‘Dan barst de bom: Kompany al onder hoogspanning bij Bayern’

door
‘Dan barst de bom: Kompany al onder hoogspanning bij Bayern’

Na een lange en complexe zoektocht werd Vincent Kompany aangesteld als coach van Bayern München, maar hij was verre van de eerste keuze, eerder plan J of K. De internationale pers reageerde cynisch op Kompany’s aanstelling.

Duitse media noemen hem een "degradatietrainer" en benadrukken de zware druk en bestuurlijke chaos binnen Bayern. Kompany zal moeten werken binnen een clubcultuur waar succes en titels een absolute vereiste zijn.

Max Eberl, sportdirecteur van Bayern, is optimistisch over Kompany’s potentieel ondanks zijn beperkte ervaring. Kompany’s komst werd mede aanbevolen door Pep Guardiola. In zijn eerste dagen maakte hij een positieve indruk door betrokkenheid te tonen bij verschillende clubonderdelen.

LEES OOK: Kampioen Kompany naar City of Real? Bayern reageert

Kompany was plan J of K voor Bayern München

De zoektocht van Bayern München naar een nieuwe hoofdcoach verliep ronduit dramatisch. Drie maanden na het aangekondigde afscheid van Thomas Tuchel hadden sportief directeur Christoph Freund en de nieuwe CEO Sports, Max Eberl, verschillende topcoaches benaderd, maar zonder succes.

Namen als Xabi Alonso, Julian Nagelsmann, Ralf Rangnick, Hansi Flick, Unai Emery, Erik ten Hag, Oliver Glasner, Zinedine Zidane, Thomas Frank, Eddie Howe en Roberto De Zerbi werden allemaal overwogen, maar zij kozen er stuk voor stuk voor om de Duitse recordkampioen af te wijzen.

Zelfs een poging om Tuchel langer aan boord te houden, mislukte.

Na deze lange reeks afwijzingen heeft Bayern uiteindelijk Vincent Kompany voor drie jaar onder contract gelegd. Het is duidelijk dat de opties voor Bayern slonken en dat onze landgenoot niet de eerste keuze was, maar eerder plan J of K.

Kompany’s werkwijze past misschien beter bij Bayern München

Enerzijds is het verrassend dat Vincent Kompany genoemd werd bij de Duitse topclub, gezien zijn beperkte ervaring als hoofdcoach op het hoogste niveau. Hoewel hij een grote rol speelde in Burnley's promotie naar de Championship, heeft hij ook een groot aandeel in hun degradatie uit de Premier League.

Zijn aanvallende speelstijl bleek te naïef voor het hoogste niveau, waardoor Burnley vaak werd gedomineerd door sterkere tegenstanders. Daarnaast werd Kompany verantwoordelijk gehouden voor het tegenvallende transferbeleid van het vorige seizoen.

Als speler was Kompany dan weer absolute topklasse en hij weet hoe het is om op het hoogste niveau te werken, zoals bij een club als Bayern München. Bovendien staat hij bekend om zijn positieve en aantrekkelijke voetbalstijl en zijn vermogen om jonge spelers te ontwikkelen.

Eén teleurstellend seizoen mag een 38-jarige coach niet definiëren; Kompany blijft een van de meest veelbelovende coaches in Europa. Kompany's werkwijze zou beter kunnen passen bij spelers van het hogere segment, waardoor Bayern München wellicht een betere match is voor hem dan Burnley.

Bild: “der Abstiegstrainer”, de degradatiecoach

Na de officiële aankondiging van Vincent Kompany bij Bayern München was de algemene teneur in de internationale pers cynisch. “Weet Vincent Kompany waar hij terecht is gekomen en waar hij aan begint?” vroeg de Duitse krant Die Zeit zich af.

“Kompany kan een innovatieve coach worden. Het enige probleem is dat FC Bayern nog niet bekend staat als club voor innovatieve coaches.”

Der Spiegel was ook niet helemaal overtuigd over de kunde van Kompany. “Verdomd riskant.” De Duitse krant Tagesspiegel oordeelde ongemeen hard: “Waarschijnlijk halen ze hem binnen omdat er verder niemand meer is.”

Der Kicker, het belangrijkste voetbaltijdsschrift van Duitsland, noemt Vincent Kompany “een noodoplossing” voor Bayern.

“Je moet het bijna hardop zeggen om het te geloven”, schreef BBC Sport op zijn website.

“Dit zal ongetwijfeld een van de meest sensationele verhalen van de zomer worden, waarbij de voetbalwereld verbijsterd zal zijn over hoe een manager die gedegradeerd was uit de Premier League een van de meest prestigieuze banen in de sport kon bemachtigen.”

De boulevardkrant Bild bedacht al snel een bijnaam: ‘der Abstiegstrainer' , de degradatiecoach. Die verwijst naar zijn degradatie met het gepromoveerde Burnley uit de Premier League, waarin hij in een seizoen slechts vijf wedstrijden kon winnen.

Bayern kampt met hevige turbulentie

Bij Bayern München zal Vincent Kompany niet dezelfde macht en invloed hebben als bij Burnley, waar hij controle had over elk voetbalaspect, inclusief het transferbeleid. De inmenging aan de top is enorm, en er heerst bovendien bestuurlijke chaos.

Jan-Christian Dreesen volgde Oliver Kahn op als CEO en Christoph Freund en Max Eberl vullen samen de positie van voorzitter Sport Hasan Salihamidzic in. Xabi Alonso weigerde een overstap naar Bayern München vanwege de bestuurlijke en sportieve instabiliteit van de club.

“Wáár gaat Bayern naartoe? De straaljager die jarenlang door de Bundesliga (en Europa) zoefde, kampt met hevige turbulentie”, schreef De Morgen bijvoorbeeld. “'FC Hollywood.' Bayern München heeft zijn bijnaam niet gestolen. De Duitse topclub speelt de hoofdrol in een ware soap”, voegde Het Laatste Nieuws eraan toe.

Het was de nieuwe sportdirecteur Max Eberl, nog maar sinds 1 maart in dienst, die zijn nek uitstak. Hij zal op het resultaat worden afgerekend. Net zoals Kompany.

Kompany bij FC Hollywood: “Ik wens hem veel succes”

Bovendien staat Bayern München altijd onder druk, intern en extern. De Duitse Rekordmeister dankt er de bijnaam FC Hollywood aan. “Bij Bayern is de druk 24/7 aanwezig”, zei Jurgen Klinsmann, ex-speler en coach van de club.

“Winnen is er de normaalste zaak van de wereld. Ze gaan ervan uit dat je elk jaar de beker en de titel wint. En om de zoveel jaren de Champions League.” Thomas Tuchel werd vorig seizoen bijvoorbeeld ontslagen na één jaar zonder prijzen.

“Als je bij Bayern München een jaar lang geen titel wint, is dat al een jaar te veel zonder trofee. Een jaar zonder prijs is eigenlijk geen optie. Ik wens Vincent veel succes”, zei voormalig topbestuurder bij de Duitse grootmacht Karl-Heinz Rummenigge.

De media zit er kort op in München en de boulevardpers weet precies wat er leeft binnen de club. Bepaalde info zou hen zelfs rechtstreeks doorgestuurd worden door de top. “Als Bayern zijn reputatie van FC Hollywood blijft waarmaken, kan het nog amusant worden”, zei journalist Jan Hauspie in HUMO.

CEO Eberl: “Kompany heeft alles, behalve veel ervaring”

“Waar ik wel naar uitkijk, is hoe de samenwerking tussen Kompany en zijn bazen zal verlopen”, zei journalist Jan Hauspie in HUMO. Kompany is namelijk veel inmenging niet gewoon en bij Anderlecht liep hij al niet hoog op met voorzitter Wouter Vandenhaute en sportief directeur Peter Verbeke.

Bij Bayern zijn Uli Hoeness en Karl-Heinz Rummenigge natuurlijk wel ex-voetballers die zelf op het allerhoogste niveau hebben gespeeld. 

“Vincents twee jaar bij Anderlecht waren uitzonderlijk. Hij speelde ongelooflijk aantrekkelijk en intensief voetbal”, verklaarde Max Eberl de komst van Vincent Kompany.

“Hij heeft er met het jongste team van Europa furore gemaakt. In zijn eerste jaar bij Burnley deed hij het uitstekend, terwijl het eigenlijk voorzien was om pas over twee à drie jaar terug te promoveren.”

Kompany stond vanaf het begin op de lijst met trainers en volgens Eberl had de club misschien meteen met Kompany moeten spreken. Eberl ontkende dat niet iedereen binnen de club achter de keuze voor Kompany stond.

De ene was kritischer dan de andere, of de ene positiever dan de andere. Maar uiteindelijk werd de keuze voor Kompany unaniem besloten. “Hij heeft alles, behalve veel ervaring”, zegt sportief directeur Eberl. “Maar, ja ervaring… Dat doe je toch op door samen te werken?”

Aanbevolen door Guardiola: Kompany maakt meteen indruk

Bayern München greep vorig seizoen voor het eerst sinds 2013 naast de titel in de Bundesliga. Daarnaast liep het ook vroegtijdig fout in de beker en in de Champions League strandde de ploeg uit Beieren in de halve finale tegen latere winnaar Real Madrid.

Dit seizoen moeten er weer prijzen gewonnen worden en Vincent Kompany heeft deze week de voorbereidingen voor het nieuwe seizoen begonnen. Kompany is de vijfde trainer bij Bayern in zes jaar en hij werd aanbevolen door voormalig Bayern-coach Pep Guardiola, die met hem bij Manchester City werkte.

Tijdens zijn eerste dagen maakte Kompany al indruk binnen de club. Hij is langs geweest bij de beloften, waar hij tien minuten gepraat heeft met de coach en zelfs een kleine speech gaf. Kompany praatte ook minutenlang met de greenkeepers om zich voor te stellen.

Kompany zal slagen bij Bayern

Meest recent

Vandenbempt looft RSCA-pion: "Hij gaat het ver schoppen"

RSC Anderlecht kent een zeer moeizaam seizoen. Er was de Europese vernedering en in de competitie ...

5
5
AA Gent liet nieuw goudhaantje Club Brugge liggen

Om 18u45 zullen de ogen van vrijwel heel Europa op Club Brugge gericht zijn. Dan speelt NXT immers ...

4
4
'Voetbalbond neemt beslissing over toekomst Vertonghen'

Het leeuwendeel van de gouden generatie van de Rode Duivels is inmiddels al gestopt met voetballen, ...

15
15
'Ooit geweigerd door Club, straks aanvalsleider bij Barça'

Bij FC Barcelona belooft het alweer een bewogen transferzomer te gaan worden. Eén van de ...

43
43
Proto en Albert in de clinch: ging Standard over de schreef?

Standard doet nog altijd mee voor de eindzege in de Europe Play-Off. Het volgt nog altijd op twee ...

35
35
'Straffe wending: Lukaku alweer terug naar België'

Er was de voorbije weken heel wat te doen over Romelu Lukaku. De spits paste immers voor de stage ...

310
310
Leko de mist in: keuzes pakken helemaal verkeerd uit

De voorbije maanden maakten ze er bij Club Brugge geen geheim van dat de titel dit seizoen een must ...

98
98
Degryse: "Hij moet altijd basisspeler zijn bij Anderlecht"

Anderlecht pakte zondag zijn tweede zege op rij in de play-offs, maar met veel glans was dat toch ...

188
188
Geflirt en matige resultaten: Lierse stuurt coach door

Vrijdagavond werd een punt gezet achter het reguliere seizoen in de Challenger Pro League. ...

38
38
Schandaal in Belgisch vrouwenvoetbal: Agressie slaat toe

De vrouwenwedstrijd tussen Stokkem VV en Lommel SK is vrijdagavond volledig ontspoord in ...

52
52
Opvolger Mignolet al bekend? "Er is een plan uitgestippeld"

Wie wordt volgend seizoen de nummer één onder de lat bij Club Brugge? Het is een vraag ...

324
324
TRANSFERUURTJE: 'Club zoekt topaanwinst, tabula rasa Anderlecht'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

180
180
Gift Orban volledig door het lint: op de vuist met fan

Gift Orban speelde in het verleden bij KAA Gent, maar nu maakt de Nigeriaanse aanvaller het mooie ...

84
84
Club Brugge hoort uitsluitsel over Hans Vanaken

Hans Vanaken blesseerde zich afgelopen vrijdag op training en begon op de bank tegen Union SG. De ...

340
340
Degryse snapt niets van keuze Leko bij Club Brugge

Club Brugge heeft afgelopen speeldag een mokerslag gekregen van Union SG. De Brusselse club won met ...

225
225
Grote opluchting: RWDM wendt faillissement voorlopig af

Het zijn donkere dagen voor RWDM Brussels. Drie jaar na de euforie over de terugkeer op het hoogste ...

211
211
Titel ver weg: Vandenbempt ziet énorm probleem Club

De titelstrijd heeft zondag mogelijk een beslissende wending gekegen. Met Union en Club Brugge ...

261
261
'Belgische clubs wagen nieuwe kans bij Engels toptalent'

De transferzomer nadert met rasse schreden en dus hebben de meeste clubs hun verlanglijstje al ...

77
77
Paars-wit lichtpunt: Anderlecht vindt joker voor bekerfinale

RSC Anderlecht speelde zaterdag weer geen goede wedstrijd, vooral de eerste helft op het veld van KV ...

533
533
Union nu al titelzeker? Deschacht ziet één groot onrecht

Nog zeven speeldagen te gaan in de Champions' Play-Offs, maar Union SG heeft zondag al een eerste ...

752
752
AA Gent maakt zich sterk: waarschuwing voor Anderlecht

AA Gent heeft zondagmiddag andermaal punten verspeeld in de Champions' Play-Offs. Op eigen veld ...

228
228
Club Brugge incasseert mokerslag: dissonant krijgt 4 op 10

Club Brugge is er niet in geslaagd om de titelstrijd zijn richting uit te trekken en verloor ...

269
269
De Bruyne schaamt zich kapot: Conte hakt er hard in

De vernedering was compleet: Kevin De Bruyne werd tegen Lazio al na één helft aan de ...

334
334
Kampioen Kompany naar City of Real? Bayern reageert

Vincent Kompany heeft zondag een nieuwe mijlpaal bereikt in zijn trainerscarrière. Met Bayern ...

559
559
'Nieuwe TD grijpt fors in: tabula rasa bij Anderlecht'

RSC Anderlecht heeft zondag een gouden zaak gedaan in de strijd om de top vier en won met 1-2 op het ...

726
726

Meer sportnieuws