Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

951 stemmen
Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

Dit seizoen ondervindt Gift Orban grote problemen bij AA Gent, met fel verminderde speeltijd en doelpunten tot gevolg. Hein Vanhaezebrouck legt de nadruk op energiek en high intensity voetbal, en het lijkt erop dat het profiel van de Nigeriaan niet langer past bij de nieuwe koers van de ploeg.

Orban is pas de derde spits in de pikorde, mede door zijn beperkte defensieve bijdrage en pressing-intensiteit. Op het gebied van defensieve duels is hij de spits in de Jupiler Pro League die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

LEES OOK: Hugo Cuypers meteen als held onthaald bij nieuwe club

Orban heeft de boodschap van Vanhaezebrouck begrepen

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties en minder aantal speelminuten.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt vaak op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck en hij kampte met fysieke ongemakken. Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen flink verminderd in vergelijking met vorig seizoen.

Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken. “Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. Orban heeft een periode gekend waarin alles lukte en hij de interesse genoot van Fulham FC en Tottenham Hotspur.

“Wie op training de pannen van het dak speelt, speelt altijd. Maar ook op training loopt het minder”, zei Vanhaezebrouck eerder dit seizoen. “Als alles vanzelf loopt, kan je je al eens permitteren om niet veel ­extra's te doen.”

Orban besefte dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moest leveren en iets extra’s moest doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg. “Geen club of coach kan mijn carrière breken”, reageerde hij nadat hij enkele matchen op de bank startte.

Maar de Nigeriaan snapte wel dat hij voor zijn plaats moest vechten, en hij zei dat Vanhaezebrouck “een grote coach is.” Hij toonde zich alvast balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met het seizoensbegin. Orban creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

Orban was/is niet de ideale spits in de visie van Vanhaezebrouck

Hein Vanhaezebrouck laat AA Gent fris en dynamisch voetbal brengen dit seizoen, gekenmerkt door veel energie en intensiteit. Deze nieuwe aanpak had grote gevolgen op het aankoopbeleid van de Buffalo's, waarbij de focus meer op het aantrekken van energieke voetballers kwam te liggen.

Vanhaezebrouck benadrukte dat AA Gent alleen weer kan wedijveren met de topclubs in België als ze een meer energiek voetbal spelen.

“Wat we zien in de data is een exponentiële stijging van het aantal high intensity inspanningen. High intensity is erg belastend, dus heb je robuuste voetballers nodig”, zei Stijn Matthys, de physical coach van AA Gent, onlangs in het clubblad Wigwam.

Deze koerswijziging hield in dat enkele spelers die niet binnen de nieuwe plannen passen en moesten vertrekken bij de club. Zo nam de club vorige zomer afscheid van veel spelers die niet de vereiste capaciteiten hebben om het energieke voetbal van Vanhaezebrouck te brengen.

Gift Orban werd in de wintermercato vorig jaar gehaald als ontdekking van de scouting, destijds onder Samuel Cardenas, terwijl Vanhaezebrouck de spits eigenlijk te duur vond voor een speler die wellicht toch op de bank zou belanden.

Orban was namelijk verre van een ideale spits om het beoogde high intensity voetbal van de coach te brengen.

Orban nummer 3 in de pikorde: hij brengt te weinig voor Vanhaezebrouck

Gift Orban is een emotionele en onvoorspelbare spits, die teert op zijn intuïtie en instinct. Hij is geen groot loopwonder en zijn volume is minder dan dat van zijn concurrenten Hugo Cuypers en Tarik Tissoudali.

Zij werken harder in balverlies, gaan meer duels aan, verrichten meer defensieve acties en ook meer duels. Het is dus zeker geen verrassing dat Orban vandaag pas de derde spits is in de pikorde bij AA Gent, dat een high intensity voetbal nastreeft.

Vanhaezebrouck maakt er absoluut geen geheim van dat hij Orban niet als een grote meerwaarde beschouwt in zijn gameplan. “Denk je dat we vier kansen afdwingen vanuit de pressing met Orban op het veld?” zei de coach na de wedstrijd tegen Union SG vorig weekend.

Orban kreeg toen slechts een invalbeurt van 8 minuten, ook al was Cuypers aan een matige wedstrijd bezig. “Ik vond Hugo niet slecht. Hij was goed in het recupereren en in het druk zetten”, zei Vanhaezebrouck fijntjes.

“Geen enkele ploeg kan zich nog een aanvaller veroorloven die daar enkel staat om de ballen erin te schieten. Je moet veel méér kunnen. En zeker in dit soort wedstrijden.”

Orban: de JPL-spits die de minste defensieve arbeid verricht 

“Ik zat eerlijk gezegd te wachten op de invalbeurt van Orban. En de supporters evenzeer, had ik de indruk”, stelde Marc Degryse vast in Het Laatste Nieuws.

“Wat kreeg hij als invalbeurt? Hoop en al acht minuutjes. Als je als trainer het gevoel hebt dat je de controle over de wedstrijd kwijt bent, en je kunt niet echt iets forceren, dan heb je nood aan spelers die van niets iets kunnen fabriceren. Orban is zo iemand.”

Het is overduidelijk dat Gift Orban niet langer in de bovenste schuif ligt van Hein Vanhaezebrouck. Ondanks het feit dat de Nigeriaanse aanvaller gemakkelijk doelpunten weet te scoren, past zijn profiel niet meer bij de nieuwe visie van de ploeg.

Orban voert gemiddeld iets meer dan één defensief duel per wedstrijd uit, waarmee hij in de Jupiler Pro League de spits is die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

Moet Orban vertrekken bij AA Gent?

Meest recent

'Sibierski schrapt target, Anderlecht vreest vertrekker'

Anderlecht begon donderdagavond aan zijn seizoen met een 1-1-gelijkspel op het veld van Hammarby in ...

5
5
'Van der Brempt plots onderwerp van miljoenenstrijd'

In de nabije toekomst zal Mark van Bommel - of wie er ook bondscoach wordt - een nieuwe rechtsachter ...

19
19
Zulte Waregem bevestigt uitgaande miljoenentransfer

Bij Zulte Waregem heeft de kassa deze zomer al stevig gerinkeld. Al vroeg in de zomer wisten ze ...

8
8
De Ketelaere te koop: monsterbedrag zet Italië op stelten

Charles De Ketelaere zette zich op het WK stevig in de kijker. Atalanta wil daar nu maximaal van ...

186
186
'Overmars in actie: 2 dossiers bovenaan Antwerp-stapel'

Twee weken voor de start van het seizoen in de Jupiler Pro League ligt er bij Antwerp nog altijd ...

127
127
Khalaili spreekt voor eerst na gemiste toptransfer

Union hoopt deze zomer zijn transferrecord te breken en dat leek even ook te gaan gebeuren. Anan ...

39
39
Vitor Bruno belooft: "We kunnen nog beter dan dit"

Voor Anderlecht heeft de seizoensopener niet het gehoopte resultaat opgeleverd. Paars-Wit leek lange ...

211
211
De Mil benoemt positieve punten na ontgoochelend resultaat

De intrede van de Belgische clubs op het Europese toneel heeft donderdagavond geen succes gebracht. ...

78
78
Frisse wind in Anderlecht: nieuwkomers maken indruk

Met z'n tienen slaagde RSC Anderlecht er niet in om de zege over de sleep te trekken tegen Hammarby, ...

282
282
Van Bommel onder vuur: eerste actie als bondscoach bekend

Nog voor hij officieel is aangesteld als bondsocach van de Rode Duivels, bevindt Mark van Bommel ...

822
822
'Blijven of vertrekken: steunpilaar Club Brugge beslist'

Club Brugge nam donderdag afscheid van Christos Tzolis, na Simon Mignolet en Aleksandar Stankovic al ...

636
636
AA Gent moet Europees vol aan de bak na matige start

AA Gent heeft geen overtuigende start van zijn Europese seizoen genomen. De Buffalo's kenden een ...

107
107
De Bilde trekt van leer: Anderlecht bestolen in Zweden?

In de tweede voorronde van de Europa League is RSC Anderlecht er niet in geslaagd om te winnen tegen ...

323
323
'Recordzomer in Brugge: Club weigert absolute jackpot'

Een jaar geleden tikte Club Brugge af op 83,5 miljoen aan inkomsten, maar dat record moet er straks ...

666
666
'Groen licht Van Bommel: bondscoach krijgt carte blanche'

Op witte rook vanuit Tubeke blijft het nog wachten, maar volgens Het Laatste Nieuws staan ...

311
311
Spelersrapport Anderlecht: jonkie toont zich en één buis

RSC Anderlecht heeft een eerste Europese match gespeeld. Paars-Wit speelde 1-1 in Zweden na een late ...

422
422
Anderlecht slikt in slot gigantische opdoffer in Zweden

Een uitstekend gestart Anderlecht heeft in het slot van zijn eerste Europese wedstrijd toch nog een ...

171
171
'Leegloop bij Club Brugge: volgend duo pakt koffers'

Nadat het eerder al afscheid nam van Simon Mignolet en Aleksandar Stankovic zag Club Brugge nu ook ...

784
784
De 11 namen: vier debutanten in opstelling AA Gent

In de tweede voorronde van de Conference League neemt AA Gent het zo dadelijk op tegen LNZ ...

50
50
Tzolis krijgt al meteen ijskoude douche bij Arsenal

Christos Tzolis heeft zijn droomtransfer naar Arsenal beet. Alleen krijgt de voormalige Club-ster ...

509
509
Anderlecht op rozen in Hammarby: dit zeggen de fans

RSC Anderlecht is om 19u begonnen aan zijn voorrondematch van de Europa League tegen Hammarby. De ...

202
202
'Dortmund drukt zwaar door: Genk weigert ook dit bod'

KRC Genk gaat een absolute monstersom incasseren voor Konstantinos Karetsas. Borussia Dortmund drukt ...

409
409
Wat met Kanga bij AA Gent? De Mil verrast iedereen

Bij AA Gent leek Wilfried Kanga op weg naar de uitgang. De aanvaller kreeg het vorig seizoen aan de ...

137
137
Christos Tzolis laat ex-ploegmaten met verstomming achter

Volgend seizoen is Christos Tzolis te bewonderen in de Premier League. De Griek heeft sinds vandaag ...

301
301
Sportief directeur Napoli zet De Bruyne zeer stevig op zijn plaats

Kevin De Bruyne zal dit seizoen uit de verf moeten komen bij Napoli. Er waait een nieuwe wind ...

267
267

Meer sportnieuws