Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

stemmen
Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

Dit seizoen ondervindt Gift Orban grote problemen bij AA Gent, met fel verminderde speeltijd en doelpunten tot gevolg. Hein Vanhaezebrouck legt de nadruk op energiek en high intensity voetbal, en het lijkt erop dat het profiel van de Nigeriaan niet langer past bij de nieuwe koers van de ploeg.

Orban is pas de derde spits in de pikorde, mede door zijn beperkte defensieve bijdrage en pressing-intensiteit. Op het gebied van defensieve duels is hij de spits in de Jupiler Pro League die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

LEES OOK: De Mil sneert naar KAA Gent: cruciale transferzomer

Orban heeft de boodschap van Vanhaezebrouck begrepen

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties en minder aantal speelminuten.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt vaak op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck en hij kampte met fysieke ongemakken. Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen flink verminderd in vergelijking met vorig seizoen.

Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken. “Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. Orban heeft een periode gekend waarin alles lukte en hij de interesse genoot van Fulham FC en Tottenham Hotspur.

“Wie op training de pannen van het dak speelt, speelt altijd. Maar ook op training loopt het minder”, zei Vanhaezebrouck eerder dit seizoen. “Als alles vanzelf loopt, kan je je al eens permitteren om niet veel ­extra's te doen.”

Orban besefte dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moest leveren en iets extra’s moest doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg. “Geen club of coach kan mijn carrière breken”, reageerde hij nadat hij enkele matchen op de bank startte.

Maar de Nigeriaan snapte wel dat hij voor zijn plaats moest vechten, en hij zei dat Vanhaezebrouck “een grote coach is.” Hij toonde zich alvast balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met het seizoensbegin. Orban creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

Orban was/is niet de ideale spits in de visie van Vanhaezebrouck

Hein Vanhaezebrouck laat AA Gent fris en dynamisch voetbal brengen dit seizoen, gekenmerkt door veel energie en intensiteit. Deze nieuwe aanpak had grote gevolgen op het aankoopbeleid van de Buffalo's, waarbij de focus meer op het aantrekken van energieke voetballers kwam te liggen.

Vanhaezebrouck benadrukte dat AA Gent alleen weer kan wedijveren met de topclubs in België als ze een meer energiek voetbal spelen.

“Wat we zien in de data is een exponentiële stijging van het aantal high intensity inspanningen. High intensity is erg belastend, dus heb je robuuste voetballers nodig”, zei Stijn Matthys, de physical coach van AA Gent, onlangs in het clubblad Wigwam.

Deze koerswijziging hield in dat enkele spelers die niet binnen de nieuwe plannen passen en moesten vertrekken bij de club. Zo nam de club vorige zomer afscheid van veel spelers die niet de vereiste capaciteiten hebben om het energieke voetbal van Vanhaezebrouck te brengen.

Gift Orban werd in de wintermercato vorig jaar gehaald als ontdekking van de scouting, destijds onder Samuel Cardenas, terwijl Vanhaezebrouck de spits eigenlijk te duur vond voor een speler die wellicht toch op de bank zou belanden.

Orban was namelijk verre van een ideale spits om het beoogde high intensity voetbal van de coach te brengen.

Orban nummer 3 in de pikorde: hij brengt te weinig voor Vanhaezebrouck

Gift Orban is een emotionele en onvoorspelbare spits, die teert op zijn intuïtie en instinct. Hij is geen groot loopwonder en zijn volume is minder dan dat van zijn concurrenten Hugo Cuypers en Tarik Tissoudali.

Zij werken harder in balverlies, gaan meer duels aan, verrichten meer defensieve acties en ook meer duels. Het is dus zeker geen verrassing dat Orban vandaag pas de derde spits is in de pikorde bij AA Gent, dat een high intensity voetbal nastreeft.

Vanhaezebrouck maakt er absoluut geen geheim van dat hij Orban niet als een grote meerwaarde beschouwt in zijn gameplan. “Denk je dat we vier kansen afdwingen vanuit de pressing met Orban op het veld?” zei de coach na de wedstrijd tegen Union SG vorig weekend.

Orban kreeg toen slechts een invalbeurt van 8 minuten, ook al was Cuypers aan een matige wedstrijd bezig. “Ik vond Hugo niet slecht. Hij was goed in het recupereren en in het druk zetten”, zei Vanhaezebrouck fijntjes.

“Geen enkele ploeg kan zich nog een aanvaller veroorloven die daar enkel staat om de ballen erin te schieten. Je moet veel méér kunnen. En zeker in dit soort wedstrijden.”

Orban: de JPL-spits die de minste defensieve arbeid verricht 

“Ik zat eerlijk gezegd te wachten op de invalbeurt van Orban. En de supporters evenzeer, had ik de indruk”, stelde Marc Degryse vast in Het Laatste Nieuws.

“Wat kreeg hij als invalbeurt? Hoop en al acht minuutjes. Als je als trainer het gevoel hebt dat je de controle over de wedstrijd kwijt bent, en je kunt niet echt iets forceren, dan heb je nood aan spelers die van niets iets kunnen fabriceren. Orban is zo iemand.”

Het is overduidelijk dat Gift Orban niet langer in de bovenste schuif ligt van Hein Vanhaezebrouck. Ondanks het feit dat de Nigeriaanse aanvaller gemakkelijk doelpunten weet te scoren, past zijn profiel niet meer bij de nieuwe visie van de ploeg.

Orban voert gemiddeld iets meer dan één defensief duel per wedstrijd uit, waarmee hij in de Jupiler Pro League de spits is die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

Moet Orban vertrekken bij AA Gent?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

111
111
'AA Gent ziet droomtransfer definitief ontploffen'

Voor het tweede jaar op rij vertolkt AA Gent een bijrol in de play-offs. Komende zomer is er dan ook ...

37
37
'Antwerp dumpt meubelstuk en shopt bij concurrent'

Na de recente nul op zes mag Antwerp allicht opnieuw fluiten naar een Europees ticket. Sinds de ...

90
90
Garcia krijgt sollicitatie: "Mee naar het WK? Fantastisch!"

Rudi Garcia maakt vrijdag zijn WK-selectie bekend. Bij de Rode Duivels zijn er een aantal ...

51
51
'Buffel op zucht van geweldige nieuwe uitdaging'

Het is al een tijdje stil rondom Thomas Buffel. De voormalige Rode Duivel werkt aan zijn ...

21
21
Joos dropt gigantisch transferbedrag voor Genk

Konstantinos Karetsas gaat KRC Genk komende zomer verlaten. De Griekse aanvallende middenvelder ...

91
91
Coosemans hard aangepakt: "Supporters pikken dit ook niet"

Colin Coosemans heeft de gemoederen in de voorbije dagen doen oplaaien. Zo kreeg de aanvoerder van ...

141
141
'De Ketelaere naar Bayern: cruciale voorwaarde gelekt'

Het seizoen in het clubvoetbal zit er bijna op en dus gaat de transferperiode weldra weer van start. ...

270
270
Metamorfose Genk: eerste basiskracht volgend seizoen aangeduid

KRC Genk maakt zich op voor een sleutelduel. Komend weekend gaan de Limburgers op bezoek bij ...

178
178
"100% basisspeler op WK" - Radja breekt lans voor onverwachte Duivel

Op maandag 15 juni trappen de Rode Duivels hun WK-eindronde op gang met een groepsmatch tegen ...

298
298
De Bruyne serieus toegetakeld: Conte geeft reactie

SSC Napoli liep maandagavond averij op in de strijd om de tweede plaats in de Serie A en verloor op ...

91
91
Deschacht tipt Anderlecht: ideale basiself voor bekerfinale

Aanstaande donderdag is het zover, dan wordt de bekerfinale tussen Union SG en RSC Anderlecht ...

244
244
'Vlaanderen schrikt van inkomen Ruben Van Gucht'

Ruben Van Gucht is al lang niet meer alleen de man van de koers en de sportverslaggeving. De ...

212
212
Meteen na ontslag: 'Geraerts in running voor JPL-retour'

Het einde van het seizoen in het clubvoetbal staat voor de deur. En dus begint de trainerscarrousel ...

177
177
'Mercato Club barst al los: nationale recordtransfer'

Terwijl coach Ivan Leko zijn troepen klaarstoomt voor de titelclash tegen Union SG, beweegt er ook ...

300
300
'Sibierski heeft nieuwe topcoach Anderlecht al in vizier'

Antoine Sibierski houdt zich voorlopig op de vlakte over de trainer van Anderlecht. Maar wie naar ...

1180
1180
Voetbalbond zet alles op alles: giga-surprise in WK-selectie

Aanstaande vrijdag zijn de ogen van voetbalminnend België gericht op Rudi Garcia. De bondscoach ...

261
261
Crisis Real duurt voort: trieste wending in Mbappé-soap

Nu de Spaanse titelstrijd gestreden is en de tweede plaats quasi binnen is, kan Real Madrid zich ...

116
116
'Club schiet in actie: transfergevecht met United en PSV'

Club Brugge gaat een bijzonder drukke zomermercato tegemoet en zal vers bloed moeten aantrekken op ...

340
340
'Union stevent af op jackpot: clubrecord aan diggelen'

Het succes eiste de voorbije jaren telkens zijn tol bij Union, dat steevast een resem sterkhouders ...

80
80
Anderlecht all-in: duo klaargestoomd voor bekerfinale

Donderdag is het D-Day voor RSC Anderlecht, dat zijn seizoen moet zien te redden in de bekerfinale ...

335
335
'Rigaux richting exit: charmeoffensief Club Brugge'

De titelkoorts neemt stilaan toe bij Club Brugge, dat zondag eerste achtervolger Union ontvangt. ...

293
293
'Oosting in vieze papieren: nieuwe T1 voor Antwerp?'

Heel even leek Antwerp zich nog te mengen in de strijd om een Europees ticket, maar na de pijnlijke ...

335
335
Club Brugge vs. parket: Verhaeghe verneemt verdict

Dankzij de vlotte 2-0 zege tegen STVV blijft Club Brugge op titelkoers, maar buiten de lijnen zitten ...

318
318
"Komende 10 jaar" - Ferdinand dropt spectaculaire Lammens-uitspraak

Manchester United keert volgend seizoen terug in de Champions League en staat op punt om het seizoen ...

208
208
Hartverzakking Garcia: De Bruyne plots afwezig bij Napoli

Binnen exact één maand is het zover: dan trappen Mexico en Zuid-Afrika het ...

146
146

Meer sportnieuws