Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

door
Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

In de zomer van 2023 nam Jesper Fredberg de touwtjes in handen bij Anderlecht, wat leidde tot aanzienlijke veranderingen binnen de club. Hij vond Peter Verbeke overbodig en bevorderde de komst van Mikkel Hemmersam, die verantwoordelijk werd voor scouting, rekrutering en het RSCA Futures-team. Hemmersam had een indrukwekkende achtergrond, met eerdere successen bij FC Kopenhagen en FC Nordsjaelland, waar hij miljoenen aan transfers genereerde en de jeugdopleiding optimaliseerde.

Toch bleek zijn impact op talentdetectie en de prestaties van de RSCA Futures tegen te vallen, wat leidde tot twijfels over zijn rol. Officieel verliet Hemmersam Anderlecht om zijn ambities bij een eerste elftal na te jagen, maar geruchten wijzen op een gebrek aan zichtbaarheid en effectiviteit.

LEES OOK: Soap rond Hazard: Taravel heeft boodschap voor bestuur

Hemmersam naar Anderlecht: geen vervanger van Kindermans

In de zomer van 2023 trok Jesper Fredberg stevig aan de touwtjes bij Anderlecht. Zijn invloed binnen de club werd steeds duidelijker. Zo vond hij dat Peter Verbeke overbodig was, en onder zijn leiding vertrokken ook Guillaume Gillet en Robin Veldman.

Fredberg werkte aan een vernieuwde structuur die zowel op korte als lange termijn voor grote vooruitgang moest zorgen. De Deense connectie binnen de club werd versterkt met de komst van Mikkel Hemmersam, die door Fredberg naar het Lotto Park werd gehaald.

Hemmersam kreeg een cruciale rol binnen Anderlecht, met verantwoordelijkheid voor de scouting, rekrutering en de organisatie van het RSCA Futures-team. Hij moest nauw samenwerken met Fredberg om de langetermijnstrategie van de club verder te ontwikkelen en te bewaken.

Anderlecht was al geruime tijd op zoek naar versterking voor het sportieve departement en was onder de indruk van Hemmersam’s expertise op het gebied van talentontwikkeling en de transitie van jonge spelers naar het eerste team.

De komst van Hemmersam stond los van de situatie rond Jean Kindermans, die destijds in zijn opzegtermijn zat bij Anderlecht. De club benadrukte dat Hemmersam niet was aangesteld als vervanger van Kindermans en geen head of academy zou worden.

Hoewel Marc Coucke pogingen deed om Kindermans te overtuigen te blijven, wees Kindermans het voorstel af. Naast het financiële aspect voelde hij dat hij zich te veel zou moeten plooien naar Hemmersam. Terwijl Hemmersam zich voornamelijk richtte op de A- en B-ploeg, hoopte Anderlecht dat Kindermans de jeugdacademie zou blijven leiden.

Anderlecht droomde van Hemmersam-miljoenen

De nieuwe rechterhand van Jesper Fredberg bracht indrukwekkende ervaring mee naar Anderlecht. Van 2014 tot 2018 bekleedde Mikkel Hemmersam de rol van Head of Recruitment bij de academie van FC Kopenhagen, waar hij een belangrijke bijdrage leverde aan het bijna binnenhalen van een jonge Erling Haaland in 2017.

Vervolgens nam hij de functie van Co-CEO en Sports Director op zich bij FC Nordsjaelland, waar hij nog indrukwekkendere resultaten wist te behalen. Onder zijn leiding werd Nordsjaelland een toonaangevende club op het gebied van jeugdontwikkeling, wat goed aansluit bij de filosofie van Anderlecht.

Hemmersam slaagde erin de gerenommeerde jeugdopleiding van Nordsjaelland verder te ontwikkelen en dit te combineren met sterke sportieve prestaties. Tussen 2020 en zijn vertrek werden spelers voor maar liefst 134 miljoen euro verkocht, een prestatie die niet onopgemerkt bleef.

Volgens een rapport van CIES werd FC Nordsjaelland zelfs wereldwijd erkend als de beste club in het doorstromen van jonge spelers naar het eerste elftal.

Bovendien werd de club door The Football Investment Report gerangschikt in de top 10 van meest winstgevende clubs wat betreft transfers, wat perfect aansloot bij Anderlecht's ambitie om een sterke focus te leggen op de ontwikkeling van eigen talent en een slim transferbeleid.

Toch hoofd van de jeugdacademie: Hemmersam’s rol snel uitgespeeld

Bij Anderlecht begon Mikkel Hemmersam aanvankelijk als sports manager en rechterhand van Jesper Fredberg. Maar na het vertrek van Jean Kindermans werd hij gevraagd om de leiding te nemen over de jeugdacademie.

Samen met Peter Verbeke (Academy Head of Talent & Innovation) en Henk Mariman (Academy Head of Football) stond Hemmersam aan het roer van de academie, met als belangrijkste drijfveer talentontwikkeling. Bij Anderlecht vond hij een nieuwe uitdaging en voelde zich vereerd om voor de club te werken.

Hij geloofde sterk in het potentieel van het paars-witte project. Onder Hemmersam's leiding werd de jeugdwerking verder geoptimaliseerd. De style of play werd aangescherpt, de staf van de jeugdploegen werd uitgebreid, en maar liefst 18 talenten tekenden een profcontract

 Anderlecht hoopte dat deze focus op talentontwikkeling niet alleen sportief succes zou opleveren, maar ook financieel voordeel. Hoewel Anderlecht Hemmersam's inspanningen waardeerde, was zijn rol grotendeels uitgespeeld zodra de nieuwe structuur stond.

Hemmersam voldeed niet aan de verwachtingen bij Anderlecht

Officieel verklaarde Mikkel Hemmersam dat hij opnieuw zijn ambities binnen een eerste elftal wil najagen, maar volgens Het Nieuwsblad zijn er ook andere redenen voor zijn vertrek bij Anderlecht. In de wandelgangen gingen geruchten dat Hemmersam op bepaalde vlakken te weinig zichtbaar was en onvoldoende zijn stempel drukte.

Vooral op het vlak van talentdetectie zou zijn impact beperkt zijn gebleven, al nuanceert de krant dit door te wijzen op de komst van spelers als Joren Dom, Keisuke Goto en Tudor Mendel. Dat Mendel niet de verwachte doorbraak kende, ligt echter niet volledig aan Hemmersam.

Daarnaast zouden ook de overdaad aan beleidsmakers binnen de club en de tegenvallende prestaties van de RSCA Futures problemen hebben opgeleverd. Nieuwkomers zoals Magnus Munck en Milan Robberechts hebben zich nog niet kunnen bewijzen, wat Hemmersam's werk verder onder druk zette.

Alles bij elkaar opgeteld bleek het rapport voor Hemmersam niet voldoende, en zijn vertrek werd onafwendbaar. Tim Borguet, de voormalige Marketing Director, is inmiddels aangeduid als zijn opvolger in de functie van 'Chief Academy'.

Er wordt verwacht dat hij niet alleen de jeugdopleiding verder ontwikkelt, maar ook de commerciële waarde van Neerpede beter weet te benutten. De sportieve beleidsmakers Peter Verbeke en Henk Mariman blijven wel op post om de continuïteit te waarborgen.

Anderlecht puurt te weinig uit de jeugddetectie

Meest recent

Titelvoorspelling uit Brugge: "Zij zijn geen echte kandidaat"

Het wachten is voorbij: de titelstrijd in de Champions' Play-Offs barst komend weekend in alle ...

2
2
'City spitst de oren: nieuwe toekomstwending Guardiola'

Pep Guardiola kon vlak voor de interland-break een League Cup toevoegen aan zijn indrukwekkende ...

17
17
JPL op keerpunt: Play-Offs snel terug in nieuw kleedje?

Vrijdagavond gaan de Play-Offs in de Jupiler Pro League weer van start. Door de grote ...

53
53
Romano dropt cruciaal transfernieuws Club Brugge

In navolging van Simon Mignolet, die donderdag zijn nakend pensioen aankondigde, dreigt Club Brugge ...

149
149
WK 2026: Nieuwe topkandidaat bovenaan favorietenlijstjes

De laatste interland-periode voor het WK zit erop, binnen exact 70 dagen wordt de openingswedstrijd ...

76
76
Soap rond Hazard: Taravel heeft boodschap voor bestuur

Thorgan Hazard is dit seizoen opnieuw van groot belang bij RSC Anderlecht. Desondanks is het ...

128
128
Open mond bij Bayern-sterren: Kompany steelt de show

Vincent Kompany levert uitstekend werk als hoofdcoach bij Bayern München. Maar de voormalige ...

159
159
Frappant! 'Deze club profiteerde meest van Play-Off-systeem'

De jaarlijkse hoogmis van het Belgische voetbal staat voor de deur: komend weekend barsten de ...

344
344
'Real Madrid pakt zwaar uit: drie kleppers op lijstje'

Real Madrid hoopt na de interland-break alsnog beslag te kunnen leggen op de Spaanse titel en wil ...

247
247
'De Zerbi drukt stempel: eerste Spurs-transfer bepaald'

Tottenham Hotspur heeft een nieuwe hoofdcoach. Roberto De Zerbi tekende een meerjarig contract bij ...

76
76
Garcia dumpt 241 caps: vijftal ziet WK-droom verdampen

De laatste interland-periode voor het WK zit erop, bondscoach Rudi Garcia kan de laatste hand gaan ...

615
615
De Cat doet kassa rinkelen: 30 miljoen is nog maar het begin

Nathan De Cat heeft in Amerika niet alleen zijn debuut bij de Rode Duivels gemaakt. Bij Anderlecht ...

206
206
Mignolet als voorbode: halve basisploeg richting exit bij Club

Simon Mignolet heeft zijn afscheid bij Club Brugge aangekondigd. De doelman maakte donderdag bekend ...

238
238
Duivel imponeert: afwezige op stage moet vrezen voor plek

De oefenwedstrijd tegen Mexico (1-1) was niet bepaald hoogstaand, de eerste helft was zelfs van een ...

218
218
Italiaanse bom barst: eerste koppen rollen na WK-blamage

Italië zal voor de derde keer op rij niet deelnemen aan de eindronde van het WK. Die zware ...

101
101
'Flick helemaal verloren: Barça in actie voor superaanwinst'

FC Barcelona hervat komend weekend de Spaanse titelstrijd met een topper tegen Atlético ...

57
57
Play-Offs van start: dé topaffiches van speeldag één

Het interland-voetbal is achter de rug, de beslissende fase van het seizoen in het clubvoetbal kan ...

172
172
'Club Brugge ongenadig: hard verdict voor Jackers'

Aan alle mooie liedjes komt een eind. Zo ook aan dat van Simon Mignolet en Club Brugge, dat komende ...

521
521
Hayen moet puzzelen: tweede titularis haakt af bij Genk

De interlandbreak kwam niet ongelegen voor KRC Genk, dat zo tijd krijg om de kater na het mislopen ...

223
223
Brugse terreuravond: schokkende waarheid komt boven

Opmerkelijk nieuws vanuit Brugge. Daar stond immers een man terecht vanwege brandstichting op een ...

100
100
'Anderlecht dumpt dertigers: kwartet richting exit'

Zoals wel meer topclubs heeft RSC Anderlecht een jonge kleedkamer, met meer tieners en prillle ...

440
440
'Verhaeghe vangt bot: Rode Duivel wijst Club Brugge af'

De play-offs worden straks de afscheidstournee van Simon Mignolet. Een donderslag bij heldere hemel ...

545
545
Thibaut Courtois kiest voor spectaculair nieuw team

Sommige stappen zie je aankomen, andere totaal niet. Thibaut Courtois lijkt de laatste tijd vooral ...

61
61
Keeperskwestie in Genk: Hayen kiest nieuwe nummer één

Op het veld van Antwerp krijgt KRC Genk vrijdag de eer om de play-offs af te trappen. Niet de ...

218
218
'Club Brugge hakt knoop door: ideale opvolger Mignolet'

Wat al langer in de lucht hing, is nu ook officieel: Simon Mignolet houdt het na dit seizoen voor ...

748
748

Meer sportnieuws