De teleurstellende zomermercato van Fredberg: de grote droomtransfer

284 stemmen
De teleurstellende zomermercato van Fredberg: de grote droomtransfer

Jesper Fredberg ligt onder vuur na een teleurstellende transferzomer. Ondanks zijn belofte voor een offensieve en agressieve aanpak, richtte Fredberg zich vooral op defensieve versterkingen en bleef de komst van een creatieve spelmaker uit. Zijn grote droomtransfer, Christian Eriksen, kwam niet van de grond, wat als een grote mislukking werd gezien. Bovendien verkocht Fredberg slechts twee spelers, Zeno Debast en Kristian Arnstad, wat de laagste transferopbrengst voor de club betekende sinds 2015.

Binnen de club groeit de verdeeldheid over Fredberg’s methodes, en het vertrouwen in zijn beleid slinkt. Hoewel Fredberg verklaarde niemand te hebben gevonden die de ploeg kon versterken, gaf Marc Coucke aan dat er voldoende budget was. De Raad van Bestuur eist nu resultaten op het veld, en analisten verwachten dat niet alleen coach Brian Riemer, maar ook Fredberg de prijs zal betalen als de prestaties niet verbeteren.

LEES OOK: Sibierski gaat (deels) terug naar vorig RSCA-beleid

De teleurstellende zomermercato van Fredberg

Jesper Fredberg had voorafgaand aan de afgelopen zomermercato een agressieve en offensieve aanpak aangekondigd. Toch lag de focus van de CEO Sports uiteindelijk vooral op defensieve versterkingen. Fredberg benadrukte dat de prioriteit lag bij het versterken van de continuïteit van de ploeg.

Hoewel er veel werd verwacht van een offensieve "deadline deal", bleef de komst van een creatieve nummer tien uit, iets wat cruciaal was om de ploeg beter te laten draaien en de fans tevreden te stellen.

De grote droomtransfer van Christian Eriksen, waar Anderlecht maandenlang aan vasthield, kwam uiteindelijk niet tot stand. Fredberg had zoveel energie in deze deal gestoken dat het uitblijven ervan als een grote teleurstelling werd ervaren.

Het gemis van een creatieve spelmaker liet niet alleen een gat achter in de kern van het team, maar riep ook vraagtekens op over de toekomstgerichte visie van de club. De zomermercato van Anderlecht werd breed bekritiseerd vanwege het gebrek aan doorverkoopwaarde.

Ondanks de terugkeer van Leander Dendoncker, volgens Knack op verzoek van voorzitter Wouter Vandenhaute, wordt Anderlecht niet sterker geacht uit de transferperiode te zijn gekomen. Het was de zuinigste transferzomer sinds 2010, waarbij zelfs clubs als Oud-Heverlee Leuven en KVC Westerlo meer investeerden.

Coucke en Fredberg spreken elkaar tegen

Jesper Fredberg wist dat hij eerst spelers moest verkopen om ruimte te maken voor nieuwe aanwinsten, maar toen dat niet helemaal lukte, richtte de CEO Sports zich op gratis transfers en huurspelers om ervaring binnen te halen.

Dit verhoogde echter de salariskosten van de club aanzienlijk. De gestelde salarislimiet werd overschreden, vooral door de komst van Leander Dendoncker. Hoewel de aandeelhouders akkoord gingen met deze extra financiële inspanning, bleef de club voorzichtig.

Er was nog wel geld beschikbaar voor versterkingen, maar volgens Fredberg kon hij niemand vinden die echt waarde toevoegde. De raad van bestuur was, volgens Knack, bereid om verdere grote investeringen te doen.

Hierdoor ontstond er speculatie of Fredberg zijn reputatie in stand probeerde te houden door de verantwoordelijkheid af te schuiven op een vermeend gebrek aan middelen. Fredberg gaf aan "gezocht, maar niet gevonden" te hebben, terwijl Marc Coucke benadrukte dat de aandeelhouders "voldoende budget" hadden vrijgemaakt.

Fredberg heeft te weinig verkocht

Afgelopen dinsdag, voorafgaand aan de wedstrijd tegen KRC Genk, vond een al maandenlang geplande vergadering van de Raad van Bestuur van Anderlecht plaats. Tijdens deze bijeenkomst werd er uitgebreid gesproken over het teleurstellende spelniveau van paars-wit en de matige resultaten van de transferzomer.

Hoewel een debat over de positie van het Deense duo, Brian Riemer en Jesper Fredberg, formeel niet op de agenda stond, konden in de rubriek ‘varia’ toch onverwachte onderwerpen worden aangesneden. 

Fredberg moest verantwoording afleggen voor de sportieve keuzes die de afgelopen maanden zijn gemaakt, met name op het vlak van uitgaande transfers. De Deen wist enkel Zeno Debast (voor 15,5 miljoen euro zonder bonussen naar Sporting CP) en Kristian Arnstad (voor 1,35 miljoen euro naar Aarhus) te verkopen.

Hoewel dit geld in de kas bracht, was het bestuur teleurgesteld dat er niet meer grote transfers gerealiseerd werden. Dit was de laagste transferopbrengst voor Anderlecht sinds het seizoen 2014-2015, toen Herman Van Holsbeeck 15 miljoen binnenhaalde voor de club.

Sindsdien zijn de prijzen op de transfermarkt sterk gestegen.

Ook Fredberg wankelt: ook hij zal de prijs moeten betalen

Bijna twee jaar lang heeft de directie bijna blindelings vertrouwd op de visie van Jesper Fredberg, die jaarlijks een salaris van een miljoen euro opstrijkt. Zijn aankoopbeleid kende echter wisselende successen, en nu staan de resultaten onder druk, wat zijn toekomst bij Anderlecht in twijfel doet trekken.

Intern is het vertrouwen in Fredberg sterk afgenomen. Waar zijn aanpak eerder op unanieme steun kon rekenen, zorgt deze nu voor steeds meer verdeeldheid binnen de club. Volgens Het Nieuwsblad is ook het krediet van de CEO Sports geslonken, en Fredberg scoorde de laatste tijd weinig extra punten bij de bestuurders.

In Le Soir stelt analist Philippe Albert dat Fredberg uiteindelijk ook de prijs zal moeten betalen voor de huidige gang van zaken. De druk op de Deense sportbaas neemt toe, en als de resultaten op het veld uitblijven, ligt het voor de hand dat de aandeelhouders zijn werk kritisch zullen evalueren.

Ook De Morgen wijst erop dat Fredberg's positie wankelt: “Als de resultaten en de kwaliteit op het veld niet volgen, dan is het logisch dat de aandeelhouders ook zijn werk tegen het licht houden. De prestaties van de spelersgroep zijn alarmerend. Hoewel coach Brian Riemer veel kritiek krijgt, valt niet alles op hem te schuiven.

Ondanks de inspanningen en goede wil, is het duidelijk dat de huidige selectie niet beter is dan die van vorig seizoen. Dat roept vragen op over de kwaliteit van de ingekochte spelers en de strategische keuzes van Fredberg.

Moet Fredberg aan boord blijven bij Anderlecht?

Meest recent

'Rode Duivels krijgen belangrijk nieuws na brand'

De Rode Duivels zagen hun voorbereiding op het WK dinsdag opgeschrikt worden. Een stevige brand ...

4
4
Werk voor De Condé: Genkse transferprioriteit aangereikt

KRC Genk kan nog een Europees ticket pakken als het in de barrages AA Gent klopt, maar al bij al is ...

20
20
Lukaku neemt laatste twijfels over toekomst weg

Romelu Lukaku doet er alles aan om in topvorm op het WK te verschijnen na een verloren seizoen. Hij ...

25
25
'Charleroi neemt verrassende trainersbeslissing'

Verschillende eersteklassers zijn nog op zoek naar een trainer voor volgend seizoen. Charleroi is ...

30
30
Mignolet onthult: dit wordt zijn functie bij de KBVB

Simon Mignolet is niet langer profvoetballer. Zondag zette de 38-jarige doelman een punt achter zijn ...

76
76
'Bondsparket bezorgt Hazard nieuwe mokerslag'

Anderlecht beleefde vorig weekend een uiterst pijnlijk seizoenseinde, maar voor niemand was die ...

85
85
AA Gent legt revelatie langer onder contract

AA Gent kan zijn seizoen nog afsluiten met een Europees ticket en dat zou een opsteker zijn voor de ...

45
45
Droom El Ouahdi komt uit: Marokko met veel bekenden naar WK

KRC Genk moet straks in de Europese barrages tegen AA Gent al de nodige WK-gangers missen. Na ...

110
110
'Anderlecht vecht met Ajax om nieuwe parel'

Paars-Wit heeft héél veel talent rondlopen op Neerpede. De komende jaren mogen de fans ...

264
264
Standard verwent fans met galamatch tegen Europese topclub

Standard greep voor het zoveelste jaar op rij naast een Europese ticket. De slapende reus werd even ...

119
119
Opvolger Vrancken: STVV-fans hebben één grote voorkeur

Wouter Vrancken besloot om er de brui aan te geven bij STVV. Stoppen op een hoogtepunt, wat wel te ...

191
191
Fans van Anderlecht willen maar één man als coach

Jérémy Taravel gaat komend seizoen niet meer de hoofdtrainer zijn van RSC Anderlecht. ...

833
833
Sporting Hasselt strikt voormalige speler van Union SG

Sporting Hasselt speelt komend seizoen in de Challenger Pro League en het is duidelijk dat er ...

72
72
Anderlecht slaat toe met twee nieuwe contracten

We haalden al aan dat RSC Anderlecht weer meer gaat inzetten op ervaren spelers, zoals onder Jesper ...

227
227
Nazi-groet bij Club Brugge: bondsparket velt verdict

Club Brugge verkeert in een roes sinds het zich in Mechelen tot landskampioen kroonde. Het feest ...

308
308
'Here we go: Antwerp dokt voor eerste zomeraanwinst'

Antwerp sloot een teleurstellend seizoen afgelopen weekend af op de elfde plaats in het klassement. ...

339
339
Verhaeghe laat geen traan om titelheld: ‘Ander en beter’

Club Brugge viert de twintigste landstitel, maar achter de schermen is er opnieuw een harde keuze ...

790
790
'Verhaeghe verklapt volgende toptransfer Club Brugge'

Het succes eist straks wellicht opnieuw zijn tol bij Club Brugge, want behalve meubelstukken Brandon ...

675
675
Lukaku geeft gouden raad aan De Cat: "Doe zoals Doku"

De pijnlijke nederlaag tegen Union betekent wellicht een afscheid in mineur voor Nathan De Cat, die ...

481
481
Sam Kerkhofs & Rik Verheye clashen: Frustraties borrelen op

Het seizoen van Sporting Hasselt werd een ware emotionele en sportieve rollercoaster. De Limburgers ...

188
188
'Bliksemvertrek Tresoldi: Club Brugge hakt knoop door'

Het succes van Club Brugge heeft vele vaders, maar samen met Christos Tzolis en Hans Vanaken is ...

600
600
Antwerp in rouw: 21-jarige ex-speler plots overleden

De voetbalwereld is zopas opgeschrikt door een dramatisch bericht. Verschillende kanalen melden ...

0
0
'Club Brugge kan cashen: Tzolis flirt met grootmacht'

Voorlopig durft hij een derde seizoen bij Club Brugge nog altijd niet volledig uit te sluiten, maar ...

286
286
‘Union flikt het weer: boomlange verdediger is binnen’

Union SG heeft de afgelopen jaren bewezen over een briljante transferstrategie te beschikken. De ...

261
261
Paleisrevolutie Club: Madou verduidelijkt na Rigaux

Devy Rigaux is officieel van Club Brugge naar Feyenoord. De beleidsbepaler was een belangrijke ...

221
221

Meer sportnieuws