Genoeg is genoeg in België: "Buitenlandse investeerders screenen"

door
Genoeg is genoeg in België:

De politieke wereld slaapt al jaren inzake het voetbal. Voetbal is een wereldeconomie geworden, waar miljarden euro's in omgaan. Het is een vehikel geworden voor het witwassen van geld en de geldstromen zijn ondertussen niet meer bij te houden. In België zijn ze (eindelijk) wakker geschoten. Voetbal Vlaanderen stuurde samen met Vlaams minister van Sport Ben Weyts (N-VA) een bericht naar buiten.

Buitenlandse overnames

Ook in de lagere reeksen in België hebben buitenlandse eigenaars hun weg gevonden. Kijk maar naar clubs als Patro, Eendracht Aalst, Diest en andere clubs waar de afgelopen jaren opvallende figuren neerstreken. Daar willen ze nu een stokje voor steken. Voetbal Vlaanderen wil met deze zeven punten de strijd tegen buitenlandse eigenaars (die voor andere redenen dan de ontwikkeling van het Belgische voetbal instappen) aangaan.

"Willen we dat de tienduizenden jongens en meisjes op onze velden in de toekomst alle kansen krijgen om simpelweg sportief plezier te kunnen beleven en in een veilige omgeving te kunnen uitgroeien tot de nieuwe De Bruynes en Wullaerts? Dan moeten onze clubs volop de kaart van de eigen jeugd blijven trekken. Als federatie is het onze fundamentele taak om ervoor te zorgen dat dit ook in de toekomst mogelijk blijft. Alleen op die manier zal ons voetbal ook de komende jaren op internationaal vlak een rol van betekenis spelen", zei ​Nand De Klerck, woordvoerder Voetbal Vlaanderen.

Geen 'farm clubs' worden

"We bundelen de krachten om te verhinderen dat onze amateurclubs vervallen tot ‘farm clubs’, waarmee buitenlandse investeerders grof geld verdienen – ten koste van de eigen jeugdwerking. Samen gaan we de financiële situatie van de clubs versterken, we gaan de jeugdwerking verbeteren en we gaan de clubs extra wapenen om kandidaat-overnemers te screenen. Zo zorgen we ervoor dat eigen opgeleide spelers kansen blijven krijgen en dat de clubs geen goedkope vehikels worden in de handen van buitenlandse miljardairs", aldus Vlaams minister van Sport Ben Weyts.

Het zeven puntenplan:

  • Clubs die een licentie aanvragen voor de eerste, tweede en derde amateurafdeling zullen voortaan moeten bewijzen dat ze een positief eigen vermogen hebben en minstens break-even draaien. Er wordt een nader te bepalen overgangsperiode voorzien. Dit is een beslissing die ons op lange termijn zal helpen.
  • Voetbal Vlaanderen wijst clubs die benaderd worden door buitenlandse investeerders preventief op de valkuilen van buitenlandse investeringen.
  • Externe audits helpen de werking van de amateurclubs in Vlaanderen te verbeteren waardoor minder buitenlands geld nodig is. Clubs kunnen gebruik maken van professionele begeleiding om hun toekomst op lange termijn te garanderen.
  • Clubs worden verplicht de federatie in te lichten bij overnames of substantiële wijzigingen in de eigenaarsstructuur. Elk investeringsdossier wordt extra tegen het licht gehouden door ondersteunende financiële middelen vanuit de overheid.
  • Alle clubs uit hogere amateurreeksen moeten verplicht blijven investeren in de kwaliteit van hun jeugdwerking als ze nog een licentie willen krijgen. Het jeugdlabel wordt gekoppeld aan het niveau waarop het eerste elftal in competitie kan treden. Zo dient een club die met haar 1ste elftal in 1ste afdeling Voetbal Vlaanderen speelt, een jeugdopleiding op interprovinciaal niveau uit te bouwen, terwijl clubs van 2de en 3de afdeling provinciaal jeugdvoetbal moeten aanbieden. Op deze manier kan een amateurclub niet zomaar als vehikel worden gebruikt in een groter voetbalschaakspel, maar zijn ze verplicht te investeren in de jeugdwerking.
  • Voetbal Vlaanderen bekijkt hoe de financiering van de jeugd losgekoppeld wordt van die van het eerste elftal. Met andere woorden: als de eerste ploeg failliet gaat, moeten alle jeugdploegen verder kunnen blijven spelen.
  • Clubs zullen binnen een aantal jaar een aantal eigen opgeleide jeugd in de kern van de eerste ploeg op dienen te nemen. Op die manier zijn clubs eveneens verplicht blijvend te investeren in hun jeugdopleiding.

Een goede eerste stap?

Meest recent

‘Prijskaartje Godts: waanzinnige recordsom genoemd'

Mika Godts zit dit seizoen in bloedvorm bij Ajax. De kersverse Rode Duivel was ook afgelopen ...

18
18
'Chouchou' Daan Heymans verrast met pittige onthulling

Daan Heymans heeft zich dit seizoen helemaal in de Genkse harten gewerkt. De middenvelder kwam over ...

15
15
Vanderbiest draait kar: T1 in vizier voor Anderlecht?

Fred Vanderbiest kent een geweldig seizoen met KV Mechelen. Malinwa plaatste zich onverhoopt voor de ...

131
131
‘Catastrofe voor WK: Napoli straft Lukaku ongezien hard'

Het gaat van kwaad naar erger voor Romelu Lukaku bij Napoli. De Rode Duivel heeft het volledig ...

213
213
Arjen Robben zorgt voor voetbaldrama: Agressie gaat viraal

Nederland is momenteel in de ban van een pittig 'schandaal'. In de hoofdrol: twee bekende ...

37
37
Anderlecht nog steeds in grote problemen: code rood

RSC Anderlecht won afgelopen speeldag van KAA Gent, maar toch is de kritiek hard. Paars-Wit lag ...

147
147
TRANSFERUURTJE: ‘Miljoenenbod Club Brugge, Anderlecht wil uitpakken’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

184
184
Vossen sneert naar Zulte Waregem-coach Colpaert

Jelle Vossen is een goaltjesdief pur sang en dat bewees hij vorig seizoen in de Challenger Pro ...

181
181
KV Mechelen met rug tegen de muur: fans afgemaakt

KV Mechelen was euforisch nadat het zich verzekerde in de top 6. In de Champions Play-Offs werden ...

51
51
Vanhaezebrouck maakt brandhout van Anderlecht

RSC Anderlecht verloor op de eerste speeldag met 4-2 van Club Brugge, maar herpakte zich met een ...

135
135
Man Utd woedend na bizarre rode kaart: Carrick vloekt

Manchester United verloor in eigen huis van Leeds United. Een ferme mokerslag na een goede periode ...

49
49
Marc Brys incasseert nieuwe deceptie: géén WK

Marc Brys staat in theorie nog onder contract bij Kameroen, maar de Belgische oefenmeester was op de ...

26
26
Vossen onthult oorlog met Zulte: “Er speelt meer…”

Jelle Vossen was vorig seizoen nog de grote man bij Zulte Waregem. De aanvaller was de topscorer en ...

332
332
Anderlecht in dubio: miljoenenklapper Keisuke Goto?

Dat RSC Anderlecht dringend nood heeft aan een nieuwe sportief directeur is ondertussen duidelijk. ...

438
438
Klasse! Vanaken met knap gebaar bij gebroken Diakhon

Mamadou Diakhon beleefde afgelopen weekend een ware nachtmerrie. De aanvaller van Club Brugge viel ...

380
380
Ruben Van Gucht zet puntjes op de i met één bericht

In elk nieuw TV-seizoen zijn er van die namen die plots overal opduiken. De voorbije weken lijkt dat ...

52
52
Voetbalgenot op TV: hier vind je de Champions League-clashes

Deze week worden de tickets voor de halve finales van de Champions League afgewerkt. De terugmatchen ...

39
39
"Zelden gehoord van trainer topclub" - Hayen op vingers getikt

KRC Genk verspeelde afgelopen weekend de leidersplaats in de Europe Play-Offs na een flauwe ...

304
304
'Club Brugge krijgt uitsluitsel over zomertransfer Tzolis'

Na zijn grote Gouden Schoen-deceptie raakte Christos Tzolis even in een vormdip. Maar inmiddels ...

334
334
Opvallende move Vrancken: vertrek bij STVV in de maak?

Wouter Vrancken levert momenteel uitstekend werk als hoofdcoach van STVV. De oud-middenvelder is ...

314
314
'Nood aan nieuwe TD stijgt: vijf zomeraankopen Anderlecht'

RSC Anderlecht blijft voorlopig speuren naar een nieuwe sportief/technisch directeur. Die zoektocht ...

317
317
'Real Madrid verrast: Kompany is de echte miljoenenstunt'

Real Madrid keek in Bernabéu niet alleen met grote ogen naar Michael Olise. Achter die indruk ...

264
264
Onrustwekkend gezondheidsnieuws: Philippe Albert geeft update

Voormalig Rode Duivel Philippe Albert blijft één van de populairste analisten aan de ...

108
108
De Cat tóch in bekerfinale? 'Anderlecht onderneemt stappen'

RSC Anderlecht kreeg maandag slecht nieuws te verwerken. Onderzoeken hebben namelijk aangetoond dat ...

364
364
'Club flikt het weer: nationaal transferrecord aan diggelen'

Coach Ivan Leko stoomt zijn troepen bij Club Brugge momenteel klaar voor de titelclash van komend ...

713
713

Meer sportnieuws