‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

door
‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen het EK 2024 met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. In de eerste wedstrijd tegen Slovenië had Lukaku drie doelpogingen (1,16 expected goal) en twee afgekeurde doelpunten.

Tegen Roemenië was Lukaku opnieuw sterk, met vijf doelpogingen (0,72 expected goal) en wederom een afgekeurd doelpunt wegens millimeters buitenspel.

Lukaku’s statistieken na twee wedstrijden zijn zorgwekkend: acht doelpogingen, 1,88 expected goals, maar geen doelpunten. Hiermee is hij de minst efficiënte spits van het toernooi, voor andere grote namen zoals Mitrović, Havertz, Griezmann en Depay in dezelfde lijst.

LEES OOK: Genadeloze Garcia: twee vaste Duivels geschrapt voor WK?

Slowakije: 1,16 expected goal en 2 afgekeurde doelpunten

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen hun eerste EK-wedstrijd tegen Slovenië met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. 'Big Rom' had drie doelpogingen in de eerste helft, waarvan hij geen enkele benutteHij had een expected goal-waarde van 1,16.

Tot overmaat van ramp werden twee doelpunten door de VAR afgekeurd: één wegens buitenspel en één door handspel van Loïs Openda. Bondscoach Domenico Tedesco voelde na de wedstrijd echter niet de behoefte om met de Belgische recordtopschutter in gesprek te gaan.

“Ik hoef hem niet te vertellen hoe hij moet scoren. Als hij mij nodig heeft, ben ik er, maar hij heeft zijn kwaliteiten al vaak genoeg bewezen. Bovendien scoorde hij vanavond alsnog twee keer,” aldus Tedesco.

Ondanks dat Lukaku pech had, biedt het EK 2024 nog volop kansen om zijn missers goed te maken. Tegen Roemenië was hij vastberaden om te laten zien wat hij kan.

Roemenië: 0,72 expected goal en 1 afgekeurd doelpunt

In de wedstrijd tegen Roemenië was Romelu Lukaku een van de uitblinkers voor de Rode Duivels. Met vijf doelpogingen en een expected goal-waarde van 0,72 had hij een aanzienlijke impact, maar het geluk zat hem wederom niet mee in de afwerking.

Opnieuw werd een doelpunt afgekeurd, dit keer wegens nipt buitenspel. “Meetkunde op de millimeter, dit heeft niets met voetbal te maken,” foeterde Jan Mulder bij Deviltime.

Het is opmerkelijk dat Lukaku nu al drie afgekeurde doelpunten heeft in dit EK, iets wat nog nooit eerder is voorgekomen.

“Het is ongelooflijk,” stelde Jan Vertonghen vast. “Hij heeft gewoon geen enkel geluk gehad in dit toernooi. Maar hij bewaart zijn doelpunten voor later.” Ook Kevin De Bruyne maakte zich geen zorgen over deze vervelende statistiek voor Lukaku.

“We creëren de kansen en Lukaku staat telkens op de juiste plaats. Ik zie geen gefrustreerde Romelu.” Arthur Theate vond het afgekeurde doelpunt van Lukaku moeilijk te accepteren, vooral omdat het misschien slechts één centimeter buitenspel was.

Forensisch onderzoek

Ook vanuit het buitenland kwam er stevige kritiek op het gedetailleerde en overdreven meetwerk van de VAR. Op de set van de zender ITV verdedigde voormalig international Ian Wright 'Big Rom' tegen een regel die hij niet accepteert.

“Als aanvaller kan ik dit soort buitenspel nooit accepteren,” legde hij live uit. Hij stelde dat het onbegrijpelijk is dat als een verdediger en een aanvaller op dezelfde lijn staan, en je praat over millimeters, de aanvaller in het nadeel is.

Tottenham-coach Ange Postecoglou, die ook aanwezig was op de set, was het eens met de voormalige spits: “Laat me niet beginnen! Mijn frustratie is dat we voetbal tot op de millimeter in forensisch onderzoek hebben omgezet. Ik denk dat als dat doelpunt zonder buitenspeltechnologie was gescoord, niemand iets zou hebben gezegd.”

Lukaku op het EK 2024: 8 doelpogingen, 1,88 expected goals, 0 doelpunten

Het blijft echter een feit dat Romelu Lukaku naast zijn drie afgekeurde doelpunten ook verschillende grote kansen heeft gemist op dit EK 2024. Hij ondernam 8 doelpogingen, goed voor een expected goal-waarde van 1,88.

Toch heeft hij nog geen enkel doelpunt gescoord, wat hem statistisch gezien de minst efficiënte spits van het toernooi maakt als we de expected goals afwegen tegen de daadwerkelijke doelpunten.

De top-tien minst efficiënte spitsen bevat ook andere grote namen zoals Aleksandar Mitrović (Servië, 1,39 expected goal), Kai Havertz (Duitsland, -1,03 expected goal), Antoine Griezmann (Frankrijk, -0,89 expected goal) en Memphis Depay (Nederland, 0,78 expected goal).

Lukaku werd voor dit EK getipt als mogelijke topscorer, maar dan zal hij dringend een (geldig) doelpunt moeten maken.

Lukaku is aan het groeien: “Hij speelt gewoon goed”

Romelu Lukaku kende ook heel wat pech in de afwerking, en hij ziet de kritiek als een brandstof om er nog harder tegenaan te gaan. Zo speelde hij tegen Roemenië een heel sterke wedstrijd, beter dan tegen Slowakije.

“Romelu is heel aanwezig, creëert nog altijd heel veel kansen”, stelde Olivier Deschacht vast bij Sporza.

“Oké, hij mist er misschien ook wel een paar. Maar je ziet dat hij aan het groeien is. Hij stond ook 2 keer geen meter buitenspel of zo. Dat zijn luie spitsen die dat doen. Spitsen die staan te dromen. Het ging om millimeters.” 

Franky Van der Elst nam het ook op voor Lukaku, die bovendien een belangrijke assist afleverde voor de 1-0 van Youri Tielemans. “Mensen gaan dat misschien raar vinden, maar hij speelt gewoon goed. De nieuwe technologie is hem niet gunstig gezind. Voor hetzelfde geld was het twee keer geen buitenspel”, zei Van der Elst in Het Nieuwsblad.

“Hij sjot ze wel tegen de netten, hè. En hij was ook een goed aanspeelpunt. Die assist op Tielemans lijkt misschien simpel, maar dat is niet zomaar een passje geven.”

Zal Lukaku nog scoren op het EK 2024?

Meest recent

'Anderlecht dumpt flops: Taravel op vingers getikt'

Dankzij een gevleide zes op zes ligt de derde plaats plots opnieuw binnen handbereik voor RSC ...

57
57
Amateurvoetbal op stelten: Antwerp-pion zaait titelchaos

Met nog één speeldag voor de boeg blijft het razend spannend in verschillende ...

118
118
KAA Gent en De Mil slikken opdoffer voor Union

KAA Gent neemt het komende speeldag van de Play-Offs op tegen leider Union SG. De Buffalo’s ...

79
79
‘Ophef in Nederland: bliksemvertrek Sterling bij Feyenoord’

Raheem Sterling werd met toeters en bellen binnengehaald bij Feyenoord. De Engelse international ...

44
44
Heftig nieuws: speler Deense topclub in coma na steekpartij

Heftig nieuws uit Denemarken: 19-jarige middenvelder Alamara Djabi werd even in een kunstmatige coma ...

0
0
Cornelis verrast over toekomst: snel weer in België?

Hans Cornelis werd ontslagen bij Sporting Charleroi. De hoofdtrainer blijft echter niet bij de ...

48
48
‘Belgische clubs strijden om Europese sensatie’

De zomermercato komt stilletjes dichterbij en de clubs kijken achter de schermen al vooruit. ...

91
91
‘Lukaku krijgt monsterboete, nieuwe uitdaging nakend’

De soap rond Romelu Lukaku en Napoli blijft voortduren. De laatste update was dat Big Rom weer naar ...

189
189
‘Succesformule Union: weer kassa voor twee goudhaantjes'

Union SG deed afgelopen speeldag een uitstekend zaak in de Champions Play-Offs. De Brusselse club ...

55
55
Kompany legt opvallende aanbiedingen naast zich neer

Vincent Kompany is hot in Duitsland én wereldwijd. De Belgische oefenmeester is Europa aan ...

66
66
Genadeloze Garcia: twee vaste Duivels geschrapt voor WK?

Het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada staat voor de deur. Wie selecteert bondscoach Rudi ...

531
531
Leko hakt knoop door over Vanaken: basis tegen KVM?

Hans Vanaken moest afgelopen speeldag op de bank beginnen in de topper tegen Union SG. De ...

173
173
Cornelis maakt korte metten met Frutos na ontslag

Hans Cornelis werd de laan uitgestuurd bij Sporting Charleroi na een desastreuze reeks in de Jupiler ...

244
244
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht verbaast, Antwerp kijkt in JPL’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

308
308
Zoon van Klinsmann breekt nek na horrorblessure

In Italië maakte Jonathan Klinsmann, zoon van Duitse legende Jürgen Klinsmann, een ...

42
42
Wit WK-konijn Garcia afgeschoten: “Ik zou het apart vinden”

Het WK sluipt dichterbij en de discussies over wie de selectie zal halen worden al opgelaaid. Ook de ...

139
139
Drama voor KAS Eupen-speler: gevangenisstraf in Denemarken

KAS Eupen-speler Yoram Zague heeft een hard verdict te horen gekregen. Het jeugdproduct van PSG ...

54
54
DAZN komt met groot nieuw over Belgisch voetbal: tot 2027

De soap tussen DAZN en de Pro League blijft de gemoederen bezighouden. Er was veel onduidelijkheid ...

550
550
Anderlecht zet streep door opmerkelijke samenwerking

RSC Anderlecht heeft veel partners en werkt ook met verschillende scholen samen om de jeugdwerking ...

163
163
Oorlog in Challenger Pro League: “Schandalig en debiel”

De Challenger Pro League is afgelopen, of niet? Door de U23-regel die vanaf volgend seizoen wordt ...

281
281
Publiekslieveling weg: loodzware transferopdracht Genk

KRC Genk wist afgelopen weekend de macht te heroveren in de Europe Play-Offs door met 1-2 te gaan ...

381
381
Bayern zonder Kompany: Anderlecht-bekende neemt over

Zondag werd de landstitel binnen gehaald, maar voor Bayern München is er momenteel geen tijd om ...

276
276
Dikke tranen bij Club Nxt: aanvoerder met klasse-gebaar

De U19 van Club Brugge is er dan toch niet in geslaagd de prestigieuze Youth League te winnen. In de ...

196
196
Relletje voorbij? Lukaku maakt één grote fout bij Napoli

De plooien tussen SSC Napoli en Romelu Lukaku lijken weer grotendeels gladgestreken. De aanvaller ...

104
104
'STVV machteloos: steunpilaar richting topcompetitie'

De resultaten van de laatste weken zijn weliswaar minder, maar STVV kan nu al terugblikken op een ...

75
75

Meer sportnieuws