RB Salzburg doorgelicht: Genk favoriet in Oostenrijk?

door
RB Salzburg doorgelicht: Genk favoriet in Oostenrijk?

De Jupiler Pro League is alweer zeven speeldagen ver, maar voor de liefhebbers van het internationale topvoetbal begint het seizoen eigenlijk pas vandaag. Voor het eerst sinds de finale tussen Liverpool en Tottenham, met een doelpunt van Divock Origi, schalt de Champions League-hymne namelijk weer door de Europese stadions. KRC Genk, jeugdclub van de Rode Duivel, trekt het kampioenenbal vanavond mee op gang in Salzburg.


Acht jaar geleden is het intussen al dat Genk voor het laatst deelnam aan de Champions League. In een groep met Chelsea, Bayer Leverkusen en Valencia bleven de Limburgers met drie gelijke spelen knap ongeslagen in eigen huis, maar op verplaatsing werd telkens verloren – met een 7-0 pandoering in Valencia als dieptepunt. De drie punten volstonden dan ook niet om Europees te overwinteren en leverden een vierde en laatste plaats op. Als de landskampioen het in deze campagne beter wil doen kan het dus misschien maar best ook eens iets rapen in het buitenland, al lijkt de kans op puntengewin in Liverpool of Napels eerder beperkt. Vanavond staat er in Oostenrijk zo meteen een cruciaal duel op het programma.

CLUB-KILLER(S) MET THUISREPUTATIE
RB Salzburg is ontegensprekelijk dé grote concurrent van de Limburgers voor de derde plaats, schijnbaar het hoogst haalbare in de zware poule, en dus mag er in het Wals Siezenheim Stadion al zeker niet verloren worden. Bij voorkeur graait Genk zelfs gewoon de drie punten mee, al is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. De Oostenrijkers zijn al 18 Europese matchen op rij ongeslagen voor eigen publiek, 14 keer werd de tegenstand puntenloos huiswaarts gestuurd. Daarbij ook Club Brugge, vorig jaar afgedroogd met 4-0.

De ploeg die Blauw-Zwart met het schaamrood op de wangen uit de Europa League knikkerde onderging de voorbije zomer wel flink wat wijzigingen. Maar liefst zes spelers werden verkocht voor een bedrag van minstens 12 miljoen, met spits Munas Dabbur (voor 17 miljoen naar Sevilla) als uitschieter. De rest verhuisde voornamelijk naar de Duitse Bundesliga, waaronder ook middenvelder Xaver Schlager – eveneens trefzeker tegen Club. De echte Brugse killer, snelheidsduivel Patson Daka, bleef evenwel aan boord.



Of de Zambiaan vanavond ook aan de aftrap verschijnt is vooralsnog een vraagteken, want als tweede spits in de 4-4-2 van nieuwe coach Jesse Marsch ligt hij in balans met de Zuid-Koreaan Hwang Hee-Chan. De eerste keuze is echter zonder twijfel Erling Haland, het Noorse toptalent dat in januari naar Salzburg kwam en dit seizoen al goed was voor 14 treffers in acht optredens. De 19-jarige aanvaller is het pronkstuk in een jonge ploeg waar ook de 18-jarige Hongaar Dominik Szoboszlai een speler is om naar uit te kijken.

KAART VAN DE JEUGD
Die keuze voor de jeugd zagen we afgelopen zomer ook terug in de transferpolitiek van Salzburg, die veel wegheeft van de geprezen strategie die sportief directeur Dimitri de Condé in de Luminus Arena hanteert. De vele inkomsten – 73,25 miljoen om precies te zijn, bijna 30 miljoen méér dan de topzomer die Genk beleefde – werden dan ook integraal weer geïnvesteerd in nieuwe talenten. Recordaankoop Maximilian Wöber (21) kostte 10,5 miljoen, in totaal werd er ook zeven miljoen gespendeerd aan drie 16-jarigen.

Integraal is misschien wel niet helemaal het juiste woord, want ondanks de veel hogere winsten die Salzburg noteerde gaf het tien miljoen minder uit dan Genk aan versterkingen om de vele vertrekkers op te vangen. Net zoals Benjamin Nygren en Ianis Hagi nog tijd nodig hebben om te groeien zijn ook de nieuwe jonkies bovendien vooral wissels met het oog op de toekomst. Alleen Wöber en Rasmus Kristensen (22) kunnen achterin al rekenen op een basisplaats, voor de overige zomeraanwinsten is het nu nog te vroeg.



Marsch telt dan ook vooral op jongens die er al waren – behalve Haland, Szoboszlai en Daka (20) ook Bernede (20), Mwepu (21), Onguéné (21) en Minamino (24) – en teruggekeerde satellietspelers als Hwang (23), Okugawa (23) en Ashimeru (21) om dit seizoen de volgende stap te zetten. Linksachter en aanvoerder Andreas Ulmer (33) zorgt samen met verdediger André Ramalho (27) en middenvelder Zlatko Junuzovic (31) dan weer voor de nodige ervaring in het elftal, een trio dat er vorig jaar tegen Club Brugge al bij was.

ROTATIE & WISSELS
Daarbuiten zien we echter nog maar weinig terug van het Salzburg van toen in het team waartegen Genk het zo dadelijk opneemt. Vooral het middenveld is flink wat sterkhouders armer, met behalve Schlager ook Diadie Samassékou en Hannes Wolf die vertrokken. Uit de rijke collectie aan jeugdige opties die we hierboven uiteenzetten kiest Marsch, zelf vorig jaar dus ook al niet van de partij, zo wekelijks de ploeg die hem het best geschikt lijkt. Met zeker op het middenveld en de positie naast Haland dus veel wissels.

Dat de jonge Noor het speerpunt van de aanval wordt staat evenwel vast, net zoals de speelstijl die de Amerikaanse coach verkiest. Salzburg staat voor dynamisch, verticaal en direct voetbal met veel spelers die voor doel opduiken, gecombineerd met een fikse pressing en een stevig tempo. Genk zal op zijn hoede moeten zijn voor de efficiënte Oostenrijkers en opletten dat Gaëtan Coucke niet zoals Ethan Horvath destijds in een schietkraam terecht komt, al zien we toch ook mogelijkheden voor de landskampioen.



De Oostenrijkse titelhouder begon met een 21 op 21 en 34 goals in zeven duels dan wel prima aan het seizoen, maar in welke mate dat in een competitie waar Peter Zulj uitgeroepen wordt tot beste speler iets betekent is nog maar de vraag. Zelf verkeert Genk helaas niet in de beste vorm, maar in tegenstelling tot Salzburg konden de Limburgers hun middenveld dankzij het verlengd verblijf van Sander Berge wél nog enigszins intact houden. Waar Dabbur vertrok – en prima vervangen werd door Haland – bleef ook Ally Samatta op post.

GENK FAVORIET (?)
Hoewel we geneigd zijn daar anders over te denken zouden we Genk zo op papier zelfs tot favoriet kunnen uitroepen. Dat Salzburg deze zomer vooral langs de kassa passeerde en minder inspanningen deed dan De Condé en co wordt immers weerspiegeld in de totale marktwaarde van beide kernen. Die bedraagt volgens het gespecialiseerde Transfermarkt.com 95 miljoen aan Oostenrijkse zijde, tegenover 122,15 miljoen voor Genk. In de top vijf van waardevolste spelers zien we met Haland, Szoboszlai en Wöber dan weer wel drie Oostenrijkers terug, al schiet Berge met zijn 22 miljoen ruimschoots uit boven de rest van het pak.

De rijzige middenvelder is ook nog maar 21 jaar oud, waarmee het excuus als zou Salzburg meer inzetten op jonge talenten meteen ontkracht wordt. Gemiddeld genomen is de Genkse kern (23,3) zelfs nog jonger dan die van Salzburg (23,7), met de geblesseerde doelman Danny Vukovic als enige dertiger. De verwachte basispionnen van Felice Mazzu zijn bovendien ook nog eens beter op elkaar ingespeeld dan de tegenstander aan de overzijde, toch ook nog altijd een voordeel. Als klap op de vuurpijl zijn topaanwinsten Théo Bongonda, Patrik Hrosovsky en Paul Onuachu net op tijd van de partij om te schitteren op het Europese toneel.



Om de feestvreugde helemaal compleet te maken lijkt ook Samatta, de afgelopen week onzeker met een knieblessure, tijdig klaargestoomd te geraken om te knallen in Oostenrijk. Zo ziet het er naar uit dat alle elementen aanwezig zijn voor Genk om er straks in Salzburg een Europese gala-avond van te maken en, als het even kan, meteen een uiterst kostbare driepunter mee terug te nemen naar Limburg. Verlies is alleszins uit den boze, ook al lijken de Oostenrijkers zich op het veld sterker te zullen presenteren dan op papier. Een goed resultaat neerzetten is dan ook gemakkelijker gezegd dan gedaan. Vraag het maar aan Club Brugge.

LEES OOK: Blessuregolf bij Club Brugge: één speler profiteert

Met een gelijkspel moet Genk vanavond ...

Meest recent

Frappante uitspraak Albert: Anderlecht naast Union en Club?

RSC Anderlecht heeft de huidige interland-periode op een positieve manier kunnen inzetten. Het ...

57
57
'Megatransfer Fofana: titanenstrijd met drie grootmachten'

De Rode Duivels zullen tijdens de huidige interland-periode geen beroep kunnen doen op de ...

53
53
Vermant in complete stress: Duivels-droom nu al op barsten?

Door de blessuregolf krijgt Romeo Vermant zijn kans bij de Rode Duivels, maar de lat ligt anders: ...

116
116
'Code rood bij Club: zorgwekkend nieuws uit ziekenboeg'

Bij Club Brugge kan men momenteel even op adem komen na het zware schema van de voorbije weken. Maar ...

136
136
'Garcia meedogenloos: einde verhaal voor Rode Duivel'

Maandag komen de Rode Duivels opnieuw samen in Tubeke om de WK-kwalificatieduels tegen Kazachstan en ...

420
420
Scharniermoment in DAZN-soap aangebroken: drie opties op tafel

Woensdag staat de Algemene Vergadering van de Pro League op het programma. Veruit het belangrijkste ...

220
220
'Renard wacht lot niet af: dubbele winteraanwinst Anderlecht'

Het vernieuwde bestuur is inmiddels officieel van start gegaan bij RSC Anderlecht. In de komende ...

238
238
'Courtois haakt weer af: markante statistiek bij Duivels'

De Rode Duivels kunnen beginnen aan hun voorbereiding op de wedstrijden tegen Kazachstan en ...

73
73
Stassin velt zijn oordeel over selectie Vermant bij Duivels

De Rode Duivels verzamelden dinsdag in Tubeke om te beginnen aan de voorbereiding op de laatste ...

113
113
Schokkend verhaal: Lokeren-speler in afkickkliniek

Het gaat dit seizoen maar moeizaam voor Lokeren in de Challenger Pro League. Vorig seizoen haalde ...

91
91
Hey velt oordeel over zijn eerste jaar bij Anderlecht

Anderlecht is met een goed gevoel de interlandbreak ingegaan na een knappe zege in de kraker tegen ...

164
164
'Antwerp ziet in januari volgende sterkhouder vertrekken'

Antwerp kon vorig weekend opgelucht ademhalen na de zege tegen La Louvière, waardoor het een ...

354
354
Sterkhouder Club valt door de mand: "Was een verrassing"

Bij Club Brugge zullen ze tijdens de interlandbreak hun wonden likken na de tegenvallende prestatie ...

173
173
'Trossard in bloedvorm: transferstrijd barst weer los'

Arsenal blijft heersen in de Premier League, al liet het vorig weekend wel verrassend punten liggen ...

71
71
Jonge Duivels kennen volgende tegenstander op WK U17

De Jonge Duivels hebben vrij vlot de groepsfase van het WK U17 overleefd. Ze verloren nog hun ...

218
218
De Bilde heeft één gouden tip voor Anderlecht

De laatste kans voor Marc Coucke. Dat is toch de conclusie met de volgende nieuwe start die RSC ...

299
299
Swerts met twee kleppers extra: "Heeft iets speciaal"

De Belgische beloften spelen vrijdag in Oostenrijk een belangrijk duel richting het EK 2027. Coach ...

49
49
Keert vergeten Neerpede-parel terug naar Anderlecht?

RSC Anderlecht liet de afgelopen jaren héél wat talenten vertrekken. Sommigen kozen ...

434
434
'FC Barcelona schokt met transfer Rode Duivel'

FC Barcelona wil zich in januari versterken. Buitenlandse media melden dat ze aanvallend wel wat ...

218
218
Verhuurde JPL-spelers: huurling toont zich in Nederland

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

60
60
Na Stroeykens volgende RSCA-smaakmaker weldra bij Congo?

RSC Anderlecht kende geen gewelde zomermerato. Iets te veel kwantiteit en te weinig direct inzetbare ...

247
247
Preud'homme doet boekje open over werking Club NXT

In Youth We Trust. Even was het de slogan van aartsrivaal RSC Anderlecht, maar tegenwoordig trekt ...

279
279
Rode Duivels hakken Courtois-knoop definitief door

Eén zege volstaat om definitief een WK-ticket te bemachtigen, maar in het tweeluik tegen ...

110
110
De Ketelaere ontploft: pijnlijke breuk bij Duivels loert

De blessuregolf bij de Rode Duivels heeft één grote winnaar opgeleverd: Charles De ...

688
688
'Exit in januari: Genk neemt afscheid van steunpilaar'

KRC Genk heeft tot dusver een wisselvallig seizoen achter de rug, met heel wat ups en downs. Vooral ...

612
612

Meer sportnieuws