Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

door
Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

In de zomer van 2023 nam Jesper Fredberg de touwtjes in handen bij Anderlecht, wat leidde tot aanzienlijke veranderingen binnen de club. Hij vond Peter Verbeke overbodig en bevorderde de komst van Mikkel Hemmersam, die verantwoordelijk werd voor scouting, rekrutering en het RSCA Futures-team. Hemmersam had een indrukwekkende achtergrond, met eerdere successen bij FC Kopenhagen en FC Nordsjaelland, waar hij miljoenen aan transfers genereerde en de jeugdopleiding optimaliseerde.

Toch bleek zijn impact op talentdetectie en de prestaties van de RSCA Futures tegen te vallen, wat leidde tot twijfels over zijn rol. Officieel verliet Hemmersam Anderlecht om zijn ambities bij een eerste elftal na te jagen, maar geruchten wijzen op een gebrek aan zichtbaarheid en effectiviteit.

LEES OOK: Grove blunder Anderlecht? Banneling in 'Elftal vd Week'

Hemmersam naar Anderlecht: geen vervanger van Kindermans

In de zomer van 2023 trok Jesper Fredberg stevig aan de touwtjes bij Anderlecht. Zijn invloed binnen de club werd steeds duidelijker. Zo vond hij dat Peter Verbeke overbodig was, en onder zijn leiding vertrokken ook Guillaume Gillet en Robin Veldman.

Fredberg werkte aan een vernieuwde structuur die zowel op korte als lange termijn voor grote vooruitgang moest zorgen. De Deense connectie binnen de club werd versterkt met de komst van Mikkel Hemmersam, die door Fredberg naar het Lotto Park werd gehaald.

Hemmersam kreeg een cruciale rol binnen Anderlecht, met verantwoordelijkheid voor de scouting, rekrutering en de organisatie van het RSCA Futures-team. Hij moest nauw samenwerken met Fredberg om de langetermijnstrategie van de club verder te ontwikkelen en te bewaken.

Anderlecht was al geruime tijd op zoek naar versterking voor het sportieve departement en was onder de indruk van Hemmersam’s expertise op het gebied van talentontwikkeling en de transitie van jonge spelers naar het eerste team.

De komst van Hemmersam stond los van de situatie rond Jean Kindermans, die destijds in zijn opzegtermijn zat bij Anderlecht. De club benadrukte dat Hemmersam niet was aangesteld als vervanger van Kindermans en geen head of academy zou worden.

Hoewel Marc Coucke pogingen deed om Kindermans te overtuigen te blijven, wees Kindermans het voorstel af. Naast het financiële aspect voelde hij dat hij zich te veel zou moeten plooien naar Hemmersam. Terwijl Hemmersam zich voornamelijk richtte op de A- en B-ploeg, hoopte Anderlecht dat Kindermans de jeugdacademie zou blijven leiden.

Anderlecht droomde van Hemmersam-miljoenen

De nieuwe rechterhand van Jesper Fredberg bracht indrukwekkende ervaring mee naar Anderlecht. Van 2014 tot 2018 bekleedde Mikkel Hemmersam de rol van Head of Recruitment bij de academie van FC Kopenhagen, waar hij een belangrijke bijdrage leverde aan het bijna binnenhalen van een jonge Erling Haaland in 2017.

Vervolgens nam hij de functie van Co-CEO en Sports Director op zich bij FC Nordsjaelland, waar hij nog indrukwekkendere resultaten wist te behalen. Onder zijn leiding werd Nordsjaelland een toonaangevende club op het gebied van jeugdontwikkeling, wat goed aansluit bij de filosofie van Anderlecht.

Hemmersam slaagde erin de gerenommeerde jeugdopleiding van Nordsjaelland verder te ontwikkelen en dit te combineren met sterke sportieve prestaties. Tussen 2020 en zijn vertrek werden spelers voor maar liefst 134 miljoen euro verkocht, een prestatie die niet onopgemerkt bleef.

Volgens een rapport van CIES werd FC Nordsjaelland zelfs wereldwijd erkend als de beste club in het doorstromen van jonge spelers naar het eerste elftal.

Bovendien werd de club door The Football Investment Report gerangschikt in de top 10 van meest winstgevende clubs wat betreft transfers, wat perfect aansloot bij Anderlecht's ambitie om een sterke focus te leggen op de ontwikkeling van eigen talent en een slim transferbeleid.

Toch hoofd van de jeugdacademie: Hemmersam’s rol snel uitgespeeld

Bij Anderlecht begon Mikkel Hemmersam aanvankelijk als sports manager en rechterhand van Jesper Fredberg. Maar na het vertrek van Jean Kindermans werd hij gevraagd om de leiding te nemen over de jeugdacademie.

Samen met Peter Verbeke (Academy Head of Talent & Innovation) en Henk Mariman (Academy Head of Football) stond Hemmersam aan het roer van de academie, met als belangrijkste drijfveer talentontwikkeling. Bij Anderlecht vond hij een nieuwe uitdaging en voelde zich vereerd om voor de club te werken.

Hij geloofde sterk in het potentieel van het paars-witte project. Onder Hemmersam's leiding werd de jeugdwerking verder geoptimaliseerd. De style of play werd aangescherpt, de staf van de jeugdploegen werd uitgebreid, en maar liefst 18 talenten tekenden een profcontract

 Anderlecht hoopte dat deze focus op talentontwikkeling niet alleen sportief succes zou opleveren, maar ook financieel voordeel. Hoewel Anderlecht Hemmersam's inspanningen waardeerde, was zijn rol grotendeels uitgespeeld zodra de nieuwe structuur stond.

Hemmersam voldeed niet aan de verwachtingen bij Anderlecht

Officieel verklaarde Mikkel Hemmersam dat hij opnieuw zijn ambities binnen een eerste elftal wil najagen, maar volgens Het Nieuwsblad zijn er ook andere redenen voor zijn vertrek bij Anderlecht. In de wandelgangen gingen geruchten dat Hemmersam op bepaalde vlakken te weinig zichtbaar was en onvoldoende zijn stempel drukte.

Vooral op het vlak van talentdetectie zou zijn impact beperkt zijn gebleven, al nuanceert de krant dit door te wijzen op de komst van spelers als Joren Dom, Keisuke Goto en Tudor Mendel. Dat Mendel niet de verwachte doorbraak kende, ligt echter niet volledig aan Hemmersam.

Daarnaast zouden ook de overdaad aan beleidsmakers binnen de club en de tegenvallende prestaties van de RSCA Futures problemen hebben opgeleverd. Nieuwkomers zoals Magnus Munck en Milan Robberechts hebben zich nog niet kunnen bewijzen, wat Hemmersam's werk verder onder druk zette.

Alles bij elkaar opgeteld bleek het rapport voor Hemmersam niet voldoende, en zijn vertrek werd onafwendbaar. Tim Borguet, de voormalige Marketing Director, is inmiddels aangeduid als zijn opvolger in de functie van 'Chief Academy'.

Er wordt verwacht dat hij niet alleen de jeugdopleiding verder ontwikkelt, maar ook de commerciële waarde van Neerpede beter weet te benutten. De sportieve beleidsmakers Peter Verbeke en Henk Mariman blijven wel op post om de continuïteit te waarborgen.

Anderlecht puurt te weinig uit de jeugddetectie

Meest recent

Bayat en Charleroi ambitieus: JPL-topclub als hét voorbeeld

Sporting Charleroi stelde vandaag Nicolas Frutos voor als de nieuwe sportieve baas. De Argentijn ...

25
25
Genk bijna zeker: "Alleen mag dàt niét meer gebeuren"

Club Brugge, Union SG en STVV zijn al zeker van de top zes. RSC Anderlecht bijna, en ook KV Mechelen ...

56
56
Godts komt met pijnlijk verhaal voor KRC Genk

Mika Godts breekt volledig door bij Ajax en is er dit seizoen veruit de beste speler. De Belgische ...

105
105
Grove blunder Anderlecht? Banneling in 'Elftal vd Week'

RSC Anderlecht nam in januari afscheid van enkele spelers die geen hoofdrol meer hadden in de ...

186
186
"Tien speeldagen schorsen!" - Tzolis-aanslag zindert na

Sporting Charleroi leek zondag op weg naar een goed resultaat tegen een matig Club Brugge. Maar de ...

249
249
De Tafel van Gert davert: Ruben Van Gucht onthult alles

Het klettert momenteel in BV-land. Alles begon met een pikante uitspraak van Herman Brusselmans ...

94
94
'Kompany kijkt toe: nieuwe Kane-wenteling bij Bayern'

Nu de landstitel binnen handbereik is voor Bayern München, heeft Vincent Kompany zijn zinnen ...

75
75
'Overmars in actie: oude bekende als eerste zomeraanwinst'

Antwerp FC boekte zaterdag een bijzonder deugddoende zege tegen revelatie STVV, desondanks lijkt de ...

176
176
'Monstertransfer Club: PSG klopt aan voor sterkhouder'

Club Brugge KV toonde zich de voorbije jaren een ideale springplank richting de Europese ...

519
519
Straffe woorden: Lineker en Richards gaan wild op Lammens

Manchester United is de laatste weken uitstekend bezig in de Premier League. Na een puike reeks is ...

201
201
‘Alle remmen los bij Anderlecht: stunttransfer in de maak'

RSC Anderlecht wil deze zomer stunten, en één groot dossier dreigt sneller te ...

745
745
Anderlecht hoopt op meevaller: aanwinst toont zich

RSC Anderlecht rondde dit seizoen een karrenvracht aan transfers af voor de eerste en tweede ploeg. ...

192
192
Hallo, Rudi Garcia? "Rode Duivels? Had al gemoeten"

Deze maand spelen de Rode Duivels in Chicago tegen de Verenigde Staten en Mexico. Door de hoge ...

128
128
Hein luidt alarmbel: "Zo verliezen ze de JPL-titel"

Union SG verloor alweer punten op verplaatsing. Het spelniveau van de landskampioen is al weken te ...

159
159
Deschacht ziet 'onverwachte' uitblinker bij Anderlecht

Het transferbeleid van RSC Anderlecht onder Olivier Renard was niet bepaald een succes. Zo mocht er ...

239
239
Lardot zag één grote bepalende fout in Charleroi-Club Brugge

Club Brugge won met 1-2 van Sporting Charleroi. Bij de Zebra's waren ze woedend over de 10 minuten ...

663
663
Wesley Sonck kiest onverwacht nieuw pad in zijn carrière

Wesley Sonck kent het klappen van de zweep. Als ex-voetballer, Rode Duivel en vaste analist op ...

67
67
'Anderlecht en De Cat: nieuwe contractupdate'

RSC Anderlecht moet snel duidelijkheid verschaffen over de contractsituatie van Thorgan Hazard, al ...

375
375
Stunt richting PO 1: "Ik hoop dat ze het halen"

STVV is al zeker van Play-Off 1 en dat is een zeer grote stunt. De Limburgers weten al dat ze tegen ...

323
323
Druk op Borguet en Bornauw neemt toe: "Verleng het contract"

Thorgan Hazard scoorde vijf keer in twee matchen en plots lezen we dat Anderlecht zijn contract moet ...

186
186
Na aanslag op Tzolis: Bondsparket vordert heel stevige straf

Club Brugge pakte zondagavond in extremis de drie punten op Sporting Charleroi na een doelpunt van ...

430
430
Frutos verklapt: "Of Anderlecht belde na ontslag Renard?"

Sporting Charleroi stelde vandaag Nicolas Frutos voor als de nieuwe sportief directeur. Hij kwam ...

205
205
RAFC-fan Tom Waes verrast iedereen: “Vertrek komt eraan”

Tom Waes was de laatste weken in oorlogsgebied. De man achter succesreeksen zoals Kamp Waes en ...

74
74
Charai niet 'happy': "Dat gaan we binnenskamers bespreken"

Bij KVC Westerlo pakten ze een oververdiend punt tegen Union SG. Ze hadden zelfs misschien nog ...

56
56
"Ik sprak met Anderlecht, niet met Club Brugge"

RSC Anderlecht en Club Brugge gaan komende zomer ongetwijfeld offensieve versterking zoeken. De twee ...

329
329

Meer sportnieuws