Lucratieve transferkwesties houden Genk in de ban

764 stemmen
Lucratieve transferkwesties houden Genk in de ban

KRC Genk voert al jaren een lucratief transferbeleid. Er wordt verwacht dat Jhon Lucumi de volgende uitgaande Genkse miljoentransfer wordt, maar de razendsnelle ontwikkeling van Mark McKenzie brengt dat scenario in gevaar. Voor John van den Brom is dat een luxe-situatie, terwijl Dimitri de Condé toch wel wat zenuwachtig wordt.


COMMERCIEEL INTERESSANT 

In de voorbije wintermercato zette Dimitri de Condé zijn beproefde transferstrategie door. Met Mark McKenzie (21, Philadelphia Union) en Angelo Preciado (22, Independiente del Valle) werden er in januari twee jonge onbekende maar talentvolle spelers verwelkomd. En dat mocht blijkbaar ook wat kosten. KRC Genk betaalde respectievelijk 5,45 en 3 miljoen euro voor beide verdedigers. Het ultieme doel is om van McKenzie en Preciado sterkhouders te maken in het Genkse elftal, en later voor een veelvoud te kunnen verkopen. Maar de transfer van Mark McKenzie is ook vanuit een ander commercieel perspectief heel interessant. 



Onlangs maakte de Amerikaanse sportzender ESPN bekend dat het de wedstrijden uit de Jupiler Pro League live zal uitzenden. McKenzie is een grote naam in het Amerikaanse voetballandschap, hij werd namelijk verkozen in het MLS-elftal van het jaar, en KRC Genk kan dus profiteren van die extra belangstelling vanuit de Verenigde Staten. Naast McKenzie bij Genk speler er ook nog vijf andere landgenoten in België: Matt Miazga (Anderlecht), Ethan Horvath (Club Brugge), Brendan Hines-Ike (Kortrijk), Chris Durkin (Sint-Truiden) en Jordan Efford (Waasland-Beveren).

ONVERWACHTE WENDINGEN

Angelo Preciado werd aangetrokken als rechtstreekse vervanger van de vertrokken Joakim Maehle (Atalanta), en de Colombiaan werd verwacht om een directe impact te maken. Mark McKenzie moest dan weer de rol invullen van de eveneens vertrokken Sébastien Dewaest (Toulouse FC). De Amerikaan werd oorspronkelijk beschouwd als een back-up voor het Colombiaanse trio Daniel Munoz, Jhon Lucumi en Carlos Cuesta. Maar op korte termijn is dat oorspronkelijk plan helemaal omgegooid.



Angelo Preciado is vandaag weliswaar een vaste basisspeler in het elftal van John van den Brom, maar overtuigen doet de 22-jarige niet. De Colombiaan kan voorlopig de leemte niet vullen die de incontournable Joakim Maehle achter liet. Mark McKenzie maakt dan weer een veel betere indruk. De Amerikaan lijkt alvast een echte versterking te zijn, en daarom kreeg hij zelfs meermaals de voorkeur op basisspeler Jhon Lucumi. McKenzie zorgde voor een frisse wind nadat Lucumi de voorbije weken een minder niveau haalde.

DROOMDEBUUT 

Tijdens de officiële spelersvoorstelling van Mark McKenzie somde KRC Genk de grootste sterktes op van haar tweede winteraanwinst. “Hij is een stevige verdediger met twee uitstekende voeten, kopbalsterk en klaarkijkend.” Die kwaliteiten bewees de Amerikaan alvast tijdens zijn eerste basisplaats van het seizoen tegen Club Brugge. Ook al domineerde Blauw-Zwart die wedstrijd volledig, McKenzie hield als enige Genkenaar goed stand tegen de Brugse machine. En da's best wel een enorme prestatie als nieuwkomer in de Jupiler Pro League. 



Na zijn debuutmatch sprak John van den Brom zich lovend uit over Mark McKenzie, die tegen Club Brugge zowat het enige lichtpuntje was in de ploeg. De Amerikaanse verdediger hief weliswaar het buitenspel op bij het tegendoelpunt van Brandon Mechele, maar zijn snelheid, duelkracht en uitverdedigen waren van een enorm hoog niveau. En dat allemaal op het veld van de dominante titelverdediger én tijdens zijn eerste wedstrijd in de Belgische voetbalcompetitie. De keuze van van den Brom om McKenzie voor het eerst boven Jhon Lucumi te verkiezen, was dus de juiste.

PECH VOOR LUCUMI 

Ook in de bekerderby tegen Sint-Truiden kreeg Mark McKenzie wederom de voorkeur op Jhon Lucumi. En opnieuw leverde hij een erg goede prestatie af. De Amerikaanse verdediger speelde betrouwbaarder dan Lucumi én hij straalde ook veel meer zelfverzekerdheid uit dan zijn concurrent. Indien McKenzie deze vorm blijft aanhouden, dan zal hij ongetwijfeld een vaste basisspeler blijven. En dat betekent uiteraard slecht nieuws voor Lucumi, die nochtans verwacht werd om Genk in de eerstvolgende zomermercato te verlaten met een knappe buitenlandse transfer.

Vorig seizoen genoot Jhon Lucumi namelijk concrete interesse van de Spaanse topclub Sevilla FC, waar voetbaldirecteur Ramon Rodriguez Verdejo 'Monchi' de Colombiaan nauwlettend opvolgt. De naam van Lucumi lag in de voorbije zomer effectief op Monchi's tafel, die de Jupiler Pro League beschouwt als een broeihaard van talent. Monchi voert in zijn transferbeleid een datagedreven aanpak, en net daarom was het geen toeval dat Lucumi op zijn shortlist terecht kwam. Dit seizoen namen Lucumi's data echter gevoelig af, waardoor een transfer naar Sevilla opeens wat complexer kan worden.



Waar Jhon Lucumi vorig seizoen tot de drie beste centrale verdedigers behoorde van de Jupiler Pro League, is zijn status ondertussen wat afgenomen. Dat betekent echter niet dat Monchi de Colombiaan helemaal heeft afgeschreven. Hoewel de Spanjaard een datagedreven transferbeleid voert, hij baseert zijn eindoordeel nooit enkel op basis van zijn vergaarde info. Maar het helpt hem wél om een objectief profiel te schetsen van een speler, en zo de foutenmarge tot een minimum te herleiden. Maar voor Lucumi is dat niet meteen een voordeel. Zijn data-parameters devalueerden, maar ook zijn prestaties, présence en vorm namen af.

VOOR- EN NADELEN 

Het gekke aan dit verhaal is dat Mark McKenzie in zijn drie gespeelde competitiematchen behoorlijk beter presteerde dan Jhon Lucumi in zijn recente seizoen. Als de Amerikaan die positieve lijn kan doorzetten en bevestigen, dan wordt hij ongetwijfeld the next best thing bij KRC Genk. Op het sportief gebied wordt de concurrentie centraal achterin serieus aangescherpt, en dat kan alleen maar voor luxe-problemen zorgen bij coach John van den Brom. Het nadeel van dit scenario is dat Lucumi steeds meer naar de achtergrond zal verdwijnen, en dat terwijl Dimitri de Condé had gehoopt om Lucumi straks voor vele miljoenen te verpatsen aan een buitenlandse club.

Het oorspronkelijke plan was om Mark McKenzie rustig te laten rijpen en aanpassen in de schaduw van Jhon Lucumi. Maar in amper enkele weken tijd is die hiërarchie duidelijk omgegooid. De Amerikaan manifesteert zich steeds meer als een grote concurrent voor Lucumi, en die goede prestaties worden gestaafd door zijn data. In de Jupiler Pro League is McKenzie bijvoorbeeld de derde efficiëntste verdediger op het defensief gebied. Hij scoort bijvoorbeeld elf procent meer dan Lucumi in dat onderdeel. McKenzie is ook heel zuiver in het uitvoetballen, een parameter waarin hij de tweede plaats bezet onder zijn positionele collega's. 



Uiteraard vragen deze goede prestaties om de nodige bevestiging, maar de start van Mark McKenzie is dus alvast erg veelbelovend. De Amerikaan lijkt voorlopig zijn hoog prijskaartje van 5,45 miljoen euro te bevestigen en dat doet Dimitri de Condé dromen van meer. Zo evolueerde de aankoopprijs van Jhon Lucumi in 2018 bijna in viervoud tegenover zijn actuele marktwaarde. Vandaag zou de Colombiaan zo'n 9 miljoen euro waard zijn. Als datzelfde scenario zich in verhouding ook voltrekt bij McKenzie, dan komt de 20 miljoen euro wel erg dichtbij.

LEES OOK: Genk heeft beet: JPL-smaakmaker zet handtekening

Is McKenzie beter dan Lucumi?

Meest recent

Degryse zet druk op Duivelse 'jokers' vlak voor WK

Het WK 2026 gaat vanavond van start. De openingswedstrijd tussen Mexico en Zuid-Afrika zal het ...

0
0
Anderlecht bevestigt knaltransfer Goto: ferme miljoenensom

RSC Anderlecht neemt definitief afscheid van Keisuke Goto. De Japanner kwam in 2024 op huurbasis ...

130
130
Broos dankt Garcia en heeft opvallend toekomstnieuws

Hugo Broos beleeft donderdagavond een hoogtepunt in zijn carrière. De 74-jarige staat voor de ...

36
36
Union blijft maar gaan: derde aanwinst is een feit

Union werkte alweer een sterk seizoen af, met bekerwinst, een tweede plaats in de competitie en ...

54
54
Genk heeft beet: JPL-smaakmaker zet handtekening

KRC Genk heeft er een zeer woelig seizoen opzitten. Het slaagde er niet in de top zes te halen en ...

74
74
Marokko slikt enorme dubbele domper voor WK

Vier jaar geleden was Marokko nog dé sensatie van het WK door als eerste Afrikaanse land ooit ...

86
86
Opmerkelijke naam ving bot bij Rode Duivels

De Rode Duivels lijken intussen helemaal geacclimatiseerd te zijn op Amerikaanse bodem, waar de ...

38
38
FIFA kondigt grote verandering in transfersysteem aan

Alle ogen zijn donderdag gericht op de openingswedstrijd van het WK, maar in de schaduw daarvan is ...

325
325
Theate of Mechele? Defour heeft gouden tip voor Garcia

De Rode Duivels beginnen maandag aan hun WK. Dan nemen ze het op tegen Egypte. De Rode Duivels ...

98
98
Prioriteit voor Feyenoord: 'Rigaux wil stunten met Belg'

Dévy Rigaux drukt zijn stempel bij Feyenoord. Hij kreeg al veel kritiek vanwege het ...

129
129
Degryse glashelder over verwachtingen voor Duivels

Het WK start met een duel tussen Mexico en Zuid-Afrika, maandag spelen de Rode Duivels tegen Egypte. ...

139
139
'Toptransfer Standard: Serie A en Ligue 1 lonken'

Standard wil geen heel drukke zomermercato tegemoet gaan. De kern versterken waar nodig en de betere ...

155
155
Garcia plant Vanaken-stunt: niemand zag dit aankomen

Hans Vanaken lijkt op weg naar een bijrolletje bij de Rode Duivels op het WK. Maar zo simpel is het ...

486
486
Hoge verwachtingen op het WK, miscast bij Anderlecht

Mexico opent het WK met een duel tegen Zuid-Afrika. De Mexicanen hopen uiteraard op een zege. Het is ...

142
142
Sporting Hasselt plant twee absolute knaltransfers

Sporting Hasselt speelt komend seizoen in de Challenger Pro League. De club haalde al de nodige ...

135
135
'Anderlecht speurt rond: één piste geen optie'

RSC Anderlecht gaat op zoek naar versterking. Op de sociale media ‘dromen’ bepaalde fans ...

369
369
Zuid-Korea lacht: het (on)gelijk van KRC Genk

Zuid-Korea opent zijn WK met een duel tegen Tsjechië. De Zuid-Koreanen hebben een elftal dat ...

294
294
Portugal wint ondanks Ronaldo-fase, heftige storm treft Engelsen

Daags voor de openingsmatch tussen Mexico en Zuid-Afrika, stonden de laatste WK-oefenmatchen op het ...

86
86
Kopzorgen Garcia: België krijgt slecht nieuws voor WK-opener

Aanstaande maandag trappen de Rode Duivels hun WK-campagne op gang tegen Egypte. Maar de ...

671
671
Vrancken weigert twee voorstellen: opening voor Feyenoord?

Na een historisch goed seizoen besloot Wouter Vrancken om af te zwaaien bij STVV. De Belgische ...

239
239
Voorbode voor WK? Ronaldo zorgt voor monumentale misser

Portugal wordt door heel wat kenners beschouwd als één van de favorieten voor het ...

175
175
Basiself Rode Duivels: Sonck slaat iedereen met verstomming

Het aftellen is nu echt begonnen. Donderdagavond wordt het WK 2026 op gang getrapt, aanstaande ...

519
519
Niemand zag het aankomen: Hasi verbaast met nieuwe club

Sinds zijn ontslag bij RSC Anderlecht zat Besnik Hasi de voorbije weken zonder club. Nu heeft de ...

241
241
'Kompany keert volledig: grote naam mag beschikken'

Vincent Kompany geniet momenteel nog van een welverdiende vakantie na een druk seizoen. Maar achter ...

397
397
'Club niet gerust: toptransfer aanvaller terug op tafel'

Club Brugge dreigt tijdens de zomermercato niet enkel verschillende sterkhouders te verliezen. Ook ...

448
448

Meer sportnieuws