‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

door
‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

Vincent Mannaert, voormalig CEO van Club Brugge, staat in de schijnwerpers als mogelijke nieuwe CEO van de Belgische voetbalbond (KBVB). Dit wordt echter bemoeilijkt door een machtsstrijd binnen de bond. Ook Mannaerts verleden, waaronder problemen met alcohol en betrokkenheid bij de zaak-Propere Handen, roept twijfels op over zijn geschiktheid. Critici, zoals Hans Vandeweghe, vragen zich af of iemand met zijn reputatie past bij de bond. Hij ziet Mannaerts profiel als "een tang op een varken" voor deze rol.

LEES OOK: Mannaert spreekt duidelijke taal over toekomst Garcia

Dominante Mannaert is de strafste van alle bestuurders

In april kondigde Vincent Mannaert zijn vertrek aan bij Club Brugge, na een indrukwekkende maar intensieve twaalfjarige carrière. De relatie tussen Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe zou al geruime tijd gespannen zijn, vanwege verschillende redenen, en die spanning had ook invloed op andere aspecten binnen de club, inclusief de spelers.

Mannaert werd door de raad van bestuur van Club Brugge op de vingers getikt vanwege zijn bedenkelijke gedrag als leidinggevende, waarbij ook alcoholmisbruik werd genoemd. In een interview met Humo erkende Mannaert zelf dat hij zijn gedrag moest aanpassen om zijn functie goed verder uit te voeren.

Het afscheid van Mannaert als CEO en sportief directeur betekende wel een groot verlies voor Club Brugge. Onder zijn leiderschap keerde de club terug naar de top van het Belgische voetbal en zette ze zich op de Europese kaart.

“In het voetbal is zeker niet iedereen fan van de dominante - soms agressieve - manier waarop Mannaert het spel speelt. Toch is iedereen ervan overtuigd dat hij de strafste van alle bestuurders is”, zei Peter Vandenbempt bij Sporza.

 “Dit door een zeldzame combinatie van grote voetbalkennis, knowhow van bedrijfsmanagement en een belangrijke juridische achtergrond.”

Nieuwe sportief directeur KBVB: Mannaert gecharmeerd

Eind mei liet Vincent Mannaert weten dat zijn toekomst nog onduidelijk was. Hij wilde de tijd nemen om goed na te denken en eerst wat rust nemen. Mannaert was wel niet uitgekeken op het voetbal en wil nog een verdere carrière uitbouwen.

Daarom heeft hij zijn aandelen in Club Brugge ook verkocht. Met het oog op die carrière was het niet aangewezen nog bestuurder/aandeelhouder van een club te zijn. Het duurde echter niet lang voordat de eerste concrete aanbiedingen zich aandienen.

Toen bekend werd dat de Belgische voetbalbond niet verder zou gaan met Franky Vercauteren, opende Mannaert de gesprekken met de KBVB om hem op te volgen. Deze rol sprak Mannaert bijzonder aan.

Het sportief comité had aangegeven een ander profiel te zoeken dan Vercauteren, en Mannaert voerde in het begin van de zomer meerdere gesprekken met de bondstop. Hij was bereid een contract voor twee jaar te ondertekenen tegen een aanzienlijk lagere vergoeding dan zijn vorige salaris bij Club Brugge.

Bovendien had hij al een strategisch plan klaarliggen.

Machtsstrijd bij KBVB: coup vanuit het profvoetbal

Piet Vandendriessche (CEO van de KBVB) had, op verzoek van Pro League-vertegenwoordigers Wouter Vandenhaute (voorzitter Anderlecht) en Sven Jaecques (CEO Antwerp), contact opgenomen met Vincent Mannaert.

Er had al een vervanger moeten zijn voor Franky Vercauteren, maar voor de CEO was er geen hoogdringendheid omdat Vercauteren nog tot eind december op post bleef. Een belangrijk punt van discussie was de wijze waarop Mannaert in zijn nieuwe rol verantwoording zou afleggen.

Mannaert, de voormalige CEO van Club Brugge, stond niet te popelen om rapporteren aan Peter Willems, de huidige Head of Sports en voormalig CEO van OHL. In plaats daarvan gaf hij de voorkeur aan verantwoording afleggen aan het sportief comité en CEO Piet Vandendriessche.

Vandendriessche, die zelf minder ervaring heeft met sportieve zaken, zag echter weinig in deze opzet. Hij beschouwde Mannaerts voorstel als een mogelijke machtsgreep vanuit het profvoetbal. Binnen de voetbalbond woedt een strijd tussen de operationele leiding, sinds januari in handen van Vandendriessche, en de invloedrijke profclubs.

Nadat Mannaert zijn visie had gepresenteerd en de bedenkingen van Vandendriessche en Willems had gevoeld, besloot hij drie weken geleden een definitieve en kordate mail naar Vandendriessche te sturen om de gesprekken te beëindigen.

Vandendriessche out: Mannaert nieuwe CEO?

Vorige week maandag moest de CEO van de KBVB zich verantwoorden voor de raad van bestuur wegens de vertraagde EK-evaluatie en de mislukte onderhandelingen met Vincent Mannaert.

Dit leidde op dinsdag tot een geheime buitengewone vergadering, waar unaniem werd besloten om de samenwerking met Piet Vandendriessche te beëindigen. Zijn vertrek creëert ruimte voor Mannaert, die nu de rol van CEO van de KBVB als een aantrekkelijke kans ziet, zelfs aantrekkelijker dan de functie van technisch directeur.

Mannaert werd vrijwel onmiddellijk gepresenteerd als topkandidaat voor de rol van nieuwe CEO van de KBVB. Toch is het volgens Peter Vandenbempt nog niet zo ver. "Er is nog niet gesproken over een mogelijke opvolger, en dus ook niet over Vincent Mannaert," aldus Vandenbempt in Het Journaal.

De Raad van Bestuur heeft besloten om voorlopig zelf de leiding te nemen, zonder een interim aan te stellen zoals bij vorige keren. Dit duidt erop dat ze niet van plan zijn een lange selectieprocedure te doorlopen, wat weken of maanden zou kunnen duren.

Vandenbempt bevestigde wel dat Mannaert interesse heeft in de rol van CEO van de voetbalbond en dat hij momenteel de eerste kandidaat is.

Riskante zaak Mannaert: “Is dit good governance?”

Volgens Peter Vandenbempt is er nog veel overleg nodig tussen Mannaert en de KBVB voordat er definitieve afspraken worden gemaakt. “De bond wil uiteraard duidelijke afspraken maken over zijn verleden en reputatie”, merkt Vandenbempt op.

Binnen de Raad van Bestuur werden begin deze zomer vragen gesteld over Mannaerts verleden, waaronder zijn worstelingen met alcoholverslaving en een schikking met het gerecht in de zaak-Propere Handen in 2022. Ondanks deze zorgen bleken ze uiteindelijk geen breekpunten te zijn.

Hans Vandeweghe uitte echter zijn twijfels over de keuze voor Mannaert. In een artikel voor De Morgen benadrukt Vandeweghe dat er vooral rust moet komen in de ‘voetbalbarak’, die momenteel in crisis verkeert.

“Weze het als sportdirecteur of zelfs als CEO, dat lijkt toch een riskante zaak. Mannaert heeft gekampt met een drankprobleem en hij is inmiddels een keer of vijf veroordeeld voor dronken rijden”, aldus Vandeweghe. “Zo iemand bij een bond aanwerven in een leidende functie, zou dat niet schuren met wat ze zo mooi good governance noemen?”

Daarnaast werd Mannaert aangeklaagd in de witwaszaak rond spelersmakelaar Dejan Veljkovic, die onder meer 1,5 miljoen euro mocht factureren aan Cyprus voor zogenaamde scoutingsopdrachten. “Mannaert werd aangeklaagd, heeft geschikt, heeft dus betaald, heeft dus bekend", zei Vandeweghe.

"Mag die dan niks meer nadien? Natuurlijk wel, maar misschien is de voetbalbond niet onmiddellijk de meest geschikte plek voor iemand met zijn rugzak. Een profiel als dat van Vincent Mannaert slaat voor een koepelfederatie als een tang op een varken.”

Mannaert moet CEO van de KBVB worden

Meest recent

Vermeeren verliest van Duivels, weer uppercut Pocognoli

In de Franse Ligue 1 werd vrijdagavond de vijftiende speeldag op gang getrapt met een grote ...

2
2
Mannaert spreekt duidelijke taal over toekomst Garcia

De Rode Duivels ontdekten vrijdagavond hun tegenstanders op het komende WK, waarin ze belandden in ...

8
8
Dender pakt tweede zege en gooit degradatiestrijd open

De degradatiestrijd in de Jupiler Pro League lijkt weer helemaal open te liggen. Dender was lange ...

41
41
Droomloting voor Broos: "Wat maak ik allemaal mee..."

Naast de delegatie van de Rode Duivels was er nog een Belg aanwezig bij de loting voor het WK op ...

40
40
Garcia spreekt na loting duidelijke WK-ambitie uit

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn op het komende WK. Ze openen hun toernooi op 15 juni ...

62
62
Patro ontgoochelt, Eupen dringt top zes binnen

Vrijdagavond werden de eerste wedstrijden van de zestiende speeldag in de Challenger Pro League ...

14
14
1B-sensatie reageert op interesse van STVV en Gent

Er vallen in de Challenger Pro League regelmatig interessante zaakjes te doen. Ook dit seizoen ...

80
80
Analisten unaniem over loting Duivels: "Groepswinst is must"

De Rode Duivels keken reikhalzend uit naar vrijdagavond en de ontdekking van hun tegenstanders op ...

102
102
Genk pakt uit met contract voor bekende naam

Bij KRC Genk blijft het dit seizoen met pieken en dalen gaan. Er leek de laatste weken beterschap op ...

96
96
Dit zijn de Belgische tegenstanders: 2 primeurs en zwarte beest

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn voor het WK van volgende zomer. Bij de loting kwam ons ...

229
229
Hasi met handen in haar: Anderlecht slikte nieuwe blessure

Anderlecht blijft de zeges aaneenrijgen, want donderdagavond wisten ze ook KRC Genk uit de beker te ...

140
140
'Mannaert ligt niet wakker: topclubs staan te dringen'

Vraag het aan mensen die met hem gewerkt hebben en je voelt meteen de verdeeldheid. Terwijl de ...

175
175
Loting WK: Rode Duivels krijgen zeer gunstige loting

Vrijdag werd in de Amerikaanse hoofdstad Washington DC geloot voor de groepsfase van het WK van ...

274
274
AA Gent heeft beet: jeugdinternational tekent

AA Gent heeft de voorbije jaren stevig geïnvesteerd in zijn jonge talenten en dat begint ...

36
36
'AA Gent & KRC Genk neus aan neus op wintermercato'

Met meer dan de helft van de reguliere competitie achter de rug bengelen AA Gent en KRC Genk aan de ...

139
139
Mannaert & Garcia doen boekje open over droomloting WK

De ogen van de voetbalwereld zijn momenteel integraal op Washington gericht, waar zo dadelijk de ...

96
96
Oosting verschaft cruciale update uit ziekenboeg Antwerp

Bekerspektakel op de Bosuil woensdag, waar Antwerp na strafschoppen aan het langste eind trok tegen ...

145
145
'Transferbom in Anderlecht: Angulo grof wild in Engeland'

Donderdag in Genk sleepte RSC Anderlecht op de valreep verlengen uit de brand, waarna Thorgan Hazard ...

571
571
Hayen kiest selectie: goed & slecht nieuws bij Club Brugge

In de achtste finale van de Croky Cup boekte Club Brugge een krappe zege tegen OH Leuven, maar ook ...

315
315
Vandenbempt kotst het uit: “Dit is toch pure terreur?!”

Peter Vandenbempt is doorgaans de rustigheid in persoon. Eén van de boegbeelden van onze ...

162
162
Blessuregolf in Genk: Fink ontwaakt met fikse kater

Het bekeravontuur zit er al op voor KRC Genk, dat in de verlengingen zijn meerdere moest erkennen in ...

349
349
Hasi moet puzzelen: Anderlecht incasseert mokerslag

De trein van RSC Anderlecht dendert onverstoord verder. Nadat ze eerder al Club Brugge en Union ...

381
381
Jan Mulder ontploft online: "Het is een oorlogszone!"

Jan Mulder werd onlangs genadeloos aan de kant geschoven bij VTM, een afscheid dat wrang en plots ...

128
128
Oosting verstuurt scherpe waarschuwing bij Antwerp

Royal Antwerp FC tankte vertrouwen in de beker en in de competitie kijkt het komende speeldag KRC ...

369
369
Rode Duivel krijgt mokerslag: definitief streep door WK?

Rudi Garcia moet stilaan beginnen nadenken over zijn selectie voor het WK 2026. Vanavond staat de ...

82
82

Meer sportnieuws