Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

door
Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

Dit seizoen ondervindt Gift Orban grote problemen bij AA Gent, met fel verminderde speeltijd en doelpunten tot gevolg. Hein Vanhaezebrouck legt de nadruk op energiek en high intensity voetbal, en het lijkt erop dat het profiel van de Nigeriaan niet langer past bij de nieuwe koers van de ploeg.

Orban is pas de derde spits in de pikorde, mede door zijn beperkte defensieve bijdrage en pressing-intensiteit. Op het gebied van defensieve duels is hij de spits in de Jupiler Pro League die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

LEES OOK: Totale ommekeer bij Gent? "Dán is er veel mogelijk"

Orban heeft de boodschap van Vanhaezebrouck begrepen

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties en minder aantal speelminuten.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt vaak op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck en hij kampte met fysieke ongemakken. Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen flink verminderd in vergelijking met vorig seizoen.

Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken. “Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. Orban heeft een periode gekend waarin alles lukte en hij de interesse genoot van Fulham FC en Tottenham Hotspur.

“Wie op training de pannen van het dak speelt, speelt altijd. Maar ook op training loopt het minder”, zei Vanhaezebrouck eerder dit seizoen. “Als alles vanzelf loopt, kan je je al eens permitteren om niet veel ­extra's te doen.”

Orban besefte dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moest leveren en iets extra’s moest doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg. “Geen club of coach kan mijn carrière breken”, reageerde hij nadat hij enkele matchen op de bank startte.

Maar de Nigeriaan snapte wel dat hij voor zijn plaats moest vechten, en hij zei dat Vanhaezebrouck “een grote coach is.” Hij toonde zich alvast balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met het seizoensbegin. Orban creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

Orban was/is niet de ideale spits in de visie van Vanhaezebrouck

Hein Vanhaezebrouck laat AA Gent fris en dynamisch voetbal brengen dit seizoen, gekenmerkt door veel energie en intensiteit. Deze nieuwe aanpak had grote gevolgen op het aankoopbeleid van de Buffalo's, waarbij de focus meer op het aantrekken van energieke voetballers kwam te liggen.

Vanhaezebrouck benadrukte dat AA Gent alleen weer kan wedijveren met de topclubs in België als ze een meer energiek voetbal spelen.

“Wat we zien in de data is een exponentiële stijging van het aantal high intensity inspanningen. High intensity is erg belastend, dus heb je robuuste voetballers nodig”, zei Stijn Matthys, de physical coach van AA Gent, onlangs in het clubblad Wigwam.

Deze koerswijziging hield in dat enkele spelers die niet binnen de nieuwe plannen passen en moesten vertrekken bij de club. Zo nam de club vorige zomer afscheid van veel spelers die niet de vereiste capaciteiten hebben om het energieke voetbal van Vanhaezebrouck te brengen.

Gift Orban werd in de wintermercato vorig jaar gehaald als ontdekking van de scouting, destijds onder Samuel Cardenas, terwijl Vanhaezebrouck de spits eigenlijk te duur vond voor een speler die wellicht toch op de bank zou belanden.

Orban was namelijk verre van een ideale spits om het beoogde high intensity voetbal van de coach te brengen.

Orban nummer 3 in de pikorde: hij brengt te weinig voor Vanhaezebrouck

Gift Orban is een emotionele en onvoorspelbare spits, die teert op zijn intuïtie en instinct. Hij is geen groot loopwonder en zijn volume is minder dan dat van zijn concurrenten Hugo Cuypers en Tarik Tissoudali.

Zij werken harder in balverlies, gaan meer duels aan, verrichten meer defensieve acties en ook meer duels. Het is dus zeker geen verrassing dat Orban vandaag pas de derde spits is in de pikorde bij AA Gent, dat een high intensity voetbal nastreeft.

Vanhaezebrouck maakt er absoluut geen geheim van dat hij Orban niet als een grote meerwaarde beschouwt in zijn gameplan. “Denk je dat we vier kansen afdwingen vanuit de pressing met Orban op het veld?” zei de coach na de wedstrijd tegen Union SG vorig weekend.

Orban kreeg toen slechts een invalbeurt van 8 minuten, ook al was Cuypers aan een matige wedstrijd bezig. “Ik vond Hugo niet slecht. Hij was goed in het recupereren en in het druk zetten”, zei Vanhaezebrouck fijntjes.

“Geen enkele ploeg kan zich nog een aanvaller veroorloven die daar enkel staat om de ballen erin te schieten. Je moet veel méér kunnen. En zeker in dit soort wedstrijden.”

Orban: de JPL-spits die de minste defensieve arbeid verricht 

“Ik zat eerlijk gezegd te wachten op de invalbeurt van Orban. En de supporters evenzeer, had ik de indruk”, stelde Marc Degryse vast in Het Laatste Nieuws.

“Wat kreeg hij als invalbeurt? Hoop en al acht minuutjes. Als je als trainer het gevoel hebt dat je de controle over de wedstrijd kwijt bent, en je kunt niet echt iets forceren, dan heb je nood aan spelers die van niets iets kunnen fabriceren. Orban is zo iemand.”

Het is overduidelijk dat Gift Orban niet langer in de bovenste schuif ligt van Hein Vanhaezebrouck. Ondanks het feit dat de Nigeriaanse aanvaller gemakkelijk doelpunten weet te scoren, past zijn profiel niet meer bij de nieuwe visie van de ploeg.

Orban voert gemiddeld iets meer dan één defensief duel per wedstrijd uit, waarmee hij in de Jupiler Pro League de spits is die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

Moet Orban vertrekken bij AA Gent?

Meest recent

3 op 12: Hayen legt uit waarom hij niet panikeert

De dip van Club Brugge lijkt alsmaar dieper te gaan. Het ging zaterdagavond nu ook onderuit op het ...

158
158
Grote verrassing bij Anderlecht: comeback of transfer?

Anderlecht is de laatste weken uitstekend op dreef, ondanks dat het toch behoorlijk puzzelen is voor ...

162
162
Messi schrijft geschiedenis en houdt Belg van titel

In de Amerikaanse MLS werd de titelstrijd zaterdagavond beslist. Lionel Messi heeft nog maar eens ...

47
47
WK-programma Duivels helemaal bekend: Garcia velt oordeel

De Rode Duivels weten nu helemaal wat er hen komende zomer te wachten staat op het WK. Nadat de ...

34
34
Stayen ontploft: STVV klopt Club na waanzinnige thriller

STVV beleefde een waanzinnige avond op Stayen. In een emotionele rollercoaster werd in het slot nu ...

209
209
Bom barst helemaal: Salah haalt Slot en Liverpool helemaal neer

Het blijft een zeer lastig seizoen voor Liverpool. Zaterdag liet het nog maar eens punten liggen, ...

135
135
Leko en Samoise keihard: "Zat de VAR een pint te drinken?"

Na de kwalificatie voor de kwartfinale van de beker kwam AA Gent zaterdag dicht bij een nieuwe grote ...

98
98
Magistrale Campbell in CPL, Beveren vloert Yves Vanderhaeghe

In de Challenger Pro League is het Club NXT eindelijk gelukt! Op speeldag 15 (!) pakten de jonge ...

54
54
Fans Club keren zich helemaal tegen duo: "Bol het af!"

Club Brugge gaat door moeilijke weken. Het verloor maar liefst drie van zijn vijf laatste ...

558
558
Arteta bevestigt blessuredomper voor Trossard

Arsenal beleefde zaterdag een baalavond. De Gunners gingen met 2-1 onderuit op het veld van Aston ...

33
33
'AA Gent briest: ref geeft fout toe bij gelijkmaker Union'

Union liet zaterdagavond voor de tweede keer op rij punten liggen in de competitie. Na de nederlaag ...

211
211
Ajax recht de rug met nieuwe zege, maar slikt ook domper

Het heeft de voorbije weken serieus gestormd bij Ajax, maar stilaan lijken de Amsterdammers de rug ...

27
27
Dochter woest na ongeval: Waes doet Antwerp-fans huiveren

Antwerp-fan en tv-icoon Tom Waes blikt ruim een jaar na zijn zware auto-ongeluk terug op ...

105
105
Barça en Liverpool brengen spektakel, pandoering voor Theate

Er stonden zaterdag in de vooravond in het buitenland nog enkele interessante affiches ...

27
27
'FIFA geeft groen licht: uitvalsbasis Duivels op WK bekend'

De Rode Duivels weten nu helemaal waar ze aan toe zijn voor het WK van komende zomer. Vrijdag werd ...

75
75
Argentijnse peper bezorgt Union late opluchting tegen AA Gent

Het zijn moeizame weken voor de landskampioen. Na de nederlaag bij rivaal Anderlecht en de moeizame ...

48
48
STVV - Club Brugge: Hayen geeft 'banneling' basisplaats

Club Brugge moet na de nederlaag tegen Royal Antwerp FC vanavond de rug rechten op het veld van ...

187
187
Crisis bij Cercle, Standard veert recht: "Is frustrerend"

Standard heeft een zeer belangrijke zege geboekt op het veld van Cercle Brugge. De Rouches wonnen ...

114
114
Alderweireld over WK van België: "Daar ben ik niet bang voor"

De Rode Duivels spelen op het WK tegen Iran, Nieuw-Zeeland en Egypte. Een héél goede ...

62
62
Rode Duivels kennen WK-schema: dit zijn de data en uren

De Rode Duivels weten sinds vrijdag dat ze op het WK 2026 aan de bak moeten tegen Iran, Egypte en ...

203
203
PSV blijft met volgende zege doorrazen in Eredivisie

Wie stopt PSV in de Eredivisie? De Eindhovenaren zijn bezig aan een straf seizoen, zowel in ...

23
23
Lierse blijft imponeren en zet indrukwekkende remonte voort

Lierse SK heeft zaterdag een derde opeenvolgende overwinning geboekt. In eigen huis klopten de ...

32
32
Standard knalt PO1 binnen ondanks late Brugse stormprik

Standard heeft op het veld van Cercle Brugge een knappe en bijzonder efficiënte zege geboekt. ...

78
78
Manchester City gooit titelstrijd weer helemaal open

In de Premier League hoopte Manchester City om 16u te profiteren van de nederlaag van Arsenal. Ze ...

31
31
Weergaloze Kane laat Kompany alwéér juichen

In de Bundesliga stond er om 15u30 de topper tussen VfB Stuttgart en Bayern München op het ...

77
77

Meer sportnieuws