Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

door
Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

AA Gent’s recordaankoop Momodou Sonko, vorig seizoen binnengehaald voor 7 miljoen euro (potentieel 9 miljoen met bonussen), heeft tot nu toe weinig rendement opgeleverd. Ondanks zijn reputatie als een van de grootste talenten van de Allsvenskan en vergelijkingen met Mo Salah, heeft de 19-jarige aanvaller tot nu toe niet kunnen overtuigen. Terwijl AA Gent naar extra - lees: betere - flankspelers zoekt, bevestigt transferwatcher Sacha Tavolieri dat Sonko’s toekomst bij de club onzeker is. Een vertrek deze zomer lijkt niet uitgesloten, vooral nu hij nog steeds op interesse kan rekenen.

LEES OOK: Boskamp fileert Anderlecht: woorden komen hard aan

De spectaculaire recordaankoop van AA Gent

Afgelopen winter zette AA Gent een nieuwe mijlpaal in hun transfergeschiedenis door een recordbedrag van 7 miljoen euro neer te tellen voor de jonge Zweed Momodou Sonko van BK Häcken, met mogelijke bonussen die het bedrag kunnen laten oplopen tot 9 miljoen euro.

Louwagie straalde van trots toen hij sprak over de duurste aankoop in de clubgeschiedenis, die hij zelf als een spectaculaire aanwinst omschreef.

De transfer van de veelbelovende aanvaller was allerminst een gemakkelijk parcours voor Gent, want ze moesten de concurrentie van zowel binnenlandse als internationale topclubs trotseren. Club Brugge, Anderlecht en buitenlandse (top)clubs als FC Barcelona, RB Leipzig, Ajax en FC Bologna toonden interesse.

Het binnenhalen van Sonko door AA Gent was enkel mogelijk dankzij de lucratieve dubbeldeal van Malick Fofana en Gift Orban naar Olympique Lyon, die de club van aanzienlijke financiële middelen voorzagen. Zonder deze injectie van fondsen zou de transfer van Sonko ongetwijfeld onhaalbaar zijn geweest voor de Buffalo's.

Nieuwe sensatie brengt 0,0 rendement

Vanaf het begin was duidelijk dat de transfer van Sonko een kostbare aangelegenheid zou worden. Op slechts 18-jarige leeftijd had hij al naam gemaakt als een van de drie meest waardevolle spelers in de Allsvenskan, en in 2023 werd hij zelfs uitgeroepen tot Jonge Speler van het Jaar.

Het Zweedse medium Expressen noemde Sonko de nieuwe Mo Salah, verwijzend naar niet alleen zijn speelstijl, maar ook naar het vergelijkbare traject dat hij volgt naar de top van het voetbal. Net zoals Salah zijn carrière lanceerde bij het relatief bescheiden FC Basel, hoopte Sonko via BK Häcken dezelfde weg naar roem te bewandelen.

“Sonko is blijkbaar de nieuwste sensatie”, stelde Peter Vandenbempt vast bij Sporza.

Ondanks de recordsom die AA Gent voor hem neertelde, heeft de club tot op heden weinig rendement gezien van deze investering. Vorig seizoen kreeg Sonko slechts vier keer een basisplaats, en geen enkele keer speelde hij de volledige 90 minuten uit.

Zijn late komst in januari, terwijl hij nog maar twee weken ver was in de seizoensvoorbereiding bij BK Häcken, speelde daarbij een grote rol.“Konden we Sonko op 1 januari halen, hadden we vier weken voorbereiding voorzien, maar nu staat hij nog ver van zijn beste niveau”, stelde Hein Vanhaezebrouck vast begin februari.

“Als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”

Afgelopen winter was de 19-jarige Momodou Sonko nog niet op zijn top, zowel fysiek als conditioneel. Toch werd er veel druk op de jonge speler gelegd vanwege zijn status als recordaankoop van AA Gent. “Maar goed, als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”, zei Franky Van der Elst in Het Nieuwsblad.

Het Laatste Nieuws temperde de verwachtingen: “AA Gent meteen bij de hand nemen? Neen, dat mogen we niet verwachten.” De krant wees erop dat Sonko nog niet het niveau van drive en vermogen had bereikt dat toenmalig coach Hein Vanhaezebrouck van een aanvaller verwachtte. 

“De Buffalo’s zullen geduld moeten tonen vooraleer ze de beste Sonko zien.” 

Ondertussen grepen Franck Surdez en Matias Fernandez-Pardo hun kansen vorig seizoen, waardoor Sonko vooral op de bank bleef zitten. “Ik doe niet mee aan ‘toptransfers’ en ‘recordbedragen’. Die zijn onbelangrijk voor mij, want ze zijn ingegeven door de situatie”, zei Vanhaezebrouck.

“Nu zeggen dat Sonko moét tonen dat hij zeven miljoen waard is, vind ik niet correct. Sonko kwam net uit verlof toen hij arriveerde. Dat zagen wij ook. Fysiek stond hij nergens. We hebben héél hard met hem moeten werken.”

Sonko al naar de exit bij AA Gent?

Dit seizoen liggen de verwachtingen voor Momodou Sonko hoger. Hoewel hij tijdens de voorbereiding zijn talent liet zien tegen minder sterke tegenstanders, kwam hij tekort tegen teams van kaliber, zoals Lille OSC.

De nieuwe coach Wouter Vrancken is nog niet volledig overtuigd van Sonko’s capaciteiten. “Momodou moet iets meer energie tonen. Hij moet zich meer laten zien. Hij is iets introverter, hij doet wel zijn best, maar ik hoop dat we hem uit zijn schulp krijgen”, zei Vrancken tijdens de voorbereiding.

Het Nieuwsblad meldde vorige week dat AA Gent nog steeds op zoek is naar extra - lees: betere - flankspelers, wat erop wijst dat de club twijfelt over Sonko. Deze week bevestigde transferwatcher Sacha Tavolieri dat de positie van Sonko bij AA Gent wankel is.

Volgens Tavolieri is een vertrek van de 19-jarige flankaanvaller deze zomer niet uitgesloten, en dat hij nog altijd op de nodige interesse kan rekenen. Een transfer in de huidige transferperiode blijft dus een reële mogelijkheid.

AA Gent moet geduld hebben met Sonko

Meest recent

Union of Club? De Mil duidt toekomstige kampioen al aan

AA Gent was tijdens de twee laatste speelrondes van de Champions' Play-Offs de scherprechter in het ...

28
28
'Club in actie: zes miljoen voor eerste zomeraanwinst'

Club Brugge strijdt momenteel volop voor de 20ste landstitel uit zijn clubgeschiedenis. Maar achter ...

58
58
'Rennovatie Real: terugkeer smaakmaker nú al beklonken'

Real Madrid dreigt het seizoen met lege handen te gaan afsluiten. Komende zomer zal er dan ook heel ...

44
44
Leko lyrisch: nieuwe titeljoker staat op bij Club Brugge

Club Brugge heeft zondagmiddag een uitstekende zaak gedaan in de Champions' Play-Offs. Blauw-Zwart ...

109
109
Club voorlopig leider: Vetlesen en Tzolis meppen Gent KO

In afwachting van de Brusselse derby tussen RSC Anderlecht en Union SG, heeft Club Brugge voorlopig ...

97
97
Anderlecht houdt hart vast: Taravel legt noodscenario klaar

De bekerfinale mag dan wel het grootste doel van de komende weken zijn, in de Champions' Play-Offs ...

164
164
'Magistrale goal gaat wereld rond: knaltransfer Mika Godts'

Mika Godts scoorde zaterdag een weergaloos doelpunt namens Ajax tegen NAC Breda. De beelden van zijn ...

31
31
Westerlo kookt over: ref keihard aangepakt tijdens rust

Na twee speeldagen stond KVC Westerlo nog op kop in de Europe Play-Offs, ondertussen zijn de ...

78
78
"Groot probleem" - pijnlijke vaststelling tijdens Gent-Club

In de Champions' Play-Offs stond zondagmiddag een erg interessant duel op het programma. Zo ging ...

255
255
'Anderlecht wil uitpakken met oud-speler PSG en Dortmund'

Bijna drie maanden na het ontslag van Olivier Renard, zit RSC Anderlecht nog steeds zonder sportief ...

154
154
Kompany door het lint in kleedkamer: Bayern-sterren getuigen

Bayern München heeft zaterdag extra vertrouwen getankt voor de Champions League-kraker op Paris ...

253
253
Goto respectloos? Anderlecht-spelers zwaar op plaats gezet

Keisuke Goto heeft zich deze week niet bepaald populair gemaakt bij zijn moederclub RSC Anderlecht. ...

464
464
Drie wissels bij Gent, Leko laat grote naam links liggen

Zondagmiddag staat opnieuw een erg mooie affiche op het programma in de Champions' Play-Offs. Zo ...

156
156
'Zomerse transferbom: PSG pakt zwaar uit op mercato'

Paris Saint-Germain blijft goed in de running om zichzelf op te volgen als Frans kampioen én ...

191
191
TRANSFERUURTJE: 'Club lonkt naar Ajax, transfergevecht Karetsas'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

169
169
Horror bij Schalke 04: Medewerkers in shock na vondst lijk

In het stadion van FC Schalke 04 is een tragische ontdekking gedaan. In een toilet van de ...

47
47
'RSCA-Union: Taravel dumpt duo, Hubert verrast'

Nadat het op een diefje won van AA Gent en KV Mechelen werd RSC Anderlecht donderdag door STVV met ...

270
270
'Club Brugge heeft beet: toptarget geeft jawoord'

In de titelrace kan Club Brugge zich wellicht geen fouten meer veroorloven, en dus is het straks ...

381
381
'Sibierski drukt stempel: eerste wapenfeit in Anderlecht'

RSC Anderlecht zit nog altijd zonder technisch directeur, want voorlopig blijft het wachten op een ...

379
379
'Gent-Club: De Mil waagt gokje, dilemma voor Leko'

In de Champions' Play-Offs geven AA Gent en Club Brugge straks het startschot voor speeldag vier. In ...

114
114
BV’s in zinderend titelduel: Drama loert om de hoek

Is Sporting Hasselt stilaan op weg naar een soort Wrexham-scenario? Onder leiding van BV's Sam ...

217
217
'Anderlecht loopt blauwtje: comeback van de baan'

Terwijl er alsmaar meer gespeculeerd wordt over de comeback van Romelu Lukaku, flirt RSC Anderlecht ...

143
143
Vanden Borre verrast: uitspraken over Anderlecht en Club

RSC Anderlecht hoopt dit jaar met de beker eindelijk nog eens een prijs te pakken, Club Brugge ...

366
366
Brusselmans laat medialand daveren met grote onthulling

De nasleep van zijn passage in De Slimste Mens ter Wereld blijft Herman Brusselmans achtervolgen. De ...

158
158
AC Milan - Juventus: twee ex-JPL'ers krijgen de volle laag

In de Serie A nemen AC Milan en Juventus het tegen elkaar op. De titel is vliegen voor de twee, maar ...

50
50

Meer sportnieuws