De vreemdste Antwerp-transfer: hoog spel op de Bosuil

1788
De vreemdste Antwerp-transfer: hoog spel op de Bosuil

In de voorbije wintermercato was Fashion Sakala (KV Oostende) één van de grootste doelwitten bij Antwerp FC. Een Antwerpse aanvalslinie vertegenwoordigd met de Zambiaan en Dieumerci Mbokani: dat zou vonken geven. Maar na het sluiten van de transferperiode was de achterban echter een desillusie rijker. Het werd uiteindelijk geen Sakala, maar wel de geflopte Standard-spits Felipe Avenatti. 


HOPELOOS 

In het voorbije tussenseizoen was Felipe Avenatti klaar om te knallen. Tijdens de voorbereiding op de huidige voetbaljaargang was de Uruguayaanse aanvaller van Standard dé grote blikvanger bij uitstek. Nadat Avenatti vorig seizoen amper twee keer kon scoren, vond hij in de oefencampagne opeens wél vlotjes de weg naar het doel. Eén jaar voordien, in juli 2019, betaalde Standard maar liefst 3,5 miljoen euro plus 750 duizend euro bonussen om Avenatti weg te halen bij Bologna FC. In de voorbije zomer van 2020 leek hij dus eindelijk zijn goede vorm terug te vinden, die hij oorspronkelijk etaleerde bij KV Kortrijk, en aldus zijn hoge prijskaartje te rechtvaardigen.

Onder de pas aangestelde Philippe Montanier genoot Felipe Avenatti al snel het volledige vertrouwen, en de boomlange targetspits leek klaar te zijn voor de grote wederopstanding. Want vergis u niet, de Uruguayaan genoot in zijn Luikse beginperiode allerminst een goede reputatie. Sterker nog, door zijn statische spelstijl en een gebrek aan doelpunten werd Avenatti tijdens zijn eerste seizoen aan de boorden van de Samber en de Maas volledig verguisd. De Luikse achterban trakteerde Avenatti toen meermaals op stevige fluitconcerten, maar voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League zou de échte Avenatti helemaal verrezen zijn. 



Het bleek echter tevergeefs. In het huidige voetbalseizoen herviel Felipe Avenatti bij Standard namelijk in zijn oude gewoontes. De Uruguayaan oogde lusteloos, straalde weinig initiatief uit en was te slap in de duels. Maar bovenal was de 27-jarige totaal afwezig in de zone van de waarheid. Amper één doelpunt in tien competitiewedstrijden is een dramatische statistiek voor een spits met een totale kostprijs van meer dan vier miljoen euro. Die offensieve anonimiteit wordt gestaafd door zijn aantal doelpogingen, dat vandaag amper 13 stuks telt. Ter vergelijking: Bas Dost van Club Brugge waagde zich ondertussen al aan 12 pogingen naar het doel. En dat terwijl Avenatti dit seizoen trouwens nog 115 minuten meer speelde dan de Nederlander. 

DURE VOGEL 

In de voorbije wintermercato wilde Standard uiteraard ook af van zijn dure dure spits. Naast zijn stevig prijskaartje van ruim vier miljoen euro, incasseerde Felipe Avenatti ook nog eens een jaarlijks salaris van één miljoen euro. De Luikenaars torsen vandaag een enorme schuldenput van maar liefst 51 miljoen euro euro en ook de salarislast is buiten proportie. Roland Duchâtelet verklaarde onlangs aan Het Nieuwsblad dat de loonmassa bij Standard zo'n 10 miljoen euro hoger ligt dan onder zijn bewind. Zeker in de huidige corona-crisis laten zo'n grote tekorten zich pijnlijk voelen en daarom waren de Rouches hun tegenvallende Uruguayaanse spits liever kwijt dan rijk.



Felipe Avenatti werd zelfs naar de B-kern gestuurd om hem op die manier sneller te kunnen lozen, een beslissing die overigens al genomen werd vooraleer Mbaye Leye als nieuwe coach werd aangesteld. Definitief of op huurbasis, het maakte niet echt uit, want de dure investering zal wellicht nooit meer het gewenste rendement halen bij Standard. In de voorbije jaren devalueerde zijn marktwaarde bijvoorbeeld van vier miljoen euro naar een actuele waardering van amper anderhalf miljoen euro. De interesse is Avenatti was nooit erg groot. Het Spaanse Cartagena en KV Mechelen boden zich aan, maar die aanbiedingen legde hij naast zich neer. Antwerp FC, dat was dan weer iets anders.

AVENATTI SPRINGT ERUIT 

Oorspronkelijk richtte Antwerp FC haar pijlen op Adolfo Gaich (CSKA Moskou), de Argentijnse spits die vorig jaar nog nadrukkelijk op de radar stond bij Club Brugge. De piste-Gaich bleek echter al snel te complex, waarna Luciano D'Onofrio naar het plan-B overstapte: Felipe Avenatti. Nochtans zijn beide centrumspitsen qua kwaliteiten en reputatie van een ander niveau en reputatie. Maar toch. De Uruguayaan heette een opportuniteit te zijn voor Antwerp, dat zijn specifieke kwaliteiten nog kent van zijn passage in Kortrijk en bij Bologna.



De sportieve cel van Antwerp had in januari een duidelijk profiel vooropgesteld. De toekomstige collega van Dieumerci Mbokani moest een diepe spits zijn met lengte en een scorend vermogen. Dat type-voetballer was Felipe Avenatti inderdaad, in 2018 bij KV Kortrijk althans. Bij Standard lukte hij in de laatste twee seizoenen amper 5 doelpunten in 40 wedstrijden, wat niet bepaald strookt met een groot scorend vermogen. “Als we verschillende spelers naast elkaar legden, sprong hij eruit”, verklaarde algemeen directeur Sven Jaecques enigszins verrassend aan Gazet van Antwerpen.

FASHION SAKALA 

Hoe je het nu ook draait of keert, het is een feit dat de fans van Antwerp FC op hun honger bleven zitten tijdens de voorbije wintermercato. De tegenvallende Guy Mbenza is dit seizoen geen waardig alternatief voor aanvalsleider Dieumerci Mbokani, die vooraan steeds meer op een eiland vertoefde. Na de blessure van de Congolees moest er zelfs teruggegrepen worden naar de verguisde en uitgespuwde Didier Lamkel Zé, die het overigens wel erg goed doet als centrale aanvaller. Op de Bosuil moest er dus zeker één kwalitatieve spits bij.

Maar als je dan enkel met Felipe Avenatti op de proppen komt, die de laatste twee seizoenen slechts 5 keer kon scoren, dan komt er gegarandeerd kritiek vanuit de achterban. Het clubbestuur kan dan nog verklaren dat de Uruguayaan “eruit sprong” maar nochtans had Antwerp ook een akkoord gesloten met KV Oostende omtrent de overgang van Fashion Sakala. Een diepe spits zonder lengte, maar wél met een scorend vermogen. In de laatste twee seizoenen kon Sakala 20 doelpunten scoren in 50 wedstrijden. Dat zijn totaal andere cijfers dan die van Avenatti.



Ondanks een vergelijk tussen Antwerp FC en KV Oostende ging de deal van Fashion Sakala toch niet door. Naar verluidt door de speler zelf. Op het aanvallend compartiment moet The Great Old het daarom enkel stellen met Felipe Avenatti, die nochtans een totaal ander type is dan Sakala. Een aanvalsduo Mbokani-Avenatti of Mbokani-Sakala, voor de Antwerp-fans zou de keuze snel gemaakt zijn. Maar ook op het speltechnisch gebied vormen beide duo's totaal andere dimensies. 
 
ANTWERPSE CONTRADICTIE 

't Is toch wat tegenstrijdig. Nadat Antwerp FC de komst van Felipe Avenatti aankondigde, met een aankoopoptie van twee miljoen euro, verklaarde algemeen directeur Sven Jaecques dat de Uruguayaan eruit sprong qua vooropgesteld profiel: een diepe spits met lengte en scorend vermogen. Over die laatste paramater kan dus nog danig worden gediscussieerd, maar het is opmerkelijk dat Antwerp ook onderhandelde met KV Oostende omtrent een deal met Fashion Sakala - die toch een ander type is dan het vooropgestelde profiel.



Zonder namen te noemen was Antwerp-coach Franky Vercauteren toch ook ietwat gedesillusioneerd nadat er enkele transferdossiers vastliepen. “Enkele eisen werden niet ingevuld, maar ik ga er niet over klagen”, verklaarde hij dinsdagavond na de gewonnen bekermatch tegen La Louvière. “Ik was erbij tot tien voor twaalf, en heb gezien welke inspanningen de club deed. We zijn jammer genoeg op enkele verrassingen gestoten. Ach, deal with it, we zullen het met deze groep moeten doen, en bekijken in welke mate de volgende mercato oplossingen biedt.”

LEES OOK: Verhuurde spelers: Belg verrast iedereen in Eredivisie

Zal Avenatti slagen bij Antwerp?

Meest recent

Van held naar 4/10: Doku hard aangepakt na zwak optreden

Jérémy Doku was afgelopen weekend nog de grote uitblinker bij Manchester City. Maar ...

15
15
Puzzelwerk Hubert: Union zwáár gehavend tegen Sociedad

Union SG is sterk begonnen aan zijn campagne in de Europa League. Maar donderdag wacht opnieuw een ...

17
17
UCL: PSG wint op City, enorme comeback Real én afgang Lukaku

In de Champions League heeft Paris Saint-Germain dé affiche van de tweede speeldag gewonnen. ...

50
50
'Recordtransfer Tresoldi: speciale clausule duikt plots op'

Nicolo Tresoldi siert daags na zijn exploot in het Giuseppe Meazza-stadion de Europese headlines. ...

407
407
Bruno meldt opsteker: minstens drie wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de League Phase van de Europa ...

141
141
Bommetje bij kwakkelend United: Rooney slaat terug

Manchester United blijft maar aanmodderen. Dinsdagavond verloor de Engelse grootmacht ook in de ...

62
62
Herrijzenis bij Club: "Belangrijkste speler voor Leko"

Club Brugge heeft andermaal voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Blauw-Zwart ging ...

327
327
Europees voetbal op TV: 'Canal+ onderhandelt met Vlaamse zender'

Dit seizoen is het Europese voetbal in België nog te zien op de vertrouwde zenders van de ...

186
186
UCL: Liverpool wint duel met 9 goals; knappe zege Feyenoord

In de Champions League heeft Liverpool FC stevig uitgehaald. Na onder meer een hattrick van Bradley ...

42
42
Leko lyrisch: Europese toptransfer voor Club Brugge

Ivan Leko toonde zich in aanloop naar de onderlinge confrontatie lyrische over het befaamde ...

456
456
Kippenvel in Engeland: De Cuyper is nieuwe 100 miljoen-man

Vier maanden geleden schreef men op een Engelse website dat Maxim De Cuyper niet kon verdedigen. ...

470
470
Real krijgt mokerslag voor Clasico: keihard verdict Vinicius

Real Madrid bleef in de twee vorige seizoenen telkens met lege handen achter en snakt dus naar een ...

59
59
‘Onder uit de zak’-Pikant verhaal Overmars krijgt bizarre wending

Marc Overmars sloeg onlangs de deur bij The Great Old achter zich dicht. De sportief directeur ...

137
137
'Vandenhaute stuurde rivaal wandelen én probeerde bij Duivel'

Wouter Vandenhaute zorgde voor één van de strafste verhalen van de Belgische ...

129
129
Sommer komt daags na stunt met triest nieuws

Club Brugge heeft dinsdagavond voor een enorme stunt gezorgd door in de Champions League met 3-4 te ...

297
297
Charleroi blijft maar gaan: derde smaakmaker tekent bij

Ook na acht speeldagen blijft Charleroi zeer fraai meedraaien in de kop van het klassement. De ...

9
9
Taravel spreekt over zijn ambities en die van Anderlecht

Anderlecht gaat donderdag in de Europa League op bezoek bij Dinamo Zagreb en dat wordt een speciale ...

116
116
Verhaeghe zorgt voor oorverdovende explosie op sociale media

Bart Verhaeghe kon zijn geluk nauwelijks op na de sensationele Champions League-zege van Club Brugge ...

380
380
'Tresoldi doet Italianen niet alleen met hattrick bibberen'

Na de sensationele 3-4-overwinning van Club Brugge op het veld van Inter waren alle ogen gericht op ...

106
106
De Mil ziet mogelijk nog sterkhouder afhaken bij AA Gent

AA Gent kende een zeer drukke zomer, want het moest daarin maar liefst drie Europese voorrondes zien ...

136
136
'Club wil in januari bij CL-sensatie gaan shoppen'

Club Brugge maakte de voorbije jaren een stevige opmars op het Belgische en Europese toneel en ...

287
287
Ontslag in de maak? Euvrard spreekt heldere taal

Bij Standard koesterden ze hoge verwachtingen voor dit seizoen, waarbij ze zelfs luidop dromen van ...

267
267
Dendoncker is terug: wordt Ajax het slachtoffer?

Ruim dertig jaar na de vorige ontmoeting staat Ajax opnieuw voor een kolkend Poljud. En mogelijk ...

64
64
Ooit sensatie in JPL, nu tegenstander van Union SG

Union SG neemt het donderdagavond op tegen Real Sociedad. De Spanjaarden zijn de grote favoriet en ...

42
42
Bom barst bij Man Utd: Tielemans en Carrick reageren

De 2-0-nederlaag van Manchester United bij Atlético Madrid heeft niet alleen sportief voor ...

60
60

Meer sportnieuws