‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

door
‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen het EK 2024 met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. In de eerste wedstrijd tegen Slovenië had Lukaku drie doelpogingen (1,16 expected goal) en twee afgekeurde doelpunten.

Tegen Roemenië was Lukaku opnieuw sterk, met vijf doelpogingen (0,72 expected goal) en wederom een afgekeurd doelpunt wegens millimeters buitenspel.

Lukaku’s statistieken na twee wedstrijden zijn zorgwekkend: acht doelpogingen, 1,88 expected goals, maar geen doelpunten. Hiermee is hij de minst efficiënte spits van het toernooi, voor andere grote namen zoals Mitrović, Havertz, Griezmann en Depay in dezelfde lijst.

LEES OOK: Rentree in mineur: Juventus verpest grote comeback Lukaku

Slowakije: 1,16 expected goal en 2 afgekeurde doelpunten

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen hun eerste EK-wedstrijd tegen Slovenië met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. 'Big Rom' had drie doelpogingen in de eerste helft, waarvan hij geen enkele benutteHij had een expected goal-waarde van 1,16.

Tot overmaat van ramp werden twee doelpunten door de VAR afgekeurd: één wegens buitenspel en één door handspel van Loïs Openda. Bondscoach Domenico Tedesco voelde na de wedstrijd echter niet de behoefte om met de Belgische recordtopschutter in gesprek te gaan.

“Ik hoef hem niet te vertellen hoe hij moet scoren. Als hij mij nodig heeft, ben ik er, maar hij heeft zijn kwaliteiten al vaak genoeg bewezen. Bovendien scoorde hij vanavond alsnog twee keer,” aldus Tedesco.

Ondanks dat Lukaku pech had, biedt het EK 2024 nog volop kansen om zijn missers goed te maken. Tegen Roemenië was hij vastberaden om te laten zien wat hij kan.

Roemenië: 0,72 expected goal en 1 afgekeurd doelpunt

In de wedstrijd tegen Roemenië was Romelu Lukaku een van de uitblinkers voor de Rode Duivels. Met vijf doelpogingen en een expected goal-waarde van 0,72 had hij een aanzienlijke impact, maar het geluk zat hem wederom niet mee in de afwerking.

Opnieuw werd een doelpunt afgekeurd, dit keer wegens nipt buitenspel. “Meetkunde op de millimeter, dit heeft niets met voetbal te maken,” foeterde Jan Mulder bij Deviltime.

Het is opmerkelijk dat Lukaku nu al drie afgekeurde doelpunten heeft in dit EK, iets wat nog nooit eerder is voorgekomen.

“Het is ongelooflijk,” stelde Jan Vertonghen vast. “Hij heeft gewoon geen enkel geluk gehad in dit toernooi. Maar hij bewaart zijn doelpunten voor later.” Ook Kevin De Bruyne maakte zich geen zorgen over deze vervelende statistiek voor Lukaku.

“We creëren de kansen en Lukaku staat telkens op de juiste plaats. Ik zie geen gefrustreerde Romelu.” Arthur Theate vond het afgekeurde doelpunt van Lukaku moeilijk te accepteren, vooral omdat het misschien slechts één centimeter buitenspel was.

Forensisch onderzoek

Ook vanuit het buitenland kwam er stevige kritiek op het gedetailleerde en overdreven meetwerk van de VAR. Op de set van de zender ITV verdedigde voormalig international Ian Wright 'Big Rom' tegen een regel die hij niet accepteert.

“Als aanvaller kan ik dit soort buitenspel nooit accepteren,” legde hij live uit. Hij stelde dat het onbegrijpelijk is dat als een verdediger en een aanvaller op dezelfde lijn staan, en je praat over millimeters, de aanvaller in het nadeel is.

Tottenham-coach Ange Postecoglou, die ook aanwezig was op de set, was het eens met de voormalige spits: “Laat me niet beginnen! Mijn frustratie is dat we voetbal tot op de millimeter in forensisch onderzoek hebben omgezet. Ik denk dat als dat doelpunt zonder buitenspeltechnologie was gescoord, niemand iets zou hebben gezegd.”

Lukaku op het EK 2024: 8 doelpogingen, 1,88 expected goals, 0 doelpunten

Het blijft echter een feit dat Romelu Lukaku naast zijn drie afgekeurde doelpunten ook verschillende grote kansen heeft gemist op dit EK 2024. Hij ondernam 8 doelpogingen, goed voor een expected goal-waarde van 1,88.

Toch heeft hij nog geen enkel doelpunt gescoord, wat hem statistisch gezien de minst efficiënte spits van het toernooi maakt als we de expected goals afwegen tegen de daadwerkelijke doelpunten.

De top-tien minst efficiënte spitsen bevat ook andere grote namen zoals Aleksandar Mitrović (Servië, 1,39 expected goal), Kai Havertz (Duitsland, -1,03 expected goal), Antoine Griezmann (Frankrijk, -0,89 expected goal) en Memphis Depay (Nederland, 0,78 expected goal).

Lukaku werd voor dit EK getipt als mogelijke topscorer, maar dan zal hij dringend een (geldig) doelpunt moeten maken.

Lukaku is aan het groeien: “Hij speelt gewoon goed”

Romelu Lukaku kende ook heel wat pech in de afwerking, en hij ziet de kritiek als een brandstof om er nog harder tegenaan te gaan. Zo speelde hij tegen Roemenië een heel sterke wedstrijd, beter dan tegen Slowakije.

“Romelu is heel aanwezig, creëert nog altijd heel veel kansen”, stelde Olivier Deschacht vast bij Sporza.

“Oké, hij mist er misschien ook wel een paar. Maar je ziet dat hij aan het groeien is. Hij stond ook 2 keer geen meter buitenspel of zo. Dat zijn luie spitsen die dat doen. Spitsen die staan te dromen. Het ging om millimeters.” 

Franky Van der Elst nam het ook op voor Lukaku, die bovendien een belangrijke assist afleverde voor de 1-0 van Youri Tielemans. “Mensen gaan dat misschien raar vinden, maar hij speelt gewoon goed. De nieuwe technologie is hem niet gunstig gezind. Voor hetzelfde geld was het twee keer geen buitenspel”, zei Van der Elst in Het Nieuwsblad.

“Hij sjot ze wel tegen de netten, hè. En hij was ook een goed aanspeelpunt. Die assist op Tielemans lijkt misschien simpel, maar dat is niet zomaar een passje geven.”

Zal Lukaku nog scoren op het EK 2024?

Meest recent

'Malaise Anderlecht deint uit: ontslag Hasi op tafel'

De tweede seizoenshelft is nog maar net goed op weg, of er hangt alweer een crisis in de lucht bij ...

44
44
Westerlo baalt na late gelijkmaker: "Moeten het binnenhalen"

De afsluiter van de 22ste speeldag in de Jupiler Pro League kreeg zondagavond geen winnaar. KV ...

15
15
'Bizarre wending rond Marc Brys bij Kameroen'

Kameroen schopte het op de voorbije Africa Cup tot de kwartfinales, waarin ze echter uitgeschakeld ...

92
92
Vanderbiest bevestigt: "Zijn laatste match voor Mechelen"

KV Mechelen is zondagavond niet verder geraakt dan een gelijkspel tegen Westerlo, waarmee het een ...

121
121
De Winter scoort, maar Milan verliest terrein in titelstrijd

AC Milan heeft zondag geen goede zaak gedaan in de strijd om de titel. Het slaagde er immers niet in ...

12
12
Hasi viseert drie spelers na dramatische prestatie

In november leek Anderlecht zich nog te ontpoppen tot titelkandidaat na zeges in de toppers tegen ...

348
348
Knaltransfer Carrasco: "Hij is een uitstekende speler"

Yannick Carrasco is intussen 2,5 jaar aan de slag in Saudi-Arabië, waar Al-Shabab in de zomer ...

69
69
Hazard begrijpt fans: "Niet genoeg wat we laten zien"

Anderlecht beleefde zondag alweer een pijnlijke avond in de competitie. Het bleef in eigen stadion ...

107
107
'Nieuwe wending: na basisplaats vertrek bij Anderlecht'

Anderlecht liet zondagavond pijnlijke punten liggen tegen rode lantaarn Dender. Besnik Hasi kon in ...

300
300
Geen goede zaak voor PO1: Mechelen redt pas op valreep punt

De strijd om de top zes is weer een beetje spannender geworden. KV Mechelen liet de concurrentie ...

67
67
Hoogspanning Anderlecht: spelers op matje, ontslag Hasi gevraagd

De motor van RSC Anderlecht blijft voorlopig sputteren in de Jupiler Pro League. Zondagavond raakte ...

654
654
Nieuwe klap Anderlecht: rode lantaarn pakt gouden punt

RSC Anderlecht heeft zondagavond opnieuw averij opgelopen in de Jupiler Pro League. Paars-Wit kon ...

234
234
Rentree in mineur: Juventus verpest grote comeback Lukaku

Romelu Lukaku heeft zijn eerste speelminuten van het seizoen gemaakt. Na maanden revalideren maakte ...

55
55
‘Vermeeren schrikt zich rot: OM maakt schokbeslissing’

Marseille wil z’n middenveld komende zomer compleet hertekenen. En dat nieuws komt als een ...

508
508
Sensatie! United reanimeert titelstrijd met zege op Arsenal

Zelf kampioen worden zit er allicht niet meer in, maar Manchester United drukt wel zijn stempel op ...

94
94
Na turbulent jaar staat Antwerp-fan Tom Waes voor zware test

Tom Waes zal ongetwijfeld blij zijn dat we in een nieuw jaar zitten. 2025 was turbulent voor het ...

25
25
Anderlecht uitgefloten aan rust: 'opvolger Hasi' al genoemd

Na de recente 1 op 9 wou RSC Anderlecht zo snel mogelijk aanknopen met een overwinning in de Jupiler ...

539
539
Straffe beelden: Stromae zet Lotto Park in vuur en vlam

RSC Anderlecht heeft op sportief vlak allerminst een succesvolle periode achter de rug. Maar qua ...

54
54
Barça leider na pareltje Yamal, extra ademruimte Van Persie

FC Barcelona heeft de macht terug gegrepen in de Spaanse Primera Division. De Catalanen wonnen met ...

24
24
'Club Brugge all-in: tweede duurste aanwinst uit clubgeschiedenis'

Met Félix Lemaréchal heeft Club Brugge zijn eerste aanwinst van de mercato ...

972
972
SK Beveren wint na tumult in slotfase, Vanderhaeghe baalt

SK Beveren blijft door de competitie razen in de Challenger Pro League. Op de Freethiel boekte de ...

178
178
Onwaarschijnlijk: Racing Genk faalt na knotsgekke slotfase

Racing Genk blijft krasselen in de eigen competitie. De Limburgers leken lange tijd op weg naar een ...

370
370
Anderlecht-Dender: Hasi verbaast met debutant in basiself

RSC Anderlecht liet de voorbije matchen dure steken vallen in de Jupiler Pro League en bleef tijdens ...

141
141
Cruciale zeges Chelsea en Villa, CDK wéér van belang

Charles De Ketelaere is goed aan het nieuwe kalenderjaar begonnen in de Serie A. Zondag was de Rode ...

26
26
"Héél slecht" - Janssen houdt zich niet in na 0 op 6

De goede sfeer na de opflakkering vlak voor nieuwjaar, is inmiddels weer gaan liggen bij Antwerp FC. ...

228
228

Meer sportnieuws