Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

door
Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

Samuel Eto’o moet een boete van 200.000 euro betalen voor zijn deal met een gokkantoor, maar hij werd wel vrijgesproken voor matchfixing. Toch is het dossier nog niet helemaal van de baan. Er werd immers een open brief verstuurd naar de FIFA en voorzitter Gianni Infantino. Ook voor Marc Brys is dit dossier zeker niet onbelangrijk.

De Afrikaanse voetbalbond CAF heeft Eto’o vrijgesproken van matchfixing, maar geeft hem wel een boete voor het sluiten van een deal met gokbedrijf 1XBET. VoetbalNieuws kon echter een open brief inkijken die is opgesteld door Pierre Semengue, voorzitter van de Cameroon Professional Football League (LFPC), Faustin Domkeu (eerste vice-presidant van de LFPC), Henri Mballa Ongolo (voorzitter van de vereniging van amateurclubs van Kameroen (ACFAC), Guibaï Gatama (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Safia Kwemo (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Joseph Feutcheu (opgestapt lid van de FECAFOOT Executive Committee), Max Kome (geschorste delegate van van de FECAFOOT General Assembly) en François Kouedem (delegate van de FECAFOOT General Assembly. 

Omkoping en gokbedrijf

Op 9 augustus 2023 kondigde de CAF aan dat er een onderzoek zou volgen richting Samuel Eto’o wegens mogelijke matchfixing en zijn rol als ambassadeur van gokbedrijf 1XBET. Vandaag volgde er dus een uitspraak. In de open brief stellen ze vast dat de bewijzen nochtans zeer duidelijk zijn. Er zijn audiobestanden van Samuel Eto’o met de voorzitter van Victoria United, Valentine Nkwain, van januari 2023.

Daaruit zou blijken dat er werd afgesproken dat Victoria United naar de eerste klasse moet promoveren. Het gesprek werd voor echt verklaard door het Britse bedrijf Earshot Ltd, dat gespecialiseerd is in digitale forensische onderzoeken. Victoria United promoveerde volgens de open brief na manipulatie van wedstrijden waarbij scheidsrechters betrokken waren en waarbij concurrenten van Victoria United benadeeld werden.

Straffen voor Eto’o

Dan waren er ook nog de bewijzen dat Eto’o ambassadeur was van gokbedrijf 1XBET. Dat is uiteraard ook niet toegelaten als bondsvoorzitter. Dat deelde hij toen ook mee via de sociale media. De ex-topspits wiste die berichten van zijn sociale media, maar die vielen uiteraard terug te vinden en dat zat dus ook in het dossier dat werd samengesteld in de zaak tegen hem. In de open brief stellen ze vast dat de zaak wel heel lang aansleepte en daar hebben ze vragen bij. Het is dan ook geen grote verrassing dat Eto’o er met een zeer lichte straf vanaf kwam. De boete van 200.000 euro is ‘kleingeld’ voor Eto’o.

Eto’o kwam eerder al in opspraak in Spanje. Op 20 juni 2022 werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 22 maanden wegens belastingontduiking. Eto’o bekende de feiten en naast die voorwaardelijke straf moest hij 1,8 miljoen euro boete betalen plus 3,8 miljoen euro aan achterstallige belastingen. Volgens de statuten van FECAFOOT mag Eto’o de organisatie niet leiden vanwege die straf die werd opgelegd tijdens zijn bewind als voorzitter van FECAFOOT.

Nigeria als uitweg voor Marc Brys?

Het voetbal in Kameroen zit daardoor in een tweestrijd. De afgelopen twee jaar vertrokken heel wat mensen uit de organisatie vanwege het huidige beleid. Marc Brys is daar onder meer ook slachtoffer van, zoals de afgelopen weken bleek. Hij werd aangesteld door de Minister van Sport en niet door Eto’o. Daardoor maakte die laatste hem het leven zuur, want die wil inspraak in de selectie.

Brys vaart zijn eigen sportieve koers, wat uiteraard de logica zelve is als trainer. Hij kreeg volgens onze bronnen ondertussen ook nog steeds geen loon uitbetaald. Het is duidelijk dat hem het leven zuur wordt gemaakt. Nigeria hoopt te profiteren van heel deze affaire en deed hem een concreet voorstel. Het is misschien een goede oplossing voor de Belgische coach, maar het is duidelijk dat deze zaak omtrent Eto’o niet goed is voor het voetbal in Kameroen. Toch een absolute grootmacht in het Afrikaanse voetbal.

Claudio Reulens

Gaat Brys Kameroen dit jaar nog verlaten?

Meest recent

KV Kortrijk steigert en eist forfaitzege

Afgelopen weekend verzekerde SK Beveren zich al van promotie naar de Jupiler Pro League. Voor het ...

0
0
Maakt Anderlecht met nieuwe TD wéér zelfde fout?

Aanvankelijk leek Anderlecht de prioriteit te geven aan de komst van een nieuwe trainer. Nadat het ...

66
66
TRANSFERUURTJE: 'Grote verrassing Lukaku, Atletico wil ster van Club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

108
108
Held Courtois zet Real-ploegmakkers op scherp

Real Madrid heeft de volgende ronde van de Champions League bereikt. Tegen Benfica was het niet ...

21
21
Na pikante BV-storm: groot nieuws rond Van Gucht

Er hangt opnieuw groot nieuws in de lucht rond Ruben Van Gucht. Iets dat niet met een scoop of ...

38
38
Opvolger Smets? ‘KRC Genk verrast met 29-jarige verdediger'

KRC Genk is al volop bezig met volgend seizoen. Dit seizoen zit de Limburgse club in het ...

105
105
Ronaldo volgt Courtois en Mbappé met opmerkelijk nieuws

Op zijn 41ste blijft Cristiano Ronaldo lustig scoren, met dit seizoen tot dusver al 21 goals in 21 ...

28
28
Net geen stunt voor Monaco: Pocognoli haalt keihard uit

Titelhouder PSG is woensdagavond in de Champions League met de schrik vrijgekomen. Het moest tegen ...

36
36
“Ik haat het als de beste”: DIW haalt alles uit de kast

Real Madrid plaatste zich gisteren voor de volgende ronde van de Champions League en dat had het ...

28
28
'Groot Vertonghen-gerucht doet ronde'

Bij de voetbalbond loopt er dezer dagen een opvallend figuur rond. Jan Vertonghen is er immers sinds ...

108
108
Vanhaezebrouck oordeelt verrassend over Club-schlemiel

Voor Club Brugge werd de tussenronde het eindstation in de Champions League. Het slaagde er niet in ...

235
235
'Marokko trekt met halve Belg als bondscoach naar WK'

Het wordt komende zomer uitkijken naar de prestaties van Marokko op het WK. Nadat ze in de vorige ...

44
44
Annelien Coorevits verrast Deschacht: "Voelt als thuiskomen"

Olivier Deschacht en Annelien Coorevits vormden jarenlang een prachtig koppel in voetballand. Hij ...

61
61
'Gigantische opsteker: De Bruyne sneller terug dan verwacht'

Napoli moest de Champions League deze week vanuit de zetel volgen, want de Italiaanse kampioen werd ...

34
34
Albert en Jbari over JPL-ster: "Moét mee naar het WK"

Rudi Garcia trekt met de Rode Duivels volgende maand naar de Verenigde Staten om er matchen af te ...

158
158
'PSV & co lonken naar sterkhouder KRC Genk'

KRC Genk zal komende zomer wellicht weer een aantal sterkhouders gaan verliezen. De jackpot lonkt. ...

215
215
Vertonghen gaat los over Rode Duivel: "Hij is de beste ooit!"

Jan Vertonghen kende een prachtige carrière bij ploegen als Ajax, Tottenham, Benfica en RSC ...

175
175
Verschaeren nadert breekpunt bij Anderlecht

Yari Verschaeren gaat RSC Anderlecht in de zomer verlaten. Hij werd in de zomer gelinkt aan Duitse ...

327
327
'Drama bij Club Brugge: Leko zet de boel op ontploffen'

Club Brugge zit met een explosief keepersdossier. Ivan Leko grijpt in: hij zet opnieuw Simon ...

541
541
Anderlecht beste van de klas, AA Gent de slechtste

We haalden al een aantal keren aan dat RSCA Futures toch wel veel buitenlanders aantrok. Daar ...

207
207
KRC Genk op weg naar strafste prestatie ooit

KRC Genk staat op een zucht van de achtste finales van de Europa League. Dat zou het grijze seizoen ...

264
264
KV Kortrijk stelt zich vragen: "Gebeurden rare dingen"

KV Kortrijk zag vorige week de match tegen Seraing uitgesteld worden. Er was een brand en daardoor ...

389
389
'Geflopt bij AA Gent: nu transfer van 15 miljoen euro'

Bij AA Gent flopten de afgelopen jaren heel wat spelers. Maar sommigen van hen maken nu elders het ...

115
115
'KRC Genk slaat gigantische slag: 70 miljoen euro op komst'

KRC Genk is inzake transferbeleid een voorbeeldclub in België. Geen Belgische club doet inzake ...

488
488
"De Redder" - Courtois laat Spanjaarden uit hun dak gaan

Real Madrid treedt binnen een tweetal weken aan in de 1/8ste finales van de Champions League. De ...

276
276

Meer sportnieuws