Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

door
Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

Samuel Eto’o moet een boete van 200.000 euro betalen voor zijn deal met een gokkantoor, maar hij werd wel vrijgesproken voor matchfixing. Toch is het dossier nog niet helemaal van de baan. Er werd immers een open brief verstuurd naar de FIFA en voorzitter Gianni Infantino. Ook voor Marc Brys is dit dossier zeker niet onbelangrijk.

De Afrikaanse voetbalbond CAF heeft Eto’o vrijgesproken van matchfixing, maar geeft hem wel een boete voor het sluiten van een deal met gokbedrijf 1XBET. VoetbalNieuws kon echter een open brief inkijken die is opgesteld door Pierre Semengue, voorzitter van de Cameroon Professional Football League (LFPC), Faustin Domkeu (eerste vice-presidant van de LFPC), Henri Mballa Ongolo (voorzitter van de vereniging van amateurclubs van Kameroen (ACFAC), Guibaï Gatama (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Safia Kwemo (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Joseph Feutcheu (opgestapt lid van de FECAFOOT Executive Committee), Max Kome (geschorste delegate van van de FECAFOOT General Assembly) en François Kouedem (delegate van de FECAFOOT General Assembly. 

LEES OOK: Brys verwoest Eto’o én FIFA: "Bizarre relatie Infantino"

Omkoping en gokbedrijf

Op 9 augustus 2023 kondigde de CAF aan dat er een onderzoek zou volgen richting Samuel Eto’o wegens mogelijke matchfixing en zijn rol als ambassadeur van gokbedrijf 1XBET. Vandaag volgde er dus een uitspraak. In de open brief stellen ze vast dat de bewijzen nochtans zeer duidelijk zijn. Er zijn audiobestanden van Samuel Eto’o met de voorzitter van Victoria United, Valentine Nkwain, van januari 2023.

Daaruit zou blijken dat er werd afgesproken dat Victoria United naar de eerste klasse moet promoveren. Het gesprek werd voor echt verklaard door het Britse bedrijf Earshot Ltd, dat gespecialiseerd is in digitale forensische onderzoeken. Victoria United promoveerde volgens de open brief na manipulatie van wedstrijden waarbij scheidsrechters betrokken waren en waarbij concurrenten van Victoria United benadeeld werden.

Straffen voor Eto’o

Dan waren er ook nog de bewijzen dat Eto’o ambassadeur was van gokbedrijf 1XBET. Dat is uiteraard ook niet toegelaten als bondsvoorzitter. Dat deelde hij toen ook mee via de sociale media. De ex-topspits wiste die berichten van zijn sociale media, maar die vielen uiteraard terug te vinden en dat zat dus ook in het dossier dat werd samengesteld in de zaak tegen hem. In de open brief stellen ze vast dat de zaak wel heel lang aansleepte en daar hebben ze vragen bij. Het is dan ook geen grote verrassing dat Eto’o er met een zeer lichte straf vanaf kwam. De boete van 200.000 euro is ‘kleingeld’ voor Eto’o.

Eto’o kwam eerder al in opspraak in Spanje. Op 20 juni 2022 werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 22 maanden wegens belastingontduiking. Eto’o bekende de feiten en naast die voorwaardelijke straf moest hij 1,8 miljoen euro boete betalen plus 3,8 miljoen euro aan achterstallige belastingen. Volgens de statuten van FECAFOOT mag Eto’o de organisatie niet leiden vanwege die straf die werd opgelegd tijdens zijn bewind als voorzitter van FECAFOOT.

Nigeria als uitweg voor Marc Brys?

Het voetbal in Kameroen zit daardoor in een tweestrijd. De afgelopen twee jaar vertrokken heel wat mensen uit de organisatie vanwege het huidige beleid. Marc Brys is daar onder meer ook slachtoffer van, zoals de afgelopen weken bleek. Hij werd aangesteld door de Minister van Sport en niet door Eto’o. Daardoor maakte die laatste hem het leven zuur, want die wil inspraak in de selectie.

Brys vaart zijn eigen sportieve koers, wat uiteraard de logica zelve is als trainer. Hij kreeg volgens onze bronnen ondertussen ook nog steeds geen loon uitbetaald. Het is duidelijk dat hem het leven zuur wordt gemaakt. Nigeria hoopt te profiteren van heel deze affaire en deed hem een concreet voorstel. Het is misschien een goede oplossing voor de Belgische coach, maar het is duidelijk dat deze zaak omtrent Eto’o niet goed is voor het voetbal in Kameroen. Toch een absolute grootmacht in het Afrikaanse voetbal.

Claudio Reulens

Gaat Brys Kameroen dit jaar nog verlaten?

Meest recent

'Club Brugge baalt: parel ontbolstert bij Anderlecht'

De fans van RSC Anderlecht moeten zich geen zorgen maken, want de komende jaren gaat er weer heel ...

39
39
Vanzeir geeft dé reden voor transfer naar Cercle Brugge

Cercle Brugge pakte uit met een grote transfer. Ze huren Dante Vanzeir van AA Gent. Het zou wel eens ...

37
37
Spetterende onthulling Van Gucht: "Van alle kanten komen ze"

Hij is een man die zelden onopgemerkt blijft. Wat Ruben Van Gucht zegt of doet, zorgt steevast voor ...

51
51
Bassette heeft transfer naar echte traditieclub beet

Norman Bassette en Cyril Ngonge zouden wel eens een transfer kunnen versieren deze mercato. De twee ...

16
16
Vergeten grote JPL-namen: actief van Tsjechië tot Marokko

De afgelopen jaren trokken heel wat Belgen naar opvallende bestemmingen. Ook een aantal ex-Rode ...

86
86
'Persoonlijk akkoord: tweede Anderlecht-transfer in zicht'

RSC Anderlecht nam afgelopen maandag afscheid van Cedric Hatenboer, die een half seizoen aan Telstar ...

201
201
'Nieuwe coach United: onderhandelingen al opgestart'

Manchester United heeft andermaal van trainer gewisseld. Afgelopen maandag werd immers afscheid ...

52
52
Nieuwe keepersrotatie bij Club? Jackers doet boekje open

Club Brugge hoopt bij de start van de tweede seizoenshelft enkele geblesseerde spelers te ...

227
227
Genk-fan Luca Brecel opent onverwacht nieuwe sportdeur

Hij verraste vriend en vijand al meer dan eens met zijn keuzes. Net wanneer je denkt dat Luca Brecel ...

43
43
WK-selectie Rode Duivels: enorme verrassing op tafel

Het kalenderjaar 2026 is aangebroken, het aftellen naar het wereldkampioenschap is nu ook echt ...

522
522
‘Club Brugge davert: ‘GO’ voor 10M-winterdeal’

Bij Club Brugge ligt een duur winterdossier klaar. Geen glamour, geen grote naam, wel een stevige ...

358
358
'City heeft beet: 75 miljoen voor eerste bom van 2026'

In de Engelse Premier League wil Manchester City woensdagavond tegen Brighton and Hove Albion zijn ...

59
59
Nieuwe wending: toch géén Gouden Schoen voor Club Brugge?

Komende zondag wordt de 72ste Gouden Schoen uitgereikt. De voorbije dagen werd vooral Club ...

459
459
'Pech voor Hayen: sterkhouder sowieso weg bij Genk'

Ook KRC Genk is gearriveerd op Spaanse bodem om een winterstage af te werken. Maar de kans is groot ...

212
212
Hazard doet Anderlecht schrikken: vertrek in de maak?

De sportieve leiding van RSC Anderlecht is momenteel druk in de weer. Paars-Wit wil zich immers ...

379
379
'Bekende goalgetter keert terug naar België'

De wintermercato is volop aan de gang en heel wat Belgische clubs zoeken versterking. Een profiel ...

553
553
Spits biedt zich aan bij Anderlecht: "Ik ben klaar"

Anderlecht hoopt zich deze winter op verschillende posities te versterken. Besnik Hasi zou onder ...

509
509
Genk trekt nieuw blik talent open: 5 jonkies mogen zich tonen

Ze vertrokken wat later dan de meeste andere eersteklassers, maar dinsdag reisde ook KRC Genk af ...

210
210
'Buitenkansje voor Belgische clubs (met hulp Mogi Bayat?)'

De wintermercato is nooit de makkelijkste periode om echte aanwinsten te vinden, maar vrijwel elke ...

92
92
'Anderlecht hakt knoop definitief door over Duranville'

Het is voorlopig nog wachten op de eerste winteraanwinst van Anderlecht. Het staat in ieder geval ...

317
317
Zulte Waregem stuurt pion na halfjaar al door

Zulte Waregem beleefde een eerste seizoenshelft met pieken en dalen. Dat blijkt ook uit hun plaats ...

117
117
'Anderlecht pakt groots uit met contract van vijf jaar'

Bij Anderlecht belooft het nog een zeer drukke wintermercato te worden. Die staat niet alleen in het ...

560
560
'Man Utd verbaast vriend en vijand met nieuwe coach'

Manchester United ging deze week over tot drastische actie. Na een 1-1-gelijkspel tegen Leeds en ...

192
192
'Cercle verbaast met megatransfer van 9 miljoen'

Cercle Brugge stelde dinsdag met Dante Vanzeir een bekende naam voor als nieuwste offensieve ...

228
228
'Charleroi gaat voor sterspeler, Beveren voor smaakmaker'

De transfermarkt is officieel geopend in België. De Belgische ploegen zijn zoals vanouds weer ...

62
62

Meer sportnieuws