‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

738
‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

Vincent Mannaert, voormalig CEO van Club Brugge, staat in de schijnwerpers als mogelijke nieuwe CEO van de Belgische voetbalbond (KBVB). Dit wordt echter bemoeilijkt door een machtsstrijd binnen de bond. Ook Mannaerts verleden, waaronder problemen met alcohol en betrokkenheid bij de zaak-Propere Handen, roept twijfels op over zijn geschiktheid. Critici, zoals Hans Vandeweghe, vragen zich af of iemand met zijn reputatie past bij de bond. Hij ziet Mannaerts profiel als "een tang op een varken" voor deze rol.

LEES OOK: Comeback bij Duivels in de maak? Mannaert op tribune

Dominante Mannaert is de strafste van alle bestuurders

In april kondigde Vincent Mannaert zijn vertrek aan bij Club Brugge, na een indrukwekkende maar intensieve twaalfjarige carrière. De relatie tussen Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe zou al geruime tijd gespannen zijn, vanwege verschillende redenen, en die spanning had ook invloed op andere aspecten binnen de club, inclusief de spelers.

Mannaert werd door de raad van bestuur van Club Brugge op de vingers getikt vanwege zijn bedenkelijke gedrag als leidinggevende, waarbij ook alcoholmisbruik werd genoemd. In een interview met Humo erkende Mannaert zelf dat hij zijn gedrag moest aanpassen om zijn functie goed verder uit te voeren.

Het afscheid van Mannaert als CEO en sportief directeur betekende wel een groot verlies voor Club Brugge. Onder zijn leiderschap keerde de club terug naar de top van het Belgische voetbal en zette ze zich op de Europese kaart.

“In het voetbal is zeker niet iedereen fan van de dominante - soms agressieve - manier waarop Mannaert het spel speelt. Toch is iedereen ervan overtuigd dat hij de strafste van alle bestuurders is”, zei Peter Vandenbempt bij Sporza.

 “Dit door een zeldzame combinatie van grote voetbalkennis, knowhow van bedrijfsmanagement en een belangrijke juridische achtergrond.”

Nieuwe sportief directeur KBVB: Mannaert gecharmeerd

Eind mei liet Vincent Mannaert weten dat zijn toekomst nog onduidelijk was. Hij wilde de tijd nemen om goed na te denken en eerst wat rust nemen. Mannaert was wel niet uitgekeken op het voetbal en wil nog een verdere carrière uitbouwen.

Daarom heeft hij zijn aandelen in Club Brugge ook verkocht. Met het oog op die carrière was het niet aangewezen nog bestuurder/aandeelhouder van een club te zijn. Het duurde echter niet lang voordat de eerste concrete aanbiedingen zich aandienen.

Toen bekend werd dat de Belgische voetbalbond niet verder zou gaan met Franky Vercauteren, opende Mannaert de gesprekken met de KBVB om hem op te volgen. Deze rol sprak Mannaert bijzonder aan.

Het sportief comité had aangegeven een ander profiel te zoeken dan Vercauteren, en Mannaert voerde in het begin van de zomer meerdere gesprekken met de bondstop. Hij was bereid een contract voor twee jaar te ondertekenen tegen een aanzienlijk lagere vergoeding dan zijn vorige salaris bij Club Brugge.

Bovendien had hij al een strategisch plan klaarliggen.

Machtsstrijd bij KBVB: coup vanuit het profvoetbal

Piet Vandendriessche (CEO van de KBVB) had, op verzoek van Pro League-vertegenwoordigers Wouter Vandenhaute (voorzitter Anderlecht) en Sven Jaecques (CEO Antwerp), contact opgenomen met Vincent Mannaert.

Er had al een vervanger moeten zijn voor Franky Vercauteren, maar voor de CEO was er geen hoogdringendheid omdat Vercauteren nog tot eind december op post bleef. Een belangrijk punt van discussie was de wijze waarop Mannaert in zijn nieuwe rol verantwoording zou afleggen.

Mannaert, de voormalige CEO van Club Brugge, stond niet te popelen om rapporteren aan Peter Willems, de huidige Head of Sports en voormalig CEO van OHL. In plaats daarvan gaf hij de voorkeur aan verantwoording afleggen aan het sportief comité en CEO Piet Vandendriessche.

Vandendriessche, die zelf minder ervaring heeft met sportieve zaken, zag echter weinig in deze opzet. Hij beschouwde Mannaerts voorstel als een mogelijke machtsgreep vanuit het profvoetbal. Binnen de voetbalbond woedt een strijd tussen de operationele leiding, sinds januari in handen van Vandendriessche, en de invloedrijke profclubs.

Nadat Mannaert zijn visie had gepresenteerd en de bedenkingen van Vandendriessche en Willems had gevoeld, besloot hij drie weken geleden een definitieve en kordate mail naar Vandendriessche te sturen om de gesprekken te beëindigen.

Vandendriessche out: Mannaert nieuwe CEO?

Vorige week maandag moest de CEO van de KBVB zich verantwoorden voor de raad van bestuur wegens de vertraagde EK-evaluatie en de mislukte onderhandelingen met Vincent Mannaert.

Dit leidde op dinsdag tot een geheime buitengewone vergadering, waar unaniem werd besloten om de samenwerking met Piet Vandendriessche te beëindigen. Zijn vertrek creëert ruimte voor Mannaert, die nu de rol van CEO van de KBVB als een aantrekkelijke kans ziet, zelfs aantrekkelijker dan de functie van technisch directeur.

Mannaert werd vrijwel onmiddellijk gepresenteerd als topkandidaat voor de rol van nieuwe CEO van de KBVB. Toch is het volgens Peter Vandenbempt nog niet zo ver. "Er is nog niet gesproken over een mogelijke opvolger, en dus ook niet over Vincent Mannaert," aldus Vandenbempt in Het Journaal.

De Raad van Bestuur heeft besloten om voorlopig zelf de leiding te nemen, zonder een interim aan te stellen zoals bij vorige keren. Dit duidt erop dat ze niet van plan zijn een lange selectieprocedure te doorlopen, wat weken of maanden zou kunnen duren.

Vandenbempt bevestigde wel dat Mannaert interesse heeft in de rol van CEO van de voetbalbond en dat hij momenteel de eerste kandidaat is.

Riskante zaak Mannaert: “Is dit good governance?”

Volgens Peter Vandenbempt is er nog veel overleg nodig tussen Mannaert en de KBVB voordat er definitieve afspraken worden gemaakt. “De bond wil uiteraard duidelijke afspraken maken over zijn verleden en reputatie”, merkt Vandenbempt op.

Binnen de Raad van Bestuur werden begin deze zomer vragen gesteld over Mannaerts verleden, waaronder zijn worstelingen met alcoholverslaving en een schikking met het gerecht in de zaak-Propere Handen in 2022. Ondanks deze zorgen bleken ze uiteindelijk geen breekpunten te zijn.

Hans Vandeweghe uitte echter zijn twijfels over de keuze voor Mannaert. In een artikel voor De Morgen benadrukt Vandeweghe dat er vooral rust moet komen in de ‘voetbalbarak’, die momenteel in crisis verkeert.

“Weze het als sportdirecteur of zelfs als CEO, dat lijkt toch een riskante zaak. Mannaert heeft gekampt met een drankprobleem en hij is inmiddels een keer of vijf veroordeeld voor dronken rijden”, aldus Vandeweghe. “Zo iemand bij een bond aanwerven in een leidende functie, zou dat niet schuren met wat ze zo mooi good governance noemen?”

Daarnaast werd Mannaert aangeklaagd in de witwaszaak rond spelersmakelaar Dejan Veljkovic, die onder meer 1,5 miljoen euro mocht factureren aan Cyprus voor zogenaamde scoutingsopdrachten. “Mannaert werd aangeklaagd, heeft geschikt, heeft dus betaald, heeft dus bekend", zei Vandeweghe.

"Mag die dan niks meer nadien? Natuurlijk wel, maar misschien is de voetbalbond niet onmiddellijk de meest geschikte plek voor iemand met zijn rugzak. Een profiel als dat van Vincent Mannaert slaat voor een koepelfederatie als een tang op een varken.”

Mannaert moet CEO van de KBVB worden

Meest recent

Kortrijk nog steeds puntenloos na pandoering in kelderkraker

Na zes speeldagen blijft KV Kortrijk als enige puntenloos in de Jupiler Pro League. De Kerels kregen ...

18
18
Leko velt oordeel over prestatie van Club Brugge

Club Brugge won verdiend met 3-1 van Royal Antwerp FC. Het is echter ook duidelijk dat er nog veel ...

91
91
Charleroi blijft verrassen en zegeviert aan de Gaverbeek

Sporting Charleroi en Zulte Waregem waren goed begonnen aan het seizoen. De twee stonden vanavond ...

18
18
‘Nieuwe Coucke-ramp al in de maak bij Anderlecht’

Anderlecht gaf deze zomer opnieuw bijna dertig miljoen euro uit. De zuinige zege bij KV Mechelen ...

258
258
De Mil looft zijn ploeg: "Dat was top"

AA Gent pakte een punt op het veld van KRC Genk. Alweer een correcte prestatie van de Buffalo's, die ...

79
79
Haaland krijgt Old Trafford stil, Kompany dankt Kane

In de Bundesliga ging Bayern München op bezoek bij Elversberg. In de Premier League stond de ...

42
42
Thorup scherp: "Dat was onacceptabel"

Alwéér puntenverlies voor KRC Genk. De Limburgers speelden 1-1 tegen AA Gent. Daar kan ...

298
298
Drama bij Union: Mac Allister maandenlang buiten strijd

Union SG boekte zaterdagavond een ruime 5-0-overwinning tegen Lommel SK. Maar voor die overwinning ...

120
120
Barça niet te stuiten: Yamal en co pakken 15 op 15

Er staat dit seizoen geen maat op FC Barcelona. De troepen van coach Hansi Flick boekten ...

34
34
Nieuwkomer imponeert bij Club: Joaquin Seys zwaait met lof

Club Brugge heeft de nederlaag tegen Aston Villa op gepaste wijze doorgespoeld. De titelverdediger ...

231
231
AA Gent is maximum kwijt: KRC Genk schiet wakker na rust

AA Gent is als laatste ploeg uit de Jupiler Pro League het maximum van de punten kwijt. De Buffalo's ...

126
126
De Cuyper assisteert bij pandoering; nieuwe afgang El Ouahdi en co

Maxim De Cuyper zal zich binnen een dikke week in bloedvorm melden bij de Rode Duivels. Zondag was ...

102
102
Frustratie borrelt op bij Antwerp: "Waren aan het slapen"

Antwerp FC is er niet in geslaagd om net als vorig seizoen te gaan stunten op het veld van Club ...

309
309
Nachtmerrie-week Sommer: Leko en spelers spreken klare taal

Yann Sommer heeft een week om heel snel te vergeten achter de rug. Het sluitstuk van Club Brugge ...

287
287
Club-publiek klaar met één speler: keihard verdict Verheyen

Club Brugge heeft zich op gepaste wijze herpakt na de Europese slipper tegen Aston Villa. ...

965
965
"Weddenschap verloren?" - Nieuwe look Vermant maakt tongen los

Club Brugge kruist zondagmiddag de degens met Antwerp FC. Voor de gelegenheid verraste coach Ivan ...

312
312
'Sibierski zit niet stil: eerste wintertarget al bepaald'

Antoine Sibierski heeft een drukke eerste transferperiode achter de rug als sportieve baas bij RSC ...

569
569
Ondanks nieuw Sommer-fiasco: Club thuis voorbij Antwerp

Club Brugge heeft zijn perfecte thuisrapport in de competitie intact kunnen houden. Tegen Antwerp FC ...

151
151
Thorup kiest voor type-ploeg; één wissel bij AA Gent

Het ongeslagen AA Gent wil zondagnamiddag zijn leidersplaats heroveren. Maar dan moet het wel als ...

30
30
Coucke roert stevig in de potten: één boodschap zindert na

Marc Coucke heeft opnieuw iets gedeeld dat de nodige aandacht trekt. De sterke man van Anderlecht ...

295
295
Sommer wéér gruwelijk in de fout: Club-doelman compleet afgemaakt

Yann Sommer heeft een absolute rotweek achter de rug in doel bij Club Brugge. Het sluitstuk ging ...

331
331
De Bruyne doet ogen open gaan: Allegri grijpt in bij Napoli

In de Serie A wil SSC Napoli zich zondagavond herpakken. Na twee opeenvolgende nederlagen moet er op ...

514
514
Genk haalt alles uit de kast: publiekslieveling terug voor Gent

KRC Genk staat zondagnamiddag voor een stevige uitdaging. Zo krijgen de Limburgers het bezoek van ...

125
125
Anderlecht blijft zoekende: afwezige dwingt basisplek af

RSC Anderlecht won vrijdagavond van KV Mechelen, maar moest zeker in de tweede helft nog flink ...

500
500
Zware aderlating Antwerp: "Heel ongelukkige timing"

Antwerp FC maakt zich op voor een loodzwaar tweeluik tegen Club Brugge en Union SG. In aanloop naar ...

375
375

Meer sportnieuws