Foket-drama bij Anderlecht: ‘om medelijden van te krijgen’

1480
Foket-drama bij Anderlecht: ‘om medelijden van te krijgen’

Thomas Foket maakte afgelopen zomer de overstap naar Anderlecht, maar zijn komst heeft nog niet het gewenste effect gehad. Hoewel hij zonder transfersom werd binnengehaald, weegt zijn salaris zwaar op het loonbudget van de club. Foket speelde tot nu toe slechts één basiswedstrijd, waarin hij niet overtuigde, en blijft voorlopig de tweede keuze achter Killian Sardella. Anderlecht ziet Foket als de opvolger van Sardella, die waarschijnlijk na dit seizoen verkocht wordt.

De concurrentie tussen de twee is bedoeld om Sardella scherp te houden, maar Foket had meer speeltijd verwacht. Brian Riemer zal de minuten van beide spelers goed moeten verdelen. Foket’s polyvalentie kan echter nog van waarde zijn, aangezien hij ook op links uit de voeten kan.

LEES OOK: Sibierski aan de slag: nu al víér wintertransfers Anderlecht

Foket en Anderlecht: “Het is nu of nooit”

Meer dan twee jaar geleden ondernam Anderlecht een eerste poging om Thomas Foket binnen te halen. Toen slaagde de club er echter niet in om hem los te weken bij Stade Reims.

Kort na de interesse van de Brusselaars verlengde Foket toen zijn contract bij de Franse club tot medio 2025. Eind vorig seizoen verloor Foket echter zijn basisplaats aan Abdoul Koné, wat zijn situatie bij Reims bemoeilijkte, maar afgelopen zomer bood Anderlecht hem een uitweg.

Hoewel Foket van plan was om pas rond zijn dertigste terug te keren naar de Belgische competitie en nog minimaal één seizoen in het buitenland wilde spelen, veranderde één club zijn koers: Anderlecht.

“Toen Anderlecht kwam, wist ik ook: het is nu of nooit”, zei Foket in Het Nieuwsblad. Foket heeft altijd een bijzondere band gehad met Anderlecht. Tijdens zijn tijd bij Dilbeek trainde hij ooit mee met de U19 van Sporting. “AA Gent en Anderlecht, dat zijn mijn twee grote liefdes”, zei hij enkele jaren geleden aan Het Nieuwsblad.

'Gratis' gekomen, maar Fokets loon weegt op het salarishuis

Thomas Foket was de eerste grote zomertransfer van Anderlecht, en Jesper Fredberg slaagde erin om hem zonder transfersom binnen te halen. “We laten Thomas gratis vertrekken, een geste voor bewezen diensten”, klonk het bij de Franse club.

Hoewel Anderlecht geen vergoeding hoefde te betalen, heeft Fokets salaris wel impact op het loonhuis van de club, aldus La Libre. De komst van Foket veranderde de dynamiek op de rechtsachterpositie. Louis Patris werd uitgeleend aan Sint-Truiden, terwijl Killian Sardella zijn contract verlengde.

Met Foket als sterke concurrent wordt verwacht dat Sardella, ondanks de nieuwe aanwinst, genoeg speeltijd zal krijgen. Anderlecht is immers op drie fronten actief dit seizoen, en de polyvalente Sardella kan zowel op rechts, centraal als links in de verdediging uit de voeten.

Foket zelf heeft in het verleden ook ervaring op de linksbackpositie, waardoor hij mogelijk ook daar een waardevolle toevoeging kan zijn voor het team van Brian Riemer.

Foket hoopte op meer minuten: om medelijden van te krijgen

De komst van Thomas Foket heeft directe impact gehad op Killian Sardella, die de afgelopen seizoenen de vaste rechtsachter van Anderlecht was. Hoewel de club op meerdere fronten actief is, waaronder Europees voetbal, is de concurrentiestrijd op deze positie duidelijk aangewakkerd.

Voorlopig blijft Sardella echter de onbetwiste nummer één. Sinds zijn komst naar het Lotto Park startte Foket slechts één keer in de basis, tijdens de wedstrijd in Minsk. Zijn prestatie daar was niet overtuigend, maar dat wordt toegeschreven aan een gebrek aan automatismen.

Toch ziet Anderlecht Foket op termijn als de vaste rechtsachter, vooral omdat de club een mogelijke verkoop van Sardella overweegt, wellicht al deze winter of anders in de zomer.

Brian Riemer staat voor de taak om de situatie te managen en de speeltijd verstandig te verdelen, aangezien zowel Foket als Sardella veelzijdig inzetbaar zijn. Hoewel Foket begrijpt dat Sardella momenteel de voorkeur krijgt op de rechtsbackpositie, had hij volgens L'Avenir waarschijnlijk gehoopt op meer speeltijd.

“We hadden medelijden met hem, een half uur na de wedstrijd bij Union, toen hij met fysieke trainer Dries Bloemen 100 meter moest lopen”, aldus de Franstalige krant.

Anderlecht verkoopt Sardella volgend jaar

Op de korte termijn ligt de prioriteit bij Killian Sardella, en dat is om twee redenen. Allereerst heeft Sardella een sterk seizoen achter de rug, waarmee hij zowel de analisten als coach Brian Riemer wist te overtuigen.

Hij heeft laten zien dat hij alle kwaliteiten bezit om een uitstekende rechtsback te zijn en dat Anderlecht slechts een opstap is in zijn ontwikkeling. Daarnaast heeft hij een marktwaarde die Thomas Foket, gezien zijn leeftijd, niet meer heeft.

Terwijl Foket bijna 30 is, is Sardella nog maar 22. Volgens La Dernière Heure is er een duidelijke afspraak tussen Sardella en de clubleiding: dit wordt zijn laatste jaar bij Anderlecht. “Als bijvoorbeeld Sardella vertrekt, kan Foket hem vervangen”, zei Jesper Fredberg onlangs op Mauve TV.

Als alles volgens plan verloopt en Sardella zijn vorm vasthoudt, staat hem in de zomer van 2025 een grote transfer te wachten. De komst van Foket was bedoeld om Sardella uit te dagen, aangezien Louis Patris onvoldoende concurrentie bood.

Sardella zelf ziet de aanwezigheid van Foket als een meerwaarde voor zijn eigen ontwikkeling. Bovendien werd Foket voorafgaand aan zijn transfer naar Anderlecht al ingelicht dat Sardella zou blijven.

Voorlopig lijkt Foket vooral een versterking in de breedte, bedoeld om de jonge Sardella te omringen met ervaring en hem te stimuleren om zijn spel naar een nog hoger niveau te tillen.

Moet Foket meer minuten krijgen bij Anderlecht?

Meest recent

'Club Brugge blijft cashen: toptransfer Carlos Forbs'

Club Brugge haalde afgelopen zomer opnieuw miljoenen euro's aan transferinkomsten in huis. En ook ...

4
4
Beveren ziet straffe reeks eindigen: "Niet goed genoeg"

De openingswedstrijd van de achtste speeldag in de Jupiler Pro League heeft meteen een verrassing ...

20
20
"Union was de enige club waar ik naartoe wilde"

Het was alweer een zeer bewogen transferzomer voor Union, waarin het op de valreep nog een paar ...

33
33
Kompany lacht in vuistje na dol slot, zorgen om Openda

Vrijdagavond werden ook de grote buitenlandse competities weer op gang getrapt. Vincent Kompany zal ...

112
112
Lommel maakt einde aan Beverse heerschappij op Freethiel

SK Beveren heeft vrijdagavond zijn eerste thuisnederlaag van het seizoen geleden. Na een negen op ...

34
34
Flames morsen met kansen, maar zetten stap richting WK

De Red Flames hebben vrijdagavond een nieuwe stap gezet richting kwalificatie voor het WK. In hun ...

54
54
Dender voorlopig op kop in 1B, ook Eupen blijft meedraaien

Ook in de Challenger Pro League wordt er dit weekend weer gevoetbald na de interlandbreak. Op de ...

46
46
Beale is opvallend hard voor revelatie Essevee

Na zeven speeldagen herbergt de Jupiler Pro League al enkele aangename verrassingen. Charleroi is de ...

56
56
'Woekerwinst van 30 miljoen lonkt voor Union'

Geen ploeg die de voorbije jaren zo'n indrukwekkend transferbeleid voerde als Union. De Brusselaars ...

68
68
Charleroi slaat fraaie slag: volgende revelatie verlengt

Het wordt dit weekend in de Jupiler Pro League onder meer uitkijken of Charleroi zal kunnen blijven ...

3
3
Jaecques doet ambities Antwerp en Vandenhaute uit de doeken

Bij Antwerp is er in de zomer een nieuw tijdperk begonnen. Vrijwel de hele voorbereiding op het ...

166
166
Vanderbiest geeft hét recept voor wederopstanding Mechelen

Nu de Jupiler Pro League weer op gang komt, zullen ze bij KV Mechelen liefst zo snel mogelijk uit de ...

71
71
‘Schandaal kost City Haaland: recordtransfer ligt klaar’

Erling Haaland kan in 2027 voor de duurste transfer ooit zorgen. Het schuldig verdict tegen ...

154
154
Hubert met handen in haar: ziekenboeg Union puilt uit

De Jupiler Pro League wordt dit weekend weer afgetrapt. Op de achtste speeldag verdedigt Union zijn ...

76
76
Rode Duivels treffen in november nieuwe bondscoach

De Rode Duivels zullen toch een beetje met gemengde gevoelens terugblikken op hun start in de ...

110
110
Vannieuwkerke huivert: Geldkraan definitief toegedraaid?

Karl Vannieuwkerke kreeg zopas een zware shock te verwerken. De veelzijdige presentator is betrokken ...

77
77
'Genk en Club Brugge mogen fluiten naar toptarget'

De wintermercato is nog ver weg, maar achter de schermen wordt er uiteraard niet stilgezeten in de ...

178
178
De Mil deelt ook goed nieuws uit ziekenboeg AA Gent

Na zeven speeldagen is AA Gent samen met Union de fiere leider in onze competitie. Om verder te gaan ...

72
72
Ronaldo haalt snoeihard uit: "Hij moet stoppen met botox!"

Cristiano Ronaldo laat opnieuw van zich horen, en dat doet hij op een manier die voor de nodige ...

107
107
Alderweireld viert comeback: Antwerp maakt fans al warm

Er waait sinds kort een frisse wind bij Antwerp, waar Wouter Vandenhaute het roer overnam van Paul ...

207
207
Leko hakt knopen door: zomeraanwinsten Club vallen af

Club Brugge gaat zaterdag op bezoek bij La Louvière, waar het vorig seizoen nog verrassend ...

302
302
Thorup klopt op tafel: crisisstemming bij KRC Genk

De competitiestart verliep niet van een leien dakje bij KRC Genk, dat na zeven speeldagen amper ...

252
252
Leko dropt hint: onuitgegeven opstelling Club Brugge?

Club Brugge hervat de competitie met een bezoek aan La Louvière. Op papier is de ...

378
378
Compper grijpt in: Antwerp verrast met nieuwe kapitein

Na vier nederlagen op rij kwam de interlandbreak niet ongelegen voor Antwerp, dat zondag in Westerlo ...

152
152
Schrijnend verhaal Zinho Vanheusden: "Het is genoeg geweest"

Jarenlang bleef Zinho Vanheusden vechten om zijn droom als profvoetballer niet op te geven. Achter ...

139
139

Meer sportnieuws