Nederland ligt uit het WK. Dat is geen verrassing wie Oranje de afgelopen maanden en jaren heeft gevolgd. Bij VoetbalNieuws voorspelden we een aantal weken geleden nog dat de Nederlanders misschien de WK-flop kon worden.
Zo geschiedde. Het artikel kan je hier terugvinden. We gaven toen al aan dat Nederland absoluut geen topploeg heeft. Filip Joos was na de 7 op 9 in de groepsfase wel heel lovend over Oranje.
LEES OOK: Na WK-debacle neemt Koeman ontslag bij Oranje
Nederland is géén topland meer"Dit Nederland heeft enorm veel potentieel. Ik vind het een topland. Ik schat hen veel hoger in dan Duitsland”, zei hij toen aan Sporza. Maar wie wat dieper keek, zag een kwetsbaar Oranje tegen Japan én ook tegen Zweden. Het werd toen wel 5-1, maar Zweden had zomaar een keer of drie kunnen scoren. We haalden voor de eerste match van Nederland al aan dat Virgil van Dijk geen Europese top meer is, wat ook dit WK bleek. Op zijn 34ste is het beste er toch vanaf, plus achteraan waren er te veel spelers buiten strijd.
Vooraan is enkel Cody Gakpo iemand die nog echt meedraait aan de top. Hij bewees dat hij de beste Nederlandse aanvaller is en dat al een aantal jaren. Brian Brobbey scoorde wel drie keer, maar was nergens tegen Marokko. Aanvallend heeft Nederland al vele jaren problemen. Het is gewoon al jaren aan een stuk geen topland meer. Het is niet meer die ploeg die er tussen pakweg 1994-2014 stond. Oranje is zoals België op dit moment. Subtop in de wereld en dan kan je echt van iedereen verliezen op zo’n WK. Op een goede dag ook winnen.
Marc Degryse haalde aan: “Als ik kijk naar Engeland, Spanje en Frankrijk…”. Nederland hoort al vele jaren niet meer in dat rijtje. Virgil van Dijk sprak ook over het feit dat alle grote ploegen zo spelen zoals Oranje tegen Marokko, maar Nederland moet daar niet naar kijken. Wel naar de ploegen daaronder. Het is de harde realiteit.
Oranje kan het spel niet meer zelf maken tegen sterke ploegen
Nederland heeft absoluut geen beter elftal dan Marokko. Ja, er spelen jongens bij de wereldtop. Maar dat zijn vooral de defensieve krachten. Buiten Gakpo is er geen aanvallende speler die bij de wereldtop speelt. Tijani Reijnders is invaller bij Man City. Wout Weghorst moest zelfs mee. De bankzitter van Ajax. Dat zegt genoeg. Ronald Koeman koos voor een meer defensief voetbal, maar het werkte wel bijna. Als die goal in de 90ste minuut niet was gevallen, was hij wellicht de goede resultaatcoach. Nu krijgt hij de volle laag. Part of the game.
Koeman besefte ook dat hij met deze ploeg tegen ploegen uit de top tien van de FIFA-ranking niet het spel kan maken. Oranje won al ruim vier jaar niet meer van een land uit de top 25. Nederland heeft altijd uitgegaan van aanvallend voetbal, maar Louis van Gaal wist jaren geleden al dat Oranje die spelers niet meer heeft. Hij speelde toen ook defensiever en haalde de finale. Dat Koeman zich met deze kern, met ook heel wat spelers die ontbraken, wat meer ging ingraven was heus geen verrassing.
Nederland wereldkampioen! Na een 5-1-zege tegen Zweden ging men daar in geloven in Nederland, ook in België. We haalden in ons artikel aan dat dit nooit ging gebeuren. Zo geschiedde. Het WK is inzake weken halverwege en Oranje is naar huis. Jammer voor het Oranje-legioen, dat wél wereldtop is. Dat zij terug huiswaarts moeten, is het grootste verlies van de uitschakeling van Nederland.
Claudio Reulens