‘Van Bommel baalt: ‘favoriete speler’ naar de exit’

door
‘Van Bommel baalt: ‘favoriete speler’ naar de exit’

Jurgen Ekkelenkamp wordt door sommigen onderschat vanwege zijn houterige speelstijl, gebrek aan doelpunten en zelfvertrouwen in het strafschopgebied. Hoewel hij belangrijk was bij Antwerp FC vorig seizoen, heeft hij dit seizoen moeite gehad met constante prestaties neer te zetten.

Toch is Ekkelenkamp, hoewel geen traditionele nummer 10, een onmisbare speler voor Antwerp vanwege zijn specifieke kwaliteiten. Ekkelenkamp heeft onlangs zijn oude niveau teruggevonden, waarbij hij in de laatste wedstrijden zijn beste vorm van het seizoen haalde.

Toevallig of niet zijn er sindsdien geruchten over interesse van Torino FC. De vraag rijst of Ekkelenkamp nu eindelijk zal 'ontploffen' in zijn carrière of dat hij mogelijk de club binnenkort zal verlaten.

LEES OOK: Fans in de wolken: grote Play-Off-joker voor Antwerp

Ekkelenkamp is ‘geen bepalende ‘10’’

Hoewel Jurgen Ekkelenkamp misschien niet de meest opvallende speler is bij Antwerp, heeft hij zich onder de leiding van coach Mark van Bommel ontwikkeld tot een zeer waardevolle speler binnen het team. Volgens Het Laatste Nieuws is hij zelfs een van de vertrouwelingen van de coach geworden.

Ekkelenkamp wordt vaak onderschat door de buitenwereld, mogelijk vanwege zijn wat houterige speelstijl en zijn atypisch profiel als nummer 10. Marc Degryse heeft eerder kritiek geuit op het gebrek aan een bepalende '10' bij Antwerp

“Jurgen Ekkelenkamp is een loper. Een werker. Hij trekt ruimtes, maar aan de bal is hij niet goed genoeg. Antwerp heeft een type Stengs nodig”, aldus Degryse in Het Laatste Nieuws. “Iemand die ook de bal opeist - zeker als het moeilijk gaat. Zoals Alderweireld doet van achteruit. Die is als het ware een betere spelverdeler dan Ekkelenkamp.”

Een belangrijk aandachtspunt voor Ekkelenkamp is zijn efficiëntie in de beslissende zone en het opkrikken van zijn statistieken.  Degryse benadrukte dat Ekkelenkamp te weinig doelpunten maakt en te weinig zelfvertrouwen toont in het strafschopgebied dit seizoen.

Patrick Goots van Gazet van Antwerpen merkte op dat de Nederlander niet bepaald een doelpuntenmaker is. “Een afwerker is hij niet.” In het vorige seizoen scoorde Ekkelenkamp zes doelpunten en gaf hij evenveel assists.

Hoewel deze cijfers voor een aanvallende middenvelder aan de lage kant lijken, was hij toen toch de meest beslissende speler van Antwerp na Vincent Janssen. Dit seizoen heeft Ekkelenkamp tot nu toe vier doelpunten gescoord in 24 wedstrijden in alle competities. “Mijn rendement moet naar omhoog”, gaf Ekkelenkamp ook zelf toe.

Ekkelenkamp moet meer rendement brengen

Wanneer Jurgen Ekkelenkamp fit is, is het voor Mark van Bommel vanzelfsprekend om hem altijd in de basisopstelling van Antwerp FC op te nemen. Hoewel je hem nooit een gebrek aan inzet kunt verwijten, heeft hij gedurende dit seizoen maandenlang gezocht naar zijn beste vorm.

De Nederlander heeft vaak onzichtbare wedstrijden gespeeld en is zelden beslissend geweest. “Ik vraag veel meer van hem, daar ben ik met hem ook over bezig. Jurgen moet meer rendement halen uit zijn spel”, moest ook Van Bommel beamen.

“Twee goals is te weinig. Én hij moet belangrijker worden voor het elftal, zonder dat hij daarvoor moet opvallen voor mij.” Misschien is het daarom dat Gazet van Antwerpen onlangs schreef dat Antwerp één prioriteit heeft in de wintermercato: het aantrekken van een creatieve spelmaker op het middenveld.

“Centraal hebben we niet veel opties. Met Jacob Ondrejka en Michel-Ange Balikwisha kunnen we schuiven, maar dat is niet het meest ideale scenario. Als de mogelijkheid zich aandient, zullen we ons versterken”, zei Van Bommel.

De coach erkent dat op dit moment alleen Ekkelenkamp in de selectie de specifieke kwaliteiten bezit om op de '10’ te spelen, al bewees Arthur Vermeeren het tegendeel in de Champions League-wedstrijd tegen FC Barcelona.

Ekkelenkamp is een atypische ‘10’

Jurgen Ekkelenkamp is dan wel geen typische ‘10’, of een klassieke spelmaker, hij maakt zich met zijn specifieke kwaliteiten wel onmisbaar bij Antwerp FC. De mogelijke komst van een nieuwe aanvallende middenvelder zal dan ook niet betekenen dat Ekkelenkamp automatisch uit de ploeg zou verdwijnen.

Hij is een van de vertrouwelingen van de coach en een belangrijke pion in het tactisch plan van de Great Old. Ekkelenkamp is meer de man van de vooractie, trekt de gaten voor zijn ploegmakkers of stuurt ze weg in de ruimte die er al ligt. Hij ziet bijna altijd de juiste openingen, zoals Van Bommel het eerder al verwoordde.

Meestal opereert Ekkelenkamp als aanvallende middenvelder, een moderne nummer tien met zowel diepgang als werkkracht, en technische vaardigheden. Het spel van de Nederlander kenmerkt zich door het creëren van ruimte, het afleggen van vele kilometers, en intelligente loopacties.

Bovendien is Ekkelenkamp snel genoeg om vaak als eerste bij de tweede ballen te zijn en weet hij hoe hij de ruimtes effectief moet benutten. De 23-jarige schuwt evenmin het maken van professionele, soms wat irritante, overtredingen om vijandelijke aanvallen te onderbreken.

“Is op papier spelverdeler, maar voelt zich niet te mooi om ook mee de loopgraven in te duiken”, analyseerde Het Laatste Nieuws eerder. “Er zit gewoon een spelmaker in hem”, benadrukte ploegmaat Calvin Stengs vorig seizoen over hem.

Het feit dat hij voortkomt uit de Ajax-academie is dan ook geen toeval: de bal lijkt soms wel aan zijn voeten te plakken en hij durft regelmatig uit te pakken met verfijnde technische hoogstandjes. Niet voor niets is zijn bijnaam ‘Jurginho’ “Wat kan hij goed voetballen als hij in de match zit”, stelde Het Laatste Nieuws vast.

Met zijn groot loopvermogen en voetballende kwaliteiten vervult Ekkelenkamp als lopende man de rol van bruggenbouwer tussen de verdediging en de aanval.

Zal Ekkelenkamp eindelijk ontploffen? Of vertrekken?

In de recente wedstrijden heeft Jurgen Ekkelenkamp zijn topvorm weer helemaal teruggevonden. “Ekkelenkamp, de middenvelder, is een goede voetballer”, zei Xavi Hernandez voor de heenwedstrijd tegen Antwerp FC in de groepsfase van de Champions League. Als de coach van FC Barcelona het al zegt …

In de laatste twee wedstrijden tegen Cercle Brugge en Sporting Charleroi liet Ekkelenkamp zelfs zijn beste vorm van het seizoen zien, met één doelpunt en twee assists. Patrick Goots stelde vast dat het aanvallende kwartet met Ekkelenkamp in een ontzettend goede flow zit. “Je merkt dat de aanvallers tegen Charleroi (5-2) vertrouwen hebben getankt.”

Toevallig of niet heeft Tuttosport de Nederlandse middenvelder immers als een belangrijk target genoemd voor Torino FC. De huidige nummer elf uit de Serie A zou zelfs al de eerste contacten hebben gelegd met zijn entourage.

Mike Verweij, journalist bij De Telegraaf, volgt de multigetalenteerde Ekkelenkamp al sinds zijn doorbraak bij Ajax. “Je voelt en proeft dat er zoveel meer in hem zit. Ekkelenkamp is als een ketchupfles”, zei Verweij aan Het Nieuwsblad. “Eens de eerste druppel eruit valt, stroomt de rest erdoor. Het is wachten tot hij helemaal ­ontploft.”

Moet Antwerp Ekkelenkamp verkopen?

Meest recent

'Gouden tip De Condé: Mignolet van Club naar Genk?'

Tenzij hij in de play-offs alsnog een nieuw contract afdwingt, oogt de toekomst van Simon Mignolet ...

64
64
Familiedrama bij de Beckhams ontspoort helemaal

De spanningen binnen de familie van David Beckham en Victoria Beckham slepen al een hele tijd aan, ...

5
5
Felle uithaal naar Leko: “Ik was teleurgesteld in hem”

In december keerde Ivan Leko terug bij Club Brugge, met als voornaamste opdracht om weer vuur in het ...

29
29
'Lukaku-borm barst: Napoli grijpt keihard in'

Romelu Lukaku lijkt zich deze interlandperiode in nesten gewerkt te hebben. De topschutter aller ...

85
85
'Club Brugge-sensatie moet kruis maken over WK'

Club Brugge lijkt in de zomer weer stevig langs de kassa te zullen passeren. Het zag de voorbije ...

135
135
Korte boodschap van Noa Lang zorgt voor grote onrust

Noa Lang lijkt opnieuw klaar om naast het veld van zich te laten horen. De aanvaller, die momenteel ...

25
25
Zeer verrassend centraal duo bij Rode Duivels?

De Rode Duivels zijn woensdag aangekomen in de Verenigde Staten voor hun laatste oefenstage voor het ...

99
99
'Rangers hakt transferknoop door over Belgische sensatie'

In Schotland blijft de titelstrijd razend spannend. Hearts prijkt nog steeds verrassend aan de ...

51
51
'Anderlecht waagt nieuwe poging bij oud target'

Er is nog altijd grote onzekerheid over welke richting Anderlecht uit zal gaan, want de zoektocht ...

133
133
'Lukaku gooit olie op vuur bij Napoli'

De Rode Duivels vertoeven momenteel in de Verenigde Staten voor twee oefenwedstrijden tegen het ...

120
120
Mannaert komt met Duivels plan dat alles kan veranderen

De Rode Duivels willen komende zomer zo ver mogelijk raken op het WK, maar heel erg hoog zijn de ...

170
170
TRANSFERUURTJE: 'Club shopt in 1B, Arsenal haalt zwaar uit'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

143
143
Jonge Duivel geeft WK niet op: “Het kan snel gaan”

Bondscoach Rudi Garcia is momenteel in de Verenigde Staten op stage met de Rode Duivels. Het is een ...

62
62
Grote vrees WK 2026: cijfers spreken ‘grote drie’ tegen

De Rode Duivels werken een stage af in de Verenigde Staten, maar bondscoach Rudi Garcia zit nu al ...

83
83
‘Rode Duivels landen in VS: één pion haakt af op training'

De Rode Duivels werken een stage af in de Verenigde Staten. Er staan oefenwedstrijden tegen ...

232
232
Terugkeer Rode Duivel dichterbij? Anderlecht droomt

De Rode Duivels zijn deze week naar de Verenigde Staten vertrokken voor hun laatste bijeenkomst voor ...

353
353
BIZAR: KV Mechelen zet opvallende constructie op

KV Mechelen beleeft een sportief topseizoen en wist zich in de allerlaatste editie eindelijk voor de ...

174
174
Dreigt WK-drama voor Lukaku? Mannaert spreekt

De Rode Duivels zijn woensdag aangekomen in de Verenigde Staten, waar ze in de komende week twee ...

93
93
Van Gucht verrast met opvallende naam als peter

Ruben Van Gucht heeft voor een opvallend moment gezorgd tijdens een uitzending van Wielerclub ...

40
40
'Strijd om Tresoldi barst los: 2 clubs schieten in actie'

Club Brugge heeft na de interlandbreak maar één doel: in de play-offs zijn 20ste ...

466
466
Marokko schakelt meteen: Bounida staat voor debuut

Het werd deze week duidelijk dat de Rode Duivels in de toekomst opnieuw niet moeten rekenen op een ...

67
67
'Anderlecht schrapt volgende bekende naam als TD'

Bij Anderlecht is de zoektocht naar een sportief directeur nog altijd volop aan de gang. Paars-Wit ...

181
181
Club-fan Julie Vanloo in ongemakkelijke situatie

Wat begon als een luchtig gesprek, kreeg gisterenavond plots een heel intieme wending voor Julie ...

567
567
‘Bom onder Rode Duivels: publiekslieveling botst met Garcia’

Rudi Garcia heeft met zijn eerste selectie bij de Rode Duivels meteen een gevoelig dossier ...

342
342
'Europa verliest volgende ster: verrassende club Casemiro'

Het Europees voetbal zal na het seizoen afscheid nemen van enkele grote namen. Antoine Griezmann ...

116
116

Meer sportnieuws