‘KBVB voor ‘gek aanschouwd’ met nieuwe bondscoach’

1054 stemmen
‘KBVB voor ‘gek aanschouwd’ met nieuwe bondscoach’

Hoewel bondscoach Domenico Tedesco nog onder contract staat, zoekt Vincent Mannaert al een opvolger voor de Rode Duivels. Eén van de namen op de shortlist is Thierry Henry, maar zijn kandidatuur stuit op veel scepsis. In 2016 en 2022 werd hij al afgewezen voor de job, en sindsdien heeft hij weinig bewezen als trainer. Henry’s trainerscarrière is wisselvallig: hij flopte bij AS Monaco en Montreal Impact, en als assistent-coach bij de Duivels bleef zijn impact beperkt. Spelers als Lukaku en Openda steunen hem, maar analisten als Franky Van der Elst en Jan Mulder twijfelen openlijk aan zijn tactische knowhow en leiderschap. Ook binnen de KBVB Task Force vond men Henry geen geschikte kandidaat. Zijn harde communicatie, gebrek aan geduld met minder technische spelers en focus op een speelsysteem dat niet altijd aanslaat, maken hem een risicovolle keuze. De vraag blijft: zet de KBVB door of herhaalt de geschiedenis zich opnieuw?

LEES OOK: L'Equipe maakt gehakt van Rode Duivel: dramatische 2 op 10

Henry al twee keer afgeserveerd als Duivels-bondscoach

Hoewel Domenico Tedesco nog onder contract staat bij de Belgische voetbalbond, is Vincent Mannaert al volop op zoek naar een nieuwe bondscoach voor de Rode Duivels.

Mannaert heeft vijf kandidaten op zijn shortlist staan, waaronder Thierry Henry (47), de vroegere assistent van ex-bondscoach Roberto Martinez. Henry was na het ontslag van Marc Wilmots in 2016 al eens kandidaat voor de job, alsook na het vertrek van Martinez in 2022.

De nieuwe bondscoach moet een grote persoonlijkheid hebben, naast de nodige tactische knowhow en peoplemanagement skills. Maar het is duidelijk dat Henry niet alle hokjes afvinkt, dat wisten we al in 2016 en 2022.

Toen werd hij telkens afgeserveerd als kandidaat-bondscoach en sindsdien is er niet bijster veel veranderd rond de coach Henry. Franky Van der Elst stelde terecht in Extra Time dat Henry nog niet echt veel heeft bewezen als trainer.

Bovendien druisen zijn activiteiten als tv-analist voor Engelse en Amerikaanse zenders in tegen het huidige beleid van de KBVB. We denken niet dat Henry zijn loon van zes miljoen euro per jaar aangeboden door Sky Sports, zomaar zal laten liggen.

Henry kent weinig succes als coach

Thierry Henry was een voetballer van absolute wereldklasse, maar had voor deze zomer nog nooit kunnen schitteren in de rol als trainer. Hij leerde nochtans van de besten toen hij speler was: Arsène Wenger, Pep Guardiola, Frank Rijkaard en Carlo Ancelotti.

De eerste stap als coach was een mislukking bij AS Monaco. Daarna verloor hij meer dan de helft van zijn 29 wedstrijden bij Montreal Impact en werd hij vervolgens assistent-coach van Roberto Martinez bij de Rode Duivels.

In de zomer van 2023 bood de Franse voetbalbond hem een functie op maat aan als bondscoach van de beloften. Henry heeft zijn imago hersteld en zijn carrière nieuw leven ingeblazen door op de Olympische Spelen vorige zomer door de Franse beloften naar zilver te loodsen.

Rode Duivels hadden Henry in hun zak

In 2022 waren de spelers van de Belgische nationale ploeg graag met Thierry Henry, toen de assistent van Roberto Martinez, doorgegaan. “Omdat ze hem in hun zak hadden, natuurlijk”, zei Frank Raes in 2023 aan De Morgen.

Onder meer Toby Alderweireld, Loïs Openda en Romelu Lukaku schoven de naam van Henry naar voren. Tom Saintfiet stelde vast dat Henry zowel bij Montréal Impact als bij AS Monaco mislukt is. “Goed dus dat de bond niet op de vraag van de spelers is ingegaan: zij mogen geen invloed hebben op de aanstelling van een trainer.”

Henry denkt en coacht te veel vanuit het niveau dat hij haalde als speler en heeft naar verluidt weinig geduld met spelers die technische minder zijn dan hij. Hij verwacht dat spelers zelfs tactisch oplossingen herkennen voor situaties in het veld, wat geen moderne en analytische manier van coachen is.

Henry is erg direct en soms ronduit hard in de communicatie. Zoals AS Monaco-middenvelder Aleksandr Golovin zei: "Als het niet lukte op het trainingsveld werd hij nerveus en schreeuwde hij veel. Hij speelde soms mee om ons te laten zien hoe het moest. Je voelde dat hij nog niet helemaal klaar was met de overgang van speler naar trainer."

Volgens Franse media was de relatie tussen Henry en (een deel van) zijn spelersgroep zelfs verzuurd. Hij kon hard zijn en zei ooit na een zoveelste verloren wedstrijd dat zijn spelers “al weken niet de wil om te winnen toonden”.

Henry is meer een veldheer dan trainer, maar hij zorgt wel voor zelfvertrouwen langs de zijlijn en durft snel beslissingen maken tijdens een wedstrijd.

Task force vond Henry geen slimme zet

Velen vragen zich bovendien af wat methode van Thierry Henry precies is. In de Verenigde Staten werd hij onder meer geprezen voor zijn tactische flexibiliteit, die in Europa als inconsequent werd genoemd.

Hij vraagt zijn spelers om alles zo simpel mogelijk te houden en hamert op een snelle balcirculatie. Zijn trainersfilosofie is naar eigen zeggen een mix van Arsène Wenger, Pep Guardiola - succescoaches van wie hij als speler bij Arsenal en FC Barcelona bijzonder veel opstak - en enkele van zijn eigen ideeën.

In 2022 verdween het dossier van Henry als kandidaat-bondscoach van de Rode Duivels al snel van tafel. Het charmeoffensief van onder meer Toby Alderweireld, Loïs Openda en Romelu Lukaku ten spijt.

Stiekem hoopte Henry nochtans om te mogen overnemen van Roberto Martinez, iets wat de meesten binnen de Task Force op geen enkel ogenblik een slimme zet vonden, volgens Het Laatste Nieuws.

Een kandidatuur waar er weinig animo voor was, volgens Het Nieuwsblad. De krant wist dat enkele bondsmensen zich afvroegen of Henry wel genoeg diepgang had om een hele selectie plus staf te managen.

"Van de trainer Thierry Henry kun je met de beste wil van de wereld niet beweren dat het een serial winner is", zei Jan Mulder in HUMO. “Vooral niét doen”, waarschuwde chef voetbal Ludo Vandewalle in Het Nieuwsblad.

Henry is de juiste keuze als bondscoach

Meest recent

Relletje na kwalificatie Portugal: analisten spreken schande

Portugal heeft zich donderdagnacht geplaatst voor de 1/8ste finales van het WK 2026. Maar tegen ...

22
22
L'Equipe maakt gehakt van Rode Duivel: dramatische 2 op 10

Na een historische comeback tegen Senegal mogen de Rode Duivels straks aantreden in de 1/8ste ...

201
201
Leider staat op bij Duivels: "Hij was eerst zichzelf niet"

Voetbalminnend België hapte woensdagnacht collectief naar adem. Op het WK 2026 kwalificeerden ...

163
163
TRANSFERUURTJE: 'De Cat vindt akkoord, toptransfer Duranville'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

218
218
Vandenbempt ‘ziek’ van WK-beslissing: “Schandalig!”

Er was niet enkel controverse bij België – Senegal, maar ook tijdens Portugal – ...

149
149
Antwerp komt met transfernieuws in volle onzekerheid

Royal Antwerp FC bevindt zich in een penibele situatie. Paul Gheysens is op zoek naar een overnemer ...

114
114
De Bruyne en Lukaku krijgen groot nieuws bij Napoli

Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku zijn momenteel nog actief op het WK in de Verenigde Staten, Mexico ...

85
85
Club Brugge en De Roeck uit elkaar: straffe opvolger binnen

Club Brugge heeft op de officiële kanalen bekendgemaakt dat Jonas De Roeck de club zal ...

204
204
Brusselmans zorgt voor WK-schokgolf op Nederlandse televisie

Jarenlang was Brusselmans een vast gezicht bij tal van Vlaamse televisieprogramma's. De ...

325
325
‘Opvallende wending bij Antwerp: toekomst Jaecques bekend’

Achter de schermen is Antwerp druk bezig met een overname. Maar de situatie rond Paul Gheysens is ...

560
560
België bevoordeeld op WK? Gary Neville haalt hard uit

België heeft zijn plek in de 1/8ste finales van het WK 2026 veroverd na een historische ...

452
452
Anderlecht verrast met 'type zoals Burgess'

RSC Anderlecht strikte met Léo Pétrot een nieuwe verdediger. Antoine Sibierski komt ...

393
393
Cristiano Ronaldo beleeft hartverscheurend moment op WK

Cristiano Ronaldo kreeg al bakken kritiek op dit WK, toch veert de Portugese ster steeds weer recht. ...

101
101
Burgemeester brengt cruciaal nieuws in stadionplannen Club

Club Brugge stapelde de voorbije jaren de sportieve en financiële successen op. Maar het ...

810
810
Duitsland en Nagelsmann: het huwelijk is over

Duitsland ligt al uit het WK en was een van de grote teleurstellingen. De Duitse bond en Julian ...

81
81
Sels naar Club Brugge? Doelman geeft hét antwoord

Club Brugge is op zoek naar een nieuwe doelman nadat Simon Mignolet stopte en Dani van den Heuven ...

335
335
Laatste dans voor Ronaldo bij Portugal? Zus verklapt alles

Cristiano Ronaldo en Portugal hebben zich afgelopen nacht weten te plaatsen voor de volgende ronde. ...

70
70
De Bruyne verbijstert Italië met meest gehate transfer ooit

Kevin De Bruyne en de meest gehate transferroute van Italië: alleen het gerucht is al genoeg om ...

141
141
'Anderlecht schrikt zich hoedje: laag eerste bod De Cat'

RSC Anderlecht heeft de voorbereiding hervat mét Nathan De Cat in de selectie. De algemene ...

453
453
Contract tot 2031: Duranville heeft toptransfer beet

Terwijl de Rode Duivels zich voorbereiden op hun 1/8ste finale op het WK 2026, werken verschillende ...

121
121
Oostenrijkse muur sneuvelt: Spanje vlot naar 1/8ste finales

Spanje heeft zich zonder grote problemen geplaatst voor de 1/8ste finales van het WK. Oostenrijk ...

78
78
Crisismeeting Duitsland: gedroomde bondscoach staat klaar

Terwijl België doorstootte naar de 1/8ste finales, werden verschillende andere grote landen ...

225
225
Verheyen tipt ideale basisploeg: dríé sleutelwissels bij Duivels

Om de kwartfinale van het WK 2026 te halen, zullen de Rode Duivels moeten afrekeken met co-gastland ...

681
681
Nederlanders gaan los op incident Tielemans/Trossard

Youri Tielemans en Leandro Trossard speelden dinsdag een cruciale rol in de overgetelijke comeback ...

963
963
'Club trekt bleek weg: groots keepersplan op instorten'

Club Brugge had gehoopt om tegen de eerste trainingen een nieuwe doelman beet te hebben. Dat plan ...

758
758

Meer sportnieuws