Verrassing in Anderlecht-spitsenstrijd: hij is topfavoriet

door
Verrassing in Anderlecht-spitsenstrijd: hij is topfavoriet

Luis Vazquez stijgt boven Kasper Dolberg uit in spitsenstrijd bij Anderlecht. Dolberg's doelpuntendip van 10 wedstrijden lang contrasteert met de betere prestaties van Vazquez's in de voorbije weken.

Hoewel Dolberg meer duels wint en efficiënter is voor doel, scoort Vazquez vaker, biedt meer in samenspel en fungeert als belangrijk aanspeelpunt. Een lastige keuze voor coach Riemer.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Club lonkt naar Ajax, transfergevecht Karetsas'

Kasper Dolberg: het kanon van de ‘silent killer’ zwijgt

Dit seizoen begon Kasper Dolberg als de onbetwiste nummer één bij Anderlecht, met Luis Vazquez als back-up. Voor Jesper Fredberg, Mikkel Hemmersam en Brian Riemer was Dolberg een droomaanwinst voor Anderlecht, en de Deense spits begon zijn tijd in Brussel op verschroeiende wijze.

Hij scoorde in zeven opeenvolgende competitiewedstrijden, waarmee hij het clubrecord van Marc Degryse uit 1989 evenaarde.

Maar de laatste tien wedstrijden (zowel competitie als beker) heeft de 26-jarige spits geen doelpunten meer gescoord. Zijn laatste goal dateert alweer van 1 december, in de match tegen KVC Westerlo.

Dolberg staat bekend om zijn vermogen om uit het niets te scoren, een ware 'silent killer' in de zestien. Maar zonder doelpunten blijft zijn algemene bijdrage aan het spel van paars-wit ondermaats.

Luis Vazquez: houten klaas wordt beste Anderlecht-spits van het moment

Luis Vazquez kende aanvankelijk een moeilijke start van het seizoen bij Anderlecht. De Argentijn had wat tijd nodig om zich aan te passen aan de Belgische cultuur, zijn nieuwe omgeving en de Europese voetbalstijl.

In het begin bleek Vazquez onhandig in het samenspel en niet bepaald een meevoetballende spits. Zijn stijl oogt houterig en bovendien miste hij dit seizoen al meerdere grote doelkansen.

Maar de laatste wedstrijden heeft Vazquez zich sterk ontwikkeld en wordt hij door sommigen zelfs beschouwd als de beste spits van Anderlecht op dit moment. De 22-jarige lijkt meer in zijn element te zijn, hij beweegt actiever op het veld, legt zijn gewicht in de schaal en maakt oorlog in de zestien.

“Hij is een aanvaller die verdedigers laat lijden als hij op het veld staat”, zei Philippe Albert in La Tribune. Het Laatste Nieuws meldt dat de roep van supporters om Vazquez als basisspeler steeds luider wordt.

Eén plaats in de spits: “Moest je Vazquez en Dolberg kunnen samensmelten …”

Afgelopen weekend gaf Brian Riemer voor het eerst dit seizoen in de competitie de voorkeur aan Luis Vazquez boven Kasper Dolberg. Ondanks zijn gebrek aan technische verfijning, was de impact van Vazquez duidelijk voelbaar op het spel, en toonde hij grote vooruitgang ten opzichte van zijn eerdere prestaties.

“De Argentijn geeft een andere dynamiek aan het team dan Dolberg. Hij wint duels, brengt kopkracht en levert strijd”, stelde Het Nieuwsblad vast. “Moest je Vazquez en Dolberg kunnen samensmelten…”

Gezien het feit dat het niet de bedoeling is om beide centrumspitsen tegelijk op te stellen - aangezien Riemer en Jesper Fredberg vastbesloten zijn om de 4-3-3 opstelling te handhaven - staat Anderlecht voor een lastige keuze in de komende weken om te bepalen wie de voorkeur krijgt als spits in de basisopstelling.

Riemer heeft onlangs verklaard dat Vazquez het verdient om te starten, maar hij benadrukte dat de Argentijn er ook baat bij heeft om te groeien in de schaduw van Dolberg. “Het zou te vroeg zijn voor hem om nú al het gewicht van de aanval op zijn schouders te moeten torsen.”

Dolberg wint meer duels, is balvaster en efficiënter voor het doel

Zowel Luis Vazquez als Kasper Dolberg brengen specifieke kwaliteiten met zich mee die van toegevoegde waarde zijn voor Anderlecht. In verschillende wedstrijd(situaties) zou Brian Riemer daarom kunnen kiezen voor de Argentijn of de Deen, afhankelijk van de precieze omstandigheden.

Het analyseren van enkele data en statistieken kan meer inzicht bieden in deze complexe afweging.

Wat betreft de regelmaat in zowel offensieve als defensieve regelmaat, zijn beide spitsen vrij gelijkwaardig, hoewel er op specifieke gebieden enkele opvallende verschillen zijn waar te nemen.

Opvallend genoeg wint Dolberg dit seizoen meer duels dan de fysiek sterkere Vazquez, wat enigszins verrassend is gezien hun verschillende speelstijlen. Bovendien heeft Dolberg meer intercepties op zijn naam staan en is hij balvaster.

Op aanvallend vlak blijkt Dolberg ook aanzienlijk efficiënter te zijn in het omzetten van kansen naar doelpunten, met een ratio van 25%, vergeleken met Vazquez's 16%. Daarnaast voert Dolberg meer dribbels uit en onderneemt hij meer offensieve acties.

Vazquez scoort vaker en is nuttiger in het samenspel als aanspeelpunt

Luis Vazquez gaat vaker de strijd aan in duels dan Kasper Dolberg, en het is niet verrassend dat hij ook meer luchtduels wint.

Wat echter wel verrassend is, is dat de Argentijn met 0,53 doelpunt per 90 minuten vaker het net weet te vinden dan de Deen, die op 0,50 doelpunt per 90 minuten zit, en dat Vazquez ook dreigender is voor het doel.

Daarnaast voert Vazquez ook meer versnellingen uit met de bal aan de voet en wordt hij vaker aangespeeld. Per 90 minuten ontvangt Vazquez gemiddeld 15 passes van zijn teamgenoten, terwijl Dolberg er slechts 11 krijgt.

Hierdoor fungeert Vazquez als een belangrijk aanspeelpunt voor het team. Het feit dat Vazquez ook zelf meer passes verstuurt (19) dan Dolberg (14) onderstreept zijn actieve rol in het team.

Elke spits heeft zijn eigen sterke punten, maar het lijkt erop dat Vazquez in verschillende belangrijke aspecten de voorkeur geniet boven Dolberg. Het is dan ook begrijpelijk dat Brian Riemer voor een lastige taak staat bij het maken van zijn keuze.

Wie moet Riemer opstellen in de spits?

Meest recent

'Imposant lijstje topclubs ziet Godts wondergoal maken'

De naam van Mika Godts ging de voorbije dagen weer gretig over de tongen. Dat had alles te maken met ...

4
4
'Genk krijgt uitsluitsel over blessure Karetsas'

KRC Genk liep vorig weekend alweer tegen een domper aan. Het kon ook zijn derde thuiswedstrijd in de ...

7
7
'Club plant pikante verrassing met Anderlecht-product'

Het is nog wachten op witte rook bij Club Brugge, maar achter de schermen zijn ze bij Blauw-Zwart al ...

68
68
Union vs Club: Gillet ziet één team in het voordeel

Halfweg de Champions' Play-Off is de titelstrijd nog steeds razend spannend. Union en Club Brugge ...

85
85
TRANSFERUURTJE: 'Nieuwe knaltransfer PSG, smaakmaker wil weg bij Club'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

134
134
Degryse velt oordeel over Sardella: harde woorden

RSC Anderlecht ging in eigen huis met 1-3 onderuit tegen Union SG. Paars-Wit kreeg nog voor rust een ...

101
101
Sam Kerkhofs verrast iedereen na waanzinnig titelduel

Wat een waanzinnige ontknoping kregen we gisterennamiddag in Eerste Nationale. Op het derde niveau ...

92
92
Boersma maakt KV Mechelen af na STVV: "Nooit meer!"

KV Mechelen kreeg al twee weken op rij een pandoering. Eerst ging het tegen Club Brugge met de ...

93
93
Club Brugge houdt hart vast: belangrijke update Mignolet

Simon Mignolet heeft aangekondigd aan het einde van het seizoen te zullen stoppen met voetballen. De ...

225
225
Vandenbempt looft titelkandidaat: "Onverstoord!"

De titelstrijd in de Jupiler Pro League blijft ongemeen spannend. Union SG en Club Brugge blijven ...

251
251
STVV droomt nog meer: blijft sterkhouder toch?

STVV is de mooist voetballende ploeg van België. Een team dat oververdiend op een derde plaats ...

61
61
Ophef rond Van Gucht krijgt opvallend nieuw hoofdstuk

Ruben Van Gucht ligt al een tijd onder een vergrootglas. De VRT stem en wielercommentator haalt niet ...

26
26
Standard ruikt bloed: KRC Genk krijgt fikse waarschuwing

Standard pakte een belangrijk punt op het veld van KRC Genk. Een heerlijke vrije trap van Casper ...

141
141
Anderlecht-fans verrassen: nieuwe coach niet op lijst

RSC Anderlecht moet nog énorm hard werken om een Europees ticket te bemachtigen. De vierde ...

369
369
Pikante titeluitspraak Verschaeren: "Zij overklassen Union"

RSC Anderlecht verloor met 1-3 van Union SG. Alweer een nederlaag in de Brusselse derby. Paars-Wit ...

320
320
Rood voor Sardella: Burgess met straf statement

RSC Anderlecht - Union SG was een leuke partij tot de rode kaart voor Killian Sardella. Nadien was ...

227
227
Oud-ref neemt twijfels weg: rode kaart Sardella terecht?

Union SG heeft zondagavond de generale repetitie op de bekerfinale naar zich toe getrokken en won ...

260
260
Vrancken grijpt krachtig in: "Hij zat niet in de wedstrijd"

Het Europese ticket komt steeds dichterbij voor STVV. De nummer drie in de Champions' Play-Offs kon ...

77
77
Europe Play-Offs: Antwerp op weg naar ultieme climax?

Niet enkel de heenronde van de Champions' Play-Offs zit erop, ook de Europe Play-Offs zijn exact ...

225
225
"Absolute minimum" - kranten delen 3 op 10 uit na Anderlecht-Union

RSC Anderlecht is er zondagavond niet in geslaagd om zijn voet naast die van Union SG te zetten. In ...

281
281
'Van 20M naar gratis: Club Brugge verrast met toptransfer'

Club Brugge kijkt voor versterking opnieuw naar een oude piste, maar deze keer ligt het dossier ...

377
377
WK-drama voor Oranje: "Ik ben er kapot van"

Nog exact 45 dagen tot het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, Mexico en Canada van start. ...

98
98
'Transferklapper Mika Godts: eerste topclub al genoemd'

Mika Godts scoorde zaterdag een weergaloos doelpunt namens Ajax tegen NAC Breda. De beelden van zijn ...

136
136
'Transferitis bij Club: grote naam wil persé vertrekken'

Met overtuigende zeges tegen KV Mechelen en AA Gent heeft Club Brugge zich op gepaste wijze herpakt ...

367
367
Anderlecht geflikt door VAR? Analisten fileren rood Sardella

RSC Anderlecht moest zondagavond wederom de duimen leggen voor Union SG: 1-3. Maar ondanks al snel ...

739
739

Meer sportnieuws