Foket-drama bij Anderlecht: ‘om medelijden van te krijgen’

door
Foket-drama bij Anderlecht: ‘om medelijden van te krijgen’

Thomas Foket maakte afgelopen zomer de overstap naar Anderlecht, maar zijn komst heeft nog niet het gewenste effect gehad. Hoewel hij zonder transfersom werd binnengehaald, weegt zijn salaris zwaar op het loonbudget van de club. Foket speelde tot nu toe slechts één basiswedstrijd, waarin hij niet overtuigde, en blijft voorlopig de tweede keuze achter Killian Sardella. Anderlecht ziet Foket als de opvolger van Sardella, die waarschijnlijk na dit seizoen verkocht wordt.

De concurrentie tussen de twee is bedoeld om Sardella scherp te houden, maar Foket had meer speeltijd verwacht. Brian Riemer zal de minuten van beide spelers goed moeten verdelen. Foket’s polyvalentie kan echter nog van waarde zijn, aangezien hij ook op links uit de voeten kan.

LEES OOK: Saudi’s verstommen: Anderlecht plant brutale Schreuder-coup

Foket en Anderlecht: “Het is nu of nooit”

Meer dan twee jaar geleden ondernam Anderlecht een eerste poging om Thomas Foket binnen te halen. Toen slaagde de club er echter niet in om hem los te weken bij Stade Reims.

Kort na de interesse van de Brusselaars verlengde Foket toen zijn contract bij de Franse club tot medio 2025. Eind vorig seizoen verloor Foket echter zijn basisplaats aan Abdoul Koné, wat zijn situatie bij Reims bemoeilijkte, maar afgelopen zomer bood Anderlecht hem een uitweg.

Hoewel Foket van plan was om pas rond zijn dertigste terug te keren naar de Belgische competitie en nog minimaal één seizoen in het buitenland wilde spelen, veranderde één club zijn koers: Anderlecht.

“Toen Anderlecht kwam, wist ik ook: het is nu of nooit”, zei Foket in Het Nieuwsblad. Foket heeft altijd een bijzondere band gehad met Anderlecht. Tijdens zijn tijd bij Dilbeek trainde hij ooit mee met de U19 van Sporting. “AA Gent en Anderlecht, dat zijn mijn twee grote liefdes”, zei hij enkele jaren geleden aan Het Nieuwsblad.

'Gratis' gekomen, maar Fokets loon weegt op het salarishuis

Thomas Foket was de eerste grote zomertransfer van Anderlecht, en Jesper Fredberg slaagde erin om hem zonder transfersom binnen te halen. “We laten Thomas gratis vertrekken, een geste voor bewezen diensten”, klonk het bij de Franse club.

Hoewel Anderlecht geen vergoeding hoefde te betalen, heeft Fokets salaris wel impact op het loonhuis van de club, aldus La Libre. De komst van Foket veranderde de dynamiek op de rechtsachterpositie. Louis Patris werd uitgeleend aan Sint-Truiden, terwijl Killian Sardella zijn contract verlengde.

Met Foket als sterke concurrent wordt verwacht dat Sardella, ondanks de nieuwe aanwinst, genoeg speeltijd zal krijgen. Anderlecht is immers op drie fronten actief dit seizoen, en de polyvalente Sardella kan zowel op rechts, centraal als links in de verdediging uit de voeten.

Foket zelf heeft in het verleden ook ervaring op de linksbackpositie, waardoor hij mogelijk ook daar een waardevolle toevoeging kan zijn voor het team van Brian Riemer.

Foket hoopte op meer minuten: om medelijden van te krijgen

De komst van Thomas Foket heeft directe impact gehad op Killian Sardella, die de afgelopen seizoenen de vaste rechtsachter van Anderlecht was. Hoewel de club op meerdere fronten actief is, waaronder Europees voetbal, is de concurrentiestrijd op deze positie duidelijk aangewakkerd.

Voorlopig blijft Sardella echter de onbetwiste nummer één. Sinds zijn komst naar het Lotto Park startte Foket slechts één keer in de basis, tijdens de wedstrijd in Minsk. Zijn prestatie daar was niet overtuigend, maar dat wordt toegeschreven aan een gebrek aan automatismen.

Toch ziet Anderlecht Foket op termijn als de vaste rechtsachter, vooral omdat de club een mogelijke verkoop van Sardella overweegt, wellicht al deze winter of anders in de zomer.

Brian Riemer staat voor de taak om de situatie te managen en de speeltijd verstandig te verdelen, aangezien zowel Foket als Sardella veelzijdig inzetbaar zijn. Hoewel Foket begrijpt dat Sardella momenteel de voorkeur krijgt op de rechtsbackpositie, had hij volgens L'Avenir waarschijnlijk gehoopt op meer speeltijd.

“We hadden medelijden met hem, een half uur na de wedstrijd bij Union, toen hij met fysieke trainer Dries Bloemen 100 meter moest lopen”, aldus de Franstalige krant.

Anderlecht verkoopt Sardella volgend jaar

Op de korte termijn ligt de prioriteit bij Killian Sardella, en dat is om twee redenen. Allereerst heeft Sardella een sterk seizoen achter de rug, waarmee hij zowel de analisten als coach Brian Riemer wist te overtuigen.

Hij heeft laten zien dat hij alle kwaliteiten bezit om een uitstekende rechtsback te zijn en dat Anderlecht slechts een opstap is in zijn ontwikkeling. Daarnaast heeft hij een marktwaarde die Thomas Foket, gezien zijn leeftijd, niet meer heeft.

Terwijl Foket bijna 30 is, is Sardella nog maar 22. Volgens La Dernière Heure is er een duidelijke afspraak tussen Sardella en de clubleiding: dit wordt zijn laatste jaar bij Anderlecht. “Als bijvoorbeeld Sardella vertrekt, kan Foket hem vervangen”, zei Jesper Fredberg onlangs op Mauve TV.

Als alles volgens plan verloopt en Sardella zijn vorm vasthoudt, staat hem in de zomer van 2025 een grote transfer te wachten. De komst van Foket was bedoeld om Sardella uit te dagen, aangezien Louis Patris onvoldoende concurrentie bood.

Sardella zelf ziet de aanwezigheid van Foket als een meerwaarde voor zijn eigen ontwikkeling. Bovendien werd Foket voorafgaand aan zijn transfer naar Anderlecht al ingelicht dat Sardella zou blijven.

Voorlopig lijkt Foket vooral een versterking in de breedte, bedoeld om de jonge Sardella te omringen met ervaring en hem te stimuleren om zijn spel naar een nog hoger niveau te tillen.

Moet Foket meer minuten krijgen bij Anderlecht?

Meest recent

Atletico kent goede generale repetitie, Godts weer bepalend

Atletico Madrid heeft zaterdag een goede generale repetitie gekend voor de terugmatch tegen Club ...

13
13
Onrust over David: Hubert brengt eerste update

Union heeft zondag zijn koppositie in de Jupiler Pro League kunnen behouden. Tegen Antwerp moest het ...

32
32
'Man Utd zet zinnen op tweede Rode Duivel'

Manchester United lijkt de laatste weken weer stappen gezet te hebben. Sinds de aanstelling van ...

40
40
Dubbele emoties bij Union: Zorgen om David, euforie in slot

Voor Union werd het een avond met héél veel emoties. De landskampioen zag ...

78
78
Lemaréchal velt oordeel na basisdebuut bij Club

Club Brugge heeft zaterdagavond zijn opdracht in de Jupiler Pro League tot een goed einde gebracht. ...

186
186
Lammens uit straffe ambitie: "Hopelijk kom ik op dat punt"

Velen in Engeland fronsten de wenkbrauwen toen Manchester United in de zomer meer dan 20 miljoen ...

62
62
Vuur en vuurwerk: Hete avond in Challenger Pro League

Het werd een 'aparte' dag in de Challenger Pro League vandaag. Deze namiddag gooide een opvallend ...

72
72
OHL baalt: "Spijtig dat we geen punt pakken"

OH Leuven had zaterdagavond een geweldige zaak kunnen doen in de strijd om het behoud. Het liet ...

44
44
Leko komt met verrassende reactie na moeizame zege

Club Brugge heeft na het knappe gelijkspel in de Champions League tegen Atletico Madrid in de ...

188
188
Thomas Meunier haalt zeer belangrijke slag bij de FIFA

Thomas Meunier is dezer dagen gelukkig bij Lille, maar daarvoor beleefde de Rode Duivel een woelige ...

42
42
Courtois en co beleven bijzonder pijnlijke avond

Na alle ophef rond de wedstrijd op Benfica in de Champions League heeft Real Madrid zaterdag een ...

37
37
Mokio onder vuur na bizarre keuze: "Hij is te jong"

Bij Ajax zijn het dezer dagen de jonge Belgen die fuore maken. Mika Godts is dit seizoen uitgegroeid ...

65
65
Van Atlético naar OHL: Club serveert nieuw spektakel

De vele fans op Jan Breydel zijn de laatste dagen verwend geweest met heel wat spektakel. Na het ...

103
103
Saudi’s verstommen: Anderlecht plant brutale Schreuder-coup

Drie weken na het ontslag van Besnik Hasi zit RSC Anderlecht nog altijd zonder nieuwe hoofdtrainer. ...

294
294
Degradatie lonkt in JPL: "We willen dit nog omkeren"

FCV Dender verloor al bij al kansloos met 1-4 van STVV, ook al kwamen ze heel snel 1-0 voor. Bij ...

131
131
Boskamp met hoop voor RSCA: "Dan komt het in orde"

Eigenaar Marc Coucke weet dat het van moeten is. De nieuwe paleisrevolutie is de laatste kans, ...

184
184
STVV is 'onstopbaar': Kanaries maken nieuwe ambities bekend

STVV blijft vriend en vijand verbazen. De Truienaars wonnen zeer knap met 1-4 op het veld van FCV ...

140
140
'Plots heel verrassende transferwending rondom Raskin'

Nicolas Raskin leek enkele maanden geleden nog op weg naar een vertrek bij Rangers FC. Maar na een ...

104
104
Donkere wolken pakken zich samen boven Gert Verheyen

Op 55-jarige leeftijd blijft Gert Verheyen zichzelf heruitvinden. Waar hij voor het grote publiek ...

515
515
Euvrard voert druk stevig op: "Anders is het gedaan"

Standard mikte in de zomer en in januari op ervaren spelers om Operatie PO I tot een goed einde te ...

92
92
Aston Villa en Chelsea incasseren duur puntenverlies

In de Premier League kwamen er om 16u zes ploegen in actie. Onder meer Aston Villa en Chelsea gingen ...

18
18
STVV overleeft horrorstart en zet droomseizoen verder

Meer dan ooit lijkt STVV echt een te duchten titelkandidaat. Op bezoek bij hekkensluiter Dender ...

48
48
Nonchalant Bayern zwetend de winnaar, Juventus onderuit

In de Bundesliga en Serie A kwamen namiddag Bayern München en Juventus in actie. Beiden gingen ...

19
19
Leko voert vier wissels door bij Club Brugge

Club Brugge toonde zich midweeks weer aan Europa met een 3-3-gelijkspel tegen Atlético ...

162
162
Deschacht over smaakmaker Union: "Zou niet slagen bij RSCA"

Bij RSC Anderlecht willen ze terug een visie ontwikkelen die past bij de club. Niet meer proberen te ...

166
166

Meer sportnieuws