‘Dan barst de bom: Kompany al onder hoogspanning bij Bayern’

door
‘Dan barst de bom: Kompany al onder hoogspanning bij Bayern’

Na een lange en complexe zoektocht werd Vincent Kompany aangesteld als coach van Bayern München, maar hij was verre van de eerste keuze, eerder plan J of K. De internationale pers reageerde cynisch op Kompany’s aanstelling.

Duitse media noemen hem een "degradatietrainer" en benadrukken de zware druk en bestuurlijke chaos binnen Bayern. Kompany zal moeten werken binnen een clubcultuur waar succes en titels een absolute vereiste zijn.

Max Eberl, sportdirecteur van Bayern, is optimistisch over Kompany’s potentieel ondanks zijn beperkte ervaring. Kompany’s komst werd mede aanbevolen door Pep Guardiola. In zijn eerste dagen maakte hij een positieve indruk door betrokkenheid te tonen bij verschillende clubonderdelen.

LEES OOK: 'Topcontract ligt klaar: Kompany in de wolken na actie Bayern'

Kompany was plan J of K voor Bayern München

De zoektocht van Bayern München naar een nieuwe hoofdcoach verliep ronduit dramatisch. Drie maanden na het aangekondigde afscheid van Thomas Tuchel hadden sportief directeur Christoph Freund en de nieuwe CEO Sports, Max Eberl, verschillende topcoaches benaderd, maar zonder succes.

Namen als Xabi Alonso, Julian Nagelsmann, Ralf Rangnick, Hansi Flick, Unai Emery, Erik ten Hag, Oliver Glasner, Zinedine Zidane, Thomas Frank, Eddie Howe en Roberto De Zerbi werden allemaal overwogen, maar zij kozen er stuk voor stuk voor om de Duitse recordkampioen af te wijzen.

Zelfs een poging om Tuchel langer aan boord te houden, mislukte.

Na deze lange reeks afwijzingen heeft Bayern uiteindelijk Vincent Kompany voor drie jaar onder contract gelegd. Het is duidelijk dat de opties voor Bayern slonken en dat onze landgenoot niet de eerste keuze was, maar eerder plan J of K.

Kompany’s werkwijze past misschien beter bij Bayern München

Enerzijds is het verrassend dat Vincent Kompany genoemd werd bij de Duitse topclub, gezien zijn beperkte ervaring als hoofdcoach op het hoogste niveau. Hoewel hij een grote rol speelde in Burnley's promotie naar de Championship, heeft hij ook een groot aandeel in hun degradatie uit de Premier League.

Zijn aanvallende speelstijl bleek te naïef voor het hoogste niveau, waardoor Burnley vaak werd gedomineerd door sterkere tegenstanders. Daarnaast werd Kompany verantwoordelijk gehouden voor het tegenvallende transferbeleid van het vorige seizoen.

Als speler was Kompany dan weer absolute topklasse en hij weet hoe het is om op het hoogste niveau te werken, zoals bij een club als Bayern München. Bovendien staat hij bekend om zijn positieve en aantrekkelijke voetbalstijl en zijn vermogen om jonge spelers te ontwikkelen.

Eén teleurstellend seizoen mag een 38-jarige coach niet definiëren; Kompany blijft een van de meest veelbelovende coaches in Europa. Kompany's werkwijze zou beter kunnen passen bij spelers van het hogere segment, waardoor Bayern München wellicht een betere match is voor hem dan Burnley.

Bild: “der Abstiegstrainer”, de degradatiecoach

Na de officiële aankondiging van Vincent Kompany bij Bayern München was de algemene teneur in de internationale pers cynisch. “Weet Vincent Kompany waar hij terecht is gekomen en waar hij aan begint?” vroeg de Duitse krant Die Zeit zich af.

“Kompany kan een innovatieve coach worden. Het enige probleem is dat FC Bayern nog niet bekend staat als club voor innovatieve coaches.”

Der Spiegel was ook niet helemaal overtuigd over de kunde van Kompany. “Verdomd riskant.” De Duitse krant Tagesspiegel oordeelde ongemeen hard: “Waarschijnlijk halen ze hem binnen omdat er verder niemand meer is.”

Der Kicker, het belangrijkste voetbaltijdsschrift van Duitsland, noemt Vincent Kompany “een noodoplossing” voor Bayern.

“Je moet het bijna hardop zeggen om het te geloven”, schreef BBC Sport op zijn website.

“Dit zal ongetwijfeld een van de meest sensationele verhalen van de zomer worden, waarbij de voetbalwereld verbijsterd zal zijn over hoe een manager die gedegradeerd was uit de Premier League een van de meest prestigieuze banen in de sport kon bemachtigen.”

De boulevardkrant Bild bedacht al snel een bijnaam: ‘der Abstiegstrainer' , de degradatiecoach. Die verwijst naar zijn degradatie met het gepromoveerde Burnley uit de Premier League, waarin hij in een seizoen slechts vijf wedstrijden kon winnen.

Bayern kampt met hevige turbulentie

Bij Bayern München zal Vincent Kompany niet dezelfde macht en invloed hebben als bij Burnley, waar hij controle had over elk voetbalaspect, inclusief het transferbeleid. De inmenging aan de top is enorm, en er heerst bovendien bestuurlijke chaos.

Jan-Christian Dreesen volgde Oliver Kahn op als CEO en Christoph Freund en Max Eberl vullen samen de positie van voorzitter Sport Hasan Salihamidzic in. Xabi Alonso weigerde een overstap naar Bayern München vanwege de bestuurlijke en sportieve instabiliteit van de club.

“Wáár gaat Bayern naartoe? De straaljager die jarenlang door de Bundesliga (en Europa) zoefde, kampt met hevige turbulentie”, schreef De Morgen bijvoorbeeld. “'FC Hollywood.' Bayern München heeft zijn bijnaam niet gestolen. De Duitse topclub speelt de hoofdrol in een ware soap”, voegde Het Laatste Nieuws eraan toe.

Het was de nieuwe sportdirecteur Max Eberl, nog maar sinds 1 maart in dienst, die zijn nek uitstak. Hij zal op het resultaat worden afgerekend. Net zoals Kompany.

Kompany bij FC Hollywood: “Ik wens hem veel succes”

Bovendien staat Bayern München altijd onder druk, intern en extern. De Duitse Rekordmeister dankt er de bijnaam FC Hollywood aan. “Bij Bayern is de druk 24/7 aanwezig”, zei Jurgen Klinsmann, ex-speler en coach van de club.

“Winnen is er de normaalste zaak van de wereld. Ze gaan ervan uit dat je elk jaar de beker en de titel wint. En om de zoveel jaren de Champions League.” Thomas Tuchel werd vorig seizoen bijvoorbeeld ontslagen na één jaar zonder prijzen.

“Als je bij Bayern München een jaar lang geen titel wint, is dat al een jaar te veel zonder trofee. Een jaar zonder prijs is eigenlijk geen optie. Ik wens Vincent veel succes”, zei voormalig topbestuurder bij de Duitse grootmacht Karl-Heinz Rummenigge.

De media zit er kort op in München en de boulevardpers weet precies wat er leeft binnen de club. Bepaalde info zou hen zelfs rechtstreeks doorgestuurd worden door de top. “Als Bayern zijn reputatie van FC Hollywood blijft waarmaken, kan het nog amusant worden”, zei journalist Jan Hauspie in HUMO.

CEO Eberl: “Kompany heeft alles, behalve veel ervaring”

“Waar ik wel naar uitkijk, is hoe de samenwerking tussen Kompany en zijn bazen zal verlopen”, zei journalist Jan Hauspie in HUMO. Kompany is namelijk veel inmenging niet gewoon en bij Anderlecht liep hij al niet hoog op met voorzitter Wouter Vandenhaute en sportief directeur Peter Verbeke.

Bij Bayern zijn Uli Hoeness en Karl-Heinz Rummenigge natuurlijk wel ex-voetballers die zelf op het allerhoogste niveau hebben gespeeld. 

“Vincents twee jaar bij Anderlecht waren uitzonderlijk. Hij speelde ongelooflijk aantrekkelijk en intensief voetbal”, verklaarde Max Eberl de komst van Vincent Kompany.

“Hij heeft er met het jongste team van Europa furore gemaakt. In zijn eerste jaar bij Burnley deed hij het uitstekend, terwijl het eigenlijk voorzien was om pas over twee à drie jaar terug te promoveren.”

Kompany stond vanaf het begin op de lijst met trainers en volgens Eberl had de club misschien meteen met Kompany moeten spreken. Eberl ontkende dat niet iedereen binnen de club achter de keuze voor Kompany stond.

De ene was kritischer dan de andere, of de ene positiever dan de andere. Maar uiteindelijk werd de keuze voor Kompany unaniem besloten. “Hij heeft alles, behalve veel ervaring”, zegt sportief directeur Eberl. “Maar, ja ervaring… Dat doe je toch op door samen te werken?”

Aanbevolen door Guardiola: Kompany maakt meteen indruk

Bayern München greep vorig seizoen voor het eerst sinds 2013 naast de titel in de Bundesliga. Daarnaast liep het ook vroegtijdig fout in de beker en in de Champions League strandde de ploeg uit Beieren in de halve finale tegen latere winnaar Real Madrid.

Dit seizoen moeten er weer prijzen gewonnen worden en Vincent Kompany heeft deze week de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen begonnen. Kompany is de vijfde trainer bij Bayern in zes jaar en hij werd aanbevolen door voormalig Bayern-coach Pep Guardiola, die met hem bij Manchester City werkte.

Tijdens zijn eerste dagen maakte Kompany al indruk binnen de club. Hij is langs geweest bij de beloften, waar hij tien minuten gepraat heeft met de coach en zelfs een kleine speech gaf. Kompany praatte ook minutenlang met de greenkeepers om zich voor te stellen.

Kompany zal slagen bij Bayern

Meest recent

'Club gaat los op mercato: twee topaanwinsten, twee vertrekkers'

De spelers van Club Brugge genieten momenteel van een welverdiende verlofperiode na een bijzonder ...

0
0
Under Review: meevallers voor AA Gent & Anderlecht?

Ook na de laatste speeldag van het kalenderjaar blikt Jonathan Lardot namens het Referee Department ...

71
71
Bondsparket stelt voorbeeld: monstersancties in JPL

Ook tijdens de feestdagen blijft voetbal een klein beetje oorlog. Een boodschap die Timothé ...

131
131
'Code rood voor Overmars: sterkhouder verlaat Antwerp'

Een efficiënt Antwerp boekte zaterdag een gevleide zege tegen Zulte Waregem, waardoor Joseph ...

389
389
'Voorwaarden bekend: Goto tóch terug naar Anderlecht?'

Behalve een centrale verdediger staat een spits straks met stip bovenaan de verlanglijst bij RSC ...

532
532
Liefdesbom rond Sydney Sweeney: topvoetballer haalt uit

Hollywood en topvoetbal lijken opnieuw gevaarlijk dicht bij elkaar te komen. Volgens Italiaanse ...

329
329
Africa Cup: Belgische bondscoaches vieren, Marokko imponeert

Op de Africa Cup werd maandag de laatste speeldag van de groepsfase op gang getrapt. Die leverde ...

99
99
Onverwachte kampioen? Vanhaezebrouck voorspelt titelstrijd

De jaargang in de Jupiler Pro League is exact halfweg. Na de winterstop resteren nog tien speeldagen ...

309
309
Twijfels rond Coosemans: analist haalt uit vlak voor neus Proto

Colin Coosemans geldt straks als één van de absolute topfavorieten voor de trofee van ...

260
260
'Duranville op zijspoor: Dortmund grijpt keihard in'

Een aantal (kandidaat-)Rode Duivels zullen zich in het nieuwe kalenderjaar moeten herpakken. Daarbij ...

235
235
Dikke steek aan Genk: dé reden voor viering Tzolis en Vermant

Club Brugge heeft zijn kalenderjaar 2025 op een fraaie manier kunnen afsluiten. De vicekampioen won ...

576
576
Genk in de nesten: "Prioriteit van Hayen is duidelijk"

KRC Genk heeft een tegenvallende eerste seizoenshelft achter de rug. Nieuwe coach Nicky Hayen zal ...

332
332
Anderlecht verrast iedereen: stuntdeal aan soldenprijs?

Het gonst in Brussel: dit soort speler zie je normaal niet in de Jupiler Pro League belanden. ...

653
653
Rigaux speelt open kaart over transferplannen Club Brugge

Na de beruchte trainerswissel kondigde het bestuur van Club Brugge in één adem een ...

658
658
Gouden Schoen 2025: verrassing van formaat in de maak?

Met het nieuwe jaar in zicht is het ook al reikhalzend uitkijken naar het Gala van de Gouden Schoen. ...

760
760
Alderweireld beweegt tot tranen toe met emotionele beelden

Eind vorig seizoen nam Toby Alderweireld een definitief afscheid van het profvoetbal bij Antwerp. Na ...

147
147
Visser vergalt debuut Hayen: Lardot ontleedt Genk-Club

De topper tussen KRC Genk en Club Brugge leverde op tweede kerstdag een heus spektakelstuk op, ...

580
580
Rigaux dropt bom: titelheld Union naar Club Brugge?

Na een beklijvende titelrace wist Union vorig seizoen eindelijk aan het langste eind te trekken ...

1385
1385
Gert Verheyen verrast iedereen met straffe nieuwe uitdaging

Op 55-jarige leeftijd blijft Gert Verheyen verrassen. Terwijl velen hem vooral kennen als vaste ...

778
778
'Jupiler Pro League-clubs lonken naar Neerpede-product'

De wintermercato loert om de hoek. De Belgische ploegen gaan op zoek naar opportuniteiten. ...

244
244
'Anderlecht rekent zich rijk en hoopt op 25 miljoen euro'

Bij RSC Anderlecht verkochten ze afgelopen zomer Kasper Dolberg en Jan-Carlo Simic voor grof geld. ...

475
475
STVV op zucht van topdeal: "Binnenkort een overeenkomst"

Bij STVV doen ze al vele jaren financieel en sportief geweldige zaken in Japan. Maar ondertussen ...

390
390
Vanhaezebrouck dropt 'bommetje': weldra terug T1?

Hein Vanhaezebrouck heeft al anderhalf jaar geen club meer. Hij is analist, maar zijn naam werd de ...

659
659
Van der Elst voorspelt "duurste transfer ooit" bij Club

Club Brugge kende een wisselvallig 2025. In 2026 willen ze weer écht domineren in ...

1049
1049
Vanhaezebrouck ziet grote transferblunder van Anderlecht

Olivier Renard heeft héél veel werk in januari. Hij moet proberen een zestal spelers ...

364
364

Meer sportnieuws