De pijnlijke 'downfall' van Nederland: dit is de hoofdreden

door
De pijnlijke 'downfall' van Nederland: dit is de hoofdreden

Nederland behoort nu al heel wat jaren niet meer tot de top in Europa of zelfs nog maar tot de outsiders bij een toernooiwinst. België heeft die rol al vele jaren geleden overgenomen van de buren. Ook nu draait het weer niet goed in de kwalificatiecampagne. Waar gaat het mis met Oranje?

Nederland plaatste zich in 2016 niet voor het EK en in 2018 niet voor het WK. Dat was een zware terugval nadat het in 2014 nog derde werd op het WK. De weg terug naar de (sub)top verloopt moeizaam. Het EK 2020 eindigde in de achtste finales nadat Tsjechië te sterk was.

LEES OOK: Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Te min voor de wereldtop

Op het WK 2022 ging Nederland na een voetballend zeer matig toernooi er in de kwartfinales uit tegen latere winnaar Argentinië na een spektakelduel. In deze EK-kwalificatiecampagne werd Nederland twee keer compleet overklast tegen Frankrijk (4-0 en 1-2) en na vijf speeldagen pakte het 9 punten. Vandaag moet het winnen tegen Griekenland, dat een 12 op 18 boekte.

Het vertrouwen in Nederland is weer broos. Kansloos tegen Frankrijk (alweer) en in de Nations League vielen ze in juni ook al door de mand tegen Kroatië en Italië. Oranje boezemt geen angst meer in. Al vele jaren niet meer. Nederland stond altijd garant voor aanvallend voetbal met wereldtoppers als Johan Cruijff, Patrick Kluivert, Ruud van Nistelrooy, Clarence Seedorf, Arjen Robben, Dennis Bergkamp, Robin van Persie, Wesley Sneijder en vele anderen. Daar blijft vandaag nog maar weinig van over.

Defensief top, aanvallend pover

De toppers van Oranje staan in het defensieve compartiment. Virgil van Dijk (Liverpool), Frenkie de Jong (FC Barcelona), Matthijs de Ligt (Bayern), Nathan Aké (Man City), Jurrien Timber (Arsenal), Micky Van de Ven (Tottenham), Denzel Dumfries (Inter) en nog een paar spelen al bij de Europese top. De meesten zijn ook een basisspeler. Defensief loopt er heel veel kwaliteit rond.

Aanvallend is dat een stuk minder. Cody Gakpo is een aanvallende pion die nog voor Liverpool uitkomt, maar een sterkhouder is hij daar zeker niet. Xavi Simons is een veelbelovend talent bij RB Leipzig, maar op internationaal vlak moet hij nog veel stappen zetten. Daarachter is het al heel erg zoeken. Memphis Depay sukkelt bij Atlético Madrid van de ene naar de andere blessure. Deze drie zouden wel wat furore kunnen maken, maar dat is het dan ook een beetje.

Donyell Malen (Dortmund), Noa Lang (PSV), Steven Bergwijn (Ajax), Arnaud Danjuma (Everton), Crysencio Summerville (Leeds), Justin Kluivert (Bournemouth), Joshua Zirkzee (Bologna), Wout Weghorst (Hoffenheim) en Brian Brobbey (Ajax) zijn niet bepaald spelers die angst inboezemen op het internationale toneel. Er lijkt niet meteen verandering in te gaan komen, dus een periode waarbij Oranje kleppers als Roy Makaay of Jimmy Floyd Hasselbaink in de tribune kon zetten, is voorlopig voorbij.

De focus op de organisatie leggen, met een sterke defensie en middenveld, en zo resultaat boeken was nog niet zo slecht bekeken van Louis van Gaal. Het ‘sexy Nederland’ is al jaren verleden tijd…

CR

Is de aanvallende sector hét probleem van Nederland?

Meest recent

Goto héél duidelijk over winterse terugkeer naar Anderlecht

Keisuke Goto is samen met Promise David topschutter in de Jupiler Pro League met acht doelpunten. ...

9
9
Anderlecht in de problemen: "Geen nieuw contract"

RSC Anderlecht en Sporting Charleroi begonnen om 20u45 aan hun laatste partij van 2025. De eerste 45 ...

88
88
Van der Bruggen verklaart 'wederopstanding' van Cercle Brugge

Bij Cercle Brugge leek trainer Onur Cinel op weg naar een ontslag. De resultaten bleven vele maanden ...

32
32
Union SG snakt naar adem: Hubert ziet pijnpunt

Union SG speelde een draak van een partij op het veld van Cercle Brugge. Alweer. Het voetbal is al ...

15
15
Goto bezorgt Standard enorm stevige eindejaarskater

Om 18u30 stond in Luik de zeer interessante partij tussen Standard en STVV op het programma. Voor de ...

91
91
Hayen zet spelers al op scherp: "Dit moet er écht uit"

Nicky Hayen incasseerde meteen nederlaag bij zijn debuut met KRC Genk. De Limburgers verloren met ...

156
156
‘Superspits voor Anderlecht: Renard opent de geldkraan’

Anderlecht-fans dromen van een nieuwe superspits, maar voelen tegelijk de angst dat het weer eens ...

175
175
Anderlecht - Charleroi: Hasi voert één wissel door

RSC Anderlecht sluit zijn jaar af met een thuismatch tegen Sporting Charleroi. De Brusselaars kunnen ...

79
79
Stankovic looft Hayen, Vetlesen ziet verandering onder Leko

Club Brugge won gevleid met 3-5 op het veld van KRC Genk. Een gelijkspel was een juiste uitslag ...

375
375
Heynen geeft hét probleem van KRC Genk prijs

KRC Genk verloor met 3-5 van Club Brugge en Operatie PO I wordt na Nieuwjaar nog héél ...

295
295
'Mignolet out: Club richt pijlen op ervaren doelman'

Dankzij een 3-5 zege in Genk kan Club Brugge met opgeheven hoofd het jaar afsluiten. Om de ambities ...

356
356
De Mil slikt bittere pil: rampscenario voor AA Gent

AA Gent sluit een op z'n zachtst gezegd wisselvallig jaar zaterdag in eigen huis af tegen Westerlo. ...

112
112
Leider Union op tandvlees: winterstop komt geen dag te vroeg

De winterstop lijkt op het juiste moment te komen voor Union, al blijft het leider. Op bezoek bij ...

71
71
Opdoffer voor Oosting: Antwerp incasseert uppercut

Met een draw tegen Anderlecht eindigde vorige week de zegereeks van Antwerp, waar Joseph Oosting in ...

482
482
Leko klopt op tafel in Brugge: "Op die positie niet top"

Ivan Leko trok vrijdag aan het langste eind in de ontmoeting met zijn voorganger Nicky Hayen, want ...

516
516
Vera deelt hartverscheurend verhaal over Nicky Hayen

Het zijn zware weken geweest voor Nicky Hayen, maar zeker ook heftige jaren voor Vera Duchateau. Al ...

395
395
Genk-fans in alle staten: "Verhaeghe betaalt Visser!"

KRC Genk en Club Brugge hebben hun jaar op spectaculaire wijze afgesloten. Al kopen de Limburgers ...

382
382
Brugs onderonsje: Vanaken onthult favoriet Gouden Schoen

Het einde van 2025 nadert, en dus wordt er stilaan gespeculeerd over wie er in aanspraak komt voor ...

270
270
Analisten vellen verdict: Genk bestolen tegen Club?

KRC Genk en Club Brugge openden het kerstvoetbal op spectaculaire wijze, want in een zinderende ...

2013
2013
De Mil in de problemen: grote vrees voor Westerlo

KAA Gent hoopt met Rik De Mil de juiste T1 te hebben binnengehaald. De oefenmeester moet de machine ...

135
135
Debuut Hayen verpest na zinderende Genkse rollercoaster

Geen fan van kerstvoetbal? Mogelijk bent u het na deze wedstrijd wel geworden. Racing Genk en Club ...

323
323
Winterleegloop bij Zulte? Vandenbroeck reageert

De wintermercato staat voor de deur en de Belgische clubs zijn al volop bezig met transferdossiers. ...

506
506
Één Club Brugge-speler afgemaakt: “Al maanden slecht!"

KRC Genk en Club Brugge zijn er een spektakelstuk van aan het maken in de Cegeka Arena. Na een uur ...

251
251
De Mil lacht er niet mee en voert druk op bij Gent

KAA Gent hoopt op beterschap in de competitie onder Rik De Mil. De Buffalo’s zagen coach Ivan ...

215
215
Genk vloekt op kwelduivel: “Uiteraard weer hij bij Club”

KRC Genk en Club Brugge hebben de Kerstspeeldag in de Jupiler Pro League afgetrapt. De uitploeg ...

245
245

Meer sportnieuws