Fenomeen Bas Dost troeft volledige wereldtop af in Brugge

door
Fenomeen Bas Dost troeft volledige wereldtop af in Brugge

Bas Dost beloofde doelpunten en hij loog niet. Nooit eerder startte een speler van Club Brugge met een perfect rapport van 4 doelpunten in 4 wedstrijden. Maar het wordt nog straffer als je weet dat Dost, sinds zijn aankomst op Jan Breydel, de meest efficiënte spits is van de grootste Europese voetbalcompetities. 


CORE BUSINESS 

Na jarenlang zoeken heeft Club Brugge hem eindelijk beet. Philippe Clement was al een hele poos vragende partij voor een scorende centrumspits en met Bas Dost werd de coach uiteindelijk op z'n wenken bediend. “Je ziet dat hij een verschil maakt in onze ploeg. De anderen zullen ook nog vaak profiteren van zijn aanwezigheid. Bas past ook perfect in het voetbal dat ik wil zien”, stak Clement onlangs nog de loftrompet op over zijn Nederlandse goalgetter.

Bas Dost maakt het verschil door zijn collectieve ingesteldheid, hij werkt hard en zet ook mee druk, maar hij blinkt vooral uit in zijn core business. En da's scoren. Vier op vier. Het voorlopige doelpuntenrapport van Dost is perfect. Sint-Truiden, Beerschot VA, KV Oostende en KRC Genk mochten het indrukwekkende torinstinct van Dost alvast aan den lijve ondervinden. De grote vraag na zijn sterke start luidt dan ook hoeveel goals hij dit seizoen nog zal maken. 



Geen enkele voormalige of huidige spits van Club Brugge kon in zijn eerste vier wedstrijden dezelfde productiviteit evenaren die Bas Dost momenteel aan de dag legt. Edgaras Jankauskas, Ronny Rosenthal, Emmanuel Dennis en David Okereke slaagden er bijvoorbeeld in om tijdens hun eerste drie wedstrijden telkens raak te schieten, maar niemand evenaart de huidige viervoudige serie van Dost. Voor de Nederlander zelf is dat geen unicum. Dost lukte datzelfde huzarenstukje eerder al bij sc Heerenveen en Sporting CP. Business as usual.

VLOTTER DAN LEWANDOWSKI

Dit seizoen nog topschutter worden van de Jupiler Pro League, dat zal wellicht niet meer lukken. Maar vandaag is Bas Dost wel veruit de regelmatigste doelpuntenmaker van de Belgische competitie. Voorlopig telt de huidige topschutter Paul Onuachu achttien doelpunten meer dan Dost, al zal die kloof wel kleiner worden naarmate het seizoenseinde nadert. Uitgerekend in effectieve speelminuten scoort Dost aan een indrukwekkende frequentie van 1,22 doelpunt per 90 minuten.

Met dat enorm hoog gemiddelde is hij logischerwijze ook de vlotst scorende centrumspits uit de Jupiler Pro League. Enkel Onuachu komt nog enigszins in de buurt van Dost, de Nigeriaan scoort 1,01 doelpunt per 90 minuten – wat uiteraard ook een buitengewone frequentie is. Als we er de cijfers op naslaan uit de grootste vijf Europese competities, dan moet Dost enkel zijn meerdere erkennen aan Luis Muriel (Atalanta Bergamo, 1,47 goal per 90 minuten) en Robert Lewandowski (Bayern München, 1,23 goal per 90 minuten).



Doelpuntengemiddelde JPL-centrumspitsen per 90 minuten

1. Bas Dost (Club Brugge): 1,22 

2. Paul Onuachu (Genk): 1,01

3. Thomas Henry en Smail Prevljak (OH Leuven): 0,71

4. Jackson Muleka (Standard): 0,64

5. Michael Krmencik (Club Brugge): 0,59

SCHERPSCHUTTER 

Bas Dost ondervindt dus geen problemen om op regelmatige basis de weg naar het doel te vinden. Dat is ook niet zo erg vreemd, aangezien 75 procent van zijn doelpogingen ook effectief tussen de palen belandt. Om maar even te schetsen hoe uitzonderlijk dat percentage is: enkel Piccoli (Spezia) haalt dit seizoen – onder de centrumspitsen uit de vijf grootste Europese competities – een nog betere verhouding met 87,5 procent. De 20-jarige spits kon in 12 competitiematchen wel amper 2 doelpunten scoren, waardoor de doeltreffendheid van Dost nogmaals wordt benadrukt. Ook in de Jupiler Pro League overstijgt geen enkele centrumspits die 75 procent kadrering van Dost.



Doelpogingen tussen de palen

1. Bas Dost (Club Brugge): 75 procent

2. Igor de Camargo (Mechelen): 66 procent

3. Paul Onuachu (Genk) en Thomas Henry (OH Leuven): 58 procent

4. Tomas Chory (Zulte Waregem) en Smail Prevljak (Eupen): 57 procent

STRAFSTE VAN EUROPA 

Doelpunten scoren aan een indrukwekkend tempo, een hoge doelgerichtheid, … Bas Dost is de ideale centrumspits waar Club Brugge al jaren zo'n grote nood aan had. Maar bovenal is de 31-jarige Nederlander een ongelofelijk efficiënte spits. Om zijn eerste vier doelpunten te scoren in Brugse loondienst, had Dost daar amper acht pogingen voor nodig. Eén kans op twee zet ie dus om in een doelpunt. 

Dergelijke ratio van 50 procent is hoogst zeldzaam, en die omzetting zal hij wellicht geen gans seizoen kunnen aanhouden. Of dat zou wel een érg straffe stunt zijn. Want zowel in de Jupiler Pro League als in de vijf grootste Europese competities haalt geen enkele centrumspits die hoge omzetratio van Dost. Zo kan hij zelfs als de meest efficiënte centrumspits van Europa omschreven worden, dit uiteraard op basis van zijn eerste vier wedstrijden bij Club Brugge. 



Efficiëntie JPL-centrumspitsen (doelkansen/doelpunten)

1. Bas Dost (Club Brugge): 50 procent

2. Paul Onuachu (Genk): 34 procent

3. Thomas Henry (OH Leuven): 30 procent

4. Ike Ugbo (Cercle): 28,9 procent

5. Cyriel Dessers (Genk) en Smail Prevljak (Eupen): 28,5 procent

PLAN-B BIJ AJAX 

Indien Bas Dost deze indrukwekkende lijn kan aanhouden, dan is hij zijn transfersom van 4 miljoen euro meer dan waard. Zelfs indien hij nog maar de helft van zijn huidige cijfers haalt, zou hij nog steeds een echte schot in de Brugse roos zijn. 't Zal ongetwijfeld voor een grote opluchting zorgen bij manager Vincent Mannaert, want Club haalde ook alles uit de kast om de Nederlander aan te trekken. Volgens onze informatie was Lassina Traore van Ajax deze winter het alternatief voor Dost, en er zou toen grotendeels een akkoord gesloten zijn tussen de speler en Club Brugge. 



Hoewel de Burkinees een enorm talent is, en bovendien ook over een bovengemiddeld torinstinct beschikt, zal men bij Club Brugge toch tevreden zijn dat het plan-A met Bas Dost een positieve afloop kende. Traore is namelijk sinds begin december out met een blessure aan het bovenbeen, en hij maakte maandagavond pas zijn wederoptreden bij Jong Ajax. Op Jan Breydel zou Traore dus niet meteen klaar geweest zijn voor de strijd, terwijl Dost ondertussen al vier treffers lukte. 

LEES OOK: 'Club speelt met vuur: nieuw transferfiasco dreigt'

Hoeveel goals scoort Dost dit seizoen voor Club?

Meest recent

'Club speelt met vuur: nieuw transferfiasco dreigt'

De sportieve leiding van Club Brugge is momenteel druk in de weer met de voorbereidingen op de ...

9
9
STVV bibbert: smaakmaker in januari naar Belgische topclub?

STVV is voorlopig bezig aan een uitmuntend seizoen. De Limburgers staan momenteel op een straffe ...

59
59
Lukaku gaat viraal na bijzonder beeld met Noa Lang

SSC Napoli heeft een onvergetelijk 2025 nog wat meer glans kunnen geven. De Italiaanse landskampioen ...

36
36
'Janssen naar Anderlecht? Dit ene detail beslist alles'

Sommige namen blijven in Brussel terugkomen, hoe vaak je ze ook wegwuift. Janssen is zo’n ...

318
318
Africa Cup: Salah bevrijdt Egypte in extra tijd, feest voor Broos

In Marokko wordt momenteel de Africa Cup of Nations afgewerkt. Maandag was er alvast wisselend ...

178
178
'Hayen drukt stempel: grote veranderingen bij Genk'

De kogel is definitief door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Tijdens de ...

417
417
'Anderlecht en Club in heftige strijd om goudhaantje'

Nog één speeldag te gaan en de winterstop in de Jupiler Pro League kan beginnen. ...

187
187
Club Brugge incasseert mokerslag: sterkhouder valt uit

Club Brugge won zondag de zogenaamde Slag om Vlaanderen tegen AA Gent, waar Rik De Mil de vele ...

410
410
Pro League neemt risico: Belgisch voetbal van de buis?

De soap omtrent de tv-rechten nadert zijn ontknoping. Althans tijdelijk, want een definitieve ...

282
282
Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Antwerp leek zondag op weg naar een vierde opeenvolgende zege, maar tegen RSC Anderlecht bleef het ...

519
519
'Leko luistert: Verhaeghe stelt veto bij Club Brugge'

In een meer dan ooit beladen Slag om Vlaanderen trok Club Brugge zondag aan het langste eind. Met ...

688
688
Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Jan Boskamp was jarenlang niet weg te denken van de Nederlandse en Vlaamse voetbaltelevisie. Met ...

800
800
Napoli pakt supercoppa: Lukaku en co vieren na vroeg kerstcadeau

Vlak voor de jaarwissel heeft SSC Napoli nog een mooie prijs aan het palmares toegevoegd. De ...

60
60
Hayen op wenken verdiend: versterking onderweg in Genk

KRC Genk heeft een nieuwe hoofdtrainer beet. Exact een week na het ontslag van Thorsten Fink, ...

1033
1033
Overmars bezorgt Antwerp nieuwe toptransfer: "Heer en meester"

Een overwinning behalen tegen RSC Anderlecht zat er zondagavond net niet in, maar dat neemt geen ...

735
735
Strijdbijl begraven? Opvallend onderonsje na Club-Gent

Club Brugge won zondagmiddag met 2-1 van KAA Gent. Rond die wedstrijd hing dit keer wel een ...

403
403
Italië davert: pakt De Ketelaere snel zijn koffers?

In Italië zijn ze niet bang dat Charles De Ketelaere faalt—ze zijn bang dat ze hem ...

459
459
'Renard keert kar: toptarget Anderlecht lekt uit'

Ondanks de kritiek aan Olivier Renard zijn adres hadden heel wat zomeraanwinsten een flink aandeel ...

711
711
Genk-fan Brecel reageert fel na golf aan haatreacties

Nog geen tweeënhalf jaar geleden schreef Genk-fan Luca Brecel Belgische sportgeschiedenis. Als ...

396
396
Done deal: KRC Genk stelt Hayen voor als hoofdcoach

De kogel is door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Dat maakten de ...

378
378
'Winteroffensief in Brugge: exacte plannen Club onthuld'

Na het ontslag van Nicky Hayen wonden Bart Verhaeghe en Dévy Rigaux er geen doekjes om dat ...

581
581
Penaltyklucht in Antwerp-Anderlecht: Lardot velt verdict

Met een 2-2 gelijkspel hielden Antwerp en RSC Anderlecht mekaar zondag in evenwicht. Met dank aan ...

446
446
'Witte rook in Genk: De Condé hakt trainersknoop door'

Het ontslag van Thorsten Fink bracht voorlopig nog geen soelaas bij KRC Genk, dat ook in Charleroi ...

944
944
Club Brugge-bestuur kampt met grote vraagtekens na KAA Gent

Club Brugge won afgelopen speeldag van KAA Gent, maar toch zijn er nog heel wat twijfels bij ...

449
449
Anderlecht in vieze papieren: “Kunnen ze het vergeten”

RSC Anderlecht staat op een vierde plek in het klassement en moet STVV, Club Brugge en Union SG voor ...

451
451

Meer sportnieuws