JPL treedt keihard op tegen buitensporige lonen Antwerp FC

door
JPL treedt keihard op tegen buitensporige lonen Antwerp FC

Antwerp FC wordt geconfronteerd met een moeilijke financiële situatie waarbij de lonen en bezoldigingen 150% van de omzet overschrijden. Dit sluit aan op het recente alarmerende rapport van UEFA, waaruit blijkt dat Belgische clubs gemiddeld 88% van hun inkomsten aan salarissen besteden.

De Pro League streeft naar een verlaging van dit percentage naar 70% tegen 2025. Antwerp moet dus drastische veranderingen doorvoeren om financieel gezond te blijven, inclusief het mogelijk snijden in salarissen.

LEES OOK: DAZN dropt nieuwe A-bom: 'faillissement verschillende clubs'

Belgische clubs spenderen 88% van hun inkomsten aan lonen

Donderdag publiceerde UEFA het langverwachte European Club Finance and Investment Landscape Report, een diepgaande analyse en benchmarkrapport dat een inzicht biedt in het financiële landschap van het Europese clubvoetbal.

Dit jaarlijkse rapport is dé meest betrouwbare graadmeter en maatstaf geworden voor de gezondheid van de Europese clubfinanciën.

Het onderzoek stelde vast dat de inkomsten van Europese eersteklasseclubs in het boekjaar 2022 een recordhoogte hebben bereikt, bijna over de grens van €24 miljard, ondanks enkele aanhoudende effecten van de corona pandemie.

Voor het komende boekjaar, 2023, wordt zelfs verwacht dat de clubinkomsten verder zullen groeien tot een indrukwekkende €26 miljard.

Het rapport merkt op dat de lonen van de clubs tijdens de pandemie aanzienlijk zijn gestegen, ondanks de verminderde inkomsten en de dalende transfermarkt tijdens de periode 2020-2021, waardoor de loonniveaus onhoudbaar zijn geworden in verschillende competities in 2022.

Zo spenderen Franse clubs 89% van hun inkomsten aan lonen, Belgische en Turkse clubs 88%, en Italiaanse clubs 83%.

Inflatoire loonspiraal: Belgische clubs betalen hun spelers te veel

De Belgische clubs worden duidelijk aangewezen als zorgwekkende uitschieters in het recente UEFA-rapport, waarbij ze gemiddeld maar liefst €24 miljoen per jaar aan spelerslonen uitgeven.

Deze hoge loonlast wordt door UEFA als onhoudbaar in de huidige marktomstandigheden beschouwd, en het rapport legt daarmee een langdurig probleem bloot: de Belgische clubs betalen hun spelers te veel.

“De inflatoire loonspiraal moet stoppen”, zei Lorin Parys, CEO van de Pro League, eerder deze week aan La Dernière Heure. Het doel is duidelijk: de Belgische clubs financieel gezond(er) maken.

De Pro League wil daarom tegen 2025 de clubs verplichten maximaal 70% van hun budget aan spelerslonen uit te geven, een concept dat kan worden beschouwd als een zachte vorm van salary cap of een salarisplafond.

“Het goede nieuws is dat 13 clubs nu al aan het criterium van 70 procent voldoen. 19 clubs behalen de beoogde maatstaf van 90 procent in 2023 (in 2024 zal de maatstaf 80 procent zijn, in 2025 70 procent).”

Antwerp spendeert anderhalve keer meer aan salarissen dan het JPL-gemiddelde

Na het onthullende European Club Finance and Investment Landscape Report en de aangekondigde maatregelen van Lorin Parys, is het duidelijk dat Antwerp FC een van de clubs is die zich geroepen mag voelen om drastische veranderingen door te voeren.

Antwerp leed vorig boekjaar een monsterlijk verlies van 46,4 miljoen euro, een dramatische stijging van 15%. Nooit ging een Belgische voetbalclub zo diep in het rood. De kosten, voornamelijk de spelerslonen, zijn explosief gestegen, terwijl de inkomsten deze toename niet konden bijbenen.

De lonen en bezoldigingen, inclusief bonussen, zijn in slechts één seizoen met €20 miljoen gestegen, van €38,4 miljoen naar €58,4 miljoen - een bijna ongelofelijke toename van 53%.

Dit cijfer ligt anderhalve keer hoger dan het gemiddelde salarisuitgaven van de Belgische clubs. Op dit moment geeft Antwerp ongeveer 150% (!) van zijn omzet uit aan salarissen voor spelers en personeel, een situatie die ongezond en onhoudbaar is.

Het is dan ook geen verrassing dat Antwerp FC de laatste tijd soms moeite heeft gehad om de lonen op tijd te betalen.

Antwerp moet de salarissen van 150% naar 70% van de omzet terugbrengen

Antwerp FC is van mening dat de financiële bodem nu wel zo ongeveer bereikt moet zijn.

De inkomsten zullen aanzienlijk toenemen dankzij de deelname aan de Champions League, en bovendien zullen de uitgaande transfers van Gaston Avila (naar Ajax vorig jaar) en Arthur Vermeeren (naar Atlético Madrid deze winter) nog worden opgenomen in de cijfers.

In een officieel statement heeft Antwerp gecommuniceerd dat het de bedoeling is om minder afhankelijk te worden van Paul Gheysens, de club geleidelijk aan te laten evolueren naar een zelfbedruipend model, en dat de juiste stappen gezet zijn op vlak van Financial Fairplay en Sustainability.

Maar zo'n transitie vergt tijd en gaat gepaard met uitdagingen, vooral gezien het voornemen van de Pro League om tegen 2025 een salarisplafond in te voeren. Momenteel besteedt Antwerp 150% van zijn omzet aan salarissen, terwijl dat tegen 2025 moet worden teruggebracht tot 70%.

Dat is meer dan de helft indien de omzet dezelfde zou blijven. Dit betekent dat de club waarschijnlijk zal moeten snijden in het salarisbudget, indien de omzet naar niet significant zou stijgen.

Dit kan invloed hebben op enkele grootverdieners in de ploeg, zoals Toby Alderweireld - naar verluidt de bestbetaalde speler ooit in de Jupiler Pro League - en Vincent Janssen, die naar verluidt €2,5 miljoen netto per jaar verdient.

Zal Antwerp nog voor de prijzen spelen in de komende jaren met deze financiële beperkingen?

Meest recent

Anderlecht zoekt: Hasi heeft één grote transferwens

RSC Anderlecht staat op een derde plaats in de Jupiler Pro League. Ze wonnen van Club Brugge en ...

21
21
Overmars schokt Anderlecht met 'schaamteloze' zet

In Neerpede wordt er gevloekt. Anderlecht legde meer dan twee miljoen op tafel voor een Nederlandse ...

111
111
Club Brugge te zwaar aangepakt? Hayen velt zijn oordeel

Club Brugge plaatste zich voor de volgende ronde van de Beker van België. Het won met 1-2 van ...

28
28
Jackpot voor Anderlecht en KRC Genk: '60 miljoen op komst'

KRC Genk en RSC Anderlecht nemen het vanavond in de Beker van België tegen elkaar op. De twee ...

100
100
Feest bij Antwerp: Oosting laat fans nu al dromen

Royal Antwerp FC leeft weer helemaal op. Na de stunt op het veld van Club Brugge wisten ze na een ...

74
74
Transfer naar Anderlecht of Club Brugge? "Fake news"

Er dook plots een opvallend gerucht op. Zo linkte Sasha Tavolieri Christian Benteke aan RSC ...

88
88
Mechele zeer gepikeerd: "Jullie overdrijven"

Club Brugge won met 1-2 op het veld van OH Leuven. Opdracht volbracht. Het was zeker geen geweldige ...

103
103
Akelige beelden Vermant: Club geeft update na ziekenhuisbezoek

Club Brugge heeft zich woensdagavond geplaatst voor de kwartfinales van de Croky Cup. Maar de zege ...

187
187
Croky Cup: Club, Gent én Union door, Antwerp viert na penalty's

In de 1/8ste finales van de Croky Cup werden woensdagavond vier wedstrijden afgewerkt. ...

197
197
Bizarre VAR-fase in OHL-Club: Hayen doet boekje open

Club Brugge blijft in de running om zichzelf op te volgen als bekerwinnaar. Het plaatste zich ...

215
215
Talbi verkoopt Liverpool uppercut, pijnlijke slipper Chelsea

In de Engelse Premier League heeft leider Arsenal FC woensdag weer goede zaken gedaan. De Gunners ...

95
95
Owngoals voorkomen afgang Bayern, boze Kompany pakt geel

Bayern München heeft zich woensdag geplaatst voor de volgende ronde van de DFB Pokal. Tegen ...

43
43
Sensatie: 'Anderlecht contacteert Benteke, Club op de loer'

Nadat hij de voorbij jaren heeft uitgeblonken in de MLS, gaat Christian Benteke op zijn 35ste op ...

1413
1413
Straf! Rode Duivel bij 10 grootste blikvangers op WK 2026

Aanstaande vrijdag wordt geloot voor de samenstelling van de poules op het wereldkampioenschap 2026. ...

205
205
Kijkers walgen massaal van beelden Croky Cup: "Schandalig!"

In de Croky Cup staan woensdagavond vier matchen van de 1/8ste finales op het programma. Al deze ...

259
259
Waalse analisten vellen verdict: géén titel voor Anderlecht?

Na de sterke reeks van 12 op 12, heerst opnieuw heel wat optimisme rond RSC Anderlecht. Volgens ...

311
311
Real recht rug dankzij Courtois en Mbappé, Napoli ontsnapt

Na een reeks van drie opeenvolgende draws, heeft Real Madrid weer aangeknoopt met de zege in La ...

34
34
Gezichtsverlies Standard: "Hier spelen vraagt bepaald niveau ..."

In zijn rijke geschiedenis wist Standard al acht keer de beker van België te winnen. Nummer ...

158
158
Mignolet in nauwe schoentjes: Club speelt hard spel

Alsof het dossier nog niet pijnlijk genoeg was, bleef Simon Mignolet zondag tijdens de rust tegen ...

789
789
'Schalke en co strijden volop om verrassende Belg'

Dezer dagen trekken de meeste Belgische clubs voluit de kaart van de jeugd, al blijven er nog altijd ...

42
42
Eén verrassing bij Club, Janssen start meteen bij Antwerp

Er staat woensdagavond alweer heel wat bekervoetbal op het programma. Met Club Brugge en Union komen ...

62
62
Lukaku snel terug? TD Napoli brengt update

Dit seizoen viel Romelu Lukaku nog niet te bewonderen, want de Rode Duivel liep in augustus tijdens ...

44
44
Pro League zet aanval op DAZN verder met vlammende brief

De voorbije maanden bleek het nieuwe televisiecontract een tikkende tijdbom, want een akkoord tussen ...

193
193
Vete laait weer op: Stijnen dreigt met rechtszaak tegen KBVB

Geen trainer die in ons land de voorbije jaren zo vaak in het oog van de storm stond als Stijn ...

110
110
Coup de théâtre: ronduit bizarre trainerswissel in 1B

In de Jupiler Pro League krijgen de trainers dit seizoen opvallend veel respijt. Over halfweg de ...

131
131

Meer sportnieuws