'Club Brugge gaat voluit voor topcoach met Barça-DNA'

door
'Club Brugge gaat voluit voor topcoach met Barça-DNA'

Club Brugge is op zoek naar een nieuwe hoofdcoach voor het komende seizoen en heeft verschillende kandidaten op de shortlist, waaronder Oscar Garcia van Oud-Heverlee Leuven.

Garcia, een adept van FC Barcelona, heeft indruk gemaakt met zijn transformatie van OHL, ondanks beperkte beschikbare middelen. Hij heeft zijn visie moeten aanpassen om degradatie te vermijden en heeft hard aangedrongen op versterkingen, maar kreeg niet de gewenste steun van het bestuur.

LEES OOK: Nieuwe revelatie in Jupiler Pro League: “Straffe statistiek”

Club Brugge wilde Oscar Garcia als opvolger Georges Leekens

Club Brugge is op zoek naar een nieuwe hoofdcoach voor het komende seizoen, en de geruchtenmolen draait op volle toeren. Namen zoals Jesse Marsch, Karel Geraerts, Wouter Vrancken en Thorsten Fink zijn al genoemd als mogelijke kandidaten.

Volgens Foot Mercato staat ook Oscar Garcia, de huidige coach van Oud-Heverlee Leuven, op het verlanglijstje van de West-Vlamingen. Deze 50-jarige Spanjaard geniet blijkbaar veel interesse, aangezien ook AA Gent en Antwerp FC hem op het oog hebben.

Garcia is geen onbekende voor Club Brugge. In november 2012 was hij al eens in beeld als hoofdcoach, toen de club op zoek was naar een opvolger voor Georges Leekens.

Destijds stond Garcia bovenaan de shortlist van potentiële kandidaten, en Club was zelfs bereid om 300.000 euro te betalen aan zijn toenmalige club, Maccabi Tel Aviv. Ondanks het aanlokkelijke aanbod besloot Garcia toen om bij de Israëlische topclub te blijven.

Andere namen die destijds werden overwogen, waren onder meer Kasper Hjulmand, Morten Wieghorst en Juan Carlos Garrido. Uiteindelijk werd Garrido gekozen als de nieuwe hoofdcoach van Club Brugge.

Garcia flikt het (bijna) onmogelijke bij Oud-Heverlee Leuven

Na zijn eerste contact met Club Brugge heeft Oscar Garcia een indrukwekkende reis door Europa gemaakt, met betrekkingen bij Watford, RB Salzburg, Saint-Etienne, Olympiakos, Celta de Vigo en Stade Reims.

Sinds 3 november vorig jaar staat de Spanjaard aan het roer bij Oud-Heverlee Leuven, waar hij de taken van de ontslagen Marc Brys heeft overgenomen.

Bij zijn aanstelling waren er veel vraagtekens of Garcia, een coach die niet bekend was met de Belgische competitie, wel de juiste keuze was. Maar hij heeft die twijfels snel doen verdwijnen.

Garcia had wat tijd nodig om de machine op gang te krijgen, maar hij is daar uiteindelijk in geslaagd. OHL stond het hele seizoen onderaan in het klassement, maar onder Garcia's leiding heeft de club zich uit het degradatiemoeras weten te slepen en hij heeft de lat geleidelijk aan hoger gelegd.

Het was een moeizame weg, maar dankzij de inspanningen van Garcia heeft OHL de play-downs weten te vermijden en zich gekwalificeerd voor de play-offs 2. “Niet veel mensen geloofden nog in ons, maar we hebben het toch maar mooi gedaan”, zei de Spanjaard.

Hij wees naar omstandigheden, waaronder blessures en trainerswissels, in de trainersstaf, die het pad niet bepaald makkelijker hebben gemaakt.

Oscar Garcia is een adept van FC Barcelona en Johan Cruijff

Oscar Garcia kende zijn hoogtepunt als speler bij FC Barcelona in de jaren negentig.

Bij Barça heeft hij bijna 100 wedstrijden gespeeld (97), waarbij hij vier Spaanse kampioenschappen (1993, 94, 98, 99), twee UEFA Super Cups (1993, 98), twee Spaanse bekers (1997, 98) en een beker der bekerwinnaars (1997) heeft gewonnen. 

Bij zijn presentatie bij Oud-Heverlee Leuven benadrukte Garcia zijn filosofie: “Voetbal spelen om te winnen op een lelijke manier, dat ken niet ik niet. Natuurlijk spelen wij voor resultaten, maar dat kan ook op een attractieve manier.”

Zijn liefde voor het voetbal van Barça is duidelijk, waarbij hij veel waarde hecht aan balbezit. “Ik hou ervan de bal in de ploeg te hebben. Wanneer je als team de bal hebt, kan de tegenstander er niet mee aanvallen. Ook zo kan je verdedigen”, zei hij aan Het Laatste Nieuws.

Johan Cruijff heeft een grote invloed gehad op Garcia als coach. Hij beschreef Cruijff als een genie en benadrukte hoe elke training onder hem een les was. Garcia heeft veel van Cruijff geleerd en beschouwt hem als de persoon die hem heeft gevormd tot de coach die hij vandaag is.

Ook zijn voormalige teamgenoten zoals Pep Guardiola en Ronald Koeman hebben hun stempel gedrukt op zijn benadering van het spel. Toen Garcia coach werd, heeft Cruijff hem veel advies gegeven, zowel op als naast het veld.

“Ik vergelijk mezelf niet met Cruijff, maar ik probeer met mijn spelers te reproduceren wat hij mij heeft geleerd.”

Pragmatische Garcia: het behoud primeert

Onder de leiding van Oscar Garcia heeft Oud-Heverlee Leuven een duidelijke transformatie doorgemaakt, zij het nog niet volledig in lijn met zijn persoonlijke visie als coach. Het vergt immers veel meer tijd om zijn filosofie volledig te kunnen implementeren.

Desalniettemin zijn er opvallende verschillen te zien ten opzichte van de vorige coach, Marc Brys. Garcia heeft de trainingsmethoden aangepast, met kortere maar intensievere sessies. Dit resulteerde in spelers die frisser, hongeriger en alerter waren tijdens wedstrijden.

Het team vertoonde meer samenhang en een sterke mentaliteit. Garcia was duidelijk in zijn selectiebeleid: wie niet bereid was om volledig voor OHL te strijden, kreeg geen plek in het team.

Verdedigend heeft Garcia ingegrepen, met nadruk op defending in the box. Dit resulteerde in een georganiseerdere en compactere defensie, die ook alerter reageerde op stilstaande fases.

Hoewel zijn oorspronkelijke focus lag op balbezitvoetbal, moest Garcia zijn benadering aanpassen aan de omstandigheden en het doel om de degradatie te vermijden. Daarom lag de nadruk meer op het winnen van tweede ballen en effectieve omschakelingen.

Nijdige Garcia durft tegen het bestuur in te gaan

Oscar Garcia stond voor een grote uitdaging bij Oud-Heverlee Leuven, waar hij moet werken met beperkte middelen. Hij had meermaals bij het bestuur aangedrongen op versterkingen, vooral vanwege een gebrek aan verdedigers en een scorende spits.

Ondanks de dreigende degradatie, weigerden de Thaise eigenaars echter zwaar te investeren tijdens de wintermercato. Garcia drong aan op de komst van 4 à 5 kwalitatieve versterkingen, waarbij een nieuwe spits de hoogste prioriteit had.

Hoewel er een akkoord was met Thomas Henry, en de club dicht bij de komst van Benito Raman stond, slaagde de club er niet in om hen daadwerkelijk aan te trekken. Garcia wees op de “niet eenvoudige financiële situatie” van de club als reden voor het uitblijven van versterkingen.

De teleurstelling was voelbaar bij Garcia, vooral omdat hij geloofde dat versterkingen in januari de club hadden kunnen redden van degradatie en zelfs in staat hadden gesteld om te strijden voor een Europees ticket.

“Ik wist wel dat we de spelers die ik gevraagd had op een bepaald moment zouden missen. Vorig seizoen zat hier een spits die jaarlijks goed was voor 16 doelpunten. Die is er vandaag niet.”

Zou Garcia de juiste keuze zijn voor Club Brugge?

Meest recent

Roer compleet omgegooid bij Antwerp? "Moment is aangebroken"

Antwerp FC is uiterst tegenvallend aan de Europe Play-Offs begonnen. De Great Old ging in zijn ...

3
3
Vanaken onomwonden: "Wat Union meer heeft dan Club?"

De spanning in de Champions' Play-Offs neemt in de komende dagen gevoelig toe. Aanstaande zondag ...

49
49
Radja begrijpt niets van Anderlecht: "Alsof ze kampioen zijn"

RSC Anderlecht speelde afgelopen zondag wederom geen goede wedstrijd, maar boekte uiteindelijk wel ...

90
90
'Gevolgen na UCL-kater: toptransfer Barça in stroomversnelling'

FC Barcelona is er dan toch niet in geslaagd om een nieuwe remontada te bewerkstelligen en sneuvelde ...

52
52
Sensatie in München: Neuer gruwelijk in de fout, Bayern reageert meteen

Woensdagavond worden in de Champions League de laatste tickets voor de halve finales uitgedeeld. ...

28
28
Degradatie-climax: beslissing Play-Downs op speeldag 3?

Toen waren ze nog met twee. Afgelopen weekend wisten ook Zulte Waregem en Cercle Brugge zich te ...

197
197
Eerste clash Union-Club Brugge: titelfavoriet aangeduid

Komend weekend is het zover, dan staat de eerste grote titelclash in de Champions' Play-Offs op het ...

343
343
Club Brugge staat perplex: Onyedika‑deal hakt er hard in

Club Brugge wil Raphael Onyedika langer vastleggen, maar dat dossier ligt minder rustig dan het op ...

549
549
'Anderlecht bidt: op deze voorwaarde miljoenen voor Vazquez'

Anderlecht heeft in de zomer heel wat werk voor de boeg om de ploeg te versterken. Daarvoor zullen ...

287
287
Beloftenquota blijft beroeren: advocaat wijst op bizar gevolg

Er was de voorbije maanden heel wat te doen over de nakende competitiehervorming in de Jupiler Pro ...

95
95
'Nieuwe domper dreigt voor STVV'

STVV begon aan de Champions' Play-Off als een outsider voor de titel, want het had slechts een ...

105
105
'Anderlecht schrikt: prijskaartje Lukaku bekend'

Het lijkt er stilaan op dat Romelu Lukaku en Napoli helemaal met elkaar op ramkoers liggen. De ...

392
392
Titelkoorts bij Club: Leko benoemt waar de sleutel ligt

Club Brugge heeft de komende weken nog maar één doel: Union nog van de koppositie ...

157
157
'Anderlecht baalt en loopt nog miljoenen mis'

Voor Anderlecht beloven het zeer drukke maanden te worden. De club is nog steeds op zoek naar een ...

247
247
Braziliaanse legende doet straffe uitspraak over Preud'homme

Op zijn 67ste is Michel Preud'homme intussen al enkele jaren uit de voetbalwereld verdwenen, na een ...

105
105
Club Brugge met straf nieuws: "Alle records verbroken"

Club Brugge hoopt binnen een zestal weken een enorm feest te bouwen. Ze hopen dit de landstitel te ...

267
267
Red Flames balen: "Toch mogen we het zo niet bekijken"

De Red Flames speelden 1-1 gelijk in en tegen Schotland. Dat is een goed resultaat, maar de ...

22
22
'Club Brugge incasseert domper: sterkhouder heeft transfer beet'

Club Brugge zal komende zomer héél wat sterkhouders de club zien verlaten. De ...

461
461
Lukaku niet mee naar het WK? Leekens oordeelt

Rudi Garcia zit toch met de handen in het haar. Loïs Openda speelt bijna niet meer bij Juventus ...

195
195
Kompany vol lof: "Kan één van de besten ter wereld worden"

Gaat Vincent Kompany met Bayern München vanavond Real Madrid uitschakelen? Bayern begint alvast ...

68
68
'Anderlecht baalt enorm: Verschaeren weigerde miljoenensom'

Yari Verschaeren is uitstekend begonnen aan de Play-Offs. Als invaller was hij goed voor een assist ...

567
567
Barça schopt wild om zich heen na CL-eliminatie

Voor FC Barcelona zijn de kwartfinales dinsdagavond het eindstation geworden in de Champions League. ...

112
112
'Vete rond Mokio: nieuw contract slaat diepe wonden'

Een weekje geleden kon Ajax een grote opsteker melden. Het slaagde er immers in om Jorthy Mokio een ...

117
117
Kompany doet beklag: "Ik vind dat streng"

Om 21u gaat Vincent Kompany met Bayern München op zoek naar een ticket voor de halve finale van ...

66
66
Verlinden naar Belgische topclub? "Uitgebreid contact"

De zomermercato nadert met rasse schreden en de Belgische topclubs zullen ongetwijfeld ook in de ...

321
321

Meer sportnieuws