Club Brugge nadert breekpunt: hiërarchie op losse schroeven

657
Club Brugge nadert breekpunt: hiërarchie op losse schroeven

Brandon Mechele ontving een jaar geleden nog enorm veel lof voor zijn sterke prestaties in de Champions League en in België, maar krijgt dit seizoen bakken kritiek door minder overtuigende optredens. Het defensieve partnerschap van Mechele en Jorne Spileers wordt al geruime tijd zwaar in twijfel getrokken.

Ondanks stevige kritiek op Mechele, verdedigde coach Ronny Deila hem altijd en krijgt de verdediger ook steun van verschillende ex-internationals en analisten. Interne discussies bij Club Brugge wijzen echter op de noodzaak van de komst van een nieuwe centrale ‘topverdediger’, waardoor een nieuwe hiërarchie in de Brugse defensie wenkt. 

LEES OOK: ‘Blessureverdict Ordonez gooit transferplannen in de war’

Mechele één jaar geleden: top in de Champions League, kanshebber voor het WK

Ongeveer één jaar geleden erkenden we dat Brandon Mechele zijn beste seizoen ooit beleefde bij Club Brugge. Voor het eerst in zijn carrière was hij onmisbaar en incontournable geworden in het Jan Breydelstadion.

De centrale verdediger behoorde tot de absolute uitblinkers van Club Brugge in zowel de Jupiler Pro League als de Champions League.

Mechele bewees in het Kampioenenbal tegen sterke tegenstanders als Atlético Madrid, FC Porto en Bayer Leverkusen, dat hij het internationale topniveau aankon en hij werd door UEFA zelfs opgenomen in het beste elftal van de groepsfase.

Mechele legde de beste spitsen aan banden en hij was een serieuze kanshebber om de selectie voor het Wereldkampioenschap in Qatar te halen.

Alsof dat nog niet indrukwekkend genoeg was, scoorde Mechele ook hoog in de 'FedEx Performance Zone'. Onder alle centrale verdedigers in de Champions League werd hij beoordeeld als de allerbeste 'Top Performer'.

Marc Degryse en Yves Vanderhaeghe benadrukten destijds dat Mechele simpelweg meer speeltijd verdiende bij de nationale ploeg en zelfs een selectie voor het WK.

Het duo Mechele-Spileers is niet meer te rechtvaardigen

Een jaar later is de eens zo positieve sfeer rond Brandon Mechele volledig omgeslagen. Hij lijkt mijlenver verwijderd van een selectie bij de Rode Duivels, en dit seizoen heeft hij flinke kritiek te verduren gekregen vanwege zijn minder overtuigende prestaties bij Club Brugge.

“Mechele moet nogal wat slikken”, merkte Wim De Coninck op in De Zondag. Opnieuw klinken dezelfde kritieken als voorheen, waaronder zijn beperkte voetballende vermogen, gebrek aan snelheid, wendbaarheid en defensieve kwetsbaarheid.

Het Laatste Nieuws stelde vast dat het centrale verdedigingsduo Mechele en Jorne Spileers geen baken van zekerheid vormt en de tegenstander geen angst inboezemt. “Mechele-Spileers straalt weinig zekerheid”, schreef De Standaard.

Het Nieuwsblad analyseerde de spelersbeoordelingen gedurende het hele seizoen en concludeerde dat Mechele en Spileers over het algemeen niet hoger scoorden dan een zes of een vijf op tien, met dieptepunten die zelfs tot drie op tien reikten.

Tijdens de wedstrijd tegen Union SG bereikte het duo een dieptepunt, waarin ze zowel in balbezit als -verlies tekortschoten. De krant vond het zijn journalistieke taak om de vraag te stellen of het nog te rechtvaardigen was om Mechele en Spileers op te stellen.

“Tot dusver hebben Mechele en Spileers niet consequent getoond dat zij de besten zijn. Mechele heeft een enorme staat van dienst – vijf landstitels – en is een trouwe soldaat, maar kritiek is nooit ver weg.”

Walter Meeuws vindt Mechele een degelijke speler, maar ook geen leidende figuur. “Je kan op hem rekenen, maar sorry, het is geen topper. In je as moet je in elke linie een topper hebben.”

“Niet verbazend dat Brandon Mechele momenteel liever geen interviews geeft”, schreef Frank Buyse, senior writer bij Krant van West-Vlaanderen.

Het is de fout van Ronny Deila en niet van Brandon Mechele

Uiteindelijk greep Ronny Deila in, waarbij Jorne Spileers het kind van de rekening is geworden. Ondanks de felle kritiek op Brandon Mechele, waren er tal van ex-voetballers en analisten die de 30-jarige openlijk verdedigden, en waarbij ze vooral de tactische keuzes en veldbezetting van Deila bekritiseerden.

Michel Preud’homme merkte op in Het Laatste Nieuws dat de verdediging niet voldoende werd beschermd door de spelers om hen heen. Thomas Chatelle vroeg zich in De Zondag af of de backs niet te hoog speelden en of de nummer zes niet genoeg voor de verdediging bleef.

Vital Borkelmans waarschuwde in Het Laatste Nieuws dat de verdediging van Club Brugge aan zijn lot werd overgelaten en onvoldoende werd beschermd. “Als je voor de defensie niemand hebt die ballen afpakt, die het kan belopen, dan kom je continu onder druk te staan.”

Jan Ceulemans vindt het eveneens niet eerlijk dat Mechele - samen met Spileers - altijd alles over zich heen krijgt. “Ik hoor dat Mechele niet echt top is ten opzichte van andere jaren. Maar ja, het is zoals gezegd, als je maar twee echte verdedigers in de ploeg hebt staan... Dat is natuurlijk ook wel ondankbaar”, aldus de Caje in Het Nieuwsblad.

Hans Vanaken brak ook een lans voor zijn ploegmaat in Krant van West-Vlaanderen. De aanvoerder van Club Brugge vond dat het incasseren van veel doelpunten niet alleen te wijten is aan de verdediging.

“Ik vind die aanhoudende kritiek op Mechele onbegrijpelijk. Brandon is gewoon een secure en betrouwbare centrale verdediger. Voorgaande jaren had hij wel meer ervaring naast zich, Denswil en zo, nu wordt hij omringd door jonge gasten. Daar betaal je voor.”

Deila houdt vast aan Mechele: “Hij breekt de linies met zijn passing”

Ronny Deila blijft vasthouden aan Brandon Mechele in het hart van de verdediging en waardeert hem enorm. De coach prijst Mechele als de speler die het meest gedreven is om bij te leren en beschouwt hem als een echte strijder.

Opmerkelijk genoeg deed Deila de uitspraak dat Mechele dit seizoen verbeteringen heeft laten zien in met de bal aan de voet. “Hij is héél 'resoluut'. Brandon speelt meer vooruit en breekt af en toe de linies met zijn passes. Vroeger speelde hij vaker lang of naar de buitenkant.”

Desondanks heeft Mechele dit seizoen wel moeite gehad met de opbouw, en op het gebied van het gemiddeld aantal verstuurde progressieve passes staat hij pas op de 20ste plaats onder alle centrale verdedigers in de Jupiler Pro League.

Het opvallende is dat Mechele bijna de helft minder progressieve passes heeft verstuurd in vergelijking met Toby Alderweireld, die de autoritaire nummer één in die lijst is.

Moet Mechele toch nog vrezen voor zijn plaats bij Club Brugge?

Intern bij Club Brugge wordt al geruime tijd geopperd dat het noodzakelijk is om een nieuwe centrale verdediger van hoog niveau aan te trekken. Zowel Marc Degryse als De Morgen hebben herhaaldelijk gewezen op het gebrek aan een topverdediger bij Club Brugge.

Volgens  drong Vincent Mannaert, samen met het volledige bestuur van de club, in juni bij Deila aan om de defensie te versterken.

Een extra verdediger werd ten zeerste aanbevolen, maar volgens de krant gaf Deila er de voorkeur aan het laatste resterende stukje transferbudget te besteden aan de komst van Philip Zinckernagel.

Ondertussen heeft Club Brugge de zoektocht naar een nieuwe 'topverdediger' gestart, waarbij de club al in verband is gebracht met Mihajlo Ilic van Partizan Belgrado en Pascal Struijk van Leeds United.

“Het is dan ook al langer duidelijk dat blauw-zwart in januari een inspanning wil doen om versterking te halen. Een nieuwe spits valt niet uit te sluiten, maar een betaalbare verdediger die meer defensieve stabiliteit brengt, staat met stip op het lijstje”, schreef Het Nieuwsblad.

Moet Club Brugge Mechele vervangen?

Meest recent

Debast krijgt enorme persoonlijke tragedie te verwerken

De Rode Duivels zijn deze week begonnen aan hun voorbereiding op de nieuwe campagne in de Nations ...

2
2
Complete verrassing bij Duivels: "Ik denk niet dat ik speel"

De Rode Duivels hebben intussen hun eerste trainingen onder de leiding van nieuwe bondscoach Mark ...

14
14
De Bruyne nog titularis? Albert heeft zijn oordeel klaar

De Rode Duivels beginnen vrijdag in Italië aan hun nieuwe campagne in de Nations League. Dat ...

10
10
'JPL-clubs laten oog vallen op nieuwe Australische hoop'

Hoewel de transferperiode intussen al enkele weken voorbij is, zitten de Belgische clubs niet stil. ...

6
6
Eeuwig talent legt uit waarom hij niet doorbrak bij Club

Club Brugge wist de voorbije jaren met succes heel wat jonge talenten te lanceren uit binnen- en ...

64
64
Coucke toont grote ambities: "Ja, ik heb er het talent voor"

Sommige uitspraken van Marc Coucke doen meteen de wenkbrauwen fronsen. De ondernemer laat zich ...

2
2
De Bruyne: "Of ik gedacht heb aan vertrekken bij Napoli?"

De Rode Duivels beginnen deze week in de Nations League aan een nieuwe cyclus en dat gebeurt nog ...

21
21
Meunier breekt de stilte na niet-selectie Rode Duivels

Mark van Bommel heeft meteen zijn stempel gedrukt op de selectie voor zijn eerste opdracht als ...

149
149
'Selectie Stassin zorgt voor grote onvrede'

Mark van Bommel zorgde in zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels meteen voor een ...

45
45
Duitsland of Italië: Tresoldi speelt open kaart over keuze

Club Brugge stuurt tijdens deze interlandperiode weer zijn zonen uit. Het vaardigt maar liefst ...

96
96
Thorup vol lof: "Zij verdienen het"

De nationale beloftenploeg van België krijgt tijdens de komende interlandperiode een stevige ...

48
48
De Bruyne verklapt nu al: "Alle vier matchen spelen?"

De Nations League opent opnieuw de deuren. Bij de spelers leeft dit niet echt, het is vooral kijken ...

46
46
‘Kane dumpt Kompany voor laatste droomtransfer’

Harry Kane staat voor een cruciale keuze bij Bayern München. De Duitsers willen zijn contract ...

223
223
Deschacht voorspelt JPL-topdeal: "30 à 40 miljoen euro"

Christian Burgess is vertrokken naar AA Gent, maar bij Union Saint-Gilloise lijkt zijn vertrek ...

116
116
"Ooit terug naar Anderlecht? Waarom niet?"

Bij RSC Anderlecht krijgen de speler van eigen bodem de nodige speelkansen. Neerpede is en blijft ...

325
325
Verhuurde spelers: doelpunt, maar ook zorgen in Premier League

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

20
20
'KRC Genk ruikt jackpot: miljoenen uit Bundesliga'

KRC Genk heeft alweer een lucratieve zomer achter de rug, waarin het transferrecord tot tweemaal toe ...

506
506
'Leegloop bij Club Brugge: revelatie laat kassa rinkelen'

Club Brugge verloor afgelopen zomer opnieuw een pak sterkhouders, maar heel wat andere steunpilaren ...

265
265
Antwerp in vieze papieren: Compper krijgt ultimatum

De interlandbreak dient niet enkel om op adem te komen, voor Belgische bestuurslui is het ...

371
371
Anderlecht in nesten: Vanhaezebrouck waarschuwt Bruno

Met een vlotte zege tegen Zulte Waregem tankte RSC Anderlecht vertrouwen, al kan Vitor Bruno toch ...

381
381
Leko vreest fiasco: rampscenario voor Club Brugge?

Dankzij de lange interlandbreak krijgt ook Club Brugge uitgebreid de kans om de batterijen weer op ...

457
457
'Anderlecht keert kar: comeback Lukaku van de baan'

Of hij onder Mark van Bommel nog op een vaste basisplaats hoeft te rekenen valt voorlopig af te ...

599
599
Vanhaezebrouck schrapt al titelkandidaat: “Zakt verder weg”

De Jupiler Pro League is zeven speeldagen ver en een eerste kloofje is al een feit. Hein ...

493
493
De Bruyne doet boekje open over Courtois-situatie

Thibaut Courtois werd niet geselecteerd door Mark van Bommel voor Nations League-wedstrijden van ...

483
483
Nog allerlaatste knaltransfer Lionel Messi op komst?

Lionel Messi staat nog onder contract bij Inter Miami, maar de Argentijnse superster kan toch nog ...

76
76

Meer sportnieuws