AA Gent op tilt: Vanhaezebrouck wordt knettergek

1314
AA Gent op tilt: Vanhaezebrouck wordt knettergek

AA Gent staat op zijn kop met de onverwachte transferontwikkelingen rond Malick Fofana. Het toptalent vertrekt voor minstens 17 miljoen euro naar Olympique Lyon, wat de financiële situatie van de club aanzienlijk zou verbeteren. Hein Vanhaezebrouck is echter compleet verrast en had niet gerekend op het vertrek van Fofana in januari.

LEES OOK: Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Malick Fofana voor minstens 17 miljoen naar Olympique Lyon

De veelbelovende aanvaller van de Buffalo's is dinsdag aangekomen in Lyon, waar hij met succes zijn medische keuring heeft doorstaan. De deal is donderdag volledig afgerond: Malick Fofana (18) verlaat AA Gent en heeft een contract van 4,5 jaar getekend bij Olympique Lyon.

Gent kan rekenen op een transfersom van 17 miljoen euro, aangevuld met 5 miljoen aan bonussen en een mooi doorverkooppercentage. Deze overgang betekende de tweede grootste verkoop in de clubgeschiedenis, na Jonathan David (27 miljoen).

De financiële realiteit bij de club heeft AA Gent gedwongen om snel te handelen en te cashen op hun jonge goudhaantje, maar sportief gezien komt het vertrek van Fofana als een verrassing, vooral voor Hein Vanhaezebrouck.

Het nieuws komt zelfs als een donderslag bij heldere hemel voor de coach, die absoluut niet rekende op een vertrek van Fofana in januari.

Vanhaezebrouck: “Malick zal niet vertrekken in januari”

Eind december werd Hein Vanhaezebrouck door Het Nieuwsblad gevraagd of Malick Fofana deze winter nog bij AA Gent zou blijven. De coach reageerde duidelijk en hoopvol: “We gaan ze niet allemaal laten vertrekken, hé”, zei de coach.

“Alles op zijn tijd. Malick zal niet vertrekken. Nu nog niet.” Vanhaezebrouck benadrukte het belang voor Fofana om op het juiste moment de juiste stap te zetten in zijn carrière. “Als je een goede carrière wil hebben, moet je verstandige keuzes maken en niet zomaar springen op de eerste bus die passeert.”

Dit advies wordt gegeven met in gedachten de situatie van Ibrahim Salah, het voormalige toptalent van AA Gent dat vorig jaar tijdens de wintermercato een blitztransfer maakte naar Stade Rennes voor 6,5 miljoen euro. Helaas heeft Salah daar weinig speeltijd gekregen dit seizoen en zoekt hij nu naar een nieuwe, tijdelijke club waar hij meer kan spelen.

“Zo’n speler is op een bepaald moment uiteraard gewild”, deelde ook aanvoerder Sven Kums zijn advies aan Fofana. “Hij moet alleen de overweging maken wanneer die stap er hoort te komen. Wanneer, dat wordt belangrijk, maar dat er ploegen achter zullen zitten, daar moet je niet aan twijfelen.”

Opleidingsclub AA Gent: “Vergeet Orban of Cuypers, grootste kapitaal zit in Fofana”

AA Gent heeft de afgelopen maanden en jaren te maken gehad met een uitdagende financiële situatie, die grotendeels werd veroorzaakt door de impact van de coronapandemie: in de afgelopen twee jaar leed de club maar liefst 20 miljoen euro aan gederfde inkomsten.

Ondanks die moeilijke financiële toestand heeft de clubleiding besloten om nog meer te investeren in de ontwikkeling van hun jeugdspelers. Hoewel AA Gent geen traditionele opleidingsclub is, heeft de club al geruime tijd de ambitie om er wel een te worden.

Afgelopen zomer heeft de clubleiding van de Buffalo’s bewust besloten om niet veel nieuwe spelers aan te trekken. Deze keuze was gebaseerd om kwaliteit boven kwantiteit te verkiezen, evenals uit financiële overwegingen. Daarnaast wilde de club de doorstroming van jeugdspelers naar het eerste elftal bevorderen.

"We proberen een budget in evenwicht te houden. Het kan zijn dat we eens een speler te weinig zullen hebben, maar dan kan je misschien een jonge speler de kans geven”, zei Louwagie net na het sluiten van de zomermercato. “Doe je die deur altijd meteen dicht, dan hoef je al die inspanningen in de jeugd en bij Jong KAA Gent niet te doen.”

Toen Sam Baro als eigenaar in het traject stapte, was hij op de hoogte van de zorgwekkende cijfers van AA Gent.

In het vorige boekjaar werd een verlies van 19 miljoen euro geleden en hierdoor kan de club niet zomaar een bod van 17 miljoen euro met 5 miljoen euro aan bonussen plus een doorverkooppercentage voor Malick Fofana, een zelf opgeleide speler en het kroonjuweel van de jeugdopleiding, naast zich neerleggen.

Hoewel Baro vorige zomer besloot het sportieve aspect te laten primeren en geen spitsen zoals Hugo Cuypers of Gift Orban voor miljoenen te verkopen, wordt een lucratieve verkoop voor juni nu als noodzakelijk beschouwd om de financiële cijfers te verbeteren.

“Vergeet Gift Orban of Hugo Cuypers, het grootste kapitaal zit in Malick Fofana uit Denderleeuw”, schreef Het Nieuwsblad.

Malick Fofana is “niet normaal”

Malick Fofana wordt vaak vergeleken met Jérémy Doku vanwege zijn scherpe dribbels, explosieve snelheid en diepgang in zijn spel. Het Nieuwsblad heeft Fofana al opgenomen in de lijst van de vijftig grootste Belgische talenten van dit moment, waar hij de 24e plaats inneemt.

In de verkiezing van de Golden Boy-award, de prijs voor de beste Europese voetballer onder de 21 jaar, eindigde Fofana op de 68ste plaats.

Sven Kums noemt hem als een van de grootste talenten waarmee hij ooit heeft gespeeld, zoals Doku bij Anderlecht of Oussama Assaidi bij sc Heerenveen. Wim De Coninck beschrijft Fofana’s tweevoetigheid als fenomenaal, terwijl Vanhaezebrouck hem dikwijls dingen ziet doen waarvan hij zegt: “dat is niet normaal.”

Voor Malick Fofana kom je naar een stadion”, schreef Het Laatste Nieuws. “Hij is een attractie. Flukse dribbels, explosief, defensief hard werkend, en nu komen daar de statistieken ook nog bij.” Fofana is de gedroomde speler van Hein Vanhaezebrouck.

Ploegmaat Julien De Sart bewondert het uitzonderlijke talent van Fofana, waarbij hij iemand één tegen één gemakkelijk kan uitschakelen. “Hoe hij op zijn leeftijd het team draagt, dat is indrukwekkend”, zei De Sart.

“Wat een crack. El crackito. Hij heeft alles”, zei ex-ploegmaat Ibrahim Salah. “Hij heeft talent van God gekregen. Malick staat drie stappen voor op zijn leeftijdsgenoten”, zei Elimane Coulibaly, gewezen jeugdtrainer van Fofana.

Zijn favoriete positie is als rechterflankaanvaller, maar hij voelt zich ook comfortabel als centrale aanvallende middenvelder. Bij AA Gent gebruikt Hein Vanhaezebrouck hem vaak als linker wingback, hoewel Fofana dit niet per se als zijn beste positie beschouwt.

Desondanks biedt deze rol hem meer ruimte om zijn acties te maken, ook omdat hij een speler langs twee kanten voorbij kan.

Maakt Fofana de juiste keuze door nu te vertrekken naar Lyon?

Meest recent

UCL: frustrerende avond De Bruyne; PSG haalt verschroeiend uit

De finalisten van vorig seizoen zijn goed aan hun campagne in de Champions League begonnen. Terwijl ...

13
13
Geen Courtois in Nations League: verrassende doelman in selectie?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

41
41
Vandenhaute en co vol aan bak: enorme Overmars-krater

Groot nieuws woensdagvoormiddag van op de Bosuil. Zo kondigde Marc Overmars aan dat hij per direct ...

94
94
'Eerste UCL-duel maakt meteen slachtoffer in basiself Club'

In de Champions League botste Club Brugge dinsdagavond op een 2-3-nederlaag tegen Aston Villa aan. ...

165
165
Hommeles bij Napoli: Lang op tribune na trainingsincident

In de Champions League neemt SSC Napoli het woensdagavond op tegen Arsenal FC. Kevin De Bruyne start ...

141
141
Brugse droom krijgt flink knauw: Mechele velt verdict

Club Brugge heeft ook dit jaar de ambitie om de League Phase van de Champions League te overleven. ...

175
175
Barça laat Feyenoord kansloos; Club moet hattrick-held vrezen

Co-favoriet FC Barcelona is foutloos begonnen aan het nieuwe Champions League-seizoen. De Spaanse ...

92
92
Selectie Van Bommel: spectaculaire comeback bij Duivels?

Binnen anderhalve week maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van ...

610
610
Meunier doet straffe voorspelling over Rode Duivels

De Rode Duivels nemen binnen twee weken een frisse start. In de Nations League beginnen ze aan een ...

195
195
Frank Raes zet Verhaeghe keihard met voeten op de grond

Voor Club Brugge is de campagne in de Champions League niet begonnen zoals verhoopt. Het ging in ...

285
285
Als enige JPL-club: opvallende transferconclusie Anderlecht

Anderlecht heeft er een drukke zomer opzitten, want de spelerskern ging stevig op de schop. Sportief ...

394
394
Van Bommel meteen onder vuur: "Eerste missie gefaald"

De Rode Duivels beginnen weldra aan hun volgende campagne in de Nations League. Met Frankrijk, ...

362
362
AA Gent droomt van Rode Duivel: "Van Bommel vroeg al"

Voor AA Gent kon het seizoen niet beter beginnen. Het overleefde in de Conference League drie ...

135
135
‘De Bruyne klaar met Allegri? Napoli-breuk dreigt’

Kevin De Bruyne begon de eerste drie competitiewedstrijden van Napoli op de bank. Tegen Arsenal ...

87
87
Pocognoli kiest voor oude bekende van Duivels bij Schotland

Sébastien Pocognoli moest na zijn ontslag bij AS Monaco niet snel zoeken naar een nieuwe ...

69
69
Courtois nog terug Duivel? Pfaff heeft verrassende mening

Volgende week maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van de Rode Duivels, ...

307
307
AA Gent pakt nog uit met nieuwe aanvaller

AA Gent is uitstekend aan het seizoen begonnen. Het slaagde erin om zich te plaatsen voor de league ...

60
60
'RB Leipzig weigert héél verrassend voorstel voor Bakayoko'

Er speelde de voorbije periode iets rond Johan Bakayoko. De Belgische winger stond plots op de radar ...

82
82
'David Alaba op weg naar opmerkelijke transfer'

Er hangt iets in de lucht rond David Alba. Terwijl de transfervrije verdediger nog altijd zonder ...

24
24
Gullit vol lof over Courtois, Mourinho krijgt volle laag

De 2-1-overwinning van Real Madrid tegen Inter verborg volgens Ruud Gullit en Rafael van der Vaart ...

124
124
'Martial versiert alsnog zeer mooie transfer'

Anthony Martial staat voor een opvallende nieuwe wending in zijn carrière. De Franse ...

25
25
Duurste kern: Liverpool op één, Club Brugge Belgische leider

De transferperiode ligt achter de rug. Eindelijk. De kernen worden jaarlijks (al te vaak) overhoop ...

273
273
STVV vol enthousiasme: "Onze grootste match ooit"

STVV is goed begonnen aan het seizoen. De Kanaries draaien mee in de subtop en ze maken zich klaar ...

83
83
'Westerlo laat toptalent nog vertrekken'

Bij Westerlo hebben ze er een zeer drukke transferzomer opzitten. De Kemphanen haalden maar liefst ...

120
120
'Club slikt dubbele blessuredomper voor Antwerp'

Club Brugge likt woensdag zijn wonden. Het slaagde er dinsdagavond immers niet in om zijn campagne ...

375
375

Meer sportnieuws