Nederland versus België: is de kloof nu écht gedicht?

door
Nederland versus België: is de kloof nu écht gedicht?

“De kloof met de Nederlandse top is door de Belgische topclubs wel gedicht”, klonk het in de HLN Voetbalpodcast. Maar is dat wel zo? We gingen de cijfers eens van naderbij bekijken.

Club Brugge is de vaandeldrager van het Belgische voetbal geworden. De afgelopen vijf jaar wisten ze twee keer de groepsfase van de Champions League te overleven, waarna ze telkens in de achtste finales strandden. In de Conference League werd de halve finale gehaald.

LEES OOK: Bizar: Newcastle waarschuwt fans voor Lotto Park

Nederland beter in de Champions League

Daaronder is het een stuk minder. Ploegen als Union SG en Anderlecht haalden nog de kwartfinales van de Europa League en Conference League, maar verder kwamen ze niet. In Nederland doen ze in de Champions League nog iets beter. PSV overleefde de groepsfase twee keer, Feyenoord en Ajax één keer. Het is duidelijk dat de top in Nederland breder is. 

Al mag Union SG misschien nog dromen. Ploegen als Antwerp en Anderlecht zijn weggezakt, KRC Genk kan dat niveau van de Champions League nog niet halen. België maakt vooral het verschil in de Conference League en Europa League. Vooral dankzij stabiele resultaten, waarbij clubs regelmatig de kwartfinales halen. Alleen hebben de Nederlandse clubs daar nog meer uitschieters. Feyenoord behaalde zo de finale van de Europa League in 2022, die ze verloren van AS Roma. AZ bereikte net als Club Brugge eens de halve finale van de Conference League.

Conference League is voor België

Maar België presteert constanter. De afgelopen vier seizoenen behaalden de Belgische clubs drie keer meer punten voor de UEFA-ranking en ook dit seizoen doen ze het voorlopig een stuk beter. Het is en blijft een enorme domper voor België dat Anderlecht zich Europees liet vernederen door Häcken en AEK Athene.

België doet het in de Champions League minder goed dan Nederland en ook in de Europa League is het niet echt beter. Wél in de Conference League en laten we nu net daar geen vertegenwoordiger hebben. Dat Union SG won van PSV wil niet zeggen dat de Belgische clubs de Nederlandse hebben voorbij weten te steken.

Ajax de koning van de transfers

Er wordt ook aangehaald dat de Belgische clubs stilaan zo goed als hen verkopen. Als we naar de cijfers (van de afgelopen vijf jaar) van Transfermarkt kijken en we halen die van de topclubs uit beide landen boven, dan komen we aan volgende klassering:

  1. Ajax: 893 miljoen euro
  2. Club Brugge: 334,50 miljoen euro
  3. PSV: 331,22 miljoen euro
  4. Feyenoord: 299 miljoen euro
  5. KRC Genk: 253,60 miljoen euro
  6. AZ: 242 miljoen euro
  7. Anderlecht: 203,35 miljoen euro
  8. Union SG: 155 miljoen euro 

Top 10 duurste uitgaande transfers:

  1. Antony: 95 miljoen euro
  2. Lisandro Martinez: 57 miljoen euro
  3. Jorrel Hato: 44 miljoen euro
  4. Mohammed Kudus: 43 miljoen euro
  5. Cody Gakpo: 42 miljoen euro
  6. Jurriën Timber: 40 miljoen euro
  7. Hakim Ziyech: 40 miljoen euro
  8. Donny van de Beek: 39 miljoen euro
  9. Charles De Ketelaere: 37,50 miljoen euro
  10. Ardon Jashari: 36 miljoen euro 

Conclusie: België is goed bezig, maar het gat met Nederland is nog niet gedicht. Enkel Club Brugge kan sportief wedijveren met PSV, Ajax is inzake transfers een klasse apart. Zo verkochten ze na een gewoon seizoen iemand als Jorrel Hato voor 44 miljoen euro. Feyenoord en Union SG zijn de laatste jaren aan een opmars bezig inzake transfers. Op sportief vlak presteert Nederland ook nog beter in de Champions League, waar enkel Club Brugge meekan met de Nederlandse top. Het valt te hopen dat Union SG zich daar tussen kan wringen.

Is de kloof gedicht?

Meest recent

Gelukje voor Club? Hein velt verdict over rood Standard

Daags voor de Champions League-verplaatsing tegen Atalanta BC, heeft Club Brugge KV in eigen land ...

7
7
Antwerp krijgt klappen: "Heb daar weinig woorden voor"

Antwerp FC zit momenteel in de hoek waar de klappen vallen. Na de recente 1 op 9 verloor de Great ...

29
29
STVV-Genk: één wissel Vrancken, Fink gooit ploeg overhoop

De ogen voetbalminddend Limburg zijn zondagmiddag op Stayen gericht. Daar vindt immers de geladen ...

46
46
Real krijgt er vijf om de oren: Spaanse pers pakt Courtois aan

In de Spaanse Primera Division heeft Real Madrid zaterdag een enorme optater geïncasseerd. De ...

84
84
TRANSFERUURTJE: 'Nieuwe spits Anderlecht, monsterdeal Real'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

155
155
Toptransfer voor Zulte Waregem: "Simpelweg héérlijk"

Zulte Waregem is bijzonder goed bezig en dat hebben ze onder meer te danken aan een van hun absolute ...

83
83
'Megadeal in de maak: Real Madrid legt monsterbod neer'

De zomemercato ligt nog maar net achter de rug, maar de clubs zijn achter de schermen druk bezig met ...

51
51
Nederland versus België: is de kloof nu écht gedicht?

“De kloof met de Nederlandse top is door de Belgische topclubs wel gedicht”, klonk het ...

128
128
Geen deal tussen Club en Cercle: "Voel me hier thuis"

Club NXT zag afgelopen zomer heel wat ervaren jonkies de club verlaten. Ondertussen staan ze ...

137
137
Vandenbroeck & co maken statement: "Hebben hen overtroffen"

Onze redactie liet voor het seizoen al weten dat Sven Vandenbroeck een coach was om in de gaten te ...

60
60
Gelijk én ongelijk van Hein: twee spitsen veroveren JPL

Hein Vanhaezebrouck is een analist met een zeer uitgesproken mening. Dat zorgt vaak voor sappige ...

149
149
Janssen luidt alarmbel: Antwerp in lichterlaaie

Royal Antwerp FC verloor met 2-0 van Zulte Waregem. De Great Old speelde alweer een zwakke wedstrijd ...

152
152
Felle clash tussen Annelien en 'Verrader' Deschacht: “Zwijg!”

Olivier Deschacht was vroeger bekend in het voetbalmilieu, ondertussen heeft de ex-speler van ...

83
83
'Pro League beeft: Anderlecht doet rel ontploffen'

Anderlecht liet het uitvak op Den Dreef leeg: een ticketrel die écht ontploft. Met amper 580 ...

255
255
Hayen glundert: zo won Club Brugge na acht jaar op Standard

Nicky Hayen haalde opgelucht adem. Club Brugge won gevleid met 1-2 op het veld van Standard, waar ze ...

224
224
KV Mechelen strenger dan Anderlecht: zéér bizarre evolutie

Bij RSC Anderlecht draait het niet. Besnik Hasi blijft de matige resultaten aan elkaar rijgen en de ...

219
219
Bliksemcomeback Stijnen in Jupiler Pro League?

Stijn Stijnen komt vaak negatief in het nieuws, maar wie puur naar het sportieve kijkt, moet ...

263
263
‘Schokscenario: wordt De Mil plan A bij Anderlecht?’

Marc Delire wakkert het vuurtje aan: Rik De Mils stijl zou dichter bij het paars-witte DNA liggen ...

273
273
'Transferknaller bij RSCA: miljoenenbod op opvolger Dolberg'

RSC Anderlecht gaat in januari de transfermarkt moeten opgaan. De Brusselaars zagen Kasper Dolberg ...

365
365
'Kompany in tranen: Kane pakt zijn koffers'

Kane onder Vincent Kompany draait op topsnelheid: goals, assists, leiderschap. Maar ondertussen ...

344
344
Topvondst van De Condé: stille kracht met waanzinnige impact

KRC Genk moet vandaag aan de bak. Er is maar een oplossing: winnen op het veld van STVV. Bij de ...

268
268
Vanaken verklapt 'geheim' over aanpak van Club Brugge

Club Brugge won gevleid met 1-2 op het veld van Standard. Het zag een uur lang stevig af, tot Marlon ...

290
290
Bom in Anderlecht: opvallende coach klaar om over te nemen

Bij een aantal topclubs komt de trainer stevig onder druk te staan. Gaan er de komende weken nog ...

706
706
Wederopstanding bij Club? "Wat heeft hij gegeten?"

Club Brugge heeft zaterdag een deugddoende driepunter gepakt. Het won voor het eerst in jaren nog ...

744
744
David onthult: Pocognoli gaf donderpreek

Nadat ze vorig seizoen na straffe play-offs de titel pakten, blijft Union dit seizoen door de ...

52
52

Meer sportnieuws