‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

871
‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen het EK 2024 met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. In de eerste wedstrijd tegen Slovenië had Lukaku drie doelpogingen (1,16 expected goal) en twee afgekeurde doelpunten.

Tegen Roemenië was Lukaku opnieuw sterk, met vijf doelpogingen (0,72 expected goal) en wederom een afgekeurd doelpunt wegens millimeters buitenspel.

Lukaku’s statistieken na twee wedstrijden zijn zorgwekkend: acht doelpogingen, 1,88 expected goals, maar geen doelpunten. Hiermee is hij de minst efficiënte spits van het toernooi, voor andere grote namen zoals Mitrović, Havertz, Griezmann en Depay in dezelfde lijst.

LEES OOK: ‘Lukaku krijgt plots oude bekende als nieuwe Fener-coach’

Slowakije: 1,16 expected goal en 2 afgekeurde doelpunten

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen hun eerste EK-wedstrijd tegen Slovenië met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. 'Big Rom' had drie doelpogingen in de eerste helft, waarvan hij geen enkele benutte. Hij had een expected goal-waarde van 1,16.

Tot overmaat van ramp werden twee doelpunten door de VAR afgekeurd: één wegens buitenspel en één door handspel van Loïs Openda. Bondscoach Domenico Tedesco voelde na de wedstrijd echter niet de behoefte om met de Belgische recordtopschutter in gesprek te gaan.

“Ik hoef hem niet te vertellen hoe hij moet scoren. Als hij mij nodig heeft, ben ik er, maar hij heeft zijn kwaliteiten al vaak genoeg bewezen. Bovendien scoorde hij vanavond alsnog twee keer,” aldus Tedesco.

Ondanks dat Lukaku pech had, biedt het EK 2024 nog volop kansen om zijn missers goed te maken. Tegen Roemenië was hij vastberaden om te laten zien wat hij kan.

Roemenië: 0,72 expected goal en 1 afgekeurd doelpunt

In de wedstrijd tegen Roemenië was Romelu Lukaku een van de uitblinkers voor de Rode Duivels. Met vijf doelpogingen en een expected goal-waarde van 0,72 had hij een aanzienlijke impact, maar het geluk zat hem wederom niet mee in de afwerking.

Opnieuw werd een doelpunt afgekeurd, dit keer wegens nipt buitenspel. “Meetkunde op de millimeter, dit heeft niets met voetbal te maken,” foeterde Jan Mulder bij Deviltime.

Het is opmerkelijk dat Lukaku nu al drie afgekeurde doelpunten heeft in dit EK, iets wat nog nooit eerder is voorgekomen.

“Het is ongelooflijk,” stelde Jan Vertonghen vast. “Hij heeft gewoon geen enkel geluk gehad in dit toernooi. Maar hij bewaart zijn doelpunten voor later.” Ook Kevin De Bruyne maakte zich geen zorgen over deze vervelende statistiek voor Lukaku.

“We creëren de kansen en Lukaku staat telkens op de juiste plaats. Ik zie geen gefrustreerde Romelu.” Arthur Theate vond het afgekeurde doelpunt van Lukaku moeilijk te accepteren, vooral omdat het misschien slechts één centimeter buitenspel was.

Forensisch onderzoek

Ook vanuit het buitenland kwam er stevige kritiek op het gedetailleerde en overdreven meetwerk van de VAR. Op de set van de zender ITV verdedigde voormalig international Ian Wright 'Big Rom' tegen een regel die hij niet accepteert.

“Als aanvaller kan ik dit soort buitenspel nooit accepteren,” legde hij live uit. Hij stelde dat het onbegrijpelijk is dat als een verdediger en een aanvaller op dezelfde lijn staan, en je praat over millimeters, de aanvaller in het nadeel is.

Tottenham-coach Ange Postecoglou, die ook aanwezig was op de set, was het eens met de voormalige spits: “Laat me niet beginnen! Mijn frustratie is dat we voetbal tot op de millimeter in forensisch onderzoek hebben omgezet. Ik denk dat als dat doelpunt zonder buitenspeltechnologie was gescoord, niemand iets zou hebben gezegd.”

Lukaku op het EK 2024: 8 doelpogingen, 1,88 expected goals, 0 doelpunten

Het blijft echter een feit dat Romelu Lukaku naast zijn drie afgekeurde doelpunten ook verschillende grote kansen heeft gemist op dit EK 2024. Hij ondernam 8 doelpogingen, goed voor een expected goal-waarde van 1,88.

Toch heeft hij nog geen enkel doelpunt gescoord, wat hem statistisch gezien de minst efficiënte spits van het toernooi maakt als we de expected goals afwegen tegen de daadwerkelijke doelpunten.

De top-tien minst efficiënte spitsen bevat ook andere grote namen zoals Aleksandar Mitrović (Servië, 1,39 expected goal), Kai Havertz (Duitsland, -1,03 expected goal), Antoine Griezmann (Frankrijk, -0,89 expected goal) en Memphis Depay (Nederland, 0,78 expected goal).

Lukaku werd voor dit EK getipt als mogelijke topscorer, maar dan zal hij dringend een (geldig) doelpunt moeten maken.

Lukaku is aan het groeien: “Hij speelt gewoon goed”

Romelu Lukaku kende ook heel wat pech in de afwerking, en hij ziet de kritiek als een brandstof om er nog harder tegenaan te gaan. Zo speelde hij tegen Roemenië een heel sterke wedstrijd, beter dan tegen Slowakije.

“Romelu is heel aanwezig, creëert nog altijd heel veel kansen”, stelde Olivier Deschacht vast bij Sporza.

“Oké, hij mist er misschien ook wel een paar. Maar je ziet dat hij aan het groeien is. Hij stond ook 2 keer geen meter buitenspel of zo. Dat zijn luie spitsen die dat doen. Spitsen die staan te dromen. Het ging om millimeters.” 

Franky Van der Elst nam het ook op voor Lukaku, die bovendien een belangrijke assist afleverde voor de 1-0 van Youri Tielemans. “Mensen gaan dat misschien raar vinden, maar hij speelt gewoon goed. De nieuwe technologie is hem niet gunstig gezind. Voor hetzelfde geld was het twee keer geen buitenspel”, zei Van der Elst in Het Nieuwsblad.

“Hij sjot ze wel tegen de netten, hè. En hij was ook een goed aanspeelpunt. Die assist op Tielemans lijkt misschien simpel, maar dat is niet zomaar een passje geven.”

Zal Lukaku nog scoren op het EK 2024?

Meest recent

Leko met handen in het haar: Club vreest rampscenario

Club Brugge krijgt weinig tijd om na te genieten van de Champions League-zege tegen PSV, want zondag ...

17
17
‘Do or die’ voor Compper? Antwerp-coach slaat terug

Marvin Compper wordt al een tijdje genoemd bij een ontslag bij Royal Antwerp FC. De resultaten op de ...

10
10
Sam Kerkhofs en Stijn Stijnen lijnrecht tegenover elkaar

Komende speeldag staat een interessante affiche op het programma in de Challenger Pro League. ...

15
15
De Winter-situatie escaleert: Van Bommel verliest pedalen

De situatie van Koni De Winter bij de Rode Duivels staat plots op ontploffen. Mark van Bommel dropte ...

41
41
Van Bommel onthult: Genk en Club-talenten nét niet

Mark van Bommel heeft de selectie van de Rode Duivels bekendgemaakt voor komende interlandperiode. ...

134
134
Uitblinker Koffi legt opvallende actie na Celta-Union uit

Union SG stuntte door met 1-2 te winnen op het veld van Celta de Vigo. De Brusselaars zagen op ...

21
21
Van Gucht oog in oog met vijand: "Moet fouten erkennen"

Ruben Van Gucht heeft er een bijzondere week opzitten. De presentator nam voor het eerst plaats aan ...

26
26
Kongolo deelt opmerkelijk verhaal over eerste selectie

Mark van Bommel heeft vrijdag toch voor een grote verrassing gezorgd bij het bekendmaken van zijn ...

57
57
Bondscoach Portugal spreekt na afscheid Ronaldo, Forbs juicht

Portugal verzekerde zich in oktober al van kwalificatie voor de kwartfinales van de Nations League, ...

87
87
Assistent komt met hoopgevende update over Kompany

De voorbije weken moest Bayern München het zien te stellen zonder Vincent Kompany. Onze ...

12
12
Jonge Duivels met Fofana, Vermeeren verrassende afwezige

Naast de Rode Duivels komen in de nakende interlandbreak ook de Jonge Duivels in actie. Zij wisten ...

51
51
Van Bommel sluit deur helemaal voor Duivel: "Zijn beslissing"

Mark van Bommel heeft vrijdag zijn selectie vrijgegeven voor het tweeluik tegen Turkije en ...

324
324
Van Bommel verrast: debuut voor Genkie én Cuypers

Vrijdagmiddag heeft Mark van Bommel in het nationaal trainingscentrum in Tubeke zijn selectie ...

203
203
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht geweigerd, Club vindt diamant'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

161
161
Zaak Eddy Snelders: beslissing rechtbank slaat in als bom

Na ruim zeven maanden achter de tralies staat Eddy Snelders (67) opnieuw voor een ingrijpende ...

176
176
De Roeck legt keuze uit: meteen straffe taal bij STVV

Jonas De Roeck is de nieuwe hoofdtrainer van STVV. De T1 gaat opnieuw aan de slag bij de Kanaries en ...

81
81
Update over Kompany: wanneer terugkeer bij Bayern?

Vincent Kompany is momenteel herstellende van een hersenvliesontsteking. De Belgische oefenmeester ...

49
49
Vlak voor selectie Van Bommel: Rode Duivel afgemaakt

Vanmiddag om 12u zal bondscoach Mark van Bommel de selectie van de Rode Duivels bekendmaken. De ...

126
126
Groot KAA Gent-probleem blootgelegd op KuPS

KAA Gent was uitstekend aan het seizoen begonnen, maar afgelopen speeldag ging het voor een eerste ...

86
86
STVV pakt uit met nieuwe hoofdtrainer

Sint-Truiden VV was vorig seizoen de revelatie in de Jupiler Pro League, maar het loopt dit seizoen ...

68
68
'Napoli neemt beslissing na aanvaring De Bruyne'

Het blijft maar rommelen bij Napoli. De resultaten vallen dit seizoen tegen en deze week liep het in ...

137
137
Extra CL-ticket voor België? Straffe week verandert veel

Het is een uitstekende week geworden voor de Belgische clubs in Europa. De vijf teams die ons land ...

298
298
'Van Bommel schrikt: spoeling plots heel dun'

Om 12u maakt Mark van Bommel zijn tweede selectie bekend als bondscoach van de Rode Duivels. Die ...

66
66
Sikan velt oordeel over pijnpunt bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft een mooie Europese avond afgewerkt. De Brusselaars waren heer en meester tegen ...

215
215
Union SG raast door: "Lukte geen enkele Belgische club"

Union SG bezorgde België weer gouden punten in Europa. De Brusselaars wonnen zeer knap met 1-2 ...

130
130

Meer sportnieuws