De investeringen van Standard: kwantiteit boven kwaliteit

266
De investeringen van Standard: kwantiteit boven kwaliteit

Het tweede seizoen onder leiding van Michel Preud'homme beloofde stukken beter te zijn dan het vorige, maar dat cliché ging dit keer niet op. Standard presteerde als vanouds weer wisselvallig, en ook over de aankopen valt flink wat te vertellen. Het gros van de zomer –en winteraanwinsten stelde voorlopig immers teleur, al verdienen sommigen wel nog krediet. Hoewel de nieuwkomers met een groot rendement dun bezaaid zijn, oogt de algemene balans op die manier zelfs best nog wel snor.


Voor de onderstaande analyse baseren we ons op de toonaangevende website Transfermarkt, dat een inschatting maakt van elke speler zijn marktwaarde – en de Jupiler Pro League nog maar pas van een update voorzag. Op die manier kunnen we het huidige prijskaartje van de transfers in Sclessin afwegen tegenover het bedrag dat Alexandre Grosjean neertelde om hen in huis te halen. Een oefening die een virtuele winst van 6,15 miljoen oplevert, al gaan we hier wel van start met de mogelijke verliezen.

VELE DOCH KLEINE VERLIEZEN: - 2,45 MILJOEN

Vorig jaar werd Obbi Oulare (24) al gehuurd van Watford, dat na zijn succesvol debuut bij Club Brugge al snel meer dan acht miljoen voor hem veil had. Nadien ging het echter bergaf met de carrière van de bonkige spits, die wanneer hij fit is wel nog steeds tot de absolute top op de Belgische velden behoort. Helaas blijkt dat geen sinecure en blijven blessures hem intomen. Zijn marktwaarde bedraagt vandaag drie miljoen, 400 duizend euro minder dan zijn aankoopsom.



Mede door die blessures probeerden de Rouches meerdere opties in de punt uit, maar toch bleef Denis Dragus (20) steken op slechts vijf minuten. Nochtans maakte Grosjean vorige zomer 1,8 miljoen over aan FC Viitorul om hem naar Luik te halen. Na het vertrek van Renaud Emond naar Nantes werd de Roemeen getipt voor meer speelkansen, maar Dragus schippert nog steeds tussen bank en tribune. Zijn marktwaarde nam logischerwijze af met 300 duizend euro.

Dé pechvogel van Sclessin was dit jaar ongetwijfeld Noë Dussenne, die na een aarzelende start in augustus al voor lange tijd uitviel met een kruisbandletsel. Begin maart hervatte hij weer de trainingen, maar of de 27-jarige verdediger in de volgende jaargang mag rekenen op een basisplaats is een ander paar mouwen. Door zijn lange inactiviteit viel zijn geschatte prijskaartje alvast terug naar 650 duizend euro, terwijl Standard iets meer betaalde aan Moeskroen.



Bij KV Kortrijk legde Felipe Avenatti (26) vorig seizoen acht goals in het mandje, dus 3,5 miljoen leek een koopje. De Uruguayaanse targetman kwam door zijn wat houterige stijl evenwel al snel onder vuur te liggen bij de achterban, niet geholpen door zijn schaarse oogst van amper twee doelpunten. Veel te weinig voor de op een na duurste aanwinst van deze campagne, die zijn vertrouwen gaandeweg verloor. Net zoals een half miljoen van zijn marktwaarde.

Dan slaagde Aleksandar Boljevic er vaker in te tonen wat hij allemaal in zijn mars heeft, al acteerde hij net zoals het merendeel van zijn ploegmaats veel te wisselvallig. De 24-jarige winger kwam in de zomer voor 2,2 miljoen over van Waasland-Beveren, waar hij zo de vierde duurste uitgaande transfer ooit werd. Of hij voldoet aan het vereiste niveau bij de Rouches blijft vooralsnog echter een vraagteken. Zijn actuele waarde wordt alvast slechts op 1,7 miljoen geschat.



De laatste van zes (!) verliesposten is Eden Shamir (24), in januari pas toegevoegd aan de kern. De Israëliër moest het ijzersterke duo Samuel Bastien-Gojko Cimirot helpen ontlasten, een versterking in de breedte waar Standard 1,8 miljoen veil voor had. Nochtans werd zijn kostplaatje toen een miljoen lager geschat. Hoewel hij in Luik nog niet veel aan de bak kwam steeg dat etiket intussen naar 1,2 miljoen, nog steeds 600 duizend euro minder dan zijn aankoopbedrag.

KLEINE WINSTMARGES : + 1,7 MILJOEN

Flink wat dalers dus, al waren er toch ook enkele voltreffers. Op de backs bijvoorbeeld, te beginnen aan de linkerkant. Daar had Nicolas Gavory (25) geen probleem om zich aan te passen aan de JPL, want de Fransman vond na zijn overgang van Utrecht al snel zijn draai in ons land. Preud’homme stelde de linksachter op in élk competitieduel, waarmee hij zijn transfersom van 3,1 miljoen reeds ruimschoots rechtvaardigde. En zijn waarde zelfs met 400 duizend euro zag toenemen.



Aan de overzijde maakte leeftijdsgenoot Mergim Vojvoda iets minder indruk. Een publiekslieveling op Sclessin kunnen we de Kosovaar alvast niet noemen, noch een echte topaankoop. Wegens een gebrek aan alternatieven hield de 22-voudig international desondanks toch het hele seizoen zijn basisplaats beet. Standard betaalde Moeskroen 1,2 miljoen voor de rechtsachter, die intussen iets meer dan het dubbele waard is. Al bij al toch een geslaagde transfer dus.

SERIEUZE WINSTMARGES: + 6,9 MILJOEN

Standard begon flitsend aan de zomer door de huur van Zinho Vanheusen meteen om te zetten in een definitieve komst. Grosjean trok daarbij alle registers open en maakte maar liefst 12,6 miljoen over aan Inter, waarmee de 20-jarige verdediger in één klap de duurste inkomende transfer ooit in de JPL werd. Dit jaar minder imposant, maar de klasbak in wording is vandaag toch 15 miljoen waard. Al zou de terugkoopoptie van Inter zelfs nog drie miljoen meer bedragen.



Dé topaankoop van deze jaargang is echter Selim Amallah (23). De polyvalente en vooral ook complete middenvelder verteerde moeiteloos zijn overstap van Moeskroen en groeide zo uit tot een revelatie aan de boorden van de Samber en de Maas. Zelfs bondscoach Roberto Martinez zijn aandacht werd gewekt, al koos Amallah uiteindelijk toch voor Marokko. Qua waarde schoot hij intussen wel de lucht in, want zijn aankoopprijs van anderhalf miljoen werd al verviervoudigd.

CONCLUSIE

Als coach staan de capaciteiten van Michel Preud'homme buiten kijf, maar in Luik bekleedt hij tevens de functie van technisch directeur. Zijn inspraak in het transferbeleid is allicht dus groter dan die van Grosjean, al moet MPH zijn strepen op dat vlak duidelijk nog verdienen. Heel wat aanwinsten haalden dit seizoen per slot van rekening niet het beoogde niveau, te beginnen met de schaarse oogst van Avenatti en Oulare (opgeteld vier goals) voorin. De keuze om Emond zo gemakkelijk te laten gaan bleek dus een serieuze misvatting.

Op het middenveld zijn de twijfels rond Boljevic nog niet verdwenen en bleek Shamir voorlopig niet de gewenste versterking in de breedte. Ook Dussenne en Vojvoda lijken kantje boordje, terwijl Gavory en Amallah echte voltreffers waren. Samen met Vanheusden is het dan ook vooral aan die laatste te danken dat Standard alsnog pronkt met een virtuele winst van net iets meer dan zes miljoen. Al bij al een positieve balans dus, al mag kwaliteit boven kwantiteit voortaan toch iets meer het devies zijn.

LEES OOK: Verhuurde spelers: spits maakt indruk in Nederland

Is Preud'homme een betere coach dan technisch directeur?

Meest recent

STVV vol enthousiasme: "Onze grootste match ooit"

STVV is goed begonnen aan het seizoen. De Kanaries draaien mee in de subtop en ze maken zich klaar ...

3
3
'Westerlo laat toptalent nog vertrekken'

Bij Westerlo hebben ze er een zeer drukke transferzomer opzitten. De Kemphanen haalden maar liefst ...

7
7
'Club slikt dubbele blessuredomper voor Antwerp'

Club Brugge likt woensdag zijn wonden. Het slaagde er dinsdagavond immers niet in om zijn campagne ...

50
50
Club-fans perplex door opmerkelijke bromance van Tresoldi

Alexander Blockx schrijft op de US Open momenteel een bijzonder hoofdstuk in de Belgische ...

22
22
Bankzitter De Bruyne? Allegri schenkt klare wijn

Woensdagavond staan nog de nodige wedstrijden van de openingsspeeldag in de league phase van de ...

18
18
'Talbi krijgt uitsluitsel over verrassende transfer'

Hoewel de transfermarkt in vrijwel heel Europa gesloten is, worden er toch nog enkele deals ...

28
28
Henry verbaast en duidt favoriet voor Gouden Bal aan

Deze week maakte organisator France Football de 30 kanshebbers bekend voor de Gouden Bal. Op 26 ...

64
64
Zal Club spijt krijgen? "Hij had kunnen doorbreken"

Club Brugge zag de kassa in de zomer weer stevig rinkelen. Dat gebeurde niet alleen door de verkoop ...

196
196
'Club moet in januari vrezen: strijd om Tresoldi weer los'

Dinsdag tegen Aston Villa bleek dat Club Brugge nog niet op zijn sterkst staat na een bewogen ...

87
87
Onrust over Karetsas: "Dit is echt een domper"

Het debuut van Konstantinos Karetsas in de Champions League is er één in mineur ...

95
95
TRANSFERUURTJE: 'Club greep naast twee kleppers, clubs vingen bot bij RSCA'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

291
291
Antwerp grijpt meteen in na vertrek Marc Overmars

Marc Overmars legt per direct zijn functies neer bij Royal Antwerp FC, dat liet de Nederlander weten ...

514
514
Refs volgende speeldag bekend: twee knappe affiches

Club Brugge verloor dinsdagavond in de Champions League van Aston Villa, maar een nieuwe speeldag in ...

92
92
Club Brugge nog niet op zijn best: "Aston Villa won verdiend"

Club Brugge verloor met 2-3 van Aston Villa. Blauw-Zwart speelde een zeer zwakke eerst en een betere ...

154
154
Bom bij Antwerp: Marc Overmars vertrekt per direct

Een bom is ontploft bij Royal Antwerp FC. Sportieve baas Marc Overmars is per direct weg. De ...

381
381
Afscheid van een icoon: KRC Genk eert clubheld

Bij KRC Genk nemen ze komend weekend officieel afscheid van één van de absolute ...

152
152
"Club Brugge het Bayern van België? Gaat niet gebeuren"

Club Brugge gaat vanaf 2029 wellicht in een nieuw stadion van ruim 40.000 plaatsen voetballen. ...

419
419
(Un)Happy Hour? Van Gucht verwerkt ferme VTM-shock

Ruben Van Gucht krijgt een stevige realitycheck met zijn nieuwe talkshow Happy Hour. Het programma ...

93
93
Anderlecht komt met verrassend nieuws voor de fans

RSC Anderlecht heeft belangrijk nieuws meegedeeld voor de fans. Nadat ze de afgelopen maanden de ...

432
432
'Club Brugge ving bot bij FC Barcelona en Arsenal'

Club Brugge haalde Yann Sommer gratis naar het Jan Breydelstadion. De Zwitser kreeg al veel lof, ...

366
366
Hatenboer: "Hij was de beste bij Anderlecht"

RSC Anderlecht haalde anderhalf jaar geleden Cedric Hatenboer voor de neus van PSV weg bij ...

640
640
Geurtje aan dure tegengoal Club: "Het was geen fairplay"

Het is Club Brugge niet gelukt om zijn Champions League-campagne op gang te trappen met een goed ...

514
514
Champions League-droom al in gevaar? Vanaken en co reageren

Club Brugge heeft ook dit jaar de ambitie om de League Phase van de Champions League te overleven. ...

132
132
Karl Vannieuwkerke deelt privénieuws dat iedereen raakt

Karl Vannieuwkerke lijkt een nieuwe, mooie fase in zijn leven te zijn ingegaan. De bekende ...

132
132
Pijnlijke avond Club Brugge: Alderweireld pakt zondebok aan

Club Brugge is in zijn eerste Champions League-wedstrijd meteen onderuit gegaan. Tegen Aston Villa ...

390
390

Meer sportnieuws