Belgisch voetbal kreunt: 666 miljoen euro als noodoplossing

door
Belgisch voetbal kreunt: 666 miljoen euro als noodoplossing

Het Belgische voetbal leeft al vele jaren boven zijn stand. Dankzij kapitaalsinjecties van de eigenaars houden veel clubs het hoofd boven water. De Pro League kwam met een overzicht van de kapitaalsinjecties van de afgelopen vijf jaar.

LEES OOK: Straffe Anderlecht-comeback? Ariël Jacobs reageert

Veel clubs leven boven hun stand

Van 2021 tot heden werd er maar liefst 666 miljoen euro aan extra kapitaal in het Belgische profvoetbal gepompt. Hallucinante cijfers en die kunnen nog oplopen, want 2026 is nog maar net begonnen. Dit jaar werd er al voor 43 miljoen euro ingelegd. Dat gebeurde bij Lommel SK (18 miljoen euro), OHL (10,3 miljoen euro), FCV Dender (9 miljoen euro), Beerschot (4,9 miljoen euro) en Lierse SK (1,5 miljoen euro).

In 2025 bedroeg de totaalsom in de JPL en CPL 200 miljoen euro, in 2024 238 miljoen euro en in 2023 183 miljoen euro. Geen goede evoluties, ook al willen ze in de Pro League vooral het positieve benadrukken. Heel veel clubs voeren een ronduit ongezond beleid en als de eigenaar zegt stop, dan is het compleet game over. Zorgelijk, voor heel wat clubs.

Welke clubs kregen sinds 2021 de meeste injecties? Met stip op nummer één is Standard met 86,3 miljoen euro. Daarachter maken Lommel SK (64,8 miljoen euro), Royal Antwerp FC (54,3 miljoen euro), OHL (54,3 miljoen euro) en Westerlo (47,5 miljoen euro) de top vijf vol. Ook KAS Eupen (44,9 miljoen euro) en RWDM (41 miljoen euro) overleven bij gratie van hun eigenaars.

Club, Genk, STVV én Borains als voorbeeld

Opvallend: enkel Club Brugge, KRC Genk, STVV en Francs Borains staan op 0 inzake kapitaalsinjecties sinds 2021. Bij STVV gebeurde dat één keer, maar door de goede transfers kregen de Japanners dat geld (2,3 miljoen euro) vorig jaar al terug. Het is alvast een goed teken dat Union SG, Anderlecht, Antwerp FC, AA Gent, Seraing, Cercle Brugge (ze betaalden zelfs 6 miljoen euro terug), Lierse SK, RFC Luik, Francs Borains en Charleroi géén kapitaalsinjectie deden in 2025. Zeven van die clubs maakten bovendien winst.

Bij Standard en Antwerp zijn ze op zoek naar extra investeerders of overnemers, bij Westerlo en OHL moeten de kosten naar beneden. Over Westerlo informeerden we al eerder dat ze in Turkije de geldkraan wat meer dichtdraaien. De beloften- en vrouwenploeg werden geschrapt, de transfersommen die ze uitgeven gingen al drastisch omlaag en Belgische toplonen geven aan spelers is ook verleden tijd.

Moet het Belgische voetbal een financiële stap terugzetten?

Meest recent

Grote crisis bij Antwerp: Goots velt oordeel over toekomst

Royal Antwerp FC verloor kansloos met 0-4 van een zeer sterk RSC Anderlecht. De score was nog ...

2
2
'Club Brugge ruikt geld bij deal van 80 miljoen euro'

Club Brugge incasseerde de afgelopen honderden miljoenen euro’s via uitgaande transfers. De ...

106
106
Euvrard geeft toe: zomeraanwinst mag Standard al verlaten

Bij Standard kennen ze alweer een zeer moeilijk seizoen. Vincent Euvrard zal met zijn team moeten ...

21
21
Overname op til? Saudi-Arabië zorgt voor bommetje in JPL

Onze redactie kwam de afgelopen maanden met een aantal primeurs. Zo haalden we al een hele tijd ...

264
264
Belgisch voetbal kreunt: 666 miljoen euro als noodoplossing

Het Belgische voetbal leeft al vele jaren boven zijn stand. Dankzij kapitaalsinjecties van de ...

88
88
Vanderbiest voert druk op: "Bij hén is het van moeten"

KV Mechelen kan vanavond een zeer goede zaak doen in de Jupiler Pro League. Ze nemen het in eigen ...

45
45
'KV Mechelen mist duo, Hayen hakt Genk-knopen door'

KV Mechelen krijgt straks KRC Genk over de vloer, een van de rechtstreekse concurrenten in de jacht ...

297
297
De Mil moet puzzelen: sterkhouders out bij AA Gent

KAA Gent gaat zaterdag op bezoek bij Charleroi, een rechtstreekse concurrent voor de top zes. ...

81
81
Vader Vlasic brandt Van Gucht af na ontkenning scheiding

Wel gescheiden, niet gescheiden en uiteindelijk... blijken Ruben Van Gucht en Blanka Vlasic toch ...

218
218
Leko verschaft cruciale update uit ziekenboeg Club Brugge

Aanstaande woensdag komt Atlético Madrid op bezoek in Jan Breydel, waar Club Brugge zondag ...

230
230
Schreuder naar Anderlecht: laatste struikelblok bekend

Na de straffe bekerzege tegen Antwerp gaan er hier en daar stemmen op om interimcoach ...

703
703
Jan Mulders hart bloedt: “Ik dacht aan begrafenissen”

Jan Mulder werd een poos geleden genadeloos aan de kant geschoven door VTM. De Nederlandse analist ...

91
91
Kaye Furo meteen naar de achtergrond bij Brentford

Kaye Furo maakte afgelopen wintermercato de verrassende transfer naar Brentford. De aanvaller was ...

179
179
Straffe Anderlecht-comeback? Ariël Jacobs reageert

RSC Anderlecht pakte in de beker een ferme opsteker door zich onverhoopt te kwalificeren voor de ...

421
421
Ophef na Atlético-Barça: Flick compleet over de rooie

FC Barcelona kreeg in de beker een ferm pak slaag van Atlético Madrid, de tegenstander van ...

54
54
De Cat spaart lof niet over Taravel: “Hij had gelijk”

RSC Anderlecht zat de afgelopen weken in de hoek waar de klappen vallen, maar tegen Royal Antwerp FC ...

298
298
‘Romano dropt groot transfernieuws over Stankovic’

Aleksandar Stankovic is een schot in de roos bij Club Brugge. Blauw-Zwart haalde de middenvelder ...

315
315
Openda helemaal afgemaakt door Italiaans icoon

Het was toch een verrassing toen eind augustus het nieuws kwam dat Loïs Openda een toptransfer ...

121
121
'Anderlecht zet verrassende stap in zoektocht naar TD'

Anderlecht plaatste zich donderdagavond voor de bekerfinale en dat was een welkome opsteker in ...

636
636
Kompany balt vuist: Bayern maakt einde aan transfersaga

Vincent Kompany kan zeer tevreden zijn over het seizoen van Bayern München tot dusver. Zijn ...

52
52
Grote transferverrassing rond Igor Thiago

Igor Thiago zag zijn eerste seizoen bij Brentford nog in rook opgaan door aanhoudend blessureleed, ...

104
104
Om deze reden zat Mignolet plots naast Garcia bij loting

Donderdagavond vond in Brussel de loting plaats voor de volgende editie van de Nations League. De ...

203
203
Overname Antwerp op komst? Club bevestigt gesprekken

Er wordt intussen al een hele tijd druk gespeculeerd over de toekomst van Antwerp. Sinds de titel in ...

839
839
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht vol voor Schreuder, exodus bij Club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

281
281
Rode Duivels schrikken: bomvolle speelkalender bekend

De loting van de Nations League heeft België in een loodzware groep in de Nations League ...

107
107

Meer sportnieuws