De laatste weken is in Nederland een zeer opmerkelijk schandaal losgebarsten. Alles begon met de 6-0-pandoering die het NAC Breda van Carl Hoefkens twee weken geleden kreeg op het veld van Go Ahead Eagles. Na die partij diende NAC klacht in.
Zij opperden immers dat bij de tegenstander linksachter Dean James onterecht opgesteld werd. Hun redenering was dat de Indonesische international niet speelgerechtigd was omdat hij niet over de vereiste werkvergunning beschikte.
LEES OOK: 'Hoefkens in shock: Belgische collega zaagt aan stoelpoten'
Paspoortrel in NederlandJames werd nochtans in Nederland geboren en getogen, maar koos een jaar geleden om uit te komen voor Indonesië. Maar daarvoor moest hij een Indonesisch paspoort aanvragen en zijn Nederlandse pas opgeven, want bij onze noorderburen worden dubbele nationaliteiten niet toegelaten.
Dat deed een stevige bom barsten, want James is lang niet de enige speler in de Eredivisie die in die situatie verkeert. Heel wat Nederlandse spelers kozen er de jongste jaren voor om uit te komen voor landen als Indonesië en Suriname. En dus rijst nu de vraag: tellen zij nog als Nederlanders of zijn ze voortaan niet-EU-spelers, wat betekent dat ze een werkvergunning en een hoger basisloon moeten hebben?
Heel wat spelers geviseerd
De KNVB moest daarom vragen aan clubs om voorlopig alle spelers aan de kant te houden over wiens situatie nog onduidelijkheid is. Daardoor mogen plots een waslijst aan spelers niet meer uitkomen voor hun clubs.
In totaal werden al acht spelers in de Eredivisie en Keuken Kampioen Divisie op non-actief gezet. Onder hen ook gewezen Antwerp-speler Tjaronn Chery, die tegenwoordig voor NEC uitkomt. De 37-jarige is sinds 2021 international bij Suriname en wordt daardoor ook geviseerd.
Jannick Lanckriet