JPL treedt keihard op tegen buitensporige lonen Antwerp FC

door
JPL treedt keihard op tegen buitensporige lonen Antwerp FC

Antwerp FC wordt geconfronteerd met een moeilijke financiële situatie waarbij de lonen en bezoldigingen 150% van de omzet overschrijden. Dit sluit aan op het recente alarmerende rapport van UEFA, waaruit blijkt dat Belgische clubs gemiddeld 88% van hun inkomsten aan salarissen besteden.

De Pro League streeft naar een verlaging van dit percentage naar 70% tegen 2025. Antwerp moet dus drastische veranderingen doorvoeren om financieel gezond te blijven, inclusief het mogelijk snijden in salarissen.

LEES OOK: Standard gooit PO I te grabbel: Antwerp overleeft penalty en rood

Belgische clubs spenderen 88% van hun inkomsten aan lonen

Donderdag publiceerde UEFA het langverwachte European Club Finance and Investment Landscape Report, een diepgaande analyse en benchmarkrapport dat een inzicht biedt in het financiële landschap van het Europese clubvoetbal.

Dit jaarlijkse rapport is dé meest betrouwbare graadmeter en maatstaf geworden voor de gezondheid van de Europese clubfinanciën.

Het onderzoek stelde vast dat de inkomsten van Europese eersteklasseclubs in het boekjaar 2022 een recordhoogte hebben bereikt, bijna over de grens van €24 miljard, ondanks enkele aanhoudende effecten van de corona pandemie.

Voor het komende boekjaar, 2023, wordt zelfs verwacht dat de clubinkomsten verder zullen groeien tot een indrukwekkende €26 miljard.

Het rapport merkt op dat de lonen van de clubs tijdens de pandemie aanzienlijk zijn gestegen, ondanks de verminderde inkomsten en de dalende transfermarkt tijdens de periode 2020-2021, waardoor de loonniveaus onhoudbaar zijn geworden in verschillende competities in 2022.

Zo spenderen Franse clubs 89% van hun inkomsten aan lonen, Belgische en Turkse clubs 88%, en Italiaanse clubs 83%.

Inflatoire loonspiraal: Belgische clubs betalen hun spelers te veel

De Belgische clubs worden duidelijk aangewezen als zorgwekkende uitschieters in het recente UEFA-rapport, waarbij ze gemiddeld maar liefst €24 miljoen per jaar aan spelerslonen uitgeven.

Deze hoge loonlast wordt door UEFA als onhoudbaar in de huidige marktomstandigheden beschouwd, en het rapport legt daarmee een langdurig probleem bloot: de Belgische clubs betalen hun spelers te veel.

“De inflatoire loonspiraal moet stoppen”, zei Lorin Parys, CEO van de Pro League, eerder deze week aan La Dernière Heure. Het doel is duidelijk: de Belgische clubs financieel gezond(er) maken.

De Pro League wil daarom tegen 2025 de clubs verplichten maximaal 70% van hun budget aan spelerslonen uit te geven, een concept dat kan worden beschouwd als een zachte vorm van salary cap of een salarisplafond.

“Het goede nieuws is dat 13 clubs nu al aan het criterium van 70 procent voldoen. 19 clubs behalen de beoogde maatstaf van 90 procent in 2023 (in 2024 zal de maatstaf 80 procent zijn, in 2025 70 procent).”

Antwerp spendeert anderhalve keer meer aan salarissen dan het JPL-gemiddelde

Na het onthullende European Club Finance and Investment Landscape Report en de aangekondigde maatregelen van Lorin Parys, is het duidelijk dat Antwerp FC een van de clubs is die zich geroepen mag voelen om drastische veranderingen door te voeren.

Antwerp leed vorig boekjaar een monsterlijk verlies van 46,4 miljoen euro, een dramatische stijging van 15%. Nooit ging een Belgische voetbalclub zo diep in het rood. De kosten, voornamelijk de spelerslonen, zijn explosief gestegen, terwijl de inkomsten deze toename niet konden bijbenen.

De lonen en bezoldigingen, inclusief bonussen, zijn in slechts één seizoen met €20 miljoen gestegen, van €38,4 miljoen naar €58,4 miljoen - een bijna ongelofelijke toename van 53%.

Dit cijfer ligt anderhalve keer hoger dan het gemiddelde salarisuitgaven van de Belgische clubs. Op dit moment geeft Antwerp ongeveer 150% (!) van zijn omzet uit aan salarissen voor spelers en personeel, een situatie die ongezond en onhoudbaar is.

Het is dan ook geen verrassing dat Antwerp FC de laatste tijd soms moeite heeft gehad om de lonen op tijd te betalen.

Antwerp moet de salarissen van 150% naar 70% van de omzet terugbrengen

Antwerp FC is van mening dat de financiële bodem nu wel zo ongeveer bereikt moet zijn.

De inkomsten zullen aanzienlijk toenemen dankzij de deelname aan de Champions League, en bovendien zullen de uitgaande transfers van Gaston Avila (naar Ajax vorig jaar) en Arthur Vermeeren (naar Atlético Madrid deze winter) nog worden opgenomen in de cijfers.

In een officieel statement heeft Antwerp gecommuniceerd dat het de bedoeling is om minder afhankelijk te worden van Paul Gheysens, de club geleidelijk aan te laten evolueren naar een zelfbedruipend model, en dat de juiste stappen gezet zijn op vlak van Financial Fairplay en Sustainability.

Maar zo'n transitie vergt tijd en gaat gepaard met uitdagingen, vooral gezien het voornemen van de Pro League om tegen 2025 een salarisplafond in te voeren. Momenteel besteedt Antwerp 150% van zijn omzet aan salarissen, terwijl dat tegen 2025 moet worden teruggebracht tot 70%.

Dat is meer dan de helft indien de omzet dezelfde zou blijven. Dit betekent dat de club waarschijnlijk zal moeten snijden in het salarisbudget, indien de omzet naar niet significant zou stijgen.

Dit kan invloed hebben op enkele grootverdieners in de ploeg, zoals Toby Alderweireld - naar verluidt de bestbetaalde speler ooit in de Jupiler Pro League - en Vincent Janssen, die naar verluidt €2,5 miljoen netto per jaar verdient.

Zal Antwerp nog voor de prijzen spelen in de komende jaren met deze financiële beperkingen?

Meest recent

De Bruyne nú al cruciaal: Napoli-maats door dolle heen

In amper zijn tweede optreden na zijn zware blessure, heeft Kevin De Bruyne meteen zijn stempel ...

7
7
Biertje in hand, tranen in ogen: RSCA-geste ontroert Raman

KV Mechelen schreef zondagavond geschiedenis door zich voor de eerste keer ooit te plaatsen voor de ...

104
104
'Standard grijpt in: transfervizier op JPL-uitblinker'

Behoudens een onwaarschijnlijk mirakel, zal Standard dit seizoen geen Champions' Play-Offs spelen. ...

91
91
Vervanger Vanaken: drie alternatieven voor Ivan Leko

Bij Club Brugge werd zondagavond een collectieve zucht van opluchting geslaakt: de blessure van Hans ...

186
186
Hayen grijpt drastisch in: groot slachtoffer bij KRC Genk

KRC Genk heeft een mooie week achter de rug. De Limburgers wonnen in de Europa League van SC ...

269
269
Dissonant bij matig Anderlecht: kranten delen 4 op 10 uit

RSC Anderlecht is er zondag dan toch niet in geslaagd om zich mathematisch te verzekeren van zijn ...

194
194
Nachtmerrie Kompany komt uit: code rood bij Bayern

Deze week worden de tickets voor de kwartfinales van de Champions League uitgedeeld. Bayern ...

159
159
Nieuw goudklompje bij Genk: El Ouahdi zwaait met lof

KRC Genk heeft zijn kansen op de Champions' Play-Offs zondagmiddag intact kunnen houden. Racing won ...

264
264
WK-ticket op helling: Rode Duivel maakt zich onmogelijk

Bondscoach Rudi Garcia maakt aanstaande vrijdag zijn selectie bekend voor de oefenstage eind deze ...

347
347
Club Brugge blundert zwaar: groot drama rond Vanaken

Club Brugge pakte in Westerlo de drie punten, maar schrok zich vooral een hoedje toen Hans Vanaken ...

295
295
Race om Play-Off I: dit scenario heeft elke kandidaat nodig

Naar jaarlijkse gewoonte belooft de slotspeeldag van de reguliere competitie in de Jupiler Pro ...

269
269
Taravel reageert na domme rode kaart Bertaccini

Anderlecht heeft zondagavond de kans laten liggen om al zekerheid te verkrijgen over deelname aan de ...

423
423
'Genk op stelten: Real Madrid dropt 50 miljoen'

KRC Genk zal volgende week alles uit de kast moeten halen om de top zes nog binnen te dringen. Het ...

558
558
Cercle in play-downs: Van der Bruggen trekt harde conclusie

Na FCV Dender is nu ook Cercle Brugge helemaal zeker dat het straks in de Relegation Play-Off aan de ...

220
220
AC Milan laat unieke kans liggen in titelstrijd

De Italiaanse titelstrijd had dit weekend een volledig nieuw elan kunnen krijgen. Leider Inter had ...

46
46
'WK-finale' op slotspeeldag: "Een slopend seizoen"

De slotspeeldag van de reguliere competitie in de Jupiler Pro League belooft volgende week nog ...

67
67
Anderlecht in zak en as: "Verdienen niet te verliezen"

Anderlecht zal op de laatste speeldag van de reguliere competitie zijn ticket voor de Champions' ...

329
329
Oosting is zeer streng voor Antwerp-schlemiel

Voor Antwerp was de top zes al buiten bereik en dus moet het zich zien klaar te stomen voor de ...

155
155
Emotionele Vanderbiest: "Derde mooiste dag van mijn leven"

De voorbije jaren greep KV Mechelen meermaals op de valreep nog naast deelname aan de Champions' ...

96
96
Cercle moet naar play-downs, La Louvière mag nog hopen

De 29ste speeldag van de Jupiler Pro League werd zondagavond nog afgesloten met een kelderkraker. ...

135
135
Droom Standard spat uiteen: "Nog klein waterkansje"

Standard lijkt zijn droom om de Champions' Play-Off te spelen te mogen gaan opbergen. De Rouches ...

110
110
KV Mechelen klopt in blessuretijd Anderlecht en mag naar PO1

In het duel tussen KV Mechelen en Anderlecht stond zondagavond nog zekerheid over een ticket voor de ...

292
292
Achilleshiel STVV onthuld: "Dat weten andere ploegen nu ook"

STVV lijkt de voeling met Union en Club Brugge wat te verliezen. De Kanaries liepen zondag al tegen ...

138
138
Anderlecht jaagt op grote dubbelslag: nieuwe coach en TD

Anderlecht heeft met Jérémy Taravel tijdelijk duidelijkheid geschapen op de bank. De ...

480
480
'Hoefkens met anderhalf been buiten na gigantische afgang'

In de Nederlandse Eredivisie heeft NAC Breda zondagnamiddag met schandalige 6-0-cijfers verloren van ...

98
98

Meer sportnieuws