'Club Brugge gaat voluit voor topcoach met Barça-DNA'

2021
'Club Brugge gaat voluit voor topcoach met Barça-DNA'

Club Brugge is op zoek naar een nieuwe hoofdcoach voor het komende seizoen en heeft verschillende kandidaten op de shortlist, waaronder Oscar Garcia van Oud-Heverlee Leuven.

Garcia, een adept van FC Barcelona, heeft indruk gemaakt met zijn transformatie van OHL, ondanks beperkte beschikbare middelen. Hij heeft zijn visie moeten aanpassen om degradatie te vermijden en heeft hard aangedrongen op versterkingen, maar kreeg niet de gewenste steun van het bestuur.

LEES OOK: Simons looft smaakmaker OHL: "Anderen hebben dat niet"

Club Brugge wilde Oscar Garcia als opvolger Georges Leekens

Club Brugge is op zoek naar een nieuwe hoofdcoach voor het komende seizoen, en de geruchtenmolen draait op volle toeren. Namen zoals Jesse Marsch, Karel Geraerts, Wouter Vrancken en Thorsten Fink zijn al genoemd als mogelijke kandidaten.

Volgens Foot Mercato staat ook Oscar Garcia, de huidige coach van Oud-Heverlee Leuven, op het verlanglijstje van de West-Vlamingen. Deze 50-jarige Spanjaard geniet blijkbaar veel interesse, aangezien ook AA Gent en Antwerp FC hem op het oog hebben.

Garcia is geen onbekende voor Club Brugge. In november 2012 was hij al eens in beeld als hoofdcoach, toen de club op zoek was naar een opvolger voor Georges Leekens.

Destijds stond Garcia bovenaan de shortlist van potentiële kandidaten, en Club was zelfs bereid om 300.000 euro te betalen aan zijn toenmalige club, Maccabi Tel Aviv. Ondanks het aanlokkelijke aanbod besloot Garcia toen om bij de Israëlische topclub te blijven.

Andere namen die destijds werden overwogen, waren onder meer Kasper Hjulmand, Morten Wieghorst en Juan Carlos Garrido. Uiteindelijk werd Garrido gekozen als de nieuwe hoofdcoach van Club Brugge.

Garcia flikt het (bijna) onmogelijke bij Oud-Heverlee Leuven

Na zijn eerste contact met Club Brugge heeft Oscar Garcia een indrukwekkende reis door Europa gemaakt, met betrekkingen bij Watford, RB Salzburg, Saint-Etienne, Olympiakos, Celta de Vigo en Stade Reims.

Sinds 3 november vorig jaar staat de Spanjaard aan het roer bij Oud-Heverlee Leuven, waar hij de taken van de ontslagen Marc Brys heeft overgenomen.

Bij zijn aanstelling waren er veel vraagtekens of Garcia, een coach die niet bekend was met de Belgische competitie, wel de juiste keuze was. Maar hij heeft die twijfels snel doen verdwijnen.

Garcia had wat tijd nodig om de machine op gang te krijgen, maar hij is daar uiteindelijk in geslaagd. OHL stond het hele seizoen onderaan in het klassement, maar onder Garcia's leiding heeft de club zich uit het degradatiemoeras weten te slepen en hij heeft de lat geleidelijk aan hoger gelegd.

Het was een moeizame weg, maar dankzij de inspanningen van Garcia heeft OHL de play-downs weten te vermijden en zich gekwalificeerd voor de play-offs 2. “Niet veel mensen geloofden nog in ons, maar we hebben het toch maar mooi gedaan”, zei de Spanjaard.

Hij wees naar omstandigheden, waaronder blessures en trainerswissels, in de trainersstaf, die het pad niet bepaald makkelijker hebben gemaakt.

Oscar Garcia is een adept van FC Barcelona en Johan Cruijff

Oscar Garcia kende zijn hoogtepunt als speler bij FC Barcelona in de jaren negentig.

Bij Barça heeft hij bijna 100 wedstrijden gespeeld (97), waarbij hij vier Spaanse kampioenschappen (1993, 94, 98, 99), twee UEFA Super Cups (1993, 98), twee Spaanse bekers (1997, 98) en een beker der bekerwinnaars (1997) heeft gewonnen. 

Bij zijn presentatie bij Oud-Heverlee Leuven benadrukte Garcia zijn filosofie: “Voetbal spelen om te winnen op een lelijke manier, dat ken niet ik niet. Natuurlijk spelen wij voor resultaten, maar dat kan ook op een attractieve manier.”

Zijn liefde voor het voetbal van Barça is duidelijk, waarbij hij veel waarde hecht aan balbezit. “Ik hou ervan de bal in de ploeg te hebben. Wanneer je als team de bal hebt, kan de tegenstander er niet mee aanvallen. Ook zo kan je verdedigen”, zei hij aan Het Laatste Nieuws.

Johan Cruijff heeft een grote invloed gehad op Garcia als coach. Hij beschreef Cruijff als een genie en benadrukte hoe elke training onder hem een les was. Garcia heeft veel van Cruijff geleerd en beschouwt hem als de persoon die hem heeft gevormd tot de coach die hij vandaag is.

Ook zijn voormalige teamgenoten zoals Pep Guardiola en Ronald Koeman hebben hun stempel gedrukt op zijn benadering van het spel. Toen Garcia coach werd, heeft Cruijff hem veel advies gegeven, zowel op als naast het veld.

“Ik vergelijk mezelf niet met Cruijff, maar ik probeer met mijn spelers te reproduceren wat hij mij heeft geleerd.”

Pragmatische Garcia: het behoud primeert

Onder de leiding van Oscar Garcia heeft Oud-Heverlee Leuven een duidelijke transformatie doorgemaakt, zij het nog niet volledig in lijn met zijn persoonlijke visie als coach. Het vergt immers veel meer tijd om zijn filosofie volledig te kunnen implementeren.

Desalniettemin zijn er opvallende verschillen te zien ten opzichte van de vorige coach, Marc Brys. Garcia heeft de trainingsmethoden aangepast, met kortere maar intensievere sessies. Dit resulteerde in spelers die frisser, hongeriger en alerter waren tijdens wedstrijden.

Het team vertoonde meer samenhang en een sterke mentaliteit. Garcia was duidelijk in zijn selectiebeleid: wie niet bereid was om volledig voor OHL te strijden, kreeg geen plek in het team.

Verdedigend heeft Garcia ingegrepen, met nadruk op defending in the box. Dit resulteerde in een georganiseerdere en compactere defensie, die ook alerter reageerde op stilstaande fases.

Hoewel zijn oorspronkelijke focus lag op balbezitvoetbal, moest Garcia zijn benadering aanpassen aan de omstandigheden en het doel om de degradatie te vermijden. Daarom lag de nadruk meer op het winnen van tweede ballen en effectieve omschakelingen.

Nijdige Garcia durft tegen het bestuur in te gaan

Oscar Garcia stond voor een grote uitdaging bij Oud-Heverlee Leuven, waar hij moet werken met beperkte middelen. Hij had meermaals bij het bestuur aangedrongen op versterkingen, vooral vanwege een gebrek aan verdedigers en een scorende spits.

Ondanks de dreigende degradatie, weigerden de Thaise eigenaars echter zwaar te investeren tijdens de wintermercato. Garcia drong aan op de komst van 4 à 5 kwalitatieve versterkingen, waarbij een nieuwe spits de hoogste prioriteit had.

Hoewel er een akkoord was met Thomas Henry, en de club dicht bij de komst van Benito Raman stond, slaagde de club er niet in om hen daadwerkelijk aan te trekken. Garcia wees op de “niet eenvoudige financiële situatie” van de club als reden voor het uitblijven van versterkingen.

De teleurstelling was voelbaar bij Garcia, vooral omdat hij geloofde dat versterkingen in januari de club hadden kunnen redden van degradatie en zelfs in staat hadden gesteld om te strijden voor een Europees ticket.

“Ik wist wel dat we de spelers die ik gevraagd had op een bepaald moment zouden missen. Vorig seizoen zat hier een spits die jaarlijks goed was voor 16 doelpunten. Die is er vandaag niet.”

Zou Garcia de juiste keuze zijn voor Club Brugge?

Meest recent

Hommeles bij Zulte: “Geen respect en grote schande”

Zulte Waregem blijft in een desastreuze vorm zitten. Essevee ging onderuit tegen La Louvière ...

1
1
Kums doet boekje open over verrassende komst Burgess

AA Gent verraste vriend en vijand toen ze Christian Burgess gratis weghaalden bij Union SG. De ...

41
41
Charaï na spektakel: "Hoe is dit kunnen gebeuren?"

KVC Westerlo leek op weg naar de zege na een goal in de extra tijd, maar nog later scoorde SK ...

12
12
'Zulte Waregem ruikt jackpot: JPL-topclubs lonken'

De Jupiler Pro League is de afgelopen jaren een competitie geweest waar tal van spitsen een mooie ...

67
67
Euvrard heeft boodschap: "Krijgen dingen in beweging"

Standard moet aan de bak tegen KRC Genk. De Luikenaars beseffen dat een vierde nederlaag in negen ...

38
38
‘Diefstal op Ballon d'Or: Courtois van podium geduwd’

Voor veel kenners is Thibaut Courtois de beste doelman ter wereld. Toch dreigt hij maandag op de ...

144
144
Bruno haalt zeer belangrijke doelstelling bij Anderlecht

Vitor Bruno kreeg de afgelopen week de nodige kritiek, al zijn de resultaten globaal gezien in orde. ...

76
76
'Club Brugge-titularis mag inpakken: opvolger van 10M'

Club Brugge wil in januari opnieuw shoppen op het middenveld, en die zoektocht leidt naar Stavanger. ...

368
368
FC Barcelona – Real Madrid: dit is de ideale gecombineerde elf

Vanavond staat de Clasico tussen FC Barcelona en Real Madrid op het programma. De grootste ...

59
59
STVV weet het nu al: publiekslieveling wordt grof wild

STVV heeft ook dit jaar een goede ploeg. De Truienaars begonnen goed aan het seizoen, kenden een ...

40
40
Anderlecht heeft parel in de rangen: debuut in de JPL?

Vitor Bruno is een trainer die de jeugd kansen geeft. Niemand is volledig afgeschreven, dat bewees ...

225
225
Club Brugge-Lens krijgt staartje: groter drama voorkomen

In de Champions League maakte Club Brugge deze week opnieuw indruk met een 3-0-zege tegen RC Lens. ...

546
546
Excuses bij Zulte Waregem na 'afschuwelijke avond'

Zulte Waregem was goed aan het seizoen begonnen. Maar de laatste weken is de West-Vlaamse club aan ...

169
169
Hazard spoelt Brugse kater door; persona non grata held Altético

In de Spaanse La Liga heeft Atlético Madrid zijn tweede plaats verstevigd. Dankzij een ...

232
232
Westerlo en Beveren gelijk na episch duel; nieuwe dreun Essevee

KVC Westerlo en SK Beveren hebben voor hét spektakelstuk van de 9de speeldag in de Jupiler ...

64
64
Wedergeboorte Antwerp: "Zeer lastige weken"

Royal Antwerp FC lijkt stilaan uit een dal te kruipen. Zaterdagnamiddag boekte de Great Old zelfs ...

120
120
'Club ontketent titanenduel: nationaal record aan diggelen'

Door Christos Tzolis voor liefst 40 miljoen euro aan Arsenal FC te verkopen, wist Club Brugge ...

457
457
Gewaagde zet Bruno: Anderlecht-duo moet op tanden bijten

Na de Europese zege op Jagiellonia Bialystok, is de sfeer rond RSC Anderlecht alweer gekeerd. Al ...

386
386
Allegri door het lint in verhitte clash; nieuwe leider Bundesliga

SSC Napoli heeft het nagelaten een gouden zaak te doen in de Serie A. In de topper tegen AS Roma ...

90
90
Tessa Wullaert ziet één groot probleem bij Deschacht

De storm rond de Red Flames ging de laatste weken maar niet liggen. Eerst was er een aangebrand ...

130
130
Drama Penders! Owngoal én nederlaag bij PL-basisdebuut

Mike Penders heeft een basisdebuut in de Premier League beleefd om snel te vergeten. De Rode Duivel ...

95
95
Kater voor Simons: Lommel pikt gouden punt in 96ste minuut

Het OH Leuven van coach Timmy Simons heeft zaterdagavond een flinke tik te verwerken gekregen. Tegen ...

36
36
‘Einde Bayern voor superster na ruzie met Kompany’

Bij Bayern München hangt een donkere wolk boven de grootste ster van de ploeg. Vincent Kompany ...

306
306
Burnley zet Hayen op straat na dramatische reeks

Burnley heeft zopas meegedeeld dat Nicky Hayen is ontslagen. Hij verloor vandaag met 4-1 van ...

154
154
Charleroi incasseert tik: "Antwerp leerde ons die les"

Antwerp heeft zaterdag zonder al te veel problemen afgerekend met een zwak Charleroi. De Great Old ...

50
50

Meer sportnieuws