‘Sommer bezorgt Club Brugge levensgroot probleem’

734
‘Sommer bezorgt Club Brugge levensgroot probleem’

Yann Sommer houdt Club Brugge overeind, maar net daarin schuilt een probleem voor Ivan Leko. De cijfers ogen sterk, alleen verbergt de Zwitser momenteel meer defensieve problemen dan Blauw-Zwart lief is.

LEES OOK: Sommer komt daags na stunt met triest nieuws

Sommer verbergt de echte problemen van Club

Vier clean sheets in vijf competitiewedstrijden, amper twee tegendoelpunten en twaalf punten op vijftien. Ivan Leko lijkt de defensie van Club Brugge in een recordtempo te hebben vastgemaakt. Alleen vertelt Yann Sommer achter die geruststellende cijfers een ander verhaal. De nieuwe doelman beschermt het imago van een verdediging die veel minder stabiel is dan de uitslagen doen vermoeden.

Sommer kreeg in vijf wedstrijden zeventien schoten tussen de palen. Daarvan stopte hij er vijftien, goed voor een reddingspercentage van 88,2 procent. Club had op basis van de kwaliteit van die pogingen ongeveer 3,5 tegendoelpunten mogen slikken. Het werden er twee. Sommer voorkwam dus al 1,5 doelpunt boven op wat van een gemiddelde doelman verwacht mocht worden.

Met vier clean sheets voert hij bovendien het klassement in de Jupiler Pro League aan. Dat oogt als een triomf voor Leko’s organisatie, maar het is minstens een individuele krachttoer van zijn doelman. Zeventien doelpogingen op doel is namelijk veel voor een ploeg die de defensieve controle als een van de belangrijkste verklaringen voor de sterke competitiestart naar voren schuift.

Vooral de aard van enkele kansen is verontrustend. Club geeft niet voortdurend mogelijkheden weg, maar wanneer de organisatie wordt opengebroken, staat een tegenstander geregeld plots alleen voor Sommer. Dat gebeurde tegen Cercle Brugge en keerde terug op het veld van Lommel. Dan ontstaat het verschil tussen een georganiseerde defensie en een uitstekende doelman die de schade van zijn verdediging herstelt.

Club betaalt bijna cash voor defensieve fouten

In Lommel werd de afhankelijkheid van Sommer nog duidelijker. Club won met 0-1 en mocht opnieuw een clean sheet bijschrijven, maar Lee Han-beom had het lastig met de snelheid en directheid van de Limburgse aanvallers. Vooral voor rust werd hij enkele keren geïsoleerd. Na een halfuur moest de Zuid-Koreaan aan de noodrem hangen toen Kévin Konadu dreigde te ontsnappen. Het leverde hem een gele kaart op.

Ook na de pauze verdween de onzekerheid niet. Konadu kwam opnieuw gevaarlijk door, maar botste op Sommer. Later kreeg Wouter Wouters nog een vrije schietkans. Ook die leverde geen gelijkmaker op. Sommer pakte zo twee kansen die een wedstrijd volledig konden kantelen. Het Nieuwsblad gaf hem een 7 en concludeerde dat hij “met de week belangrijker” wordt. Lee kreeg een 4.

De doelman hield niet alleen Lommel af. Hij voorkwam ook dat alle aandacht na afloop naar de zwakke wedstrijd van Lee ging. Met een tegendoelpunt zou de centrale verdediger het gezicht van het puntenverlies zijn geworden. Nu kon Club de bus in met drie punten en zijn vierde clean sheet. Het Laatste Nieuws omschreef het treffend als “drie punten en bus op”, met dank aan de “Sicherheit” van Sommer.

Leko dreigt zwaar afhankelijk te worden van Sommer

Zelfs de enige competitienederlaag past in dat patroon. AA Gent won met 1-2 van Club, maar kreeg acht schoten tussen de palen. Sommer stopte er zes. Blauw-Zwart heeft simpelweg een doelman die momenteel bijna alles boven verwachting tegenhoudt.

Sommer werd gehaald als opvolger van Simon Mignolet. De 37-jarige Zwitser kwam transfervrij en tekende tot 2029. Met zijn ervaring, positionering en rust moest hij een vernieuwde defensie begeleiden. Voorlopig doet hij aanzienlijk meer: hij corrigeert haar.

Dat is voor Leko zowel een luxe als een probleem. Iedere trainer wil een doelman die punten pakt. Een reddingspercentage van 88,2 procent is uitzonderlijk hoog. Club mag hopen dat Sommer dit niveau vasthoudt, maar kan zijn organisatie niet blijven hopen dat hij iedere grote kans blijft pakken.

Zonder zijn dubbele reddingen tegen Cercle had Club twee punten kunnen verliezen. Zonder zijn tussenkomsten in Lommel gold hetzelfde. Sommer werd aangetrokken om Mignolet te vervangen, maar vervangt momenteel ook een deel van de defensieve zekerheid die nog ontbreekt.

Zolang hij aan 88,2 procent blijft keepen, kan Leko met de nul pronken. Zodra Sommer weer gewoon op een “normaal” niveau speelt, dreigt Club te ontdekken hoeveel problemen hij tot nu toe verborgen heeft. Misschien al tegen Aston Villa.

Maakt Club Brugge zich te afhankelijk van Yann Sommer?

Meest recent

IJskoude douche voor Anderlecht: één sterkhouder gebuisd

Na twee speeldagen is RSC Anderlecht nog steeds puntenloos in de Europa League. Donderdag speelde ...

9
9
UEL/UECL: Trossard klopt De Cat, nog meer Duivels vieren

Donderdagavond wordt de tweede speeldag van de League Phase in de Europa League afgewerkt. En ...

4
4
Europees drama Anderlecht: 0 op 6 na penalty in 96ste minuut

RSC Anderlecht heeft zichzelf serieus in de voet geschoten in de League Phase van de Europa League. ...

117
117
Start van sprookje? STVV trakteert Stayen op Europese zege

STVV heeft zijn start in de Conference League niet gemist. De Limburgers boekten donderdagavond een ...

32
32
'Flick laaiend enthousiast: Barça wil nieuwe Club Brugge-deal'

Club Brugge deed afgelopen zomer zaken met FC Barcelona. De Spaanse kampioen betaalde zo'n 10 ...

200
200
Filip Joos zwijmelt: volgende monstertransfer voor Union

Union SG heeft donderdagavond andermaal indruk gemaakt op het Europese toneel. Tegen Real Sociedad ...

65
65
Anderlecht laat kansen liggen: één titularis valt uit de toon

RSC Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de League Phase van de Europa ...

69
69
Na WK-drama: Tessa Wullaert loopt helemaal leeg op Instagram

Tessa Wullaert laat zich niet zomaar doen. Terwijl de Red Flames na een nieuwe mislukte WK campagne ...

55
55
UEL/UECL: Sadiki voorkomt megastunt, Kroatische blamage Ajax

Donderdagavond wordt de tweede speeldag van de League Phase in de Europa League afgewerkt. En ...

45
45
Wat een opluchting: AA Gent vloert in slotfase stugge Denen

Andermaal heeft AA Gent veerkracht getoond in Europa. De troepen van Rik De Mil leken lange tijd de ...

45
45
IJzersterk Union beloont zichzelf pas in dolle slotfase

Een fel gehandicapt Union heeft vanavond andermaal een glansprestatie afgeleverd in Europa. De ...

44
44
Januzaj terug naar Anderlecht? Sporza-analisten reageren

De transfermarkt is al een poosje gesloten, maar verschillende spelers zijn momenteel op ...

144
144
Bruno verbaast iedereen met basiself; vier wissels bij STVV

STVV opent donderdagavond zijn campagne in de Conference League met een thuismatch tegen het ...

48
48
'Code rood United: topcoach meldt zich op Old Trafford'

Manchester United blijft ook dit seizoen de teleurstellingen opstapelen. Deze week liepen de ...

108
108
'Marktwaarde explodeert: Club ruikt Engelse monstersom'

Club Brugge heeft in de Champions League flink indruk gemaakt met zijn stuntzege op Internazionale. ...

346
346
Nainggolan gelooft ogen niet: "Lijkt beste verdediger van België"

De Jupiler Pro League is inmiddels al acht speeldagen onderweg. En tot verbazing van zowat alle ...

279
279
Hubert puzzelt met basiself Union; grote comeback bij Gent

Donderdagavond komen liefst vier Belgische clubs in actie op het Europese toneel. AA Gent en Union ...

22
22
Zondebok gevonden: De Bruyne krijgt ervan langs bij Napoli

Drie dagen geleden was hij nog de koning van Napels. Na de 3-1-nederlaag in Villarreal ligt Kevin De ...

184
184
Vanhaezebrouck voorspelt: Leko dumpt Brugse cultheld

Club Brugge schreef dinsdag geschiedenis door met 3-4 te winnen op bezoek bij Inter. De grote ...

502
502
De Condé op toerental: Genk pakt uit met groot nieuws

Eerder deze week maakte KRC Genk reeds bekend dat Josué Kongolo zijn lot langer aan de club ...

257
257
Club Brugge vreest rampscenario rond Mechele

Club Brugge verbaasde dinsdag Europa met een 3-4 zege op het veld van Inter. Blauw-Zwart kwam wel ...

754
754
Sergio Gomez blikt terug op RSCA én velt oordeel over Union

Union Sint-Gillis ontvangt donderdagavond Real Sociedad op de tweede speeldag van de competitiefase ...

61
61
De Meyer: "Dit is een historisch moment voor STVV"

Kan STVV vanavond geschiedenis schrijven? De Truienaars hopen vanavond de Conference League-campagne ...

12
12
Aanwinst maakt indruk bij RSCA: "Loopt vlot voor mij"

Antoine Sibierski zorgde voor een goede zomermercato. De titel is nog te hoog gegrepen voor dit RSC ...

152
152
'Kompany lonkt naar Club Brugge-deal'

Club Brugge gaat in de zomer weer heel wat talent kwijtspelen, dat is een zekerheid. Blauw-Zwart ...

636
636

Meer sportnieuws