Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

door
Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

Dit seizoen ondervindt Gift Orban grote problemen bij AA Gent, met fel verminderde speeltijd en doelpunten tot gevolg. Hein Vanhaezebrouck legt de nadruk op energiek en high intensity voetbal, en het lijkt erop dat het profiel van de Nigeriaan niet langer past bij de nieuwe koers van de ploeg.

Orban is pas de derde spits in de pikorde, mede door zijn beperkte defensieve bijdrage en pressing-intensiteit. Op het gebied van defensieve duels is hij de spits in de Jupiler Pro League die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

LEES OOK: 'KAA Gent gedoemd: grote struikelblokken De Mil bloot'

Orban heeft de boodschap van Vanhaezebrouck begrepen

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties en minder aantal speelminuten.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt vaak op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck en hij kampte met fysieke ongemakken. Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen flink verminderd in vergelijking met vorig seizoen.

Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken. “Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. Orban heeft een periode gekend waarin alles lukte en hij de interesse genoot van Fulham FC en Tottenham Hotspur.

“Wie op training de pannen van het dak speelt, speelt altijd. Maar ook op training loopt het minder”, zei Vanhaezebrouck eerder dit seizoen. “Als alles vanzelf loopt, kan je je al eens permitteren om niet veel ­extra's te doen.”

Orban besefte dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moest leveren en iets extra’s moest doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg. “Geen club of coach kan mijn carrière breken”, reageerde hij nadat hij enkele matchen op de bank startte.

Maar de Nigeriaan snapte wel dat hij voor zijn plaats moest vechten, en hij zei dat Vanhaezebrouck “een grote coach is.” Hij toonde zich alvast balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met het seizoensbegin. Orban creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

Orban was/is niet de ideale spits in de visie van Vanhaezebrouck

Hein Vanhaezebrouck laat AA Gent fris en dynamisch voetbal brengen dit seizoen, gekenmerkt door veel energie en intensiteit. Deze nieuwe aanpak had grote gevolgen op het aankoopbeleid van de Buffalo's, waarbij de focus meer op het aantrekken van energieke voetballers kwam te liggen.

Vanhaezebrouck benadrukte dat AA Gent alleen weer kan wedijveren met de topclubs in België als ze een meer energiek voetbal spelen.

“Wat we zien in de data is een exponentiële stijging van het aantal high intensity inspanningen. High intensity is erg belastend, dus heb je robuuste voetballers nodig”, zei Stijn Matthys, de physical coach van AA Gent, onlangs in het clubblad Wigwam.

Deze koerswijziging hield in dat enkele spelers die niet binnen de nieuwe plannen passen en moesten vertrekken bij de club. Zo nam de club vorige zomer afscheid van veel spelers die niet de vereiste capaciteiten hebben om het energieke voetbal van Vanhaezebrouck te brengen.

Gift Orban werd in de wintermercato vorig jaar gehaald als ontdekking van de scouting, destijds onder Samuel Cardenas, terwijl Vanhaezebrouck de spits eigenlijk te duur vond voor een speler die wellicht toch op de bank zou belanden.

Orban was namelijk verre van een ideale spits om het beoogde high intensity voetbal van de coach te brengen.

Orban nummer 3 in de pikorde: hij brengt te weinig voor Vanhaezebrouck

Gift Orban is een emotionele en onvoorspelbare spits, die teert op zijn intuïtie en instinct. Hij is geen groot loopwonder en zijn volume is minder dan dat van zijn concurrenten Hugo Cuypers en Tarik Tissoudali.

Zij werken harder in balverlies, gaan meer duels aan, verrichten meer defensieve acties en ook meer duels. Het is dus zeker geen verrassing dat Orban vandaag pas de derde spits is in de pikorde bij AA Gent, dat een high intensity voetbal nastreeft.

Vanhaezebrouck maakt er absoluut geen geheim van dat hij Orban niet als een grote meerwaarde beschouwt in zijn gameplan. “Denk je dat we vier kansen afdwingen vanuit de pressing met Orban op het veld?” zei de coach na de wedstrijd tegen Union SG vorig weekend.

Orban kreeg toen slechts een invalbeurt van 8 minuten, ook al was Cuypers aan een matige wedstrijd bezig. “Ik vond Hugo niet slecht. Hij was goed in het recupereren en in het druk zetten”, zei Vanhaezebrouck fijntjes.

“Geen enkele ploeg kan zich nog een aanvaller veroorloven die daar enkel staat om de ballen erin te schieten. Je moet veel méér kunnen. En zeker in dit soort wedstrijden.”

Orban: de JPL-spits die de minste defensieve arbeid verricht 

“Ik zat eerlijk gezegd te wachten op de invalbeurt van Orban. En de supporters evenzeer, had ik de indruk”, stelde Marc Degryse vast in Het Laatste Nieuws.

“Wat kreeg hij als invalbeurt? Hoop en al acht minuutjes. Als je als trainer het gevoel hebt dat je de controle over de wedstrijd kwijt bent, en je kunt niet echt iets forceren, dan heb je nood aan spelers die van niets iets kunnen fabriceren. Orban is zo iemand.”

Het is overduidelijk dat Gift Orban niet langer in de bovenste schuif ligt van Hein Vanhaezebrouck. Ondanks het feit dat de Nigeriaanse aanvaller gemakkelijk doelpunten weet te scoren, past zijn profiel niet meer bij de nieuwe visie van de ploeg.

Orban voert gemiddeld iets meer dan één defensief duel per wedstrijd uit, waarmee hij in de Jupiler Pro League de spits is die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

Moet Orban vertrekken bij AA Gent?

Meest recent

Hayen voorgesteld in Genk: "Het vuur moet terugkeren"

Maandag maakte KRC Genk bekend dat Nicky Hayen de opvolger wordt van Thorsten Fink. Daags nadien ...

10
10
'KAA Gent gedoemd: grote struikelblokken De Mil bloot'

Rik De Mil moet KAA Gent weer op de rails zien te krijgen na het pijnlijke vertrek van coach Ivan ...

50
50
'Nieuwe bondscoach' Kameroen maakt Brys compleet af

De situatie van Marc Brys bij Kameroen blijft escaleren. Samuel Eto’o stelde met David Pagou ...

92
92
Arthur Theate roept ferme taal richting Rudi Garcia

Arthur Theate is een vaste waarde bij Eintracht Frankfurt en onder bondscoach Rudi Garcia heeft de ...

37
37
Hasi krijgt volle laag: “Zinkend schip van Anderlecht”

RSC Anderlecht verzoop volledig in de eerste helft tegen Royal Antwerp FC. Paars-Wit keek dan ook ...

180
180
Leko vol aan de bak: “Club Brugge nog meer onthoofd”

Ivan Leko moet Nicky Hayen doen vergeten bij Club Brugge. De Kroatische oefenmeester liet KAA Gent ...

287
287
Antwerp ruikt jackpot met goudhaantje: “Speelt écht goed”

Royal Antwerp FC heeft zich de afgelopen jaren volledig gefocust op de jeugdopleiding en dat begint ...

161
161
Julie Vanloo breekt plots : Club-fans huilen bittere tranen

Het afgelopen jaar was voor Julie Vanloo een ware emotionele rollercoaster. De fan van Club Brugge ...

146
146
Vanhaezebrouck snoeihard na KAA Gent-Club: “Bedroevend”

De topper tussen KAA Gent en Club Brugge wordt nog fel besproken. Blauw-Zwart trok aan het langste ...

87
87
Anderlecht of de VS? Vincent Janssen dropt grote hint

Vincent Janssen werd de afgelopen dagen genoemd bij als een optie bij RSC Anderlecht, maar mogelijk ...

456
456
Lukaku komt met emotioneel eerbetoon voor papa Roger

Romelu Lukaku kwam in de Supercoppa niet in actie bij Napoli, maar toch was de Rode Duivel uitbundig ...

26
26
Degryse vreest voor De Mil: “Dan is het kruis erover”

KAA Gent krijgt stevige klappen. Coach Ivan Leko vertrok naar Club Brugge en de Buffalo’s ...

435
435
Verrassende top 6-kandidaat: “Hangt magie in de lucht”

Royal Antwerp FC komt weer volledig boven water onder Joseph Oosting. De Nederlander werd aangesteld ...

280
280
TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht en Club clashen, Origi naar JPL?’

De wintermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk ...

433
433
Binnenkort ‘nieuwe Vanhaezebrouck’ in de Jupiler Pro League?

De Challenger Pro League gaat de winterstop in, maar de kaarten lijken bovenin het klassement al ...

238
238
‘Straffe wending: Real hakt knoop door over Alonso’

Het rommelt bij Real Madrid. Niet alleen zijn er de perikelen rond Vinicius Junior, maar ook coach ...

112
112
Stijnen kent schorsing na rel: waslijst aan beschuldigingen

Stijn Stijnen is één van de meest besproken figuren in de Challenger Pro League. De ...

178
178
Bizarre twist in Brys-oorlog vs Eto'o: “Ongezien”

De situatie van Marc Brys in Kameroen wordt vreemder met de dag. De Belgische oefenmeester leeft al ...

252
252
“Molensteen om de nek” – Hayen meteen zwaar onder druk

KRC Genk heeft Nicky Hayen officieel aangesteld als de nieuwe hoofdtrainer. De Limburgers hebben zo ...

393
393
Ruben Van Gucht verklaart zijn grote liefde na woelige weken

Ruben Van Gucht stond de voorbije weken niet om sportieve redenen in de schijnwerpers. De ...

156
156
Theate onthult: dÍt denken Bundesliga-spelers over Kompany

De eerste helft van het seizoen zit er op in de Bundesliga en het is Bayern München dat met een ...

326
326
'Liverpool pakt uit: transferbom na zware blessure Isak'

Liverpool FC boekte afgelopen weekend een belangrijke zege tegen Tottenham Hotspur, maar zag wel ...

94
94
Opvallende ommekeer: "Nieuwe kans bij Anderlecht? Waarom niet?"

RSC Anderlecht wil tijdens de wintermercato enkele gerichte aanwinsten op de kop tikken, maar mikt ...

403
403
Schoktransfer naar JPL? 'Drastische wending rond Origi'

Destijds werd hij bestempeld als dé toekomst van het Belgische voetbal, maar de ...

320
320
Eddy Snelders opnieuw zwaar aangepakt: slachtoffer spreekt

Voormalig analist Eddy Snelders verdween goed twee jaar geleden definitief van het scherm. De ...

211
211

Meer sportnieuws