‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

738
‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

Vincent Mannaert, voormalig CEO van Club Brugge, staat in de schijnwerpers als mogelijke nieuwe CEO van de Belgische voetbalbond (KBVB). Dit wordt echter bemoeilijkt door een machtsstrijd binnen de bond. Ook Mannaerts verleden, waaronder problemen met alcohol en betrokkenheid bij de zaak-Propere Handen, roept twijfels op over zijn geschiktheid. Critici, zoals Hans Vandeweghe, vragen zich af of iemand met zijn reputatie past bij de bond. Hij ziet Mannaerts profiel als "een tang op een varken" voor deze rol.

LEES OOK: 'Megastunt Mannaert met Zinedine Zidane'

Dominante Mannaert is de strafste van alle bestuurders

In april kondigde Vincent Mannaert zijn vertrek aan bij Club Brugge, na een indrukwekkende maar intensieve twaalfjarige carrière. De relatie tussen Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe zou al geruime tijd gespannen zijn, vanwege verschillende redenen, en die spanning had ook invloed op andere aspecten binnen de club, inclusief de spelers.

Mannaert werd door de raad van bestuur van Club Brugge op de vingers getikt vanwege zijn bedenkelijke gedrag als leidinggevende, waarbij ook alcoholmisbruik werd genoemd. In een interview met Humo erkende Mannaert zelf dat hij zijn gedrag moest aanpassen om zijn functie goed verder uit te voeren.

Het afscheid van Mannaert als CEO en sportief directeur betekende wel een groot verlies voor Club Brugge. Onder zijn leiderschap keerde de club terug naar de top van het Belgische voetbal en zette ze zich op de Europese kaart.

“In het voetbal is zeker niet iedereen fan van de dominante - soms agressieve - manier waarop Mannaert het spel speelt. Toch is iedereen ervan overtuigd dat hij de strafste van alle bestuurders is”, zei Peter Vandenbempt bij Sporza.

 “Dit door een zeldzame combinatie van grote voetbalkennis, knowhow van bedrijfsmanagement en een belangrijke juridische achtergrond.”

Nieuwe sportief directeur KBVB: Mannaert gecharmeerd

Eind mei liet Vincent Mannaert weten dat zijn toekomst nog onduidelijk was. Hij wilde de tijd nemen om goed na te denken en eerst wat rust nemen. Mannaert was wel niet uitgekeken op het voetbal en wil nog een verdere carrière uitbouwen.

Daarom heeft hij zijn aandelen in Club Brugge ook verkocht. Met het oog op die carrière was het niet aangewezen nog bestuurder/aandeelhouder van een club te zijn. Het duurde echter niet lang voordat de eerste concrete aanbiedingen zich aandienen.

Toen bekend werd dat de Belgische voetbalbond niet verder zou gaan met Franky Vercauteren, opende Mannaert de gesprekken met de KBVB om hem op te volgen. Deze rol sprak Mannaert bijzonder aan.

Het sportief comité had aangegeven een ander profiel te zoeken dan Vercauteren, en Mannaert voerde in het begin van de zomer meerdere gesprekken met de bondstop. Hij was bereid een contract voor twee jaar te ondertekenen tegen een aanzienlijk lagere vergoeding dan zijn vorige salaris bij Club Brugge.

Bovendien had hij al een strategisch plan klaarliggen.

Machtsstrijd bij KBVB: coup vanuit het profvoetbal

Piet Vandendriessche (CEO van de KBVB) had, op verzoek van Pro League-vertegenwoordigers Wouter Vandenhaute (voorzitter Anderlecht) en Sven Jaecques (CEO Antwerp), contact opgenomen met Vincent Mannaert.

Er had al een vervanger moeten zijn voor Franky Vercauteren, maar voor de CEO was er geen hoogdringendheid omdat Vercauteren nog tot eind december op post bleef. Een belangrijk punt van discussie was de wijze waarop Mannaert in zijn nieuwe rol verantwoording zou afleggen.

Mannaert, de voormalige CEO van Club Brugge, stond niet te popelen om rapporteren aan Peter Willems, de huidige Head of Sports en voormalig CEO van OHL. In plaats daarvan gaf hij de voorkeur aan verantwoording afleggen aan het sportief comité en CEO Piet Vandendriessche.

Vandendriessche, die zelf minder ervaring heeft met sportieve zaken, zag echter weinig in deze opzet. Hij beschouwde Mannaerts voorstel als een mogelijke machtsgreep vanuit het profvoetbal. Binnen de voetbalbond woedt een strijd tussen de operationele leiding, sinds januari in handen van Vandendriessche, en de invloedrijke profclubs.

Nadat Mannaert zijn visie had gepresenteerd en de bedenkingen van Vandendriessche en Willems had gevoeld, besloot hij drie weken geleden een definitieve en kordate mail naar Vandendriessche te sturen om de gesprekken te beëindigen.

Vandendriessche out: Mannaert nieuwe CEO?

Vorige week maandag moest de CEO van de KBVB zich verantwoorden voor de raad van bestuur wegens de vertraagde EK-evaluatie en de mislukte onderhandelingen met Vincent Mannaert.

Dit leidde op dinsdag tot een geheime buitengewone vergadering, waar unaniem werd besloten om de samenwerking met Piet Vandendriessche te beëindigen. Zijn vertrek creëert ruimte voor Mannaert, die nu de rol van CEO van de KBVB als een aantrekkelijke kans ziet, zelfs aantrekkelijker dan de functie van technisch directeur.

Mannaert werd vrijwel onmiddellijk gepresenteerd als topkandidaat voor de rol van nieuwe CEO van de KBVB. Toch is het volgens Peter Vandenbempt nog niet zo ver. "Er is nog niet gesproken over een mogelijke opvolger, en dus ook niet over Vincent Mannaert," aldus Vandenbempt in Het Journaal.

De Raad van Bestuur heeft besloten om voorlopig zelf de leiding te nemen, zonder een interim aan te stellen zoals bij vorige keren. Dit duidt erop dat ze niet van plan zijn een lange selectieprocedure te doorlopen, wat weken of maanden zou kunnen duren.

Vandenbempt bevestigde wel dat Mannaert interesse heeft in de rol van CEO van de voetbalbond en dat hij momenteel de eerste kandidaat is.

Riskante zaak Mannaert: “Is dit good governance?”

Volgens Peter Vandenbempt is er nog veel overleg nodig tussen Mannaert en de KBVB voordat er definitieve afspraken worden gemaakt. “De bond wil uiteraard duidelijke afspraken maken over zijn verleden en reputatie”, merkt Vandenbempt op.

Binnen de Raad van Bestuur werden begin deze zomer vragen gesteld over Mannaerts verleden, waaronder zijn worstelingen met alcoholverslaving en een schikking met het gerecht in de zaak-Propere Handen in 2022. Ondanks deze zorgen bleken ze uiteindelijk geen breekpunten te zijn.

Hans Vandeweghe uitte echter zijn twijfels over de keuze voor Mannaert. In een artikel voor De Morgen benadrukt Vandeweghe dat er vooral rust moet komen in de ‘voetbalbarak’, die momenteel in crisis verkeert.

“Weze het als sportdirecteur of zelfs als CEO, dat lijkt toch een riskante zaak. Mannaert heeft gekampt met een drankprobleem en hij is inmiddels een keer of vijf veroordeeld voor dronken rijden”, aldus Vandeweghe. “Zo iemand bij een bond aanwerven in een leidende functie, zou dat niet schuren met wat ze zo mooi good governance noemen?”

Daarnaast werd Mannaert aangeklaagd in de witwaszaak rond spelersmakelaar Dejan Veljkovic, die onder meer 1,5 miljoen euro mocht factureren aan Cyprus voor zogenaamde scoutingsopdrachten. “Mannaert werd aangeklaagd, heeft geschikt, heeft dus betaald, heeft dus bekend", zei Vandeweghe.

"Mag die dan niks meer nadien? Natuurlijk wel, maar misschien is de voetbalbond niet onmiddellijk de meest geschikte plek voor iemand met zijn rugzak. Een profiel als dat van Vincent Mannaert slaat voor een koepelfederatie als een tang op een varken.”

Mannaert moet CEO van de KBVB worden

Meest recent

Van Bommel-aanpak maakt brokken: Degryse ziet groot 'slachtoffer'

Ondanks de nederlaag tegen Frankrijk, kan Mark van Bommel tevreden zijn over zijn eerste tweeluik ...

47
47
Potje De Bruyne kookt over: oorzaak woede-uitbarsting gekend

Tegen Italië was hij nog heer en meester op het Belgische middenveld. Maandagavond tegen ...

127
127
Rotaties bij Belgen: wissels in basiself, nieuwe naam in selectie?

De eerste twee matchen van hun Nations League-campagne zitten erop, maar aanstaande vrijdag moeten ...

94
94
Zidane door het lint: Frans bondscoach verklaart wilde reactie

Zinedine Zidane kan voorlopig een perfect rapport voorleggen als bondscoach van Frankrijk. Ondanks ...

92
92
Fluitconcerten bij Duitsland: Klopp bijt van zich af

Duitsland had gehoopt dat de aanstelling van Jürgen Klopp voor een heuse ommekeer zou zorgen ...

106
106
"De minste Duivel" - Belgische pers duidt zondebok aan

Slechts enkele dagen na hun Italiaanse triomf staan de Rode Duivels weer met beide voeten op de ...

338
338
Einde verhaal: club en Van Bommel dumpen Rode Duivel

Een Rode Duivel die op het WK nog speelde, vliegt er plots overal uit de ploeg. Mark van Bommel liet ...

149
149
'Verbazende transfer Bayern: Kompany legt PL-lijntje uit'

Bayern München rekent ook dit seizoen op Manuel Neuer als nummer één. Maar het ...

173
173
Lukaku aan bank gekluisterd: bondscoach geeft dé reden

Romelu Lukaku heeft voorlopig nog niet zoveel plezier beleefd aan het nieuwe hoofdstuk bij de Rode ...

170
170
"Hij was onbestaand" - L'Equipe geeft twee Duivels 3 op 10

Het is de Rode Duivels dan toch niet gelukt om voor het eerst sinds 2015 een goed resultaat neer te ...

1490
1490
Rode Duivel maakt kapitale slipper: Van Bommel reageert

Lange tijd zat er minstens een puntje in, maar de Rode Duivels zijn er dan toch niet in geslaagd om ...

259
259
Zidane afgemaakt: “Rode Duivels interesseren hem niet”

De Rode Duivels speelden tegen Frankrijk namens de Nations League. In het Koning Boudewijnstadion ...

263
263
Grote uitblinker bij Duivels én een buis: Vlaamse kranten hard

De Rode Duivels leken lange tijd op weg naar een doelpuntenloos gelijkspel tegen Frankrijk in het ...

620
620
Revelatie Lavia laat frustraties de vrije loop na Frankrijk

De Rode Duivels waren lange tijd de evenknie van Frankrijk in het Koning Boudewijnstadion, maar in ...

171
171
Italië herstelt zich na België en haalt uit tegen Turkije

Terwijl de Rode Duivels met het kleinste verschil onderuit gingen in het Koning Boudewijnstadion ...

46
46
Rode Duivels gaan in slot strijdend onderuit tegen Frankrijk

De Rode Duivels bekampten in het Koning Boudewijnstadion Frankrijk namens de Nations League. ...

105
105
Struikelblok België tegen Frankrijk bloot: “Te veel mis”

De Rode Duivels staan aan de rust op 0-0 tegen Frankrijk na een eerste helft waar de Belgen enkele ...

181
181
Rode Duivel verbluft tegen Fransen: "Hoe goed kan je zijn?"

De Rode Duivels staan maandagavond tegenover hun grote rivaal van de voorbije jaren. En de eerste ...

192
192
'Barça glundert: droomopvolger Flick dankzij clausule'

FC Barcelona is fantastisch aan het seizoen begonnen. De Spaanse kampioen wil dan ook nog een poosje ...

102
102
Eersteklassers bevoordeeld: grote verandering bij loting Croky Cup?

Maandag werd geloot voor de 1/16de finales van de Croky Cup. Daarbij gingen 16 van de 18 ...

327
327
'Man City machteloos: twee grootmachten contacteren Haaland'

De club heeft weliswaar al laten weten een beroepsprocedure in te schakelen, maar de veroordeling ...

372
372
De Cuyper doorbreekt stilte over hartverscheurende periode

Wat vandaag bijna vanzelfsprekend lijkt, hing voor Maxim De Cuyper ooit aan een zijden draadje. De ...

75
75
Verrassende vertrekker bij Standard: "Het juiste moment"

Bij Standard kregen ze tijdens de interlandbreak te maken met nog een verrassende vertrekker. ...

84
84
11 namen: Van Bommel gooit Lavia en Seys in de strijd

De Rode Duivels namen een uitstekende start in de Nations League door te gaan winnen in Italië. ...

113
113
Swerts stuurt stevige waarschuwing naar Jonge Duivels

De Jonge Duivels werken in deze interlandperiode hun laatste drie kwalificatiematchen af voor het EK ...

51
51

Meer sportnieuws