De vreemdste Antwerp-transfer: hoog spel op de Bosuil

door
De vreemdste Antwerp-transfer: hoog spel op de Bosuil

In de voorbije wintermercato was Fashion Sakala (KV Oostende) één van de grootste doelwitten bij Antwerp FC. Een Antwerpse aanvalslinie vertegenwoordigd met de Zambiaan en Dieumerci Mbokani: dat zou vonken geven. Maar na het sluiten van de transferperiode was de achterban echter een desillusie rijker. Het werd uiteindelijk geen Sakala, maar wel de geflopte Standard-spits Felipe Avenatti. 


HOPELOOS 

In het voorbije tussenseizoen was Felipe Avenatti klaar om te knallen. Tijdens de voorbereiding op de huidige voetbaljaargang was de Uruguayaanse aanvaller van Standard dé grote blikvanger bij uitstek. Nadat Avenatti vorig seizoen amper twee keer kon scoren, vond hij in de oefencampagne opeens wél vlotjes de weg naar het doel. Eén jaar voordien, in juli 2019, betaalde Standard maar liefst 3,5 miljoen euro plus 750 duizend euro bonussen om Avenatti weg te halen bij Bologna FC. In de voorbije zomer van 2020 leek hij dus eindelijk zijn goede vorm terug te vinden, die hij oorspronkelijk etaleerde bij KV Kortrijk, en aldus zijn hoge prijskaartje te rechtvaardigen.

Onder de pas aangestelde Philippe Montanier genoot Felipe Avenatti al snel het volledige vertrouwen, en de boomlange targetspits leek klaar te zijn voor de grote wederopstanding. Want vergis u niet, de Uruguayaan genoot in zijn Luikse beginperiode allerminst een goede reputatie. Sterker nog, door zijn statische spelstijl en een gebrek aan doelpunten werd Avenatti tijdens zijn eerste seizoen aan de boorden van de Samber en de Maas volledig verguisd. De Luikse achterban trakteerde Avenatti toen meermaals op stevige fluitconcerten, maar voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zou de échte Avenatti helemaal verrezen zijn. 



Het bleek echter tevergeefs. In het huidige voetbalseizoen herviel Felipe Avenatti bij Standard namelijk in zijn oude gewoontes. De Uruguayaan oogde lusteloos, straalde weinig initiatief uit en was te slap in de duels. Maar bovenal was de 27-jarige totaal afwezig in de zone van de waarheid. Amper één doelpunt in tien competitiewedstrijden is een dramatische statistiek voor een spits met een totale kostprijs van meer dan vier miljoen euro. Die offensieve anonimiteit wordt gestaafd door zijn aantal doelpogingen, dat vandaag amper 13 stuks telt. Ter vergelijking: Bas Dost van Club Brugge waagde zich ondertussen al aan 12 pogingen naar het doel. En dat terwijl Avenatti dit seizoen trouwens nog 115 minuten meer speelde dan de Nederlander. 

DURE VOGEL 

In de voorbije wintermercato wilde Standard uiteraard ook af van zijn dure dure spits. Naast zijn stevig prijskaartje van ruim vier miljoen euro, incasseerde Felipe Avenatti ook nog eens een jaarlijks salaris van één miljoen euro. De Luikenaars torsen vandaag een enorme schuldenput van maar liefst 51 miljoen euro euro en ook de salarislast is buiten proportie. Roland Duchâtelet verklaarde onlangs aan Het Nieuwsblad dat de loonmassa bij Standard zo'n 10 miljoen euro hoger ligt dan onder zijn bewind. Zeker in de huidige corona-crisis laten zo'n grote tekorten zich pijnlijk voelen en daarom waren de Rouches hun tegenvallende Uruguayaanse spits liever kwijt dan rijk.



Felipe Avenatti werd zelfs naar de B-kern gestuurd om hem op die manier sneller te kunnen lozen, een beslissing die overigens al genomen werd vooraleer Mbaye Leye als nieuwe coach werd aangesteld. Definitief of op huurbasis, het maakte niet echt uit, want de dure investering zal wellicht nooit meer het gewenste rendement halen bij Standard. In de voorbije jaren devalueerde zijn marktwaarde bijvoorbeeld van vier miljoen euro naar een actuele waardering van amper anderhalf miljoen euro. De interesse is Avenatti was nooit erg groot. Het Spaanse Cartagena en KV Mechelen boden zich aan, maar die aanbiedingen legde hij naast zich neer. Antwerp FC, dat was dan weer iets anders.

AVENATTI SPRINGT ERUIT 

Oorspronkelijk richtte Antwerp FC haar pijlen op Adolfo Gaich (CSKA Moskou), de Argentijnse spits die vorig jaar nog nadrukkelijk op de radar stond bij Club Brugge. De piste-Gaich bleek echter al snel te complex, waarna Luciano D'Onofrio naar het plan-B overstapte: Felipe Avenatti. Nochtans zijn beide centrumspitsen qua kwaliteiten en reputatie van een ander niveau en reputatie. Maar toch. De Uruguayaan heette een opportuniteit te zijn voor Antwerp, dat zijn specifieke kwaliteiten nog kent van zijn passage in Kortrijk en bij Bologna.



De sportieve cel van Antwerp had in januari een duidelijk profiel vooropgesteld. De toekomstige collega van Dieumerci Mbokani moest een diepe spits zijn met lengte en een scorend vermogen. Dat type-voetballer was Felipe Avenatti inderdaad, in 2018 bij KV Kortrijk althans. Bij Standard lukte hij in de laatste twee seizoenen amper 5 doelpunten in 40 wedstrijden, wat niet bepaald strookt met een groot scorend vermogen. “Als we verschillende spelers naast elkaar legden, sprong hij eruit”, verklaarde algemeen directeur Sven Jaecques enigszins verrassend aan Gazet van Antwerpen.

FASHION SAKALA 

Hoe je het nu ook draait of keert, het is een feit dat de fans van Antwerp FC op hun honger bleven zitten tijdens de voorbije wintermercato. De tegenvallende Guy Mbenza is dit seizoen geen waardig alternatief voor aanvalsleider Dieumerci Mbokani, die vooraan steeds meer op een eiland vertoefde. Na de blessure van de Congolees moest er zelfs teruggegrepen worden naar de verguisde en uitgespuwde Didier Lamkel Zé, die het overigens wel erg goed doet als centrale aanvaller. Op de Bosuil moest er dus zeker één kwalitatieve spits bij.

Maar als je dan enkel met Felipe Avenatti op de proppen komt, die de laatste twee seizoenen slechts 5 keer kon scoren, dan komt er gegarandeerd kritiek vanuit de achterban. Het clubbestuur kan dan nog verklaren dat de Uruguayaan “eruit sprong” maar nochtans had Antwerp ook een akkoord gesloten met KV Oostende omtrent de overgang van Fashion Sakala. Een diepe spits zonder lengte, maar wél met een scorend vermogen. In de laatste twee seizoenen kon Sakala 20 doelpunten scoren in 50 wedstrijden. Dat zijn totaal andere cijfers dan die van Avenatti.



Ondanks een vergelijk tussen Antwerp FC en KV Oostende ging de deal van Fashion Sakala toch niet door. Naar verluidt door de speler zelf. Op het aanvallend compartiment moet The Great Old het daarom enkel stellen met Felipe Avenatti, die nochtans een totaal ander type is dan Sakala. Een aanvalsduo Mbokani-Avenatti of Mbokani-Sakala, voor de Antwerp-fans zou de keuze snel gemaakt zijn. Maar ook op het speltechnisch gebied vormen beide duo's totaal andere dimensies. 
 
ANTWERPSE CONTRADICTIE 

't Is toch wat tegenstrijdig. Nadat Antwerp FC de komst van Felipe Avenatti aankondigde, met een aankoopoptie van twee miljoen euro, verklaarde algemeen directeur Sven Jaecques dat de Uruguayaan eruit sprong qua vooropgesteld profiel: een diepe spits met lengte en scorend vermogen. Over die laatste paramater kan dus nog danig worden gediscussieerd, maar het is opmerkelijk dat Antwerp ook onderhandelde met KV Oostende omtrent een deal met Fashion Sakala - die toch een ander type is dan het vooropgestelde profiel.



Zonder namen te noemen was Antwerp-coach Franky Vercauteren toch ook ietwat gedesillusioneerd nadat er enkele transferdossiers vastliepen. “Enkele eisen werden niet ingevuld, maar ik ga er niet over klagen”, verklaarde hij dinsdagavond na de gewonnen bekermatch tegen La Louvière. “Ik was erbij tot tien voor twaalf, en heb gezien welke inspanningen de club deed. We zijn jammer genoeg op enkele verrassingen gestoten. Ach, deal with it, we zullen het met deze groep moeten doen, en bekijken in welke mate de volgende mercato oplossingen biedt.”

LEES OOK: Oosting vloekt: Antwerp ziet revelatie wegvallen

Zal Avenatti slagen bij Antwerp?

Meest recent

Rampscenario voor Anderlecht: einde seizoen De Cat?

Voor de tweede week op rij leek RSC Anderlecht even op weg naar de slachtbank, maar de betere ...

9
9
Leko moet puzzelen: verrassende vervanger Sabbe?

Club Brugge maakte zaterdag tegen STVV komaf met zijn uitcomplex, al waren er in Stayen wel bloed, ...

81
81
'De Cat pakt koffers: financiële kater Anderlecht'

RSC Anderlecht hoopt hem nog tijdig klaar te stomen voor de bekerfinale, maar of dat ook zal lukken ...

54
54
Vanhaezebrouck tikt Leko op vingers: "Niet normaal"

Club Brugge kwam zaterdag met de schrik vrij op het veld van STVV, waar een scheve situatie pas na ...

76
76
Anderlecht zonder De Cat: drie opties voor Taravel

RSC Anderlecht won zondag met 3-1 van AA Gent. Weliswaar op een diefje, al was dat na de recente nul ...

41
41
Gigantische kater Juventus: details Openda-deal bekend

Loïs Openda zit ondertussen al een poos op een zijspoor bij Juventus en komt de laatste matchen ...

68
68
Heftige beelden: Leko gaat volledig wild in kleedkamer Club

Club Brugge boekte afgelopen weekend een belangrijke overwinning op het veld van STVV. Maar in de ...

208
208
'Anderlecht onderneemt actie: finaleplan met De Cat'

RSC Anderlecht kreeg maandag slecht nieuws te verwerken. Onderzoeken hebben namelijk aangetoond dat ...

202
202
'Bayern serieus: nieuwe ster van 60 miljoen voor Kompany'

Vincent Kompany stoomt zijn troepen bij Bayern München momenteel klaar voor de return in de ...

64
64
Knelpunt bij Duivels: 21-jarige verrassing in WK-selectie?

Bondscoach Rudi Garcia is momenteel druk in de weer met het vormen van zijn selectie voor het WK. ...

302
302
Money time in Challenger Pro League: pittig duel op slotspeeldag

Aanstaande vrijdag wordt de slotspeeldag van de reguliere competitie in de Challenger Pro League. ...

108
108
'Anderlecht slaat toe: miljoenendeal voor nieuwe Goleador'

Anderlecht zoekt opnieuw naar een spits en is daarbij uitgekomen bij een naam die in Zuid-Amerika al ...

255
255
Terechte penalty Club Brugge? Lardot spreekt duidelijke taal

Club Brugge speelde zaterdagavond geen al te beste wedstrijd op het veld van STVV maar won ...

374
374
Hoop voor AA Gent: groot verschil met horror-Play-Offs

KAA Gent heeft zondagavond een gouden opportuniteit laten liggen in de Champions' Play-Offs. Op het ...

263
263
'Napoli maakt transferprijs Romelu Lukaku bekend'

Romelu Lukaku lijkt dit seizoen niet meer echt aan de bak te gaan komen bij Napoli. Hij zal deze ...

572
572
Zulte Waregem opgelucht: Colpaert kondigt wijzigingen aan

Zulte Waregem verzekerde zich van het behoud na een 1-2-zege op het veld van FCV Dender. Trainer ...

230
230
Vanhaezebrouck looft JPL-topclub: "Kan zelfs Bayern niet"

De titelstrijd gaat tussen Club Brugge en Union SG. Wie van de twee het zal halen, dat is uiteraard ...

171
171
Vandenbempt looft JPL-club: "Zoals FC Barcelona en Man City"

Het voetbal wat we dit seizoen te krijgen in de Jupiler Pro League is niet bepaald hoogstaand. ...

120
120
Oorzaak verlies AA Gent gevonden: "Heel pijnlijk"

AA Gent is bijna vervloekt in het Lotto Park. De afgelopen jaren wisten ze er amper punten te ...

173
173
Gelijk van Kompany: ex-talent RSCA droomt plots van WK

Bij RSC Anderlecht braken de afgelopen jaren veel jonge spelers door. Maar niet elk talent kon ...

95
95
Dit zijn de vijf kandidaten voor de Ebbenhouten Schoen

De organisatie van de Ebbenhouten Schoen heeft zijn vijf genomineerden voor de trofee van dit jaar ...

279
279
Ferrera pleit schuldig: "Was niet goed van mij"

FCV Dender verloor afgelopen weekend met 1-2 van Zulte Waregem. De ploeg mag zich daardoor al ...

33
33
Van Bommel héél duidelijk over aanbiedingen van Anderlecht

Bij Royal Antwerp FC gaat het van kwaad naar erger. Als er komende zomer niet flink wordt ...

682
682
'Ajax beslist over transfers Godts en Dolberg'

Ajax is al jaren op de dool en moet dit seizoen nog keihard knokken voor een Europees ticket. De ...

74
74
‘Standard wacht bang af: twee sterkhouders twijfelen’

Standard hoopt volgend seizoen beter te doen dan dit jaar. De Rouches blijven moeite hebben om weer ...

143
143

Meer sportnieuws