Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

door
Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

Samuel Eto’o moet een boete van 200.000 euro betalen voor zijn deal met een gokkantoor, maar hij werd wel vrijgesproken voor matchfixing. Toch is het dossier nog niet helemaal van de baan. Er werd immers een open brief verstuurd naar de FIFA en voorzitter Gianni Infantino. Ook voor Marc Brys is dit dossier zeker niet onbelangrijk.

De Afrikaanse voetbalbond CAF heeft Eto’o vrijgesproken van matchfixing, maar geeft hem wel een boete voor het sluiten van een deal met gokbedrijf 1XBET. VoetbalNieuws kon echter een open brief inkijken die is opgesteld door Pierre Semengue, voorzitter van de Cameroon Professional Football League (LFPC), Faustin Domkeu (eerste vice-presidant van de LFPC), Henri Mballa Ongolo (voorzitter van de vereniging van amateurclubs van Kameroen (ACFAC), Guibaï Gatama (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Safia Kwemo (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Joseph Feutcheu (opgestapt lid van de FECAFOOT Executive Committee), Max Kome (geschorste delegate van van de FECAFOOT General Assembly) en François Kouedem (delegate van de FECAFOOT General Assembly. 

LEES OOK: Broos pakt knap resultaat, pijnlijke uitschuiver Brys

Omkoping en gokbedrijf

Op 9 augustus 2023 kondigde de CAF aan dat er een onderzoek zou volgen richting Samuel Eto’o wegens mogelijke matchfixing en zijn rol als ambassadeur van gokbedrijf 1XBET. Vandaag volgde er dus een uitspraak. In de open brief stellen ze vast dat de bewijzen nochtans zeer duidelijk zijn. Er zijn audiobestanden van Samuel Eto’o met de voorzitter van Victoria United, Valentine Nkwain, van januari 2023.

Daaruit zou blijken dat er werd afgesproken dat Victoria United naar de eerste klasse moet promoveren. Het gesprek werd voor echt verklaard door het Britse bedrijf Earshot Ltd, dat gespecialiseerd is in digitale forensische onderzoeken. Victoria United promoveerde volgens de open brief na manipulatie van wedstrijden waarbij scheidsrechters betrokken waren en waarbij concurrenten van Victoria United benadeeld werden.

Straffen voor Eto’o

Dan waren er ook nog de bewijzen dat Eto’o ambassadeur was van gokbedrijf 1XBET. Dat is uiteraard ook niet toegelaten als bondsvoorzitter. Dat deelde hij toen ook mee via de sociale media. De ex-topspits wiste die berichten van zijn sociale media, maar die vielen uiteraard terug te vinden en dat zat dus ook in het dossier dat werd samengesteld in de zaak tegen hem. In de open brief stellen ze vast dat de zaak wel heel lang aansleepte en daar hebben ze vragen bij. Het is dan ook geen grote verrassing dat Eto’o er met een zeer lichte straf vanaf kwam. De boete van 200.000 euro is ‘kleingeld’ voor Eto’o.

Eto’o kwam eerder al in opspraak in Spanje. Op 20 juni 2022 werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 22 maanden wegens belastingontduiking. Eto’o bekende de feiten en naast die voorwaardelijke straf moest hij 1,8 miljoen euro boete betalen plus 3,8 miljoen euro aan achterstallige belastingen. Volgens de statuten van FECAFOOT mag Eto’o de organisatie niet leiden vanwege die straf die werd opgelegd tijdens zijn bewind als voorzitter van FECAFOOT.

Nigeria als uitweg voor Marc Brys?

Het voetbal in Kameroen zit daardoor in een tweestrijd. De afgelopen twee jaar vertrokken heel wat mensen uit de organisatie vanwege het huidige beleid. Marc Brys is daar onder meer ook slachtoffer van, zoals de afgelopen weken bleek. Hij werd aangesteld door de Minister van Sport en niet door Eto’o. Daardoor maakte die laatste hem het leven zuur, want die wil inspraak in de selectie.

Brys vaart zijn eigen sportieve koers, wat uiteraard de logica zelve is als trainer. Hij kreeg volgens onze bronnen ondertussen ook nog steeds geen loon uitbetaald. Het is duidelijk dat hem het leven zuur wordt gemaakt. Nigeria hoopt te profiteren van heel deze affaire en deed hem een concreet voorstel. Het is misschien een goede oplossing voor de Belgische coach, maar het is duidelijk dat deze zaak omtrent Eto’o niet goed is voor het voetbal in Kameroen. Toch een absolute grootmacht in het Afrikaanse voetbal.

Claudio Reulens

Gaat Brys Kameroen dit jaar nog verlaten?

Meest recent

'Anderlecht vloekt: zware schorsing Degreef bekend'

Tristan Degreef pakte al vroeg rood tegen KRC Genk afgelopen speeldag in de Jupiler Pro League. De ...

83
83
TRANSFERUURTJE: ‘Club Brugge shockeert, vijf Anderlecht-dossiers’

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

233
233
Van Bommel snoeihard: pijnlijke woorden voor eigen zoon

Union SG neemt het dinsdagavond op tegen Union SG in de Champions League. De Brusselse club maakt ...

41
41
CL-zorgen Club Brugge: Hayen doet schietgebedje

Club Brugge neemt het in de Champions League op tegen AS Monaco. Blauw-Zwart hoopt de doelen van ...

152
152
Extra troef Rode Duivels: nieuw wapen Doku ontdekt

Jérémy Doku is al jaren een gevestigde naam in de Belgische nationale ploeg. Bij ...

50
50
HVH ziet grote JPL-revelatie: “Kopie van Emile Mpenza”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen onderweg en de analisten kunnen al een eerste beeld ...

116
116
Anderlecht reageert voor het eerst op vertrek Vandenhaute

RSC Anderlecht zit in een moeilijke periode. Paars-Wit werd vroegtijdig uitgeschakeld in Europa en ...

338
338
Bliksemvertrek Christian Burgess naar Saudi-Arabië?

Christian Burgess is een icoon van Union SG. De aanvoerder ligt momenteel in de lappenmand en de ...

184
184
Haaland legt bommetje: straffe boodschap over KDB

In de Champions League staan deze week weer een pak mooie wedstrijden op het programma. Maar de ...

132
132
Crisisplan Anderlecht: duo dreigt gratis te vertrekken

RSC Anderlecht cashte in het slot van de zomermercato nog stevig op Jan-Carlo Simic en Kasper ...

236
236
'Keeperscircus Club: nieuw element werpt ander licht'

Het keepers-rotatieplan bij Club Brugge blijft de gemoederen bedaren. Zeker nu Nordin Jackers voor ...

369
369
'Superster maakt Barça gek: Laporta is geobsedeerd'

FC Barcelona maakt zich momenteel op voor de start van zijn Champions League-campagne, aanstaande ...

130
130
'Ongepaste' houding Renard onder vuur: "Niet klassevol"

Olivier Renard heeft een woelige eerste zomermercato als sportief directeur van RSC Anderlecht ...

324
324
Lies Vandenberghe doet harten smelten bij VTM-fans

Eén van de grootste powerkoppels in medialand? Dat zijn ongetwijfeld VTM-collega's Lies ...

141
141
Union door in Champions League? Vandenbempt voorspelt

De League Phase van de Champions League barst dinsdagavond in alle hevigheid los. En het is zowaar ...

93
93
Fink moet ingrijpen: grote wijziging in basiself Genk?

KRC Genk moest zondagavond vrede nemen met een puntje op het veld van RSC Anderlecht. De Limburgers ...

424
424
Het knettert bij Club: speler kan elk moment ontploffen

Club Brugge sloeg €32 miljoen van Crystal Palace af en bouwt rond Tzolis tot 2029. Wekenlang ...

441
441
Champions League: het programma op de Belgische zenders

Dinsdagavond is het zover, dan wordt de League Phase van de Champions League op gang getrapt. Om de ...

219
219
Club laat miljoenenaankoop vallen: "Vreemde keuze"

Club Brugge heeft een uiterst lucratieve, maar ook vrij woelige transferperiode achter de rug. ...

528
528
Drastisch plan Anderlecht: viertal op straat gezet?

Dankzij de onverwachte jackpot van Jan-Carlo Simic, kon RSC Anderlecht alsnog een positieve ...

1061
1061
Noa Lang in diepe problemen: 'Terugkeer naar Club Brugge'

In de Champions League gaat SSC Napoli donderdag op bezoek bij Manchester City. De spotlights zullen ...

889
889
Vanhaezebrouck waarschuwt Club: code rood in Brugge

Club Brugge begint donderdag in eigen huis aan een nieuwe campagne in de Champions League. De ideale ...

262
262
Anderlecht luidt alarmbel: Renard verdedigt beleid

Maandagavond organiseerde RSC Anderlecht nog eens een zogenaamde Fan Council, waarbij Olivier Renard ...

298
298
Wils zorgt voor ophef: mysterie Antwerp opgeklaard

Met een magere negen op 21 heeft Antwerp haar competitiestart gemist. Na de nul op zes tegen ...

185
185
DAZN versus Proximus: laatste struikelblok onthuld

Voor samenvattingen van de Jupiler Pro League kan de Belgische voetballiefhebber zich voortaan weer ...

975
975

Meer sportnieuws