‘KBVB voor ‘gek aanschouwd’ met nieuwe bondscoach’

1054
‘KBVB voor ‘gek aanschouwd’ met nieuwe bondscoach’

Hoewel bondscoach Domenico Tedesco nog onder contract staat, zoekt Vincent Mannaert al een opvolger voor de Rode Duivels. Eén van de namen op de shortlist is Thierry Henry, maar zijn kandidatuur stuit op veel scepsis. In 2016 en 2022 werd hij al afgewezen voor de job, en sindsdien heeft hij weinig bewezen als trainer. Henry’s trainerscarrière is wisselvallig: hij flopte bij AS Monaco en Montreal Impact, en als assistent-coach bij de Duivels bleef zijn impact beperkt. Spelers als Lukaku en Openda steunen hem, maar analisten als Franky Van der Elst en Jan Mulder twijfelen openlijk aan zijn tactische knowhow en leiderschap. Ook binnen de KBVB Task Force vond men Henry geen geschikte kandidaat. Zijn harde communicatie, gebrek aan geduld met minder technische spelers en focus op een speelsysteem dat niet altijd aanslaat, maken hem een risicovolle keuze. De vraag blijft: zet de KBVB door of herhaalt de geschiedenis zich opnieuw?

LEES OOK: Mannaert en Mignolet lijken wéér mis te grijpen

Henry al twee keer afgeserveerd als Duivels-bondscoach

Hoewel Domenico Tedesco nog onder contract staat bij de Belgische voetbalbond, is Vincent Mannaert al volop op zoek naar een nieuwe bondscoach voor de Rode Duivels.

Mannaert heeft vijf kandidaten op zijn shortlist staan, waaronder Thierry Henry (47), de vroegere assistent van ex-bondscoach Roberto Martinez. Henry was na het ontslag van Marc Wilmots in 2016 al eens kandidaat voor de job, alsook na het vertrek van Martinez in 2022.

De nieuwe bondscoach moet een grote persoonlijkheid hebben, naast de nodige tactische knowhow en peoplemanagement skills. Maar het is duidelijk dat Henry niet alle hokjes afvinkt, dat wisten we al in 2016 en 2022.

Toen werd hij telkens afgeserveerd als kandidaat-bondscoach en sindsdien is er niet bijster veel veranderd rond de coach Henry. Franky Van der Elst stelde terecht in Extra Time dat Henry nog niet echt veel heeft bewezen als trainer.

Bovendien druisen zijn activiteiten als tv-analist voor Engelse en Amerikaanse zenders in tegen het huidige beleid van de KBVB. We denken niet dat Henry zijn loon van zes miljoen euro per jaar aangeboden door Sky Sports, zomaar zal laten liggen.

Henry kent weinig succes als coach

Thierry Henry was een voetballer van absolute wereldklasse, maar had voor deze zomer nog nooit kunnen schitteren in de rol als trainer. Hij leerde nochtans van de besten toen hij speler was: Arsène Wenger, Pep Guardiola, Frank Rijkaard en Carlo Ancelotti.

De eerste stap als coach was een mislukking bij AS Monaco. Daarna verloor hij meer dan de helft van zijn 29 wedstrijden bij Montreal Impact en werd hij vervolgens assistent-coach van Roberto Martinez bij de Rode Duivels.

In de zomer van 2023 bood de Franse voetbalbond hem een functie op maat aan als bondscoach van de beloften. Henry heeft zijn imago hersteld en zijn carrière nieuw leven ingeblazen door op de Olympische Spelen vorige zomer door de Franse beloften naar zilver te loodsen.

Rode Duivels hadden Henry in hun zak

In 2022 waren de spelers van de Belgische nationale ploeg graag met Thierry Henry, toen de assistent van Roberto Martinez, doorgegaan. “Omdat ze hem in hun zak hadden, natuurlijk”, zei Frank Raes in 2023 aan De Morgen.

Onder meer Toby Alderweireld, Loïs Openda en Romelu Lukaku schoven de naam van Henry naar voren. Tom Saintfiet stelde vast dat Henry zowel bij Montréal Impact als bij AS Monaco mislukt is. “Goed dus dat de bond niet op de vraag van de spelers is ingegaan: zij mogen geen invloed hebben op de aanstelling van een trainer.”

Henry denkt en coacht te veel vanuit het niveau dat hij haalde als speler en heeft naar verluidt weinig geduld met spelers die technische minder zijn dan hij. Hij verwacht dat spelers zelfs tactisch oplossingen herkennen voor situaties in het veld, wat geen moderne en analytische manier van coachen is.

Henry is erg direct en soms ronduit hard in de communicatie. Zoals AS Monaco-middenvelder Aleksandr Golovin zei: "Als het niet lukte op het trainingsveld werd hij nerveus en schreeuwde hij veel. Hij speelde soms mee om ons te laten zien hoe het moest. Je voelde dat hij nog niet helemaal klaar was met de overgang van speler naar trainer."

Volgens Franse media was de relatie tussen Henry en (een deel van) zijn spelersgroep zelfs verzuurd. Hij kon hard zijn en zei ooit na een zoveelste verloren wedstrijd dat zijn spelers “al weken niet de wil om te winnen toonden”.

Henry is meer een veldheer dan trainer, maar hij zorgt wel voor zelfvertrouwen langs de zijlijn en durft snel beslissingen maken tijdens een wedstrijd.

Task force vond Henry geen slimme zet

Velen vragen zich bovendien af wat methode van Thierry Henry precies is. In de Verenigde Staten werd hij onder meer geprezen voor zijn tactische flexibiliteit, die in Europa als inconsequent werd genoemd.

Hij vraagt zijn spelers om alles zo simpel mogelijk te houden en hamert op een snelle balcirculatie. Zijn trainersfilosofie is naar eigen zeggen een mix van Arsène Wenger, Pep Guardiola - succescoaches van wie hij als speler bij Arsenal en FC Barcelona bijzonder veel opstak - en enkele van zijn eigen ideeën.

In 2022 verdween het dossier van Henry als kandidaat-bondscoach van de Rode Duivels al snel van tafel. Het charmeoffensief van onder meer Toby Alderweireld, Loïs Openda en Romelu Lukaku ten spijt.

Stiekem hoopte Henry nochtans om te mogen overnemen van Roberto Martinez, iets wat de meesten binnen de Task Force op geen enkel ogenblik een slimme zet vonden, volgens Het Laatste Nieuws.

Een kandidatuur waar er weinig animo voor was, volgens Het Nieuwsblad. De krant wist dat enkele bondsmensen zich afvroegen of Henry wel genoeg diepgang had om een hele selectie plus staf te managen.

"Van de trainer Thierry Henry kun je met de beste wil van de wereld niet beweren dat het een serial winner is", zei Jan Mulder in HUMO. “Vooral niét doen”, waarschuwde chef voetbal Ludo Vandewalle in Het Nieuwsblad.

Henry is de juiste keuze als bondscoach

Meest recent

Godts in zevende hemel: Luis Enrique onthult primeur

Mika Godts begint volledig boven water te komen bij PSG. Na een aarzelende start wist hij te scoren ...

0
0
Carrasco doet monden openvallen: hattrick in topper

Yannick Carrasco speelt al een tijdje op de achtergrond in Saudi-Arabië, maar daar laat de ...

6
6
Tresoldi wijst naar Leko: Club-wisselwerking valt op

Club Brugge zette Zulte Waregem met 2-4 opzij op speeldag 10 van de Jupiler Pro League. Vooral de ...

85
85
Boskamp verwoest RSCA: “Ik zie maar één huilend kind en dat is…”

RSC Anderlecht staat zwaar onder druk. Vooral coach Vitor Bruno voelt de grond wegzakken onder zijn ...

153
153
Compper hakt bikkelharde knopen door bij Antwerp

Royal Antwerp FC won vorige speeldag met 3-0 van Sporting Charleroi en The Great Old wil die vorm ...

43
43
Mechele ziet één minpunt bij vlotte zege Club Brugge

AA Gent en Union SG maken Club Brugge voorlopig nog het leven zuur, maar Blauw-Zwart raast doorheen ...

82
82
Zulte Waregem onder druk: "Dat is teleurstellend"

Zulte Waregem heeft een nul op vijftien geboekt. Club Brugge was veel te sterk aan de Gaverbeek. Het ...

54
54
Degryse: "Bruno en Sibiersi in 2028 niét meer bij RSCA"

CEO Kenneth Bornauw en eigenaar Marc Coucke hebben de club RSC Anderlecht niet bepaald geholpen met ...

252
252
Leko baalt: "Zullen hem missen tegen Anderlecht"

Club Brugge won bijzonder makkelijk met 2-4 op het veld van Zulte Waregem. Blauw-Zwart moest nog ...

132
132
Vitor Bruno ziet een énorm manco bij Anderlecht

RSC Anderlecht had volgens de data al zes keer meer moeten scoren dit seizoen. Aanvallend is er een ...

132
132
‘Yamal krijgt mes in de rug: einde Barça nu al in zicht’

Lamine Yamal hoort bij Barcelona, zo klinkt het al jaren. Maar Hansi Flick heeft nu een beslissing ...

102
102
De Meyer voert de druk op: "Er zijn geen excuses"

STVV staat voor een belangrijke novembermaand. De Kanaries krijgen de komende weken drie kansen om ...

20
20
Thorup hint op opvallende zet bij KRC Genk: "Het werkte"

KRC Genk-coach Jess Thorup houdt de kaarten nog even tegen de borst, maar liet vrijdag wel verstaan ...

52
52
Keuzestress bij Bruno: speelt dit trio tegen Westerlo?

RSC Anderlecht neemt het op tegen KVC Westerlo. Een partij die de Brusselaars moeten winnen. Vitor ...

114
114
Ronaldo had bijna Belgische T1: "Kon coach worden van Al-Nassr"

Marc Brys heeft nog lang niet alle ambities opgeborgen. De voormalige bondscoach van Kameroen ...

69
69
Goed nieuws én slecht nieuws: Hubert met blessureupdate

Union Sint-Gillis trekt zaterdag naar SK Beveren voor de tiende speeldag van de Jupiler Pro League. ...

39
39
Lammens krijgt de volle laag: Keane messcherp

Het zijn momenteel geen gemakkelijke tijden voor Senne Lammens bij Manchester United. De club ...

98
98
Onstopbaar Club Brugge rolt Zulte Waregem in één helft op

Club Brugge ging aan de Gaverbeek op zoek naar een 27 op 30. Zulte Waregem zocht na een 0 op 12 dan ...

145
145
Club Brugge mist sterkhouder tegen Anderlecht

Club Brugge neemt het volgende week op tegen RSC Anderlecht. De Belgische landskampioen zal daar ...

347
347
Coucke haalt uit naar krant: "Puur fake news!"

We haalden de afgelopen weken aan dat het woord 'crisis' tegenwoordig wel héél snel in ...

128
128
Club Brugge maakt gehak van Zulte Waregem: "Even doorduwen"

Zulte Waregem en Club Brugge begonnen om 20u45 aan hun partij in de Jupiler Pro League. De eerste 45 ...

89
89
Bornauw verrast met uitspraken over Bertaccini en Stroeykens

RSC Anderlecht moet zaterdagavond winnen van KVC Westerlo. Anders zal het echt crisis zijn. Gaat ...

218
218
Thorup looft smaakmaker: "Verwacht ik van al mijn invallers"

KRC Genk zit in de lift. Na drie overwinningen op rij groeit het vertrouwen binnen de Limburgse ...

53
53
Nieuwkomers in de Jupiler Pro League: 11 toptransfers

Dit weekend staat in de Jupiler Pro League speeldag tien op het programma. De ideale gelegenheid dus ...

211
211
Club Brugge kraakt Potts: onverwachte wending op komst?

In Brugge krijgt Freddie Potts week na week de wind van voren, zelfs Ivan Leko wil hem een andere ...

775
775

Meer sportnieuws