‘De Jong naar Club Brugge’: geldsmijterij en rode cijfers

756
‘De Jong naar Club Brugge’: geldsmijterij en rode cijfers

John de Jong staat dicht bij een mogelijke aanstelling als CEO Sports bij Club Brugge. Zijn vertrek bij PSV Eindhoven werd gekenmerkt door sportieve problemen, financiële tekortkomingen en controversiële beslissingen.

De Jong, een clubicoon van PSV, werd geconfronteerd met kritiek en zelfs intimidatie van supporters vanwege zijn ambitieuze doelen en het niet behalen van sportieve successen.

Als De Jong de rol van CEO Sports bij Club Brugge aanneemt, staat hem een enorme uitdaging te wachten, waarbij hij een balans moet vinden tussen sportief succes en financiële gezondheid.

Onder leiding van voorzitter Bart Verhaeghe heeft Club Brugge het verleden echter altijd winstgevendheid nagestreefd, en dat voornamelijk door een doordacht transferbeleid.

LEES OOK: Verrassende transfer in de maak voor Vermeeren?

Club Brugge zwaar geïnteresseerd: De Jong wacht op voorstel

Het aanstaande vertrek van Vincent Mannaert als CEO en sportief directeur luidt een grote structurele verandering in bij Club Brugge. Zijn dubbel takenpakket zal in de toekomst door twee afzonderlijke personen worden ingevuld, waarbij de functies van CEO en sportief directeur strikt van elkaar gescheiden zullen zijn.

Voor de rol van sportief directeur onderzoekt Club Brugge momenteel de markt, waarbij John de Jong als topkandidaat geldt. De Nederlander was volgens Het Laatste Nieuws al te gast in het Kasteel van Bever, waar hij met voorzitter Bart Verhaeghe rond de tafel zat.

Volgens Het Nieuwsblad heeft De Jong zelfs al een rondleiding gehad in het Belfius Basecamp.

De 46-jarige De Jong zit sinds september vorig jaar zonder club, na zijn vertrek bij PSV Eindhoven. Volgens Voetbal International heeft hij meerdere aanbiedingen ontvangen, maar is hij sinds zijn veelbesproken vertrek bij de lampenclub zeer selectief en kieskeurig geworden in zijn keuze voor toekomstige opdrachten.

Club Brugge toont grote interesse om De Jong aan te stellen als sportief directeur, een positie die vanaf nu de naam 'CEO Sports' zal dragen bij de club. De Nederlander wacht momenteel op een officieel voorstel vanuit Brugge.

Veelbelovende De Jong charmeerde AS Roma

John de Jong is een clubicoon van PSV Eindhoven, en hij heeft een rijke geschiedenis bij de club, waar hij als speler 136 wedstrijden speelde en drie keer Nederlands kampioen werd.

Na zijn spelerscarrière promoveerde hij van scout naar hoofdscout en in 2018, na het vertrek van Marcel Brands naar Everton, werd De Jong aangesteld als technisch manager ad interim. In die tijdelijke rol maakte De Jong een sterke indruk op de raad van commissarissen, wat resulteerde in zijn vaste aanstelling als sportief manager.

Tijdens zijn ambtstermijn wist hij indrukwekkende transfers te realiseren en hij trok zelfs de aandacht van AS Roma. In 2020 zocht de Italiaanse topclub naar een technisch directeur naast de eerder aangestelde sportdirecteur Tiago Pinto, die Roma als een soort directievoorzitter moest leiden.

Het was de bedoeling dat Pinto ook nog een technisch directeur naast zich kreeg, en in die zoektocht werd De Jong overwogen, net als Markus Krösche (toen RB Leipzig, nu Eintracht Frankfurt).

De Jong bleef uiteindelijk trouw aan PSV, maar onder zijn leiding won de Nederlandse topclub echter geen enkele landstitel en in 2019 maakte PSV zelfs een van zijn zwaarste crisissen door.

In die periode moest De Jong de toenmalige coach Mark van Bommel (nu bij Antwerp FC) ontslaan en stond hij zelf onder enorm zware druk.

Grootspraak van De Jong en heftige intimidaties van de fans

John de Jong werd vaak herinnerd aan zijn (te) ambitieuze uitspraak waarin hij verklaarde dat PSV Ajax wilde overstijgen als de grootste club van Nederland. “We willen het gat met Ajax niet kleiner maken, we willen er overheen”, zei de toenmalig technisch directeur, die er toen wel niet bij vermeldde dat de club dringend moest saneren.

In die bewogen periode ontving John de Jong veel kritiek, waarbij hij zelfs geïntimideerd werd door supporters die hem mede verantwoordelijk hielden voor een van de grootste crisissen in het bestaan van de club.

De fans bekritiseerden vooral de vele spelers die waren aangetrokken, waarvan volgens hen amper een meerwaarde voor het team waren. Tijdens deze moeilijke fase werd De Jong geconfronteerd met heftige reacties van supporters.

“Onze veiligheidsman zegt dat er op weg naar Ajax nu geen acute dreiging is... Dan weet je het wel”, zei De Jong toen. “Ik kies er niet voor om mijn huis te laten beveiligen. Ik neem ook geen persoonlijke beveiliging. Maar het is heel heftig allemaal. Heel heftig.’’

Uiteindelijk is De Jong meer dan vier jaar als technisch directeur bij PSV Eindhoven aangebleven. In september van vorig jaar nam hij ontslag bij de club, aangezien zijn positie onhoudbaar was geworden door een schrijnend gebrek aan vertrouwen van de raad van commissarissen.

Sportief belang weegt zwaarder door dan de boekhouding

Het vertrek van de technisch directeur kende destijds een duidelijk keerpunt: de transfer van Cody Gakpo. In de zomer van 2022 slaagde John de Jong er niet in om de aanvaller te verkopen, wat hem zwaar werd aangerekend door de raad van commissarissen, met name door Jumbo-topman Ton van Veen.

“Als ik Gakpo had verkocht, had ik nu nog bij PSV gezeten”, zei De Jong er later zelf over. In dat seizoen moest PSV nog een grote uitgaande transfer doen om uit de rode cijfers te blijven, gezien het eigen vermogen op basis van het voorgaande boekjaar nog slechts bijna 17 miljoen euro bedroeg.

Bij de topverkopen van Donyell Malen (Borussia Dortmund, 30 miljoen euro) en Denzel Dumfries (Internazionale, 14,25 miljoen euro) bleef er voor de club zelf echter te weinig geld over, omdat grote bedragen waren afgevloeid naar makelaars en spelers.

Ook hiervoor werd De Jong als technisch directeur verantwoordelijk gehouden.

Ondanks de dringende behoefte aan liquide middelen en de financiële noodzaak besloot De Jong om Gakpo niet te verkopen in de zomer van 2022.

Hij wees het bod van Leeds United af omdat hij vlak voor de deadline geen geschikte vervanger kon vinden en omdat hij op Gakpo rekende voor de kwalificatiewedstrijden voor de Champions League tegen Rangers FC.

“Ofwel: het sportieve belang woog zwaarder dan puur de boekhouding, toen nog tot afgrijzen van de toezichthouders”, schreef Algemeen Dagblad.

Te veel geld uitgegeven, te weinig gepresteerd

Als technisch directeur rustte op John de Jong de verantwoordelijkheid om zowel de financiële grenzen te bewaken als sportieve successen te behalen. Het is duidelijk dat De Jong zich voornamelijk richtte op het sportief beleid, zonder grote successen weliswaar, en minder aandacht besteedde aan de financiële aspecten.

De raad van commissarissen dwong De Jong zelfs tot het verkopen van spelers om een beter financieel fundament onder de club te leggen. Volgens NRC was het bedrijfsmodel van PSV, met de kostenstructuur en afschrijvingen van dat moment, op de lange termijn niet houdbaar.

Ton van Veen, topman van Jumbo, benadrukte dat er in zijn ogen te veel geld werd uitgegeven en te weinig gepresteerd. Na het vertrek van John de Jong heeft PSV Eindhoven financieel orde op zaken gesteld en kreeg het transferbeleid een push aan zelfvertrouwen.

Een tekort van 30 miljoen euro werd weggewerkt en er werd een saneringsronde doorgevoerd. Zijn opvolger Earnie Stewart lijkt nu wel de grote ambities van De Jong waar te maken bij PSV.

Indien De Jong wordt aangesteld als CEO Sports bij Club Brugge, zal het cruciaal zijn dat hij een evenwicht vindt tussen het financiële en sportieve aspect. Club Brugge streeft er immers altijd naar winst te maken, wat in de afgelopen jaren de norm is geweest voor de club.

Onder leiding van Bart Verhaeghe heeft de club in elf seizoenen negen keer winst geboekt, waarbij alleen in de eerste twee seizoenen verlies werd geleden. Deze winsten werden grotendeels behaald door het gevoerde transferbeleid van de club.

Is De Jong een geschikte CEO Sports voor Club Brugge?

Meest recent

Union onder stoom: STVV krijgt pak voor de broek op Stayen

De motor van Union SG begint stilaan op volle toeren te draaien. Daags na de 3-0-thuisoverwinning ...

40
40
'Anderlecht helemaal los: transferakkoord van 7 miljoen'

RSC Anderlecht moet woensdag om middernacht zijn Europese spelerslijst binnen doen. Vlak voor die ...

227
227
Antwerp kondigt vertrekker aan; Cercle haalt Braziliaan

Donderdag om middernacht gaat de transfermarkt ook in België weer voor enkele maanden op slot. ...

67
67
Anderlecht verbaast met international: straffe deal in Ligue 1

RSC Anderlecht wil voor het sluiten van de transferperiode nog enkele versterkingen in huis halen. ...

314
314
Van Bommel vloekt mee: vier Duivelse transferdompers

In de grootste Europese voetballanden is de transfermarkt sinds dinsdagavond weer achter slot en ...

282
282
Strijd om Gouden Stier: JPL-trainers voorspellen topschutter

Na de midweekmatchen van deze week zullen alle clubs in de Jupiler Pro League vier competitieduels ...

576
576
Antwerp drukt stempel: Antwerp flikt transferkoopje

Antwerp FC heeft op de valreep nog een extra aanwinst in huis gehaald. Zo werd de defensie van de ...

336
336
‘Fenerbahçe serveert Romelu Lukaku nu al af’

Romelu Lukaku trok naar Fenerbahçe om opnieuw de onbetwiste nummer één te ...

621
621
'Anderlecht tast alsnog diep in de buidel voor creativiteit'

Anderlecht is nog zeer druk in de weer in het slot van de mercato. Helemaal bovenaan de verlanglijst ...

786
786
'Furo baalt en grijpt alsnog naast transfer'

Dezer dagen verkoopt Club Brugge zijn jeugdproducten zeer duur, zelfs als ze amper of niet al in het ...

153
153
'Transfer Raskin om deze reden toch weer van de baan'

Dinsdagavond sloot de mercato in de Europese topcompetities zijn deuren en dat betekent dat onder ...

66
66
Marc Coucke verrast vriend en vijand met nieuwe versterking

Bij Anderlecht valt er naast het veld plots een opvallende naam te noteren. Terwijl de club zich ...

338
338
KV Mechelen laat verdediger vertrekken, talent op komst

Voor KV Mechelen is het seizoen helemaal niet begonnen zoals verhoopt, want het wacht na vier ...

165
165
'KRC Genk verrast met terugkeer jeugdproduct'

Bij KRC Genk is het nog een zeer bewogen week geweest op het vlak van transfers. Dé absolute ...

407
407
'Anderlecht blijft gaan: twéé middenvelders op komst?'

In de laatste dagen van de transferperiode geeft Anderlecht zijn selectie nog een serieuze ...

496
496
'Megastunt in de maak: Antwerp haalt Vermeeren terug'

Er is een énorme stunt in de maak. Arthur Vermeeren zou op het punt staan om terug te keren ...

744
744
Beerschot verrast en laat 'smaakmaker' gratis gaan

Verrassend nieuws vanop het Kiel. Beerschot heeft vandaag een vertrekker meegedeeld en de manier ...

192
192
Antwerp haalt slag thuis: toptalent tekent bij

Royal Antwerp FC heeft nog een slag weten te slaan. De Great Old heeft een van zijn absolute ...

85
85
Bruno uit frustratie: "Ik haal niet het maximum uit hem"

Het is voor Anderlecht nog een zeer bewogen einde van de zomermercato. Er beweegt nog heel wat aan ...

526
526
'Stunt in de maak? Faes aangeboden in JPL'

Wout Faes zoekt een club. De Belgische verdediger zag een transfer naar West Ham United op het ...

576
576
Anderlecht eindelijk verlost van Ashimeru

Bij RSC Anderlecht hebben ze eindelijk een oplossing gevonden voor Majeed Ashimeru. De centrale ...

316
316
Toby Alderweireld stunt met wel heel bijzondere nieuwe job

Toby Alderweireld heeft zijn voetbalschoenen inmiddels aan de kant gezet, maar van stilzitten is ...

112
112
"STVV verlaten was nooit een optie deze zomer"

Ryan Merlen heeft momenteel maar één doel voor ogen: zich verder ontwikkelen en ...

56
56
Druk op Clement en Hayen neemt nu al toe

Philippe Clement en Nicky Hayen zijn momenteel als trainer actief in de Championship in Engeland. ...

247
247
Albert tipt Belgische topclubs: "Eén van de besten in de JPL"

Philippe Albert analyseert voor La Capitale de matchen in de Jupiler Pro League. De voormalige ...

171
171

Meer sportnieuws