Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

door
Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

Samuel Eto’o moet een boete van 200.000 euro betalen voor zijn deal met een gokkantoor, maar hij werd wel vrijgesproken voor matchfixing. Toch is het dossier nog niet helemaal van de baan. Er werd immers een open brief verstuurd naar de FIFA en voorzitter Gianni Infantino. Ook voor Marc Brys is dit dossier zeker niet onbelangrijk.

De Afrikaanse voetbalbond CAF heeft Eto’o vrijgesproken van matchfixing, maar geeft hem wel een boete voor het sluiten van een deal met gokbedrijf 1XBET. VoetbalNieuws kon echter een open brief inkijken die is opgesteld door Pierre Semengue, voorzitter van de Cameroon Professional Football League (LFPC), Faustin Domkeu (eerste vice-presidant van de LFPC), Henri Mballa Ongolo (voorzitter van de vereniging van amateurclubs van Kameroen (ACFAC), Guibaï Gatama (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Safia Kwemo (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Joseph Feutcheu (opgestapt lid van de FECAFOOT Executive Committee), Max Kome (geschorste delegate van van de FECAFOOT General Assembly) en François Kouedem (delegate van de FECAFOOT General Assembly. 

Omkoping en gokbedrijf

Op 9 augustus 2023 kondigde de CAF aan dat er een onderzoek zou volgen richting Samuel Eto’o wegens mogelijke matchfixing en zijn rol als ambassadeur van gokbedrijf 1XBET. Vandaag volgde er dus een uitspraak. In de open brief stellen ze vast dat de bewijzen nochtans zeer duidelijk zijn. Er zijn audiobestanden van Samuel Eto’o met de voorzitter van Victoria United, Valentine Nkwain, van januari 2023.

Daaruit zou blijken dat er werd afgesproken dat Victoria United naar de eerste klasse moet promoveren. Het gesprek werd voor echt verklaard door het Britse bedrijf Earshot Ltd, dat gespecialiseerd is in digitale forensische onderzoeken. Victoria United promoveerde volgens de open brief na manipulatie van wedstrijden waarbij scheidsrechters betrokken waren en waarbij concurrenten van Victoria United benadeeld werden.

Straffen voor Eto’o

Dan waren er ook nog de bewijzen dat Eto’o ambassadeur was van gokbedrijf 1XBET. Dat is uiteraard ook niet toegelaten als bondsvoorzitter. Dat deelde hij toen ook mee via de sociale media. De ex-topspits wiste die berichten van zijn sociale media, maar die vielen uiteraard terug te vinden en dat zat dus ook in het dossier dat werd samengesteld in de zaak tegen hem. In de open brief stellen ze vast dat de zaak wel heel lang aansleepte en daar hebben ze vragen bij. Het is dan ook geen grote verrassing dat Eto’o er met een zeer lichte straf vanaf kwam. De boete van 200.000 euro is ‘kleingeld’ voor Eto’o.

Eto’o kwam eerder al in opspraak in Spanje. Op 20 juni 2022 werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 22 maanden wegens belastingontduiking. Eto’o bekende de feiten en naast die voorwaardelijke straf moest hij 1,8 miljoen euro boete betalen plus 3,8 miljoen euro aan achterstallige belastingen. Volgens de statuten van FECAFOOT mag Eto’o de organisatie niet leiden vanwege die straf die werd opgelegd tijdens zijn bewind als voorzitter van FECAFOOT.

Nigeria als uitweg voor Marc Brys?

Het voetbal in Kameroen zit daardoor in een tweestrijd. De afgelopen twee jaar vertrokken heel wat mensen uit de organisatie vanwege het huidige beleid. Marc Brys is daar onder meer ook slachtoffer van, zoals de afgelopen weken bleek. Hij werd aangesteld door de Minister van Sport en niet door Eto’o. Daardoor maakte die laatste hem het leven zuur, want die wil inspraak in de selectie.

Brys vaart zijn eigen sportieve koers, wat uiteraard de logica zelve is als trainer. Hij kreeg volgens onze bronnen ondertussen ook nog steeds geen loon uitbetaald. Het is duidelijk dat hem het leven zuur wordt gemaakt. Nigeria hoopt te profiteren van heel deze affaire en deed hem een concreet voorstel. Het is misschien een goede oplossing voor de Belgische coach, maar het is duidelijk dat deze zaak omtrent Eto’o niet goed is voor het voetbal in Kameroen. Toch een absolute grootmacht in het Afrikaanse voetbal.

Claudio Reulens

Gaat Brys Kameroen dit jaar nog verlaten?

Meest recent

Pocognoli geeft eindelijk dé reden waarom hij Union verliet

Union SG leek eindelijk eens een trainer te (kunnen) houden, maar niets bleek minder waar. In de ...

11
11
Hayen trekt van leer: "Dat is heel hard aangekomen"

Club Brugge heeft in de Jupiler Pro League amper kunnen overtuigen. Het boekte vooral zakelijke ...

35
35
Kompany op visite bij Anderlecht: Hasi verklaart waarom

Vincent Kompany kwam onlangs nog eens een bezoekje brengen aan Neerpede. De match tegen Club Brugge ...

79
79
Fink velt verdict: wissel van de wacht bij KRC Genk?

KRC Genk kwam vrijdag met groot nieuws op de proppen, want Konstantinos Karetsas zette zijn kribbel ...

43
43
Leko met handen in het haar: puzzelwerken bij AA Gent

AA Gent leek even op de goede weg, maar na een vier op 12 kwam de interlandbreak misschien net op ...

28
28
Vanheusden kondigt afscheid aan met emotioneel bericht

Vorige week kreeg Zinho Vanheusden nog maar eens een mokerslag van jewelste te verwerken. De ...

105
105
Anderlecht ontploft: monsterdeal voor Braziliaanse reus

Anderlecht lijkt helemaal bezeten van een 19-jarige Braziliaanse reus van Internacional. Een spits ...

216
216
Witte rook bij KRC Genk: goudhaantje geeft jawoord

KRC Genk bouwde de afgelopen decennia een reputatie op als een internationale kweekvijver van ...

50
50
Hasi laat licht schijnen op toekomstplannen De Cat

Zijn deelname aan het WK U17 in Qatar bleek van korte duur, maar toch domineerde Nathan De Cat de ...

79
79
Antwerp legt bom onder JPL: "Gevaarlijk precedent"

Bij de Discplinaire Raad van het Profvoetbal stond er een drukke dag op het programma. Naar ...

350
350
Ruben Van Gucht reageert fel op onverwacht vuil moment

Ruben Van Gucht blijft deze week dé verrassende factor in De Slimste Mens. Waar hij in het ...

121
121
Fink spreekt klare taal over blessuregolf bij KRC Genk

KRC Genk hervat de competitie zondag in eigen huis tegen KV Mechelen. In aanloop naar dat duel, met ...

98
98
Hasi slikt bittere pil: nachtmerrie Anderlecht komt uit

De adempauze kwam enigszins ongelegen voor RSC Anderlecht, dat met een zes op zes tegen Club Brugge ...

247
247
Celine laat Metejoor sprakeloos achter na bloedheet avontuur

Celine Van Ouytsel staat al enkele maanden opnieuw in het middelpunt van de belangstelling. Dat ...

326
326
Hayen speelt open kaart over ziekenboeg Club Brugge

De interlandbreak kwam niet ongelegen voor Club Brugge, dat zo de tijd kreeg om te herbronnen na de ...

362
362
Antwerp incasseert mokerslag: steunpilaar weken out

Dankzij de zege tegen La Louvière is de crisis even weg op de Bosuil, al is het zondag tegen ...

74
74
Vannieuwkerke breekt door verdrietige brief aan 15-jarige

Wie Karl Vannieuwkerke op televisie ziet, kent hem als de gedreven sportstem die grote wedstrijden ...

88
88
Kompany verrast na enorme lof: "Ben ik niet vergeten..."

Het gaat Vincent Kompany dezer dagen voor de wind. Hij raast met Bayern München door het ...

107
107
'Pijnlijk: Barça greep twéé keer naast Courtois'

Komend weekend wordt er ook in La Liga weer gevoetbald en gaat de strijd tussen Real Madrid en FC ...

147
147
'Nieuwe onthullingen over Overmars doen Nederland daveren'

De voorbije weken werd Marc Overmars ruimschoots gelinkt aan een terugkeer naar Ajax, maar die zal ...

226
226
'Schalke wil zeer verrassende Belg binnenhalen'

Bij Schalke 04 gingen ze onlangs nog eens de Belgische toer op met Marc Wilmots als sportief ...

70
70
'Anderlecht gaat transferstrijd aan met Juventus'

Anderlecht kende vorige zomer een zeer drukke transferperiode, maar de voorbije maanden werd ...

169
169
Domper voor Antwerp: geen fans in topwedstrijd

Antwerp beleeft een moeilijk seizoen en is zelfs in de kelder van het klassement verzeild geraakt. ...

143
143
TRANSFERUURTJE: 'De Cat en Ordoñez weg voor waanzinnige sommen'

De competities zijn inmiddels enkele maanden ver, de winterse transferperiode komt er dus met rasse ...

334
334
Anderlecht & Antwerp-fans boycotten verplaatsingen

Bezoekersvakken die leeg blijven: het lijkt stilaan wel een nieuwe trend in het Belgisch voetbal. ...

113
113

Meer sportnieuws