‘De Jong naar Club Brugge’: geldsmijterij en rode cijfers

756 stemmen
‘De Jong naar Club Brugge’: geldsmijterij en rode cijfers

John de Jong staat dicht bij een mogelijke aanstelling als CEO Sports bij Club Brugge. Zijn vertrek bij PSV Eindhoven werd gekenmerkt door sportieve problemen, financiële tekortkomingen en controversiële beslissingen.

De Jong, een clubicoon van PSV, werd geconfronteerd met kritiek en zelfs intimidatie van supporters vanwege zijn ambitieuze doelen en het niet behalen van sportieve successen.

Als De Jong de rol van CEO Sports bij Club Brugge aanneemt, staat hem een enorme uitdaging te wachten, waarbij hij een balans moet vinden tussen sportief succes en financiële gezondheid.

Onder leiding van voorzitter Bart Verhaeghe heeft Club Brugge het verleden echter altijd winstgevendheid nagestreefd, en dat voornamelijk door een doordacht transferbeleid.

LEES OOK: 'Kassa kassa in Genk: na Karetsas nog 2 topdeal op komst'

Club Brugge zwaar geïnteresseerd: De Jong wacht op voorstel

Het aanstaande vertrek van Vincent Mannaert als CEO en sportief directeur luidt een grote structurele verandering in bij Club Brugge. Zijn dubbel takenpakket zal in de toekomst door twee afzonderlijke personen worden ingevuld, waarbij de functies van CEO en sportief directeur strikt van elkaar gescheiden zullen zijn.

Voor de rol van sportief directeur onderzoekt Club Brugge momenteel de markt, waarbij John de Jong als topkandidaat geldt. De Nederlander was volgens Het Laatste Nieuws al te gast in het Kasteel van Bever, waar hij met voorzitter Bart Verhaeghe rond de tafel zat.

Volgens Het Nieuwsblad heeft De Jong zelfs al een rondleiding gehad in het Belfius Basecamp.

De 46-jarige De Jong zit sinds september vorig jaar zonder club, na zijn vertrek bij PSV Eindhoven. Volgens Voetbal International heeft hij meerdere aanbiedingen ontvangen, maar is hij sinds zijn veelbesproken vertrek bij de lampenclub zeer selectief en kieskeurig geworden in zijn keuze voor toekomstige opdrachten.

Club Brugge toont grote interesse om De Jong aan te stellen als sportief directeur, een positie die vanaf nu de naam 'CEO Sports' zal dragen bij de club. De Nederlander wacht momenteel op een officieel voorstel vanuit Brugge.

Veelbelovende De Jong charmeerde AS Roma

John de Jong is een clubicoon van PSV Eindhoven, en hij heeft een rijke geschiedenis bij de club, waar hij als speler 136 wedstrijden speelde en drie keer Nederlands kampioen werd.

Na zijn spelerscarrière promoveerde hij van scout naar hoofdscout en in 2018, na het vertrek van Marcel Brands naar Everton, werd De Jong aangesteld als technisch manager ad interim. In die tijdelijke rol maakte De Jong een sterke indruk op de raad van commissarissen, wat resulteerde in zijn vaste aanstelling als sportief manager.

Tijdens zijn ambtstermijn wist hij indrukwekkende transfers te realiseren en hij trok zelfs de aandacht van AS Roma. In 2020 zocht de Italiaanse topclub naar een technisch directeur naast de eerder aangestelde sportdirecteur Tiago Pinto, die Roma als een soort directievoorzitter moest leiden.

Het was de bedoeling dat Pinto ook nog een technisch directeur naast zich kreeg, en in die zoektocht werd De Jong overwogen, net als Markus Krösche (toen RB Leipzig, nu Eintracht Frankfurt).

De Jong bleef uiteindelijk trouw aan PSV, maar onder zijn leiding won de Nederlandse topclub echter geen enkele landstitel en in 2019 maakte PSV zelfs een van zijn zwaarste crisissen door.

In die periode moest De Jong de toenmalige coach Mark van Bommel (nu bij Antwerp FC) ontslaan en stond hij zelf onder enorm zware druk.

Grootspraak van De Jong en heftige intimidaties van de fans

John de Jong werd vaak herinnerd aan zijn (te) ambitieuze uitspraak waarin hij verklaarde dat PSV Ajax wilde overstijgen als de grootste club van Nederland. “We willen het gat met Ajax niet kleiner maken, we willen er overheen”, zei de toenmalig technisch directeur, die er toen wel niet bij vermeldde dat de club dringend moest saneren.

In die bewogen periode ontving John de Jong veel kritiek, waarbij hij zelfs geïntimideerd werd door supporters die hem mede verantwoordelijk hielden voor een van de grootste crisissen in het bestaan van de club.

De fans bekritiseerden vooral de vele spelers die waren aangetrokken, waarvan volgens hen amper een meerwaarde voor het team waren. Tijdens deze moeilijke fase werd De Jong geconfronteerd met heftige reacties van supporters.

“Onze veiligheidsman zegt dat er op weg naar Ajax nu geen acute dreiging is... Dan weet je het wel”, zei De Jong toen. “Ik kies er niet voor om mijn huis te laten beveiligen. Ik neem ook geen persoonlijke beveiliging. Maar het is heel heftig allemaal. Heel heftig.’’

Uiteindelijk is De Jong meer dan vier jaar als technisch directeur bij PSV Eindhoven aangebleven. In september van vorig jaar nam hij ontslag bij de club, aangezien zijn positie onhoudbaar was geworden door een schrijnend gebrek aan vertrouwen van de raad van commissarissen.

Sportief belang weegt zwaarder door dan de boekhouding

Het vertrek van de technisch directeur kende destijds een duidelijk keerpunt: de transfer van Cody Gakpo. In de zomer van 2022 slaagde John de Jong er niet in om de aanvaller te verkopen, wat hem zwaar werd aangerekend door de raad van commissarissen, met name door Jumbo-topman Ton van Veen.

“Als ik Gakpo had verkocht, had ik nu nog bij PSV gezeten”, zei De Jong er later zelf over. In dat seizoen moest PSV nog een grote uitgaande transfer doen om uit de rode cijfers te blijven, gezien het eigen vermogen op basis van het voorgaande boekjaar nog slechts bijna 17 miljoen euro bedroeg.

Bij de topverkopen van Donyell Malen (Borussia Dortmund, 30 miljoen euro) en Denzel Dumfries (Internazionale, 14,25 miljoen euro) bleef er voor de club zelf echter te weinig geld over, omdat grote bedragen waren afgevloeid naar makelaars en spelers.

Ook hiervoor werd De Jong als technisch directeur verantwoordelijk gehouden.

Ondanks de dringende behoefte aan liquide middelen en de financiële noodzaak besloot De Jong om Gakpo niet te verkopen in de zomer van 2022.

Hij wees het bod van Leeds United af omdat hij vlak voor de deadline geen geschikte vervanger kon vinden en omdat hij op Gakpo rekende voor de kwalificatiewedstrijden voor de Champions League tegen Rangers FC.

“Ofwel: het sportieve belang woog zwaarder dan puur de boekhouding, toen nog tot afgrijzen van de toezichthouders”, schreef Algemeen Dagblad.

Te veel geld uitgegeven, te weinig gepresteerd

Als technisch directeur rustte op John de Jong de verantwoordelijkheid om zowel de financiële grenzen te bewaken als sportieve successen te behalen. Het is duidelijk dat De Jong zich voornamelijk richtte op het sportief beleid, zonder grote successen weliswaar, en minder aandacht besteedde aan de financiële aspecten.

De raad van commissarissen dwong De Jong zelfs tot het verkopen van spelers om een beter financieel fundament onder de club te leggen. Volgens NRC was het bedrijfsmodel van PSV, met de kostenstructuur en afschrijvingen van dat moment, op de lange termijn niet houdbaar.

Ton van Veen, topman van Jumbo, benadrukte dat er in zijn ogen te veel geld werd uitgegeven en te weinig gepresteerd. Na het vertrek van John de Jong heeft PSV Eindhoven financieel orde op zaken gesteld en kreeg het transferbeleid een push aan zelfvertrouwen.

Een tekort van 30 miljoen euro werd weggewerkt en er werd een saneringsronde doorgevoerd. Zijn opvolger Earnie Stewart lijkt nu wel de grote ambities van De Jong waar te maken bij PSV.

Indien De Jong wordt aangesteld als CEO Sports bij Club Brugge, zal het cruciaal zijn dat hij een evenwicht vindt tussen het financiële en sportieve aspect. Club Brugge streeft er immers altijd naar winst te maken, wat in de afgelopen jaren de norm is geweest voor de club.

Onder leiding van Bart Verhaeghe heeft de club in elf seizoenen negen keer winst geboekt, waarbij alleen in de eerste twee seizoenen verlies werd geleden. Deze winsten werden grotendeels behaald door het gevoerde transferbeleid van de club.

Is De Jong een geschikte CEO Sports voor Club Brugge?

Meest recent

Lommel SK pakt uit met transfer ex-speler van KRC Genk

Lommel SK duwt stevig door op de transfermarkt. De promovendus in de Jupiler Pro League heeft een ...

1
1
Brandon Mechele raakt Club-supporters vol in het hart

Brandon Mechele beleeft de mooiste weken uit zijn carrière én zijn privéleven. ...

7
7
Wilmots succesvol bij Standard: "Belde mij vorig jaar al"

Standard zat zeker niet stil deze transferperiode. Marc Wilmots wist jonge krachten te halen, maar ...

34
34
'Anderlecht staat open voor vertrek twee opvallende namen'

Bij RSC Anderlecht staat er nog het een ander te gebeuren de komende weken. Er moet nog versterking ...

397
397
Westerlo maakt volgende nieuwe speler officieel bekend

KVC Westerlo heeft zoals VoetbalNieuws jullie eerder meedeelde weten toe te slaan op de ...

36
36
Van Bronckhorst verrast met Club Brugge-verhaal

Dévy Rigaux zette Robin van Persie op straat bij Feyenoord en verving hem door Giovanni van ...

264
264
"Anderlecht? Hij laat alvast een goede indruk achter"

RSC Anderlecht wil dit seizoen eindelijk weer eens een goed en positief seizoen hebben. Kwalificatie ...

305
305
Antwerp teert op revanche: van Vandenhaute tot Frey

Royal Antwerp FC heeft met Wouter Vandenhaute een nieuwe eigenaar. Maar wat zal de Great Old waard ...

245
245
'Zulte Waregem biedt half miljoen euro op international'

Zulte Waregem kijkt vooral naar het buitenland om nieuwe spelers te halen. Volgens buitenlandse ...

179
179
'Westerlo legt miljoenenbod neer bij topclub'

Bij KVC Westerlo mogen de fans nog het een en ander verwachten de komende weken. Sportief directeur ...

61
61
'Geen Champions League, wel transfer voor Union-kracht'

Union begon vrijdag uitstekend aan zijn seizoen door ten koste van Club Brugge de Supercup te ...

70
70
Gent (en RSCA) ontdekken laatste horde in Conference League

Augustus wordt voor heel wat Belgische clubs een belangrijke maand, want ze zullen moeten zien ...

114
114
'Club ongenadig: duo definitief verbannen'

Bij het ingaan van de laatste maand van de zomermercato is Club Brugge nog zeer druk in de weer. Het ...

663
663
AA Gent pakt alweer uit met Afrikaans talent

Bij AA Gent sloegen ze sinds de overname door Sam Baro op sportief vlak ook weer een andere weg in. ...

92
92
Haalbare kaarten voor STVV en Anderlecht in play-offs EL

Maandagnamiddag werd in het hoofdkwartier van de UEFA ook geloot voor de play-offs van de Europa ...

369
369
Eindelijk de bevestiging: Karetsas heeft droomtransfer beet

Er sneuvelden deze zomer al heel wat transferrecords, ook bij KRC Genk. Dat deed zijn duurste ...

135
135
'Club wedt op meerdere paarden: derde winger in beeld'

Het zijn drukke dagen voor Club Brugge, want dat is enkele dagen voor de start van de competitie nog ...

399
399
Union kent mogelijke laatste horde op weg naar CL

Voor Union staat dinsdag al de eerste levensbelangrijke opdracht van het nieuwe seizoen op het ...

161
161
Ophefmakende zedenzaak Spanje schokt ook Real Madrid-ster

Raúl Asencio beleefde de voorbije maanden zijn grote doorbraak bij Real Madrid en maakte ook ...

130
130
TRANSFERUURTJE: 'Transferbom Lukaku, Union slaat weer toe'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

374
374
'Standard droomt van miljoenen: Lazio klopt aan'

De transfermarkt is in België nog ruim een maand open. Bij Standard gaan ze ingaand niet meer ...

235
235
Verschil Club en RSCA: "Club Brugge lacht daarmee"

De tijd dat RSC Anderlecht financieel de grootmacht was in België, die is al een hele poos ...

1188
1188
'KRC Genk heeft prijs en strikt aanwinst'

KRC Genk is zeker nog niet klaar op de transfermarkt. De Limburgers gaan nog wel wat nieuwe spelers ...

550
550
'Nederland denkt aan gigantische stunt als bondscoach'

Nederland is na het vertrek van Ronald Koeman op zoek naar een nieuwe bondscoach. Die zoektocht ...

189
189
Club Brugge heeft peperdure aanwinst beet

Club Brugge heeft een volgende aanwinst beet. De Bruggelingen maakten zopas bekend dat ze met ...

408
408

Meer sportnieuws