De triomftocht van Lukaku: hoe Big Rom zelfs CR7 aftroeft

601
De triomftocht van Lukaku: hoe Big Rom zelfs CR7 aftroeft

De fans van Anderlecht kijken na zijn recente uitspraken weer wat harder uit naar zijn terugkeer, maar voorlopig maakt Romelu Lukaku nog het mooie weer aan de Europese top. Daar ruilde onze nationale topschutter vorige zomer Manchester United in voor Inter, een overstap die hij uitstekend verteerde. De bonkige spits was na een mindere periode in Engeland meteen weer zijn dominante zelf in de Serie A, met een paar straffe statistieken tot gevolg.


Na twee jaar en 42 doelpunten in 96 wedstrijden was Lukaku zijn liedje op Old Trafford uitgezongen. De Rode Duivel trok dan ook gretig naar het al even mythische San Siro, waar hij in tegenstelling tot in het Theatre of Dreams van meet af aan in de armen werd gesloten. Nochtans is aan de speelstijl van de goalgetter bij de Nerazzurri maar weinig gewijzigd, want Lukaku blijft tenslotte Lukaku. Het verschil zit hem vooral op mentaal vlak, met dank aan coach Antonio Conte.

WEINIG MINUTEN, VEEL GOALS

“Ole Gunnar Solskjaer wilde dat ik bleef, maar ik vertelde hem dat het over was. Ik had de energie niet meer”, verklaarde Lukaku zelf vorige week in een interview met Ian Wright. Vergeleken met Conte had zijn vorige trainer dan ook heel wat minder bewondering voor zijn kwaliteiten. De Noorse manager van Manchester United was nooit echt gewonnen voor onze landgenoot en bracht hem vorig seizoen in de Premier League bijvoorbeeld amper 22 keer aan de aftrap.



Toch wist Lukaku nog 12 doelpunten te scoren, waarmee hij alleen maatje Paul Pogba – die 12 keer  vaker startte én zeven treffers vanaf de stip voor zijn rekening nam – moest laten voorgaan in de stand der clubtopschutters. Én zijn carrièretotaal over Het Kanaal aandikte tot 113 stuks, goed voor een plek in de top 20 aller tijden. Straf voor een 26-jarige spits die er ‘maar’ acht jaar vertoefde en slechts 252 wedstrijden voor vier verschillende ploegen achter de rug heeft.

TOP IN ENGELAND (& UNITED)

Vreemd dus ook dat Lukaku er altijd heel wat kritiek kreeg te slikken. Zo werd hem, naast de obligatoire mopjes over zijn controles, bijvoorbeeld vaak verweten kwistig om te springen met kansen. Een van de redenen ook waarom hij onder Solksjaer, zelf in zijn tijd een rasechte goaltjesdief, geen onbetwiste titularis meer was. Toch blijken die bemerkingen ongegrond, want in zijn laatste seizoen in Engeland werkte de Rode Duivel maar liefst 21,4 procent van zijn kansen af.



Met die cijfers moest hij zelfs amper vijf aanvallers laten voorgaan: Lucas Moura (Tottenham, 22,2%), Callum Wilson (Bournemouth 22,9%), Jamie Vardy (Leicester, 24%), Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal, 25%) en Glenn Murray (Brighton, 25%). De statistieken liegen er dus niet om. Lukaku was bij Manchester United dan wel vaak het kind van de rekening, alles bij elkaar presteerde de 84-voudig international er simpelweg nog altijd als een absolute topspits.

DE REDDING VAN CONTE

Desalniettemin zat hij op Old Trafford niet langer goed in zijn vel. Solskjaer gaf hem geen vertrouwen, fans en analisten lustten hem niet en op de vriendschap met Pogba zat ook al sleet. Terwijl droomde in Milaan een Italiaanse succescoach openlijk van zijn komst, een charmeoffensief dat Lukaku wel kon appreciëren. Dat hij in de Serie A andere facetten van zijn spel kon verbeteren, speelde volgens hemzelf eveneens een rol. Toch gaf vooral de aanwezigheid van Conte de doorslag.



Die deed zijn zelfvertrouwen alvast naar ongekende hoogtes schieten, wat zich vooral vertaalt in goals. Voor de rest bleven de basiskwaliteiten van Lukaku immers nagenoeg ongewijzigd, of toch als we de cijfers mogen geloven. Aantal passes, accuraatheid ervan, dribbels, gewonnen duels, balverlies tot zelfs zijn betrokkenheid in het spel: allemaal statistieken die nu bij Inter in het verlengde liggen van zijn laatste seizoen in Manchester. Met één belangrijke uitzondering.

EFFICIËNTIE & CONTRADICTIES

Efficiëntie. Het is allicht de voornaamste kwaliteit die een spits in zijn bezit kan hebben. In de Premier League behoorde Lukaku zoals gezegd reeds tot de betere afwerkers, maar in de Serie A krikte hij zijn omzetratio van 21,4% zelfs nog omhoog met bijna drie volledige procentpunten. Opvallend genoeg dwong hij in Italië, nochtans beroemd om haar doorgaans defensief georiënteerde Calcio, bovendien ook veel meer kansen af dan een jaar geleden over Het Kanaal.



In amper 26 duels trapte onze landgenoot al 70 keer richting doel, 14 keer meer dan in zijn volledige afscheidstournee door Engeland. Nog een vreemde vaststelling is dat Lukaku, ondanks zijn verbeterde efficiëntie, zes procent meer van zijn pogingen buiten het kader zag belanden. Minder schoten tussen de palen dus, maar wel meer treffers. Een merkwaardige contradictie. Hoe het ook zij: dat het mentaal snor zat en het zelfvertrouwen er weer vanaf droop, mag duidelijk zijn.

BETER DAN CR7

In de actuele – en wie weet straks definitieve – topschutterstand van de Serie A staat Lukaku met 17 goals op een knappe derde plaats, na Cristiano Ronaldo (21) en Ciro Immobile (27). Die laatste zette op de koop toe 27,2 procent van zijn kansen om in een doelpunt, waarmee het Lazio-speerpunt de Rode Duivel eveneens aftroeft. Net als Francesco Caputo (Sassuolo, 27%), Andreas Cornelius (Parma, 28,5%), Goran Pandev (Genoa, 31,8%) en Felipe Caicedo (Lazio, 33,3%) trouwens.



Met zijn efficiëntie van 24,3 procent doet Lukaku dan weer wel heel wat beter dan een pak ronkende namen in Italië, waaronder de enige echte Cristiano Ronaldo (Juventus, 16,4%). Behalve CR7 moeten ook andere klinkende namen als Arkadiusz Milik (Napoli, 18,36%), Edin Dzeko (AS Roma, 14,6%) en ploegmaat Lautaro Martinez (13,9%) hun meerdere erkennen in onze nationale topschutter. Of wat vertrouwen wel niet allemaal met een mens, en zeker een spits, kan doen. Zonde dat het EK verplaatst moest worden naar volgend jaar. Deze Lukaku, zowel mentaal als fysiek op de top van zijn kunnen, hadden wij daar namelijk maar wat graag aan het werk gezien.

LEES OOK: Tottenham krijgt Old Trafford stil, Barça onklopbaar

Is Lukaku een absolute topspits?

Meest recent

Romario verdedigt Ronaldo: "Loop naar de maan!"

Romário heeft zich uitgesproken over de rel rond Cristiano Ronaldo en bondscoach Jorge Jesus. ...

21
21
Euvrard ziet nieuwe JPL-uitblinker: "Kwaliteit!"

Standard speelt namiddag de Waalse derby tegen Sporting Charleroi. De Rouches staan al zeven punten ...

14
14
Kompany heeft duidelijke boodschap na blunder Neuer

Bayern München speelde 2-2 op het veld van FC Augsburg. Dat was een tegenvaller en dat kwam ook ...

39
39
De Bruyne schittert met twee goals, Godts basispion

Vanavond stonden nog een aantal interessante matchen op het programma in het buitenland. Zo kwamen ...

44
44
AA Gent blijft doorstomen: ook Essevee gaat voor de bijl

Rik De Mil en co zijn het verliezen helemaal verleerd bij AA Gent. De Buffalo's wonnen nu ook aan de ...

40
40
Racing Genk dankt Heymans in zege tegen hulpeloze Kerels

KV Kortrijk heeft dan wel een nieuwe coach, de pijnpunten werden in een dol Genks openingskwartier ...

26
26
Haalt RSCA kampioenenmaker terug als coach?

Cheikhou Kouyaté heeft zijn schoenen aan de haak gehangen. De ex-speler van RSC Anderlecht ...

150
150
Beerschot doet Kiel ontploffen na knotsgek spektakel

De Mannekes wilden na een sterke reeks opnieuw naast Dender aan kop van de Challenger Pro League ...

132
132
Club Brugge-pion wil meer: "Hopelijk nog meer in de basis"

Club Brugge won gemakkelijk met 1-4 op het veld van La Louvière. Jorne Spileers en Jan ...

93
93
Zorgen bij Club Brugge om blessure Forbs: Leko geeft update

Club Brugge won eenvoudig met 1-4 op het veld van La Louvière. Een grote tegenvaller was dat ...

164
164
Cercle Brugge likt zijn wonden: "Dit is een mokerslag"

Cercle Brugge leek na 85 minuten op weg naar een verdiende zege tegen een zwak RSC Anderlecht. Maar ...

80
80
Tottenham krijgt Old Trafford stil, Barça onklopbaar

In de vroege avond stonden er heel wat interessante affiches op het programma in het buitenland. ...

33
33
Euvrard looft aanwinst: "Gaf zijn visitekaartje af"

Standard speelt zondag voor gesloten deuren de Waalse derby tegen Sporting Charleroi. Vincent ...

49
49
Geen roest bij Club: landskampioen flitst voorbij moedige Wolven

Er zit voorlopig geen roest op de vormcurve van Club Brugge na de interlandbreak. Blauw-Zwart ...

80
80
Boskamp ziet probleem bij JPL-topclub: "Wat is er loos?"

Johan Boskamp volgt het Belgische voetbal op de voet voor Het Belang van Limburg. De voormalige ...

50
50
Bruno verklaart: "Daarom spelen Stroeykens en Bertaccini"

Anderlecht won met 1-2 op het veld van Cercle Brugge. De Brusselaars kwamen héél goed ...

454
454
Club Brugge met voorsprong rust in: "Onze grote man"

Club Brugge heeft zijn eerste 45 minuten achter de rug liggen op het veld van La Louvière. ...

102
102
Thorup aan zet: toptalent KRC Genk wacht op zijn kans

KRC Genk heeft héél veel talent rondlopen. De club mag dan weliswaar meer en meer op ...

93
93
Anderlecht komt goed weg: "Dit was krankzinnig"

RSC Anderlecht heeft met 1-2 gewonnen van Cercle Brugge. Dat was echter compleet onverdiend. Toch ...

172
172
CPL zindert: Lierse herademt, ongezien Hasselts spektakelstuk

De Challenger Pro League zorgde deze namiddag opnieuw voor heel wat spektakel. Lierse hoopte op ...

88
88
De Cuyper met goal matchwinnaar, Chelsea haalt uit

Om 16u begonnen er vier matchen in de Premier League. Onder meer Chelsea en Aston Villa moesten aan ...

67
67
Anderlecht ontsnapt op Jan Breydel met perfecte hold-up

Een dramatisch Anderlecht is deze namiddag enorm goed weggekomen op Jan Breydel. De Vereniging stond ...

172
172
Gigantische blunder Neuer zorgt voor puntenverlies Bayern

In de Bundesliga was het namiddag uitkijken naar de prestatie van Bayern München op het veld ...

36
36
Leko maakt één wissel bekend in basisploeg Club Brugge

Club Brugge neemt het om 18u15 op tegen La Louvière. Een partij die de landskampioen altijd ...

118
118
Dramatisch Anderlecht in Brugge, één speler krijgt volle laag

RSC Anderlecht is om 16u begonnen aan zijn match op het veld van Cercle Brugge. De eerste 45 minuten ...

169
169

Meer sportnieuws