Foket-drama bij Anderlecht: ‘om medelijden van te krijgen’

1478 stemmen
Foket-drama bij Anderlecht: ‘om medelijden van te krijgen’

Thomas Foket maakte afgelopen zomer de overstap naar Anderlecht, maar zijn komst heeft nog niet het gewenste effect gehad. Hoewel hij zonder transfersom werd binnengehaald, weegt zijn salaris zwaar op het loonbudget van de club. Foket speelde tot nu toe slechts één basiswedstrijd, waarin hij niet overtuigde, en blijft voorlopig de tweede keuze achter Killian Sardella. Anderlecht ziet Foket als de opvolger van Sardella, die waarschijnlijk na dit seizoen verkocht wordt.

De concurrentie tussen de twee is bedoeld om Sardella scherp te houden, maar Foket had meer speeltijd verwacht. Brian Riemer zal de minuten van beide spelers goed moeten verdelen. Foket’s polyvalentie kan echter nog van waarde zijn, aangezien hij ook op links uit de voeten kan.

LEES OOK: 'Sibierski gaat wild tekeer: nieuwe lading vertrekkers klaar'

Foket en Anderlecht: “Het is nu of nooit”

Meer dan twee jaar geleden ondernam Anderlecht een eerste poging om Thomas Foket binnen te halen. Toen slaagde de club er echter niet in om hem los te weken bij Stade Reims.

Kort na de interesse van de Brusselaars verlengde Foket toen zijn contract bij de Franse club tot medio 2025. Eind vorig seizoen verloor Foket echter zijn basisplaats aan Abdoul Koné, wat zijn situatie bij Reims bemoeilijkte, maar afgelopen zomer bood Anderlecht hem een uitweg.

Hoewel Foket van plan was om pas rond zijn dertigste terug te keren naar de Belgische competitie en nog minimaal één seizoen in het buitenland wilde spelen, veranderde één club zijn koers: Anderlecht.

“Toen Anderlecht kwam, wist ik ook: het is nu of nooit”, zei Foket in Het Nieuwsblad. Foket heeft altijd een bijzondere band gehad met Anderlecht. Tijdens zijn tijd bij Dilbeek trainde hij ooit mee met de U19 van Sporting. “AA Gent en Anderlecht, dat zijn mijn twee grote liefdes”, zei hij enkele jaren geleden aan Het Nieuwsblad.

'Gratis' gekomen, maar Fokets loon weegt op het salarishuis

Thomas Foket was de eerste grote zomertransfer van Anderlecht, en Jesper Fredberg slaagde erin om hem zonder transfersom binnen te halen. “We laten Thomas gratis vertrekken, een geste voor bewezen diensten”, klonk het bij de Franse club.

Hoewel Anderlecht geen vergoeding hoefde te betalen, heeft Fokets salaris wel impact op het loonhuis van de club, aldus La Libre. De komst van Foket veranderde de dynamiek op de rechtsachterpositie. Louis Patris werd uitgeleend aan Sint-Truiden, terwijl Killian Sardella zijn contract verlengde.

Met Foket als sterke concurrent wordt verwacht dat Sardella, ondanks de nieuwe aanwinst, genoeg speeltijd zal krijgen. Anderlecht is immers op drie fronten actief dit seizoen, en de polyvalente Sardella kan zowel op rechts, centraal als links in de verdediging uit de voeten.

Foket zelf heeft in het verleden ook ervaring op de linksbackpositie, waardoor hij mogelijk ook daar een waardevolle toevoeging kan zijn voor het team van Brian Riemer.

Foket hoopte op meer minuten: om medelijden van te krijgen

De komst van Thomas Foket heeft directe impact gehad op Killian Sardella, die de afgelopen seizoenen de vaste rechtsachter van Anderlecht was. Hoewel de club op meerdere fronten actief is, waaronder Europees voetbal, is de concurrentiestrijd op deze positie duidelijk aangewakkerd.

Voorlopig blijft Sardella echter de onbetwiste nummer één. Sinds zijn komst naar het Lotto Park startte Foket slechts één keer in de basis, tijdens de wedstrijd in Minsk. Zijn prestatie daar was niet overtuigend, maar dat wordt toegeschreven aan een gebrek aan automatismen.

Toch ziet Anderlecht Foket op termijn als de vaste rechtsachter, vooral omdat de club een mogelijke verkoop van Sardella overweegt, wellicht al deze winter of anders in de zomer.

Brian Riemer staat voor de taak om de situatie te managen en de speeltijd verstandig te verdelen, aangezien zowel Foket als Sardella veelzijdig inzetbaar zijn. Hoewel Foket begrijpt dat Sardella momenteel de voorkeur krijgt op de rechtsbackpositie, had hij volgens L'Avenir waarschijnlijk gehoopt op meer speeltijd.

“We hadden medelijden met hem, een half uur na de wedstrijd bij Union, toen hij met fysieke trainer Dries Bloemen 100 meter moest lopen”, aldus de Franstalige krant.

Anderlecht verkoopt Sardella volgend jaar

Op de korte termijn ligt de prioriteit bij Killian Sardella, en dat is om twee redenen. Allereerst heeft Sardella een sterk seizoen achter de rug, waarmee hij zowel de analisten als coach Brian Riemer wist te overtuigen.

Hij heeft laten zien dat hij alle kwaliteiten bezit om een uitstekende rechtsback te zijn en dat Anderlecht slechts een opstap is in zijn ontwikkeling. Daarnaast heeft hij een marktwaarde die Thomas Foket, gezien zijn leeftijd, niet meer heeft.

Terwijl Foket bijna 30 is, is Sardella nog maar 22. Volgens La Dernière Heure is er een duidelijke afspraak tussen Sardella en de clubleiding: dit wordt zijn laatste jaar bij Anderlecht. “Als bijvoorbeeld Sardella vertrekt, kan Foket hem vervangen”, zei Jesper Fredberg onlangs op Mauve TV.

Als alles volgens plan verloopt en Sardella zijn vorm vasthoudt, staat hem in de zomer van 2025 een grote transfer te wachten. De komst van Foket was bedoeld om Sardella uit te dagen, aangezien Louis Patris onvoldoende concurrentie bood.

Sardella zelf ziet de aanwezigheid van Foket als een meerwaarde voor zijn eigen ontwikkeling. Bovendien werd Foket voorafgaand aan zijn transfer naar Anderlecht al ingelicht dat Sardella zou blijven.

Voorlopig lijkt Foket vooral een versterking in de breedte, bedoeld om de jonge Sardella te omringen met ervaring en hem te stimuleren om zijn spel naar een nog hoger niveau te tillen.

Moet Foket meer minuten krijgen bij Anderlecht?

Meest recent

Bondscoach Tunesië oordeelt over WK-kansen België

Tunesië was bijna 90 minuten lang een speelbal van de Rode Duivels. Het werd 5-0 en dat was nog ...

32
32
Portugal wint 'rood duel', wereldgoal bij de VS

Vanavond stonden er een aantal oefenduels voor het WK op het programma. Onder meer Portugal en ...

40
40
Geen Club Brugge, wel duurste transfer ooit in Zweden

Club Brugge gaat een drukke zomermercato tegemoet. De Bruggelingen moet onder meer een vervanger ...

61
61
Dezelfde ploeg tegen Egypte? Garcia legt uit

Rudi Garcia verraste met een aantal keuzes in de basisploeg. België won makkelijk met 5-0 van ...

89
89
Lammens laat Man Utd-fans watertanden met uitspraak

Manchester United kende na het ontslag van Ruben Amorim best nog een goed seizoen. Ze eindigden ...

53
53
Garcia over niet-selectie Duivels: "Moeilijkste keuze ooit"

Bondscoach Rudi Garcia selecteerde 26 spelers voor het WK. De Fransman had vooral in twee dossiers ...

94
94
De Ketelaere straalt: "Dat geeft heel veel vertrouwen"

Charles De Ketelaere begint als nummer één in de spits aan het WK. De Rode Duivel ...

38
38
Mechele looft twee ploegmaats: "Een nachtmerrie!"

Brandon Mechele kreeg van bondscoach Rudi Garcia een kans in de basis. De ervaren verdediger kende ...

247
247
Odjidja hangt op 37-jarige leeftijd schoenen aan de haak

Vadis Odjidja speelde afgelopen seizoen voor Eendracht Aalst Lede. Vanavond raakte bekend dat het ...

93
93
‘Over zijn lijk: Leko blaast Club Brugge-droomtransfer op’

Club Brugge leek in januari al te anticiperen op een mogelijk vertrek van Joël ...

592
592
Argentinië moet puzzelen: Mac Allister toch nog naar WK?

Binnen vijf dagen gaat het WK van start en dus is bij alle deelnemende landen bidden dat ze niet met ...

51
51
Eén grote ergernis bij Duivels na klinkende zege

De Rode Duivels kunnen straks met een zeer goed gevoel afreizen naar de Verenigde Staten voor het ...

252
252
'Tzolis stelt cruciale voorwaarde voor transfer'

Club Brugge staat na het veroveren van de landstitel voor een zeer drukke transferzomer. Het lijkt ...

257
257
Lukaku komt met update over terugkeer naar Anderlecht

Na een moeilijk seizoen lijkt Romelu Lukaku toch nog een leuke troef te gaan worden voor de Rode ...

522
522
Ondanks knalprestatie: Garcia woedend op zijn spelers

Na de overwinning in Kroatië ook nog een klinkende 5-0 tegen Tunesië: de Rode Duivels ...

454
454
Buitenlandse pers trekt conclusie over WK-kansen Duivels

De Rode Duivels hebben zaterdag de fans verwend in hun uitzwaaiwedstrijd. Tunesië werd met 5-0 ...

620
620
Klaar voor basisplaats? Lukaku reageert

Er viel in de voorbije week niets dan goed nieuws te rapen bij de Rode Duivels. Na de fraaie ...

76
76
“We kunnen wereldkampioen worden”: Meunier overtuigd

De Rode Duivels trekken in een uiterst positieve sfeer naar het WK. Ze hebben zaterdag immers ook ...

109
109
Kranten zien Duivel schitteren: "Wordt dé attractie van WK"

De voorbereiding op het WK van de Rode Duivels is uitstekend verlopen. Na de knappe overwinning in ...

179
179
Duivels met vertrouwen naar WK: Tunesië simpel afgemaakt

De Rode Duivels hebben in hun generale repetitie voor het WK nog wat extra vertrouwen getankt. ...

86
86
Antwerp kondigt fraaie Engelse trip aan

Antwerp beleefde een tegenvallend seizoen, waarin het in de grijze middenmoot eindigde en in de ...

94
94
'Transfermeevaller: AA Gent vangt nog 2 miljoen euro'

AA Gent zal zich deze zomer moeten zien te wapenen voor het Europese avontuur van volgend seizoen. ...

229
229
België charmeert, één Duivel grote man: "Sensatie op WK!"

De Rode Duivels begonnen om 15u aan hun laatste oefenmatch voor het WK. Ruim 43.000 fans waren ...

166
166
'Fredberg wil uitpakken met JPL-kampioenenmaker'

Jesper Fredberg is sinds bijna een jaar aan de slag bij Sampdoria in de Serie B. Het eerste seizoen ...

155
155
Degryse scherp voor twee keuzes Garcia: "Vind ik raar"

De Rode Duivels spelen tegen Tunesië hun laatste oefenmatch voor het WK. Bondscoach Rudi Garcia ...

284
284

Meer sportnieuws