VRT in paniek: bom onder stoel van Van Gucht

1732 stemmen
VRT in paniek: bom onder stoel van Van Gucht

De VRT schuift Ruben Van Gucht opzij voor het WK voetbal van 2026, en dat zorgt voor heel wat vragen. Jarenlang was hij een vaste waarde bij grote tornooien, maar deze keer blijft hij thuis. Van Gucht zegt zelf dat hij niet weet waarom, en net dat maakt dit dossier extra opvallend.

LEES OOK: Van Gucht krijgt waarschuwing: "Alles naar Eddy Snelders..."

WK afgepakt: Van Gucht tast in het duister

De beslissing van de VRT om Ruben Van Gucht niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te sturen, is het zichtbaarste teken van een moeilijker geworden verhouding tussen de sportjournalist en zijn werkgever. Waar Van Gucht sinds 2014 een vaste waarde was op grote voetbaltornooien als interviewer en watcher van de Rode Duivels, kiest de openbare omroep dit keer voor een andere invulling.

Volgens Het Laatste Nieuws neemt Tess Elst zijn vertrouwde plek over bij de nationale ploeg, terwijl ook Het Nieuwsblad bevestigde dat Van Gucht voor het eerst sinds lang niet ter plaatse zal zijn op een WK. Opvallend is dat de VRT zelf aanvankelijk geen officiële uitleg gaf bij die keuze. Van Gucht hield zich eerst eveneens op de vlakte, maar kwam daar op eind februari voor het eerst expliciet op terug in zijn Radio 2-programma De Weekwatchers.

“Ik weet niet waarom ik niet mag gaan”, zei hij daar, op vraag van centrale gast Piet Huysentruyt. Volgens Van Gucht kreeg hij alleen een droge mededeling en was die boodschap heel moeilijk om te slikken. In dezelfde toelichting voegde hij toe: “Fijn was die mededeling niet”, omdat zo’n beslissing volgens hem onvermijdelijk de vraag oproept of er iets op zijn werk aan te merken viel. “Maar daar was niets op aan te merken”, klonk het.

Achter de schermen tikt deze bom al langer

Dat Van Gucht publiek zegt in het ongewisse te tasten, neemt niet weg dat de beslissing in een bredere context valt. Al begin februari berichtte Het Laatste Nieuws dat de samenwerking tussen Van Gucht en de VRT stroever verliep. In dat kader werd gewezen op moeizame onderhandelingen over zijn statuut. Van Gucht zou al langer vragende partij zijn voor een samenwerking als zelfstandige, vergelijkbaar met die van Karl Vannieuwkerke, om zo meer commerciële bewegingsruimte te krijgen. Volgens HLN verliepen die gesprekken moeizaam en werd zelfs een afkoelingsperiode ingelast.

Tegelijk doken er berichten op over contacten met Play. De commerciële zender wil De tafel van Gert structureel versterken en zou daarvoor met verschillende profielen gesproken hebben, onder wie Van Gucht. HLN meldde dat zijn naam nadrukkelijk circuleerde als mogelijk extra gezicht van de talkshow, al ontkenden zowel VRT als Play dat er op dat moment al concrete, afgeronde afspraken waren.

VRT-woordvoerster Yasmine Van der Borght stelde: “Tot vandaag waren er nog geen concrete gesprekken tussen VRT en Van Gucht over een overstap naar of opdrachten voor een andere zender” Play hield het bij de mededeling dat men volop in gesprek was met verschillende mensen om De tafel in 2027 te versterken.

VRT kreeg er plots nog extra kopzorgen bij

Naast die contractuele en strategische context speelden ook interne spanningen mee in de berichtgeving. Het Laatste Nieuws verwees begin februari naar incidenten waarbij Van Gucht te laat zou zijn opgedaagd voor live-opdrachten, onder meer bij Het journaal en bij interviews in de marge van wielerwedstrijden.

Daar bovenop kwam een reeks verkeersdossiers die, hoewel strikt genomen buiten zijn kernopdracht, wel een schaduw wierpen over zijn positie als VRT-gezicht. In januari en februari stond Van Gucht in een mediastorm door opeenvolgende veroordelingen, onder meer voor rijden onder invloed, rijden zonder rijbewijs en gsm-gebruik achter het stuur.

Van Gucht wankelt, maar is nog niet weg

Toch betekent de WK-beslissing niet dat Van Gucht professioneel volledig naar de achtergrond verdwijnt. Integendeel: in het wielrennen blijft hij nadrukkelijk in beeld. Het Nieuwsblad meldde dat Sporza zijn aanbod in het vrouwenwielrennen verder uitbreidt met onder meer La Vuelta Feminina en de Giro Donne, en dat Van Gucht daarbij instaat voor de vrouwenkoersen. Dat maakt duidelijk dat de VRT hem niet uit haar sportverslaggeving wegschuift, maar wel selectiever lijkt te positioneren.

Ook binnen de wielerredactie blijft zijn professionele reputatie overeind. Voormalig renster en analiste Ine Beyen, die opnieuw naast hem plaatsneemt in de commentaarcabine voor de vrouwenkoersen, was in uitgesproken positief over hun samenwerking. “Ruben en ik zijn een goed duo”, zei ze. En over zijn vakmanschap klonk het nog explicieter: “In zijn job is hij een krak”.

Enerzijds is Van Gucht in het voetbal duidelijk een stap achteruit gezet door de beslissing om hem niet naar het WK te sturen. Anderzijds blijft hij voor Sporza inzetbaar en zichtbaar, met name in het vrouwenwielrennen, waar hij nog altijd een prominente rol krijgt. De jongste weken tonen dus geen complete breuk, maar wel een herschikking: een bekende VRT-figuur die in één van zijn klassieke hoofddossiers moet passen, terwijl zijn positie in andere sporttakken voorlopig overeind blijft.

Is dit het begin van het einde voor Ruben Van Gucht bij de VRT?

Meest recent

Nieuws rond Karel Snoeckx beroert heel de voetbalwereld

Voor Karel Snoeckx en zijn familie waren het angstaanjagende weken na een zwaar geval van ...

259
259
Peter Vandenbempt emotioneel diep geraakt door vrouw

Voor het grote publiek is Peter Vandenbempt de vertrouwde stem bij de grootste voetbalmomenten. Maar ...

239
239
Scheidsrechter Bram Van Driessche in diepe rouw gedompeld

Bram Van Driessche beleeft bijzonder zware dagen. De Belgische topscheidsrechter deelde een ...

258
258
Van Gucht krijgt waarschuwing: "Alles naar Eddy Snelders..."

Terwijl Ruben Van Gucht volop de halve finales van het WK aan elkaar praat voor Sporza, staat er ...

416
416
Kiki Vanrafelghem zorgt voor heel wat emoties naast het veld

Voor Kiki Vanrafelghem was het allesbehalve een gewone oefenwedstrijd. De middenvelder van KV ...

490
490
Thomas Meunier deelt hartverscheurend bericht na WK

Enkele dagen na de pijnlijke uitschakeling op het WK heeft Thomas Meunier voor het eerst van zich ...

1808
1808
Herman Brusselmans haalt vernietigend uit naar Rode Duivels

Waar heel wat supporters nog met gemengde gevoelens terugblikken op het WK van de Rode Duivels, laat ...

644
644
De Ketelaere verovert opnieuw alle Belgische harten

Enkele dagen na de uitschakeling op het WK laat Charles De Ketelaere opnieuw van zich horen. Niet ...

539
539
Ruben Van Gucht maakt het bont: "Wat een mafkees!"

Ruben Van Gucht slaagt er telkens opnieuw in om de aandacht naar zich toe te trekken. Niet met een ...

183
183
Mechele krijgt heuglijk nieuws vlak na WK-uitschakeling

De Rode Duivels verteren zaterdag nog steeds de ontgoocheling van vrijdagavond, want de late ...

286
286
Ruben Van Gucht dropt enorme bom bij Vandaag Inside

Maandenlang werd er volop gespeculeerd, maar Ruben Van Gucht hield de lippen stijf op elkaar. Tot ...

363
363
Nieuw Clubstadion? De oorlog lijkt nog lang niet voorbij

Twintig jaar strijd lijkt in één klap voorbij, maar achter de schermen is het laatste ...

1529
1529
Rode Duivels zorgen nu ook buiten het veld voor chaos

Een plaats in de halve finale lonkt en heel België leeft toe naar de kraker tegen Spanje. Maar ...

189
189
Amerikaanse ‘tweeling’ Lukaku briest: “Kan niet naar buiten”

Romelu Lukaku heeft een dubbelganger rondlopen in de Verenigde Staten. Voormalige American ...

54
54
Coucke laat miljoenen spreken: "Breng het niet naar buiten"

Marc Coucke geldt uiteraard als één van de rijkste mensen van ons land. De eigenaar ...

306
306
De Ketelaere doet monden openvallen met opvallend geheim

Soms is één avond genoeg om alle twijfels weg te vegen. Waar de kritiek de voorbije ...

325
325
Update gezondheidstoestand Karel Snoeckx beroert iedereen

De voetbalwereld (en ver daarbuiten) is al dagenlang in de ban van een absurd geval van ...

208
208
Amerikaanse ambassadeur gooit olie op kokend WK-vuur

Alsof de controverse rond Folarin Balogun nog niet groot genoeg was, heeft nu ook de Amerikaanse ...

849
849
Opvallende WK-post van Marc Coucke zorgt voor storm

Terwijl de Rode Duivels zich opmaken voor hun allesbeslissende achtste finale tegen de Verenigde ...

599
599
Transfer ex-STVV'er veroorzaakt golf van verontwaardiging

Een transfer die sportief nauwelijks ophef zou veroorzaken, heeft internationaal toch voor felle ...

70
70
Nieuwe wending in drama rond ex-Rode Duivel Snoeckx

De Belgische voetbalwereld leeft al sinds zaterdag in spanning mee met de toestand van ...

675
675
Marc Degryse ontroert iedereen met hartverscheurend verhaal

Marc Degryse was jarenlang één van de absolute publiekslievelingen op de Belgische ...

389
389
Absurd drama: ex-Rode Duivel vecht voor zijn leven

Wat een gezellige zaterdagmiddag met familie had moeten worden, eindigde in een nachtmerrie die een ...

641
641
Thibaut Courtois laat achter de schermen andere kant zien

Hij hield België al meer dan eens recht op dit WK en groeide opnieuw uit tot een van de ...

152
152
Van Gucht aan de kant geschoven? Valentine haalt zwaar uit

Op televisie leidt hij momenteel de WK-uitzendingen van Sporza. Tussendoor dook hij ook nog op als ...

199
199

Meer sportnieuws