Hervorming JPL: dit is het voorgestelde nieuwe format

door
Hervorming JPL: dit is het voorgestelde nieuwe format

Komende zondag zetten KRC Genk en AA Gent met de Europese barrage een punt achter het seizoen 2023/24 in de Jupiler Pro League. Daarin kroonde Club Brugge zich na een onwaarschijnlijke remonte in de play-offs tot landskampioen en dat deed de discussie over het competitieformat weer losbarsten.

Blauw-Zwart eindigde de reguliere competitie immers met maar liefst negentien punten achterstand op leider Union, maar dankzij een sterke reeks én de halvering van de punten werd het alsnog kampioen. Dat liet bij velen een zure nasmaak achter en dat is ook de Pro League niet ontgaan.

LEES OOK: DAZN bijt in het zand, maar stuurt stevige waarschuwing

Champions' Play-Off met 4 teams en zonder puntenhalvering

Daar werd er sowieso al gediscussieerd over een nieuwe competitiehervorming met het oog op het onderhandelen van een nieuw televisiecontract in 2025. En nu ligt er ook een concreet voorstel op tafel, dat rondgestuurd werd naar alle Vlaamse media. Er zitten enkele radicale veranderingen aan te komen.

Zo gaat de veelbesproken halvering van de punten eindelijk op de schop. Voortaan zal de Champions' Play-Off dus afgewerkt worden met de puntenaantallen die op het einde van de reguliere competitie op de tabel staan. Daarnaast wordt het aantal deelnemers teruggebracht van zes naar vier, waardoor de kalender wat lichter gemaakt zal worden.

Ook Europe Play-Off radicaal hervormd

Ook de Europe Play-Off ondergaat een stevige transformatie. Die zal voortaan immers afgewerkt worden volgens een knock-out-systeem, waarbij de nummers vijf tot en met veertien het tegen elkaar opnemen in heen- en terugwedstrijden. De laatste twee degraderen naar de Challenger Pro League, waar de kampioen rechtstreeks promoveert en een play-off tussen de eerstvolgende vier teams (uitgezonderd U23-teams) de tweede stijger moet bepalen.

Op 5 juni zullen de Belgische profclubs op de algemene vergadering van de Pro League stemmen over het nieuwe format. Als dat aangenomen wordt, is het de bedoeling dat het vanaf het seizoen 2025/26 in zal gaan.

Vind je dat een verbetering ten opzichte van het huidige format?

Meest recent

JPL blijft cashen: 6 potentiële miljoenentransfers voor 2026

De Jupiler Pro League heeft te kampen met behoorlijk wat problemen, maar blijft desondanks een erg ...

229
229
WK-jaar barst los! Drie Duivels bij 100 grootste blikvangers

Het kalenderjaar 2026 gaat van start en daarin staat weer een historische voetbalafspraak op de ...

71
71
Trainer vh Jaar: opzienbarende opvolger voor Hayen?

Vlak voor de tweede seizoenshelft van start gaat wordt traditiegetrouw de Gouden Schoen uitgereikt. ...

187
187
Vanhaezebrouck steekt lofzang af over unieke wereldtopper

Na een rijkgevulde trainerscarrière heeft Hein Vanhaezebrouck zijn plek gevonden aan de ...

74
74
Strijd om Gouden Bal: nu al absolute topfavoriet voor 2026

Ousmane Dembélé wist een historisch goed 2025 bij Paris Saint-Germain te bekronen met ...

629
629
EINDEJAARSPOLL: wie verdient de Gouden Schoen 2025?

Het kalenderjaar zit er weer op en traditiegetrouw komt de uitreiking van de Gouden Schoen er dus ...

822
822
'Nederland wrijft ogen uit: Anderlecht dropt winterknaller'

In Eindhoven willen ze één ding: hun goudhaantje houden. Alleen duikt Anderlecht nu op ...

301
301
'Historisch slechte cijfers voor Anderlecht'

Bij Anderlecht bleven ze nog voor het nieuwjaarsfeest al achter met een kater. In hun laatste ...

182
182
'Chelsea schokt na onwaarschijnlijk zwakke reeks'

Zowat halfweg het seizoen lijkt het er in de Premier League op dat de titelstrijd een duel zal ...

65
65
Overname Anderlecht: Verschueren spreekt klare taal

Voor Anderlecht is 2025 alweer een woelig jaar geweest. Dat ging nog maar eens gepaard met de nodige ...

213
213
Union verrast iedereen met beslissing tijdens winterstop

Vorig weekend werd er nog gevoetbald in de Jupiler Pro League, maar nu genieten de eersteklassers ...

140
140
'Knaltransfer Ordoñez nadert: grootmacht legt contact'

Bij Club Brugge hebben ze in december hard ingegrepen met het ontslag van Nicky Hayen. Blauw-Zwart ...

414
414
Westerlo is aanvaller nu ook helemaal kwijt

Officieel gaat de transfermarkt pas op donderdag weer open, maar achter de schermen worden de eerste ...

31
31
'Westerlo wacht af: ondanks gerucht nog geen concreet bod'

De geruchtenmolen draait momenteel op volle toeren. Onder meer de naam van Griffin Yow doet de ronde ...

190
190
Turkse en Amerikaanse figuren polsen bij Sporting Hasselt

Sporting Hasselt was enkele jaren geleden een club in verval. Een verouderd stadion, weinig volk... ...

215
215
'Westerlo wil stunten met ingaande miljoenentransfer'

KVC Westerlo zal in 2026 spelers moeten verkopen om de rekeningen te laten kloppen. De Turkse ...

78
78
Baouf (ex-Anderlecht) beslist over absolute toptransfer

RSC Anderlecht liet afgelopen zomer heel wat volk vertrekken. Daar zat onder meer Ismaël Baouf ...

123
123
Bayern-ster Davies lovend over RSCA-speler: "Maakt indruk"

De zomermercato van RSC Anderlecht was geen succes. Dat zien we aan de matige resultaten van dit ...

305
305
Dit zijn de 10 meeste waardevolle Belgen van 2025

Het jaar 2025 ligt zo goed als achter de rug. Het was het jaar waar Rudi Garcia de Rode Duivels weer ...

212
212
Guardiola komt met uitstekend nieuws over Doku

Manchester City is bezig aan een uitstekende reeks en heeft zijn laatste acht officiële ...

26
26
Kindermans gooit meteen transferplannen La Louvière op tafel

La Louvière is dit seizoen een zeer verrassende nieuwkomer in de Jupiler Pro League. Daardoor ...

72
72
'Knaltransfer Mandela Keita naar Engelse grootmacht'

Bij de Rode Duivels is de weelde op het middenveld enorm. De Bruyne, Tielemans, Onana, Vanaken en ...

138
138
Nieuw plan met Keisuke Goto bij Anderlecht?

De pijnlijke thuisnederlaag tegen Charleroi maakte vlak voor het ingaan van de winterstop nog maar ...

535
535
'Barça maakt zich op voor transferbom van 100 miljoen'

Bij FC Barcelona beloven de komende mercato's weer spannend te worden. Het blijft voor de Catalanen ...

127
127
DAZN bijt in het zand, maar stuurt stevige waarschuwing

De voorbije weken was het bang afwachten voor de Belgische profclubs, nadat DAZN plots eenzijdig het ...

769
769

Meer sportnieuws