EXCLUSIEF Impact coronavirus op de mercato : "Lagere transfersommen en lonen"

door
EXCLUSIEF Impact coronavirus op de mercato :

Door de uitbraak van het coronavirus ligt het voetbal helemaal plat. De competities worden misschien niet meer hervat, of worden ze opgeschoven? Niemand kan het nu al zeggen. Dat is ook zo het geval voor de zomermercato. Wij polsten bij Tom Van den Abbeele, TD bij NAC Breda en ex-STVV, en enkele topmakelaars.


Voor veel ploegen is er onzekerheid. Promoveren ze, degraderen ze, plaatsen ze zich voor Europa…? Het zijn allemaal parameters die invloed hebben op een mercato, zo ook bij NAC Breda. De Nederlandse tweedeklasser strijdt voor promotie, maar kan momenteel niet aan transfers werken, dat laat Van den Abbeele weten.

"We merken nu al dat de crisis door het coronavirus een enorme impact heeft op de maatschappij en dus ook op het voetballandschap. Inkomsten van clubs komen rechtstreeks of onrechtstreeks in het gedrang: geen wedstrijden = geen inkomsten uit ticketing en horeca. Ik vermoed dat veel KMO's zwaar onder druk komen te staan. Dit zijn meestal sponsoren en zullen in eerste instantie besparen op sponsoring, alvorens ze in de personeelslijst gaan snoeien. Daar ligt dus mijn inziens een serieuze impact. Clubs die hiervan afhankelijk zijn zullen dus moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Hierdoor kunnen er veel vrije spelers op de markt komen, die nu al verzadigd is."

Door de huidige crisis geen transfers à la Mignolet in de Jupiler Pro League?

Transfers 'on hold’
Een topmakelaar, die in België en Europa actief is, denkt dat er in juli en augustus nog tijd genoeg is om transfers af te ronden. De crisis kan wél impact hebben op bepaalde clubs. "Eerlijk gezegd denk ik niet dat het veel invloed gaat hebben op de mercato. Voor clubs die financieel al niet sterk stonden, kan het wél gevolgen hebben. Zo kan het zijn dat die kleinere clubs, dan spreek ik over ploegen buiten de top zes, de komende één à twee jaar misschien wel minder zullen spenderen aan transfersommen en spelerslonen. Ploegen die financieel stevig staan kennen dan misschien weer een voordeel. Zij kunnen hun targets wel nog halen en misschien zelfs aan een iets betere prijs."

"Maar ook dat blijft allemaal koffiedik kijken. Niemand weet wat er binnen enkele maanden zal gebeuren. Heel het voetbal: FIFA, UEFA, bondsinstanties, clubs, spelers, makelaars…. Allemaal moeten ze nu beseffen dat dit allemaal niet het belangrijkste is, dat is de gezondheid van de mensen. Pas als dat in orde is, kunnen we weer naar de orde van de dag gaan."

Een andere makelaar, ook regelmatig actief in binnen- en buitenland, gaat deels akkoord met zijn collega. "Enkel de kleine clubs als grote verliezer? Dat denk ik niet, ik denk dat het ook invloed gaat hebben op de grote clubs. Het is allemaal ook nog zeer onduidelijk wat de volledige impact gaat zijn, daarvoor moeten we toch nog enkele maanden wachten."

Van den Abbeele, ex-STVV en nu TD bij NAC, zet de transfers even 'on hold'

"Ik denk wel dat deze crisis globaal gezien invloed gaat hebben op de zomermercato. Zowel in het binnen- en buitenland. Volgens mij gaan we het vooral zien aan de transfersommen. Voor clubs die niks meer te winnen of verliezen hebben, verandert er op zich niet zo veel. Zij weten wat ze moeten hebben en die targets zijn al bepaald. Je merkt wel dat andere ploegen nu toch even alles ‘on hold’ zetten, omdat ze niet weten of ze gaan stijgen, zakken, Europees voetbal gaan spelen…"

John Sivebaek, Deense topmakelaar die als speler het EK 1992 won en voor Manchester United speelde, ziet het ook somber in voor bepaalde ploegen. "Het is weliswaar moeilijk te zeggen, maar als het zo blijft verder gaan de komende maanden, dan gaan er heel wat ploegen in de problemen komen. Uiteraard ga je dat voelen op de transfersmarkt. Je voelt dat nu al, want ploegen wachten nu toch af."

Van den Abbeele beaamt dat. Geen zekerheid = geen transfers. "We denken nu vooral in scenario's en zetten momenteel een heleboel dossiers ‘on hold’ tot er 100% zekerheid komt".

Wat met aankoopopties en spelers die einde contract zijn?

Er zijn ook bepaalde heikele punten. Spelers die uitgeleend werden, hebben vaak een aankoopoptie en die moet meestal voor 31 maart gelicht worden. Er zullen heel weinig opties gelicht worden… "Dat bepaalde aankoopopties voor 31 maart moeten gelicht worden, dat kan wel een probleem vormen. Want volgens de regels kan je dat niet zomaar een maand verlengen, zoals ik her en der las. Nu alles stilligt, is het ook daar inderdaad wat stil", aldus een Belgische makelaar.

Zijn concullega gaat akkoord en ziet ook een probleem voor spelers die tot 30 juni ergens onder contract liggen én al bij een andere club tekenden. Zij zullen niet zomaar verder kunnen gaan voetballen, als de competities tot 30 juli zouden verderlopen. "Voor spelers die uitgeleend zijn, kan het misschien ook nog opletten zijn. Ik heb gehoord dat het misschien mogelijk is om hun contract te verlengen voor een maand. Dan heb je ook nog spelers die einde contract zijn en mogelijk al elders hebben getekend. Wat als zij na 30 juni nog moeten spelen en op 1 juli al van een andere club zijn? Daarvoor gaat dan ook een oplossing moeten worden gezocht."

Defour is einde contract op 30 juni: wat als hij elders tekent en toch moet verder spelen in juli?

Mercato in augustus én september?
Zou het een optie kunnen zijn om de mercato een maand op te schuiven: augustus en september? "Het EK is weggevallen en daardoor is er toch wat ademruimte voor de landelijke competities. Zo is er nog méér dan tijd genoeg om transfers af te ronden", luidt het. Ook hier: verschillende meningen. "Een maand opschuiven? Goh, we zijn nu eind maart en eigenlijk kunnen we pas binnen een aantal maanden zien wat de echte impact zal zijn. Het ziet er naar uit dat deze situatie toch nog even gaat aanhouden, maar volgens mijn gevoel gaat deze coronacrisis toch een impact hebben op de zomermercato", luidt het bij een andere makelaar.

Sivebaek is alvast een voorstander om de zomermercato een maand op te schuiven. "Ik kan mij voorstellen dat dit wel eens het gevolg zou kunnen zijn. Ik hoop het alvast, maar we moeten afwachten tot wanneer deze crisis gaat duren. Maar één zaak staat vast: het belangrijkste is nu het bestrijden van het virus, dat is véél belangrijker dan voetbal", slaat hij de nagel op de kop.

Het slotwoord is voor Van den Abbeele. “Ik denk dat we moeten openstaan voor allerlei oplossingen en bekijken wat uiteindelijk de beste is. Het is een unieke gebeurtenis en vereist dus unieke maatregelen. Er mogen uiteraard geen clubs zijn die hier nadelige effecten aan overhouden ten opzichte van andere clubs. Daar ligt dus wederom een uitdaging."

Zullen er door deze crisis geen transfers van 8-10 miljoen plaatsvinden in België?

Meest recent

Talbi verkoopt Liverpool uppercut, pijnlijke slipper Chelsea

In de Engelse Premier League heeft leider Arsenal FC woensdag weer goede zaken gedaan. De Gunners ...

25
25
Owngoals voorkomen afgang Bayern, boze Kompany pakt geel

Bayern München heeft zich woensdag geplaatst voor de volgende ronde van de DFB Pokal. Tegen ...

13
13
Croky Cup: Club, Gent én Union door, Antwerp viert na penalty's

In de 1/8ste finales van de Croky Cup werden woensdagavond vier wedstrijden afgewerkt. ...

115
115
Sensatie: 'Anderlecht contacteert Benteke, Club op de loer'

Nadat hij de voorbij jaren heeft uitgeblonken in de MLS, gaat Christian Benteke op zijn 35ste op ...

725
725
Straf! Rode Duivel bij 10 grootste blikvangers op WK 2026

Aanstaande vrijdag wordt geloot voor de samenstelling van de poules op het wereldkampioenschap 2026. ...

137
137
Kijkers walgen massaal van beelden Croky Cup: "Schandalig!"

In de Croky Cup staan woensdagavond vier matchen van de 1/8ste finales op het programma. Al deze ...

163
163
Waalse analisten vellen verdict: géén titel voor Anderlecht?

Na de sterke reeks van 12 op 12, heerst opnieuw heel wat optimisme rond RSC Anderlecht. Volgens ...

276
276
Real recht rug dankzij Courtois en Mbappé, Napoli ontsnapt

Na een reeks van drie opeenvolgende draws, heeft Real Madrid weer aangeknoopt met de zege in La ...

25
25
Gezichtsverlies Standard: "Hier spelen vraagt bepaald niveau ..."

In zijn rijke geschiedenis wist Standard al acht keer de beker van België te winnen. Nummer ...

144
144
Mignolet in nauwe schoentjes: Club speelt hard spel

Alsof het dossier nog niet pijnlijk genoeg was, bleef Simon Mignolet zondag tijdens de rust tegen ...

615
615
'Schalke en co strijden volop om verrassende Belg'

Dezer dagen trekken de meeste Belgische clubs voluit de kaart van de jeugd, al blijven er nog altijd ...

30
30
Eén verrassing bij Club, Janssen start meteen bij Antwerp

Er staat woensdagavond alweer heel wat bekervoetbal op het programma. Met Club Brugge en Union komen ...

61
61
Lukaku snel terug? TD Napoli brengt update

Dit seizoen viel Romelu Lukaku nog niet te bewonderen, want de Rode Duivel liep in augustus tijdens ...

35
35
Pro League zet aanval op DAZN verder met vlammende brief

De voorbije maanden bleek het nieuwe televisiecontract een tikkende tijdbom, want een akkoord tussen ...

173
173
Vete laait weer op: Stijnen dreigt met rechtszaak tegen KBVB

Geen trainer die in ons land de voorbije jaren zo vaak in het oog van de storm stond als Stijn ...

88
88
Coup de théâtre: ronduit bizarre trainerswissel in 1B

In de Jupiler Pro League krijgen de trainers dit seizoen opvallend veel respijt. Over halfweg de ...

119
119
Antwerp blijft gaan: 2 jonge talenten tekenen

Het is bij Antwerp dezer dagen meer dan ooit aan de jeugd. Sinds de komst van Paul Gheysens werd er ...

110
110
Rode Duivels en transfer: Meunier doet straffe beloftes

De voorbije jaren zijn heel wat leden van de gouden generatie bij de Rode Duivels al afgehaakt. De ...

115
115
Cath Luyten & Frank Raes verrassen met mooi nieuws

Cath Luyten en Frank Raes waren ooit collega's bij de VRT, maar bovenal jarenlang liefdespartners. ...

114
114
Knaltransfer bij KV Mechelen? "Naar één van de grote drie"

KV Mechelen is bezig aan een sterk seizoen en staat nog altijd op een zeer knappe vijfde plaats in ...

301
301
Van Helden geeft succesrecept van sterk STVV prijs

STVV is bezig aan een fantastisch seizoen. De Truienaars staan knap vierde in de Jupiler Pro League ...

36
36
Fink slaat alarm: drie RSCA-spelers barsten los

KRC Genk is weer beter bezig. Thorsten Fink & co steken nog niet in bloedvorm, maar er is wel ...

303
303
Hasi lyrisch: Genkie maakt gigantische indruk

RSC Anderlecht won in de Jupiler Pro League en Beker van België al vijf matchen op rij. Een ...

175
175
Sneijder wijst WK-favorieten aan: verrassende namen

Vrijdag is er de loting voor het WK van 2026. Dan weten de Rode Duivels wie ze volgende zomer in de ...

145
145
KDB-onthulling doet wenkbrauwen fronsen

Kevin De Bruyne stapte afgelopen zomer transfervrij over van Manchester City naar Napoli. Dat de ...

221
221

Meer sportnieuws