor ...

435
435
Bayern-top schaamt zich kapot na blunder rond Kompany

Vincent Kompany zet sterke prestaties neer bij Bayern München, maar net dat maakt de situatie ...

325
325
Commotie op Bosuil: Van der Elst gaat volledig los na dé fase

De kop is eraf in de Europe Play-Offs. Leider KRC Genk trapte de nacompetitie vrijdagavond op gang ...

591
591
'Anderlecht zet spaarpotje klaar voor eerste zomeraankoop'

RSC Anderlecht hoopt in de Champions' Play-Offs alsnog een Europees ticket af te dwingen, maar mikt ...

268
268
"Blauw-zwarte toverketel" - Club zwaar bevoordeeld in titelstrijd

De Champions' Play-Offs barsten zaterdagavond helemaal los. Hoewel het door de puntenverdeling in ...

803
803
Hayen in discussie met Antwerp-fans: coach doet boekje open

De openingswedstrijd van de Europe Play-Offs tussen Antwerp FC en KRC Genk is op 1-2 geëindigd ...

609
609
Brughmans straalt na geslaagd debuut: "Dat rugnummer ..."

KRC Genk heeft vrijdagavond de Europe Play-Offs op gang getrapt met een belangrijke 1-2-overwinning ...

259
259
Met beauty Dembélé: winnend PSG klaar voor Liverpool

Paris Saint-Germain is goed aan het beslissende luik van het seizoen begonnen. De grootmacht ...

27
27

Meer sportnieuws