De vreemdste Antwerp-transfer: hoog spel op de Bosuil

1788
De vreemdste Antwerp-transfer: hoog spel op de Bosuil

In de voorbije wintermercato was Fashion Sakala (KV Oostende) één van de grootste doelwitten bij Antwerp FC. Een Antwerpse aanvalslinie vertegenwoordigd met de Zambiaan en Dieumerci Mbokani: dat zou vonken geven. Maar na het sluiten van de transferperiode was de achterban echter een desillusie rijker. Het werd uiteindelijk geen Sakala, maar wel de geflopte Standard-spits Felipe Avenatti. 


HOPELOOS 

In het voorbije tussenseizoen was Felipe Avenatti klaar om te knallen. Tijdens de voorbereiding op de huidige voetbaljaargang was de Uruguayaanse aanvaller van Standard dé grote blikvanger bij uitstek. Nadat Avenatti vorig seizoen amper twee keer kon scoren, vond hij in de oefencampagne opeens wél vlotjes de weg naar het doel. Eén jaar voordien, in juli 2019, betaalde Standard maar liefst 3,5 miljoen euro plus 750 duizend euro bonussen om Avenatti weg te halen bij Bologna FC. In de voorbije zomer van 2020 leek hij dus eindelijk zijn goede vorm terug te vinden, die hij oorspronkelijk etaleerde bij KV Kortrijk, en aldus zijn hoge prijskaartje te rechtvaardigen.

Onder de pas aangestelde Philippe Montanier genoot Felipe Avenatti al snel het volledige vertrouwen, en de boomlange targetspits leek klaar te zijn voor de grote wederopstanding. Want vergis u niet, de Uruguayaan genoot in zijn Luikse beginperiode allerminst een goede reputatie. Sterker nog, door zijn statische spelstijl en een gebrek aan doelpunten werd Avenatti tijdens zijn eerste seizoen aan de boorden van de Samber en de Maas volledig verguisd. De Luikse achterban trakteerde Avenatti toen meermaals op stevige fluitconcerten, maar voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zou de échte Avenatti helemaal verrezen zijn. 



Het bleek echter tevergeefs. In het huidige voetbalseizoen herviel Felipe Avenatti bij Standard namelijk in zijn oude gewoontes. De Uruguayaan oogde lusteloos, straalde weinig initiatief uit en was te slap in de duels. Maar bovenal was de 27-jarige totaal afwezig in de zone van de waarheid. Amper één doelpunt in tien competitiewedstrijden is een dramatische statistiek voor een spits met een totale kostprijs van meer dan vier miljoen euro. Die offensieve anonimiteit wordt gestaafd door zijn aantal doelpogingen, dat vandaag amper 13 stuks telt. Ter vergelijking: Bas Dost van Club Brugge waagde zich ondertussen al aan 12 pogingen naar het doel. En dat terwijl Avenatti dit seizoen trouwens nog 115 minuten meer speelde dan de Nederlander. 

DURE VOGEL 

In de voorbije wintermercato wilde Standard uiteraard ook af van zijn dure dure spits. Naast zijn stevig prijskaartje van ruim vier miljoen euro, incasseerde Felipe Avenatti ook nog eens een jaarlijks salaris van één miljoen euro. De Luikenaars torsen vandaag een enorme schuldenput van maar liefst 51 miljoen euro euro en ook de salarislast is buiten proportie. Roland Duchâtelet verklaarde onlangs aan Het Nieuwsblad dat de loonmassa bij Standard zo'n 10 miljoen euro hoger ligt dan onder zijn bewind. Zeker in de huidige corona-crisis laten zo'n grote tekorten zich pijnlijk voelen en daarom waren de Rouches hun tegenvallende Uruguayaanse spits liever kwijt dan rijk.



Felipe Avenatti werd zelfs naar de B-kern gestuurd om hem op die manier sneller te kunnen lozen, een beslissing die overigens al genomen werd vooraleer Mbaye Leye als nieuwe coach werd aangesteld. Definitief of op huurbasis, het maakte niet echt uit, want de dure investering zal wellicht nooit meer het gewenste rendement halen bij Standard. In de voorbije jaren devalueerde zijn marktwaarde bijvoorbeeld van vier miljoen euro naar een actuele waardering van amper anderhalf miljoen euro. De interesse is Avenatti was nooit erg groot. Het Spaanse Cartagena en KV Mechelen boden zich aan, maar die aanbiedingen legde hij naast zich neer. Antwerp FC, dat was dan weer iets anders.

AVENATTI SPRINGT ERUIT 

Oorspronkelijk richtte Antwerp FC haar pijlen op Adolfo Gaich (CSKA Moskou), de Argentijnse spits die vorig jaar nog nadrukkelijk op de radar stond bij Club Brugge. De piste-Gaich bleek echter al snel te complex, waarna Luciano D'Onofrio naar het plan-B overstapte: Felipe Avenatti. Nochtans zijn beide centrumspitsen qua kwaliteiten en reputatie van een ander niveau en reputatie. Maar toch. De Uruguayaan heette een opportuniteit te zijn voor Antwerp, dat zijn specifieke kwaliteiten nog kent van zijn passage in Kortrijk en bij Bologna.



De sportieve cel van Antwerp had in januari een duidelijk profiel vooropgesteld. De toekomstige collega van Dieumerci Mbokani moest een diepe spits zijn met lengte en een scorend vermogen. Dat type-voetballer was Felipe Avenatti inderdaad, in 2018 bij KV Kortrijk althans. Bij Standard lukte hij in de laatste twee seizoenen amper 5 doelpunten in 40 wedstrijden, wat niet bepaald strookt met een groot scorend vermogen. “Als we verschillende spelers naast elkaar legden, sprong hij eruit”, verklaarde algemeen directeur Sven Jaecques enigszins verrassend aan Gazet van Antwerpen.

FASHION SAKALA 

Hoe je het nu ook draait of keert, het is een feit dat de fans van Antwerp FC op hun honger bleven zitten tijdens de voorbije wintermercato. De tegenvallende Guy Mbenza is dit seizoen geen waardig alternatief voor aanvalsleider Dieumerci Mbokani, die vooraan steeds meer op een eiland vertoefde. Na de blessure van de Congolees moest er zelfs teruggegrepen worden naar de verguisde en uitgespuwde Didier Lamkel Zé, die het overigens wel erg goed doet als centrale aanvaller. Op de Bosuil moest er dus zeker één kwalitatieve spits bij.

Maar als je dan enkel met Felipe Avenatti op de proppen komt, die de laatste twee seizoenen slechts 5 keer kon scoren, dan komt er gegarandeerd kritiek vanuit de achterban. Het clubbestuur kan dan nog verklaren dat de Uruguayaan “eruit sprong” maar nochtans had Antwerp ook een akkoord gesloten met KV Oostende omtrent de overgang van Fashion Sakala. Een diepe spits zonder lengte, maar wél met een scorend vermogen. In de laatste twee seizoenen kon Sakala 20 doelpunten scoren in 50 wedstrijden. Dat zijn totaal andere cijfers dan die van Avenatti.



Ondanks een vergelijk tussen Antwerp FC en KV Oostende ging de deal van Fashion Sakala toch niet door. Naar verluidt door de speler zelf. Op het aanvallend compartiment moet The Great Old het daarom enkel stellen met Felipe Avenatti, die nochtans een totaal ander type is dan Sakala. Een aanvalsduo Mbokani-Avenatti of Mbokani-Sakala, voor de Antwerp-fans zou de keuze snel gemaakt zijn. Maar ook op het speltechnisch gebied vormen beide duo's totaal andere dimensies. 
 
ANTWERPSE CONTRADICTIE 

't Is toch wat tegenstrijdig. Nadat Antwerp FC de komst van Felipe Avenatti aankondigde, met een aankoopoptie van twee miljoen euro, verklaarde algemeen directeur Sven Jaecques dat de Uruguayaan eruit sprong qua vooropgesteld profiel: een diepe spits met lengte en scorend vermogen. Over die laatste paramater kan dus nog danig worden gediscussieerd, maar het is opmerkelijk dat Antwerp ook onderhandelde met KV Oostende omtrent een deal met Fashion Sakala - die toch een ander type is dan het vooropgestelde profiel.



Zonder namen te noemen was Antwerp-coach Franky Vercauteren toch ook ietwat gedesillusioneerd nadat er enkele transferdossiers vastliepen. “Enkele eisen werden niet ingevuld, maar ik ga er niet over klagen”, verklaarde hij dinsdagavond na de gewonnen bekermatch tegen La Louvière. “Ik was erbij tot tien voor twaalf, en heb gezien welke inspanningen de club deed. We zijn jammer genoeg op enkele verrassingen gestoten. Ach, deal with it, we zullen het met deze groep moeten doen, en bekijken in welke mate de volgende mercato oplossingen biedt.”

LEES OOK: 'STVV troeft Antwerp af: bekend gezicht terug naar Stayen'

Zal Avenatti slagen bij Antwerp?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Transferitis in Gent, Club verliest Forbs'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

57
57
Marc Degryse verrast fans: "Plots werd het heel donker..."

Marc Degryse is nog steeds een naam waar naar geluisterd wordt in de Belgische voetbalwereld. De ...

38
38
‘Antwerp krijgt verdict over blessure Daniel Meija’

Royal Antwerp FC is het seizoen met een zege begonnen. The Great Old verwezenlijkte een comeback ...

63
63
‘Jackpot Anderlecht: Man Utd, Liverpool én PSG kloppen aan’

RSC Anderlecht hoopt dit seizoen weer hoge ogen te gooien in de Jupiler Pro League. De supporters ...

378
378
'Cercle pakt weer uit met komst groot talent'

Cercle Brugge wil dit seizoen beter doen na alweer een moeilijk jaar en was daarom al zeer druk in ...

45
45
Vossen doet onthulling: "Dan was ik gestopt"

Komend weekend gaat ook in de Challenger Pro League het nieuwe seizoen van start. Daarbij lijkt ...

105
105
'Sibierski grijpt definitief naast oude JPL-bekende'

Anderlecht kan tot dusver tevreden zijn over de start van zijn seizoen, want het won zijn ...

141
141
Seuntjens na primeur met Lommel: dramatisch nieuws schokt

Ralf Seuntjens beleefde dit weekend een wedstrijd van uitersten. Sportief pakte Lommel meteen zijn ...

22
22
'KV Mechelen wil stunten met transfer bij Bodø/Glimt'

KV Mechelen wist deze week met Leo Hjelde eindelijk zijn broodnodige defensieve versterking te ...

80
80
'PSG pakt na winnen Supercup door met drieklapper'

Paris Saint-Germain bewees woensdagavond nog eens dat het voorlopig onverslaanbaar is in Europa. De ...

60
60
'Antwerp zet alles op terugkeer oude bekende'

Antwerp begon zijn seizoen met een opsteker door vorig weekend op de valreep nog SK Beveren te ...

336
336
Dure aankoop leeft op bij Anderlecht: "Voel me goed"

RSC Anderlecht speelt vanavond in eigen huis tegen PAOK Saloniki. Paars-Wit staat er goed voor ...

332
332
Jean-Marie Pfaff stunt: terugkeer door grote poort

...

164
164
'Cercle Brugge gaat voor straffe Premier League-deal'

Cercle Brugge zou de komende dagen een volgende ingaande transfer kunnen gaan afronden. The Daily ...

155
155
Degryse: "Ik denk dat Lukaku dat beloofde aan Coucke"

Romelu Lukaku tekende voor een jaar met optie voor nog een jaar bij Fenerbahçe. Daar gaat hij ...

590
590
Eindelijk! Yari Verschaeren heeft nieuwe club beet

Na toch wel heel wat weken zoeken heeft Yari Verschaeren dan toch een nieuwe club gevonden. De ...

121
121
‘Na Fenerbahçe-deal barst pijnlijke bom rond Lukaku’

Romelu Lukaku is officieel speler van Fenerbahçe. Amper een jaar nadat hij Napoli mee ...

260
260
Lommel SK verrast vriend en vijand op eerste speeldag

Lommel SK was nog nooit zo Limburgs binnen de City Football Group. Waar de club de voorbije jaren ...

72
72
Neerpede boven: volgende stap zetten bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht gonst het vaak van de geruchten. Eigen aan een topclub. Soms vallen er ook ...

389
389
KV Mechelen ruikt jackpot: "7 à 8 miljoen euro"

Myron Van Brederode lijkt deze zomer één van de interessantste uitgaande transfers bij ...

506
506
Hoe Anderlecht op zes maanden énorme vooruitgang boekte

RSC Anderlecht won met 2-1 van La Louvière. In februari speelden ze nog 0-0. Inzake score ...

337
337
'Club Brugge op scherp: topploeg in actie voor Forbs'

Club Brugge zag deze zomer al verschillende steunpilaren vertrekken, maar wil een complete exodus ...

480
480
Geweldige beelden: Lukaku als ware koning onthaald

Romelu Lukaku zet zijn carrière voort bij Fenerbahçe. De Belgische spits landde ...

116
116
Anderlecht door tegen PAOK? Statistieken geven favoriet

RSC Anderlecht staat donderdagavond voor de terugmatch in derde voorronde van de Europa League tegen ...

145
145
Meteen prijs: VAR-interventie helpt PSG aan Europese supercup

Paris Saint-Germain heeft het nieuwe seizoen geopend op dezelfde wijze waarop het vorige werd ...

120
120

Meer sportnieuws