Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

door
Het stormt bij AA Gent: toptransfer mag opdonderen

AA Gent’s recordaankoop Momodou Sonko, vorig seizoen binnengehaald voor 7 miljoen euro (potentieel 9 miljoen met bonussen), heeft tot nu toe weinig rendement opgeleverd. Ondanks zijn reputatie als een van de grootste talenten van de Allsvenskan en vergelijkingen met Mo Salah, heeft de 19-jarige aanvaller tot nu toe niet kunnen overtuigen. Terwijl AA Gent naar extra - lees: betere - flankspelers zoekt, bevestigt transferwatcher Sacha Tavolieri dat Sonko’s toekomst bij de club onzeker is. Een vertrek deze zomer lijkt niet uitgesloten, vooral nu hij nog steeds op interesse kan rekenen.

LEES OOK: ‘KAA Gent rondt winterse miljoenentransfer af’

De spectaculaire recordaankoop van AA Gent

Afgelopen winter zette AA Gent een nieuwe mijlpaal in hun transfergeschiedenis door een recordbedrag van 7 miljoen euro neer te tellen voor de jonge Zweed Momodou Sonko van BK Häcken, met mogelijke bonussen die het bedrag kunnen laten oplopen tot 9 miljoen euro.

Louwagie straalde van trots toen hij sprak over de duurste aankoop in de clubgeschiedenis, die hij zelf als een spectaculaire aanwinst omschreef.

De transfer van de veelbelovende aanvaller was allerminst een gemakkelijk parcours voor Gent, want ze moesten de concurrentie van zowel binnenlandse als internationale topclubs trotseren. Club Brugge, Anderlecht en buitenlandse (top)clubs als FC Barcelona, RB Leipzig, Ajax en FC Bologna toonden interesse.

Het binnenhalen van Sonko door AA Gent was enkel mogelijk dankzij de lucratieve dubbeldeal van Malick Fofana en Gift Orban naar Olympique Lyon, die de club van aanzienlijke financiële middelen voorzagen. Zonder deze injectie van fondsen zou de transfer van Sonko ongetwijfeld onhaalbaar zijn geweest voor de Buffalo's.

Nieuwe sensatie brengt 0,0 rendement

Vanaf het begin was duidelijk dat de transfer van Sonko een kostbare aangelegenheid zou worden. Op slechts 18-jarige leeftijd had hij al naam gemaakt als een van de drie meest waardevolle spelers in de Allsvenskan, en in 2023 werd hij zelfs uitgeroepen tot Jonge Speler van het Jaar.

Het Zweedse medium Expressen noemde Sonko de nieuwe Mo Salah, verwijzend naar niet alleen zijn speelstijl, maar ook naar het vergelijkbare traject dat hij volgt naar de top van het voetbal. Net zoals Salah zijn carrière lanceerde bij het relatief bescheiden FC Basel, hoopte Sonko via BK Häcken dezelfde weg naar roem te bewandelen.

“Sonko is blijkbaar de nieuwste sensatie”, stelde Peter Vandenbempt vast bij Sporza.

Ondanks de recordsom die AA Gent voor hem neertelde, heeft de club tot op heden weinig rendement gezien van deze investering. Vorig seizoen kreeg Sonko slechts vier keer een basisplaats, en geen enkele keer speelde hij de volledige 90 minuten uit.

Zijn late komst in januari, terwijl hij nog maar twee weken ver was in de seizoensvoorbereiding bij BK Häcken, speelde daarbij een grote rol.“Konden we Sonko op 1 januari halen, hadden we vier weken voorbereiding voorzien, maar nu staat hij nog ver van zijn beste niveau”, stelde Hein Vanhaezebrouck vast begin februari.

“Als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”

Afgelopen winter was de 19-jarige Momodou Sonko nog niet op zijn top, zowel fysiek als conditioneel. Toch werd er veel druk op de jonge speler gelegd vanwege zijn status als recordaankoop van AA Gent. “Maar goed, als je 7 miljoen euro betaalt, mag je hopen dat een goeie is”, zei Franky Van der Elst in Het Nieuwsblad.

Het Laatste Nieuws temperde de verwachtingen: “AA Gent meteen bij de hand nemen? Neen, dat mogen we niet verwachten.” De krant wees erop dat Sonko nog niet het niveau van drive en vermogen had bereikt dat toenmalig coach Hein Vanhaezebrouck van een aanvaller verwachtte. 

“De Buffalo’s zullen geduld moeten tonen vooraleer ze de beste Sonko zien.” 

Ondertussen grepen Franck Surdez en Matias Fernandez-Pardo hun kansen vorig seizoen, waardoor Sonko vooral op de bank bleef zitten. “Ik doe niet mee aan ‘toptransfers’ en ‘recordbedragen’. Die zijn onbelangrijk voor mij, want ze zijn ingegeven door de situatie”, zei Vanhaezebrouck.

“Nu zeggen dat Sonko moét tonen dat hij zeven miljoen waard is, vind ik niet correct. Sonko kwam net uit verlof toen hij arriveerde. Dat zagen wij ook. Fysiek stond hij nergens. We hebben héél hard met hem moeten werken.”

Sonko al naar de exit bij AA Gent?

Dit seizoen liggen de verwachtingen voor Momodou Sonko hoger. Hoewel hij tijdens de voorbereiding zijn talent liet zien tegen minder sterke tegenstanders, kwam hij tekort tegen teams van kaliber, zoals Lille OSC.

De nieuwe coach Wouter Vrancken is nog niet volledig overtuigd van Sonko’s capaciteiten. “Momodou moet iets meer energie tonen. Hij moet zich meer laten zien. Hij is iets introverter, hij doet wel zijn best, maar ik hoop dat we hem uit zijn schulp krijgen”, zei Vrancken tijdens de voorbereiding.

Het Nieuwsblad meldde vorige week dat AA Gent nog steeds op zoek is naar extra - lees: betere - flankspelers, wat erop wijst dat de club twijfelt over Sonko. Deze week bevestigde transferwatcher Sacha Tavolieri dat de positie van Sonko bij AA Gent wankel is.

Volgens Tavolieri is een vertrek van de 19-jarige flankaanvaller deze zomer niet uitgesloten, en dat hij nog altijd op de nodige interesse kan rekenen. Een transfer in de huidige transferperiode blijft dus een reële mogelijkheid.

🚀

AA Gent moet geduld hebben met Sonko

Meest recent

'Genk heeft beet en telt 1 miljoen euro neer'

KRC Genk pakte zondag eindelijk nog eens een competitiezege. De laatste overwinning dateerde al van ...

23
23
Vandenbempt waarschuwt Anderlecht in zoektocht naar nieuwe coach

Anderlecht ging zondag opnieuw pijnlijk onderuit, deze keer in de Clasico op het veld van Standard. ...

87
87
'Nottingham Forest grijpt naast Rode Duivel'

Vorig seizoen was Nottingham Forest nog dé sensatie van de Premier League, maar dit seizoen ...

16
16
Leko verklaart bizarre tactische keuze: "Hij was niet fit"

Club Brugge wist zich eerder deze week nog knap te kwalificeren in de Champions League, maar is ...

62
62
'Genk weigert miljoenenbod en haalt nog toptalent'

Bij KRC Genk is het tot dusver een vrij rustige wintermercato geweest, maar maandag lijkt er op de ...

117
117
'Club hakt transferknopen door: 100 miljoen geweigerd'

De voorbije dagen draaide de geruchtenmolen bij Club Brugge op volle toeren. Zowel aan inkomende als ...

272
272
'Vermeeren slachtoffer van knaltransfer Essevee'

Arthur Vermeeren mocht zaterdag nog eens tien minuten meedoen bij Olympique Marseille. Onze ...

71
71
'Anderlecht verrast: toch nog aanwinst op komst'

Besnik Hasi verwachtte ingaand geen nieuws meer bij RSC Anderlecht. Al haalde onze redactie aan dat ...

194
194
Anderlecht-fans reageren unaniem na ontslag Hasi

Anderlecht ging zondag opnieuw onderuit, deze keer in de Clasico op het veld van Standard. Dat ...

219
219
KV Mechelen valt ondanks knappe comeback uit top zes

KV Mechelen is zijn plaats in de top zes kwijt. Op het veld van OH Leuven redden ze dankzij een ...

84
84
Anderlecht zoekt coach: dit zijn 10 mogelijke kandidaten

Besnik Hasi is ontslagen als trainer van RSC Anderlecht. Een logische beslissing na 18 zeges in 43 ...

1680
1680
Kogel is door de kerk: Anderlecht ontslaat Hasi

RSC Anderlecht heeft zopas Besnik Hasi ontslagen. Dat heeft de club meegedeeld via de officiële ...

466
466
Union SG haalt zwak Club Brugge meteen van zijn wolk

De beste Belgische ploegen van de afgelopen jaren stonden vanavond in het Dudenpark tegenover ...

197
197
‘Antwerp snel verlost van floptransfer’

De zomermercato van Royal Antwerp FC was zeker geen groot succes. De Great Old gaat mogelijk een van ...

148
148
‘Race tegen de klok: Club Brugge wil €7,5M-powerhouse’

Club Brugge heeft een transfertarget op de radar die deze winter plots overal opduikt. Zijn dossier ...

656
656
Ajax flikt het en heeft zeer grote transfer beet

Ajax verloor vandaag weer punten en telt achttien puntern minder dan PSV. Zo gaan voor het vierde ...

62
62
Man City loopt alweer kater op tegen Tottenham

In de Premier League moest Manchester City op bezoek gaan bij het povere Tottenham. De troepen van ...

29
29
PSV pakt na demonstratie uit met geweldig nieuws

Het moet bijzonder plezant zijn om vandaag fan te zijn van PSV. Ze domineren de Nederlandse ...

41
41
Club Brugge én Cercle Brugge kondigen transfers aan

De wintermercato loopt op zijn laatste benen. Er mogen nog de nodige transfers worden verwacht. Zo ...

124
124
Hasi op straat? Kleedkamer spreekt duidelijke taal

Het beloven spannende dagen te worden op Neerpede. Na de nederlaag op het veld van Standard, lijken ...

388
388
Anderlecht-zondebok schuldbewust: "Kijk vooral naar mezelf"

RSC Anderlecht is een nieuwe teleurstelling rijker. De gevallen recordkampioen verloor zondagmiddag ...

245
245
Ontslag Hasi in de maak: zondagavond nog crisisoverleg

RSC Anderlecht staat aanstaande donderdag voor een levensbelangrijk bekerduel tegen Antwerp FC. De ...

655
655
Genk bibbert en beeft maar verzilvert bliksemstart op Dender

KRC Genk heeft zijn eerste competitiezege onder Nicky Hayen beet. Op het veld van FCV Dender nam het ...

92
92
Union - Club Brugge: Leko kiest grote verrassing in basiself

In de Jupiler Pro League staat zondagavond een absolute topaffiche op het programma. Met Union SG en ...

280
280
Courtois én Lammens cruciaal in zeges, straf statement PSV

In La Liga blijft Real Madrid voorlopig op een zucht van leider FC Barcelona. Het won zondag immers ...

85
85

Meer sportnieuws