‘KBVB voor ‘gek aanschouwd’ met nieuwe bondscoach’

1054 stemmen
‘KBVB voor ‘gek aanschouwd’ met nieuwe bondscoach’

Hoewel bondscoach Domenico Tedesco nog onder contract staat, zoekt Vincent Mannaert al een opvolger voor de Rode Duivels. Eén van de namen op de shortlist is Thierry Henry, maar zijn kandidatuur stuit op veel scepsis. In 2016 en 2022 werd hij al afgewezen voor de job, en sindsdien heeft hij weinig bewezen als trainer. Henry’s trainerscarrière is wisselvallig: hij flopte bij AS Monaco en Montreal Impact, en als assistent-coach bij de Duivels bleef zijn impact beperkt. Spelers als Lukaku en Openda steunen hem, maar analisten als Franky Van der Elst en Jan Mulder twijfelen openlijk aan zijn tactische knowhow en leiderschap. Ook binnen de KBVB Task Force vond men Henry geen geschikte kandidaat. Zijn harde communicatie, gebrek aan geduld met minder technische spelers en focus op een speelsysteem dat niet altijd aanslaat, maken hem een risicovolle keuze. De vraag blijft: zet de KBVB door of herhaalt de geschiedenis zich opnieuw?

LEES OOK: Jan Vertonghen komt met kleedkameronthulling Duivels

Henry al twee keer afgeserveerd als Duivels-bondscoach

Hoewel Domenico Tedesco nog onder contract staat bij de Belgische voetbalbond, is Vincent Mannaert al volop op zoek naar een nieuwe bondscoach voor de Rode Duivels.

Mannaert heeft vijf kandidaten op zijn shortlist staan, waaronder Thierry Henry (47), de vroegere assistent van ex-bondscoach Roberto Martinez. Henry was na het ontslag van Marc Wilmots in 2016 al eens kandidaat voor de job, alsook na het vertrek van Martinez in 2022.

De nieuwe bondscoach moet een grote persoonlijkheid hebben, naast de nodige tactische knowhow en peoplemanagement skills. Maar het is duidelijk dat Henry niet alle hokjes afvinkt, dat wisten we al in 2016 en 2022.

Toen werd hij telkens afgeserveerd als kandidaat-bondscoach en sindsdien is er niet bijster veel veranderd rond de coach Henry. Franky Van der Elst stelde terecht in Extra Time dat Henry nog niet echt veel heeft bewezen als trainer.

Bovendien druisen zijn activiteiten als tv-analist voor Engelse en Amerikaanse zenders in tegen het huidige beleid van de KBVB. We denken niet dat Henry zijn loon van zes miljoen euro per jaar aangeboden door Sky Sports, zomaar zal laten liggen.

Henry kent weinig succes als coach

Thierry Henry was een voetballer van absolute wereldklasse, maar had voor deze zomer nog nooit kunnen schitteren in de rol als trainer. Hij leerde nochtans van de besten toen hij speler was: Arsène Wenger, Pep Guardiola, Frank Rijkaard en Carlo Ancelotti.

De eerste stap als coach was een mislukking bij AS Monaco. Daarna verloor hij meer dan de helft van zijn 29 wedstrijden bij Montreal Impact en werd hij vervolgens assistent-coach van Roberto Martinez bij de Rode Duivels.

In de zomer van 2023 bood de Franse voetbalbond hem een functie op maat aan als bondscoach van de beloften. Henry heeft zijn imago hersteld en zijn carrière nieuw leven ingeblazen door op de Olympische Spelen vorige zomer door de Franse beloften naar zilver te loodsen.

Rode Duivels hadden Henry in hun zak

In 2022 waren de spelers van de Belgische nationale ploeg graag met Thierry Henry, toen de assistent van Roberto Martinez, doorgegaan. “Omdat ze hem in hun zak hadden, natuurlijk”, zei Frank Raes in 2023 aan De Morgen.

Onder meer Toby Alderweireld, Loïs Openda en Romelu Lukaku schoven de naam van Henry naar voren. Tom Saintfiet stelde vast dat Henry zowel bij Montréal Impact als bij AS Monaco mislukt is. “Goed dus dat de bond niet op de vraag van de spelers is ingegaan: zij mogen geen invloed hebben op de aanstelling van een trainer.”

Henry denkt en coacht te veel vanuit het niveau dat hij haalde als speler en heeft naar verluidt weinig geduld met spelers die technische minder zijn dan hij. Hij verwacht dat spelers zelfs tactisch oplossingen herkennen voor situaties in het veld, wat geen moderne en analytische manier van coachen is.

Henry is erg direct en soms ronduit hard in de communicatie. Zoals AS Monaco-middenvelder Aleksandr Golovin zei: "Als het niet lukte op het trainingsveld werd hij nerveus en schreeuwde hij veel. Hij speelde soms mee om ons te laten zien hoe het moest. Je voelde dat hij nog niet helemaal klaar was met de overgang van speler naar trainer."

Volgens Franse media was de relatie tussen Henry en (een deel van) zijn spelersgroep zelfs verzuurd. Hij kon hard zijn en zei ooit na een zoveelste verloren wedstrijd dat zijn spelers “al weken niet de wil om te winnen toonden”.

Henry is meer een veldheer dan trainer, maar hij zorgt wel voor zelfvertrouwen langs de zijlijn en durft snel beslissingen maken tijdens een wedstrijd.

Task force vond Henry geen slimme zet

Velen vragen zich bovendien af wat methode van Thierry Henry precies is. In de Verenigde Staten werd hij onder meer geprezen voor zijn tactische flexibiliteit, die in Europa als inconsequent werd genoemd.

Hij vraagt zijn spelers om alles zo simpel mogelijk te houden en hamert op een snelle balcirculatie. Zijn trainersfilosofie is naar eigen zeggen een mix van Arsène Wenger, Pep Guardiola - succescoaches van wie hij als speler bij Arsenal en FC Barcelona bijzonder veel opstak - en enkele van zijn eigen ideeën.

In 2022 verdween het dossier van Henry als kandidaat-bondscoach van de Rode Duivels al snel van tafel. Het charmeoffensief van onder meer Toby Alderweireld, Loïs Openda en Romelu Lukaku ten spijt.

Stiekem hoopte Henry nochtans om te mogen overnemen van Roberto Martinez, iets wat de meesten binnen de Task Force op geen enkel ogenblik een slimme zet vonden, volgens Het Laatste Nieuws.

Een kandidatuur waar er weinig animo voor was, volgens Het Nieuwsblad. De krant wist dat enkele bondsmensen zich afvroegen of Henry wel genoeg diepgang had om een hele selectie plus staf te managen.

"Van de trainer Thierry Henry kun je met de beste wil van de wereld niet beweren dat het een serial winner is", zei Jan Mulder in HUMO. “Vooral niét doen”, waarschuwde chef voetbal Ludo Vandewalle in Het Nieuwsblad.

Henry is de juiste keuze als bondscoach

Meest recent

Winteraanwinst drijft eindelijk boven bij Anderlecht

Voor Anderlecht eindigt het seizoen ontgoochelend. Het verloor de bekerfinale van Union en kon in de ...

79
79
'Waanzinnige zomer Union: tot wel 16 vertrekkers'

Union pakte vorige week wel de beker, maar moest enkele dagen later wel een kruis maken over de ...

76
76
'Penders weet waar hij na WK aan de slag gaat'

Rudi Garcia had toch enkele verrassingen in petto in zijn WK-selectie. Mike Penders was daar ...

63
63
TRANSFERUURTJE: 'Titularis weg bij Anderlecht, knaltransfer Fernandez-Pardo'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

158
158
Delorge onthult clash met De Mil: “Telkens open en eerlijk”

Mathias Delorge is terug bij KAA Gent. De middenvelder kampte met een blessure en had vervolgens ...

80
80
KRC Genk draait Antwerp een loer en plukt toptalent weg

Het gebeurt vaker en vaker. Eersteklassers die toptalenten bij elkaar komen wegplukken. Deze keer is ...

245
245
Haroun lanceert twee nieuwe Antwerp-goudhaantjes

Royal Antwerp FC speelde 0-0 gelijk op het veld van KRC Genk. Een flinke opsteker voor Faris Haroun ...

122
122
'Chelsea in de tribune: KRC Genk vreest vroeg vertrek'

Racing Genk speelde 0-0 tegen Royal Antwerp FC. Er zat heel wat schoon volk op de tribunes. Erik ten ...

226
226
Tessa Wullaert kondigt nieuwe toptransfer aan

Tessa Wullaert is met grote afstand de beste Belgische voetbalster ooit. Ze kende alweer een ...

141
141
'KRC Genk en AA Gent vechten pittige transferstrijd uit'

KRC Genk en AA Gent gaan zich deze zomer ongetwijfeld roeren op de transfermarkt. De twee Belgische ...

117
117
Van Gucht vs Vannieuwkerke: Pittige strijd brandt los

Ruben Van Gucht en Karl Vannieuwkerke zijn al jarenlang collega's bij de VRT. Beide heren worden ...

117
117
'Ten Hag in Genk: FC Twente aast op deze speler'

KRC Genk speelde 0-0 tegen Royal Antwerp FC. De Limburgers blijven dramatisch presteren in de ...

96
96
'Anderlecht schakelt door: topvergadering met grote inzet'

RSC Anderlecht hoopt morgenavond een Europees ticket veilig te stellen in eigen huis tegen STVV. De ...

733
733
Jan Vertonghen zet schouders onder uniek WK-project

Het WK loert om de hoek en het is stilaan aftellen naar hét voetbalevenement van het jaar. Er ...

10
10
Antwerp recht rug: Haroun duidt grote uitblinker aan

Enkele dagen na het ontslag van trainer Joseph Oosting, heeft Antwerp FC de rug ietwat kunnen ...

217
217
'Exit Guardiola bezorgt Mourinho droomtransfer bij Real'

Een officiële bevestiging ontbreekt nog, maar inmiddels is al lang en breed duidelijk dat ...

208
208
Anderlecht-bubbel doorprikt: gruwelijke toekomstvoorspelling

RSC Anderlecht verkeert ondertussen al jarenlang in zwaar weer. Desondanks blijft het geloof heersen ...

793
793
Afscheid in mineur? Genk-lieveling zwaait publiek uit

KRC Genk heeft dinsdag erg slechte zaken gedaan in de Europe Play-Offs. Het bleef op 0-0 steken ...

244
244
'Onbegrijpelijk: Club Brugge-held kan plots vertrekken'

Club Brugge zag hem eerst vooral als noodoplossing. Nu is hij plots één van de ...

1245
1245
Trainerswals van start: 'Still per direct terug naar JPL'

Het einde van seizoen is in zicht en dus beginnen de clubs al volop met de voorbereidingen op de ...

106
106
'Vernieuwd bestuur vol aan de bak: transferspektakel Club'

Club Brugge staat op punt om 'Director of Football' Dévy Rigaux te verliezen. Hij koos voor ...

811
811
'Anderlecht drukt door voor terugkeer publiekslieveling'

RSC Anderlecht staat de komende weken andermaal voor een grote wederopbouw. En daarbij zal men niet ...

458
458
Héérlijke beelden: Trossard en co volledig door het lint na titel

Enkele dagen voor de slotspeeldag is de beslissing dan toch al gevallen in de Premier League. Door ...

117
117
Euvrard komt met groot nieuws over toekomst bij Standard

De kans lijkt alsmaar groter dat Standard straks voor de eerste keer sinds het seizoen 2020/21 nog ...

211
211
Tottenham moet blijven bibberen tot slotspeeldag

De strijd om het behoud in de Premier League zal pas op de slotspeeldag beslist worden. Tottenham ...

124
124

Meer sportnieuws