Ultieme wanhoopspoging: Gheysens door de knieën

2239
Ultieme wanhoopspoging: Gheysens door de knieën

Antwerp FC kampt met zware financiële problemen door een recordverlies van 46,4 miljoen euro vorig boekjaar en een fors gedaald eigen vermogen. Spelerslonen zijn sterk gestegen, terwijl de inkomsten niet konden bijbenen.

Ondanks eerdere uitspraken dat de club niet te koop was, overweegt Paul Gheysens nu een gedeeltelijke verkoop van de club om nieuwe investeerders aan te trekken. Het Britse bureau Tifosy is ingeschakeld om potentiële investeerders te vinden, vooral uit het Midden-Oosten en de VS.

De gehoopte nieuwe investering moet Antwerp FC helpen groeien en extra inkomsten genereren, vergelijkbaar met de aanpak van Club Brugge met Orkila Capital.

Te lang wachten op return op de transfermarkt

Antwerp FC leed vorig boekjaar een monsterlijk recordverlies van 46,4 miljoen euro, een stijging van 15%. De kosten, vooral spelerslonen, zijn explosief gestegen, terwijl inkomsten deze kostenstijging niet kunnen volgen.

Het eigen vermogen kelderde van +1,3 naar -45 miljoen euro, waarmee de spaarpot helemaal is weggeveegd. Bovendien heeft Antwerp FC te maken gehad met ernstige cashflowproblemen, wat opnieuw Paul Gheysens dwong tot een kapitaalverhoging.

Deze ingreep gebeurde binnen de grenzen van de Financial Fair Play-regels. “Men moet er Paul Gheysens dankbaar voor zijn, maar nu zal er wel return moeten komen op de transfermarkt. Dat vliegwiel zal moeten aanslaan”, stelde sporteconoom Wim Lagae in Het Nieuwsblad.

Op de recordtransfer van Arthur Vermeeren naar Atlético Madrid na, laten verdere lucratieve transfers echter op zich wachten, wat de verdere groei van de club belemmert.

Daarnaast heeft Gheysens’ vastgoedimperium, met name Ghelamco, te lijden gehad onder een moeilijke vastgoedmarkt, waardoor hij voorzichtiger omgaat met zijn centen. Het economisch klimaat dwingt Gheysens om met extra voorzichtigheid te handelen.

Gheysens houdt investeerders af: “Niet te koop”

Het aantrekken van een extra investeerder leek al maanden een voor de hand liggende oplossing om Antwerp FC financieel weer op de rails te krijgen. Volgens Het Nieuwsblad overwoog men binnen en rondom de club daadwerkelijk deze optie.

Desondanks gaf Paul Gheysens in januari aan dat hij nog niet openstond voor deze mogelijkheid. De voorzitter wilde de controle behouden en hoopte op een stabilisatie van de situatie.

Hij leek zich geen zorgen te maken en rekende op enkele grote transfers, die echter uitbleven. Sinds de zomer deden er veel geruchten de ronde over mogelijke overnemers, zoals Jozef Delcroix van Deldo, miljardair Fernand Huts, Jim Ratcliffe van het chemiereus Ineos, tot zelfs de familie Mintjens.

Deze geruchten werden echter niet bevestigd door de club. Paul Gheysens maakte zijn standpunt duidelijk in een korte reactie aan VRT Nieuws: “Niet te koop.”

Gheysens gaat overstag: gedeeltelijke verkoop van RAFC

Een jaar later lijkt Antwerp FC dringend behoefte te hebben aan vers kapitaal, en de zoektocht naar extra investeerders is dan ook op de agenda gezet. Vorig weekend meldde De Tijd dat Paul Gheysens het Britse gespecialiseerde bureau Tifosy heeft ingeschakeld om nieuwe investeerders te vinden voor de club.

Tifosy heeft vorig jaar al ervaring opgedaan met het zoeken naar potentiële overnemers voor AA Gent, en speelde ook een rol bij de overnames van Olympique Lyon en RWDM door John Textor.

Hoewel Gheysens niet van plan is om de club volledig te verkopen, is het wel de bedoeling dat hij een meerderheidsbelang behoudt. Nieuwe investeerders zullen de mogelijkheid hebben om in te stappen via een kapitaalverhoging en/of door een deel van Gheysens’ aandelen over te nemen.

De verwachting is dat de nieuwe investeerders vooral uit het buitenland zullen komen, met name uit het Midden-Oosten en de Verenigde Staten.

 Antwerp FC gaat Club Brugge achterna

Volgens De Tijd staat de zoektocht naar extra kapitaal voor Antwerp FC los van de financiële problemen bij Ghelamco. Het doel van de nieuwe investering is om de club te laten groeien tot een aantrekkelijk entertainmentmerk dat ook buiten de wedstrijddagen inkomsten genereert.

De krant vergelijkt deze strategie met de aanpak van Club Brugge, die in 2021 een strategisch partnerschap aanging met het investeringsfonds Orkila Capital. Dit fonds investeerde 50 miljoen euro voor een aandeel van 25 procent in de club.

Met deze kapitaalverhoging wilde Club Brugge oorspronkelijk een buitenlandse satellietclub verwerven, waarbij clubs in Zwitserland, Denemarken en de Verenigde Staten werden overwogen.

Uiteindelijk werd besloten om deze centen te investeren in de verdere professionalisering van de organisatie, omkadering en de realisatie van een eigen stadion voor Club NXT.

Goede zet van Gheysens?

Meest recent

Euvrard zag zwak punt bij Standard: "Was vreselijk"

Standard schakelde FCV Dender uit in de Croky Cup, maar het was zeker niet goed wat de Rouches ...

5
5
Chelsea wint na matig duel, Penders debuteert

In de Premier League stond om 13u30 het subtopduel tussen Everton en Chelsea op het programma. Het ...

11
11
Anderlecht deelt OH Leuven zware tik uit in titelrace

In de Lotto Super League stond er kraker op het programma. RSC Anderlech ontving OH Leuven. De ...

43
43
Enigma bij Zulte Waregem: topper, maar één groot gebrek

Zulte Waregem is goed begonnen aan het seizoen. Essevee draait vlot mee in de subtop en er zijn een ...

23
23
Maakt miljoenentransfer eindelijk debuut voor Club Brugge?

Club Brugge is goed bezig. De zomermercato ligt al even achter de rug, maar voorlopig konden een ...

171
171
Grote transferslag AA Gent: "Interesse uit Spanje en Frankrijk"

AA Gent doet het voortreffelijk in België en op het Europese podium. De Buffalo's kenden nog ...

79
79
Antwerp onder hoogspanning: nu al cruciaal weekend

Royal Antwerp FC boekte een 1 op 18 en moet vooral naar onderen kijken. Veel mooie woorden in de ...

30
30
Albert zet Anderlecht stevig onder druk

Het is voor Anderlecht een vervelende week geweest. Vorig weekend won het wel op Cercle Brugge, maar ...

40
40
AA Gent verzekert opvolging met nieuw contract

Voor AA Gent is het seizoen uitstekend begonnen. De Buffalo's boekten donderdag een zege in hun ...

25
25
Mpenza over verrassende Duivel: "Beter dan De Ketelaere"

De Rode Duivels werkten de voorbije weken hun eerste wedstrijden af onder nieuwe bondscoach Mark van ...

250
250
Mourinho verrast: "Als ik Vinicius was, was ik vertrokken"

In Spanje staat Vinicius Junior alweer in het oog van een storm. De Braziliaanse aanvaller kreeg ...

44
44
Boskamp snoeihard voor Anderlecht:"Kan je dat geloven?"

Het is een uitstekende Europese week geworden voor de Belgische clubs. Club Brugge, AA Gent en STVV ...

214
214
Rigaux heeft overtuigd: "Alle keuzes zijn voltreffers"

Het was vorige lente toch een verrassing toen in volle titelstrijd bekend raakte dat Dévy ...

99
99
Thorup schuwt risico's: bittere pil voor jonkies Genk

In de competitie schoot KRC Genk bijzonder matig uit de startblokken, en dus kan het zich in de ...

110
110
Leko gooit remmen los: nieuwkomers Club krijgen kans

De stunt tegen Inter moet volgende week een vervolg krijgen tegen Lens, maar eerst moet Club Brugge ...

277
277
Marc Coucke in zee met BV: één foto doet iedereen gissen

Marc Coucke stunt met een bekende BV aan zijn zijde. De ondernemer slaat de handen in elkaar met een ...

27
27
Stunt Club Brugge in CL krijgt plots heel ander gezicht

De sensationele stunt van Club Brugge tegen Inter kreeg plots nog een heel ander gezicht. De ...

140
140
Einde verhaal: Bruno dumpt vaste titularis Anderlecht

Amper een paar dagen na de late opdoffer in Zagreb moet RSC Anderlecht straks alweer vol aan de bak ...

398
398
'Club vreest nieuwe Milan-soap: solden op Tresoldi?'

Club Brugge mikte al op een nieuwe recordsom, maar met zijn hattrick tegen Inter heeft Nicolo ...

208
208
Westerlo met moeite door: "Hij is heel goed"

KVC Westerlo stootte door naar de volgende ronde van de Croky Cup nadat ze Patro Eisden met 2-0 ...

77
77
Hasselt stunt net niet: "Dat heeft ons genekt"

Cercle Brugge was uiteindelijk te sterk voor Sporting Hasselt. De Bruggelingen wonnen met 1-2. Bij ...

67
67
Standard ziet af, toch straffe taal bij de Rouches

Standard heeft het crisisspook voor even kunnen wegjagen nadat ze FCV Dender wisten uit te schakelen ...

116
116
Leko roteert in beker: oudgediende krijgt forse tik

Club Brugge is nog maar net bekomen van zijn stunt in Milaan of het moet volgende week alweer vol in ...

317
317
'Enrique doet Barça pijn: riante som voor wereldkampioen'

Met een waanzinnige eerste helft op Manchester City, etaleerde Paris Saint-Germain deze week nog ...

114
114
‘Club Brugge heeft nu al spijt van nieuw Vanaken-contract’

Hans Vanaken leek jarenlang onverwoestbaar, maar dat beeld verandert stilaan. Zijn lichaam ...

1193
1193

Meer sportnieuws