Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

951 stemmen
Gift Orban gaat alle perken te buiten bij AA Gent

Dit seizoen ondervindt Gift Orban grote problemen bij AA Gent, met fel verminderde speeltijd en doelpunten tot gevolg. Hein Vanhaezebrouck legt de nadruk op energiek en high intensity voetbal, en het lijkt erop dat het profiel van de Nigeriaan niet langer past bij de nieuwe koers van de ploeg.

Orban is pas de derde spits in de pikorde, mede door zijn beperkte defensieve bijdrage en pressing-intensiteit. Op het gebied van defensieve duels is hij de spits in de Jupiler Pro League die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

LEES OOK: ‘Verrassende club wint strijd om Raskin: ferme som bekend’

Orban heeft de boodschap van Vanhaezebrouck begrepen

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties en minder aantal speelminuten.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt vaak op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck en hij kampte met fysieke ongemakken. Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen flink verminderd in vergelijking met vorig seizoen.

Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken. “Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. Orban heeft een periode gekend waarin alles lukte en hij de interesse genoot van Fulham FC en Tottenham Hotspur.

“Wie op training de pannen van het dak speelt, speelt altijd. Maar ook op training loopt het minder”, zei Vanhaezebrouck eerder dit seizoen. “Als alles vanzelf loopt, kan je je al eens permitteren om niet veel ­extra's te doen.”

Orban besefte dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moest leveren en iets extra’s moest doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg. “Geen club of coach kan mijn carrière breken”, reageerde hij nadat hij enkele matchen op de bank startte.

Maar de Nigeriaan snapte wel dat hij voor zijn plaats moest vechten, en hij zei dat Vanhaezebrouck “een grote coach is.” Hij toonde zich alvast balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met het seizoensbegin. Orban creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

Orban was/is niet de ideale spits in de visie van Vanhaezebrouck

Hein Vanhaezebrouck laat AA Gent fris en dynamisch voetbal brengen dit seizoen, gekenmerkt door veel energie en intensiteit. Deze nieuwe aanpak had grote gevolgen op het aankoopbeleid van de Buffalo's, waarbij de focus meer op het aantrekken van energieke voetballers kwam te liggen.

Vanhaezebrouck benadrukte dat AA Gent alleen weer kan wedijveren met de topclubs in België als ze een meer energiek voetbal spelen.

“Wat we zien in de data is een exponentiële stijging van het aantal high intensity inspanningen. High intensity is erg belastend, dus heb je robuuste voetballers nodig”, zei Stijn Matthys, de physical coach van AA Gent, onlangs in het clubblad Wigwam.

Deze koerswijziging hield in dat enkele spelers die niet binnen de nieuwe plannen passen en moesten vertrekken bij de club. Zo nam de club vorige zomer afscheid van veel spelers die niet de vereiste capaciteiten hebben om het energieke voetbal van Vanhaezebrouck te brengen.

Gift Orban werd in de wintermercato vorig jaar gehaald als ontdekking van de scouting, destijds onder Samuel Cardenas, terwijl Vanhaezebrouck de spits eigenlijk te duur vond voor een speler die wellicht toch op de bank zou belanden.

Orban was namelijk verre van een ideale spits om het beoogde high intensity voetbal van de coach te brengen.

Orban nummer 3 in de pikorde: hij brengt te weinig voor Vanhaezebrouck

Gift Orban is een emotionele en onvoorspelbare spits, die teert op zijn intuïtie en instinct. Hij is geen groot loopwonder en zijn volume is minder dan dat van zijn concurrenten Hugo Cuypers en Tarik Tissoudali.

Zij werken harder in balverlies, gaan meer duels aan, verrichten meer defensieve acties en ook meer duels. Het is dus zeker geen verrassing dat Orban vandaag pas de derde spits is in de pikorde bij AA Gent, dat een high intensity voetbal nastreeft.

Vanhaezebrouck maakt er absoluut geen geheim van dat hij Orban niet als een grote meerwaarde beschouwt in zijn gameplan. “Denk je dat we vier kansen afdwingen vanuit de pressing met Orban op het veld?” zei de coach na de wedstrijd tegen Union SG vorig weekend.

Orban kreeg toen slechts een invalbeurt van 8 minuten, ook al was Cuypers aan een matige wedstrijd bezig. “Ik vond Hugo niet slecht. Hij was goed in het recupereren en in het druk zetten”, zei Vanhaezebrouck fijntjes.

“Geen enkele ploeg kan zich nog een aanvaller veroorloven die daar enkel staat om de ballen erin te schieten. Je moet veel méér kunnen. En zeker in dit soort wedstrijden.”

Orban: de JPL-spits die de minste defensieve arbeid verricht 

“Ik zat eerlijk gezegd te wachten op de invalbeurt van Orban. En de supporters evenzeer, had ik de indruk”, stelde Marc Degryse vast in Het Laatste Nieuws.

“Wat kreeg hij als invalbeurt? Hoop en al acht minuutjes. Als je als trainer het gevoel hebt dat je de controle over de wedstrijd kwijt bent, en je kunt niet echt iets forceren, dan heb je nood aan spelers die van niets iets kunnen fabriceren. Orban is zo iemand.”

Het is overduidelijk dat Gift Orban niet langer in de bovenste schuif ligt van Hein Vanhaezebrouck. Ondanks het feit dat de Nigeriaanse aanvaller gemakkelijk doelpunten weet te scoren, past zijn profiel niet meer bij de nieuwe visie van de ploeg.

Orban voert gemiddeld iets meer dan één defensief duel per wedstrijd uit, waarmee hij in de Jupiler Pro League de spits is die de minste defensieve arbeid verricht. In vergelijking telt Hugo Cuypers bijvoorbeeld meer dan drie keer zoveel defensieve duels per wedstrijd.

Daarnaast voert Orban gemiddeld slechts 15 duels per wedstrijd uit, waarbij alleen de statische targetman Alfreð Finnbogason (KAS Eupen) nog minder duels aangaat dan hem onder alle spitsen in de Belgische competitie.

Moet Orban vertrekken bij AA Gent?

Meest recent

Spanje sloopt Argentijnse muur en grijpt wereldtitel

Na een zenuwslopende WK-finale heeft Spanje zich tot wereldkampioen gekroond. De ploeg van Luis de ...

54
54
Sporza genadeloos neergesabeld na gênant WK-debacle

Voor miljoenen voetbalfans is dit hét sportmoment van de voorbije vier jaar. Maar nog voor de ...

532
532
Fred Vanderbiest verrast en ziet dé sleutel tot nieuw succes

Na een historisch seizoen liggen de verwachtingen opnieuw bijzonder hoog bij KV Mechelen. Tegelijk ...

96
96
Fans gaan los op 'WK-schaamteshow': "Hele afkickkliniek?"

Niet alleen het voetbal maakt de tongen los tijdens de WK finale. De rustshow in typisch Amerikaanse ...

207
207
Donald Trump slaat iedereen met verstomming bij WK-finale

Daar is hij dan. Donald Trump verschijnt tijdens de WK finale voor het eerst in het stadion tijdens ...

175
175
Peter Vandenbempt beleeft ware nachtmerrie op WK

Al een dikke maand lang vliegt Peter Vandenbempt van het ene WK-stadion naar het andere. Vanavond ...

165
165
WK finale ontploft (nog) niet: Spanje zoekt opening

De spanning is om te snijden in de grootste voetbalwedstrijd van het jaar. Spanje en Argentinië ...

19
19
Bart De Wever weet nu al wie wereldkampioen wordt

Na weken vol verrassingen, sensationele uitslagen en een pak rake voorspellingen is het moment van ...

168
168
Beale geeft transferplannen van Zulte Waregem prijs

Voorlopig was het in de Jupiler Pro League nog relatief rustig inzake transfers. Onder meer bij ...

206
206
Kompany geweigerd: "Ik zat toen in een moeilijke fase"

Vincent Kompany is bezig aan een fantastische trainerscarrière. De huidige coach van Bayern ...

98
98
Fan bespuwd en woede-uitbarsting: Anderlecht biedt toch 4M

Anderlecht legt ruim vier miljoen euro op tafel voor een nieuwe flankaanvaller. Opvallend, want twee ...

542
542
Nog transfers bij Cercle Brugge? Friis verklaart

Cercle Brugge is volop bezig aan de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Trainer Lars Friis hoopt ...

138
138
Spanje - Argentinië: dit zijn de 22 basisspelers

Vanavond weten we wie wereldkampioen wordt. Om 21u nemen Spanje en Argentinië het tegen elkaar ...

90
90
'Hugo Cuypers versiert bijzonder verrassende transfer'

Chicago Fire maakte onlangs de komst van Robert Lewandowski bekend. De Poolse aanvaller was zo ...

143
143
'Bliksemvertrek Tresoldi: één man heeft sleutels in handen'

Club Brugge wil Nicolo Tresoldi nog minstens een jaartje behouden. Maar dat zal niet gemakkelijk ...

365
365
'Nieuw bestuur aan zet: twee grote vertrekkers bij Antwerp'

Antwerp FC beleefde een kalme transferperiode tot dusver. Dat had natuurlijk alles te maken met het ...

710
710
'Westerlo wil uitpakken: gesprekken voor eenmalige Duivel'

KVC Westerlo beleefde tot dusver een bijzonder lucratieve mercato. Maar om al die vertrekkers op te ...

97
97
'Club Brugge bibbert: steenrijke ploeg lonkt naar Seys'

Joaquin Seys maakt handig gebruik van zijn verlofperiode na een lang en slopend seizoen. Zo liet hij ...

733
733
'Toptransfer Diego Moreira: hinderpaal van 10 miljoen'

Youri Tielemans trok naar Manchester United, Thomas Meunier koos Sunderland en Leandro Trossard ...

119
119
KV Mechelen ruikt miljoenen; Ndongala terug naar België

De start van het nieuwe seizoen op de Belgische velden nadert met rasse schreden. De ploegen uit de ...

212
212
Club scherpt de messen: vijf inkomende deals op agenda

Club Brugge haalde tijdens de huidige transferperiode al een drietal versterkingen in huis. Maar ...

947
947
Hommeles bij Fransen: "Zo'n gedrag zag ik nog nooit"

Frankrijk heeft het WK 2026 met lege handen moeten verlaten. In de troostfinale om de bronzen ...

201
201
Vandenbempt bekent kleur: lichte favoriet in WK-finale

Zondagavond betwisten Argentinië en Spanje de finale van het WK 2026. Peter Vandenbempt zal in ...

142
142
"Een nachtmerrie" - Frankrijk spuwt één speler massaal uit

Frankrijk heeft zaterdagnacht een flinke tik gekregen in de troostfinale van het WK. Zo werd met ...

220
220
'Genk krijgt cruciaal transfernieuws: deal van 60 miljoen'

KRC Genk wil in de zomermercato stevig cashen op bepaalde spelers. Met name Konstantinos Karestas ...

778
778

Meer sportnieuws