Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

485 stemmen
Anderlecht-miljoenen verdampen: vertrek onafwendbaar

In de zomer van 2023 nam Jesper Fredberg de touwtjes in handen bij Anderlecht, wat leidde tot aanzienlijke veranderingen binnen de club. Hij vond Peter Verbeke overbodig en bevorderde de komst van Mikkel Hemmersam, die verantwoordelijk werd voor scouting, rekrutering en het RSCA Futures-team. Hemmersam had een indrukwekkende achtergrond, met eerdere successen bij FC Kopenhagen en FC Nordsjaelland, waar hij miljoenen aan transfers genereerde en de jeugdopleiding optimaliseerde.

Toch bleek zijn impact op talentdetectie en de prestaties van de RSCA Futures tegen te vallen, wat leidde tot twijfels over zijn rol. Officieel verliet Hemmersam Anderlecht om zijn ambities bij een eerste elftal na te jagen, maar geruchten wijzen op een gebrek aan zichtbaarheid en effectiviteit.

LEES OOK: Waanzinnige leegloop dreigt bij Anderlecht: 20 exits?

Hemmersam naar Anderlecht: geen vervanger van Kindermans

In de zomer van 2023 trok Jesper Fredberg stevig aan de touwtjes bij Anderlecht. Zijn invloed binnen de club werd steeds duidelijker. Zo vond hij dat Peter Verbeke overbodig was, en onder zijn leiding vertrokken ook Guillaume Gillet en Robin Veldman.

Fredberg werkte aan een vernieuwde structuur die zowel op korte als lange termijn voor grote vooruitgang moest zorgen. De Deense connectie binnen de club werd versterkt met de komst van Mikkel Hemmersam, die door Fredberg naar het Lotto Park werd gehaald.

Hemmersam kreeg een cruciale rol binnen Anderlecht, met verantwoordelijkheid voor de scouting, rekrutering en de organisatie van het RSCA Futures-team. Hij moest nauw samenwerken met Fredberg om de langetermijnstrategie van de club verder te ontwikkelen en te bewaken.

Anderlecht was al geruime tijd op zoek naar versterking voor het sportieve departement en was onder de indruk van Hemmersam’s expertise op het gebied van talentontwikkeling en de transitie van jonge spelers naar het eerste team.

De komst van Hemmersam stond los van de situatie rond Jean Kindermans, die destijds in zijn opzegtermijn zat bij Anderlecht. De club benadrukte dat Hemmersam niet was aangesteld als vervanger van Kindermans en geen head of academy zou worden.

Hoewel Marc Coucke pogingen deed om Kindermans te overtuigen te blijven, wees Kindermans het voorstel af. Naast het financiële aspect voelde hij dat hij zich te veel zou moeten plooien naar Hemmersam. Terwijl Hemmersam zich voornamelijk richtte op de A- en B-ploeg, hoopte Anderlecht dat Kindermans de jeugdacademie zou blijven leiden.

Anderlecht droomde van Hemmersam-miljoenen

De nieuwe rechterhand van Jesper Fredberg bracht indrukwekkende ervaring mee naar Anderlecht. Van 2014 tot 2018 bekleedde Mikkel Hemmersam de rol van Head of Recruitment bij de academie van FC Kopenhagen, waar hij een belangrijke bijdrage leverde aan het bijna binnenhalen van een jonge Erling Haaland in 2017.

Vervolgens nam hij de functie van Co-CEO en Sports Director op zich bij FC Nordsjaelland, waar hij nog indrukwekkendere resultaten wist te behalen. Onder zijn leiding werd Nordsjaelland een toonaangevende club op het gebied van jeugdontwikkeling, wat goed aansluit bij de filosofie van Anderlecht.

Hemmersam slaagde erin de gerenommeerde jeugdopleiding van Nordsjaelland verder te ontwikkelen en dit te combineren met sterke sportieve prestaties. Tussen 2020 en zijn vertrek werden spelers voor maar liefst 134 miljoen euro verkocht, een prestatie die niet onopgemerkt bleef.

Volgens een rapport van CIES werd FC Nordsjaelland zelfs wereldwijd erkend als de beste club in het doorstromen van jonge spelers naar het eerste elftal.

Bovendien werd de club door The Football Investment Report gerangschikt in de top 10 van meest winstgevende clubs wat betreft transfers, wat perfect aansloot bij Anderlecht's ambitie om een sterke focus te leggen op de ontwikkeling van eigen talent en een slim transferbeleid.

Toch hoofd van de jeugdacademie: Hemmersam’s rol snel uitgespeeld

Bij Anderlecht begon Mikkel Hemmersam aanvankelijk als sports manager en rechterhand van Jesper Fredberg. Maar na het vertrek van Jean Kindermans werd hij gevraagd om de leiding te nemen over de jeugdacademie.

Samen met Peter Verbeke (Academy Head of Talent & Innovation) en Henk Mariman (Academy Head of Football) stond Hemmersam aan het roer van de academie, met als belangrijkste drijfveer talentontwikkeling. Bij Anderlecht vond hij een nieuwe uitdaging en voelde zich vereerd om voor de club te werken.

Hij geloofde sterk in het potentieel van het paars-witte project. Onder Hemmersam's leiding werd de jeugdwerking verder geoptimaliseerd. De style of play werd aangescherpt, de staf van de jeugdploegen werd uitgebreid, en maar liefst 18 talenten tekenden een profcontract

 Anderlecht hoopte dat deze focus op talentontwikkeling niet alleen sportief succes zou opleveren, maar ook financieel voordeel. Hoewel Anderlecht Hemmersam's inspanningen waardeerde, was zijn rol grotendeels uitgespeeld zodra de nieuwe structuur stond.

Hemmersam voldeed niet aan de verwachtingen bij Anderlecht

Officieel verklaarde Mikkel Hemmersam dat hij opnieuw zijn ambities binnen een eerste elftal wil najagen, maar volgens Het Nieuwsblad zijn er ook andere redenen voor zijn vertrek bij Anderlecht. In de wandelgangen gingen geruchten dat Hemmersam op bepaalde vlakken te weinig zichtbaar was en onvoldoende zijn stempel drukte.

Vooral op het vlak van talentdetectie zou zijn impact beperkt zijn gebleven, al nuanceert de krant dit door te wijzen op de komst van spelers als Joren Dom, Keisuke Goto en Tudor Mendel. Dat Mendel niet de verwachte doorbraak kende, ligt echter niet volledig aan Hemmersam.

Daarnaast zouden ook de overdaad aan beleidsmakers binnen de club en de tegenvallende prestaties van de RSCA Futures problemen hebben opgeleverd. Nieuwkomers zoals Magnus Munck en Milan Robberechts hebben zich nog niet kunnen bewijzen, wat Hemmersam's werk verder onder druk zette.

Alles bij elkaar opgeteld bleek het rapport voor Hemmersam niet voldoende, en zijn vertrek werd onafwendbaar. Tim Borguet, de voormalige Marketing Director, is inmiddels aangeduid als zijn opvolger in de functie van 'Chief Academy'.

Er wordt verwacht dat hij niet alleen de jeugdopleiding verder ontwikkelt, maar ook de commerciële waarde van Neerpede beter weet te benutten. De sportieve beleidsmakers Peter Verbeke en Henk Mariman blijven wel op post om de continuïteit te waarborgen.

Anderlecht puurt te weinig uit de jeugddetectie

Meest recent

Speel gratis mee met de VoetbalNieuws WK Poule 2026!

Het WK 2026 belooft een van de grootste voetbaltoernooien ooit te worden. Volg jij elke wedstrijd op ...

74
74
'Tedesco drukt stempel: 3 JPL-talenten op wenslijst'

Na zijn ontslag bij Fenerbahçe heeft Domenico Tedesco niet lang moeten wachten op een nieuwe ...

1
1
Garcia gooit tactisch plannetje nu al op tafel

De Rode Duivels werken zaterdag hun generale repetitie voor het WK af. Om 15u nemen ze het in het ...

12
12
'Rode Duivels grepen naast nog extra troef voor WK'

Voor het WK wisten Vincent Mannaert en Rudi Garcia nog een wit konijn uit de hoed te toveren. Ze ...

48
48
TRANSFERUURTJE: 'Atletico wil topdeal bij Club, wending KDB en Lukaku'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

76
76
Haaland gaat viraal met opvallende ploegfoto Noorwegen

Het WK staat voor de deur en elk land heeft zo hun eigen identiteit. Zo is Noorwegen onlosmakelijk ...

27
27
Garcia zet Vanaken plots op poleposition voor WK

De discussie rond Hans Vanaken bij de Rode Duivels laait weer ferm op na de oefeninterland tegen ...

176
176
Sergio is terug: hilarisch WK-lied voor Rode Duivels

Allez, allez, allez, we gaan er tegenaan! Sergio was in het verleden al goed met een iconisch lied ...

31
31
Garcia komt plots met onheilspellende boodschap Lukaku

Romelu Lukaku speelde dit seizoen amper bij Napoli en de hamvraag is dan ook of de topscorer aller ...

269
269
Toptransfer? Trossard praat vlak voor WK over toekomst

Leandro Trossard heeft er met Arsenal een geweldig seizoen opzitten. De Londenaren wonnen de Premier ...

98
98
'Gemiste kans Anderlecht: knaltransfer van 11,5 miljoen'

Er was de voorbije jaren heel wat te doen over talenten die op zeer jonge leeftijd België ...

245
245
'Drukke zomer Union: meer dan 10 vertrekkers in de maak'

Voor Union wordt het weer een drukke transferzomer. Dat bevestigde CEO Philippe Bormans al meteen na ...

99
99
Sporting Hasselt slaat weer toe, fraaie dubbelslag Lierse

In de Challenger Pro League zit het seizoen er al een tijdje op. De tweedeklassers kunnen zich dan ...

174
174
“Minder dan dit is onvoldoende”: Vandenbempt over WK Duivels

Na de knappe zege in Kroatië hopen de Rode Duivels zaterdag tegen Tunesië nog een extra ...

179
179
De Spor XL: Verheye en Kerkhofs clashen

Sam Kerkhofs en Rik Verheye bouwen nu al enkele jaren aan een prachtig sprookje bij Sporting ...

92
92
Lommel slikt nieuwe domper voor terugkeer in JPL

Na 23 jaar afwezigheid mag Lommel SK komend seizoen weer aan de slag in de Jupiler Pro League. De ...

37
37
'Belgische topclub aast op Zuid-Afrikaanse WK-ganger'

Voorlopig bleef het nog relatief stil qua inkomende transfers bij de Belgische topclubs, maar achter ...

99
99
'Klopp verrast en wil David Hubert binnenhalen'

Hij werd de voorbije maanden regelmatig gelinkt aan Real Madrid, maar voorlopig lijkt Jürgen ...

250
250
Waanzinnige leegloop dreigt bij Anderlecht: 20 exits?

Er ligt bij Anderlecht nog heel wat werk op de plank voor deze zomer. CEO Kenneth Bornauw onthulde ...

693
693
Mokerslag voor De Ketelaere: WK-droom plots aan flarden

Charles De Ketelaere leek plots dichter dan ooit bij een grote rol op het WK. Maar na de match tegen ...

180
180
'City en United jagen op goudhaantje van Gent'

AA Gent beleefde een opmerkelijk seizoen, gekleurd door onder meer een gedwongen trainerswissel na ...

234
234
'Napoli hakt knoop door over De Bruyne en Lukaku'

Voor Napoli is het een woelig seizoen geweest en de Italiaanse club lijkt van plan om volgend ...

159
159
'Perez laat transferbom ontploffen: bod van 150 miljoen'

Zondag staan bij Real Madrid de voorzittersverkiezingen op het programma en dus gaan ze bij de ...

121
121
'WK wordt goudmijn voor Club Brugge'

De voorbije jaren bouwde Club Brugge al een stevige financiële voorsprong op de concurrentie in ...

217
217
Nederlandse analisten fileren Duivels: "Hij is een beest"

De verwachtingen rond de Rode Duivels zijn voor aanvang van het WK niet al te hoog gespannen. ...

1106
1106
Superfavorieten wankelen: Frankrijk onderuit, blamage Spanje

Exact één week voor de openingsmatch, zijn twee van de grootste favorieten voor de ...

156
156

Meer sportnieuws