Groot drama bij RSCA: de cijfers achter de crisis

door
Groot drama bij RSCA: de cijfers achter de crisis

Het kneusje van de Jupiler Pro League. Op het gebied van doelgerichtheid presteert geen enkele andere club uit 1A slechter dan RSC Anderlecht. Zowat één op drie doelpogingen eindigen effectief tussen de palen, en dat is een dramatische constatering. We leggen uit waarom. 


GOEDE FUNDAMENTEN

Laat ons eerst starten met het goede nieuws. RSC Anderlecht beschikt dit seizoen over een solide en betrouwbare defensie, al valt die soms ook te betrappen op enkele individuele fouten. Op gemiddelde basis slikt Sporting 0,96 tegendoelpunt per competitiewedstrijd, en daarmee staat de Belgische recordkampioen zelfs op een knappe tweede plaats in die betreffende rangschikking. 



Enkel Club Brugge – wie anders – incasseert nog minder tegendoelpunten dan Anderlecht. Het onderlinge verschil tussen beide ploegen is echter wel aanzienlijk. Terwijl Anderlecht per competitiewedstrijd gemiddeld 0,96 doelpunt verduurt, ligt dat bij Club Brugge op amper 0,63. Anderlecht beschikt aldus over een eerder stevige defensieve basis, en dat is een goed startpunt om een kwalitatieve ploeg rond te bouwen. 

STAARTPLOEG 

Maar hogerop het veld wordt er echter onvoldoende geprofiteerd van die solide defensieve fundamenten. Het is een wederkerend fenomeen dit seizoen: Anderlecht laat het al te vaak afweten op het offensief gebied. Met 36 gescoorde doelpunten kan Sporting enkel KV Kortrijk, Sint-Truiden, Waasland-Beveren, KAS Eupen, Cercle Brugge en Moeskroen overtreffen. 



Op het gebied van doelpunten scoren is Anderlecht dit seizoen dus niets meer dan een staartploeg in de Jupiler Pro League. 't Is dan ook niet vreemd dat de ploeg van Vincent Kompany de grootste moeite ondervindt om aanspraak te maken op een plaats in de top vier van het klassement. Met een goede verdediging raak je al een heel eind ver, maar om wedstrijden te winnen moeten er doelpunten gemaakt worden.

GEEN VERHAAL 

Maar om doelpunten te kunnen scoren, moeten er eerst voldoende kwalitatieve doelkansen afgedwongen worden. En net daar knelt het schoentje bij Anderlecht al het ganse seizoen. In de voorbije twee competitiewedstrijden tegen Cercle Brugge en KV Kortrijk trapte Sporting bijvoorbeeld geen enkele keer tussen de doelpalen. Volgens VTM-journalist Jarno Bertho was dat zelfs nog nooit eerder gebeurd in de clubgeschiedenis.

Die bedenkelijke statistiek geeft alvast een goed beeld over de huidige vormdip van Anderlecht. 't Is al van de match tegen KRC Genk geleden dat een speler in het paars-witte shirt nog eens een poging tussen de palen kon mikken. In minuut 39 liet Josh Cullen de allerlaatste kans op doel noteren. Dat is dus al 231 speelminuten geleden, waarbij we de blessuretijd zelfs niet in rekening nemen.



Tijdens de persconferentie na de recente 0-2 nederlaag tegen KV Kortrijk werd die pijnlijke constatering voorgelegd aan Vincent Kompany. “Ja, maar jullie mogen de statistieken blijven opsommen. Ik kan dat vandaag niet winnen. Ik heb geen verhaal. Ik kan zeggen dat we tegen Genk twintig kansen hebben gekregen, maar nu heb ik geen verhaal. Jullie hebben gelijk.”

KNEUSJE VAN DE JPL 

Vincent Kompany verwees in zijn beperkt betoog naar de wedstrijd tegen Genk, maar de coach van Anderlecht beseft als geen ander dat de offensieve efficiëntie in zijn ploeg een groot probleem is. In de Jupiler Pro League is er zelfs geen enkele club dan Anderlecht die procentueel minder doelkansen tussen de palen mikt. Amper 31 procent van hun totale doelpogingen belanden tegenwoordig binnen het doelkader van de tegenstander.

Daarmee scoort Anderlecht gevoelig minder dan het gemiddelde van de Jupiler Pro League-ploegen, dat vandaag 36 procent bedraagt. De leider in dat betreffende klassement is Beerschot VA. De ploeg van Will Still slaagt erin om voorlopig 41,5 procent van hun doelkansen te kadreren. Dat zijn cijfers waar Anderlecht vandaag enkel maar kan van dromen. En dan hebben we het nog niet over het aantal effectief gescoorde doelpunten.



Op het vlak van schoten op het doel is Anderlecht dus het absolute kneusje van de Jupiler Pro League. En dat strookt dus helemaal niet met de filosofie en het DNA van de Belgische recordkampioen. In de voorbije vijf seizoen haalde Sporting ook nooit zo'n lage verhouding tussen het aantal doelpogingen en de kadrering ervan. In die vijfjarige periode realiseerde Anderlecht namelijk een betreffend gemiddelde van 38,2 procent. Nooit lag die frequentie lager dan de huidige 31 procent.

LUKAS NMECHA  

Het ontbreekt Anderlecht dit seizoen dus aan een echte killer in de box. Clubtopschutter Lukas Nmecha is niet toevallig de meest doeltreffende speler van Anderlecht. De Duitse spits slaagt erin om zowat de helft van zijn pogingen tussen de palen te mikken, 45 procent om exact te zijn, al zitten daar ook zeven strafschoppen in verwerkt. Nmecha positioneert zich daarmee als veertiende doelgerichtste speler van de Jupiler Pro League.

Lukas Nmecha is dit seizoen dus van absolute goudwaarde in de ploeg van Vincent Kompany. De 22-jarige aanvaller draagt zowat het volledig aanvallende gewicht op zijn schouders. Met een extra bliksemafleider, die Abdoulay Diaby moet worden, zou Nmecha wellicht nog efficiënter presteren in de box. Zijn 45 procent gekadreerde doelpogingen zouden dan weleens in de buurt kunnen komen van de ex-RSCA-spitsen Kemar Roofe (56 procent) en Lukas Teodorczyk (51 procent).



Maar na Lukas Nmecha is de doeltreffendheid van de andere offensief ingestelde spelers van Anderlecht ver te zoeken. Jérémy Doku kwam dit seizoen enigszins nog in de buurt van de Duitser, met 40 procent gekadreerde doelpogingen. Daarnaast valt de inefficiëntie op van Michel Vlap (18 procent), Anouar El Hadj (18 procent) en Jacob Bruun Larsen (14 procent). Die laatste is, op centrale verdediger Matt Miazga na, tegenwoordig zelfs de minst doelgerichte speler in de ploeg van Vincent Kompany.

TALENT EN KWALITEIT 

Vincent Kompany bewierookt bijna wekelijks de uitermate hoge trainingsprestaties van zijn spelers. Op de oefenvelden zouden de doelpogingen rijkelijk binnenvliegen, maar tijdens de wedstrijden is dat dus allerminst het geval. Het verschil tussen talent en kwaliteit, zoals Kompany het ook meermaals uitlegde. Maar 't is overduidelijk dat de doelgerichtheid anders en beter moet. En dringend ook. 


LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Atletico lonkt naar Club, De Bruyne beslist'

Gelooft u in Kompany als coach?

Meest recent

Club of Union titelfavoriet? Filip Joos bekent kleur

Na de huidige interland-periode gaat de titelstrijd in de Champions' Play-Offs van start. De meeste ...

4
4
'Openda-drama deint uit: drastische beslissing Juventus'

De Rode Duivels blazen dinsdag verzamelen in Tubeke in aanloop naar hun stage in de VS. Voor een ...

24
24
Groot gemis: "Hij is samen met Tzolis beste speler in JPL"

De kaarten zijn geschud in de Jupiler Pro League, de plekjes in de verschillende Play-Offs zijn ...

98
98
Overzicht Europa: record Kompany, eindelijk prijs Arsenal?

De eerste interland-break van het seizoen is begonnen, de clubs kunnen even tot rust komen in ...

69
69
Mokerslag Anderlecht: zo reageert Coucke op Cercle-fiasco

RSC Anderlecht heeft de reguliere competitie in de Jupiler Pro League afgesloten met een pijnlijke ...

318
318
"Ongelooflijk" - Garcia wild van 'genie' bij Rode Duivels

De Rode Duivels vertrekken deze week naar de Verenigde Staten voor een voorbereidende stage richting ...

131
131
'Eerste zomeraanwinst: Standard op zucht van JPL-uitblinker'

Standard zal in de komende weken via de Europe Play-Offs alsnog trachten om een Europees ticket af ...

172
172
Drama rond Lukaku ontploft: Conte grijpt genadeloos in

Het signaal van Conte kon bijna niet harder zijn voor Romelu Lukaku. Terwijl Napoli blijft winnen, ...

133
133
'Hayen zet orde op zaken: eerste slachtoffer in vizier'

KRC Genk heeft een absolute rotweek achter de rug. Daags na de Europese uitschakeling in Freiburg, ...

280
280
Hommeles bij Duivels: ophef rond één naam in selectie

De Rode Duivels reizen eerstdaags naar de Verenigde Staten voor een voorbereidende stage op het WK ...

299
299
Nieuwe TD op komst: Anderlecht dropt belangrijke hint

Nu het seizoen even onderbroken wordt door de nationale ploegen, hebben de clubs tijd om zich te ...

309
309
Kalender Play-Offs: groot voordeel Club in volle titelstrijd

In de komende dagen zijn de nationale ploegen aan zet, vervolgens barst de titelstrijd in de ...

781
781
Hoofdrolspelers vellen verdict over kalender Play-Offs

Na de interlandbreak is het money time in de Jupiler Pro League, waar de reguliere competitie dan ...

277
277
'1B-revelatie dropt hint: RSCA, Union, Gent of Club?'

De titelstrijd lijkt straks opnieuw een tweekoppige race tussen Union en Club Brugge te worden, al ...

364
364
Opvallende afwezige bij Club Brugge: veto van Leko?

Club Brugge sloot de reguliere competitie zondag af met een klinkende zege tegen KV Mechelen. ...

455
455
Anderlecht in alle staten: Taravel laat koppen rollen

Het ticket voor de Champions' Play-Offs kwam nooit écht in gevaar, maar op de slotspeeldag ...

552
552
Alderweireld zorgt voor vuurwerk in opvallend debat

Toby Alderweireld blijft ook na zijn actieve carrière enorm geliefd in de voetbalwereld. ...

53
53
Italianen wrijven zich in de ogen: verbluffende vaststelling De Bruyne

Kevin De Bruyne werkte afgelopen vrijdag tegen Cagliari zijn eerste volledige wedstrijd af sinds ...

118
118
Anderlecht spoelt kater door: Bornauw waarschuwt Club Brugge

RSC Anderlecht sloot zondagavond de reguliere competitie af met een pijnlijke slipper in eigen huis ...

364
364
'Flick steekt duim omhoog: eerste zomertransfer Barça'

FC Barcelona gaat na de interland-break op jacht naar de Spaanse titel én de eindzege in de ...

79
79
Gevecht om Gouden Stier: Anderlecht kwelduivel Club Brugge

De reguliere competitie in de Jupiler Pro League. Na de interland-break barst de voorlopig laatste ...

340
340
Gezichtsverlies bij Anderlecht: "Ronduit onvergeeflijk"

RSC Anderlecht heeft de interland-break allerminst met een goed gevoel kunnen inzetten. De ...

263
263
‘Club deelt mokerslag uit: Leko furieus door transferdeal'

Club Brugge kijkt al vooruit naar de zomermercato, maar botst daarbij stevig op Ivan Leko. Een ...

650
650
'Club Brugge laat oogje vallen op steunpilaar KV Mechelen'

Met een 4-1 nederlaag denderde KV Mechelen zondag tegen Club Brugge van zijn roze welk. Nu het voor ...

427
427
Anderlecht historisch slecht: harde cijfers voor Taravel

Een scenaro waar vooraf haast niemand rekening mee hield, hing even toch in de lucht: KRC Genk en AA ...

178
178

Meer sportnieuws