‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

door
‘Sterspeler’ Rode Duivels ontspoort op EK

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen het EK 2024 met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. In de eerste wedstrijd tegen Slovenië had Lukaku drie doelpogingen (1,16 expected goal) en twee afgekeurde doelpunten.

Tegen Roemenië was Lukaku opnieuw sterk, met vijf doelpogingen (0,72 expected goal) en wederom een afgekeurd doelpunt wegens millimeters buitenspel.

Lukaku’s statistieken na twee wedstrijden zijn zorgwekkend: acht doelpogingen, 1,88 expected goals, maar geen doelpunten. Hiermee is hij de minst efficiënte spits van het toernooi, voor andere grote namen zoals Mitrović, Havertz, Griezmann en Depay in dezelfde lijst.

LEES OOK: De Bruyne is back: Italië gaat volledig los op Rode Duivel

Slowakije: 1,16 expected goal en 2 afgekeurde doelpunten

Romelu Lukaku en de Rode Duivels begonnen hun eerste EK-wedstrijd tegen Slovenië met hoge verwachtingen, maar het liep anders dan gepland. 'Big Rom' had drie doelpogingen in de eerste helft, waarvan hij geen enkele benutteHij had een expected goal-waarde van 1,16.

Tot overmaat van ramp werden twee doelpunten door de VAR afgekeurd: één wegens buitenspel en één door handspel van Loïs Openda. Bondscoach Domenico Tedesco voelde na de wedstrijd echter niet de behoefte om met de Belgische recordtopschutter in gesprek te gaan.

“Ik hoef hem niet te vertellen hoe hij moet scoren. Als hij mij nodig heeft, ben ik er, maar hij heeft zijn kwaliteiten al vaak genoeg bewezen. Bovendien scoorde hij vanavond alsnog twee keer,” aldus Tedesco.

Ondanks dat Lukaku pech had, biedt het EK 2024 nog volop kansen om zijn missers goed te maken. Tegen Roemenië was hij vastberaden om te laten zien wat hij kan.

Roemenië: 0,72 expected goal en 1 afgekeurd doelpunt

In de wedstrijd tegen Roemenië was Romelu Lukaku een van de uitblinkers voor de Rode Duivels. Met vijf doelpogingen en een expected goal-waarde van 0,72 had hij een aanzienlijke impact, maar het geluk zat hem wederom niet mee in de afwerking.

Opnieuw werd een doelpunt afgekeurd, dit keer wegens nipt buitenspel. “Meetkunde op de millimeter, dit heeft niets met voetbal te maken,” foeterde Jan Mulder bij Deviltime.

Het is opmerkelijk dat Lukaku nu al drie afgekeurde doelpunten heeft in dit EK, iets wat nog nooit eerder is voorgekomen.

“Het is ongelooflijk,” stelde Jan Vertonghen vast. “Hij heeft gewoon geen enkel geluk gehad in dit toernooi. Maar hij bewaart zijn doelpunten voor later.” Ook Kevin De Bruyne maakte zich geen zorgen over deze vervelende statistiek voor Lukaku.

“We creëren de kansen en Lukaku staat telkens op de juiste plaats. Ik zie geen gefrustreerde Romelu.” Arthur Theate vond het afgekeurde doelpunt van Lukaku moeilijk te accepteren, vooral omdat het misschien slechts één centimeter buitenspel was.

Forensisch onderzoek

Ook vanuit het buitenland kwam er stevige kritiek op het gedetailleerde en overdreven meetwerk van de VAR. Op de set van de zender ITV verdedigde voormalig international Ian Wright 'Big Rom' tegen een regel die hij niet accepteert.

“Als aanvaller kan ik dit soort buitenspel nooit accepteren,” legde hij live uit. Hij stelde dat het onbegrijpelijk is dat als een verdediger en een aanvaller op dezelfde lijn staan, en je praat over millimeters, de aanvaller in het nadeel is.

Tottenham-coach Ange Postecoglou, die ook aanwezig was op de set, was het eens met de voormalige spits: “Laat me niet beginnen! Mijn frustratie is dat we voetbal tot op de millimeter in forensisch onderzoek hebben omgezet. Ik denk dat als dat doelpunt zonder buitenspeltechnologie was gescoord, niemand iets zou hebben gezegd.”

Lukaku op het EK 2024: 8 doelpogingen, 1,88 expected goals, 0 doelpunten

Het blijft echter een feit dat Romelu Lukaku naast zijn drie afgekeurde doelpunten ook verschillende grote kansen heeft gemist op dit EK 2024. Hij ondernam 8 doelpogingen, goed voor een expected goal-waarde van 1,88.

Toch heeft hij nog geen enkel doelpunt gescoord, wat hem statistisch gezien de minst efficiënte spits van het toernooi maakt als we de expected goals afwegen tegen de daadwerkelijke doelpunten.

De top-tien minst efficiënte spitsen bevat ook andere grote namen zoals Aleksandar Mitrović (Servië, 1,39 expected goal), Kai Havertz (Duitsland, -1,03 expected goal), Antoine Griezmann (Frankrijk, -0,89 expected goal) en Memphis Depay (Nederland, 0,78 expected goal).

Lukaku werd voor dit EK getipt als mogelijke topscorer, maar dan zal hij dringend een (geldig) doelpunt moeten maken.

Lukaku is aan het groeien: “Hij speelt gewoon goed”

Romelu Lukaku kende ook heel wat pech in de afwerking, en hij ziet de kritiek als een brandstof om er nog harder tegenaan te gaan. Zo speelde hij tegen Roemenië een heel sterke wedstrijd, beter dan tegen Slowakije.

“Romelu is heel aanwezig, creëert nog altijd heel veel kansen”, stelde Olivier Deschacht vast bij Sporza.

“Oké, hij mist er misschien ook wel een paar. Maar je ziet dat hij aan het groeien is. Hij stond ook 2 keer geen meter buitenspel of zo. Dat zijn luie spitsen die dat doen. Spitsen die staan te dromen. Het ging om millimeters.” 

Franky Van der Elst nam het ook op voor Lukaku, die bovendien een belangrijke assist afleverde voor de 1-0 van Youri Tielemans. “Mensen gaan dat misschien raar vinden, maar hij speelt gewoon goed. De nieuwe technologie is hem niet gunstig gezind. Voor hetzelfde geld was het twee keer geen buitenspel”, zei Van der Elst in Het Nieuwsblad.

“Hij sjot ze wel tegen de netten, hè. En hij was ook een goed aanspeelpunt. Die assist op Tielemans lijkt misschien simpel, maar dat is niet zomaar een passje geven.”

Zal Lukaku nog scoren op het EK 2024?

Meest recent

Van hemel naar hel: Matte Smets beleeft Europees drama

KRC Genk wou zich donderdagavond plaatsen voor de kwartfinales van de Europa League. Daarvoor moest ...

55
55
'Garcia hint op WK-bommetje met verrassende debutant'

Rudi Garcia ziet zijn opties achterin met de week slinken, en dat kan de deur openzetten voor een ...

41
41
Anderlecht vreest: noodscenario voor start Play-Offs

RSC Anderlecht wil zich zondagavond tegen Cercle Brugge verzekeren van zijn ticket voor de ...

108
108
Bizar: Club-speler opgeroepen bij ... twéé nationale ploegen

Volgende weken wordt het clubvoetbal even on hold gezet voor de eerste interland-periode van het ...

70
70
DAZN heeft groot nieuws voor kijker: "Première Belgisch voetbal"

Aanstaande zondag wordt de slotspeeldag van de reguliere competitie in de Jupiler Pro League ...

262
262
Union blíj́ft cashen: verse toptransfers staan klaar

Union SG legde sinds de promotie uitstekende resultaten neer, maar wist ook op de transfermarkt erg ...

117
117
Kompany bij Europese elite: David Silva doet boekje open

Bayern München heeft woensdag opnieuw indruk gemaakt in de Champions League en won ook zijn ...

92
92
De 11 namen: Hayen verrast met opstelling KRC Genk

KRC Genk doet in Freiburg straks een gooi naar de kwartfinale van de Europa League, waarin Olympique ...

73
73
JPL-rapport: Club top in Europa, RSCA hinkt achterop

Recent kwam Transfermarkt met een update van de marktwaarde in de Jupiler Pro League op de proppen. ...

91
91
Garcia geeft geheimen prijs: WK-selectie Duivels onthuld?

Vrijdag maakt Rudi Garcia zijn selectie voor het oefenkamp van de Rode Duivels in de Verenigde ...

118
118
'De Cat in etalage: rampscenario Anderlecht dichterbij'

Mooie liedjes duren niet lang. Die stelling gaat helaas ook op voor Nathan De Cat, die nu al op weg ...

309
309
Jean-Marie Pfaff laat tranen rollen met emotioneel nieuws

De familie Pfaff is nog steeds één van de meest beroemde clans van Vlaanderen. Dat ...

336
336
'Mignolet out: Club Brugge shopt in Jupiler Pro League'

Behoudens een verrassing is Simon Mignolet bezig aan zijn laatste maanden bij Club Brugge, dat na ...

655
655
'Genk mag fluiten naar record: korting op Karetsas'

De meest waardevolle speler in de Belgische competitie, althans op papier, luistert naar de ...

326
326
Fans in shock door opvallend moment rond Vermant

Club Brugge staat voor een cruciale fase van het seizoen. Na een knappe campagne in de Champions ...

205
205
Anderlecht zit met groot probleem: pijnlijke statistiek onthuld

Anderlecht moet komend weekend nog zijn ticket voor de Champions' Play-Off zien veilig te stellen, ...

137
137
Chelsea krijgt cruciaal advies over Penders

Chelsea kreeg dinsdagavond een pandoering van PSG en is daarmee uitgeschakeld in de Champions ...

61
61
Transfertip Standard: "Hij kan hen weer naar top brengen"

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League de slotspeeldag van de reguliere competitie op het ...

188
188
Ouahbi drukt meteen Belgische stempel bij Marokko

De voorbije weken was er heel wat te doen rond Marokko. Het kreeg deze week van de Afrikaanse ...

54
54
AA Gent blijft gaan en heeft wéér talent beet

AA Gent kan komend weekend een uitstekende zaak doen door op de slotspeeldag van de reguliere ...

94
94
'Real en Rode Duivels gruwelen: domper voor Courtois'

Real Madrid wipte deze week nog maar eens Manchester City uit de Champions League. Toch keerde het ...

107
107
'De Bruyne krijgt plots transferdilemma voorgeschoteld'

Een dikke vier maanden stond hij aan de kant, maar Kevin De Bruyne is nu helemaal terug. De Rode ...

143
143
'Nieuwe wending De Cat: deze club schiet in actie'

Bij Anderlecht wordt het de komende maanden uitkijken naar de ontwikkelingen rond Nathan De Cat. Het ...

351
351
TRANSFERUURTJE: 'Cercle kiest coach, Club kan De Cat helpen'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

308
308
Lokeren reageert op fans met verschroeiend statement

De supporters van KSC Lokeren willen de wedstrijd tegen RSCA Futures dwarsbomen met een boycot. Men ...

91
91

Meer sportnieuws