Deze 11 Rode Duivels móéten spelen: VN tipt Tedesco

918
Deze 11 Rode Duivels móéten spelen: VN tipt Tedesco

Van een valse start gesproken. Met een 0-1 nederlaag tegen Slovakije kon het EK niet slechter beginnen voor de Rode Duivels. Het sein voor Domenico Tedesco om het roer nu al om te gooien voor de tweede poulematch? Geïnspireerd door zijn eigen vervangingen dringen er zich tegen Roemenië alleszins een viertal wissels op. Én misschien wel een nieuwe rol voor Kevin De Bruyne.

Tedesco was achteraf nochtans best tevreden: alleen de efficiëntie was in zijn ogen niet "perfect". Ook zijn spelers wezen vooral op de factor pech om de blamage te verklaren. Net zoals technisch directeur Frank Vercauteren opvallend optimistisch blijft. Hij zit nog altijd op één lijn met de bondscoach, wiens beslissingen hij "200 procent steunt". Binnen het Belgische kamp is er van paniek dus nog geen sprake.

Toch zat er weinig lijn in het spel, en werden de Slovaken ondanks de karrenvracht aan kansen allerminst van de mat getikt. "Het zou raar zijn om alles na één wedstrijd overboord te gooien", vindt onder andere Jan Vertonghen niet dat Tedesco het geweer tegen Roemenië al van schouder moet wisselen. Met het mes op de keel lijkt het niettemin aangewezen om in iedere linie enkele aanpassingen te doen.

DEFENSIE: Debast & Carrasco out, De Cuyper & Vertonghen in

Koen Casteels valt niks te verwijten: vlak voor de pauze pakte onze nieuwe nummer één zelfs uit met een prima parade om nog erger te voorkomen. Voor het overige gaf de onuitgegeven defensie amper iets weg. In balbezit daarentegen verliep het geregeld stroef. Zeker wanneer ze onder druk werden gezet hadden Timothy Castagne, Wout Faes en Zeno Debast het moeilijk om oplossingen vooruit te vinden.

Het plan om met drie op te bouwen en gelegenheidslinksback Yannick Carrasco, wiens impact bijzonder beperkt bleef, hoger op het veld voor een overtal te laten zorgen om aan de overzijde Jérémy Doku te isoleren lukte slechts sporadisch. Het nogal vreemde experiment bleek zo lang geen onverdeeld succes. Toch maar normaal doen dus en Maxim De Cuyper het vertrouwen gunnen? Arthur Theate blijft onzeker.

Tenzij de bondscoach verrast door zijn chouchou Carrasco dit keer als rechtsback te posteren mag Castagne daar op zijn beide oren slapen zolang Thomas Meunier revalideert. Axel Witsel ligt eveneens nog in de lappenmand, maar Vertonghen lijkt stilaan klaar om een basisplaats te claimen. Indien hij fit is kan behalve diens leiderschap en lef aan de bal ook zijn linkervoet meteen een meerwaarde bieden.

Vercauteren merkt op dat pakweg Engeland het ook zonder linkspoot doet, maar net zoals De Cuyper durft Vertonghen tenminste verticaal te spelen. Debast in theorie ook, maar die kwaliteiten komen op links niet tot uiting. Hoewel ook Faes kan wijken dreigt Vertonghen zijn ploegmaat dus naar de bank te duwen. Vooral in de eerste helft was Faes, een certitude onder Tedesco, een van de enigen op niveau.

De bedoeling is om het voetballend vermogen achterin op te krikken, zónder daarbij ook in te boeten aan stabiliteit. De verwachting is dat België opnieuw het spel moet maken tegen een op papier mindere tegenstander, maar tegen Oekraïne bewezen Nicolae Stanciu en co wel dat ze gevaarlijk uit de hoek kunnen komen. Zelf hebben de Rode Duivel hun lesje na de sof tegen de Slovaken hopelijk ook geleerd.

MIDDENVELD: KDB rijtje lager, Mangala out voor De Ketaelere

Al bleek er van onderschatting sowieso weinig sprake. Zoals verwacht koos Tedesco met Orel Mangala en Amadou Onana voor twee 'zessen' voor zijn gehavende achterhoede. Niet geheel onlogisch gezien de twijfels over onze verdediging vooraf, al vroegen velen zich ook af of zoveel voorzichtigheid wel nodig was in de groepsfase. In het openingsduel bleek direct waarom: beiden droegen weinig bij in balbezit.

Tedesco had echter geen klachten over hoe zij zich van hun opdrachten kweten. Om het gevaar van afstand bij de Roemenen te neutraliseren beschouwt hij het controlerend duo zaterdag wellicht evenmin als een overbodige luxe. Toch ligt de nadruk in de huidige formule net iets teveel op intensiteit, balrecuperatie en fysieke parameters boven technische capaciteiten. Daarom ontbreekt Hans Vanaken in Duitsland.

Gelukkig zijn er nog voldoende profielen voorhanden die kunnen bijspringen om de opbouw vlotter te laten verlopen. En zélf ook voor meer dreiging uit de tweede lijn te zorgen, al langer dan maandag een mankement. Een voor de hand liggende optie is om Youri Tielemans weer in het elftal te droppen ten koste van Mangala. Alleen heeft de bondscoach hem duidelijk minder hoog zitten dan zijn voorganger.

Ondanks zijn glansprestatie in de oefenpartij tegen Engeland stelde Tielemans al te vaak teleur bij het nationale elftal. Terwijl zijn knallen van ver een wapen vormen is hij ook niet echt de man die voor infiltraties in de zestien zorgt. Vooral op dat gebied heeft Romelu Lukaku, zelfs na zijn missers zowat onze enige hoop op doelpunten, nood aan meer ondersteuning. En dus pleiten wij voor een andere oplossing.

Zo lijkt het geen slecht idee om niet Tielemans maar De Bruyne iets lager op het veld het verkeer te laten regelen. Kiezen is verliezen met een speler van zijn kaliber, maar op die manier kan de aanvoerder alvast vaker het leer opeisen. In de rug van Lukaku komt zo bovendien een vacature vrij voor een nog aanvallender type. Een uitgebreidere analyse over het lastige vraagstuk op het middenveld volgt later nog.

AANVAL: Trossard out, Bakayoko in

In het verleden testte Tedesco ook hier eens Carrasco uit, maar op de '10' gaat het dan tussen Leandro Trossard en Charles De Ketelaere – vooraf aangeduid als De Bruyne zijn vervangers. Trossard verhuisde tegen Slovakije rond het uur vanaf rechts, waar hij door de mand viel, naar het centrum. In de offensieve driehoek, met de punt naar achter en Onana als enige stofzuiger, kwam hij dan naast De Bruyne.

Hoewel het scorend vermogen van Trossard buiten kijf staat wenkt na zijn non-match evenwel toch de bank. Dan verdient De Ketelaere misschien wel zijn kans. Maandag mocht hij niet eens invallen, maar op training trekt de aanvaller van Atalanta zijn bloedvorm in clubverband naar verluidt complexloos door. Meer dan de overige alternatieven kan De Ketelaere alleszins voor een extra portie creativiteit zorgen.

Daarnaast laat de linkspoot zich gelden in de duels, en kan hij zowel als afwerker en als aangever fungeren. Ook in de combinatie laat De Ketelaere zich gretiger betrekken dan Trossard, toch meer een goaltjesdief geworden. Tel daarbij zijn diepgang en présence in de box en hij lijkt precies wat de Belgen nodig hebben. Tijd dus om zijn kaart te trekken en een tandem CDK-KDB te vormen achter de voorlinie?

Daar staan Doku en Lukaku ondanks hun negatieve hoofdrol tegen de Slovaken niet ter discussie. Na zijn prima invalbeurt blijft Loïs Openda als joker fungeren: een systeem met twee spitsen is vooralsnog niet aan de orde. Wel lijkt het aangewezen om Doku, in de beginfase weliswaar een gesel vanaf rechts, terug naar zijn vertrouwde linkerflank over te hevelen. Zoals dat maandag na de rust reeds gebeurde.

Een kwartiertje later ruimde Mangala plaats voor Johan Bakayoko, die een dot van een kans liet liggen. Toch heeft hij een streepje voor op Dodi Lukebakio om Trossard af te lossen op de rechterkant. Gelet op de overvloed aan uitstekende wingers hoeft Tedesco op die positie alvast niet te aarzelen om in te grijpen. Of kan de bondscoach het toch niet laten om Carrasco hier dan maar aan de aftrap te brengen?

AD

LEES OOK: Duivels met basisdebutant? Opvallende naam imponeert

Wie moet Onana en De Bruyne vervoegen op het middenveld?

Meest recent

Duivels met basisdebutant? Opvallende naam imponeert

In de Nations League nemen de Rode Duivels het vrijdagavond op tegen Italië. Het wordt ...

1
1
'Nieuw goudhaantje voor Genk: Engelse toppers melden zich'

KRC Genk heeft de voorbije jaren een flinke reputatie opgebouwd in het opleiden en lanceren van ...

81
81
‘Voetbalbond verbaast: Lammens níét opvolger Courtois’

Senne Lammens leek de logische opvolger van Thibaut Courtois, maar binnen de voetbalbond klinkt ...

242
242
Italië-België: Van Bommel dropt dubbele hint over basiself

Vrijdagavond is het zover, dan werken de Rode Duivels hun eerste wedstrijd af onder bondscoach Mark ...

72
72
Cruciale doorbraak bij KBVB: weg voor Mannaert ligt open

De Rode Duivels reisden donderdagnamiddag naar Italië af voor hun Nations League-duel van een ...

23
23
'Club Brugge versiert Europese top: United wild van sterkhouder'

Arsenal FC. Internazionale. FC Barcelona. AC Milan. Club Brugge verkocht de voorbije seizoenen ...

248
248
'Arsenal nóg sterker: transfervizier op Real Madrid'

De nederlaag van vlak voor de interland-break tegen Brighton kwam hard aan, maar voorts kan Arsenal ...

26
26
Van Bommel laat uitblinker links liggen: "Verbazend"

Mark van Bommel heeft zijn eerste selectie als Belgisch bondscoach samengesteld. Daarin voorzag hij ...

330
330
Marc Coucke vloert Sam Baro: "Voor eens en altijd..."

Marc Coucke stond woensdagavond even helemaal in de schijnwerpers in het Gentse Wintercircus. De ...

314
314
Van Dijk over stoppen bij Oranje: "Na één seconde wist ik het"

Virgil van Dijk heeft geen moment getwijfeld toen hem werd gevraagd of hij door wil gaan als ...

18
18
Albert ziet één klein probleem bij de Rode Duivels

De Rode Duivels doen het in de Nations League zonder Thibaut Courtois. Romelu Lukaku en Kevin De ...

69
69
Heeft Nederland eindelijk een 'nieuwe' topspits?

Nederland had vele jaren een spitsenprobleem. Het is te zeggen, ze hadden zoveel luxe dat heel wat ...

42
42
Opvallend: Van Bommel ziet (tijdelijk?) Duivels probleem

België neemt het morgen op tegen Italië. Mark van Bommel wil met de Rode Duivels ...

43
43
'Maamar speelt zich in de kijker: interesse groeit'

Ali Maamar heeft zich nadrukkelijk in de kijker gespeeld. De jonge rechtsachter van Anderlecht ...

251
251
Rodri ziet één gigantisch verschil tussen Guardiola en Flick

Rodri had zich zijn start bij FC Barcelona anders voorgesteld. De Spaanse middenvelder maakte ...

44
44
Antwerp wint tegen Beveren, RSCA verwelkomt Leoni

Deze te lange interlandbreak zorgt ervoor dat de Belgische eersteklassers oefenmatchen moeten spelen ...

158
158
KRC Genk maakt stadionplannen bekend

KRC Genk maakt werk van een ambitieuze toekomst. De Limburgse club wil in totaal 60 miljoen euro ...

644
644
Albert kiest Duivelse elf: grote verrassingen op flanken

Mark van Bommel staat vrijdagavond om 20u45 voor zijn vuurdoop als bondscoach van de Rode Duivels. ...

140
140
'Man Utd hakt knoop door: derde Rode Duivel in 2027'

Manchester United gaat dezer dagen weer een beetje de Belgische toer op. Een jaar geleden streek ...

78
78
Club zit op goud: meer dan 200 miljoen voor kwartet?

Geen Belgische club die de voorbije jaren meer centen ophaalde op de transfermarkt dan Club Brugge. ...

167
167
Reedijk heeft na vertrek bij Beveren nieuwe club beet

SK Beveren keerde dit seizoen na vijf jaar afwezigheid terug in de Jupiler Pro League, maar dat ...

31
31
'Club klopt voor vierde keer op rij aan bij Luzern'

Club Brugge ontwikkelde de voorbije jaren een opvallend sterke connectie met Zwitserland. Met Yann ...

179
179
Union houdt hart vast: weer blessure bij sterkhouder?

Union is alweer zeer sterk aan het seizoen begonnen. Het prijkt na zeven speeldagen aan de leiding ...

92
92
'Nations League weer op schop: belangrijk gevolg Duivels'

Vrijdagavond om 20u45 komen de Rode Duivels voor de eerste keer sinds het WK weer in actie. Dat ...

232
232
Anderlecht kijkt straks een oude chouchou in de ogen

We krijgen voor de eerste keer een extra lange interlandbreak, want de gebruikelijke ...

209
209

Meer sportnieuws