DE voetbaldocu van de Lage Landen? Dit is onze héérlijke top-7

door
DE voetbaldocu van de Lage Landen? Dit is onze héérlijke top-7

Ziet u vaak de bomen niet meer door het bos als het aankomt op voetbaldocu's? Of bent u gewoon op zoek naar nog enkele pareltjes van steengoede programma's? Wij doen een poging om u enkele Nederlandstalige 'must see' docu's voor te schotelen.

Zowel in eigen land als in Nederland schieten voetbaldocumentaires de laatste jaren als paddenstoelen uit de grond. In het buitenland heb je daarnaast uiteraard ook absolute hits zoals 'Welcome to Wrexham' of 'Sunderland 'till I die'. Die zijn overigens zeker ook om van te smullen. Wij gaan echter voor een top-7 uit de Lage Landen, willekeurig in volgorde maar allemaal meer dan het bekijken waard.

LEES OOK: Godts scoort in nipte zege Ajax, horror voor Hatenboer

1. De Spor

Sam Kerkhofs en Rik Verheye namen begin vorig seizoen verrassend Sporting Hasselt over. De club professionaliseerde in korte tijd tot een geweldige machine en promoveerde op het einde van vorig seizoen al tot op het derde niveau. Ook daar doet 'de spor' het momenteel prima met een tweede stek.

Het Play-programma volgt uiteraard de 2 BV-voorzitters maar ook de dagelijkse werking van Sporting Hasselt. Ook de spelers/technische staff en clubmedewerkers worden in de spotlights geplaatst en dat levert televisie op die ongetwijfeld ook gesmaakt wordt door mensen die iets minder voeling hebben met voetbal (lees: ook de vriendinnen/vrouwen kunnen gerust meekijken). Zowat wekelijks wordt er een nieuwe aflevering gelost via de verschillende Play-kanalen.

2. De verschrikkelijke beenbreuk van Niels Kokmeijer

Voor Nederlander Niels Kokmeijer veranderde zijn leven in 2004 op een dramatische wijze. In het duel met Sparta kreeg hij op gruwelijke wijze een trap van Sparta-speler Rachid Bouaouzan tegen zijn rechterscheenbeen, met een verschrikkelijke blessure tot gevolg. De rotschop betekende voor Kokmeijer het einde van zijn loopbaan als profvoetballer. 

Het voorval zorgde in de Nederlandse media voor afschuw en 'dader' Bouaouzan kreeg de hoon van de hele voetbalwereld over zich. Deze docu laat verschillende getuigen aan het woord en toont vooral de enorme veerkracht van Kokmeijer, die van de ene op de andere dag zijn leven drastisch zag veranderen. Persoonlijk vinden we dit één van de allerbeste Nederlandstalige docu's en hier gratis te zien:

3. Mauve

Een iets bekendere naam is uiteraard 'Mauve' dat nu al het vierde seizoen inging. Het Play Sports programma volgt de avonturen van voetbalclub Anderlecht. Waar in de beginfase nog veelal de focus lag op 'voetbalbeelden', krijgt de kijker steeds meer een inkijk in de dagelijke werking van de recordkampioen.

Daarbij wordt er voor een groot stuk openheid getoond en gaat de club ook moeilijke thema's niet uit de weg (zoals trainerswissels, afgesprongen transfers, woede-uitbarstingen,...). Doorgaans verschijnt er op vrijdag een nieuwe aflevering via Play Sports.

4. Het onwaarschijnlijke sprookje van Björn Vleminckx

Björn Vleminckx is een naam die bij KV Mechelen en NEC voor eeuwig de status van 'cultfiguur' zal oproepen. De blonde aanvaller stond bekend om zijn niet aflatende werklust. Bij Malinwa brak de 'Witte van Puurs' helemaal door en dat leverde hem een transfer op naar Nederland, waar de club uit Nijmegen een recordbedrag op tafel legde.

Bij NEC liep het aanvankelijk niet zo vlot voor Vleminckx en werd er openlijk getwijfeld aan onze landgenoot. Uiteindelijk zou het tweede seizoen van de 'blonde god' veranderen in een absoluut sprookje, waarin Vleminckx topschutter werd van de Eredivisie. ESPN brengt een bezoek aan onze landgenoot en laat oude bekenden aan het woord: hier gratis te bekijken.

5. Nederlandse club gaat van hemel naar hel en terug

In 'Het Mirakel van Deventer' keren we terug naar 28 mei 2019. Het Nederlandse RKC kampeert op dat moment al 5 seizoenen in de Keuken Kampioen Divisie (tweede niveau) en staat op een zucht van promotie naar de Eredivisie. In de heenwedstrijd speelden de Waalwijkenaren 0-0 gelijk tegen Go Ahead Eagles.

In Deventer zou een waanzinnig scenario zich ontwikkelen. In een knotsgekke partij staken beide partijen meermaals de hand uit naar promotie en was er een dramatische gebeurtenis tijdens de rust. Hieronder volledig te bekijken en eveneens om van te smullen:

6. De controversiële carrière van Aad De Mos

Aad De Mos is één van de weinige trainers die mag pronken met een Europacup op zijn naam. In het seizoen 1987-1988 pakte Malinwa Europacup II en later zou het ook nog de UEFA Super Cup te winnen. 

De Nederlander stond ook steeds symbool voor wat controverse. Zo gaf Gert Verheyen gisteren nog aan in Extra Time dat hij vaak het 'conflict' opzocht. Meermaals wisselde hij spelers voor de rust en ook zijn doortocht bij KV Mechelen ging gepaard met 'mixed feelings'. Zo was er de overstap naar concurrent (op dat moment) Anderlecht en zijn 'dubieuze' rol in de periode dat Rood-Geel bijna failliet was.

De docu 'AAD' toont vooral dat De Mos momenteel nog steeds een echt voetbaldier is, geniet van zijn familie en kleinkinderen en nog steeds vol vuur praat over zijn carrière als trainer. Hier kan u de avonturen van De Mos bekijken. Hieronder ziet u ook nog het uitstekende stuk van de collega's van NOS over zijn tijd bij KV Mechelen:

7. Nilis, de stilist met fluwelen voeten

Afsluiten doen we met één van de beste voetballers die ons land ooit gekend heeft: Luc Nilis. De ex-speler van onder meer Anderlecht en PSV is momenteel aan de slag als assistent van Stijn Stijnen bij Patro Eisden Maasmechelen (Challenger Pro League).

Furore maakte de Limburger echter vooral bij PSV en daar zullen de Eindhovenaren hem nooit vergeten. Nilis schitterde bij PSV omwille van zijn onwaarschijnlijk technisch vermogen, fluwelen baltoetsen en wondermooie doelpunten. Een ode aan één van de grootste stilisten die ons land gekend heeft kan je hier vinden:

Heeft u ze allemaal al bekeken?

Meest recent

Nzeyimana legt pijnlijke waarheid bloot rond Gouden Schoen

Vanavond staat de uitreiking van de Gouden Schoen op het programma, maar dit jaar hangt er een ...

270
270
Tessa Wullaert open over relatie: "We hebben het echt gehad"

Tessa Wullaert is al jaren het gezicht en het geweten van het Belgische vrouwenvoetbal. Als ...

236
236
Steven Defour breekt: zeldzaam openhartig

Steven Defour heeft sinds zijn afscheid bij KV Mechelen, nu dik twee jaar geleden, gekozen voor de ...

180
180
Ruben Van Gucht breekt alle taboes: "Het is te klein"

Er is zelden een week dat Ruben Van Gucht niet in het nieuws verschijnt. De VRT-man kwam de ...

89
89
“Van alle kanten komen ze”: Van Gucht doet boekje open

Hij is een man die zelden onopgemerkt blijft. Wat Ruben Van Gucht zegt of doet, zorgt steevast voor ...

378
378
Familiedrama Beckham escaleert: zoon trekt harde lijn

Wat ooit een droomfamilie leek rond een voetbalicoon is nu pure reality drama. In het huis van David ...

253
253
“Ik denk er élke dag aan”: Alderweireld verrast fans

Toby Alderweireld blijft ook na zijn actieve voetbalcarrière de wereld verbazen. Momenteel is ...

98
98
Ruben Van Gucht breekt met verleden: dit verandert alles

Ruben Van Gucht is geen figuur die zich laat vastpinnen op één verhaal of ...

262
262
Ruud Vormer verrast Club-fans met gloednieuw project

Sommige namen verdwijnen stilletjes wanneer het laatste fluitsignaal klinkt. Andere blijven hangen, ...

1208
1208
Schokkende boodschap Lamisha Musonda: "Vecht om te overleven"

De familie Musonda wordt niet gespaard van pech. Charly Musonda Junior moest vorige zomer op amper ...

0
0
"Zo word ik sneller dronken”: Messi onthult favoriete drankje

Lionel Messi staat bekend als het toonbeeld van rust en discipline, maar achter dat kalme imago ...

87
87
Trekt Genk-fan Luca Brecel dartswereld in? "Bijna klaar"

Hij verraste vriend en vijand al meer dan eens met zijn keuzes. Net wanneer je denkt dat Luca Brecel ...

129
129
Maarten Breckx en Lies Vandenberghe doen VTM-kijker huiveren

Ze staan vaak langs de zijlijn, scherp van tong en perfect voorbereid. Maar achter de camera, ver ...

195
195
Luke Littler met verstomming geslagen door Rode Duivel

In Alexandra Palace kwam zaterdagavond een einde aan een spetterend WK Darts. De winnaar konden de ...

452
452
Hans Vanaken verovert ook naast het veld alle harten

Hans Vanaken is al jaren een vaste waarde bij Club Brugge. Niet alleen met zijn voeten, maar ook met ...

378
378
Brusselmans verbluft en richt pijlen op... Véronique De Kock

Herman Brusselmans blijft genadeloos de grens opzoeken tussen satire en provocatie. De ...

387
387
Van Gucht krijgt hoon internet over zich na rijbewijs-saga

We zijn nog maar vier dagen ver in het nieuwe jaar, toch heeft Ruben Van Gucht al twee dagen op een ...

309
309
Marc Coucke doet fans schrikken met donker toekomstbeeld

Marc Coucke staat bekend om zijn gevoel voor humor, maar zijn nieuwste Instagrambericht deed toch ...

312
312
Storm rond Herman Brusselmans krijgt onverwachte wending

Herman Brusselmans is opnieuw het middelpunt van een storm die veel groter werd dan enkel een ...

302
302
Jan Mulder gaat volledig los: 'Het is pure erotiek'

Jan Mulder verdween geruisloos van de Belgische televisie, maar stil is hij allerminst. De ...

206
206
Ruben Van Gucht pakt uit met wel heel pikante onthulling

Ruben Van Gucht heeft opnieuw voor gesprekstof gezorgd. De sportjournalist van de VRT, bekend om ...

346
346
Ramp in Crans-Montana zorgt voor drama's in voetbalwereld

Het Zwitserse skioord Crans-Montana is opgeschrikt door een zware tragedie. Bij een verwoestende ...

111
111
Felle kritiek van Dedecker zet vrouwenvoetbal in brand

Traditiegetrouw blikt Het Nieuwsblad aan het einde van het jaar terug met een uitgebreid interview ...

368
368
Vanhaezebrouck steekt lofzang af over unieke wereldtopper

Na een rijkgevulde trainerscarrière heeft Hein Vanhaezebrouck zijn plek gevonden aan de ...

234
234
Gilles De Coster vertedert voetbalwereld met prachtbeelden

Wie Gilles De Coster volgt, weet dat hij zijn privéleven zorgvuldig buiten de spotlights ...

27
27

Meer sportnieuws