Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

door
Hetze rondom Eto’o niet voorbij: uitweg voor Brys

Samuel Eto’o moet een boete van 200.000 euro betalen voor zijn deal met een gokkantoor, maar hij werd wel vrijgesproken voor matchfixing. Toch is het dossier nog niet helemaal van de baan. Er werd immers een open brief verstuurd naar de FIFA en voorzitter Gianni Infantino. Ook voor Marc Brys is dit dossier zeker niet onbelangrijk.

De Afrikaanse voetbalbond CAF heeft Eto’o vrijgesproken van matchfixing, maar geeft hem wel een boete voor het sluiten van een deal met gokbedrijf 1XBET. VoetbalNieuws kon echter een open brief inkijken die is opgesteld door Pierre Semengue, voorzitter van de Cameroon Professional Football League (LFPC), Faustin Domkeu (eerste vice-presidant van de LFPC), Henri Mballa Ongolo (voorzitter van de vereniging van amateurclubs van Kameroen (ACFAC), Guibaï Gatama (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Safia Kwemo (geschorst lid van de FECAFOOT Executive Committee), Joseph Feutcheu (opgestapt lid van de FECAFOOT Executive Committee), Max Kome (geschorste delegate van van de FECAFOOT General Assembly) en François Kouedem (delegate van de FECAFOOT General Assembly. 

LEES OOK: Toch geen ontslag? Brys brengt update over saga

Omkoping en gokbedrijf

Op 9 augustus 2023 kondigde de CAF aan dat er een onderzoek zou volgen richting Samuel Eto’o wegens mogelijke matchfixing en zijn rol als ambassadeur van gokbedrijf 1XBET. Vandaag volgde er dus een uitspraak. In de open brief stellen ze vast dat de bewijzen nochtans zeer duidelijk zijn. Er zijn audiobestanden van Samuel Eto’o met de voorzitter van Victoria United, Valentine Nkwain, van januari 2023.

Daaruit zou blijken dat er werd afgesproken dat Victoria United naar de eerste klasse moet promoveren. Het gesprek werd voor echt verklaard door het Britse bedrijf Earshot Ltd, dat gespecialiseerd is in digitale forensische onderzoeken. Victoria United promoveerde volgens de open brief na manipulatie van wedstrijden waarbij scheidsrechters betrokken waren en waarbij concurrenten van Victoria United benadeeld werden.

Straffen voor Eto’o

Dan waren er ook nog de bewijzen dat Eto’o ambassadeur was van gokbedrijf 1XBET. Dat is uiteraard ook niet toegelaten als bondsvoorzitter. Dat deelde hij toen ook mee via de sociale media. De ex-topspits wiste die berichten van zijn sociale media, maar die vielen uiteraard terug te vinden en dat zat dus ook in het dossier dat werd samengesteld in de zaak tegen hem. In de open brief stellen ze vast dat de zaak wel heel lang aansleepte en daar hebben ze vragen bij. Het is dan ook geen grote verrassing dat Eto’o er met een zeer lichte straf vanaf kwam. De boete van 200.000 euro is ‘kleingeld’ voor Eto’o.

Eto’o kwam eerder al in opspraak in Spanje. Op 20 juni 2022 werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 22 maanden wegens belastingontduiking. Eto’o bekende de feiten en naast die voorwaardelijke straf moest hij 1,8 miljoen euro boete betalen plus 3,8 miljoen euro aan achterstallige belastingen. Volgens de statuten van FECAFOOT mag Eto’o de organisatie niet leiden vanwege die straf die werd opgelegd tijdens zijn bewind als voorzitter van FECAFOOT.

Nigeria als uitweg voor Marc Brys?

Het voetbal in Kameroen zit daardoor in een tweestrijd. De afgelopen twee jaar vertrokken heel wat mensen uit de organisatie vanwege het huidige beleid. Marc Brys is daar onder meer ook slachtoffer van, zoals de afgelopen weken bleek. Hij werd aangesteld door de Minister van Sport en niet door Eto’o. Daardoor maakte die laatste hem het leven zuur, want die wil inspraak in de selectie.

Brys vaart zijn eigen sportieve koers, wat uiteraard de logica zelve is als trainer. Hij kreeg volgens onze bronnen ondertussen ook nog steeds geen loon uitbetaald. Het is duidelijk dat hem het leven zuur wordt gemaakt. Nigeria hoopt te profiteren van heel deze affaire en deed hem een concreet voorstel. Het is misschien een goede oplossing voor de Belgische coach, maar het is duidelijk dat deze zaak omtrent Eto’o niet goed is voor het voetbal in Kameroen. Toch een absolute grootmacht in het Afrikaanse voetbal.

Claudio Reulens

Gaat Brys Kameroen dit jaar nog verlaten?

Meest recent

'Liverpool pakt malaise aan: transferdeal met Club Brugge'

Club Brugge heeft de intentie om zijn sterkhouders tijdens de komende wintermercato aan boord te ...

92
92
'Transferfiasco Anderlecht, januari-exit in de maak'

RSC Anderlecht is van plan om zich tijdens de zomermercato te versterken met enkele gerichte ...

71
71
'Genk hakt knoop door: nieuwe hoofdcoach in aantocht'

De zoektocht naar een opvolger voor Thorsten Fink nadert zijn ontknoping bij KRC Genk. Zo zou Racing ...

505
505
UECL: Verrassingen op slotspeeldag, ontdek eindstand League Phase

Donderdagavond werd de laatste speeldag van de League Phase in de Conference League afgewerkt. Die ...

83
83
Oosting drukt stempel bij Antwerp: Kerk doet boekje open

Enkele weken geleden leek Antwerp FC nog op sterven na dood, maar momenteel is de Great Old weer ...

141
141
Heftige beelden in CPL: Patro-Eupen mondt uit in knokpartij

Donderdag stonden de twee laatste duels van de 18de speeldag in de Challenger Pro League op het ...

266
266
Napoli wipt Milan, uitblinkers met klasse-gebaar bij Lukaku

SSC Napoli heeft zich donderdag als eerste ploeg geplaatst voor de finale van de Italiaanse ...

60
60
"Het is gewoon té veel" - clubleiding Genk op plaats gezet

KRC Genk nam afgelopen maandag zoals verwacht afscheid van Thorsten Fink. En dus moeten de ...

567
567
Sensatie bij Gouden Schoen? Opzienbarende kandidaat genoemd

Het einde van het kalenderjaar nadert en dus sluit weldra ook de tweede stemronde van de Gouden ...

367
367
Straffe woorden: Kane geeft oprechte mening over Kompany

Bayern München is bezig aan een weergaloos seizoen tot dusver. Dat heeft de Duitse kampioen ...

453
453
'KRC Genk schrapt kandidaat-trainer: topfavoriet bekend'

Terwijl interim-trainer Domenico Olivieri de spelers klaarstoomt voor het competitieduel op ...

496
496
'Anderlecht vol voor goudhaantje: 18 goals in 21 duels'

RSC Anderlecht wil tijdens de komende transferperiode enkele gerichte versterkingen in huis halen. ...

258
258
Club Brugge ontploft: titelheld op weg naar Jan Breydel?

Club Brugge wordt gelinkt aan een titelheld die in Zuid-Amerika zowat alles won wat er te winnen ...

1235
1235
Basisploeg Genk op zijn kop? Olivieri dropt grote hint

KRC Genk opent vrijdagavond de 19de speeldag in de Jupiler Pro League met een bezoek aan Sporting ...

360
360
Spanningen Club en Gent lopen hoog op: politie onderneemt actie

Aanstaande zondag staat de zogenaamde 'Slag om Vlaanderen' tussen Club Brugge en AA Gent op het ...

379
379
Conflict met De Bilde: Garcia breekt stilte met bizarre reactie

Rudi Garcia heeft donderdag de tijd genomen om verschillende media te woord te staan. Verschillende ...

144
144
Club Brugge op vingers getikt na markante Leko-moves

Club Brugge zorgde een dik week geleden voor een heuse schokgolf door Ivan Leko bij AA Gent weg te ...

320
320
'Barça laat Kane links liggen: topspits volgt Lewa op'

FC Barcelona zal tijdens de komende wintermercato geen al te gekke dingen doen, maar komende zomer ...

195
195
WK darts schokt fans: De Decker voltooit Belgisch debacle

Het WK Darts is voor de Belgen uitgedraaid op een absolute desillusie. Met vijf verschenen ze aan de ...

82
82
Garcia spreekt klare taal over toekomst bij Rode Duivels

Voor de laatste keer dit kalenderjaar stond Rudi Garcia donderdag de verzamelde pers te woord. De ...

88
88
Crisis bij KRC Genk: Olivieri incasseert opdoffer

Na een magere een op zes hoopt KRC Genk vrijdag in Charleroi weer aan te knopen met de zege. Niet ...

850
850
AA Gent heeft beet: toptalent tekent tot medio 2029

Alsmaar meer Belgische clubs trekken tegenwoordig de kaart van de jeugd. Zo ook AA Gent, waar er een ...

165
165
Biebauw doet boekje open over ontslag bij Club Brugge

In het zog van Nicky Hayen bedankte Club Brugge vorige week ook Wouter Biebauw voor bewezen ...

531
531
Garcia dropt bommetje: Vertonghen terug bij Rode Duivels?

Een week na Vincent Mannaert was het donderdag de beurt aan Rudi Garcia om de verzamelde pers te ...

127
127
'De Condé verrast: KRC Genk richt vizier op Hoefkens'

KRC Genk besloot maandag om afscheid te nemen van Thorsten Fink. Sindsdien wordt er uiteraard druk ...

582
582

Meer sportnieuws