Verrassing in Anderlecht-spitsenstrijd: hij is topfavoriet

door
Verrassing in Anderlecht-spitsenstrijd: hij is topfavoriet

Luis Vazquez stijgt boven Kasper Dolberg uit in spitsenstrijd bij Anderlecht. Dolberg's doelpuntendip van 10 wedstrijden lang contrasteert met de betere prestaties van Vazquez's in de voorbije weken.

Hoewel Dolberg meer duels wint en efficiënter is voor doel, scoort Vazquez vaker, biedt meer in samenspel en fungeert als belangrijk aanspeelpunt. Een lastige keuze voor coach Riemer.

LEES OOK: ‘Oplossing Vazquez dringt aan: twee opties op tafel’

Kasper Dolberg: het kanon van de ‘silent killer’ zwijgt

Dit seizoen begon Kasper Dolberg als de onbetwiste nummer één bij Anderlecht, met Luis Vazquez als back-up. Voor Jesper Fredberg, Mikkel Hemmersam en Brian Riemer was Dolberg een droomaanwinst voor Anderlecht, en de Deense spits begon zijn tijd in Brussel op verschroeiende wijze.

Hij scoorde in zeven opeenvolgende competitiewedstrijden, waarmee hij het clubrecord van Marc Degryse uit 1989 evenaarde.

Maar de laatste tien wedstrijden (zowel competitie als beker) heeft de 26-jarige spits geen doelpunten meer gescoord. Zijn laatste goal dateert alweer van 1 december, in de match tegen KVC Westerlo.

Dolberg staat bekend om zijn vermogen om uit het niets te scoren, een ware 'silent killer' in de zestien. Maar zonder doelpunten blijft zijn algemene bijdrage aan het spel van paars-wit ondermaats.

Luis Vazquez: houten klaas wordt beste Anderlecht-spits van het moment

Luis Vazquez kende aanvankelijk een moeilijke start van het seizoen bij Anderlecht. De Argentijn had wat tijd nodig om zich aan te passen aan de Belgische cultuur, zijn nieuwe omgeving en de Europese voetbalstijl.

In het begin bleek Vazquez onhandig in het samenspel en niet bepaald een meevoetballende spits. Zijn stijl oogt houterig en bovendien miste hij dit seizoen al meerdere grote doelkansen.

Maar de laatste wedstrijden heeft Vazquez zich sterk ontwikkeld en wordt hij door sommigen zelfs beschouwd als de beste spits van Anderlecht op dit moment. De 22-jarige lijkt meer in zijn element te zijn, hij beweegt actiever op het veld, legt zijn gewicht in de schaal en maakt oorlog in de zestien.

“Hij is een aanvaller die verdedigers laat lijden als hij op het veld staat”, zei Philippe Albert in La Tribune. Het Laatste Nieuws meldt dat de roep van supporters om Vazquez als basisspeler steeds luider wordt.

Eén plaats in de spits: “Moest je Vazquez en Dolberg kunnen samensmelten …”

Afgelopen weekend gaf Brian Riemer voor het eerst dit seizoen in de competitie de voorkeur aan Luis Vazquez boven Kasper Dolberg. Ondanks zijn gebrek aan technische verfijning, was de impact van Vazquez duidelijk voelbaar op het spel, en toonde hij grote vooruitgang ten opzichte van zijn eerdere prestaties.

“De Argentijn geeft een andere dynamiek aan het team dan Dolberg. Hij wint duels, brengt kopkracht en levert strijd”, stelde Het Nieuwsblad vast. “Moest je Vazquez en Dolberg kunnen samensmelten…”

Gezien het feit dat het niet de bedoeling is om beide centrumspitsen tegelijk op te stellen - aangezien Riemer en Jesper Fredberg vastbesloten zijn om de 4-3-3 opstelling te handhaven - staat Anderlecht voor een lastige keuze in de komende weken om te bepalen wie de voorkeur krijgt als spits in de basisopstelling.

Riemer heeft onlangs verklaard dat Vazquez het verdient om te starten, maar hij benadrukte dat de Argentijn er ook baat bij heeft om te groeien in de schaduw van Dolberg. “Het zou te vroeg zijn voor hem om nú al het gewicht van de aanval op zijn schouders te moeten torsen.”

Dolberg wint meer duels, is balvaster en efficiënter voor het doel

Zowel Luis Vazquez als Kasper Dolberg brengen specifieke kwaliteiten met zich mee die van toegevoegde waarde zijn voor Anderlecht. In verschillende wedstrijd(situaties) zou Brian Riemer daarom kunnen kiezen voor de Argentijn of de Deen, afhankelijk van de precieze omstandigheden.

Het analyseren van enkele data en statistieken kan meer inzicht bieden in deze complexe afweging.

Wat betreft de regelmaat in zowel offensieve als defensieve regelmaat, zijn beide spitsen vrij gelijkwaardig, hoewel er op specifieke gebieden enkele opvallende verschillen zijn waar te nemen.

Opvallend genoeg wint Dolberg dit seizoen meer duels dan de fysiek sterkere Vazquez, wat enigszins verrassend is gezien hun verschillende speelstijlen. Bovendien heeft Dolberg meer intercepties op zijn naam staan en is hij balvaster.

Op aanvallend vlak blijkt Dolberg ook aanzienlijk efficiënter te zijn in het omzetten van kansen naar doelpunten, met een ratio van 25%, vergeleken met Vazquez's 16%. Daarnaast voert Dolberg meer dribbels uit en onderneemt hij meer offensieve acties.

Vazquez scoort vaker en is nuttiger in het samenspel als aanspeelpunt

Luis Vazquez gaat vaker de strijd aan in duels dan Kasper Dolberg, en het is niet verrassend dat hij ook meer luchtduels wint.

Wat echter wel verrassend is, is dat de Argentijn met 0,53 doelpunt per 90 minuten vaker het net weet te vinden dan de Deen, die op 0,50 doelpunt per 90 minuten zit, en dat Vazquez ook dreigender is voor het doel.

Daarnaast voert Vazquez ook meer versnellingen uit met de bal aan de voet en wordt hij vaker aangespeeld. Per 90 minuten ontvangt Vazquez gemiddeld 15 passes van zijn teamgenoten, terwijl Dolberg er slechts 11 krijgt.

Hierdoor fungeert Vazquez als een belangrijk aanspeelpunt voor het team. Het feit dat Vazquez ook zelf meer passes verstuurt (19) dan Dolberg (14) onderstreept zijn actieve rol in het team.

Elke spits heeft zijn eigen sterke punten, maar het lijkt erop dat Vazquez in verschillende belangrijke aspecten de voorkeur geniet boven Dolberg. Het is dan ook begrijpelijk dat Brian Riemer voor een lastige taak staat bij het maken van zijn keuze.

Wie moet Riemer opstellen in de spits?

Meest recent

Malinwa baalt: "Verdienden ruimschoots een punt"

KV Mechelen bleef in de laatste drie onderlinge confrontaties met Union telkens ongeslagen, maar is ...

33
33
Gemengde gevoelens bij Hubert: "Tevreden en niet tevreden"

Union heeft meteen een geweldige zaak gedaan in zijn eerste wedstrijden van 2026. Nadat het zich al ...

21
21
'Strijd om Seys is helemaal los: nog 2 clubs melden zich'

Het zal voor Club Brugge nog een helse klus worden om deze winter al zijn goudhaantjes aan boord te ...

89
89
Union velt KV Mechelen en loopt weer verder uit op Club

Union heeft zaterdagavond optimaal geprofiteerd van de nederlaag van Club Brugge een dag eerder. Het ...

46
46
Cercle lijkt vertrouwen: "We worden eindelijk beloond"

Cercle Brugge is uitstekend aan zijn 2026 begonnen. Het pakte immers een belangrijke zege op het ...

36
36
Kompany gelooft zijn ogen niet bij Bayern: "Mijn god!"

Bayern München heeft zaterdagavond opnieuw grote indruk gemaakt in de Bundesliga. In de topper ...

148
148
Beveren doet dankzij Patro alweer gouden zaak in 1B

Ook in de Challenger Pro League wordt er dit weekend opnieuw gevoetbald. Leider SK Beveren heeft in ...

182
182
'Orel Mangala krijgt cruciale transferupdate'

Maar liefst tien maanden lag Orel Mangala in de lappenmand met een zware knieblessure. Kort na zijn ...

41
41
Essevee wint eindelijk weer: "Waarom het nu wel lukt?"

Zulte Waregem heeft zondag voor een grote verrassing gezorgd door KRC Genk te kloppen. Het haalde in ...

111
111
'Verrassende miljoenentransfer bij AA Gent'

AA Gent haalde deze zomer al Hyun-seok Hong terug, maar verder is het nog wachten op versterking bij ...

381
381
Arsenal stuit op sterke Sels, Bayern haalt wéér uit

In de Premier League heeft leider Arsenal zaterdagavond verrassend punten laten liggen. Het kwam ...

93
93
Cercle doet in Westerlo gouden zaak in strijd om behoud

Cercle Brugge heeft in zijn eerste wedstrijd van 2026 meteen een geweldige zaak gedaan in de strijd ...

75
75
'Club Brugge plant winterknaller: één naam duikt op'

Club Brugge staat klaar om toe te slaan op de wintermarkt. Achter de schermen wordt aan een transfer ...

713
713
'Transfer Nainggolan: dit zijn de financiële details'

Patro Eisden heeft 2026 geopend met een gigantisch grote transfer voor de club. Ze wisten Radja ...

201
201
Hayen luidt alarmbel na achtste nederlaag van het seizoen

Nicky Hayen heeft héél veel werk. KRC Genk verloor na een zeer povere prestatie met ...

192
192
'Newcastle wil Club Brugge van smaakmaker beroven'

Bij Club Brugge draaien ze geen goed seizoen, toch loopt er veel individueel talent rond in het Jan ...

185
185
'Anderlecht en JPL-club vechten pittige transferstrijd uit'

RSC Anderlecht schakelt duidelijk een versnelling hoger op de transfermarkt. Julien Heekeren ...

188
188
'KRC Genk stuurt zomeraanwinst al richting uitgang'

Bij KRC Genk was het tot dusver geen geslaagd seizoen. Nicky Hayen ziet dat er toch wel hiaten zijn ...

458
458
Liverpool incasseert mokerslag, Chelsea pakt driepunter

In de Premier League hoopten ploegen als Chelsea en Liverpool te profiteren van de nederlaag van ...

40
40
'Kompany laat ex-toppers Jupiler Pro League links liggen'

Bayern München is bezig aan een uitstekend seizoen. Vincent Kompany levert er fantastisch werk. ...

56
56
KRC Genk begint 2026 met een ferme zeperd

KRC Genk zit toch in een stevige crisis. De Limburgers zijn 2026 begonnen met een nederlaag op het ...

168
168
Dortmund zet in extremis Bayern München alsnog onder druk

In de Bundesliga speelt Bayern München om 18u30 de topper tegen RB Leipzig. Om 16u waren er nog ...

31
31
Euvrard doet boekje open over Wilmots én ambitie Standard

Standard hoopt in 2026 de weg naar boven in te zetten. Ze staan momenteel zesde in de Jupiler Pro ...

263
263
Grote verrassing omtrent Rits: transfer aanstaande?

Bij RSC Anderlecht willen ze deze mercato graag af van een aantal spelers. Mats Rits is er daar ...

408
408
Hayen voert druk op: drie spelers moéten beter presteren

Bij KRC Genk moeten ze aan de bak. Nicky Hayen gaat een stevig parcours moeten neerzetten de komende ...

181
181

Meer sportnieuws