‘Relletje’ bij Duivels: Tedesco heeft het niet voor hem

1975
‘Relletje’ bij Duivels: Tedesco heeft het niet voor hem

Hans Vanaken klopte al een tijdje op de deur van de Rode Duivels, maar werd slechts één keer opgeroepen door bondscoach Domenico Tedesco en kreeg geen speeltijd. Tot verrassing van velen behoort de Brugse metronoom niet tot de selectie voor het Europees Kampioenschap.

Analisten zoals Johan Boskamp, Peter Vandenbempt, Jan Mulder en Marc Degryse vinden dat hij in de selectie voor het Europees Kampioenschap hoorde vanwege zijn recente vorm en unieke kwaliteiten.

“Tedesco heeft het niet voor hem, zoveel is duidelijk. Vreemd”, zei Frank Raes in Gazet van Antwerpen.

LEES OOK: Thibaut Courtois stuurt zinderende boodschap de wereld in

Metronoom Vanaken leidt Club Brugge naar de titel

Hans Vanaken (31) heerst, bepaalt het tempo en is de grote patron bij Club Brugge. Hij legt de ballen neer waar hij wil en strooit met de listige passes. “De metronoom”, schreef Het Nieuwsblad.

“Als Vanaken goed speelt, draait ook Club Brugge”, zei Jan Ceulemans in de krant. Vanaken excelleerde in de play-offs, waar hij Club Brugge in extremis naar de onverhoopte titel leidde.

Opvallend is dat hij zich ook steeds meer laat gelden als kapitein, terwijl zijn leiderschapskwaliteiten nochtans niet als zijn grote sterkte omschreven worden. “De Lommelaar blijft een onderschatte speler”, vertelde Kristof Liberloo, chef sport bij Het Belang van Limburg.

Vanaken is de spil waar Club Brugge rond draait. Hij is geen spectaculaire voetballer, maar wel voortdurend aanspeelbaar en hij beschikt over een fenomenale techniek en passing.

Waar andere spelers van Club Brugge uit zelfbescherming voor de veilige optie kiezen en een balletje achteruit spelen, zoekt Vanaken steeds naar de snelle passing vóóruit. Dat leerde hij onder Michel Preud’homme, die hem leerde wat voetballen als ‘nummer 10’ betekent in een topclub.

Vanaken haalt EK-niveau: “Hij moet in de selectie zitten”

Hans Vanaken klopte al een tijdje op de deur van de Rode Duivels voor een mogelijke selectie voor het Europees Kampioenschap. Zijn spelintelligentie, technische vaardigheden maakten hem een waardevolle kandidaat om naast zoals Kevin De Bruyne en Youri Tielemans te spelen.

Vanaken kan het spel verdelen, rust brengen aan de bal en Romelu Lukaku en Jérémy Doku in scoringspositie brengen.

Met de uitbreiding van de selectie naar 26 spelers dit jaar, leek Vanaken een serieuze kans te maken om geselecteerd te worden. Toch heeft Domenico Tedesco Vanaken in de voorbije kwalificatiecampagne slechts één keer opgeroepen en hem nog geen minuut laten spelen.

“Toch wat vreemd dat Domenico Tedesco hem helemaal over het hoofd ziet”, stelde Kristof Liberloo, chef sport bij Het Belang van Limburg, tijdens de interlandbreak in maart. “Voor mij moet hij in de selectie van Tedesco voor het EK zitten”, zei Johan Boskamp aan La Dernière Heure.

“Het vormpeil van Vanaken is al een tijdje bijzonder hoog. Het is een gedachte die opwelt bij mij: moet Tedesco deze Vanaken niet opnemen in zijn EK-selectie als de UEFA selecties van 26 spelers toestaat? Vanaken heeft toch iets speciaals”, bevestigde Marc Degryse in Het Laatste Nieuws.

“Ik ga niet zeggen dat Domenico Tedesco hem moet meenemen naar het EK. Ik ben er wel van overtuigd dat hij het niveau haalt om ook op een EK zijn rol te spelen”, zei René Vandereycken in Het Nieuwsblad.

"Vanaken heeft de trein richting Duitsland allang gemist"

Hans Vanaken past minder goed in het intensieve, krachtige en dynamische spel dat Domenico Tedesco prefereert voor de Rode Duivels. “Rock-’n-roll”, zoals Het Laatste Nieuws schreef.

Hij is namelijk geen explosieve speler die de ene high intensity sprint na de andere trekt. “Hans Vanaken in Club Brugge is een schlager. De oude man en de zee. Vanaken, die in de zomer 32 jaar wordt, heeft de trein richting Duitsland allang gemist”, aldus de krant.

Tedesco is altijd heel correct geweest met Vanaken en hij heeft de spilfiguur van Club Brugge meermaals gebeld om zijn beslissingen te duiden. Vanaken beseft dat hij geen invloed heeft op de keuzes van de bondscoach, maar hij heeft wel het gevoel dat hij iets zou kunnen bijbrengen.

“Ik ben anders dan de andere middenvelders bij de ­Rode Duivels, maar ik moet geen rekening houden met het EK, zo realistisch ben ik wel”, zei hij in april in een interview met Gazet van Antwerpen.

Onbegrijpelijk: “Waarom neem je Vermeeren mee en niet Vanaken?”

Hans Vanaken, dé uitblinker van de play-offs, behoorde in de voorselectie van 40 tot 50 spelers, maar was op voorhand verre van zeker van een deelname aan het Europees kampioenschap.

Domenico Tedesco maakte maandag bekend dat hij effectief geen plaats voor hem had in zijn 25-koppige selectie, maar wel voor Arthur Vermeeren, die al maanden spoorloos is bij Atlético Madrid.

Aster Vranckx wordt de eerste vervanger voor Orel Mangala en Amadou Onana. Onbegrijpelijk volgens Marc Degryse en Jan Mulder in Het Laatste Nieuws.

“Heel raar”, zei Degryse. “Je kiest dan toch voor de spelers die op basis van het voorbije seizoen het meest en best gespeeld hebben?” Mulder vroeg zich af dat Tedesco toch bijna niet anders kon dan Vanaken mee te nemen. “Fantastische play-offs gespeeld, een geheimzinnige grote klassespeler.”

Ook Ludo Vandewalle, chef voetbal van Het Nieuwsblad, vond dat Tedesco wel een plaatsje had kunnen voorzien voor Vanaken als eventuele vervanger voor Kevin De Bruyne.

Peter Vandenbempt sloot zich eveneens aan bij het kamp-Vanaken. “Als je toch ergens over zou willen discussiëren, zou het misschien dit zijn: waarom neem je Arthur Vermeeren mee en niet Hans Vanaken, toch dé man van de play-offs?”, vroeg hij zich af bij Sporza.

Geen keuze tegen Vanaken maar: “Tedesco heeft het niet voor hem”

Domenico Tedesco koos ervoor om 25 spelers in plaats van de maximale 26 mee te nemen naar het EK, een keuze die voor velen vreemd overkomt, zeker omdat een extra speler zoals Vanaken een waardevolle toevoeging zou kunnen zijn.

Tedesco gaf echter aan dat hij zelfs liever met een kleinere groep van 23 spelers naar het toernooi zou gaan, om de betrokkenheid en harmonie binnen de groep te waarborgen. Hij legde uit dat met een kleinere selectie iedereen perspectief heeft om te spelen, wat de groepsdynamiek ten goede komt.

Frank Raes heeft duidelijk moeite met de afwezigheid van Hans Vanaken in de selectie voor het Europees kampioenschap. Hij benadrukt dat Vanaken nooit teleurstelt en momenteel in uitstekende vorm verkeert.

“Tedesco heeft het niet voor hem, zoveel is duidelijk. Vreemd. Want Vanaken stelt nooit teleur en verkeert in bloedvorm. De mailman, de postbode”, zei Raes in Gazet van Antwerpen.

De bondscoach stelde dat Vanaken overwogen werd na zijn sterke prestaties in de play-offs, maar hij benadrukte ook de sterke concurrentie op Vanakens positie, met namen als Kevin De Bruyne, Leandro Trossard en Charles De Ketelaere.

“Dit is geen keuze tegen Hans”, zei Tedesco. “We moeten beslissingen nemen vanwege de concurrentie. We kunnen niet naar het EK met twee centrale verdedigers en vijf aanvallers, dat is onmogelijk. Het zouden te veel vergelijkbare profielen zijn.”

Vanaken moest mee naar het EK

Meest recent

'Pocognoli verrast compleet met absolute topjob'

Sebastien Pocognoli is een vrije trainer nadat hij werd ontslagen bij AS Monaco. De Belgische ...

1
1
STVV laat verdediger vertrekken naar Belgische club

STVV is van plan zich nog te versterken, maar de Kanaries maken ook werk van uitgaande transfers. De ...

3
3
Nieuw speeltje Enrique: PSG kondigt wereldkampioen aan

Met de Europese supercup op zak, heeft Paris Saint-Germain zijn eerste prijs van het seizoen al ...

1
1
Peter Vandenbempt perplex: Verheyen doet het licht uit

Zowel Verheyen als Vandenbempt kunnen de voetbalfans al meerdere jaren bekoren met op en top ...

20
20
Ophef in Napels: Allegri zorgt voor grote De Bruyne-schok

Binnen een week is het zover, dan trekt de Italiaanse Serie A zich weer op gang. Het is daarbij ...

86
86
Club Brugge stoomt door: bekend gezicht terug naar JPL?

Club Brugge haalde tijdens de zomermercato al een zestal directe aanwinsten in huis. Dat aantal zal ...

281
281
Anderlecht-PAOK: Biancone doet straffe onthulling over ref

RSC Anderlecht heeft zich donderdagavond van een Europees najaar verzekerd. In de laatste voorronde ...

188
188
'Dé transfer van 2026: Rodri-soap bereikt kookpunt'

Binnen een dikke week begint ook FC Barcelona aan zijn nieuwe seizoen met een bezoek aan Elche CF. ...

297
297
TRANSFERUURTJE: 'Miljoenenslag Genk, Anderlecht biedt op spelmaker'

De zomerse transferperiode nadert stilaan zijn climax. Heel wat ploegen uit binnen- en buitenland ...

408
408
‘Mika Godts zet knaltransfer Liverpool plots in gang’

Mika Godts is op weg naar PSG. De Parijzenaars hebben naar verluidt een akkoord gevonden met Ajax ...

87
87
Topseizoen Jérémy Doku op komst? “Stijl past perfect”

Jérémy Doku was afgelopen seizoen al één van de smaakmakers van ...

32
32
FVS meteen zwaar de mist in? Dender haalt uit met beelden

In de Challenger Pro League werd er meteen gretig gebruikt van het nieuwe systeem met FVS (Football ...

128
128
Hoefkens en fantastische NAC-fans beleven aangrijpende avond

Carl Hoefkens en met uitbreiding heel NAC beleefde gisterenavond een wedstrijd van uitersten. ...

69
69
KV Mechelen shopt in eigen land en stelt aanwinst voor

KV Mechelen heeft beet. Malinwa hoopt dit seizoen hoge ogen te gooien in de Jupiler Pro League en ...

98
98
Union SG pakt record met toptransfer Khalaili

Union SG heeft de uitgaande transfer van Anan Khalaili afgerond. Op de officiële kanalen werd ...

55
55
'Union SG duwt zwaar door voor ex-speler Club Brugge'

CEO Philippe Bormans haalde aan dat Union SG klaar is met zijn ingaand transferhuiswerk, maar dat is ...

321
321
Cercle Brugge met twijfels: "Lachen én wenen"

Cercle Brugge toonde opnieuw wilskracht tegen STVV. Net als vorige week tegen Standard wisten ze in ...

111
111
STVV vloekt stevig: "Bizar en frustrerend"

STVV baalde stevig na het laatste fluitsignaal tegen Cercle Brugge. Ze speelden 3-3 in Brugge. De ...

122
122
Simons verstuurt Club Brugge pittige waarschuwing

Club Brugge werkt zaterdagavond zijn eerste uitwedstrijd van het seizoen af. Zo staat de ...

617
617
'KRC Genk trekt portefeuille open voor derde zomeraanwinst'

KRC Genk wil zaterdagavond tegen KVC Westerlo zijn eerste punten van het nieuwe seizoen pakken. ...

367
367
'Godts krijgt droomtransfer: financiële details bekend'

De laatste details worden momenteel nog afgerond, maar het heeft er alle schijn van dat straks een ...

189
189
‘Anderlecht plant recordbom: dodelijke aanval van 15M’

Anderlecht wil na Oliver Antman nog een tweede wapen toevoegen aan zijn aanval. Paars-wit heeft een ...

877
877
Club zet alles op alles: twéé ultieme zomeraanwinsten'

Club Brugge gaat zaterdagavond op bezoek bij het OH Leuven van Timmy Simons in zijn eerste uitmatch ...

1422
1422
RSCA-flop van Renard duikt op in de Serie B

De passage van Olivier Renard bij RSC Anderlecht mogen we toch bestempelen als een flop. ...

118
118
Wilmots slaat toe: "Gesprekken met hem raakten mij"

Alexis Trouillet werd door Standard voor amper 350.000 euro weggeplukt bij Rodez. De Franse ...

195
195

Meer sportnieuws