Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

door
Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

In de zomer van 2023 nam Jesper Fredberg de touwtjes in handen bij Anderlecht, wat leidde tot aanzienlijke veranderingen binnen de club. Hij vond Peter Verbeke overbodig en bevorderde de komst van Mikkel Hemmersam, die verantwoordelijk werd voor scouting, rekrutering en het RSCA Futures-team. Hemmersam had een indrukwekkende achtergrond, met eerdere successen bij FC Kopenhagen en FC Nordsjaelland, waar hij miljoenen aan transfers genereerde en de jeugdopleiding optimaliseerde.

Toch bleek zijn impact op talentdetectie en de prestaties van de RSCA Futures tegen te vallen, wat leidde tot twijfels over zijn rol. Officieel verliet Hemmersam Anderlecht om zijn ambities bij een eerste elftal na te jagen, maar geruchten wijzen op een gebrek aan zichtbaarheid en effectiviteit.

LEES OOK: 'Anderlecht heeft genoeg gezien: pijnlijke exit na 61 duels'

Hemmersam naar Anderlecht: geen vervanger van Kindermans

In de zomer van 2023 trok Jesper Fredberg stevig aan de touwtjes bij Anderlecht. Zijn invloed binnen de club werd steeds duidelijker. Zo vond hij dat Peter Verbeke overbodig was, en onder zijn leiding vertrokken ook Guillaume Gillet en Robin Veldman.

Fredberg werkte aan een vernieuwde structuur die zowel op korte als lange termijn voor grote vooruitgang moest zorgen. De Deense connectie binnen de club werd versterkt met de komst van Mikkel Hemmersam, die door Fredberg naar het Lotto Park werd gehaald.

Hemmersam kreeg een cruciale rol binnen Anderlecht, met verantwoordelijkheid voor de scouting, rekrutering en de organisatie van het RSCA Futures-team. Hij moest nauw samenwerken met Fredberg om de langetermijnstrategie van de club verder te ontwikkelen en te bewaken.

Anderlecht was al geruime tijd op zoek naar versterking voor het sportieve departement en was onder de indruk van Hemmersam’s expertise op het gebied van talentontwikkeling en de transitie van jonge spelers naar het eerste team.

De komst van Hemmersam stond los van de situatie rond Jean Kindermans, die destijds in zijn opzegtermijn zat bij Anderlecht. De club benadrukte dat Hemmersam niet was aangesteld als vervanger van Kindermans en geen head of academy zou worden.

Hoewel Marc Coucke pogingen deed om Kindermans te overtuigen te blijven, wees Kindermans het voorstel af. Naast het financiële aspect voelde hij dat hij zich te veel zou moeten plooien naar Hemmersam. Terwijl Hemmersam zich voornamelijk richtte op de A- en B-ploeg, hoopte Anderlecht dat Kindermans de jeugdacademie zou blijven leiden.

Anderlecht droomde van Hemmersam-miljoenen

De nieuwe rechterhand van Jesper Fredberg bracht indrukwekkende ervaring mee naar Anderlecht. Van 2014 tot 2018 bekleedde Mikkel Hemmersam de rol van Head of Recruitment bij de academie van FC Kopenhagen, waar hij een belangrijke bijdrage leverde aan het bijna binnenhalen van een jonge Erling Haaland in 2017.

Vervolgens nam hij de functie van Co-CEO en Sports Director op zich bij FC Nordsjaelland, waar hij nog indrukwekkendere resultaten wist te behalen. Onder zijn leiding werd Nordsjaelland een toonaangevende club op het gebied van jeugdontwikkeling, wat goed aansluit bij de filosofie van Anderlecht.

Hemmersam slaagde erin de gerenommeerde jeugdopleiding van Nordsjaelland verder te ontwikkelen en dit te combineren met sterke sportieve prestaties. Tussen 2020 en zijn vertrek werden spelers voor maar liefst 134 miljoen euro verkocht, een prestatie die niet onopgemerkt bleef.

Volgens een rapport van CIES werd FC Nordsjaelland zelfs wereldwijd erkend als de beste club in het doorstromen van jonge spelers naar het eerste elftal.

Bovendien werd de club door The Football Investment Report gerangschikt in de top 10 van meest winstgevende clubs wat betreft transfers, wat perfect aansloot bij Anderlecht's ambitie om een sterke focus te leggen op de ontwikkeling van eigen talent en een slim transferbeleid.

Toch hoofd van de jeugdacademie: Hemmersam’s rol snel uitgespeeld

Bij Anderlecht begon Mikkel Hemmersam aanvankelijk als sports manager en rechterhand van Jesper Fredberg. Maar na het vertrek van Jean Kindermans werd hij gevraagd om de leiding te nemen over de jeugdacademie.

Samen met Peter Verbeke (Academy Head of Talent & Innovation) en Henk Mariman (Academy Head of Football) stond Hemmersam aan het roer van de academie, met als belangrijkste drijfveer talentontwikkeling. Bij Anderlecht vond hij een nieuwe uitdaging en voelde zich vereerd om voor de club te werken.

Hij geloofde sterk in het potentieel van het paars-witte project. Onder Hemmersam's leiding werd de jeugdwerking verder geoptimaliseerd. De style of play werd aangescherpt, de staf van de jeugdploegen werd uitgebreid, en maar liefst 18 talenten tekenden een profcontract

 Anderlecht hoopte dat deze focus op talentontwikkeling niet alleen sportief succes zou opleveren, maar ook financieel voordeel. Hoewel Anderlecht Hemmersam's inspanningen waardeerde, was zijn rol grotendeels uitgespeeld zodra de nieuwe structuur stond.

Hemmersam voldeed niet aan de verwachtingen bij Anderlecht

Officieel verklaarde Mikkel Hemmersam dat hij opnieuw zijn ambities binnen een eerste elftal wil najagen, maar volgens Het Nieuwsblad zijn er ook andere redenen voor zijn vertrek bij Anderlecht. In de wandelgangen gingen geruchten dat Hemmersam op bepaalde vlakken te weinig zichtbaar was en onvoldoende zijn stempel drukte.

Vooral op het vlak van talentdetectie zou zijn impact beperkt zijn gebleven, al nuanceert de krant dit door te wijzen op de komst van spelers als Joren Dom, Keisuke Goto en Tudor Mendel. Dat Mendel niet de verwachte doorbraak kende, ligt echter niet volledig aan Hemmersam.

Daarnaast zouden ook de overdaad aan beleidsmakers binnen de club en de tegenvallende prestaties van de RSCA Futures problemen hebben opgeleverd. Nieuwkomers zoals Magnus Munck en Milan Robberechts hebben zich nog niet kunnen bewijzen, wat Hemmersam's werk verder onder druk zette.

Alles bij elkaar opgeteld bleek het rapport voor Hemmersam niet voldoende, en zijn vertrek werd onafwendbaar. Tim Borguet, de voormalige Marketing Director, is inmiddels aangeduid als zijn opvolger in de functie van 'Chief Academy'.

Er wordt verwacht dat hij niet alleen de jeugdopleiding verder ontwikkelt, maar ook de commerciële waarde van Neerpede beter weet te benutten. De sportieve beleidsmakers Peter Verbeke en Henk Mariman blijven wel op post om de continuïteit te waarborgen.

Anderlecht puurt te weinig uit de jeugddetectie

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

91
91
"Belachelijk" - Opvallende sanctie Burgess na heftige uithaal

Christian Burgess zorgde afgelopen weekend voor heel wat beroering. Na de nederlaag op STVV haalde ...

55
55
Vrouw Valverde haalt verschroeiend uit: "Ze willen bloed zien"

De aanloop naar de Clasico van zondagavond is bijzonder woelig verlopen bij Real Madrid. Zo kwam het ...

21
21
'Anderlecht heeft genoeg gezien: pijnlijke exit na 61 duels'

Antoine Sibierski is sinds deze week officieel aan de slag als sportief directeur bij RSC ...

125
125
'Antwerp schrikt: Janssen richting ophefmakende transfer'

Terwijl Joseph Oosting en zijn troepen de ontknoping van de Europe Play-Offs inzetten, is de ...

163
163
'Bayern opent onderhandelingen: Kompany krijgt knaltransfer'

Bayern München bereidt zich momenteel voor op de gehypete terugmatch tegen Paris Saint-Germain ...

163
163
Rigaux breekt de boel open: Club Brugge krijgt mokerslag

Dévy Rigaux dreigt Club Brugge te ontglippen. Feyenoord duwt door voor een nieuwe sportieve ...

243
243
'WK-selectie Garcia bijna rond: twéé daverende verrassingen'

Komende vrijdag is het eindelijk zover, dan maakt bondscoach Rudi Garcia bekend welke 26 spelers hij ...

173
173
Zorgen bij Bayern Munchen: ster dreigt WK te missen

Bayern München wist net niet de finale van de Champions League te halen. De Duitse ...

26
26
Leko beseft: "Dan zijn we kampioen"

Club Brugge is bezig aan ijzersterke PO's. Ze rolden ploegen als RSC Anderlecht, AA Gent en KV ...

201
201
Antwerp zoekt eerherstel: Oosting verwacht stevige reactie

Royal Antwerp FC verloor vorig weekend met 0-5 van Standard. Een bijzonder pijnlijke nederlaag. De ...

39
39
Standard maakt statement en zet KRC Genk zwaar onder druk

Standard kon tegen OH Leuven in eigen huis KRC Genk en Westerlo meteen onder druk zetten. De ...

98
98
STVV gaat voor het 'onmogelijke': Vrancken wil méér

Wouter Vrancken zal dit seizoen Trainer van het Jaar worden, dat staat nu al vast. Wat de coach met ...

222
222
'La Louvière verrast met ex-coach van Anderlecht'

La Louvière is plots een énorme duiventil aan het worden. Er vertrokken de afgelopen ...

181
181
Hayen voert druk op: "Er zullen spelers afscheid nemen"

KRC Genk heeft intern de druk enorm opgevoerd na de wanprestatie op het veld van Sporting Charleroi. ...

145
145
Taravel doet boekje open over gesprek met Sibierski

Antoine Sibierski werd deze week voorgesteld bij RSC Anderlecht. De Fransman gaat de komende ...

184
184
'Anderlecht haakt af, betaalt Club Brugge 2 miljoen euro?'

De zomermercato loert om de hoek. Zowel RSC Anderlecht en Club Brugge gaan zich stevig willen ...

372
372
Mazzu ontdekt nieuwe parel bij OHL: "Misschien zat ik mis"

Bij OH Leuven hopen ze vanavond nog eens te winnen. Al zal dat moeten gebeuren tegen een wellicht ...

21
21
Club Brugge in beroep: énorm CPL-probleem in de maak

De afgelopen weken en maanden is er al veel inkt gevloeid over de competitiehervorming, waarbij ...

523
523
‘Alle remmen los bij Club Brugge: stunttransfer in de maak’

Club Brugge voelt dat er iets broeit. De lijst met geïnteresseerde topclubs wordt steeds ...

815
815
Anderlecht haalt slag thuis: "Kind van Neerpede"

Anderlecht blijft voor de jeugd kiezen. De Brusselaars spelen ook dit seizoen weer met tal van ...

177
177
STVV legt belangrijke kracht vast tot 2029

STVV is zeker van een Europees ticket en dat is héél belangrijk. Het is een extra ...

28
28
Standard terug naar de top? Vandersmissen ziet één probleem

Standard speelt vanavond een zeer belangrijk duel tegen OH Leuven. Bij winst staan ze alvast voor ...

137
137
'Leko hakt knoop door: comeback Mignolet uitgesteld'

Club Brugge ontvangt zaterdag STVV, alweer een cruciaal duel in de titelrace. Door de afwezigheid ...

118
118
Taravel twijfelt: Anderlecht met B-ploeg naar Gent?

RSC Anderlecht gaat zondag op bezoek bij AA Gent, een cruciaal duel met het oog op de vierde plaats ...

137
137
Bom in CPL: Club NXT degradeert naar derde afdeling

De afgelopen weken en maanden is er al veel inkt gevloeid over de competitiehervorming, waarbij ...

540
540

Meer sportnieuws