Statistische bom in JPL: Club op 1, twee toppers in nesten

1179
Statistische bom in JPL: Club op 1, twee toppers in nesten

"Het klassement liegt nooit", wordt wel eens gezegd. Maar klopt dat wel, en staat iedereen aan het eind van de rit écht op de plek waar hij thuishoort? Nu we alsmaar meer om de oren worden geslagen met allerlei data en statistieken nemen we de proef vlak voor de Play-Offs graag eens op de som. Wie kreeg de voorbije maanden meer dan waar hij recht op had, en wie mag zich mager bedeeld voelen?

De teerlingen zijn geworpen, aan de reguliere competitie valt niets meer te veranderen. Tijd voor de Play-Offs, waarin het zowel boven –als onderin écht om de knikkers gaat. Terwijl zes ploegen strijden om de landstitel en vier teams vechten om de degradatie te ontlopen mogen de overige zes clubs hun kansen op een Europees ticket trachten gaaf te houden. In de drie groepjes vallen op het eerste gezicht vrij weinig verrassingen te noteren. Toch mogen vooral AA Gent, Antwerp en Standard zich gelukkig prijzen, terwijl onder meer Cercle Brugge en Beerschot reden tot klagen hebben. Dat zit zo.

LEES OOK: Sam Kerkhofs slaat hard terug op kritiek Dender

Expected points

Een van de meest bekende statistieken in het hedendaagse voetbal is de zogenaamde xG, ofwel de u inmiddels vast welbekende expected goals. Lees: het aantal doelpunten dat een elftal in een gegeven wedstrijd op basis van de kansen had moeten scoren. De tegenhanger daarvan zijn de xGA of expected goals against, die op hun beurt uitdrukken hoe vaak de tegenstander in theorie raak had moeten treffen. Met die twee parameters indachtig kunnen we dan ook telkens berekenen wat de eigenlijke uitslag op het bord mathematisch gezien had 'moeten' zijn. En bijgevolg de punten herverdelen.

Op die manier komen we tot slot uit bij de expected points: het aantal punten dat iedere ploeg doorheen het seizoen op papier had moeten verzamelen. Wat dus als de logica in elke match gewoon zou zijn gerespecteerd, en de 16 eersteklassers vanuit dat oogpunt opnieuw worden gerangschikt? Vijgen na Pasen uiteraard, maar een blik op die fictieve stand levert toch een paar opmerkelijke vaststellingen op. Zo kon het leven er voor heel wat ploegen momenteel helemaal anders uitzien, en hadden er misschien zelfs enkele ontslagen niet hoeven te vallen. Beginnen doen we evenwel met de titelrace.

Club Brugge op kop

Daar maakte KRC Genk op de slotspeeldag nog vlug een statement. Iedereen blaakt van het zelfvertrouwen bij de fiere leider, waar Thorsten Fink de druk vakkundig afhoudt. "Die ligt bij de achtervolgers. Ik zou niet met hen willen wisselen", ziet de Duitser geen nadeel in de halvering van de kloof met concurrenten Club Brugge en Union. Fink is dus ongetwijfeld opgelucht dat zijn troepen een voorsprong van negen punten vergaarden in plaats van de vijf eenheden achterstand die het model voorschrijft te moeten ophalen. Niet toevallig vinden velen de regerend landskampioen nog altijd dé favoriet.

Omwille van hun ervaring, prestaties in de Champions League, comeback in de vorige editie én kwaliteit van de kern, maar simpelweg ook omdat Club de Play-Offs ondanks de extra belasting zomaar als koploper had kunnen aanvatten. Zowel op aanvallend als defensief vlak deed het zichzelf tekort. Net als vorig seizoen trouwens, toen het voor de play-offs al in de nek van Union had kunnen hijgen. Hans Vanaken benadrukte achteraf meermaals dat de Brugse meeval in de laatste rechte lijn in schril contrast stond tot de tegenslag in de maanden daarvoor. Een stelling die Ronny Deila zal beamen.

Charleroi in top zes

Met slechts twee puntjes verschil blijft de schade wel beperkter voor zijn opvolger Nicky Hayen. Dat die volstaan om de polepositie over te pakken ligt voornamelijk aan de 12 (!) punten die Genk moet inleveren. Zonder afbreuk te doen aan het werk van Fink was er tot dusver dus af en toe toch een flinke dosis (kampioenen?)geluk mee gemoeid voor de Limburgers, die mede dankzij tien strafschoppen een pak efficiënter zijn dan vorig jaar. Of toch achterin, want tegenover de extra tegentreffers die ze hadden kunnen slikken staat dat Tolu en co zelf ook gerust iets vaker de netten konden laten trillen.

Dat geldt ook voor Union, dat met twee punten meer eveneens haasje over doet en zo in het spoor blijft van Club. Genk valt dus ineens van één naar plaats drie, al blijft het trio titelpretendenten wel ongewijzigd. Tenslotte is er nog steeds een kloof van acht punten met het nummer vier Charleroi. Jawel, Charleroi. Vooral de tien goals die ze vergaten te maken, en opgeteld 11 punten waard waren, braken de Zebra's zuur op. Op plaats vijf vinden we pas Anderlecht terug, vorig jaar al dé 'overperformer' met een overschot van maar liefst 18 punten. Dit keer kreeg Paars-Wit 'slechts' zeven stuks te veel.

Antwerp & AA Gent

Voor wie nog niet echt overtuigd was dat Colin Coosemans haast op zijn eentje de boel rechthoudt: volgens de data had de doelman zich 15 keer meer moeten omdraaien. Eén collega doet beter: Antwerp-sluitstuk Senne Lammens, die 19 (!) doelpunten meer had moeten incasseren. Beide ploegen waren zelf bovendien klinisch aan de overzijde, wat zich uit in een verschil van respectievelijk 20 en 26 goals in hun verwachte doelsaldo. Antwerp zakt zowaar naar -11 én plaats 11 in de stand, akelig dicht bij de gevarenzone. Zou dat misschien de reden zijn waarom Jonas De Roeck mocht beschikken?

Amper één plek hoger maakt met AA Gent nog een topclub die haar coach ontsloeg een stevige duik. Dat de Buffalo's hun stek in de top zes toch heroverden valt grotendeels te danken aan het feit dat ze 13 doelpunten te weinig binnenkregen. Niemand minder dan Westerlo neemt hun plek in, op de voet gevolgd door ... Cercle Brugge. Niet alleen kon de jacht op de top zes dus veel boeiender zijn, de Vereniging had nooit in de problemen mogen komen. Met een sprong van zes plaatsen schuift alleen Charleroi nog meer op dan Cercle, dat vooral voorin zelf naliet om tien punten meer te sprokkelen.

Standard in gevaar

Als vaste klanten in de Europe Play-Offs, die spannender dan ooit beloven te worden, verandert er voor KV Mechelen en OH Leuven weinig. Wie daar wel nog opduikt is STVV, voor wie twee goaltjes meer en zes minder tegen genoeg waren om zich te redden. Dat betekent dus ook dat er in de kelder van het klassement twee openingen vrijkomen. De eerste is voor Standard, dat nochtans 15 goals meer had moeten maken. Dat er aan de overkant tevens 13 ballen meer tegen de touwen hadden moeten vliegen zorgt er echter voor dat de Rouches samen met Antwerp de diepste val in de ranking maken.

Dender presteerde exact naar verwachtingen en behoudt zo als enige haar totaal van 32 punten, wat in dit scenario evenwel niet langer voldoende blijkt. Meer nog: vermits KV Kortrijk acht punten meer had verdiend daalt de promovendus af naar de voorlaatste plaats, met slechts een geringe bonus op Beerschot. De pechvogels van het Kiel staan hun rode lantaarn weliswaar niet af, maar zouden met 11 punten meer wel veel dichter aanklampen bij de concurrentie in de prangende Relegation Play-Offs. Gezien de reële achterstand is het helaas hoogstens een schrale troost voor Dirk Kuyt en co.

BRON: https://footballxg.com/xg-league-tables

Het expected points-klassement:

  1. Club Brugge 61 (+2)
  2. Union 57 (+2)
  3. Genk 56 (-12)
  4. Charleroi 48 (+11)
  5. Anderlecht 44 (-7)
  6. Westerlo 44 (+7)
  7. Cercle Brugge 42 (+10)
  8. KV Mechelen 40 (+2)
  9. OH Leuven 39 (+2)
  10. AA Gent 37 (-8)
  11. Antwerp 37 (-9)
  12. STVV 36 (+5)
  13. Standard 35 (-4)
  14. KV Kortrijk 34 (+8)
  15. Dender 32 (-)
  16. Beerschot 29 (+11)

🚀

Wie wordt volgens u kampioen?

Meest recent

‘Monstertransfer Diego Moreira: Rode Duivel al gespot'

Diego Moreira zat in de selectie van de Rode Duivels op het afgelopen WK na een topseizoen bij RC ...

15
15
‘Anderlecht schakelt door en gaat transferstrijd aan’

RSC Anderlecht is nog lang niet klaar op de zomermercato. Paars-Wit wordt nog met verschillende ...

124
124
TRANSFERUURTJE: ‘Dubbelslag Anderlecht, Club Brugge wil jackpot’

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

180
180
‘Matteo Dams hakt transferknoop door over Club Brugge’

Eerder op de dag kwam het nieuws naar buiten dat Club Brugge Matteo Dams op het lijstje heeft staan ...

376
376
‘Anderlecht stuit op transfermuur: ferme som op tafel’

RSC Anderlecht is nog niet klaar op de zomermercato. Antoine Sibierski is nog op zoek naar een spits ...

257
257
'Fedde Leysen vertrekt bij Union: opvallende constructie'

Union SG ziet deze zomer toch nog een pion vertrekken. Fedde Leysen wordt al een tijdje in verband ...

65
65
‘Opvolger Kindermans: Antwerp draait Anderlecht ferme loer'

Royal Antwerp FC zag Jean Kindermans terug naar RSC Anderlecht trekken en inmiddels heeft The Great ...

809
809
‘Castagne kan na sterk WK plots droomtransfer maken’

Timothy Castagne was één van de revelaties op het WK. Na een aarzelend begin kwam de ...

91
91
‘Grote naam naar Club Brugge? Verrassende optie op lijstje'

Club Brugge vreest deze zomermercato nog vertrekkers. Verschillende spelers kunnen nog een ...

583
583
Club Brugge maakt balans op: alsnog last-minute topaanwinst?

Nu de deadline steeds dichter komt, maken de clubs de balans op voor hun resterende transferplannen. ...

562
562
Kompany in zevende hemel: radicale uitspraak Kane

Aanstaande zaterdag is het zover, dan opent Bayern München zijn nieuwe seizoen in de Duitse ...

141
141
Garcia opent boekje over dé wissel: "Dit zei Courtois me"

In een uitgebreid interview met het Waalse SudPresse heeft Rudi Garcia een eerste keer gereageerd op ...

508
508
Transferhonger RSCA maakt slachtoffers: grote naam naar B-kern?

RSC Anderlecht blijft zich verder versterken. Met Marten Winkler werd maandag een nieuwe ...

905
905
Infantino slaat hard terug: belangrijke kop rolt bij FIFA

Ondanks de lawine aan kritiek van de voorbije weken, blijft Gianni Infantino aan het roer staan bij ...

218
218
Tóch droomtransfer Seys? Engels expert doet ferme uitspraak

Voor Club Brugge is de situatie van Joaquin Seys duidelijk. Zelfs al komt straks een riante ...

878
878
Verbijstering bij KRC Genk: "Compleet onverantwoord"

KRC Genk boekte zaterdag zijn eerste competitiezege, maar de overwinning tegen KVC Westerlo kreeg ...

557
557
‘Club Brugge speelt met vuur: breuk met Tresoldi dreigt’

Club Brugge hield Nicolò Tresoldi deze zomer tegen, ondanks een persoonlijk akkoord met AS ...

814
814
"Hallucinant" - Wilmots maakt brandhout van Lardot

Standard liet voor de tweede week op rij twee kostbare punten liggen. Tegen KV Mechelen slikte het ...

306
306
Grote doorbraak bij AA Gent? "Enorme vertrouwensboost"

AA Gent is met een foutloze 6 op 6 aan de competitie begonnen. Zondagnamiddag werd ook La ...

423
423
'Anderlecht draaft door met topaanwinst: prijskaartje al bekend'

Met einde van de transferperiode in het vooruitzicht, lijkt RSC Anderlecht een tandje bij te ...

733
733
'Duivelse transfercarrousel: dubbeldeal van ruim 90 miljoen'

Mark van Bommel heeft als speler natuurlijk een verleden in de Serie A en kent het Italiaanse ...

192
192
'Solden bij Antwerp: revelatie meteen in etalage gezet'

Na twee speeldagen pronkt Antwerp voorlopig nog met een foutloos rapport. De leegloop van de ...

749
749
Lardot geeft toe: Union ontsnapt, pech voor Standard

Het nieuwe seizoen is amper twee speeldagen ver, maar op verschillende velden zorgden de Belgische ...

302
302
Garcia trapt na: zondebok Rode Duivels krijgt volle laag

Voor het eerst sinds de uitschakeling op het WK laat Rudi Garcia nog eens van zich horen. In een ...

870
870
'Club Brugge rondt huiswerk af: laatste doelwit bekend'

Na de komst van Jan Virgili leek Club Brugge even nóg een vervanger voor Christos Tzolis aan ...

959
959

Meer sportnieuws