Club Brugge nadert breekpunt: hiërarchie op losse schroeven

657
Club Brugge nadert breekpunt: hiërarchie op losse schroeven

Brandon Mechele ontving een jaar geleden nog enorm veel lof voor zijn sterke prestaties in de Champions League en in België, maar krijgt dit seizoen bakken kritiek door minder overtuigende optredens. Het defensieve partnerschap van Mechele en Jorne Spileers wordt al geruime tijd zwaar in twijfel getrokken.

Ondanks stevige kritiek op Mechele, verdedigde coach Ronny Deila hem altijd en krijgt de verdediger ook steun van verschillende ex-internationals en analisten. Interne discussies bij Club Brugge wijzen echter op de noodzaak van de komst van een nieuwe centrale ‘topverdediger’, waardoor een nieuwe hiërarchie in de Brugse defensie wenkt. 

LEES OOK: Mechele en co lyr-isch: enorme ontdekking bij Rode Duivels

Mechele één jaar geleden: top in de Champions League, kanshebber voor het WK

Ongeveer één jaar geleden erkenden we dat Brandon Mechele zijn beste seizoen ooit beleefde bij Club Brugge. Voor het eerst in zijn carrière was hij onmisbaar en incontournable geworden in het Jan Breydelstadion.

De centrale verdediger behoorde tot de absolute uitblinkers van Club Brugge in zowel de Jupiler Pro League als de Champions League.

Mechele bewees in het Kampioenenbal tegen sterke tegenstanders als Atlético Madrid, FC Porto en Bayer Leverkusen, dat hij het internationale topniveau aankon en hij werd door UEFA zelfs opgenomen in het beste elftal van de groepsfase.

Mechele legde de beste spitsen aan banden en hij was een serieuze kanshebber om de selectie voor het Wereldkampioenschap in Qatar te halen.

Alsof dat nog niet indrukwekkend genoeg was, scoorde Mechele ook hoog in de 'FedEx Performance Zone'. Onder alle centrale verdedigers in de Champions League werd hij beoordeeld als de allerbeste 'Top Performer'.

Marc Degryse en Yves Vanderhaeghe benadrukten destijds dat Mechele simpelweg meer speeltijd verdiende bij de nationale ploeg en zelfs een selectie voor het WK.

Het duo Mechele-Spileers is niet meer te rechtvaardigen

Een jaar later is de eens zo positieve sfeer rond Brandon Mechele volledig omgeslagen. Hij lijkt mijlenver verwijderd van een selectie bij de Rode Duivels, en dit seizoen heeft hij flinke kritiek te verduren gekregen vanwege zijn minder overtuigende prestaties bij Club Brugge.

“Mechele moet nogal wat slikken”, merkte Wim De Coninck op in De Zondag. Opnieuw klinken dezelfde kritieken als voorheen, waaronder zijn beperkte voetballende vermogen, gebrek aan snelheid, wendbaarheid en defensieve kwetsbaarheid.

Het Laatste Nieuws stelde vast dat het centrale verdedigingsduo Mechele en Jorne Spileers geen baken van zekerheid vormt en de tegenstander geen angst inboezemt. “Mechele-Spileers straalt weinig zekerheid”, schreef De Standaard.

Het Nieuwsblad analyseerde de spelersbeoordelingen gedurende het hele seizoen en concludeerde dat Mechele en Spileers over het algemeen niet hoger scoorden dan een zes of een vijf op tien, met dieptepunten die zelfs tot drie op tien reikten.

Tijdens de wedstrijd tegen Union SG bereikte het duo een dieptepunt, waarin ze zowel in balbezit als -verlies tekortschoten. De krant vond het zijn journalistieke taak om de vraag te stellen of het nog te rechtvaardigen was om Mechele en Spileers op te stellen.

“Tot dusver hebben Mechele en Spileers niet consequent getoond dat zij de besten zijn. Mechele heeft een enorme staat van dienst – vijf landstitels – en is een trouwe soldaat, maar kritiek is nooit ver weg.”

Walter Meeuws vindt Mechele een degelijke speler, maar ook geen leidende figuur. “Je kan op hem rekenen, maar sorry, het is geen topper. In je as moet je in elke linie een topper hebben.”

“Niet verbazend dat Brandon Mechele momenteel liever geen interviews geeft”, schreef Frank Buyse, senior writer bij Krant van West-Vlaanderen.

Het is de fout van Ronny Deila en niet van Brandon Mechele

Uiteindelijk greep Ronny Deila in, waarbij Jorne Spileers het kind van de rekening is geworden. Ondanks de felle kritiek op Brandon Mechele, waren er tal van ex-voetballers en analisten die de 30-jarige openlijk verdedigden, en waarbij ze vooral de tactische keuzes en veldbezetting van Deila bekritiseerden.

Michel Preud’homme merkte op in Het Laatste Nieuws dat de verdediging niet voldoende werd beschermd door de spelers om hen heen. Thomas Chatelle vroeg zich in De Zondag af of de backs niet te hoog speelden en of de nummer zes niet genoeg voor de verdediging bleef.

Vital Borkelmans waarschuwde in Het Laatste Nieuws dat de verdediging van Club Brugge aan zijn lot werd overgelaten en onvoldoende werd beschermd. “Als je voor de defensie niemand hebt die ballen afpakt, die het kan belopen, dan kom je continu onder druk te staan.”

Jan Ceulemans vindt het eveneens niet eerlijk dat Mechele - samen met Spileers - altijd alles over zich heen krijgt. “Ik hoor dat Mechele niet echt top is ten opzichte van andere jaren. Maar ja, het is zoals gezegd, als je maar twee echte verdedigers in de ploeg hebt staan... Dat is natuurlijk ook wel ondankbaar”, aldus de Caje in Het Nieuwsblad.

Hans Vanaken brak ook een lans voor zijn ploegmaat in Krant van West-Vlaanderen. De aanvoerder van Club Brugge vond dat het incasseren van veel doelpunten niet alleen te wijten is aan de verdediging.

“Ik vind die aanhoudende kritiek op Mechele onbegrijpelijk. Brandon is gewoon een secure en betrouwbare centrale verdediger. Voorgaande jaren had hij wel meer ervaring naast zich, Denswil en zo, nu wordt hij omringd door jonge gasten. Daar betaal je voor.”

Deila houdt vast aan Mechele: “Hij breekt de linies met zijn passing”

Ronny Deila blijft vasthouden aan Brandon Mechele in het hart van de verdediging en waardeert hem enorm. De coach prijst Mechele als de speler die het meest gedreven is om bij te leren en beschouwt hem als een echte strijder.

Opmerkelijk genoeg deed Deila de uitspraak dat Mechele dit seizoen verbeteringen heeft laten zien in met de bal aan de voet. “Hij is héél 'resoluut'. Brandon speelt meer vooruit en breekt af en toe de linies met zijn passes. Vroeger speelde hij vaker lang of naar de buitenkant.”

Desondanks heeft Mechele dit seizoen wel moeite gehad met de opbouw, en op het gebied van het gemiddeld aantal verstuurde progressieve passes staat hij pas op de 20ste plaats onder alle centrale verdedigers in de Jupiler Pro League.

Het opvallende is dat Mechele bijna de helft minder progressieve passes heeft verstuurd in vergelijking met Toby Alderweireld, die de autoritaire nummer één in die lijst is.

Moet Mechele toch nog vrezen voor zijn plaats bij Club Brugge?

Intern bij Club Brugge wordt al geruime tijd geopperd dat het noodzakelijk is om een nieuwe centrale verdediger van hoog niveau aan te trekken. Zowel Marc Degryse als De Morgen hebben herhaaldelijk gewezen op het gebrek aan een topverdediger bij Club Brugge.

Volgens  drong Vincent Mannaert, samen met het volledige bestuur van de club, in juni bij Deila aan om de defensie te versterken.

Een extra verdediger werd ten zeerste aanbevolen, maar volgens de krant gaf Deila er de voorkeur aan het laatste resterende stukje transferbudget te besteden aan de komst van Philip Zinckernagel.

Ondertussen heeft Club Brugge de zoektocht naar een nieuwe 'topverdediger' gestart, waarbij de club al in verband is gebracht met Mihajlo Ilic van Partizan Belgrado en Pascal Struijk van Leeds United.

“Het is dan ook al langer duidelijk dat blauw-zwart in januari een inspanning wil doen om versterking te halen. Een nieuwe spits valt niet uit te sluiten, maar een betaalbare verdediger die meer defensieve stabiliteit brengt, staat met stip op het lijstje”, schreef Het Nieuwsblad.

Moet Club Brugge Mechele vervangen?

Meest recent

‘Fenerbahçe genadeloos voor Lukaku: Anderlecht op de loer’

Romelu Lukaku koos afgelopen zomer voor een uitdaging bij het Turkse Fenerbahçe, maar de Rode ...

16
16
Wéér nachtmerrie voor Rode Duivels: “Onwaarschijnlijk”

De Rode Duivels zijn in de Nations League met een drie op zes begonnen. Bondscoach Mark van Bommel ...

27
27
Hommeles in Turkije vlak voor België: kritiek en arrestaties

Het rommelt bij Turkije. Na een dramatisch WK loopt het ook voor geen meter in de Nations League. Na ...

34
34
Mechele en co lyr-isch: enorme ontdekking bij Rode Duivels

De Rode Duivels hebben er een nieuwe smaakmaker bij. Roméo Lavia begon maandagavond tegen ...

31
31
Van Bommel-aanpak maakt brokken: Degryse ziet groot 'slachtoffer'

Ondanks de nederlaag tegen Frankrijk, kan Mark van Bommel tevreden zijn over zijn eerste tweeluik ...

191
191
Potje De Bruyne kookt over: oorzaak woede-uitbarsting gekend

Tegen Italië was hij nog heer en meester op het Belgische middenveld. Maandagavond tegen ...

311
311
Rotaties bij Belgen: wissels in basiself, nieuwe naam in selectie?

De eerste twee matchen van hun Nations League-campagne zitten erop, maar aanstaande vrijdag moeten ...

137
137
Zidane door het lint: Frans bondscoach verklaart wilde reactie

Zinedine Zidane kan voorlopig een perfect rapport voorleggen als bondscoach van Frankrijk. Ondanks ...

123
123
Fluitconcerten bij Duitsland: Klopp bijt van zich af

Duitsland had gehoopt dat de aanstelling van Jürgen Klopp voor een heuse ommekeer zou zorgen ...

111
111
"De minste Duivel" - Belgische pers duidt zondebok aan

Slechts enkele dagen na hun Italiaanse triomf staan de Rode Duivels weer met beide voeten op de ...

437
437
Einde verhaal: club en Van Bommel dumpen Rode Duivel

Een Rode Duivel die op het WK nog speelde, vliegt er plots overal uit de ploeg. Mark van Bommel liet ...

168
168
'Verbazende transfer Bayern: Kompany legt PL-lijntje uit'

Bayern München rekent ook dit seizoen op Manuel Neuer als nummer één. Maar het ...

197
197
Lukaku aan bank gekluisterd: bondscoach geeft dé reden

Romelu Lukaku heeft voorlopig nog niet zoveel plezier beleefd aan het nieuwe hoofdstuk bij de Rode ...

203
203
"Hij was onbestaand" - L'Equipe geeft twee Duivels 3 op 10

Het is de Rode Duivels dan toch niet gelukt om voor het eerst sinds 2015 een goed resultaat neer te ...

1764
1764
Rode Duivel maakt kapitale slipper: Van Bommel reageert

Lange tijd zat er minstens een puntje in, maar de Rode Duivels zijn er dan toch niet in geslaagd om ...

292
292
Zidane afgemaakt: “Rode Duivels interesseren hem niet”

De Rode Duivels speelden tegen Frankrijk namens de Nations League. In het Koning Boudewijnstadion ...

284
284
Grote uitblinker bij Duivels én een buis: Vlaamse kranten hard

De Rode Duivels leken lange tijd op weg naar een doelpuntenloos gelijkspel tegen Frankrijk in het ...

665
665
Revelatie Lavia laat frustraties de vrije loop na Frankrijk

De Rode Duivels waren lange tijd de evenknie van Frankrijk in het Koning Boudewijnstadion, maar in ...

181
181
Italië herstelt zich na België en haalt uit tegen Turkije

Terwijl de Rode Duivels met het kleinste verschil onderuit gingen in het Koning Boudewijnstadion ...

49
49
Rode Duivels gaan in slot strijdend onderuit tegen Frankrijk

De Rode Duivels bekampten in het Koning Boudewijnstadion Frankrijk namens de Nations League. ...

107
107
Struikelblok België tegen Frankrijk bloot: “Te veel mis”

De Rode Duivels staan aan de rust op 0-0 tegen Frankrijk na een eerste helft waar de Belgen enkele ...

188
188
Rode Duivel verbluft tegen Fransen: "Hoe goed kan je zijn?"

De Rode Duivels staan maandagavond tegenover hun grote rivaal van de voorbije jaren. En de eerste ...

199
199
'Barça glundert: droomopvolger Flick dankzij clausule'

FC Barcelona is fantastisch aan het seizoen begonnen. De Spaanse kampioen wil dan ook nog een poosje ...

110
110
Eersteklassers bevoordeeld: grote verandering bij loting Croky Cup?

Maandag werd geloot voor de 1/16de finales van de Croky Cup. Daarbij gingen 16 van de 18 ...

337
337
'Man City machteloos: twee grootmachten contacteren Haaland'

De club heeft weliswaar al laten weten een beroepsprocedure in te schakelen, maar de veroordeling ...

396
396

Meer sportnieuws