Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

1117
Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

AA Gent’s recordaankoop Momodou Sonko, vorig seizoen binnengehaald voor 7 miljoen euro (potentieel 9 miljoen met bonussen), heeft tot nu toe weinig rendement opgeleverd. Ondanks zijn reputatie als een van de grootste talenten van de Allsvenskan en vergelijkingen met Mo Salah, heeft de 19-jarige aanvaller tot nu toe niet kunnen overtuigen. Terwijl AA Gent naar extra - lees: betere - flankspelers zoekt, bevestigt transferwatcher Sacha Tavolieri dat Sonko’s toekomst bij de club onzeker is. Een vertrek deze zomer lijkt niet uitgesloten, vooral nu hij nog steeds op interesse kan rekenen.

LEES OOK: Standard Luik krijgt serieuze tik: “Heel pijnlijk”

De spectaculaire recordaankoop van AA Gent

Afgelopen winter zette AA Gent een nieuwe mijlpaal in hun transfergeschiedenis door een recordbedrag van 7 miljoen euro neer te tellen voor de jonge Zweed Momodou Sonko van BK Häcken, met mogelijke bonussen die het bedrag kunnen laten oplopen tot 9 miljoen euro.

Louwagie straalde van trots toen hij sprak over de duurste aankoop in de clubgeschiedenis, die hij zelf als een spectaculaire aanwinst omschreef.

De transfer van de veelbelovende aanvaller was allerminst een gemakkelijk parcours voor Gent, want ze moesten de concurrentie van zowel binnenlandse als internationale topclubs trotseren. Club Brugge, Anderlecht en buitenlandse (top)clubs als FC Barcelona, RB Leipzig, Ajax en FC Bologna toonden interesse.

Het binnenhalen van Sonko door AA Gent was enkel mogelijk dankzij de lucratieve dubbeldeal van Malick Fofana en Gift Orban naar Olympique Lyon, die de club van aanzienlijke financiële middelen voorzagen. Zonder deze injectie van fondsen zou de transfer van Sonko ongetwijfeld onhaalbaar zijn geweest voor de Buffalo's.

Nieuwe sensatie brengt 0,0 rendement

Vanaf het begin was duidelijk dat de transfer van Sonko een kostbare aangelegenheid zou worden. Op slechts 18-jarige leeftijd had hij al naam gemaakt als een van de drie meest waardevolle spelers in de Allsvenskan, en in 2023 werd hij zelfs uitgeroepen tot Jonge Speler van het Jaar.

Het Zweedse medium Expressen noemde Sonko de nieuwe Mo Salah, verwijzend naar niet alleen zijn speelstijl, maar ook naar het vergelijkbare traject dat hij volgt naar de top van het voetbal. Net zoals Salah zijn carrière lanceerde bij het relatief bescheiden FC Basel, hoopte Sonko via BK Häcken dezelfde weg naar roem te bewandelen.

“Sonko is blijkbaar de nieuwste sensatie”, stelde Peter Vandenbempt vast bij Sporza.

Ondanks de recordsom die AA Gent voor hem neertelde, heeft de club tot op heden weinig rendement gezien van deze investering. Vorig seizoen kreeg Sonko slechts vier keer een basisplaats, en geen enkele keer speelde hij de volledige 90 minuten uit.

Zijn late komst in januari, terwijl hij nog maar twee weken ver was in de seizoensvoorbereiding bij BK Häcken, speelde daarbij een grote rol.“Konden we Sonko op 1 januari halen, hadden we vier weken voorbereiding voorzien, maar nu staat hij nog ver van zijn beste niveau”, stelde Hein Vanhaezebrouck vast begin februari.

“Als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”

Afgelopen winter was de 19-jarige Momodou Sonko nog niet op zijn top, zowel fysiek als conditioneel. Toch werd er veel druk op de jonge speler gelegd vanwege zijn status als recordaankoop van AA Gent. “Maar goed, als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”, zei Franky Van der Elst in Het Nieuwsblad.

Het Laatste Nieuws temperde de verwachtingen: “AA Gent meteen bij de hand nemen? Neen, dat mogen we niet verwachten.” De krant wees erop dat Sonko nog niet het niveau van drive en vermogen had bereikt dat toenmalig coach Hein Vanhaezebrouck van een aanvaller verwachtte. 

“De Buffalo’s zullen geduld moeten tonen vooraleer ze de beste Sonko zien.” 

Ondertussen grepen Franck Surdez en Matias Fernandez-Pardo hun kansen vorig seizoen, waardoor Sonko vooral op de bank bleef zitten. “Ik doe niet mee aan ‘toptransfers’ en ‘recordbedragen’. Die zijn onbelangrijk voor mij, want ze zijn ingegeven door de situatie”, zei Vanhaezebrouck.

“Nu zeggen dat Sonko moét tonen dat hij zeven miljoen waard is, vind ik niet correct. Sonko kwam net uit verlof toen hij arriveerde. Dat zagen wij ook. Fysiek stond hij nergens. We hebben héél hard met hem moeten werken.”

Sonko al naar de exit bij AA Gent?

Dit seizoen liggen de verwachtingen voor Momodou Sonko hoger. Hoewel hij tijdens de voorbereiding zijn talent liet zien tegen minder sterke tegenstanders, kwam hij tekort tegen teams van kaliber, zoals Lille OSC.

De nieuwe coach Wouter Vrancken is nog niet volledig overtuigd van Sonko’s capaciteiten. “Momodou moet iets meer energie tonen. Hij moet zich meer laten zien. Hij is iets introverter, hij doet wel zijn best, maar ik hoop dat we hem uit zijn schulp krijgen”, zei Vrancken tijdens de voorbereiding.

Het Nieuwsblad meldde vorige week dat AA Gent nog steeds op zoek is naar extra - lees: betere - flankspelers, wat erop wijst dat de club twijfelt over Sonko. Deze week bevestigde transferwatcher Sacha Tavolieri dat de positie van Sonko bij AA Gent wankel is.

Volgens Tavolieri is een vertrek van de 19-jarige flankaanvaller deze zomer niet uitgesloten, en dat hij nog altijd op de nodige interesse kan rekenen. Een transfer in de huidige transferperiode blijft dus een reële mogelijkheid.

AA Gent moet geduld hebben met Sonko

Meest recent

KRC Genk-duo snoeihard aangepakt: “Dat is het probleem”

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De Limburgers zijn onder Jess ...

9
9
Antwerp blijft inzetten op jeugd en bindt toptalent

Royal Antwerp FC richtte de blik de afgelopen jaren steeds vaker naar de eigen jeugd. The Great Old ...

10
10
Defour zet vraagtekens bij keuzes van Bruno

Steven Defour heeft vraagtekens geplaatst bij de keuzes van Anderlecht-trainer Vitor Bruno. Vooral ...

21
21
Stijnen en Nainggolan scheppen duidelijkheid over 'ruzie'

Géén Radja Nainggolan in de selectie van Patro Eisden afgelopen weekend. Achteraf ...

54
54
Alarmbellen op de Bosuil: Antwerp moet opletten

Royal Antwerp FC is niet goed bezig. De Great Old heeft amper 7 op 21 geboekt en ze moeten vooral ...

116
116
Sibierski en Bruno maken Anderlecht weer interessant

Bij RSC Anderlecht namen ze weer een nieuwe start. Voorlopig zijn we wel gecharmeerd door het werk ...

226
226
Croonen verklaart waarom Genk Burgess liet schieten

KRC Genk heeft puur individueel gekeken een zeer goede kern. Waarnemers zijn het er echter over eens ...

255
255
Vanwesemael geeft duidelijk aan wat er misloopt bij STVV

STVV leek op weg naar een goede start van het seizoen, maar de nul op zes tegen SK Beveren en KVC ...

48
48
Anderlecht zet trainer op straat

Een ontslag bij RSC Anderlecht. De Brusselaars hebben Jelle Coene de deur gewezen. Die boekte zeer ...

363
363
KRC Genk met povere start: Thorup benoemt problemen

Jess Thorup is niet goed begonnen bij KRC Genk. De Limburgers mikken op de top drie, maar met een 9 ...

127
127
Bruno ziet drie absolute sterkhouders opstaan bij Anderlecht

RSC Anderlecht kende een goede start van het seizoen. Ze haken aan bij de top in de klassering en ...

313
313
Ontslagvraag op tafel bij KV Mechelen: “Forse uitspraken”

KV Mechelen speelde afgelopen speeldag doelpuntenloos gelijk tegen Lommel en Malinwa staat nog ...

259
259
‘Blessureverdict Ordonez gooit transferplannen in de war’

Joel Ordonez stond al een paar keer dichtbij een transfer. Afgelopen zomer leek de centrale ...

136
136
‘La Louvière hakt knoop door over Edward Still’

La Louvière ging afgelopen speeldag met 2-0 onderuit tegen rechtstreekse concurrent ...

118
118
Code rood bij KRC Genk: Jess Thorup in de problemen?

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De formatie van Jess Thorup is ...

276
276
Anderlecht en Vitor Bruno krijgen ferme waarschuwing

RSC Anderlecht boekte afgelopen speeldag een 3-0 zege tegen Zulte Waregem. Paars-Wit sprong daardoor ...

219
219
'Club Brugge incasseert ferme tegenslag Joel Ordonez'

Joel Ordonez werd al verschillende keren in verband gebracht met een knaltransfer, maar de ...

271
271
'KV Mechelen zet druk op Vanderbiest: twee opvolgers''

KV Mechelen zit in de hoek waar de klappen vallen. Vorig seizoen was Malinwa nog de grote revelatie ...

231
231
Sensationele comeback: twee trainers ruiken bloed in CPL

Ook in de Challenger Pro League is de eerste fase van de competitie achter de rug. En daarbij vallen ...

178
178
TRANSFERUURTJE: ‘JPL-ontslag nakend, comeback bij STVV’

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

348
348
‘Uniek fenomeen’ in JPL: “De rest kijkt machteloos toe”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen ver en helemaal bovenaan prijkt alweer Union SG. Sinds de ...

166
166
Italië gaat los op Diego Moreira: boodschap voor AC Milan

Diego Moreira is bij AC Milan nog geen onbetwistbare basispion, maar de buitenspeler heeft zich de ...

120
120
Ruben Van Gucht gaat diep door het stof: Verbijsterende exit

Ruben Van Gucht beleefde een weekend van uitersten. Terwijl zijn vriendin Valentine Besard de titel ...

84
84
Vandenbempt over RSCA: "Als ze dit kunnen bevestigen..."

Bij RSC Anderlecht wisten ze een overetuigende 3-0-zege te boeken tegen Zulte Waregem. De start van ...

415
415
Tresoldi vol lof: "Speciale vermelding voor hen"

Club Brugge kon eindelijk een topper winnen. De Bruggelingen waren in de topmatchen dit seizoen nog ...

205
205

Meer sportnieuws