‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

737 stemmen
‘Coup bij KBVB: Mannaert als een tang op een varken’

Vincent Mannaert, voormalig CEO van Club Brugge, staat in de schijnwerpers als mogelijke nieuwe CEO van de Belgische voetbalbond (KBVB). Dit wordt echter bemoeilijkt door een machtsstrijd binnen de bond. Ook Mannaerts verleden, waaronder problemen met alcohol en betrokkenheid bij de zaak-Propere Handen, roept twijfels op over zijn geschiktheid. Critici, zoals Hans Vandeweghe, vragen zich af of iemand met zijn reputatie past bij de bond. Hij ziet Mannaerts profiel als "een tang op een varken" voor deze rol.

LEES OOK: Courtois speelt hard: Mannaert moet buigen of breken

Dominante Mannaert is de strafste van alle bestuurders

In april kondigde Vincent Mannaert zijn vertrek aan bij Club Brugge, na een indrukwekkende maar intensieve twaalfjarige carrière. De relatie tussen Mannaert en voorzitter Bart Verhaeghe zou al geruime tijd gespannen zijn, vanwege verschillende redenen, en die spanning had ook invloed op andere aspecten binnen de club, inclusief de spelers.

Mannaert werd door de raad van bestuur van Club Brugge op de vingers getikt vanwege zijn bedenkelijke gedrag als leidinggevende, waarbij ook alcoholmisbruik werd genoemd. In een interview met Humo erkende Mannaert zelf dat hij zijn gedrag moest aanpassen om zijn functie goed verder uit te voeren.

Het afscheid van Mannaert als CEO en sportief directeur betekende wel een groot verlies voor Club Brugge. Onder zijn leiderschap keerde de club terug naar de top van het Belgische voetbal en zette ze zich op de Europese kaart.

“In het voetbal is zeker niet iedereen fan van de dominante - soms agressieve - manier waarop Mannaert het spel speelt. Toch is iedereen ervan overtuigd dat hij de strafste van alle bestuurders is”, zei Peter Vandenbempt bij Sporza.

 “Dit door een zeldzame combinatie van grote voetbalkennis, knowhow van bedrijfsmanagement en een belangrijke juridische achtergrond.”

Nieuwe sportief directeur KBVB: Mannaert gecharmeerd

Eind mei liet Vincent Mannaert weten dat zijn toekomst nog onduidelijk was. Hij wilde de tijd nemen om goed na te denken en eerst wat rust nemen. Mannaert was wel niet uitgekeken op het voetbal en wil nog een verdere carrière uitbouwen.

Daarom heeft hij zijn aandelen in Club Brugge ook verkocht. Met het oog op die carrière was het niet aangewezen nog bestuurder/aandeelhouder van een club te zijn. Het duurde echter niet lang voordat de eerste concrete aanbiedingen zich aandienen.

Toen bekend werd dat de Belgische voetbalbond niet verder zou gaan met Franky Vercauteren, opende Mannaert de gesprekken met de KBVB om hem op te volgen. Deze rol sprak Mannaert bijzonder aan.

Het sportief comité had aangegeven een ander profiel te zoeken dan Vercauteren, en Mannaert voerde in het begin van de zomer meerdere gesprekken met de bondstop. Hij was bereid een contract voor twee jaar te ondertekenen tegen een aanzienlijk lagere vergoeding dan zijn vorige salaris bij Club Brugge.

Bovendien had hij al een strategisch plan klaarliggen.

Machtsstrijd bij KBVB: coup vanuit het profvoetbal

Piet Vandendriessche (CEO van de KBVB) had, op verzoek van Pro League-vertegenwoordigers Wouter Vandenhaute (voorzitter Anderlecht) en Sven Jaecques (CEO Antwerp), contact opgenomen met Vincent Mannaert.

Er had al een vervanger moeten zijn voor Franky Vercauteren, maar voor de CEO was er geen hoogdringendheid omdat Vercauteren nog tot eind december op post bleef. Een belangrijk punt van discussie was de wijze waarop Mannaert in zijn nieuwe rol verantwoording zou afleggen.

Mannaert, de voormalige CEO van Club Brugge, stond niet te popelen om rapporteren aan Peter Willems, de huidige Head of Sports en voormalig CEO van OHL. In plaats daarvan gaf hij de voorkeur aan verantwoording afleggen aan het sportief comité en CEO Piet Vandendriessche.

Vandendriessche, die zelf minder ervaring heeft met sportieve zaken, zag echter weinig in deze opzet. Hij beschouwde Mannaerts voorstel als een mogelijke machtsgreep vanuit het profvoetbal. Binnen de voetbalbond woedt een strijd tussen de operationele leiding, sinds januari in handen van Vandendriessche, en de invloedrijke profclubs.

Nadat Mannaert zijn visie had gepresenteerd en de bedenkingen van Vandendriessche en Willems had gevoeld, besloot hij drie weken geleden een definitieve en kordate mail naar Vandendriessche te sturen om de gesprekken te beëindigen.

Vandendriessche out: Mannaert nieuwe CEO?

Vorige week maandag moest de CEO van de KBVB zich verantwoorden voor de raad van bestuur wegens de vertraagde EK-evaluatie en de mislukte onderhandelingen met Vincent Mannaert.

Dit leidde op dinsdag tot een geheime buitengewone vergadering, waar unaniem werd besloten om de samenwerking met Piet Vandendriessche te beëindigen. Zijn vertrek creëert ruimte voor Mannaert, die nu de rol van CEO van de KBVB als een aantrekkelijke kans ziet, zelfs aantrekkelijker dan de functie van technisch directeur.

Mannaert werd vrijwel onmiddellijk gepresenteerd als topkandidaat voor de rol van nieuwe CEO van de KBVB. Toch is het volgens Peter Vandenbempt nog niet zo ver. "Er is nog niet gesproken over een mogelijke opvolger, en dus ook niet over Vincent Mannaert," aldus Vandenbempt in Het Journaal.

De Raad van Bestuur heeft besloten om voorlopig zelf de leiding te nemen, zonder een interim aan te stellen zoals bij vorige keren. Dit duidt erop dat ze niet van plan zijn een lange selectieprocedure te doorlopen, wat weken of maanden zou kunnen duren.

Vandenbempt bevestigde wel dat Mannaert interesse heeft in de rol van CEO van de voetbalbond en dat hij momenteel de eerste kandidaat is.

Riskante zaak Mannaert: “Is dit good governance?”

Volgens Peter Vandenbempt is er nog veel overleg nodig tussen Mannaert en de KBVB voordat er definitieve afspraken worden gemaakt. “De bond wil uiteraard duidelijke afspraken maken over zijn verleden en reputatie”, merkt Vandenbempt op.

Binnen de Raad van Bestuur werden begin deze zomer vragen gesteld over Mannaerts verleden, waaronder zijn worstelingen met alcoholverslaving en een schikking met het gerecht in de zaak-Propere Handen in 2022. Ondanks deze zorgen bleken ze uiteindelijk geen breekpunten te zijn.

Hans Vandeweghe uitte echter zijn twijfels over de keuze voor Mannaert. In een artikel voor De Morgen benadrukt Vandeweghe dat er vooral rust moet komen in de ‘voetbalbarak’, die momenteel in crisis verkeert.

“Weze het als sportdirecteur of zelfs als CEO, dat lijkt toch een riskante zaak. Mannaert heeft gekampt met een drankprobleem en hij is inmiddels een keer of vijf veroordeeld voor dronken rijden”, aldus Vandeweghe. “Zo iemand bij een bond aanwerven in een leidende functie, zou dat niet schuren met wat ze zo mooi good governance noemen?”

Daarnaast werd Mannaert aangeklaagd in de witwaszaak rond spelersmakelaar Dejan Veljkovic, die onder meer 1,5 miljoen euro mocht factureren aan Cyprus voor zogenaamde scoutingsopdrachten. “Mannaert werd aangeklaagd, heeft geschikt, heeft dus betaald, heeft dus bekend", zei Vandeweghe.

"Mag die dan niks meer nadien? Natuurlijk wel, maar misschien is de voetbalbond niet onmiddellijk de meest geschikte plek voor iemand met zijn rugzak. Een profiel als dat van Vincent Mannaert slaat voor een koepelfederatie als een tang op een varken.”

Mannaert moet CEO van de KBVB worden

Meest recent

'Opvolger Tzolis: Club Brugge vol voor 'man van 10 miljoen''

Christos Tzolis heeft zijn gedroomde transfer quasi beet. Behoudens last-minute wendingen gaat de ...

185
185
Tuchel verbaast zelfs eigen spelers: pijnlijke details gelekt

Engeland is er wederom niet in geslaagd de WK-finale te halen. Nochtans kwam het in de halve finale ...

58
58
'OHL en KVM kruisen degens, Lommel lonkt weer naar City'

Het aftellen is begonnen, binnen minder dan een maandje trekt het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro ...

91
91
Spanje houdt hart vast: tweetal staakt training daags voor finale

Aanstaande zondag is het zover, dan wordt in New-Jersey de finale van het WK 2026 afgewerkt. ...

56
56
Volgende cashbom bij Club? 'Nieuwe ommezwaai Tresoldi'

Club Brugge vangt eerstdaags de jackpot met de verkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC. Er zijn ...

451
451
Micah Richards krijgt hartbrekend nieuws vlak voor WK-uitzending

Engeland sneuvelde woensdag in de halve finales van het WK 2026. Voor Micah Richards werd de avond ...

28
28
Transferbommetje! Dennis Praet vindt nieuwe Belgische club

Dennis Praet heeft voor een verrassende move op de transfermarkt gezorgd. Enkele weken nadat zijn ...

402
402
Adieu Didier: nieuwe bondscoach Frankrijk staat al klaar

Frankrijk kruist zaterdagavond de degens met Frankrijk tijdens de troostfinale van het WK 2026. Dat ...

157
157
Monsterdeal Tzolis: Club Brugge krijgt nog méér goed nieuws

Club Brugge staat andermaal op punt het nationale transferrecord op scherp te stellen. Met de ...

666
666
Thorup krijgt cruciale update: vijftal op terugweg naar Genk

Jess Thorup werd deze week gepresenteerd als nieuwe coach van KRC Genk. Zijn tweede ambtstermijn ...

244
244
Club Brugge laat Meunier op het pijnlijkste moment stikken

Thomas Meunier zette de deur naar Club Brugge wagenwijd open. Toch bleef het stil vanuit Brugge, net ...

288
288
Commotie rond Courtois: grond wordt heet onder voeten Garcia

De KBVB wil voor het einde van de maand ronde zijn met de evaluatie van bondscoach Rudi Garcia. ...

209
209
Al ruim 265 mil. gespendeerd: 'Spurs blijft gaan op mercato'

Tottenham Hotspur ontsnapte afgelopen seizoen pas op het nippertje aan degradatie uit de Premier ...

187
187
Voetbal op TV: uitstekend nieuws voor Anderlecht-fans

Komend weekend valt het doek over het wereldkampioenschap 2026. Maar de voetbalfans zullen niet lang ...

371
371
'Club vliegt erin met Tzolis-miljoenen: wending Adedeji-Sternberg'

Club Brugge staat op punt om Christos Tzolis voor een smak geld te verkopen aan Arsenal FC. En dat ...

1096
1096
Frankrijk spreekt schande: "Hij deed bijna alles fout"

Frankrijk heeft zijn status als topfavoriet voor de wereldtitel niet kunnen verzilveren. Les Bleus ...

273
273
Anderlecht-fans vellen duidelijk oordeel na vertrek Borguet

RSC Anderlecht is weer aan een paleisrevolutie achter de schermen bezig. Na zes seizoenen neemt Tim ...

261
261
Coucke roept erg straffe taal bij Cercle: “Waarom niet?”

Cercle Brugge zit in de voorbereiding voor komend seizoen. Groen-Zwart zag doelman Warleson ...

279
279
‘Club Brugge jubelt: verrassende oplossing Nilsson in zicht’

Club Brugge is volop bezig met de zomermercato. Niet alleen ingaand, maar ook uitgaand hoopt ...

336
336
Anderlecht met lichtpunten én zorgen naar Hammarby

RSC Anderlecht won met 0-1 van AZ, maar het resultaat is in oefenmatchen van ondergeschikt belang. ...

241
241
Vanwesemael kiest voor STVV: "Er was interesse"

STVV zag al een aantal sterkhouders de club verlaten, maar het wist wel Robert-Jan Vanwesemael tot ...

92
92
Bommetje bij Anderlecht: stoelendans en exit Borguet

Bij RSC Anderlecht blijft het toch weer onrustig. De Brusselaars blijven maar van mensen wisselen op ...

564
564
'Club Brugge en Arsenal sluiten deal: recordsom is een feit'

Christos Tzolis verlaat Club Brugge. Arsenal en Blauw-Zwart hebben volgens de doorgaans zeer goed ...

806
806
'Club Brugge en Ajax vechten om handtekening Genk-pion'

Gaat KRC Genk dan toch een van zijn talentvolle spelers uit de A-kern verliezen? Het begint er ...

649
649
OH Leuven heeft weer beet en stelt volgende speler voor

Bij OH Leuven gaat het plots snel. De Belgische eersteklasser heeft vandaag zijn volgende ...

70
70

Meer sportnieuws