De Rode Duivels hebben een afspraak met de geschiedenis. Kunnen ze 40 jaar na het WK 1986 Spanje weer uitschakelen in de halve finales? VoetbalNieuws blikte vooruit met ex-Rode Duivel Alex Czerniatynski. Maken de Belgen kans en moet Rudi Garcia Romelu Lukaku opstellen?
België is bezig aan een goed WK. De start was aarzelend, maar de Belgen groeien. Tegen Senegal was er een historische comeback, tegen de Verenigde Staten speelden de Belgen één van hun beste WK-matchen sinds vele edities. Alex Czerniatynski, 31-voudig Rode Duivel en zelf actief op de WK’s van 1982 en 1994, sprak over de kansen van de Belgen. Hij had ook lof voor het fenomeen Romelu Lukaku.
LEES OOK: WK-droom slaat om: horrorscenario treft Rode Duivels
Alle druk bij Spanje"Het valt eerst en vooral te hopen dat we kunnen scoren tegen Spanje, want dat lukte nog niemand op dit WK. Wij hebben als België zijnde alvast niks te verliezen tegen de Europees kampioen. Er zit alvast een goede evolutie in de prestaties van de Belgen. Tegen Nieuw-Zeeland, Senegal en de Verenigde Staten vonden we toch vlot de weg naar doel (12 doelpunten, nvdr.)."
"Ik ben ook benieuwd met welke ploeg we gaan starten tegen Spanje. Tegen de VS waren er toch heel wat verrassingen in de basisopstelling. Ik zie het echter positief in: onze coach heeft ook een konijnenpoot, want alles wat hij doet, dat lukt. Mijn pronostiek? 1-1 en we winnen met strafschoppen."
Romelu Lukaku: hét fenomeen van België
Romelu Lukaku is dit WK énorm bepalend. De aanvaller viel tot op heden vier keer in en was telkens héél belangrijk. Zijn inzet zorgde voor de gelijkmaker tegen Egypte, tegen Nieuw-Zeeland zorgde hij voor groepswinst met een goal en assist, tegen Senegal luidde hij de comeback in. Tegen de VS scoorde hij in het slot nog de 1-4. Als basispion tegen Iran verliep het een stuk moeilijker, wat logisch is na een jaar amper te hebben gevoetbald. De grote vraag is of hij tegen Spanje moet starten, of moet Garcia hem als luxe-invaller met héél veel impact achter de hand houden?
"Kijk, wij hebben voor mij maar één diepe spits bij de Belgen en dat is Romelu Lukaku. Ik zeg dat met alle respect voor Charles De Ketelaere, die het goed deed tegen de VS en twee keer scoorde. Maar Lukaku is voor mij een echte spits. Lukaku is een muur. Hij is een enorm goed aanspeelpunt. Probeer hem maar eens af te stoppen. Hij zorgt ook voor rust in onze ploeg. Heb je het achteraan moeilijk, dan kan je al eens een bal naar voren trappen en Lukaku houdt die dan wel bij. Het is een enorm groot verschil als hij op het veld staat. Zijn impact is enorm. Het is alleen de vraag of hij fysiek klaar is, maar het is iemand die de defensie van Spanje stevig aan het werk kan zetten."
Czernia zou 'Big Rom' toch nog achter de hand houden. "Iedereen wist dat Lukaku niet aan het toernooi kon beginnen als basispion, maar ondertussen zijn we toch al wat weken verder en deed hij toch al het nodige ritme op. Ik zou hem echter nog achter de hand houden om na de rust mee het verschil te maken."
De ex-spits is een grote fan van de spits van Napoli. "Lukaku is simpelweg een topper. Ik heb het altijd al gezegd: Lukaku is onze beste spits ooit in België. Er was veel kritiek op hem in het begin en in mijn omgeving hoorde ik sommigen zeggen dat ze het niet begrepen dat Lukaku meeging naar het WK, omdat hij amper speelde door blessures. Op dit WK bewijst hij nog maar eens wat zijn impact is. Zonder hem waren we misschien al terug thuis. Hij is o zo bepalend met zijn goals, ook nu bewijst hij dat weer. Bijna 100 goals voor de Rode Duivels. Moeten we nog meer zeggen (lacht)? Ik denk niet dat ik het nog ga meemaken dat iemand dat aantal haalt bij de Belgen (lacht)."
Een leuke vaststelling: op dit WK is de ‘ouderwetse nummer negen’ weer helemaal teruggekeerd. "Klopt. Kijk naar Erling Haaland. Ik heb zijn matchen gezien en hij raakt amper een bal, hé. Maar wat doet hij wel? Zijn goals scoren. Voila. Er is een spits die echt ongelooflijk is als allrounder en dat is Harry Kane. Die is overal op het veld aanwezig en scoort ook nog eens. Héél straf."
Gesprek met Alex Czerniatynski over #ESPBEL en de enorme impact van Romelu #Lukaku 🇧🇪🔥
— Claudio Reulens 💻⚽ (@CReulens) July 10, 2026
https://t.co/9VNenBk6fo
Claudio Reulens