RB Salzburg doorgelicht: Genk favoriet in Oostenrijk?

door
RB Salzburg doorgelicht: Genk favoriet in Oostenrijk?

De Jupiler Pro League is alweer zeven speeldagen ver, maar voor de liefhebbers van het internationale topvoetbal begint het seizoen eigenlijk pas vandaag. Voor het eerst sinds de finale tussen Liverpool en Tottenham, met een doelpunt van Divock Origi, schalt de Champions League-hymne namelijk weer door de Europese stadions. KRC Genk, jeugdclub van de Rode Duivel, trekt het kampioenenbal vanavond mee op gang in Salzburg.


Acht jaar geleden is het intussen al dat Genk voor het laatst deelnam aan de Champions League. In een groep met Chelsea, Bayer Leverkusen en Valencia bleven de Limburgers met drie gelijke spelen knap ongeslagen in eigen huis, maar op verplaatsing werd telkens verloren – met een 7-0 pandoering in Valencia als dieptepunt. De drie punten volstonden dan ook niet om Europees te overwinteren en leverden een vierde en laatste plaats op. Als de landskampioen het in deze campagne beter wil doen kan het dus misschien maar best ook eens iets rapen in het buitenland, al lijkt de kans op puntengewin in Liverpool of Napels eerder beperkt. Vanavond staat er in Oostenrijk zo meteen een cruciaal duel op het programma.

CLUB-KILLER(S) MET THUISREPUTATIE
RB Salzburg is ontegensprekelijk dé grote concurrent van de Limburgers voor de derde plaats, schijnbaar het hoogst haalbare in de zware poule, en dus mag er in het Wals Siezenheim Stadion al zeker niet verloren worden. Bij voorkeur graait Genk zelfs gewoon de drie punten mee, al is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. De Oostenrijkers zijn al 18 Europese matchen op rij ongeslagen voor eigen publiek, 14 keer werd de tegenstand puntenloos huiswaarts gestuurd. Daarbij ook Club Brugge, vorig jaar afgedroogd met 4-0.

De ploeg die Blauw-Zwart met het schaamrood op de wangen uit de Europa League knikkerde onderging de voorbije zomer wel flink wat wijzigingen. Maar liefst zes spelers werden verkocht voor een bedrag van minstens 12 miljoen, met spits Munas Dabbur (voor 17 miljoen naar Sevilla) als uitschieter. De rest verhuisde voornamelijk naar de Duitse Bundesliga, waaronder ook middenvelder Xaver Schlager – eveneens trefzeker tegen Club. De echte Brugse killer, snelheidsduivel Patson Daka, bleef evenwel aan boord.



Of de Zambiaan vanavond ook aan de aftrap verschijnt is vooralsnog een vraagteken, want als tweede spits in de 4-4-2 van nieuwe coach Jesse Marsch ligt hij in balans met de Zuid-Koreaan Hwang Hee-Chan. De eerste keuze is echter zonder twijfel Erling Haland, het Noorse toptalent dat in januari naar Salzburg kwam en dit seizoen al goed was voor 14 treffers in acht optredens. De 19-jarige aanvaller is het pronkstuk in een jonge ploeg waar ook de 18-jarige Hongaar Dominik Szoboszlai een speler is om naar uit te kijken.

KAART VAN DE JEUGD
Die keuze voor de jeugd zagen we afgelopen zomer ook terug in de transferpolitiek van Salzburg, die veel wegheeft van de geprezen strategie die sportief directeur Dimitri de Condé in de Luminus Arena hanteert. De vele inkomsten – 73,25 miljoen om precies te zijn, bijna 30 miljoen méér dan de topzomer die Genk beleefde – werden dan ook integraal weer geïnvesteerd in nieuwe talenten. Recordaankoop Maximilian Wöber (21) kostte 10,5 miljoen, in totaal werd er ook zeven miljoen gespendeerd aan drie 16-jarigen.

Integraal is misschien wel niet helemaal het juiste woord, want ondanks de veel hogere winsten die Salzburg noteerde gaf het tien miljoen minder uit dan Genk aan versterkingen om de vele vertrekkers op te vangen. Net zoals Benjamin Nygren en Ianis Hagi nog tijd nodig hebben om te groeien zijn ook de nieuwe jonkies bovendien vooral wissels met het oog op de toekomst. Alleen Wöber en Rasmus Kristensen (22) kunnen achterin al rekenen op een basisplaats, voor de overige zomeraanwinsten is het nu nog te vroeg.



Marsch telt dan ook vooral op jongens die er al waren – behalve Haland, Szoboszlai en Daka (20) ook Bernede (20), Mwepu (21), Onguéné (21) en Minamino (24) – en teruggekeerde satellietspelers als Hwang (23), Okugawa (23) en Ashimeru (21) om dit seizoen de volgende stap te zetten. Linksachter en aanvoerder Andreas Ulmer (33) zorgt samen met verdediger André Ramalho (27) en middenvelder Zlatko Junuzovic (31) dan weer voor de nodige ervaring in het elftal, een trio dat er vorig jaar tegen Club Brugge al bij was.

ROTATIE & WISSELS
Daarbuiten zien we echter nog maar weinig terug van het Salzburg van toen in het team waartegen Genk het zo dadelijk opneemt. Vooral het middenveld is flink wat sterkhouders armer, met behalve Schlager ook Diadie Samassékou en Hannes Wolf die vertrokken. Uit de rijke collectie aan jeugdige opties die we hierboven uiteenzetten kiest Marsch, zelf vorig jaar dus ook al niet van de partij, zo wekelijks de ploeg die hem het best geschikt lijkt. Met zeker op het middenveld en de positie naast Haland dus veel wissels.

Dat de jonge Noor het speerpunt van de aanval wordt staat evenwel vast, net zoals de speelstijl die de Amerikaanse coach verkiest. Salzburg staat voor dynamisch, verticaal en direct voetbal met veel spelers die voor doel opduiken, gecombineerd met een fikse pressing en een stevig tempo. Genk zal op zijn hoede moeten zijn voor de efficiënte Oostenrijkers en opletten dat Gaëtan Coucke niet zoals Ethan Horvath destijds in een schietkraam terecht komt, al zien we toch ook mogelijkheden voor de landskampioen.



De Oostenrijkse titelhouder begon met een 21 op 21 en 34 goals in zeven duels dan wel prima aan het seizoen, maar in welke mate dat in een competitie waar Peter Zulj uitgeroepen wordt tot beste speler iets betekent is nog maar de vraag. Zelf verkeert Genk helaas niet in de beste vorm, maar in tegenstelling tot Salzburg konden de Limburgers hun middenveld dankzij het verlengd verblijf van Sander Berge wél nog enigszins intact houden. Waar Dabbur vertrok – en prima vervangen werd door Haland – bleef ook Ally Samatta op post.

GENK FAVORIET (?)
Hoewel we geneigd zijn daar anders over te denken zouden we Genk zo op papier zelfs tot favoriet kunnen uitroepen. Dat Salzburg deze zomer vooral langs de kassa passeerde en minder inspanningen deed dan De Condé en co wordt immers weerspiegeld in de totale marktwaarde van beide kernen. Die bedraagt volgens het gespecialiseerde Transfermarkt.com 95 miljoen aan Oostenrijkse zijde, tegenover 122,15 miljoen voor Genk. In de top vijf van waardevolste spelers zien we met Haland, Szoboszlai en Wöber dan weer wel drie Oostenrijkers terug, al schiet Berge met zijn 22 miljoen ruimschoots uit boven de rest van het pak.

De rijzige middenvelder is ook nog maar 21 jaar oud, waarmee het excuus als zou Salzburg meer inzetten op jonge talenten meteen ontkracht wordt. Gemiddeld genomen is de Genkse kern (23,3) zelfs nog jonger dan die van Salzburg (23,7), met de geblesseerde doelman Danny Vukovic als enige dertiger. De verwachte basispionnen van Felice Mazzu zijn bovendien ook nog eens beter op elkaar ingespeeld dan de tegenstander aan de overzijde, toch ook nog altijd een voordeel. Als klap op de vuurpijl zijn topaanwinsten Théo Bongonda, Patrik Hrosovsky en Paul Onuachu net op tijd van de partij om te schitteren op het Europese toneel.



Om de feestvreugde helemaal compleet te maken lijkt ook Samatta, de afgelopen week onzeker met een knieblessure, tijdig klaargestoomd te geraken om te knallen in Oostenrijk. Zo ziet het er naar uit dat alle elementen aanwezig zijn voor Genk om er straks in Salzburg een Europese gala-avond van te maken en, als het even kan, meteen een uiterst kostbare driepunter mee terug te nemen naar Limburg. Verlies is alleszins uit den boze, ook al lijken de Oostenrijkers zich op het veld sterker te zullen presenteren dan op papier. Een goed resultaat neerzetten is dan ook gemakkelijker gezegd dan gedaan. Vraag het maar aan Club Brugge.

LEES OOK: Bayern-sterren trekken grote ogen: 'geheim wapen' Kompany onthuld

Met een gelijkspel moet Genk vanavond ...

Meest recent

Belgisch talent debuteert bij PSV en mag hopen op meer kansen

PSV heeft zijn koppositie in de Eredivisie zaterdagavond nog wat verstevigd. Het boekte een ruime ...

24
24
Hasi baalt: "Daar veel interessante spelers voor Anderlecht"

Anderlecht hoopt klaar te zijn voor de tweede helft van het seizoen na een weekje onder de Spaanse ...

117
117
'Mokerslag Antwerp: volgende sterkhouder vertrekt'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

166
166
De Ketelaere kroont zich tot matchwinnaar bij Atalanta

Charles De Ketelaere is uitstekend begonnen aan 2026. De Rode Duivel was eerder deze week al ...

35
35
'Verrassende transferwending rond Joel Ordoñez'

Club Brugge staat nog voor een drukke wintermercato. Niet alleen zoekt het zelf naar versterking ...

197
197
Egypte maakt indruk en kegelt titelhouder uit Africa Cup

De Rode Duivels zouden volgende zomer weleens hun handen vol kunnen hebben met Egypte op het WK. De ...

104
104
'Standard met handen in haar: bizarre transfer verklaard'

Standard hoopt na de winterstop zijn zesde plaats vast te kunnen houden, maar evident zal dat niet ...

104
104
Goots vreest ramp voor Antwerp: "Als zij opnieuw uitvallen..."

Volgend weekend wordt de Jupiler Pro League weer op gang getrapt. In de laatste tien speeldagen van ...

79
79
Waanzinnige beelden: massale knokpartij na Algerije-Nigeria

Zaterdag worden op de Africa Cup de laatste twee kwartfinales afgewerkt. In de eerste van die ...

189
189
'Dwomoh grijpt naast verhoopte transfer'

Enkele jaren geleden stond Pierre Dwomoh nog te boek als één van de grootste talenten ...

78
78
'Standard haakt af voor sensatie op Belgische velden'

De wintermercato begint in ons land alsmaar meer op gang te komen. Daarbij lijken verschillende ...

141
141
Club Brugge bedrogen: Furo-deal blijkt zware misrekening

Het voelde als slim verkopen, maar dat knaagt nu al. Club Brugge laat Kaye Furo vertrekken en dacht ...

1220
1220
'Zirkzee baalt en ziet mooie transfer definitief afketsen'

Joshua Zirkzee wist zich nog niet door te zetten bij Manchester United. De Nederlandse aanvaller ...

67
67
Westerlo aan zet: derde sterkhouder weg?

Bij KVC Westerlo moeten ze deze mercato verkopen. De Kemphanen hebben alle seizoenen rode cijfers en ...

78
78
'AA Gent ruikt volgende jackpot na vertrek Gandelman'

AA Gent heeft al wat spelers van de hand kunnen doen. De kans is bestaande dat de Buffalo's nog een ...

537
537
'Simic verrast iedereen compleet met nieuwe transfer'

RSC Anderlecht wist Jan-Carlo Simic afgelopen zomer te verkopen aan Al-Ittihad. Dat vulde de kassa ...

241
241
'Gerucht ontkracht: géén prioriteit voor Anderlecht'

De tweede seizoenshelft staat voor de deur bij RSC Anderlecht, aanstaande donderdag begint RSCA ...

122
122
Tessa Wullaert open over relatie: "We hebben het echt gehad"

Tessa Wullaert is al jaren het gezicht en het geweten van het Belgische vrouwenvoetbal. Als ...

155
155
Hasi ziet druk stijgen: "Dat is onze doelstelling"

RSC Anderlecht moet volgende week aan de bak tegen AA Gent. Een uitschakeling in de Beker van ...

140
140
Manchester City stoot met monsterzege door in FA Cup

In Duitsland en Engeland stonden er namiddag wedstrijden op het programma. De Bundesliga opende het ...

32
32
Megatransfers Club Brugge en Genk: "Hij moét vertrekken"

Club Brugge en KRC Genk zijn twee Belgische clubs die al vele jaren op rij jaarlijks zeer goed ...

1071
1071
'STVV raast door en wil toeslaan met knaltransfer'

STVV is bezig met heel wat transferdossiers. De Kanaries willen zich duidelijk versterken en ...

131
131
'Charleroi wil uitpakken met straffe Belgische transfer'

Sporting Charleroi wil een grote slag slaan op de transfermarkt. De Carolo's willen een Belgische ...

63
63
Hayen onder de indruk: "De Vanaken van Racing Genk"

Nicky Hayen heeft veel werk bij KRC Genk. De defensieve stabiliteit terugvinden is daarbij het ...

402
402
Hazard wil niet wachten: witte rook op komst bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht dringt de tijd. Marco Kana, Yari Verschaeren en Thorgan Hazard zijn einde ...

900
900

Meer sportnieuws