‘De Jong naar Club Brugge’: geldsmijterij en rode cijfers

756
‘De Jong naar Club Brugge’: geldsmijterij en rode cijfers

John de Jong staat dicht bij een mogelijke aanstelling als CEO Sports bij Club Brugge. Zijn vertrek bij PSV Eindhoven werd gekenmerkt door sportieve problemen, financiële tekortkomingen en controversiële beslissingen.

De Jong, een clubicoon van PSV, werd geconfronteerd met kritiek en zelfs intimidatie van supporters vanwege zijn ambitieuze doelen en het niet behalen van sportieve successen.

Als De Jong de rol van CEO Sports bij Club Brugge aanneemt, staat hem een enorme uitdaging te wachten, waarbij hij een balans moet vinden tussen sportief succes en financiële gezondheid.

Onder leiding van voorzitter Bart Verhaeghe heeft Club Brugge het verleden echter altijd winstgevendheid nagestreefd, en dat voornamelijk door een doordacht transferbeleid.

LEES OOK: Verrassende transfer in de maak voor Vermeeren?

Club Brugge zwaar geïnteresseerd: De Jong wacht op voorstel

Het aanstaande vertrek van Vincent Mannaert als CEO en sportief directeur luidt een grote structurele verandering in bij Club Brugge. Zijn dubbel takenpakket zal in de toekomst door twee afzonderlijke personen worden ingevuld, waarbij de functies van CEO en sportief directeur strikt van elkaar gescheiden zullen zijn.

Voor de rol van sportief directeur onderzoekt Club Brugge momenteel de markt, waarbij John de Jong als topkandidaat geldt. De Nederlander was volgens Het Laatste Nieuws al te gast in het Kasteel van Bever, waar hij met voorzitter Bart Verhaeghe rond de tafel zat.

Volgens Het Nieuwsblad heeft De Jong zelfs al een rondleiding gehad in het Belfius Basecamp.

De 46-jarige De Jong zit sinds september vorig jaar zonder club, na zijn vertrek bij PSV Eindhoven. Volgens Voetbal International heeft hij meerdere aanbiedingen ontvangen, maar is hij sinds zijn veelbesproken vertrek bij de lampenclub zeer selectief en kieskeurig geworden in zijn keuze voor toekomstige opdrachten.

Club Brugge toont grote interesse om De Jong aan te stellen als sportief directeur, een positie die vanaf nu de naam 'CEO Sports' zal dragen bij de club. De Nederlander wacht momenteel op een officieel voorstel vanuit Brugge.

Veelbelovende De Jong charmeerde AS Roma

John de Jong is een clubicoon van PSV Eindhoven, en hij heeft een rijke geschiedenis bij de club, waar hij als speler 136 wedstrijden speelde en drie keer Nederlands kampioen werd.

Na zijn spelerscarrière promoveerde hij van scout naar hoofdscout en in 2018, na het vertrek van Marcel Brands naar Everton, werd De Jong aangesteld als technisch manager ad interim. In die tijdelijke rol maakte De Jong een sterke indruk op de raad van commissarissen, wat resulteerde in zijn vaste aanstelling als sportief manager.

Tijdens zijn ambtstermijn wist hij indrukwekkende transfers te realiseren en hij trok zelfs de aandacht van AS Roma. In 2020 zocht de Italiaanse topclub naar een technisch directeur naast de eerder aangestelde sportdirecteur Tiago Pinto, die Roma als een soort directievoorzitter moest leiden.

Het was de bedoeling dat Pinto ook nog een technisch directeur naast zich kreeg, en in die zoektocht werd De Jong overwogen, net als Markus Krösche (toen RB Leipzig, nu Eintracht Frankfurt).

De Jong bleef uiteindelijk trouw aan PSV, maar onder zijn leiding won de Nederlandse topclub echter geen enkele landstitel en in 2019 maakte PSV zelfs een van zijn zwaarste crisissen door.

In die periode moest De Jong de toenmalige coach Mark van Bommel (nu bij Antwerp FC) ontslaan en stond hij zelf onder enorm zware druk.

Grootspraak van De Jong en heftige intimidaties van de fans

John de Jong werd vaak herinnerd aan zijn (te) ambitieuze uitspraak waarin hij verklaarde dat PSV Ajax wilde overstijgen als de grootste club van Nederland. “We willen het gat met Ajax niet kleiner maken, we willen er overheen”, zei de toenmalig technisch directeur, die er toen wel niet bij vermeldde dat de club dringend moest saneren.

In die bewogen periode ontving John de Jong veel kritiek, waarbij hij zelfs geïntimideerd werd door supporters die hem mede verantwoordelijk hielden voor een van de grootste crisissen in het bestaan van de club.

De fans bekritiseerden vooral de vele spelers die waren aangetrokken, waarvan volgens hen amper een meerwaarde voor het team waren. Tijdens deze moeilijke fase werd De Jong geconfronteerd met heftige reacties van supporters.

“Onze veiligheidsman zegt dat er op weg naar Ajax nu geen acute dreiging is... Dan weet je het wel”, zei De Jong toen. “Ik kies er niet voor om mijn huis te laten beveiligen. Ik neem ook geen persoonlijke beveiliging. Maar het is heel heftig allemaal. Heel heftig.’’

Uiteindelijk is De Jong meer dan vier jaar als technisch directeur bij PSV Eindhoven aangebleven. In september van vorig jaar nam hij ontslag bij de club, aangezien zijn positie onhoudbaar was geworden door een schrijnend gebrek aan vertrouwen van de raad van commissarissen.

Sportief belang weegt zwaarder door dan de boekhouding

Het vertrek van de technisch directeur kende destijds een duidelijk keerpunt: de transfer van Cody Gakpo. In de zomer van 2022 slaagde John de Jong er niet in om de aanvaller te verkopen, wat hem zwaar werd aangerekend door de raad van commissarissen, met name door Jumbo-topman Ton van Veen.

“Als ik Gakpo had verkocht, had ik nu nog bij PSV gezeten”, zei De Jong er later zelf over. In dat seizoen moest PSV nog een grote uitgaande transfer doen om uit de rode cijfers te blijven, gezien het eigen vermogen op basis van het voorgaande boekjaar nog slechts bijna 17 miljoen euro bedroeg.

Bij de topverkopen van Donyell Malen (Borussia Dortmund, 30 miljoen euro) en Denzel Dumfries (Internazionale, 14,25 miljoen euro) bleef er voor de club zelf echter te weinig geld over, omdat grote bedragen waren afgevloeid naar makelaars en spelers.

Ook hiervoor werd De Jong als technisch directeur verantwoordelijk gehouden.

Ondanks de dringende behoefte aan liquide middelen en de financiële noodzaak besloot De Jong om Gakpo niet te verkopen in de zomer van 2022.

Hij wees het bod van Leeds United af omdat hij vlak voor de deadline geen geschikte vervanger kon vinden en omdat hij op Gakpo rekende voor de kwalificatiewedstrijden voor de Champions League tegen Rangers FC.

“Ofwel: het sportieve belang woog zwaarder dan puur de boekhouding, toen nog tot afgrijzen van de toezichthouders”, schreef Algemeen Dagblad.

Te veel geld uitgegeven, te weinig gepresteerd

Als technisch directeur rustte op John de Jong de verantwoordelijkheid om zowel de financiële grenzen te bewaken als sportieve successen te behalen. Het is duidelijk dat De Jong zich voornamelijk richtte op het sportief beleid, zonder grote successen weliswaar, en minder aandacht besteedde aan de financiële aspecten.

De raad van commissarissen dwong De Jong zelfs tot het verkopen van spelers om een beter financieel fundament onder de club te leggen. Volgens NRC was het bedrijfsmodel van PSV, met de kostenstructuur en afschrijvingen van dat moment, op de lange termijn niet houdbaar.

Ton van Veen, topman van Jumbo, benadrukte dat er in zijn ogen te veel geld werd uitgegeven en te weinig gepresteerd. Na het vertrek van John de Jong heeft PSV Eindhoven financieel orde op zaken gesteld en kreeg het transferbeleid een push aan zelfvertrouwen.

Een tekort van 30 miljoen euro werd weggewerkt en er werd een saneringsronde doorgevoerd. Zijn opvolger Earnie Stewart lijkt nu wel de grote ambities van De Jong waar te maken bij PSV.

Indien De Jong wordt aangesteld als CEO Sports bij Club Brugge, zal het cruciaal zijn dat hij een evenwicht vindt tussen het financiële en sportieve aspect. Club Brugge streeft er immers altijd naar winst te maken, wat in de afgelopen jaren de norm is geweest voor de club.

Onder leiding van Bart Verhaeghe heeft de club in elf seizoenen negen keer winst geboekt, waarbij alleen in de eerste twee seizoenen verlies werd geleden. Deze winsten werden grotendeels behaald door het gevoerde transferbeleid van de club.

Is De Jong een geschikte CEO Sports voor Club Brugge?

Meest recent

Peter Vandenbempt's onthulling slaat in als een bom

Peter Vandenbempt kennen we vandaag als één van de vertrouwde stemmen van het ...

56
56
KRC Genk maakt vertrek van Steuckers wereldkundig

KRC Genk heeft een oplossing gevonden voor Jarne Steuckers. De linkspoot zat volledig op een ...

60
60
Anderlecht heeft prijs: ervaren verdediger voorgesteld

Antoine Sibierski is bezig aan een heel actieve zomermercato bij RSC Anderlecht. De Fransman heeft ...

232
232
Juventus verwent fans met absolute toptransfer

Juventus is met een zes op zes goed begonnen in de Serie A, maar het is duidelijk dat er nog ...

29
29
KRC Genk en Liverpool maken megadeal bekend

Liverpool en KRC Genk hebben zopas de toptransfer van Lucca Brughmans meegedeeld. Genk ontvangt 33 ...

141
141
‘Van Bommel gooit De Bruyne per direct uit basis’

Mark van Bommel heeft zijn eerste gevoelige knoop bij de Rode Duivels al doorgehakt. Kevin De Bruyne ...

909
909
Standard maakt terugkeer publiekslieveling bekend

Standard kent een zeer drukke transferdag. De Rouches lieten Thomas Henry en Timothé Nkada ...

96
96
Tedesco haalt volgende Belg in huis

Domenico Tedesco heeft na Arthur Theate nog een Belgische speler aan de kern toegevoegd bij Bologna. ...

24
24
Westerlo raast door en heeft volgende speler te pakken

KVC Westerlo kent een héél drukke zomermercato. De Kemphanen hebben ondertussen hun ...

19
19
Fernandez-Pardo haalt slag thuis: "Hij wilde mij graag"

Matias Fernandez-Pardo heeft eindelijk zijn transfer helemaal beet. De Belgische aanvaller tekende ...

39
39
Hayen verwelkomt Belgische winger bij Burnley

Nicky Hayen is met een 1 op 9 zeer pover begonnen aan het seizoen bij Burnley. De Engelse ...

21
21
Twee vertrekkers bij Standard, aanwinst onderweg

Sportief directeur Marc Wilmots kent nog drukke dagen bij Standard. Hij heeft vandaag alvast nog ...

50
50
Romano kondigt zéér verrassende transfer Anderlecht aan

RSC Anderlecht heeft een volgende aanwinst beet. Transferspecialist Fabrizio Romano komt met zeer ...

441
441
Beveren haalt uit, vertrekkers bij Cercle en Zulte Waregem

Officieel transfernieuws bij SK Beveren en Zulte Waregem. Op de Freethiel hebben ze een nieuwe ...

59
59
'Uitgaand verkeer bij Anderlecht, Antwerp & Club Brugge'

Een handvol dagen voor de transfermarkt zijn deuren onherroepelijk weer sluit, draait de ...

303
303
'Plottwist bij AA Gent: Dean blijft alsnog op post'

Met de kwalificatie voor de Conference League en een vlekkeloze negen op negen mag AA Gent ...

148
148
'Extreme make-over RSCA: race tegen de klok voor Sibierski'

Ondanks het tot dusver geslaagde parcours in Europa, heeft RSC Anderlecht zijn competitiestart ...

530
530
'De Condé op dreef: Genk op zucht van opvolger El Ouahdi'

Het zijn drukke dagen bij KRC Genk, dat op het punt staat om stevig te cashen op Lucca Brughmans. ...

199
199
Verheyen in shock: brutale 'diefstal' treft analist hard

Gert Verheyen trok er voor Zondag matchdag samen met Carl Dircksens op uit langs de Belgische ...

174
174
Club Brugge aanvaardt schorsing Forbs, AA Gent in beroep

In een nochtans vrij faire Slag om Vlaanderen werden zondag toch twee rode kaarten uitgedeeld. Erik ...

808
808
'Anderlecht all-in: ex-Rode Duivel en Noorse sensatie'

Ondanks de vele investeringen tot dusver blijkt het huiswerk van RSC Anderlecht niet afgerond. Om de ...

778
778
Ruben Van Gucht ziet unieke kans genadeloos in rook opgaan

Ruben Van Gucht leek eerder al bijna naast een opvallend avontuur te grijpen. Zijn deelname aan een ...

23
23
‘Mandela Keita staat alsnog voor ferme stap hogerop’

Mandela Keita maakte in het verleden furore bij Royal Antwerp FC, maar nu is de middenvelder een ...

192
192
KBVB voert veranderingen door na ontslagronde

De Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft na het WK achter de schermen orde op zaken gesteld. ...

90
90
N’Diaye weg: Anderlecht wil bekende naam als vervanger

RSC Anderlecht is nog niet klaar op de zomermercato. Uitgaand werd de deal van Moussa N’Diaye ...

411
411

Meer sportnieuws