Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

door
Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

AA Gent’s recordaankoop Momodou Sonko, vorig seizoen binnengehaald voor 7 miljoen euro (potentieel 9 miljoen met bonussen), heeft tot nu toe weinig rendement opgeleverd. Ondanks zijn reputatie als een van de grootste talenten van de Allsvenskan en vergelijkingen met Mo Salah, heeft de 19-jarige aanvaller tot nu toe niet kunnen overtuigen. Terwijl AA Gent naar extra - lees: betere - flankspelers zoekt, bevestigt transferwatcher Sacha Tavolieri dat Sonko’s toekomst bij de club onzeker is. Een vertrek deze zomer lijkt niet uitgesloten, vooral nu hij nog steeds op interesse kan rekenen.

LEES OOK: Gewezen toptalent droomt van Duivels: 'Beter dan KDB'

De spectaculaire recordaankoop van AA Gent

Afgelopen winter zette AA Gent een nieuwe mijlpaal in hun transfergeschiedenis door een recordbedrag van 7 miljoen euro neer te tellen voor de jonge Zweed Momodou Sonko van BK Häcken, met mogelijke bonussen die het bedrag kunnen laten oplopen tot 9 miljoen euro.

Louwagie straalde van trots toen hij sprak over de duurste aankoop in de clubgeschiedenis, die hij zelf als een spectaculaire aanwinst omschreef.

De transfer van de veelbelovende aanvaller was allerminst een gemakkelijk parcours voor Gent, want ze moesten de concurrentie van zowel binnenlandse als internationale topclubs trotseren. Club Brugge, Anderlecht en buitenlandse (top)clubs als FC Barcelona, RB Leipzig, Ajax en FC Bologna toonden interesse.

Het binnenhalen van Sonko door AA Gent was enkel mogelijk dankzij de lucratieve dubbeldeal van Malick Fofana en Gift Orban naar Olympique Lyon, die de club van aanzienlijke financiële middelen voorzagen. Zonder deze injectie van fondsen zou de transfer van Sonko ongetwijfeld onhaalbaar zijn geweest voor de Buffalo's.

Nieuwe sensatie brengt 0,0 rendement

Vanaf het begin was duidelijk dat de transfer van Sonko een kostbare aangelegenheid zou worden. Op slechts 18-jarige leeftijd had hij al naam gemaakt als een van de drie meest waardevolle spelers in de Allsvenskan, en in 2023 werd hij zelfs uitgeroepen tot Jonge Speler van het Jaar.

Het Zweedse medium Expressen noemde Sonko de nieuwe Mo Salah, verwijzend naar niet alleen zijn speelstijl, maar ook naar het vergelijkbare traject dat hij volgt naar de top van het voetbal. Net zoals Salah zijn carrière lanceerde bij het relatief bescheiden FC Basel, hoopte Sonko via BK Häcken dezelfde weg naar roem te bewandelen.

“Sonko is blijkbaar de nieuwste sensatie”, stelde Peter Vandenbempt vast bij Sporza.

Ondanks de recordsom die AA Gent voor hem neertelde, heeft de club tot op heden weinig rendement gezien van deze investering. Vorig seizoen kreeg Sonko slechts vier keer een basisplaats, en geen enkele keer speelde hij de volledige 90 minuten uit.

Zijn late komst in januari, terwijl hij nog maar twee weken ver was in de seizoensvoorbereiding bij BK Häcken, speelde daarbij een grote rol.“Konden we Sonko op 1 januari halen, hadden we vier weken voorbereiding voorzien, maar nu staat hij nog ver van zijn beste niveau”, stelde Hein Vanhaezebrouck vast begin februari.

“Als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”

Afgelopen winter was de 19-jarige Momodou Sonko nog niet op zijn top, zowel fysiek als conditioneel. Toch werd er veel druk op de jonge speler gelegd vanwege zijn status als recordaankoop van AA Gent. “Maar goed, als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”, zei Franky Van der Elst in Het Nieuwsblad.

Het Laatste Nieuws temperde de verwachtingen: “AA Gent meteen bij de hand nemen? Neen, dat mogen we niet verwachten.” De krant wees erop dat Sonko nog niet het niveau van drive en vermogen had bereikt dat toenmalig coach Hein Vanhaezebrouck van een aanvaller verwachtte. 

“De Buffalo’s zullen geduld moeten tonen vooraleer ze de beste Sonko zien.” 

Ondertussen grepen Franck Surdez en Matias Fernandez-Pardo hun kansen vorig seizoen, waardoor Sonko vooral op de bank bleef zitten. “Ik doe niet mee aan ‘toptransfers’ en ‘recordbedragen’. Die zijn onbelangrijk voor mij, want ze zijn ingegeven door de situatie”, zei Vanhaezebrouck.

“Nu zeggen dat Sonko moét tonen dat hij zeven miljoen waard is, vind ik niet correct. Sonko kwam net uit verlof toen hij arriveerde. Dat zagen wij ook. Fysiek stond hij nergens. We hebben héél hard met hem moeten werken.”

Sonko al naar de exit bij AA Gent?

Dit seizoen liggen de verwachtingen voor Momodou Sonko hoger. Hoewel hij tijdens de voorbereiding zijn talent liet zien tegen minder sterke tegenstanders, kwam hij tekort tegen teams van kaliber, zoals Lille OSC.

De nieuwe coach Wouter Vrancken is nog niet volledig overtuigd van Sonko’s capaciteiten. “Momodou moet iets meer energie tonen. Hij moet zich meer laten zien. Hij is iets introverter, hij doet wel zijn best, maar ik hoop dat we hem uit zijn schulp krijgen”, zei Vrancken tijdens de voorbereiding.

Het Nieuwsblad meldde vorige week dat AA Gent nog steeds op zoek is naar extra - lees: betere - flankspelers, wat erop wijst dat de club twijfelt over Sonko. Deze week bevestigde transferwatcher Sacha Tavolieri dat de positie van Sonko bij AA Gent wankel is.

Volgens Tavolieri is een vertrek van de 19-jarige flankaanvaller deze zomer niet uitgesloten, en dat hij nog altijd op de nodige interesse kan rekenen. Een transfer in de huidige transferperiode blijft dus een reële mogelijkheid.

AA Gent moet geduld hebben met Sonko

Meest recent

Monaco wél met goed gevoel naar CL dankzij oude bekende

Volgende week zijn Union en Club Brugge een eerste keer aan zet in de Champions League. In hun ...

33
33
Vanaken duidt oorzaak aan voor pijnlijke nederlaag

Club Brugge trekt met een flinke kater de Champions League in. Het leed zaterdag immers al zijn ...

180
180
Onklopbare Scherpen schat kansen Union tegen PSV in

Union trekt met een goed gevoel richting de Champions League, nadat het zaterdagavond in zijn ...

22
22
De Bruyne zet Napoli op weg naar nieuwe vlotte zege

De veelbesproken overgang van Kevin De Bruyne naar Napoli deze zomer blijkt vooralsnog een schot in ...

51
51
Zoon van oud-sterkhouder Club weldra in JPL?

De transfermarkt is sinds enkele dagen gesloten in België, maar heel wat clubs blijven ...

71
71
Keiharde blamage: Hongerige Wolven vloeren dramatisch Club

Onze tweede deelnemer aan de CL, Club Brugge, heeft vanavond een ferm blauwtje gelopen in ...

146
146
2 opmerkelijke VAR-beslissingen: werd Club bestolen?

Club Brugge beleeft geen makkelijke avond in La Louvière. De bekerwinnaar lijkt met het hoofd ...

524
524
Union gewaarschuwd: PSV houdt doelpuntenkermis in Nijmegen

Dinsdagavond maakt Union zijn grote debuut in de Champions League. Daarbij krijgt het PSV als eerste ...

22
22
KV Kortrijk raast door CPL, De Camargo onder zware druk

KV Kortrijk leeft voorlopig aan 200% na de degradatie uit de Jupiler Pro League. De Kerels vloerden ...

47
47
Pocognoli meldt alsnog flinke opsteker voor Champions League

Union boekte zaterdag een zeer nipte zege op het veld van rode lantaarn Dender, dat pas door een ...

16
16
Keeperskwestie Club laait weer op: fans woedend

Club Brugge probeert zaterdagavond in La Louvière vertrouwen te tanken met het oog op de ...

414
414
Godts schittert bij Ajax maar krijgt tóch tik

Mika Godts heeft zaterdag nog eens zijn enorme talent laten zien bij Ajax. Onze jonge landgenoot ...

50
50
Kompany glundert: Bayern haalt snoeihard uit tegen HSV

Vincent Kompany blijft voorlopig een foutloos parcours rijden met Bayern München dit seizoen. ...

111
111
Openda debuteert in sensationele zege Juve tegen Inter

In de Serie A stond zaterdag de Derby dell'Italia op het programma. Net als vorig seizoen - toen ...

66
66
Union spartelt voorbij Dender en tankt vertrouwen voor CL

Na een zeer moeizame wedstrijd heeft Union in de slotfase toch de drie punten gepakt in Denderleeuw. ...

41
41
Zorgen in omgeving Viktor Verhulst: “Is hij zwakbegaafd?”

In de nieuwste aflevering van ‘De Verhulstjes’ klinkt er plots ongerustheid in het ...

101
101
Hayen zorgt voor verrassingen in basiself Club Brugge

Club Brugge speelt om 20u45 in en tegen La Louvière. Blauw-Zwart verloor op de vorige ...

206
206
Genk liet toptalent gaan: De Condé maakt bizarre eis bekend

Bij KRC Genk hebben ze toch wel wat wijzigingen doorgevoerd op de jeugdacademie. Er is een ander ...

320
320
STVV zoekt oplossing: Vrancken baalt om vertrek

STVV kende een zeer goede mercato. De club deed enkele zeer goede transfers, maar ze verkochten ook ...

62
62
Beresterke Godts de grote held bij Ajax

Ajax begon niet al te best aan het seizoen in de Eredivisie. Ze namen het vandaag in de eigen ArenA ...

46
46
Mbappé flikt het weer en trekt Real Madrid over de streep

Real Madrid moest al om 16u15 aan de bak. Ze gingen op bezoek bij Real Sociedad, altijd een ...

52
52
Lommel doet gouden zaken in pittige Limburgse derby

Na een pittige Limburgse derby heeft Lommel gouden zaken gedaan. De bezoekers pakten de zege bij ...

70
70
Essevee straft pover OHL af met dodelijke efficiëntie

Essevee blijft het niet onaardig doen bij zijn terugkeer op het hoogste niveau. Vandaag won een ...

42
42
Twee Rode Duivels vallen geblesseerd uit, Tolu maakt debuut

Arsenal won eerder op de dag vlot van Nottingham Forest, maar om 16u stonden er nog een aantal ...

59
59
Straffe Bakayoko laat Bundesliga zijn enorme talent zien

Bayer Leverkusen won gisteren zijn duel en dat was nodig na een 1 op 6. Vandaag stonden er in de ...

61
61

Meer sportnieuws