Anderlecht heeft plan met nieuwe metronoom

988 stemmen
Anderlecht heeft plan met nieuwe metronoom

Het is voorlopig niet het seizoen van Marco Kana. De natuurlijke opvolger van Vincent Kompany komt bij RSC Anderlecht slechts sporadisch aan de bak, en bovendien laat hij zich betrappen op enkele foutjes. Desondanks toont Kana – als hij speelt althans – tot dé spilfiguur van Vincent Kompany én hij kan tegelijkertijd rekenen op de interesse van SSC Napoli ...


CIJFERTJES

't Is een vruchtbaar jaar geweest. Marco Kana ondertekende in 2020 niet één maar liefst twee nieuwe contracten bij RSC Anderlecht. In juni zette hij z'n handtekening onder het eerste professionele contract uit zijn carrière, in september werd diezelfde verbintenis verlengd (en wellicht opgewaardeerd) tot en met 2025. Over cijfertjes moet je hem overigens niets leren. Kana behaalde dit jaar zijn diploma middelbaar onderwijs in de richting Wetenschappen-Wiskunde. Het huidige academiejaar startte hij de opleiding Toegepaste Economische Wetenschappen aan de VUB.



Het gebeurt slechts zelden dat profvoetballers naast hun sportieve carrière een extra opleiding aanvatten van een universitair niveau. Of het zou Vincent Kompany moeten zijn. In diens laatste jaren als voetballer bij Manchester City behaalde Kompany namelijk een MBA aan de Alliance Manchester Business School. Specialiteit: economie. Het is niet erg vreemd dat Kompany zich ook identificeert met Marco Kana, een intelligente speler op en naast het veld. Eén met een enorm talent en grote leiderschapskwaliteiten ook. Al lijkt Kana dat nog niet echt ten volle te beseffen.

CAPTAIN KANA 

In de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen telde Marco Kana nog steeds maar zeventien lentes maar desondanks Vincent Kompany stelde een groot vertrouwen in het Paars-Witte talent. In de vriendschappelijke match tegen Sint-Truiden werd Kana namelijk tot aanvoerder gebombardeerd, en dat terwijl er nog meer ervaren spelers in het team stonden zoals Elias Cobbaut en Yari Verschaeren. Ook in de oefenmatch tegen Saint-Etienne droeg Kana het kleinood om de arm. Hoewel deze opmerkelijke zet eerder werd onthaald als een verrassing, Kompany deed het met voorbedachte rade. 

Kana, perfect drietalig Nederlands, Frans en Engels, bezit de intrinsieke kwaliteiten om uit te groeien als een échte leider van de spelersgroep, maar vooralsnog oogt de tiener nog te timide. En da's logisch ook, gezien zijn jonge leeftijd en eerder beperkte staat van dienst in het eerste elftal. Kompany pushte Kana middels de aanvoerdersband om meer verantwoordelijkheid te nemen en om zichzelf meer te profileren in het team. Om één van de leiders te worden, zoals Kompany dat ook was. 



Het werd al veel geschreven en gezegd: Vincent Kompany herkent in Marco Kana een jonge versie van zichzelf. Zijn (voetbal)intelligentie haalden we reeds aan, maar Kana is ook een speler met grote voetballende kwaliteiten, die lef toont en telkens probeert uit te voetballen, zonder al te veel risico's te nemen weliswaar. Met zijn pure technische kwaliteiten zit het dus wel snor. Maar Kana moet vooral op het mentale vlak nog cruciale stappen vooruit zetten: de ploeg dragen en meer verantwoordelijkheid nemen. Bovendien zou wat extra zelfvertrouwen, assertiviteit en geldingsdrang misschien wel wonderen verrichten bij de speler Kana.

START & STOP 

In die bewuste oefenpartijen tegen Sint-Truiden en Saint-Etienne had Vincent Kompany ook een nieuwe rol klaar voor 'De Professor', de bijnaam van Kana op Neerpede. Vorig seizoen ontdekte de Belgische voetbalwereld hem als een centrale verdediger maar dit jaar wil Kompany hem enkel inzetten als verdedigende middenvelder. Binnenskamers zou er bovendien ook unanimiteit heersen dat Kana daar beter kan presteren dan als centrale verdediger. Alleen, met Albert Sambi Lokonga en Adrien Trebel – indien fit – zijn de plaatsjes op het centrale middenveld erg duur dit jaar.



In het seizoensbegin kreeg Kana nochtans enkele keren de voorkeur op Sambi Lokonga, die zijn competitiestart volledig miste. Kana werd toen vooral boven Sambi Lokonga verkozen door zijn meer agressieve speelstijl, en eveneens om die laatste eens volledig wakker te schudden. Na die wake-up call pikte Sambi Lokonga terug aan met goede prestaties waardoor Kana bijgevolg terug naar de achtergrond verdween. Bovendien liet Kana zich in elke gespeelde wedstrijd weleens betrappen op een verkeerde inschatting of foutje, en voetbalde hij niet altijd vol vertrouwen.

VAN BASIS NAAR TRIBUNE 

Hoewel hij geen genoegen neemt met een rol als back-up na Albert Sambi Lokonga, de prestaties van Marco Kana tijdens de wedstrijden zijn niet van dat niveau om zich opnieuw snel in de basiself te profileren. Kana moet vooral de kansen grijpen wanneer ze zich aandienen, vooral tijdens een onbeschikbaarheid van Sambi Lokonga en Adrien Trebel. Zoals dat tegen Oud-Heverlee Leuven op speeldag negen het geval was, toen Kana samen met Josh Cullen een duo vormde op het middenveld. Het eindresultaat (2-2) was toen niet bevredigend, maar de individuele prestatie van Kana ook niet.

Coach Vincent Kompany had in Leuven nochtans een speciaal plannetje klaar voor Kana. In balbezit zakte hij namelijk terug tussen de twee centrale verdedigers, waardoor Kana het spel kon verdelen en de twee backs bijgevolg de offensieve aansluiting voorzien. Het was opzet van Kompany om Kana als een soort spelverdeler te posteren, telkens met het spel voor zich. Dergelijke concepten worden wel vaker toegepast bij de Europese (sub)top, maar bij Anderlecht was het niet meteen een groot succes. Aan Den Dreef viel het bovendien ook op dat Kana met een duidelijk gebrek aan vertrouwen worstelde.



De wedstrijd tegen OH Leuven vond plaats op 18 oktober, maar sindsdien kwam Kana geen enkele minuut meer in actie voor Sporting. Tegen KV Kortrijk, Antwerp FC en AA Gent bleef Kana telkens op z'n honger zitten. Het dieptepunt vond echter plaats tegen de Kerels uit Kortrijk. Marco Kana maakte de reis mee naar het Guldensporenstadion, maar hij zou uiteindelijk zelfs het wedstrijdblad niet halen – en dat voor de eerste keer dit seizoen. De week voordien startte hij nog aan de aftrap tegen OH Leuven, in Kortrijk werd hij gedegradeerd naar de tribune. Kana straalt dit seizoen al niet meteen een groot zelfvertrouwen uit, en dit zal hem ongetwijfeld ook geen deugd hebben gedaan.

SSC NAPOLI 

Ondanks zijn mindere prestaties in het huidige voetbalseizoen blijven de intrinsieke kwaliteiten van Marco Kana wel nog steeds overeind. In die mate zelfs dat de Italiaanse topclub SSC Napoli fel geïnteresseerd is om de Paars-Witte diamant aan te trekken. Vorige week stond in de vermaarde en doorgaans betrouwbare Gazzetta dello Sport namelijk te lezen dat I Partenopei volledig overtuigd is van Kana's capaciteiten. Hoewel de Napolitanen eerder inkomende transfers prefereren van ervaren spelers, zou Kana een reële optie betekenen om aan te trekken in januari of volgend seizoen. 



Gezien zijn recente vormcrisis is de interesse van Napoli in Marco Kana best wel opmerkelijk te noemen. Anderzijds is die buitenlandse belangstelling dan ook weer niet erg vreemd, want Kana wordt door meerdere clubs in de gaten gehouden – zoals ook Juventus – maar tot concrete toenaderingen kwam het vooralsnog niet. Bovendien is Kana nog lang geen afgewerkt product, en wordt er misschien te snel vergeten dat hij nog maar pas achttien jaar werd. En trouwens, ook al maakt Kana dit seizoen in elke wedstrijd wel z'n foutje – laat ons het een deel van zijn groeiproces noemen – hij pakt desondanks toch uit met enkele knappe statistieken.

NIEUWE METRONOOM 

In zijn eerste professionele wedstrijden als verdedigende middenvelder pakt Marco Kana bijvoorbeeld uit met minstens zeven geslaagde intercepties per 90 minuten. Daarmee scoort de Anderlecht-youngster zich tot de vierde plaats onder zijn positionele collega's van de Jupiler Pro League. Ook de accuraatheid van Kana's passing valt op maar eigenlijk mag dat ook wel gezien het groot voetballend vermogen van de achttienjarige. Met 85 procent aan geslaagde passes haalt hij nog net de top tien in die desbetreffende rangschikking van spelers op zijn positie.

Een andere opvallende statistiek, en misschien nog wel de meest indrukwekkende, is het aantal passes van RSC Anderlecht die via Marco Kana lopen. Zowel bij de ontvangen passes als de verstuurde passes is Kana namelijk de nummer één onder zijn positionele collega's. Het mag duidelijk zijn dat Vincent Kompany van Kana zijn nieuwe metronoom wil maken, al zal hij daarvoor eerst wel zijn beste vorm moeten terugvinden. Kana's opbouwende skills worden ook benadrukt door zijn 77 procent aan geslaagde offensieve acties. Ook in dat onderdeel is hij trouwens de positionele primus van de Jupiler Pro League. 



Wat als … SSC Napoli effectief komt aankloppen op Neerpede? Zal Anderlecht zwichten voor de potentiële Italiaanse miljoenen? Want het is overduidelijk dat Marco Kana een tiener is met een enorm potentieel – getuige zijn nu al indrukwekkende statistieken – ondanks de mindere periode die hij momenteel doormaakt. Een nieuw Jérémy Doku-scenario zal men allerminst willen herhalen op Neerpede, al zal de vraagprijs voor Kana nooit zo hoog liggen als van Doku, maar vandaag is Kana's situatie ook niet meteen gezond. Zowel op sportief als economisch vlak ...

LEES OOK: De Bruyne onder vuur: dit hakt er keihard in

Wordt Kana een echte topper?

Meest recent

Uittocht Club Brugge: volgende drie vertrekkers staan klaar

Simon Mignolet. Dani van den Heuvel. Aleksandar Stankovic. Club Brugge zag inmiddels al drie spelers ...

15
15
'Schoktransfer Barça; Flick wil ophefmakende comeback'

Met de komst van Anthony Gordon, die voor zo'n 70 à 80 miljoen euro overkwam van Newcastle ...

16
16
Fraaie goal niet voldoende: De Ketelaere-twijfels duiken op

Met een 5-0-nederlaag tegen een pover Tunesië hebben de Rode Duivels zaterdag nog een flinke ...

62
62
'Club zet zich schrap: Barça geeft transferdeal niet op'

Club Brugge dreigt tijdens de zomermercato niet enkel verschillende sterkhouders te verliezen. Ook ...

112
112
De Bruyne doet monden openvallen met actie in 26ste minuut

Momenteel genieten ze nog van wat vrije tijd in het gezelschap van hun naasten, maandag wordt de ...

134
134
'Groot transferplan Mourinho doet Barcelona huiveren'

Bij Real Madrid wordt zondag voorzittersverkiezing gehouden, de exit polls voorspellen echter dat ...

132
132
'Recordsom Genk: Karetsas op weg naar droomtransfer'

Op zijn eerste WK wordt het nog minstens 4 jaar wachten, maar Konstantinos Karetsas staat toch voor ...

446
446
Anderlecht-protest escaleert: privé-villa Coucke geviseerd

Het seizoen mag dan wel voorbij zijn, de onvrede bij de achterban van RSC Anderlecht is dat ...

397
397
"Basisplaats kwijt" - grote verliezer na oefencampagne Duivels

De Rode Duivels kunnen maandag met een goed gemoed afreizen naar de Verenigde Staten. Met drie zeges ...

413
413
'Kompany compleet verloren: Bayern wil peperdure PL-ster'

Terwijl een groot deel van zijn spelers zich momenteel voorbereiden op het WK, geniet Vincent ...

169
169
Courtois onthult plannen bij Genk: "Niet gewoon geld leggen"

Thibaut Courtois staat voor een comeback in het Belgisch voetbal. Niet op het veld, wel als ...

285
285
'Club schrikt zich hoedje: drastische wending Stankovic'

Club Brugge heeft afgelopen week afscheid genomen van één van zijn kampioenenmakers. ...

667
667
Mechele of Theate in basis? Albert geeft duidelijke voorkeur

Maandag steken de Rode Duivels de Atlantische Oceaan over richting het WK-basiskamp in Seattle. Op ...

602
602
'PSG laat Europa slikken: supertalent naar Prinsenpark'

Paris Saint-Germain legde afgelopen weekend voor het tweede jaar op rij beslag op de eindzege in de ...

229
229
Hazard spreekt zich uit: België dé WK-verrassing?

De Rode Duivels hebben zaterdag indruk gemaakt tijdens hun uitzwaaiwedstrijd voor het WK. Voor de ...

139
139
WK-opponent bibbert voor Duivel: "Veel over hem gesproken"

De Rode Duivels worden door de meeste kenners en waarnemers getipt als de grote favoriet om hun ...

223
223
TU: 'Club vindt opvolger Mignolet, transferknaller Trossard'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

438
438
Antwerp wrijft zich in de handen: goud duo staat op

Er kloppen heel wat Belgische talenten op de deur. Ook bij Royal Antwerp FC focussen ze meer en meer ...

475
475
‘Garcia’s WK-verrassing: belangrijke pion plots gedumpt’

Het WK komt nu wel heel dichtbij. De voorbereiding van de Rode Duivels zit erop met overwinningen ...

184
184
Temptation-drama: "Annelien Coorevits is rasechte mannenhater"

Annelien Coorevits heeft de voorbije dagen bijzonder harde kritiek over zich heen gekregen. Niet ...

122
122
'Garcia ziet het niet zitten in deze Rode Duivel'

De voorbereiding voor het WK zit erop voor de Rode Duivels. Als eerste tegenstander wacht Egypte en ...

451
451
‘Jérémy Doku slaat grote transferslag vlak voor WK’

Jérémy Doku is on fire. De buitenspeler was op het einde van het seizoen al in ...

295
295
Basisplek Vanaken op WK afgemaakt: “Doet Garcia niet”

Hans Vanaken is een belangrijk onderdeel geworden van de selectie van bondscoach Rudi Garcia. De ...

310
310
Union SG slaat keihard terug op Belgische topclubs

Union SG werd vorig seizoen landskampioen en afgelopen seizoen won het de beker en werd het tweede ...

506
506
WK Duivels? Joos en Vandenbempt vellen verdict

De Rode Duivels maken zich klaar voor het WK. Het grootste voetbaltoernooi loert om de hoek. Peter ...

199
199

Meer sportnieuws