Verrassing in Anderlecht-spitsenstrijd: hij is topfavoriet

door
Verrassing in Anderlecht-spitsenstrijd: hij is topfavoriet

Luis Vazquez stijgt boven Kasper Dolberg uit in spitsenstrijd bij Anderlecht. Dolberg's doelpuntendip van 10 wedstrijden lang contrasteert met de betere prestaties van Vazquez's in de voorbije weken.

Hoewel Dolberg meer duels wint en efficiënter is voor doel, scoort Vazquez vaker, biedt meer in samenspel en fungeert als belangrijk aanspeelpunt. Een lastige keuze voor coach Riemer.

LEES OOK: 'Anderlecht bidt: op deze voorwaarde miljoenen voor Vazquez'

Kasper Dolberg: het kanon van de ‘silent killer’ zwijgt

Dit seizoen begon Kasper Dolberg als de onbetwiste nummer één bij Anderlecht, met Luis Vazquez als back-up. Voor Jesper Fredberg, Mikkel Hemmersam en Brian Riemer was Dolberg een droomaanwinst voor Anderlecht, en de Deense spits begon zijn tijd in Brussel op verschroeiende wijze.

Hij scoorde in zeven opeenvolgende competitiewedstrijden, waarmee hij het clubrecord van Marc Degryse uit 1989 evenaarde.

Maar de laatste tien wedstrijden (zowel competitie als beker) heeft de 26-jarige spits geen doelpunten meer gescoord. Zijn laatste goal dateert alweer van 1 december, in de match tegen KVC Westerlo.

Dolberg staat bekend om zijn vermogen om uit het niets te scoren, een ware 'silent killer' in de zestien. Maar zonder doelpunten blijft zijn algemene bijdrage aan het spel van paars-wit ondermaats.

Luis Vazquez: houten klaas wordt beste Anderlecht-spits van het moment

Luis Vazquez kende aanvankelijk een moeilijke start van het seizoen bij Anderlecht. De Argentijn had wat tijd nodig om zich aan te passen aan de Belgische cultuur, zijn nieuwe omgeving en de Europese voetbalstijl.

In het begin bleek Vazquez onhandig in het samenspel en niet bepaald een meevoetballende spits. Zijn stijl oogt houterig en bovendien miste hij dit seizoen al meerdere grote doelkansen.

Maar de laatste wedstrijden heeft Vazquez zich sterk ontwikkeld en wordt hij door sommigen zelfs beschouwd als de beste spits van Anderlecht op dit moment. De 22-jarige lijkt meer in zijn element te zijn, hij beweegt actiever op het veld, legt zijn gewicht in de schaal en maakt oorlog in de zestien.

“Hij is een aanvaller die verdedigers laat lijden als hij op het veld staat”, zei Philippe Albert in La Tribune. Het Laatste Nieuws meldt dat de roep van supporters om Vazquez als basisspeler steeds luider wordt.

Eén plaats in de spits: “Moest je Vazquez en Dolberg kunnen samensmelten …”

Afgelopen weekend gaf Brian Riemer voor het eerst dit seizoen in de competitie de voorkeur aan Luis Vazquez boven Kasper Dolberg. Ondanks zijn gebrek aan technische verfijning, was de impact van Vazquez duidelijk voelbaar op het spel, en toonde hij grote vooruitgang ten opzichte van zijn eerdere prestaties.

“De Argentijn geeft een andere dynamiek aan het team dan Dolberg. Hij wint duels, brengt kopkracht en levert strijd”, stelde Het Nieuwsblad vast. “Moest je Vazquez en Dolberg kunnen samensmelten…”

Gezien het feit dat het niet de bedoeling is om beide centrumspitsen tegelijk op te stellen - aangezien Riemer en Jesper Fredberg vastbesloten zijn om de 4-3-3 opstelling te handhaven - staat Anderlecht voor een lastige keuze in de komende weken om te bepalen wie de voorkeur krijgt als spits in de basisopstelling.

Riemer heeft onlangs verklaard dat Vazquez het verdient om te starten, maar hij benadrukte dat de Argentijn er ook baat bij heeft om te groeien in de schaduw van Dolberg. “Het zou te vroeg zijn voor hem om nú al het gewicht van de aanval op zijn schouders te moeten torsen.”

Dolberg wint meer duels, is balvaster en efficiënter voor het doel

Zowel Luis Vazquez als Kasper Dolberg brengen specifieke kwaliteiten met zich mee die van toegevoegde waarde zijn voor Anderlecht. In verschillende wedstrijd(situaties) zou Brian Riemer daarom kunnen kiezen voor de Argentijn of de Deen, afhankelijk van de precieze omstandigheden.

Het analyseren van enkele data en statistieken kan meer inzicht bieden in deze complexe afweging.

Wat betreft de regelmaat in zowel offensieve als defensieve regelmaat, zijn beide spitsen vrij gelijkwaardig, hoewel er op specifieke gebieden enkele opvallende verschillen zijn waar te nemen.

Opvallend genoeg wint Dolberg dit seizoen meer duels dan de fysiek sterkere Vazquez, wat enigszins verrassend is gezien hun verschillende speelstijlen. Bovendien heeft Dolberg meer intercepties op zijn naam staan en is hij balvaster.

Op aanvallend vlak blijkt Dolberg ook aanzienlijk efficiënter te zijn in het omzetten van kansen naar doelpunten, met een ratio van 25%, vergeleken met Vazquez's 16%. Daarnaast voert Dolberg meer dribbels uit en onderneemt hij meer offensieve acties.

Vazquez scoort vaker en is nuttiger in het samenspel als aanspeelpunt

Luis Vazquez gaat vaker de strijd aan in duels dan Kasper Dolberg, en het is niet verrassend dat hij ook meer luchtduels wint.

Wat echter wel verrassend is, is dat de Argentijn met 0,53 doelpunt per 90 minuten vaker het net weet te vinden dan de Deen, die op 0,50 doelpunt per 90 minuten zit, en dat Vazquez ook dreigender is voor het doel.

Daarnaast voert Vazquez ook meer versnellingen uit met de bal aan de voet en wordt hij vaker aangespeeld. Per 90 minuten ontvangt Vazquez gemiddeld 15 passes van zijn teamgenoten, terwijl Dolberg er slechts 11 krijgt.

Hierdoor fungeert Vazquez als een belangrijk aanspeelpunt voor het team. Het feit dat Vazquez ook zelf meer passes verstuurt (19) dan Dolberg (14) onderstreept zijn actieve rol in het team.

Elke spits heeft zijn eigen sterke punten, maar het lijkt erop dat Vazquez in verschillende belangrijke aspecten de voorkeur geniet boven Dolberg. Het is dan ook begrijpelijk dat Brian Riemer voor een lastige taak staat bij het maken van zijn keuze.

Wie moet Riemer opstellen in de spits?

Meest recent

'Straffe toekomstwending voor Stassin'

In maart gaf Rudi Garcia in de oefenmatchen tegen de Verenigde Staten en Mexico kansen aan enkele ...

15
15
Onthuld: speech Kompany zorgde voor comeback Bayern

Vincent Kompany wordt straks de eerste Belgische trainer ooit die in de halve finale van de ...

77
77
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht schrikt van Lukaku, Club-transfer rond'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

213
213
Ook Kompany vloekt en briest na clash met Real Madrid

Vincent Kompany heeft weer geschiedenis geschreven. Met Bayern München schakelde hij Real ...

54
54
‘KV Kortrijk heeft eerste topaankoop na promotie al beet’

KV Kortrijk zal volgend seizoen weer in de Jupiler Pro League te zien zijn. De Kerels zijn zeker van ...

144
144
'Drie fraaie pistes dienen zich aan voor Openda'

Deze week bezegelde Loïs Openda zijn definitieve transfer naar Juventus. De Oude Dame verkreeg ...

54
54
Westerlo kondigt waanzinnig transferoffensief aan

De Europe Play-Off belooft de komende weken nog zeer spannend te worden. Genk leek dé ...

86
86
Anderlecht legt alweer goudhaantje onder contract

Bij Anderlecht blijft Neerpede van cruciaal belang. Met Tristan Degreef was vorig weekend nog een ...

84
84
Stijnen terechtgewezen: "Enkel relevant in podcast"

Het reguliere seizoen in de Challenger Pro League kent komend weekend zijn ontknoping. De strijd om ...

87
87
Infantino brengt belangrijk nieuws voor Rode Duivels

De Rode Duivels zijn in maart helemaal begonnen aan hun voorbereiding op het WK, dat binnen zowat ...

100
100
Rode kaart zindert na: Real woest, Kompany reageert gevat

De terugmatch tussen Bayern München en Real Madrid is woensdagavond een zinderend kijkstuk ...

381
381
Kompany schrijft alwéér Belgische geschiedenis

Bayern München won met 4-3 van Real Madrid en is zo door naar de volgende ronde. Een zeer ...

100
100
Van wereldkampioen tot WK-drama: Genk-fan Brecel stort in

Het kan verkeren in de topsportwereld, vraag dat maar aan Luca Brecel. In 2023 werd onze landgenoot ...

82
82
'Belgische clubs lonken naar nieuwe parel'

De Belgische clubs speuren heel de wereld rond naar versterking. Onze redactie weet dat ze steeds ...

67
67
'KV Mechelen hakt knoop door: ervaren pion moet weg'

KV Mechelen kent een zeer goed seizoen en plaatste zich voor het eerst ooit voor de Champions' ...

129
129
'Janssen schokt iedereen met toekomstkeuze'

Royal Antwerp FC kent een rotseizoen en het is duidelijk dat er héél veel gaat ...

493
493
'Kompany verrast Bayern met straffe De Cat‑wending'

Nathan De Cat zit in een dossier dat almaar groter wordt. Bayern München duikt op, Vincent ...

266
266
Europa gaat compleet los op ‘tovenaar’ Kompany

Bayern München won met 4-3 van Real Madrid en daardoor spelen ze de halve finales van de ...

239
239
'Anderlecht zet zinnen op nieuwe centrumspits'

RSC Anderlecht gaat in de zomer op zoek naar een nieuwe spits. We haalden eerder al aan dat ...

152
152
Bormans doet boekje open over 'band' met Bayat

Er doken al een aantal geruchten op dat Mogi Bayat inzake uitgaande transfers vaak zaken mag doen ...

46
46
Pakt Club Brugge uit met verrassende doelman?

Club Brugge gaat op zoek naar een nieuwe doelman. Blauw-Zwart werd al met een aantal keepers in ...

372
372
'Anderlecht dreigt transfertarget mis te lopen'

RSC Anderlecht heeft komende zomer nood aan defensieve versterking. Er moet kracht én ...

115
115
Poppen aan het dansen: Real kookt over na UCL-uitschakeling

Het is Real Madrid dan toch niet gelukt om zich te plaatsen voor de halve finales van de Champions ...

451
451
POLL: wie wint de Champions League 2026?

De kaarten in de Champions League zijn geschud, de kwartfinales zijn gespeeld. Twee heerlijke ...

358
358
Roer compleet om bij Antwerp? "Moment is aangebroken"

Antwerp FC is uiterst tegenvallend aan de Europe Play-Offs begonnen. De Great Old ging in zijn ...

390
390

Meer sportnieuws