'Toptransfer uitgespuwd: persona non grata bij AA Gent'

door
'Toptransfer uitgespuwd: persona non grata bij AA Gent'

AA Gent haalde afgelopen zomer de 22-jarige Andri Gudjohnsen, zoon van de legendarische Eidur Gudjohnsen, van Lyngby. Met een indrukwekkende achtergrond in de jeugdploegen van FC Barcelona en Real Madrid en de bijnaam 'Mini Haaland', wordt er veel van hem verwacht. Zijn debuut was veelbelovend met een vroege goal tegen KV Kortrijk, maar sindsdien heeft hij zijn belofte nog niet ingelost. Na zijn eerste goal volgden zeven doelpuntteloze wedstrijden, wat leidde tot scherpe kritiek

In de wedstrijd tegen Antwerp FC kreeg hij zelfs het publiek over hem heen. Sportief manager Arnar Vidarsson en coach Wouter Vrancken blijven vertrouwen in hem hebben en hopen op een ommekeer. Ze hebben ook geen andere keuze.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Grootse plannen Club, leegloop Antwerp’

‘Mini Haaland’: a touch of genius

AA Gent trok afgelopen zomer de 22-jarige Andri Gudjohnsen aan van Lyngby. Andri is de zoon van dan Eidur Gudjohnsen, de legendarische spits die zijn stempel drukte bij clubs als Chelsea en FC Barcelona, en ook nog zijn kunsten vertoonde bij Club Brugge en Cercle Brugge aan het einde van zijn indrukwekkende carrière.

Bovendien is Andri de kleinzoon van Arnor Gudjohnsen, die zijn voetsporen naliet bij Lokeren en Anderlecht. Andri Gudjohnsen doorliep de jeugdacademies van FC Barcelona, Espanyol en Real Madrid, waar hij topscorer werd bij Juvenil C (Onder-17). In Madrid kreeg hij de bijnaam ‘Mini Haaland’ dankzij zijn scoringsdrift.

Na een zware blessure in 2020 koos hij ervoor om een stap terug te zetten naar IFK Norrköping en vervolgens naar het Deense Lyngby. Deze keuze pakte uitstekend uit: Andri werd al snel de topscorer van Lyngby met 15 doelpunten in 30 wedstrijden.

“Straffe genen, die mannen. Die touch of genius, hoewel Andri meer een targetspits is dan zijn vader”, aldus Feyr Alexandersson, huidig trainer van KV Kortrijk, die Andri eerder coachte bij Lyngby. Een aantal van zijn doelpunten kwam voort uit zijn vermogen om centrale verdedigers van zich af te schudden.

Zijn voorkeur voor direct afwerken getuigt van zijn bekwaamheid met de bal aan zijn voeten, terwijl hij ook uitblinkt in luchtduels. Hij wordt beschouwd als een complete en intelligente spits, die niet aarzelt om diep terug te zakken om de bal te ontvangen en zijn teamgenoten te ondersteunen.

Om ballen bij te houden was hij zelfs een van de sterkste in Denemarken.

Een echte spits

Andri Gudjohnsen kwam in beeld bij AA Gent dankzij Arnar Vidarsson, de Manager Sports van de club en voormalig bondscoach van IJsland. Vidarsson had Gudjohnsen eerder zijn debuut in het nationale team gegund en speelde een belangrijke rol bij zijn transfer.

Hoewel de spits ook interesse genoot van clubs in de Engelse Championship en in Nederland, gaf de aanwezigheid van zijn landgenoot bij de Buffalo’s de doorslag. Bij Gent koos Gudjohnsen rugnummer 9, het cijfer dat spitsen dragen.

Tijdens zijn introductie op de Gentse Feesten maakte hij meteen indruk door het publiek enthousiast mee te laten doen met de beroemde 'Iceland clap'. Hij verklaarde vastberaden dat hij in Gent niet alleen goals wilde maken, maar ook "veel feestjes wilde bouwen." Zijn eerste doelpunt in het blauw-witte shirt liet niet lang op zich wachten.

Slechts zestig minuten had hij nodig om te scoren in zijn debuutwedstrijd tegen KV Kortrijk. Het was een echte spitsengoal: ondanks het feit dat de Kortrijkse defensie hem lang in toom hield, stond Gudjohnsen op het juiste moment klaar om een perfecte voorzet van Frank Surdez binnen te werken.

Na de wedstrijd zei hij met een brede grijns: “Dat is wat ik doe. Hiervoor heeft de club me ook in huis gehaald. Ik ben de diepe spits en dan wordt er van jou verwacht dat je doelpunten scoort en ik hoop dat dit de eerste van veel treffers is.”

Gudjohnsen wordt een probleem: persona non grata in de Planet Group Arena

Andri Gudjohnsen's sterke start bij AA Gent, met zijn snelle doelpunt eind juli, bleek helaas slechts een kort hoogtepunt. In de daaropvolgende zeven wedstrijden bleef het IJslandse kanon stil, en de kritiek op de jonge spits nam snel toe.

Media zoals Het Laatste Nieuws waren niet mild: de krant stelde dat AA Gent vernuft ontbreekt in de zone van de waarheid én een goede spits.“Gudjohnsen, jongens... Dat wordt stilaan een probleem”, signaleerde de krant onomwonden. Ook Het Nieuwsblad oordeelde hard: "Voorlopig weegt hij te licht."

Als targetman slaagt hij er niet in om de bal vast te houden, en zijn druk op de tegenstander blijft beperkt. Hoewel Gudjohnsen bekendstaat als een killer voor het doel, blijkt dat zonder de juiste aanvoer het moeilijk is voor hem om te schitteren.

“Gudjohnsen kwam - vooral dankzij zijn naam - met de nodige verwachtingen naar Gent. Hij kan ze voorlopig niet inlossen. Heeft hij nog wat tijd nodig?” vraagt HLN zich af.

Het dieptepunt kwam in de wedstrijd tegen Antwerp FC, waar Gudjohnsen een zwak getrapte strafschop miste, wat hem niet alleen kritiek van de fans opleverde, maar ook de vraag deed rijzen of hij wel het juiste uithangbord is voor de Gentse aanval.

Het Nieuwsblad omschreef de situatie als "netelig," en stelde dat Gudjohnsen met slechts één doelpunt in negen wedstrijden niet sterk genoeg is om het gewicht van de aanval te dragen. Hoewel zijn technische kwaliteiten onmiskenbaar zijn, blijkt hij nog te kort te schieten in cruciale aspecten zoals het kaatsen en zich positioneren.

De druk groeit, en Het Laatste Nieuws concludeerde: “Andri Gudjohnsen is stilaan persona non grata in de Planet Group Arena.”

Wachten op de vonk: AA Gent gebruikt Gudjohnsen verkeerd

Andri Gudjohnsen bevindt zich in een moeilijke situatie bij AA Gent, mede omdat het team zijn speelstijl niet volledig benut. Hij blinkt soms uit met zijn subtiele deviaties en techniek, en beschikt over snelheid en persoonlijkheid.

Maar zijn achtergrond bij dominante teams zoals FC Barcelona en Real Madrid, waar hij gewend was in en rond de zestienmeter te spelen, werkt in zijn nadeel wanneer Gent niet in staat is om de controle over de wedstrijd te houden of balbezit te behouden.

Gudjohnsen heeft nooit hoeven leren hoe hij moet spelen in de omschakeling of in een onderliggende ploeg. Dit maakt zijn aanpassing aan het spel in de Jupiler Pro League moeilijker. Volgens Feyr Alexandersson, die Gudjohnsen eerder coachte, komt hij het beste tot zijn recht met een tweede spits naast zich en meer beweging rondom hem.

Het is een formatie waarin hij zijn kwaliteiten beter kan tonen. Arnar Vidarsson, sportief manager bij AA Gent en landgenoot van Gudjohnsen, verdedigt de spits en benadrukt dat hij er volledig van overtuigd is dat Andri kan slagen bij de club.

“Wat men niet altijd ziet, is dat Andri een hardwerkende spits is. Hij heeft aanvoer nodig in de zestienmeter en die heeft hij nog onvoldoende gekregen”, zei Vidarsson aan Het Laatste Nieuws. Ook coach Wouter Vrancken steunt Gudjohnsen volledig.

Vorige zomer vroeg hij immers geen andere spits, wat aangeeft dat hij vertrouwen heeft in Andri’s capaciteiten. “Soms hebben ze maar een kleine vonk nodig,” zegt Vrancken. “Laat ons hopen dat die er snel komt, want het is een topkerel.” Het vertrouwen binnen de club is er zeker nog, van de sportieve staf tot de trainer. Ze hebben ook weinig keuze.

Zal Gudjohnsen nog knallen bij AA Gent?

Meest recent

'Absolute droomtransfer voor Ismael Saibari'

Bij Anderlecht en Genk kon hij niet doorbreken, maar in Nederland maakt Ismael Saibari intussen wel ...

1
1
Pro League vs DAZN: dit zijn de volgende stappen

De Pro League haalde vlak voor de jaarwisseling nog een mooie slag thuis in de strijd tegen DAZN. ...

11
11
'Nachtmerrie voor Duivel: na 6 maanden alweer weg'

Met het oog op het WK van volgende zomer zullen mogelijk nog enkele Rode Duivels deze winter van ...

17
17
DAZN-uitspraak: dit zijn de gevolgen voor de voetbalkijker

De Brusselse arbitragerechtbank CEPANI deed woensdag een voorlopige uitspraak in het veelbesproken ...

196
196
'Barça duikt mercato op: opzienbarende comeback op tafel'

FC Barcelona kan terugblikken op een meer dan degelijke eerste helft van het seizoen. Desondanks ...

50
50
Ondanks rentree Doku: City smoddert meteen in 2026

De eerste matchen van 2026 hebben meteen enkele verrassingen opgeleverd in de Premier League. In ...

41
41
'Antwerp onverbiddelijk: zomeraanwinst nu al naar uitgang'

De Belgische clubs zullen nog enkele dagen geduld moeten hebben, officieel gezien opent de ...

304
304
Miskleun bij Duivels: 'Enorme blunder met Hans Vanaken'

Ongeacht de prestaties van de Rode Duivels, wordt het WK van komende zomer speciaal voor Hans ...

393
393
Club Brugge-titularis schittert: nationale vedette lyrisch

Verschillende spelers uit de Jupiler Pro League vertoeven momenteel op de Africa Cup en een aantal ...

314
314
'Huerta hakt knoop door over wintervertrek Anderlecht'

RSC Anderlecht wil zijn selectie tijdens de wintermercato versterken met enkele gerichte aanwinsten. ...

423
423
Onverwachte kampioen? Grootste titelfavorieten JPL bekend

De jaargang in de Jupiler Pro League is exact halfweg. Na de winterstop resteren nog tien speeldagen ...

643
643
'Genk zet zich schrap: absolute recordtransfer Karetsas'

KRC Genk zal ook in 2026 genoodzaakt zijn om enkele grote uitgaande transfers af te ronden. Gelukkig ...

812
812
Valse start 2026: Leeds bezorgt Liverpool nieuwjaarskater

De clubs uit de Premier League mogen ook dit jaar fluiten achter een winterstop, op de eerste dag ...

35
35
'Italië in shock: De Ketelaere weg voor hallucinant bedrag'

Atalanta wil De Ketelaere houden, maar hun transfermodel zegt: verkopen als de winst groot genoeg ...

534
534
DAZN-affaire: Belgisch voetbal tóch weer op Proximus en Telenet?

Op de laatste dag van 2025 kreeg de Pro League goed nieuws. Zo werd DAZN door de abitragerechtbank ...

1288
1288
Voetbalfans helemaal overtuigd: 'Híj́ wint de Gouden Schoen'

Het nieuwe kalenderjaar is aangebroken, maar de protagonisten van 2025 zullen weldra nog een keertje ...

834
834
Philippe Albert verbaast met top 3 voor 'Coach van het Jaar'

Vlak voor de tweede seizoenshelft van start gaat wordt traditiegetrouw de Gouden Schoen uitgereikt. ...

459
459
'Akkoord bereikt: knaltransfer Club Brugge krijgt vorm'

Club Brugge wil zijn huidige selectie tijdens de wintermercato zo goed mogelijk intact houden. Maar ...

1146
1146
Trainersbom deint uit: opvolger Guardiola al bekend?

Op de eerste dag van het nieuwe kalenderjaar, is de Premier League in de ban van een heuse ...

137
137
WK 2026: voetbalwereld kijkt uit naar dríé Rode Duivels

Het kalenderjaar 2026 gaat van start en daarin staat weer een historische voetbalafspraak op de ...

235
235
Vanhaezebrouck doet boekje open over AA Gent & Union

Hein Vanhaezebrouck neemt zelden een blad voor de mond. Precies om die reden mocht hij in Het ...

158
158
Gilles De Coster vertedert voetbalwereld met prachtbeelden

Wie Gilles De Coster volgt, weet dat hij zijn privéleven zorgvuldig buiten de spotlights ...

16
16
Benteke verbaast vriend & vijand met nieuwe bestemming

Net op het moment dat zowel Club Brugge, RSC Anderlecht als KRC Genk misschien wel een nieuwe spits ...

240
240
'Anderlecht casht op De Cat: record Doku aan diggelen?'

Vooraleer op zoek te kunnen gaan naar vers bloed moet RSC Anderlecht eerst de veel te brede kern ...

678
678
DAZN bijt van zich af: donkere wolken boven Pro League

De Belgische profclubs slaakten woensdag een collectieve zucht van opluchting toen de rechtbank DAZN ...

446
446

Meer sportnieuws