EXCLUSIEF Impact coronavirus op de mercato : "Lagere transfersommen en lonen"

door
EXCLUSIEF Impact coronavirus op de mercato :

Door de uitbraak van het coronavirus ligt het voetbal helemaal plat. De competities worden misschien niet meer hervat, of worden ze opgeschoven? Niemand kan het nu al zeggen. Dat is ook zo het geval voor de zomermercato. Wij polsten bij Tom Van den Abbeele, TD bij NAC Breda en ex-STVV, en enkele topmakelaars.


Voor veel ploegen is er onzekerheid. Promoveren ze, degraderen ze, plaatsen ze zich voor Europa…? Het zijn allemaal parameters die invloed hebben op een mercato, zo ook bij NAC Breda. De Nederlandse tweedeklasser strijdt voor promotie, maar kan momenteel niet aan transfers werken, dat laat Van den Abbeele weten.

"We merken nu al dat de crisis door het coronavirus een enorme impact heeft op de maatschappij en dus ook op het voetballandschap. Inkomsten van clubs komen rechtstreeks of onrechtstreeks in het gedrang: geen wedstrijden = geen inkomsten uit ticketing en horeca. Ik vermoed dat veel KMO's zwaar onder druk komen te staan. Dit zijn meestal sponsoren en zullen in eerste instantie besparen op sponsoring, alvorens ze in de personeelslijst gaan snoeien. Daar ligt dus mijn inziens een serieuze impact. Clubs die hiervan afhankelijk zijn zullen dus moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Hierdoor kunnen er veel vrije spelers op de markt komen, die nu al verzadigd is."

Door de huidige crisis geen transfers à la Mignolet in de Jupiler Pro League?

Transfers 'on hold’
Een topmakelaar, die in België en Europa actief is, denkt dat er in juli en augustus nog tijd genoeg is om transfers af te ronden. De crisis kan wél impact hebben op bepaalde clubs. "Eerlijk gezegd denk ik niet dat het veel invloed gaat hebben op de mercato. Voor clubs die financieel al niet sterk stonden, kan het wél gevolgen hebben. Zo kan het zijn dat die kleinere clubs, dan spreek ik over ploegen buiten de top zes, de komende één à twee jaar misschien wel minder zullen spenderen aan transfersommen en spelerslonen. Ploegen die financieel stevig staan kennen dan misschien weer een voordeel. Zij kunnen hun targets wel nog halen en misschien zelfs aan een iets betere prijs."

"Maar ook dat blijft allemaal koffiedik kijken. Niemand weet wat er binnen enkele maanden zal gebeuren. Heel het voetbal: FIFA, UEFA, bondsinstanties, clubs, spelers, makelaars…. Allemaal moeten ze nu beseffen dat dit allemaal niet het belangrijkste is, dat is de gezondheid van de mensen. Pas als dat in orde is, kunnen we weer naar de orde van de dag gaan."

Een andere makelaar, ook regelmatig actief in binnen- en buitenland, gaat deels akkoord met zijn collega. "Enkel de kleine clubs als grote verliezer? Dat denk ik niet, ik denk dat het ook invloed gaat hebben op de grote clubs. Het is allemaal ook nog zeer onduidelijk wat de volledige impact gaat zijn, daarvoor moeten we toch nog enkele maanden wachten."

Van den Abbeele, ex-STVV en nu TD bij NAC, zet de transfers even 'on hold'

"Ik denk wel dat deze crisis globaal gezien invloed gaat hebben op de zomermercato. Zowel in het binnen- en buitenland. Volgens mij gaan we het vooral zien aan de transfersommen. Voor clubs die niks meer te winnen of verliezen hebben, verandert er op zich niet zo veel. Zij weten wat ze moeten hebben en die targets zijn al bepaald. Je merkt wel dat andere ploegen nu toch even alles ‘on hold’ zetten, omdat ze niet weten of ze gaan stijgen, zakken, Europees voetbal gaan spelen…"

John Sivebaek, Deense topmakelaar die als speler het EK 1992 won en voor Manchester United speelde, ziet het ook somber in voor bepaalde ploegen. "Het is weliswaar moeilijk te zeggen, maar als het zo blijft verder gaan de komende maanden, dan gaan er heel wat ploegen in de problemen komen. Uiteraard ga je dat voelen op de transfersmarkt. Je voelt dat nu al, want ploegen wachten nu toch af."

Van den Abbeele beaamt dat. Geen zekerheid = geen transfers. "We denken nu vooral in scenario's en zetten momenteel een heleboel dossiers ‘on hold’ tot er 100% zekerheid komt".

Wat met aankoopopties en spelers die einde contract zijn?

Er zijn ook bepaalde heikele punten. Spelers die uitgeleend werden, hebben vaak een aankoopoptie en die moet meestal voor 31 maart gelicht worden. Er zullen heel weinig opties gelicht worden… "Dat bepaalde aankoopopties voor 31 maart moeten gelicht worden, dat kan wel een probleem vormen. Want volgens de regels kan je dat niet zomaar een maand verlengen, zoals ik her en der las. Nu alles stilligt, is het ook daar inderdaad wat stil", aldus een Belgische makelaar.

Zijn concullega gaat akkoord en ziet ook een probleem voor spelers die tot 30 juni ergens onder contract liggen én al bij een andere club tekenden. Zij zullen niet zomaar verder kunnen gaan voetballen, als de competities tot 30 juli zouden verderlopen. "Voor spelers die uitgeleend zijn, kan het misschien ook nog opletten zijn. Ik heb gehoord dat het misschien mogelijk is om hun contract te verlengen voor een maand. Dan heb je ook nog spelers die einde contract zijn en mogelijk al elders hebben getekend. Wat als zij na 30 juni nog moeten spelen en op 1 juli al van een andere club zijn? Daarvoor gaat dan ook een oplossing moeten worden gezocht."

Defour is einde contract op 30 juni: wat als hij elders tekent en toch moet verder spelen in juli?

Mercato in augustus én september?
Zou het een optie kunnen zijn om de mercato een maand op te schuiven: augustus en september? "Het EK is weggevallen en daardoor is er toch wat ademruimte voor de landelijke competities. Zo is er nog méér dan tijd genoeg om transfers af te ronden", luidt het. Ook hier: verschillende meningen. "Een maand opschuiven? Goh, we zijn nu eind maart en eigenlijk kunnen we pas binnen een aantal maanden zien wat de echte impact zal zijn. Het ziet er naar uit dat deze situatie toch nog even gaat aanhouden, maar volgens mijn gevoel gaat deze coronacrisis toch een impact hebben op de zomermercato", luidt het bij een andere makelaar.

Sivebaek is alvast een voorstander om de zomermercato een maand op te schuiven. "Ik kan mij voorstellen dat dit wel eens het gevolg zou kunnen zijn. Ik hoop het alvast, maar we moeten afwachten tot wanneer deze crisis gaat duren. Maar één zaak staat vast: het belangrijkste is nu het bestrijden van het virus, dat is véél belangrijker dan voetbal", slaat hij de nagel op de kop.

Het slotwoord is voor Van den Abbeele. “Ik denk dat we moeten openstaan voor allerlei oplossingen en bekijken wat uiteindelijk de beste is. Het is een unieke gebeurtenis en vereist dus unieke maatregelen. Er mogen uiteraard geen clubs zijn die hier nadelige effecten aan overhouden ten opzichte van andere clubs. Daar ligt dus wederom een uitdaging."

LEES OOK: Hoefkens laat PSV stevig zweten in de Eredivisie

Zullen er door deze crisis geen transfers van 8-10 miljoen plaatsvinden in België?

Meest recent

Opluchting bij Union, frustratie bij Cercle: "Extra man"

Union SG won met 2-0 van Cercle Brugge. De landskampioen speelde zeker geen sterke partij, maar ze ...

0
0
Ajax hakt knoop door: grote beslissing over hoofdtrainer

Bij Ajax ontsloegen ze John Heitinga na de tegenvallende resultaten. Technisch directeur Alex Kroes ...

4
4
Van Anderlecht naar de vergeethoek in Westerlo: "Oplossing vinden"

Bij RSC Anderlecht vertrokken de afgelopen jaren de nodige spelers uit Neerpede. Er waren verhalen ...

44
44
Hoefkens laat PSV stevig zweten in de Eredivisie

PSV is alweer een tijdje op toerental gekomen in de Eredivisie. De landskampioen ging zopas op ...

17
17
FC Barcelona viert terugkeer naar Camp Nou met glansrijke zege

FC Barcelona speelde in de late namiddag voor het eerst sinds zeer lang weer in Camp Nou. De ruim ...

39
39
Union moet zwoegen, maar legt Cercle toch over knie

Na het puntenverlies tegen zwarte beest KV Mechelen voor de interlandbreak heeft Union zaterdag ...

50
50
Bayern schrikt hard, maar haalt toch weer sloophamer boven

Na het verrassende puntenverlies tegen Union Berlin voor de interlandbreak heeft Bayern München ...

48
48
Bounida maakt statement: grote doorbraak in de maak?

Al jaren geldt Rayane Bounida als één van de allergrootste talenten van België. ...

64
64
'Anderlecht drukt door, maar Man City en Utd op de loer'

Anderlecht trekt sinds de komst van Olivier Renard als technisch directeur volop de kaart van ...

109
109
Vanderbiest hielp KV Mechelen aan verrassende aanwinst

KV Mechelen hoopt dit weekend zijn plaats in de top zes te kunnen behouden, maar daarvoor zal het ...

81
81
'Club Brugge krijgt herkansing bij toptalent'

Club Brugge lijkt weer een bewogen mercato tegemoet te gaan. Het wemelt nu al van de geruchten rond ...

227
227
Chelsea pakt belangrijke zege en mengt zich in titelstrijd

De Engelse titelstrijd zou dit seizoen weleens razend spannend kunnen gaan worden. Daar waar ze de ...

21
21
'Duranville neemt drastische toekomstbeslissing'

De voorbije interlandbreak bracht een opsteker voor de Jonge Duivels, want zij konden nog eens ...

110
110
Schot in roos voor Club: oude bekende doet trio ontploffen

Club Brugge kreeg in de zomer te maken met heel wat belangrijke vertrekkers, maar die werden tot ...

241
241
'Strijd om Mokio is los: grootmacht in polepositie'

Ajax neemt het zaterdagavond in de Eredivisie op tegen Excelsior, maar voor Jorthy Mokio zullen ...

69
69
Renard legt doelstellingen van Anderlecht op tafel

Met een prestigieuze zege tegen Club Brugge leek Anderlecht vlak voor de interlandbreak een grote ...

146
146
Ondanks nieuwe onthullingen: "Ajax moet Overmars kans geven"

Het is de laatste weken weer crisis bij Ajax en dat betekent ook dat er weer druk gespeculeerd wordt ...

36
36
Genk slijpt nieuwe diamant: jonkie apart genomen op training

KRC Genk wist de voorbije jaren heel wat jonge talenten uit de eigen jeugdopleiding te lanceren. En ...

249
249
Overmars lacht tanden bloot: groot transfernieuws Antwerp

Antwerp FC is bezig aan een behoorlijk tegenvallend seizoen tot dusver. Dat heeft deels te maken met ...

837
837
Lammens slaat heel United met verstomming: Amorim reageert

In de Premier League wil Manchester United maandagavond tegen Everton FC zijn reeks zonder ...

1039
1039
'Club houdt zich vast: winters miljoenenbod op steunpilaar'

Club Brugge heeft niet de gewoonte om sterkhouders te laten gaan in januari, maar maakte daar in het ...

185
185
"Tegen België op het WK? Zou ik héél vervelend vinden"

De Rode Duivels hebben zich officieel geplaatst voor de WK-eindronde van komende zomer. Maar zij ...

120
120
TRANSFERUURTJE: 'Club haalt topaanwinst, transferbom Kane'

De competities zijn inmiddels enkele maanden ver, de winterse transferperiode komt er dus met rasse ...

385
385
'Leko krijgt cruciale update uit ziekenboeg AA Gent'

AA Gent gaat zaterdag op bezoek bij Westerlo. In de stille Kempen wordt het wellicht weer puzzelen ...

144
144
Hasi out bij Anderlecht? Renard spreekt klare taal

Dankzij een deugddoende zes op zes tegen KV Mechelen en Club Brugge dook RSC Anderlecht met een goed ...

152
152

Meer sportnieuws