AA Gent op tilt: Vanhaezebrouck wordt knettergek

door
AA Gent op tilt: Vanhaezebrouck wordt knettergek

AA Gent staat op zijn kop met de onverwachte transferontwikkelingen rond Malick Fofana. Het toptalent vertrekt voor minstens 17 miljoen euro naar Olympique Lyon, wat de financiële situatie van de club aanzienlijk zou verbeteren. Hein Vanhaezebrouck is echter compleet verrast en had niet gerekend op het vertrek van Fofana in januari.

LEES OOK: KAA Gent hakt koop door en neemt afscheid

Malick Fofana voor minstens 17 miljoen naar Olympique Lyon

De veelbelovende aanvaller van de Buffalo's is dinsdag aangekomen in Lyon, waar hij met succes zijn medische keuring heeft doorstaan. De deal is donderdag volledig afgerond: Malick Fofana (18) verlaat AA Gent en heeft een contract van 4,5 jaar getekend bij Olympique Lyon.

Gent kan rekenen op een transfersom van 17 miljoen euro, aangevuld met 5 miljoen aan bonussen en een mooi doorverkooppercentage. Deze overgang betekende de tweede grootste verkoop in de clubgeschiedenis, na Jonathan David (27 miljoen).

De financiële realiteit bij de club heeft AA Gent gedwongen om snel te handelen en te cashen op hun jonge goudhaantje, maar sportief gezien komt het vertrek van Fofana als een verrassing, vooral voor Hein Vanhaezebrouck.

Het nieuws komt zelfs als een donderslag bij heldere hemel voor de coach, die absoluut niet rekende op een vertrek van Fofana in januari.

Vanhaezebrouck: “Malick zal niet vertrekken in januari”

Eind december werd Hein Vanhaezebrouck door Het Nieuwsblad gevraagd of Malick Fofana deze winter nog bij AA Gent zou blijven. De coach reageerde duidelijk en hoopvol: “We gaan ze niet allemaal laten vertrekken, hé”, zei de coach.

“Alles op zijn tijd. Malick zal niet vertrekken. Nu nog niet.” Vanhaezebrouck benadrukte het belang voor Fofana om op het juiste moment de juiste stap te zetten in zijn carrière. “Als je een goede carrière wil hebben, moet je verstandige keuzes maken en niet zomaar springen op de eerste bus die passeert.”

Dit advies wordt gegeven met in gedachten de situatie van Ibrahim Salah, het voormalige toptalent van AA Gent dat vorig jaar tijdens de wintermercato een blitztransfer maakte naar Stade Rennes voor 6,5 miljoen euro. Helaas heeft Salah daar weinig speeltijd gekregen dit seizoen en zoekt hij nu naar een nieuwe, tijdelijke club waar hij meer kan spelen.

“Zo’n speler is op een bepaald moment uiteraard gewild”, deelde ook aanvoerder Sven Kums zijn advies aan Fofana. “Hij moet alleen de overweging maken wanneer die stap er hoort te komen. Wanneer, dat wordt belangrijk, maar dat er ploegen achter zullen zitten, daar moet je niet aan twijfelen.”

Opleidingsclub AA Gent: “Vergeet Orban of Cuypers, grootste kapitaal zit in Fofana”

AA Gent heeft de afgelopen maanden en jaren te maken gehad met een uitdagende financiële situatie, die grotendeels werd veroorzaakt door de impact van de coronapandemie: in de afgelopen twee jaar leed de club maar liefst 20 miljoen euro aan gederfde inkomsten.

Ondanks die moeilijke financiële toestand heeft de clubleiding besloten om nog meer te investeren in de ontwikkeling van hun jeugdspelers. Hoewel AA Gent geen traditionele opleidingsclub is, heeft de club al geruime tijd de ambitie om er wel een te worden.

Afgelopen zomer heeft de clubleiding van de Buffalo’s bewust besloten om niet veel nieuwe spelers aan te trekken. Deze keuze was gebaseerd om kwaliteit boven kwantiteit te verkiezen, evenals uit financiële overwegingen. Daarnaast wilde de club de doorstroming van jeugdspelers naar het eerste elftal bevorderen.

"We proberen een budget in evenwicht te houden. Het kan zijn dat we eens een speler te weinig zullen hebben, maar dan kan je misschien een jonge speler de kans geven”, zei Louwagie net na het sluiten van de zomermercato. “Doe je die deur altijd meteen dicht, dan hoef je al die inspanningen in de jeugd en bij Jong KAA Gent niet te doen.”

Toen Sam Baro als eigenaar in het traject stapte, was hij op de hoogte van de zorgwekkende cijfers van AA Gent.

In het vorige boekjaar werd een verlies van 19 miljoen euro geleden en hierdoor kan de club niet zomaar een bod van 17 miljoen euro met 5 miljoen euro aan bonussen plus een doorverkooppercentage voor Malick Fofana, een zelf opgeleide speler en het kroonjuweel van de jeugdopleiding, naast zich neerleggen.

Hoewel Baro vorige zomer besloot het sportieve aspect te laten primeren en geen spitsen zoals Hugo Cuypers of Gift Orban voor miljoenen te verkopen, wordt een lucratieve verkoop voor juni nu als noodzakelijk beschouwd om de financiële cijfers te verbeteren.

“Vergeet Gift Orban of Hugo Cuypers, het grootste kapitaal zit in Malick Fofana uit Denderleeuw”, schreef Het Nieuwsblad.

Malick Fofana is “niet normaal”

Malick Fofana wordt vaak vergeleken met Jérémy Doku vanwege zijn scherpe dribbels, explosieve snelheid en diepgang in zijn spel. Het Nieuwsblad heeft Fofana al opgenomen in de lijst van de vijftig grootste Belgische talenten van dit moment, waar hij de 24e plaats inneemt.

In de verkiezing van de Golden Boy-award, de prijs voor de beste Europese voetballer onder de 21 jaar, eindigde Fofana op de 68ste plaats.

Sven Kums noemt hem als een van de grootste talenten waarmee hij ooit heeft gespeeld, zoals Doku bij Anderlecht of Oussama Assaidi bij sc Heerenveen. Wim De Coninck beschrijft Fofana’s tweevoetigheid als fenomenaal, terwijl Vanhaezebrouck hem dikwijls dingen ziet doen waarvan hij zegt: “dat is niet normaal.”

Voor Malick Fofana kom je naar een stadion”, schreef Het Laatste Nieuws. “Hij is een attractie. Flukse dribbels, explosief, defensief hard werkend, en nu komen daar de statistieken ook nog bij.” Fofana is de gedroomde speler van Hein Vanhaezebrouck.

Ploegmaat Julien De Sart bewondert het uitzonderlijke talent van Fofana, waarbij hij iemand één tegen één gemakkelijk kan uitschakelen. “Hoe hij op zijn leeftijd het team draagt, dat is indrukwekkend”, zei De Sart.

“Wat een crack. El crackito. Hij heeft alles”, zei ex-ploegmaat Ibrahim Salah. “Hij heeft talent van God gekregen. Malick staat drie stappen voor op zijn leeftijdsgenoten”, zei Elimane Coulibaly, gewezen jeugdtrainer van Fofana.

Zijn favoriete positie is als rechterflankaanvaller, maar hij voelt zich ook comfortabel als centrale aanvallende middenvelder. Bij AA Gent gebruikt Hein Vanhaezebrouck hem vaak als linker wingback, hoewel Fofana dit niet per se als zijn beste positie beschouwt.

Desondanks biedt deze rol hem meer ruimte om zijn acties te maken, ook omdat hij een speler langs twee kanten voorbij kan.

Maakt Fofana de juiste keuze door nu te vertrekken naar Lyon?

Meest recent

KRC Genk maakt transferdeal met FC Barcelona bekend

Een zeer opvallende transfer bij Racing Genk. Daar hebben ze vandaag een deal gesloten met FC ...

14
14
Clement komt met bijzonder straffe Premier League-uitspraak

Philippe Clement kende wisselend succes bij AS Monaco en Rangers FC. Hij trok nadien naar Norwich ...

12
12
Arsenal recht de rug, Leipzig haakt helemaal af

In de Bundesliga en Premier League stonden er namiddag een aantal matche op het programma. Kregen we ...

11
11
Antwerp houdt gezondheidswandeling bij Cercle Brugge

Royal Antwerp FC stond om 16u voor een aantal moeilijke verplaatsing naar Cercle Brugge. Al werd het ...

25
25
Kompany looft oude JPL-bekende: "Groot talent"

Bayern München hoopt vandaag weer de zege te pakken tegen Hamburger SV. Vincent Kompany kreeg ...

25
25
Vanhaezebrouck scherp voor De Mil: "Stel je je vragen bij"

Rik De Mil trok enkele weken geleden van Sporting Charleroi naar AA Gent. Bij de Carolo's doet Hans ...

135
135
Hasi trekt van leer: "Dàt vroeg de club aan mij"

Bij RSC Anderlecht staat er na de 5 op 18 veel druk op de ketel. Winnen bij Standard is nodig voor ...

156
156
Belgische coach verrast: "Sprak met Antwerp"

Royal Antwerp FC is zwaar teruggevallen. Voorzitter Paul Gheysens voerde allerminst een duurzaam ...

171
171
Onmisbaar bij Anderlecht: tijd dringt voor Renard

Thorgan Hazard krijgt vreemd genoeg kritiek de laatste weken. Zelfs Besnik Hasi was kritisch voor ...

238
238
STVV houdt hart vast: weldra witte rook over Vrancken

STVV kent een droomseizoen in de Jupiler Pro League. De club hoopt dat ze Wouter Vrancken nog langer ...

147
147
Snoop Dogg zorgt voor stevig bommetje in Engels voetbal

Iedereen kent Snoop Dogg vooral als rapper. Hij was vele jaren een van de beste rappers en hij ...

48
48
Sterk tegen Man Utd en Liverpool: weldra Rode Duivel?

Rudi Garcia heeft zijn WK-selectie wellicht al zo goed als in zijn hoofd voor het WK van komende ...

101
101
'Anderlecht rondt verrassende deal af in Serie A'

Bij RSC Anderlecht gaat er de komende dagen ingaand wellicht nog weinig gebeuren. Bij RSCA Futures ...

339
339
'Cercle Brugge verwent fans met twee toptransfers'

Cercle Brugge gaat de komende dagen nog een aantal stevige transfers afronden. De Bruggelingen gaan ...

135
135
Lierse SK en Lokeren trakteren fans op aanwinsten

In de Challenger Pro League hebben Sporting Lokeren en Lierse SK nog twee nieuwe spelers ...

78
78
'Club Brugge slikt: in extremis transferbom bij Atlético'

Club Brugge weet waar het aan toe is in de tussenronde van de Champions League. Om de 1/8ste ...

564
564
Match van laatste kans: Hasi grijpt in bij Anderlecht

Zondagmiddag zullen de zenuwen hooggespannen staan op Sclessin. Zowel Standard als RSC Anderlecht ...

316
316
'Club speelt publiekslieveling kwijt: ook United mengt zich'

Club Brugge maakte afgelopen woensdag voor de ogen van heel Europa indruk met een 3-0-zege tegen ...

736
736
Boskamp deelt hallucinant verhaal: "Dat bij AA Gent..."

Jan Boskamp is nog steeds één van de populairste voetbalanalisten van de lage landen. ...

97
97
Clement pakt uit met bijzondere Vanaken-ontboezeming

Philippe Clement levert momenteel uitstekend werk af als hoofdcoach van Norwich City. De oud-Rode ...

165
165
Nainggolan's nieuwe leven verrast: Stephanie onthult alles

Sinds de komst van Radja Nainggolan gaat het Patro Eisden Maasmechelen stevig voor de wind. De club ...

75
75
TRANSFERUURTJE: 'Last-minute vuurwerk bij Club, miljoenendeal Genk'

De winterse transferperiode nadert zijn ontknoping, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn ...

492
492
STVV vreest vertrek Vrancken: succescoach reageert

Wouter Vrancken verbaast dit seizoen vriend en vijand bij STVV. De Kanaries hebben in de competitie ...

414
414
‘KAA Gent rondt winterse miljoenentransfer af’

KAA Gent zal snel moeten zijn wil het zich nog roeren op de wintermercato. Journalist Sacha ...

199
199
Faris Haroun verklapt interesse: uitdaging als T1

Faris Haroun maakte de opmars van Royal Antwerp FC van dichtbij mee. Van tweede klasse naar de ...

207
207

Meer sportnieuws