Zware klap Gheysens: wat staat Antwerp te wachten?

door
Zware klap Gheysens: wat staat Antwerp te wachten?

Volgens eigen cijfers mist Antwerp FC jaarlijks tussen de 20 en 25 miljoen euro door de onvoltooide staat van hun stadion. Marc Overmars waarschuwde al dat een onafgebouwd stadion de groei van de club kan belemmeren. CEO Sven Jaecques onderstreepte dat een uitbreiding van 16.000 naar 21.000 plaatsen aanzienlijke financiële voordelen zou opleveren.

Ondanks de patstelling met grondeigenaar Tania Mintjes heeft Gheysens besloten om een tijdelijke tribune te bouwen, die door Ghelamco gefinancierd en uitgevoerd zal worden. De vergunningsprocedure zou snel moeten verlopen, met de hoop dat de nieuwe tribune aan het begin van volgend seizoen operationeel is. Toch zijn experts sceptisch over de geschatte extra omzet van 25 miljoen euro per jaar.

LEES OOK: 'Antwerp krijgt boost voor topaanwinst, ook Anderlecht genoemd'

Antwerp FC loopt jaarlijks 20 tot 25 miljoen euro mis

“Antwerp is een slapende reus en een ­diamant”, zei Marc Overmars na het veroveren van de landstitel. “Maar als dat stadion niet afgeraakt, gaan we opnieuw achteruit.”

Hij benadrukte dat een onafgewerkt stadion jaarlijks wel zes punten kan kosten en de groei van de club in de weg staat. Sven Jaecques sloot zich daarbij aan: een compleet stadion, met een uitbreiding van 16.000 naar 21.000 plaatsen, zou jaarlijks 20 tot 25 miljoen extra omzet kunnen genereren.

“Je creëert nieuwe tribunes die je kan vermarkten op vlak van loges en abonnees. Je kan betere spelers aantrekken en duurder verkopen”, zei de CEO in Het Laatste Nieuws.

Antwerp heeft concrete plannen om de vervallen tribune 2 – daterend uit 1923 en om veiligheidsredenen al jaren gesloten – te vervangen. Het knelpunt? Een akkoord met grondeigenaar Tania Mintjes ontbreekt, wat zorgt voor de nodige frustraties bij voorzitter Paul Gheysens.

“Als ik het allemaal had geweten, was ik ergens anders beginnen bouwen”, zei de voorzitter in oktober aan Gazet van Antwerpen.

Patstelling en frustratie: Gheysens wil de gronden kopen, Mintjens wil niet verkopen

De situatie rond Antwerp FC en tribune 2 is een complexe knoop van juridische en zakelijke belangen. De club heeft een opstalrecht op de grond van de familie Mintjens tot 2052, met een optie tot verlenging tot 2102.

Dit geeft Antwerp het recht om te bouwen op de grond zonder eigenaar te zijn, waarbij de club profiteert van de opbrengsten van die investeringen.

Maar zodra het opstalrecht afloopt, kan Tania Mintjens of haar erfgenamen de gebouwen tegen marktwaarde overnemen. Dit vooruitzicht weerhield Paul Gheysens ervan om verdere grote investeringen te doen op een stuk grond dat niet van hem is.

Aan de andere kant toonde Mintjens weinig interesse om te verkopen, wat leidde tot een patstelling. Gheysens schakelde zelfs de hulp in van burgemeester Bart De Wever in een poging om de onderhandelingen vlot te trekken, maar zonder succes.

Hij uitte zijn frustraties publiekelijk, mede door de media in te zetten om zijn visie kracht bij te zetten. De patstelling rond tribune 2 blijft een grote bron van ergernis voor Gheysens.

Gheysens zwicht: bouw Tribune 2 in zicht

Ondanks het uitblijven van een akkoord met grondeigenaar Tania Mintjens heeft voorzitter Paul Gheysens besloten om toch door te gaan met de bouw van de nieuwe Tribune 2.

Deze week werd bekend dat Antwerp een vergunningsaanvraag heeft ingediend voor een tijdelijke tribune in het Bosuilstadion, met als ultieme doel de club financieel zelfbedruipend te maken.

Antwerp zal de bouw zelf financieren, met Ghelamco—het bouwbedrijf van Gheysens—aan het roer. De verwachting is dat de vergunningsprocedure snel zal verlopen, mede omdat buurtbewoners naar verwachting geen bezwaar zullen indienen.

Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het stadionproject van Club Brugge, waar omwonenden wel voor jarenlange vertraging zorgden. Als alles volgens plan verloopt, kan de nieuwe tribune al aan het begin van volgend seizoen worden gebruikt.

Tribune 2 blijft traditiegetrouw de plek voor de die-hard fans van Antwerp, dicht bij het bezoekersvak om de intense sfeer in het stadion te behouden.

Domper voor Antwerp: 25 miljoen euro inkomsten per jaar niet haalbaar

Door de dringende noodzaak kiest Paul Gheysens voor een "tijdelijke" tribune als oplossing voor de huidige problemen rond de Bosuil. Volgens VRT-informatie wordt deze versie van Tribune 2 een eenvoudig en kostenefficiënt alternatief, die ver weg blijft van de pracht en praal van de hoofdtribune aan de overzijde.

Dit maakt de bouw goedkoper en zorgt ervoor dat de investering zich sneller terugbetaalt. Gheysens wist dat het onvermijdelijk was om de Bosuil verder af te bouwen, aangezien een halfleeg stadion niet alleen de supporterservaring negatief beïnvloedt, maar ook de inkomstenstroom ondermijnt.

De financiële druk is voelbaar: afgelopen zomer verkocht Antwerp spelers voor 40 miljoen euro, terwijl het zelf slechts voor 3 miljoen kocht. In de winter werd er nog eens 20 miljoen opgehaald. Die inkomsten worden volledig gebruikt om de financiële tekorten aan te vullen én te investeren in het stadionproject.

Volgens de club zou een voltooid stadion, met een capaciteitstoename van 16.000 naar 21.000 plaatsen, een jaarlijkse extra omzet van 20 tot 25 miljoen euro kunnen opleveren. Experts, zoals Thomas Peeters, sporteconoom aan de Erasmusuniversiteit van Rotterdam, twijfelen echter aan deze cijfers.

“25 miljoen lijkt me alleszins een heel hoog cijfer”, zei Peeters aan VRT. “1 tribune extra in de Bosuil die 25 miljoen zou opbrengen, lijkt me niet haalbaar.” Hij benadrukt echter wel dat de tijdelijke tribune op lange termijn een verschil zal maken, gezien de enorme vraag naar tickets en abonnementen, die momenteel het aanbod ver overstijgt.

Een capaciteitsuitbreiding is dus zeker gerechtvaardigd.

Goede beslissing van Gheysens om Tribune 2 te renoveren

Meest recent

'Ajax aast op dubbele JPL-slag: twee oude bekenden'

Ajax speelt dit seizoen alweer geen kampioen in Nederland. PSV is oppermachtig. Ze willen wel de ...

11
11
Standard kraait victorie: "Het was Union of de Vurige Stede"

Standard was al zeer actief op de transfermarkt. De Luikenaars wisten onder meer Teddy Teuma terug ...

33
33
'Club Brugge voelt bui hangen: Onyedika staat voor exit'

Club Brugge-coach Ivan Leko krijgt er eerstdaags een aanzienlijke aanwinst bij. Zo is Raphael ...

126
126
Kane en Kompany met straffe woorden voor Union

Union SG deed een stuk beter dan Club Brugge op het veld van Bayern München. Ze verloren met ...

88
88
'Eén detail doet Club dromen: Sels-stunt komt dichterbij'

Het keepersdebat bij Club Brugge is weer open — en ineens valt de naam Matz Sels. Eén ...

359
359
'Lukaku pusht: grote naam terug naar Anderlecht?'

Romelu Lukaku is spits bij Napoli en de Rode Duivels, maar het is duidelijk dat hij achter de ...

268
268
KRC Genk baalt enorm: straf verhaal over ex-jeugdproduct

KRC Genk heeft een uitstekende jeugdopleiding. De Limburgers zijn wat dat betreft Belgische top en ...

96
96
Westerlo baalt: gegokt en toch wel verloren

We lieten het al iets voor de wintermercato weten: KVC Westerlo moet deze mercato spelers verkopen. ...

25
25
Hasi opgelucht: Sikan lost Anderlecht-knoop in één klap

RSC Anderlecht haalde Danylo Sikan weg bij Trabzonspor. Dat kostte RSCA een stevige som. Navraag ...

152
152
KRC Genk houdt stand: "Juventus, PSV…? Valt héél goed mee"

KRC Genk is een club met een jeugdopleiding van Europese topklasse. De Limburgers wisten al heel wat ...

27
27
'Club-bestuur neemt drastische beslissing op transfermarkt'

Club Brugge KV wist de voorbije jaren een pak miljoenen op te halen op de transfermarkt. En ook ...

582
582
Stand UCL: Union zoekt mirakel, Club Brugge mag hopen

Volgende week woensdag is het zover. Dan wordt de laatste speeldag van de League Phase van de ...

167
167
UCL: Grootmachten doen wat moet, opsteker voor Club

De voorlaatste speeldag van de League Phase in de Champions League. Woensdagavond deden de meeste ...

120
120
Union droomt één helft, Kane zorgt nadien voor mokerslag

Union keert vanuit München ongetwijfeld terug met een dubbel gevoel. In de Allianz Arena ...

52
52
'Anderlecht draaft verder: volgende verlenging in zicht'

De sportieve leiding van RSC Anderlecht heeft zijn handen momenteel meer dan vol. De Brusselaars ...

255
255
'Transferalarm in Brugge: Club weigert miljoenenbod'

Club Brugge-coach Ivan Leko krijgt er eerstdaags een aanzienlijke aanwinst bij. Zo is Rpahael ...

334
334
Sterk Union houdt stand: Bayern-fans vervloeken één man

In de Champions League stond Union SG voor zijn op papier moeilijkste wedstrijd tot dusver. De ...

94
94
'Transferbommetje bij KVM: steunpilaar hamert op vertrek'

KV Mechelen staat na 21 speeldagen nog steeds op de vijfde plaats en behoudt dus een goede kans op ...

202
202
'Bondscoach pusht Club Brugge naar absolute topaanwinst'

Met de ruime zege op Kairat Almaty heeft Club Brugge de rust voorlopig doen terugkeren, maar extra ...

574
574
UCL: Atlético geplaatst, Club vloekt na goal in 94ste minuut

In de Champions League worden woensdag de resterende wedstrijden van de voorlaatste speeldag van de ...

130
130
Bayern - Union: Kompany toont geen greintje genade

In de Champions League staat landskampioen Union SG woensdag voor een loodzware opdracht. Zo wacht ...

80
80
Mechele toont grote liefde, warm gebaar raakt iedereen

Brandon Mechele blijft zijn status bij Club Brugge maar versterken. In de verre en ijskoude ...

263
263
Anderlecht beeft: clash met topspeler dreigt elk moment

Anderlecht dacht dat één dossier stilaan gesloten was, maar plots hangt er weer ...

429
429
Hayen stuurt Genk-spelers boodschap na nieuwe zeperd

Club Brugge deed dinsdagavond al een uitstekende zaak voor de Belgische coëfficiënt met ...

225
225
'De Busser versiert transfer naar Nederlandse grootmacht'

Tot enkele maanden geleden was Jari De Busser nog onbekend en onbemind, maar tegenwoordig is de ...

74
74

Meer sportnieuws