Fenomeen Bas Dost troeft volledige wereldtop af in Brugge

1662 stemmen
Fenomeen Bas Dost troeft volledige wereldtop af in Brugge

Bas Dost beloofde doelpunten en hij loog niet. Nooit eerder startte een speler van Club Brugge met een perfect rapport van 4 doelpunten in 4 wedstrijden. Maar het wordt nog straffer als je weet dat Dost, sinds zijn aankomst op Jan Breydel, de meest efficiënte spits is van de grootste Europese voetbalcompetities. 


CORE BUSINESS 

Na jarenlang zoeken heeft Club Brugge hem eindelijk beet. Philippe Clement was al een hele poos vragende partij voor een scorende centrumspits en met Bas Dost werd de coach uiteindelijk op z'n wenken bediend. “Je ziet dat hij een verschil maakt in onze ploeg. De anderen zullen ook nog vaak profiteren van zijn aanwezigheid. Bas past ook perfect in het voetbal dat ik wil zien”, stak Clement onlangs nog de loftrompet op over zijn Nederlandse goalgetter.

Bas Dost maakt het verschil door zijn collectieve ingesteldheid, hij werkt hard en zet ook mee druk, maar hij blinkt vooral uit in zijn core business. En da's scoren. Vier op vier. Het voorlopige doelpuntenrapport van Dost is perfect. Sint-Truiden, Beerschot VA, KV Oostende en KRC Genk mochten het indrukwekkende torinstinct van Dost alvast aan den lijve ondervinden. De grote vraag na zijn sterke start luidt dan ook hoeveel goals hij dit seizoen nog zal maken. 



Geen enkele voormalige of huidige spits van Club Brugge kon in zijn eerste vier wedstrijden dezelfde productiviteit evenaren die Bas Dost momenteel aan de dag legt. Edgaras Jankauskas, Ronny Rosenthal, Emmanuel Dennis en David Okereke slaagden er bijvoorbeeld in om tijdens hun eerste drie wedstrijden telkens raak te schieten, maar niemand evenaart de huidige viervoudige serie van Dost. Voor de Nederlander zelf is dat geen unicum. Dost lukte datzelfde huzarenstukje eerder al bij sc Heerenveen en Sporting CP. Business as usual.

VLOTTER DAN LEWANDOWSKI

Dit seizoen nog topschutter worden van de Jupiler Pro League, dat zal wellicht niet meer lukken. Maar vandaag is Bas Dost wel veruit de regelmatigste doelpuntenmaker van de Belgische competitie. Voorlopig telt de huidige topschutter Paul Onuachu achttien doelpunten meer dan Dost, al zal die kloof wel kleiner worden naarmate het seizoenseinde nadert. Uitgerekend in effectieve speelminuten scoort Dost aan een indrukwekkende frequentie van 1,22 doelpunt per 90 minuten.

Met dat enorm hoog gemiddelde is hij logischerwijze ook de vlotst scorende centrumspits uit de Jupiler Pro League. Enkel Onuachu komt nog enigszins in de buurt van Dost, de Nigeriaan scoort 1,01 doelpunt per 90 minuten – wat uiteraard ook een buitengewone frequentie is. Als we er de cijfers op naslaan uit de grootste vijf Europese competities, dan moet Dost enkel zijn meerdere erkennen aan Luis Muriel (Atalanta Bergamo, 1,47 goal per 90 minuten) en Robert Lewandowski (Bayern München, 1,23 goal per 90 minuten).



Doelpuntengemiddelde JPL-centrumspitsen per 90 minuten

1. Bas Dost (Club Brugge): 1,22 

2. Paul Onuachu (Genk): 1,01

3. Thomas Henry en Smail Prevljak (OH Leuven): 0,71

4. Jackson Muleka (Standard): 0,64

5. Michael Krmencik (Club Brugge): 0,59

SCHERPSCHUTTER 

Bas Dost ondervindt dus geen problemen om op regelmatige basis de weg naar het doel te vinden. Dat is ook niet zo erg vreemd, aangezien 75 procent van zijn doelpogingen ook effectief tussen de palen belandt. Om maar even te schetsen hoe uitzonderlijk dat percentage is: enkel Piccoli (Spezia) haalt dit seizoen – onder de centrumspitsen uit de vijf grootste Europese competities – een nog betere verhouding met 87,5 procent. De 20-jarige spits kon in 12 competitiematchen wel amper 2 doelpunten scoren, waardoor de doeltreffendheid van Dost nogmaals wordt benadrukt. Ook in de Jupiler Pro League overstijgt geen enkele centrumspits die 75 procent kadrering van Dost.



Doelpogingen tussen de palen

1. Bas Dost (Club Brugge): 75 procent

2. Igor de Camargo (Mechelen): 66 procent

3. Paul Onuachu (Genk) en Thomas Henry (OH Leuven): 58 procent

4. Tomas Chory (Zulte Waregem) en Smail Prevljak (Eupen): 57 procent

STRAFSTE VAN EUROPA 

Doelpunten scoren aan een indrukwekkend tempo, een hoge doelgerichtheid, … Bas Dost is de ideale centrumspits waar Club Brugge al jaren zo'n grote nood aan had. Maar bovenal is de 31-jarige Nederlander een ongelofelijk efficiënte spits. Om zijn eerste vier doelpunten te scoren in Brugse loondienst, had Dost daar amper acht pogingen voor nodig. Eén kans op twee zet ie dus om in een doelpunt. 

Dergelijke ratio van 50 procent is hoogst zeldzaam, en die omzetting zal hij wellicht geen gans seizoen kunnen aanhouden. Of dat zou wel een érg straffe stunt zijn. Want zowel in de Jupiler Pro League als in de vijf grootste Europese competities haalt geen enkele centrumspits die hoge omzetratio van Dost. Zo kan hij zelfs als de meest efficiënte centrumspits van Europa omschreven worden, dit uiteraard op basis van zijn eerste vier wedstrijden bij Club Brugge. 



Efficiëntie JPL-centrumspitsen (doelkansen/doelpunten)

1. Bas Dost (Club Brugge): 50 procent

2. Paul Onuachu (Genk): 34 procent

3. Thomas Henry (OH Leuven): 30 procent

4. Ike Ugbo (Cercle): 28,9 procent

5. Cyriel Dessers (Genk) en Smail Prevljak (Eupen): 28,5 procent

PLAN-B BIJ AJAX 

Indien Bas Dost deze indrukwekkende lijn kan aanhouden, dan is hij zijn transfersom van 4 miljoen euro meer dan waard. Zelfs indien hij nog maar de helft van zijn huidige cijfers haalt, zou hij nog steeds een echte schot in de Brugse roos zijn. 't Zal ongetwijfeld voor een grote opluchting zorgen bij manager Vincent Mannaert, want Club haalde ook alles uit de kast om de Nederlander aan te trekken. Volgens onze informatie was Lassina Traore van Ajax deze winter het alternatief voor Dost, en er zou toen grotendeels een akkoord gesloten zijn tussen de speler en Club Brugge. 



Hoewel de Burkinees een enorm talent is, en bovendien ook over een bovengemiddeld torinstinct beschikt, zal men bij Club Brugge toch tevreden zijn dat het plan-A met Bas Dost een positieve afloop kende. Traore is namelijk sinds begin december out met een blessure aan het bovenbeen, en hij maakte maandagavond pas zijn wederoptreden bij Jong Ajax. Op Jan Breydel zou Traore dus niet meteen klaar geweest zijn voor de strijd, terwijl Dost ondertussen al vier treffers lukte. 

LEES OOK: Nilsson lucht hart: "Coach mocht mij niet opstellen"

Hoeveel goals scoort Dost dit seizoen voor Club?

Meest recent

'Anderlecht laat Huerta gaan: prijskaartje bekend'

Naar eigen zeggen heeft RSC Anderlecht geen geduld tot het WK voorbij is om toe te slaan op de ...

91
91
'Witte rook in Genk: eerste zomeraanwinst een feit'

Dimitri de Condé verbond vorige week zijn toekomst nog eens tien jaar langer aan KRC Genk. ...

76
76
'Sibierski schiet in actie: Anderlecht mikt op stunt'

RSC Anderlecht gaat een al even drukke als onzekere zomer tegemoet. Terwijl het wemelt van de ...

139
139
Nilsson lucht hart: "Coach mocht mij niet opstellen"

Om de vele vertrekkers hun schoenen te vullen, rekent Club Brugge straks ongetwijfeld deels op ...

191
191
Ruben Van Gucht woedend: Hevig conflict achter de schermen

Ruben Van Gucht kwaad krijgen is blijkbaar niet zo moeilijk als sommigen denken. Achter zijn ...

214
214
'Uittocht Anderlecht: Huerta op zucht van straffe transfer'

RSC Anderlecht speurt momenteel volop naar een nieuwe hoofdtrainer. Ondertussen is sportief ...

332
332
'Post-Guardiola tijdperk: City vuurt transferraket af'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

75
75
'Club richting recordtransfer: United onderneemt actie'

Club Brugge zag Aleksandar Stankovic vorige week voor een vaste som van 23 miljoen euro terugkeren ...

618
618
'Nieuwe trainer Anderlecht: buitenlandse naam op tafel'

Op maandag 22 juni staat bij RSC Anderlecht de eerste training van de voorbereiding gepland. ...

678
678
Daags voor openingsmatch: FIFA voert drastische WK-verandering door

Aanstaande donderdag is het eindelijk zover: dan wordt het wereldkampioenschap 2026 op gang getrapt. ...

361
361
Anderlecht aast op bekerheld: 'Vragen om problemen'

Anderlecht speurt opnieuw naar snelheid op de flank en komt uit bij een jonge bekerheld. Hij past in ...

459
459
Eriksen komt zelf met update: wat met toekomst?

Christian Eriksen maakte in 2020 al een hartstilstand mee tijdens het EK en sindsdien speelt de ...

73
73
‘Alarm vlak voor WK: openingsmatch plots op losse schroeven’

Het WK gaat donderdagavond van start, maar de openingsmatch tussen Mexico en Zuid-Afrika zorgt plots ...

219
219
Tielemans maakt fans warm voor WK met erg straffe taal

Youri Tielemans is onder bondscoach Rudi Garcia de aanvoerder van de Rode Duivels én de ...

79
79
KAA Gent slaat toe: jonge aanvaller uit Engeland binnen

KAA Gent heeft op de zomermercato een nieuw talent binnengehaald. Op de officiële kanalen laten ...

123
123
‘KRC Genk grijpt genadeloos in: duo op transferlijst’

Het seizoen is nog maar net gedaan of KRC Genk grijpt al genadeloos in. De Limburgers zullen komend ...

563
563
‘Pocognoli naar Anderlecht? Belangrijke hint bekend’

RSC Anderlecht is op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Paars-Wit wil niet verder door met Jeremy ...

732
732
Origi stopt met voetballen: "Zeer jammer, hij had echt alles"

Divock Origi liet vandaag weten dat hij op amper 31-jarige leeftijd stopt met voetballen. De ...

235
235
Vandenbempt ziet één groot verschil bij de Rode Duivels

De Rode Duivels zijn onderweg naar Seattle in de Verenigde Staten. De Belgen trekken met vertrouwen ...

179
179
Origi hangt op 31-jarige leeftijd schoenen aan de haak

Divock Origi hangt op 31-jarige leeftijd de schoenen aan de haak. Dat heeft hij zopas meegedeeld via ...

193
193
Anderlecht heeft één groot probleem volgens Nilis

RSC Anderlecht kende alweer geen goed seizoen. Paars-Wit eindigde vierde en dat voor het tweede jaar ...

448
448
Lierse SK verrast met transfer bij Jupiler Pro League-club

Lierse SK wist met Christian Kouam vandaag al een speler te strikken, maar daar doen ze er nog ...

118
118
'Beweging op JPL-mercato: twee spelers in aantocht'

Het WK mag dan wel voor de deur staan, achter de schermen zijn de Belgische clubs ook bezig met het ...

128
128
AA Gent vindt versterking in de Challenger Pro League

AA Gent gaat een drukke mercato tegemoet. De Buffalo's willen versterking voor de korte termijn, ...

200
200
Heekeren laat fans Anderlecht nu al watertanden

RSC Anderlecht sloot een zwaar seizoen af als nummer vier. De Brusselaars haalden in januari heel ...

643
643

Meer sportnieuws