De pijnlijke 'downfall' van Nederland: dit is de hoofdreden

206 stemmen
De pijnlijke 'downfall' van Nederland: dit is de hoofdreden

Nederland behoort nu al heel wat jaren niet meer tot de top in Europa of zelfs nog maar tot de outsiders bij een toernooiwinst. België heeft die rol al vele jaren geleden overgenomen van de buren. Ook nu draait het weer niet goed in de kwalificatiecampagne. Waar gaat het mis met Oranje?

Nederland plaatste zich in 2016 niet voor het EK en in 2018 niet voor het WK. Dat was een zware terugval nadat het in 2014 nog derde werd op het WK. De weg terug naar de (sub)top verloopt moeizaam. Het EK 2020 eindigde in de achtste finales nadat Tsjechië te sterk was.

LEES OOK: Nederland in shock: Derksen biedt excuses aan

Te min voor de wereldtop

Op het WK 2022 ging Nederland na een voetballend zeer matig toernooi er in de kwartfinales uit tegen latere winnaar Argentinië na een spektakelduel. In deze EK-kwalificatiecampagne werd Nederland twee keer compleet overklast tegen Frankrijk (4-0 en 1-2) en na vijf speeldagen pakte het 9 punten. Vandaag moet het winnen tegen Griekenland, dat een 12 op 18 boekte.

Het vertrouwen in Nederland is weer broos. Kansloos tegen Frankrijk (alweer) en in de Nations League vielen ze in juni ook al door de mand tegen Kroatië en Italië. Oranje boezemt geen angst meer in. Al vele jaren niet meer. Nederland stond altijd garant voor aanvallend voetbal met wereldtoppers als Johan Cruijff, Patrick Kluivert, Ruud van Nistelrooy, Clarence Seedorf, Arjen Robben, Dennis Bergkamp, Robin van Persie, Wesley Sneijder en vele anderen. Daar blijft vandaag nog maar weinig van over.

Defensief top, aanvallend pover

De toppers van Oranje staan in het defensieve compartiment. Virgil van Dijk (Liverpool), Frenkie de Jong (FC Barcelona), Matthijs de Ligt (Bayern), Nathan Aké (Man City), Jurrien Timber (Arsenal), Micky Van de Ven (Tottenham), Denzel Dumfries (Inter) en nog een paar spelen al bij de Europese top. De meesten zijn ook een basisspeler. Defensief loopt er heel veel kwaliteit rond.

Aanvallend is dat een stuk minder. Cody Gakpo is een aanvallende pion die nog voor Liverpool uitkomt, maar een sterkhouder is hij daar zeker niet. Xavi Simons is een veelbelovend talent bij RB Leipzig, maar op internationaal vlak moet hij nog veel stappen zetten. Daarachter is het al heel erg zoeken. Memphis Depay sukkelt bij Atlético Madrid van de ene naar de andere blessure. Deze drie zouden wel wat furore kunnen maken, maar dat is het dan ook een beetje.

Donyell Malen (Dortmund), Noa Lang (PSV), Steven Bergwijn (Ajax), Arnaud Danjuma (Everton), Crysencio Summerville (Leeds), Justin Kluivert (Bournemouth), Joshua Zirkzee (Bologna), Wout Weghorst (Hoffenheim) en Brian Brobbey (Ajax) zijn niet bepaald spelers die angst inboezemen op het internationale toneel. Er lijkt niet meteen verandering in te gaan komen, dus een periode waarbij Oranje kleppers als Roy Makaay of Jimmy Floyd Hasselbaink in de tribune kon zetten, is voorlopig voorbij.

De focus op de organisatie leggen, met een sterke defensie en middenveld, en zo resultaat boeken was nog niet zo slecht bekeken van Louis van Gaal. Het ‘sexy Nederland’ is al jaren verleden tijd…

CR

Is de aanvallende sector hét probleem van Nederland?

Meest recent

Straffe vuurdoop Preud'homme: dríé knalaanwinsten voor Club

Club Brugge staat op punt op 'Director of Football' Dévy Rigaux te verliezen aan Feyenoord. ...

90
90
San Youri! Tielemans breekt finale open met heerlijke volley

Woensdagavond vormde Istanbul de gaststad van de Europa League-finale tussen SC Freiburg en Aston ...

26
26
'Alonso als wervelwind van start: transfervuurwerk Chelsea'

Slechts enkele maanden na zijn ontslag bij Real Madrid, heeft Xabi Alonso een nieuwe job gevonden. ...

50
50
'Grote JPL-comeback Carl Hoefkens: gesprekken opgestart'

Terwijl de competitie op zijn laatste benen loopt, zijn heel wat eersteklassers al bezig met de ...

89
89
Twijfels duiken op: 'Anderlecht neemt groot risico met Sibierski'

RSC Anderlecht heeft nog twee matchen om zich te verzekeren van een Europees ticket, maar het is ook ...

343
343
Sterkhouder staat op bij Antwerp: "Iedereen kent zijn kwaliteit"

Enkele dagen na het ontslag van trainer Joseph Oosting, heeft Antwerp FC de rug ietwat kunnen ...

279
279
Geruchten nemen toe: heftige spanningen bij Club Brugge

Club Brugge kan bijna de titel vieren, maar in het Basecamp blijft het rommelen. Na het vertrek van ...

506
506
Van Bommel spreekt over mogelijke nieuwe job

Tussen 2022 en 2024 kende Mark van Bommel een zeer succesvolle passage bij Antwerp. In zijn eerste ...

169
169
AA Gent legt nog maar eens talent onder contract

Bij AA Gent hebben ze de laatste jaren een stevige inhaalbeweging qua jeugdopleiding gemaakt. Dat ...

31
31
'Club onvermurwbaar: grootmacht wandelen gestuurd'

Bij Club Brugge verliezen ze met Dévy Rigaux hun sportief directeur aan Feyenoord, maar dat ...

271
271
UEFA kondigt revolutie in EK-voorronde en Nations League aan

Voor de Rode Duivels staan er drukke tijden voor de boeg. In de komende weken bereiden ze zich voor ...

99
99
Antwerp gaat langer verder met debutant

Voor Antwerp zijn de play-offs een ontgoocheling geworden, want het kon eigenlijk nooit echt ...

70
70
'Taquin vindt straffe uitdaging na vertrek bij La Louvière'

La Louvière wist na de verrassende promotie dit seizoen ook het behoud in de Jupiler Pro ...

54
54
Verrassende rentree bij Club voor kampioensmatch

Alle ogen zullen donderdagavond op Club Brugge gericht zijn. Het kan zich immers op de voorlaatste ...

418
418
Union gooit handdoek: "We rekenen niet meer op titel"

Union likte de voorbije dagen zijn wonden na de pandoering van zondag. Het kreeg van Club Brugge een ...

215
215
'Leegloop Antwerp: na Janssen volgende sleutelfiguur weg'

Antwerp sluit zaterdag zijn seizoen af met een thuismatch tegen Westerlo. Het einde van het seizoen ...

262
262
De Mil komt met héél duidelijk statement in Kanga-saga

De fans van AA Gent zijn Wilfried Kanga beu. Zij nemen hem al heel lang op de korrel en vorige week ...

127
127
Taravel doet alsnog oproep aan het publiek

RSC Anderlecht weet wat het moet doen om een beetje rust in de keet te krijgen: winnen van STVV. ...

165
165
'Verrassende transfer Kasper Dolberg op til'

Kasper Dolberg deed het twee jaar en nog een beetje uitstekend bij RSC Anderlecht. De Deense ...

453
453
'Antwerp en toekomst Janssen: kogel is door de kerk'

Royal Antwerp FC is dit seizen een grijze middenmoter in de Jupiler Pro League. De club gaat ook nog ...

298
298
Hayen baalt enorm: wéér twee spelers out bij Genk

Nicky Hayen dreigt met KRC Genk naast een Europees ticket te grijpen. De coach krijgt steeds meer ...

267
267
KV Mechelen zonder sleutelpion tegen Club

KV Mechelen zal er in de komende dagen nog alles aan doen om een Europees ticket uit de brand te ...

236
236
Taravel duidelijk over zijn toekomst én RSCA-vertrekkers

Het is crisis bij Anderlecht. Voor de zoveelste keer dit seizoen. Paars-Wit kan een loodzwaar (op ...

312
312
Leko waarschuwt Club voor titelmatch: "Doe normaal"

Donderdagavond kan de titelstrijd in de Jupiler Pro League helemaal beslecht worden. Met een ...

249
249
De Mil brengt goed en slecht nieuws voor loodzwaar tweeluik

AA Gent hoopt om nog een Europees ticket uit de brand te slepen in de komende dagen, maar dat ...

102
102

Meer sportnieuws