JPL treedt keihard op tegen buitensporige lonen Antwerp FC

door
JPL treedt keihard op tegen buitensporige lonen Antwerp FC

Antwerp FC wordt geconfronteerd met een moeilijke financiële situatie waarbij de lonen en bezoldigingen 150% van de omzet overschrijden. Dit sluit aan op het recente alarmerende rapport van UEFA, waaruit blijkt dat Belgische clubs gemiddeld 88% van hun inkomsten aan salarissen besteden.

De Pro League streeft naar een verlaging van dit percentage naar 70% tegen 2025. Antwerp moet dus drastische veranderingen doorvoeren om financieel gezond te blijven, inclusief het mogelijk snijden in salarissen.

LEES OOK: DAZN-saga zindert voor: Pro League zorgt voor nieuwe wending

Belgische clubs spenderen 88% van hun inkomsten aan lonen

Donderdag publiceerde UEFA het langverwachte European Club Finance and Investment Landscape Report, een diepgaande analyse en benchmarkrapport dat een inzicht biedt in het financiële landschap van het Europese clubvoetbal.

Dit jaarlijkse rapport is dé meest betrouwbare graadmeter en maatstaf geworden voor de gezondheid van de Europese clubfinanciën.

Het onderzoek stelde vast dat de inkomsten van Europese eersteklasseclubs in het boekjaar 2022 een recordhoogte hebben bereikt, bijna over de grens van €24 miljard, ondanks enkele aanhoudende effecten van de corona pandemie.

Voor het komende boekjaar, 2023, wordt zelfs verwacht dat de clubinkomsten verder zullen groeien tot een indrukwekkende €26 miljard.

Het rapport merkt op dat de lonen van de clubs tijdens de pandemie aanzienlijk zijn gestegen, ondanks de verminderde inkomsten en de dalende transfermarkt tijdens de periode 2020-2021, waardoor de loonniveaus onhoudbaar zijn geworden in verschillende competities in 2022.

Zo spenderen Franse clubs 89% van hun inkomsten aan lonen, Belgische en Turkse clubs 88%, en Italiaanse clubs 83%.

Inflatoire loonspiraal: Belgische clubs betalen hun spelers te veel

De Belgische clubs worden duidelijk aangewezen als zorgwekkende uitschieters in het recente UEFA-rapport, waarbij ze gemiddeld maar liefst €24 miljoen per jaar aan spelerslonen uitgeven.

Deze hoge loonlast wordt door UEFA als onhoudbaar in de huidige marktomstandigheden beschouwd, en het rapport legt daarmee een langdurig probleem bloot: de Belgische clubs betalen hun spelers te veel.

“De inflatoire loonspiraal moet stoppen”, zei Lorin Parys, CEO van de Pro League, eerder deze week aan La Dernière Heure. Het doel is duidelijk: de Belgische clubs financieel gezond(er) maken.

De Pro League wil daarom tegen 2025 de clubs verplichten maximaal 70% van hun budget aan spelerslonen uit te geven, een concept dat kan worden beschouwd als een zachte vorm van salary cap of een salarisplafond.

“Het goede nieuws is dat 13 clubs nu al aan het criterium van 70 procent voldoen. 19 clubs behalen de beoogde maatstaf van 90 procent in 2023 (in 2024 zal de maatstaf 80 procent zijn, in 2025 70 procent).”

Antwerp spendeert anderhalve keer meer aan salarissen dan het JPL-gemiddelde

Na het onthullende European Club Finance and Investment Landscape Report en de aangekondigde maatregelen van Lorin Parys, is het duidelijk dat Antwerp FC een van de clubs is die zich geroepen mag voelen om drastische veranderingen door te voeren.

Antwerp leed vorig boekjaar een monsterlijk verlies van 46,4 miljoen euro, een dramatische stijging van 15%. Nooit ging een Belgische voetbalclub zo diep in het rood. De kosten, voornamelijk de spelerslonen, zijn explosief gestegen, terwijl de inkomsten deze toename niet konden bijbenen.

De lonen en bezoldigingen, inclusief bonussen, zijn in slechts één seizoen met €20 miljoen gestegen, van €38,4 miljoen naar €58,4 miljoen - een bijna ongelofelijke toename van 53%.

Dit cijfer ligt anderhalve keer hoger dan het gemiddelde salarisuitgaven van de Belgische clubs. Op dit moment geeft Antwerp ongeveer 150% (!) van zijn omzet uit aan salarissen voor spelers en personeel, een situatie die ongezond en onhoudbaar is.

Het is dan ook geen verrassing dat Antwerp FC de laatste tijd soms moeite heeft gehad om de lonen op tijd te betalen.

Antwerp moet de salarissen van 150% naar 70% van de omzet terugbrengen

Antwerp FC is van mening dat de financiële bodem nu wel zo ongeveer bereikt moet zijn.

De inkomsten zullen aanzienlijk toenemen dankzij de deelname aan de Champions League, en bovendien zullen de uitgaande transfers van Gaston Avila (naar Ajax vorig jaar) en Arthur Vermeeren (naar Atlético Madrid deze winter) nog worden opgenomen in de cijfers.

In een officieel statement heeft Antwerp gecommuniceerd dat het de bedoeling is om minder afhankelijk te worden van Paul Gheysens, de club geleidelijk aan te laten evolueren naar een zelfbedruipend model, en dat de juiste stappen gezet zijn op vlak van Financial Fairplay en Sustainability.

Maar zo'n transitie vergt tijd en gaat gepaard met uitdagingen, vooral gezien het voornemen van de Pro League om tegen 2025 een salarisplafond in te voeren. Momenteel besteedt Antwerp 150% van zijn omzet aan salarissen, terwijl dat tegen 2025 moet worden teruggebracht tot 70%.

Dat is meer dan de helft indien de omzet dezelfde zou blijven. Dit betekent dat de club waarschijnlijk zal moeten snijden in het salarisbudget, indien de omzet naar niet significant zou stijgen.

Dit kan invloed hebben op enkele grootverdieners in de ploeg, zoals Toby Alderweireld - naar verluidt de bestbetaalde speler ooit in de Jupiler Pro League - en Vincent Janssen, die naar verluidt €2,5 miljoen netto per jaar verdient.

Zal Antwerp nog voor de prijzen spelen in de komende jaren met deze financiële beperkingen?

Meest recent

Rigaux over onvrede AA Gent: "In eer en geweten"

Club Brugge heeft 2025 afgesloten met beslissingen die Blauw-Zwart niet geliefd hebben gemaakt in de ...

14
14
De Zerbi komt met verrassende transferonthulling Vermeeren

Bij Olympique Marseille start Arthur Vermeeren wellicht in de basis tegen Union SG. De middenvelder ...

9
9
‘Salah uitgekotst: Liverpool zet icoon brutaal aan de deur’

Je voelt bijna de gêne in de kleedkamer. Een club die haar grootste icoon brutaal naar de deur ...

34
34
'Weggehoond' in België, nu waardevolle kracht bij Marseille

Union SG neemt het vanavond in het Lotto Park op tegen Olympique Marseille. Het is bij de Fransen ...

48
48
Verhuurde JPL-spelers: KV Mechelen en AA Gent heel tevreden

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

34
34
Ex-smaakmaker wil terug naar Union SG: "Waarom niet?"

Bij Union SG verkochten ze de afgelopen jaren héél veel spelers voor tientallen ...

62
62
Club Brugge-bestuur verdedigt ontslag Hayen: "Het was op"

Het tweede tijdperk van Ivan Leko als hoofdcoach van Club Brugge is officieel begonnen. Dinsdag ...

199
199
'Baro loopt blauwtje: AA Gent mag 2 coaches schrappen'

 Terwijl ex-coach Ivan Leko voor het eerst de pers te woord stond als trainer van Club Brugge ...

563
563
Van Gucht hangt het serieus uit: tv-bazen pisnijdig

Ruben Van Gucht jaagt heel wat vuurwerk door het medialandschap. Ingrijpende beslissingen zorgden ...

337
337
Leko speelt open kaart over verhuis van Gent naar Club

Na een hectische dag stond Ivan Leko dinsdag voor het eerst opnieuw op het oefenveld bij Club ...

251
251
Vanaken doet boekje open over trainerswissel Club Brugge

Club Brugge dropte maandag een bom van formaat door Nicky Hayen in te wisselen voor Ivan Leko. Diens ...

659
659
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 18 bekend

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League speeldag 18 op het programma. Via de officiële ...

143
143
'AA Gent vindt opvolger Leko: topkandidaat al bekend'

Als een donderslag bij heldere hemel nam KAA Gent maandag afscheid van Ivan Leko, die door Club ...

590
590
Vuurwerk bij Club Brugge: solo slim van Verhaeghe?

Ivan Leko leidde zopas zijn eerste training als hoofdcoach van Club Brugge, straks verschaft hij ...

436
436
Familie betreurde De Boeck komt met hartverwarmende actie

Het onverwachte overlijden van voormalig profvoetballer en trainer Glen De Boeck, gisteren, laat een ...

135
135
‘Leko grijpt genadeloos in: Club-smaakmaker afgedankt?'

Nicky Hayen out, Ivan Leko in. Club Brugge verraste vriend en vijand door de Kroaat weg te plukken ...

918
918
Ferme opsteker Lukaku: Rode Duivel roept boodschap

Romelu Lukaku ligt al maanden in de lappenmand, maar de Rode Duivel kan bijna zijn comeback vieren. ...

42
42
‘Grote kuis Anderlecht: 10 (!) transferdossiers Renard’

De wintermercato staat voor de deur en RSC Anderlecht is van plan om de selectie flink te ...

381
381
‘Leko slikt direct dubbele opdoffer, uitsluitsel Mignolet’

Ivan Leko heeft zijn eerste training bij Club Brugge afgewerkt. De Kroatische oefenmeester werd ...

837
837
‘Antwerp gaat los: Gheysens reserveert monstersom’

Royal Antwerp FC is een nieuw verhaal aan het schrijven onder T1 Joseph Oosting en het ziet er ...

898
898
‘Anderlecht slaat grote slag: Europese clubs afgetroefd’

RSC Anderlecht is al druk bezig met de komende wintertransferperiode. Olivier Renard hoopt de ...

325
325
‘Club Brugge hakt transferknopen door: Leko drukt stempel'

Club Brugge is na het ontslag van Nicky Hayen en de aanstelling van Ivan Leko volop bezig met de ...

516
516
‘Bliksemovername Belgische club: rijke Qatari breiden uit’

De Belgische clubs reiken vaker de hand uit naar buitenlandse overnemers of investeerders. Om ...

217
217
‘Crisisvergadering KAA Gent: Baro KO geslagen na naïviteit’

De trainerscarrousel in de Jupiler Pro League blijft de gemoederen bezighouden. Club Brugge stuurde ...

380
380
Bewogen dag bij Club Brugge: Tzolis steunt Hayen

Club Brugge koos ervoor om Nicky Hayen de laan uit te sturen en Ivan Leko over te nemen van KAA ...

874
874

Meer sportnieuws